Franks Race naar het Geluk Een roman uit de automobielwereld door STAN VAN KAMPEN. Volgend jaar overdracht van het Nederlands Gezag in Indonesië. Raadsvoorstellen Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST DINSDAG 1Z JANUARI 4e JAARGANG No. 5 22 I I 49 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad i i t s t I t l l ZIEKEN- le in Wordt vervolgd. t l r HOOFDSTUK IX. Een nieuwe richting ingeslagen. Op het hoofdkantoor vergaderde dr. Woodley met Ab.prijs ƒ2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar s In September zullen er ver kiezingen worden gehouden. De I.iterim-regering komt binnen een maand. raad voorstellen de stichting van een dergejjjke onderwijsinrichting te be vorderen o.a. door het in gebruik en verkoop afstaan van gebouwen en het verlenen van een subsidie ten bedrage van 25.000 ineens. 3 t t 1 9 n Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND X— Tel. 2872 te tl. t: le in it B- rs •1, 1- geen gevaar voor rust en orde zou op leveren, vrijheid der politieke gevan genen, een tijdschema der overdracht van souvereiniteit. De Australische afgevaardigde pleitte voor herstel van de republiek. Een resolutie werd nog niet Inge diend, doch dit werd verwacht in de vergadering van gisteravond, toen de behandeling werd voortgezet. Alleen een zeer gematigde resolutie schijnt kans te hebben daar anders stellig Frankrijk zou tegenstemmen, hetgeen ajs een veto zou gelden. Als inder daad, zoals verluidt, een Amerikaanse resolutie wordt ingediend, welke her stel van de republikeinse leiders als regering te Djocja en een Uno-con- trólecommissie voor geheel Indonesië zou eisen, zou deze stellig op hevig verzet stuiten. De Ned. regering acht zo’n resolutie ook onaanvaardbaar. In Indonesië. De Commissie van Goede Diensten heeft in. een rapport van 14 Jan. aan de Veiligheidsraad verklaard dat in sommige gedeelten van Java de gue rilla hevig woedt en dat de Neder landse troepen niet voldoende zijn die baas te blijven. Van Nederlandse zijde wordt het een en het ander ten stel ligste ontkend en noemt men het rap port „gekleurd”. De Commissie van Goede Diensten heeft ook een bezoek gebracht aan de op Banka verblijvende republikeinse leiders. Zij bleken er nog geen bewe gingsvrijheid te hebben, een Neder lands ambtenaar had hun die beloofd als zij een verklaring tekenden zich te zullen onthouden van politieke acti viteit, dan zouden ook hun gezinnen mogen overkomen. De republikeinen hadden geweigerd die verklaring te tekenen. Te Batavia is echter aan de C. v. G. D. verklaard dat dit een mis verstand is en dat deze personen di rect op Banka bewegingsvrijheid zou worden geschonken, zoals dat was beloofd. Republikeinse leiders en het verlenen van faciliteiten aan de commissie van goede diensten af. De prominente Republikeinse lei ders hebben op een paar na, al weer volledige vrijheid van beweging, zo zeide hij. Ik dring er dan ook ten sterkste bij elk lid op aan om nauw keurig de consequenties te wegen van een zich mengen van de Raad in de kwestie of enige staat goede reden heeft om maatregelen te nemen ten einde zijn binnenlandse veiligheid te verzekeren. Niet Nederland, maar de Raad on dermijnt de hele structuur van de Verenigde Naties als hij een van de voornaamste pijlers afbreekt, name lijk deze, dat de Verenigde Naties met moeten tussen beide komen in de in terne zaken van een land. Indien dit toch zou gebeuren, zullen de gevolgen fataal zijn voor de Verenigde Naties en voor de veiligheid van haar leden. Het is volkomen normaal, dat bij binnenlandse acties tegen een groep of een fractie aan de leiders daarvan tijdelijk hun vrijheid wordt ontnomen. Hoeveel leiders van een politieke op positie hebben in de Sovjet-Unie, zelfs in vredestijd, hun vrijheid terugge kregen? En wat is er geworden van de Nizam van Hyderabad? Dr. van Royen greep ook de ge legenheid aan om eens aan te tonen hoe onze heftigste tegenstanders zich jegens de Veiligheidsraad hadden ge dragen, toen zij moeilijkheden had den. Syrië had 3 maanden nodig om de bestandsresolutie inzake Palestina na te komen., India 14 maanden om die inzake Kasjmir uit te voeren. De Sovjet-Unie legde tal van resoluties van de Veiligheidsraad naast zich neer; de Amerikaanse afgevaardigde leed aan een gebrek aan onpartijdig heid en dr. v. Royen kon niet ontko men aan de indruk dat hier met twee maten wordt gemeten. De Britse vertegenwoordiger sir Alexander Cadogan juichte de verkla ringen van koningin Juliana en minis ter Drees zeer toe, en zeide, dat de wereld thans wachtte op de practi- sche stappen in deze richting. De Raad moest zekerheid krijgen op enkele punten: vrijlating van gevan genen, verlenen van faciliteiten aan V.N.-vertegenwoordigers om rapport uit te brengen. Gehele terugtrekking van troepen zou een zeer gevaarlijk vacuum scheppen, maar dat betekent niet, dat niets moet worden gedaan. Eens toch zullen de Nederlandse troe pen moeten terugtrekken en er zullen voorzieningen moeten worden getrof fen om de leemte op te vullen. De Burmese gedelegeerde (niet stemge rechtigd) deed nog een beroep op Nederland om „redelijk te zijn” en was verheugd over de mogelijkheid van een oplossing. Het voorstel, dat Cuba had willen indienen, vroeg te rugtrekking der Nederlandse troepen achter de status quo-lijn, mits zulks FEUILLETON. „Sinnisfaere heeft gewonnen. Maakte de beste tjjd van de dag”. Zonder Evelyne te durven aanzien wierp hij een blik op zijn notities. „Twee minuten 36 seconden korter dan Duncker”. Evelyne was doodsbleek geworden. Het was een verschrikkelijke ontnuchtering voor haar. De sigaar viel dr. Woodley uit de mond. „Verdraaid!” riep hij en rende weg. Geheel uit het veld geslagen keek Frank hem na. Het ergerde hem verschrikkelijk, dat hij juist deze jobstijding had moe ten overbrengen. Er kwam een kellner. „Mijnheer Horn, telefoon voor u”. „Waar vandaan?” „Uit Bellinzona”. „Dat zal Duncker of Sealson zijn”, zei Evelyne, „het is nu eenmaal niet anders. Zegt u ze, dat wij direct naar Engeland teruggaan”. Inderdaad bleek het Sealson te zijn. „Wij hebben ons met de tweede plaats moeten tevre den stellen. Weet dr. Woodley het al? En hoe was de indruk?” „Miserabel”. „Ik kan het me voorstellen. Het is ook verschrikke lijk. Als u zou kunnen zien, hoe Holm en Grit hier wor den gevierd, dan zou u uw lol wel op kunnen. En dat met een gestolen machine”. „Waar komt het door, Sealson?” Sealson kuchte eens. „Nu ja, wat geeft het tenslotte er om heen te draaien. Eens mpet het toch worden gezegd. Duncker was in geen enkel opzicht in vorm, hoewel ik overtuigd ben, dat hij heeft gedaan, wat hij kon. De wagen liep schitterend. We hadden kunnen winnen. Zullen we naar Pontresia gaan?” „Nee, we gaan direct terug naar Engeland. Tot ziens!” „Good bye”. is, zijn firma van de ondergang te redden. In geval, dat u op de huidige basis wilt doorwerken, moet ik van nu af elke verantwoordelijkheid afwijzen. Het zal u duide lijk zijn, wat ik hiermee bedoel”. Het laatste had hij op vrij scherpe toon uitgesproken. Geïrriteerd riep Evelyne hem toe: „Is dat de weg naar vernieuwde energie, die u mij hebt aangeduid, mijnheer Millner?” „Het is de weg naar geld”, antwoordde hij koel en zakelijk. Woodley maakte met de hand een af werende beweging, terwjl hij hulpeloos van de een naar de ander keek. Frank begon te spreken, rustig, klaar en duidelijk, terwijl zijn hand met een potlood speelde. „Ik zie de dingen juist als mijnheer Millner. Tot mijn spjt kan ik ze niet anders zien! Met de financiële po sitie van de fabriek moeten wij ons in het onvermijde lijke schikken. We moeten, dat voor het ogenblik nutte loze vechten om het wereldkampioenschap als een zaak van ondergeschikt belang beschouwen en voor alles de zaak een behoorlijk fundament verschaffen. Hoe stelt u zich voor, dat onze grootste concurrent zich zijn succes ten nutte zal maken? Hij zal wagens fabriceren en verkopen. Goed. Wij zullen hem voor zijn, stellen de productie in op twee courante typen, die een behoor lijke omzet kunnen waarborgen: een kleine wagen voor lage prijs en een elegante, grotere luxewagen. De prijs, gepaard aan een doelmatige reclame-campagne moet trekken, de riaam Woodley doet de rest. Ik durf te wedden, dat ook Sinnisfaere met een dergelijk plan rondloopt. Op het ogenblik heeft hij zes types lopen en zal voor een dergelijke reorganisatie van zijn bedrijf enige tijd nodig hebben, wat het ons gemakkelijker maakt hem voor te blijven. Deze keer zullen wij het winnen. Hij mag dan blij zijn met zijn trophee, wij doen de zaken”. Evelyne’s ogen schoten vuur, doch Frank keek niet' op. Hij draaide rustig met zijn potlood om en om. Woodley dacht na. „En wat denkt u er van, Sealson?" uitkeringen uit het vereveningsfonds. Voor 1948 wordt eveneens een uitkering uit het vereveningsfonds verstrekt, maar of dit voor dat jaar ook een slui tend budget zal geven is de vraag. Het tekort van de Vrijwillige Fondsen wordt over het jaar 1949 geraamd op 16.000.000.terwijl door de Stichting van de Arbeid voor het jaar 1949 een be drag van ƒ7.500.000 beschikbaar wordt gesteld. Er blijft voor de Vrijwillige Fondsen dus nog een ongedekt te kort van 8.500.000.De voorwaarde die bij het beschikbaar stellen van de 7% mil- lioen is gemaakt, is, dat de fondsen hun contributie meer in evenredigheid met hun uitgaven moeten brengen. De geza menlijke Ziekenfondsorganisaties zijn daarom tot het besluit gekomen de be staande premies te verhogen en wel in dier voege, dat de premie van 0.50 per persoon per week wordt gebracht op 0.63 per week en de premie voor de onvolledige gezinnen op 0.95 per week. Er wordt hierdoor geen uitbreiding aan de verstrekkingen gegeven, met dien verstande dat men om op gelijke voet met de Verplichte Verzekering te blij ven, de vergoeding voor Sanatoriumver- pleging moet brengen van ƒ3.op 4.50 per dag. Het aanvullingsfonds blijft gewoon bestaan. Begin Januari 1949 werd de Ziekenfondsraad door de Minister van Sociale Zaken geïnstal leerd en hierop is thans onze hoop ge vestigd. Zijn eerste en voornaamste taak zal n.l. moeten zijn, met een ontwerp Ziekenfondswet te komen, waarin zich misschien nieuwe gezichtspunten voor de Vrijwillige Verzekering zullen ope nen. In de loop van het jaar 1949 zullen evenwel de Rijks- en Gemeente-ambte- naren onder de Verplichte Verzekering worden gebracht, waardoor noodwendig een afvloeien van de Vrijwillige Verz. naar de Verplichte Verzekering zal plaats vinden. Het draagvlak der Vrij willige Fondsen wordt hierdoor dus weer kleiner. Daarna gaf de Voorz. de voor gestelde contributieverhoging in bespre king. Hiervan wordt geen druk gebruik gemaakt. De vergadering was er van overtuigd dat men, hoewel onwillig, hier toch noodgedwongen toe over moet gaan. Eén stem is er die absoluut op deze verhoging tegeiï is, maar deze weet ook geen weg aan te wijzen die dén be wandeld moet worden. Er wordt nog be sproken of men voor deze verhoging ook een andere bron, bijv, de Gemeente kan aanboren. Uiteindelijk was de ver gadering unaniem van oordeel dat de contributieverhoging moet plaats vin den, met als ingangsdatum Zondag 16 Januari 1949. Na de aanwezigen voor hun opkomst dank te hebben gebracht, sloot de voorz. deze vergadering, die door 36 personen whs bezocht. Een suisen een stofwolk een zich snel ver wijderend motorgeronk weg was hij. „Sinnisfaere”, mompelde dr. Woodley tussen zijn tanden. Daar raasde/vlak er achter, met merkbaar lichter klinkend motorgeluid een tweede wagen voorbij! Een oorverdovend geschreeuw klonk uit de menigte op. „Dat is Duncker, de sympathie schijnt naar hem uit te gaan”, zei Evelyne glimlachend. Zij was bleek van opwinding. Het kwam Frank voor, dat Sealson een moment groetend de hand had opgestoken. Hij vertelde het dr. Woodley, toen hij naar het toestel terugging. „Alles gaat goed”, antwoordde deze zich in de han den wrijvend, „wanneer wordt de uitslag bekend ge maakt, mijnheer Horn?” „Over twee uur, deelde Thunis mee, worden zij van de hoofdpost Bellinzona bekend gemaakt”. „In orde, laten wij intussen iets gaan eten. In lange tijd heb ik niet meer geluncht”. R.K. MIDDELBAAR ONDERWIJS IN FRIESLAND. Tot op heden was er in de provincie Friesland geen inrichting voor R.K. middelbaar onderwijs. Thans heeft de prof. dr. Titus Brandsma stichting het plan zo spoedig mogelijk een der gelijke school op te richten. Zeer waarschijnlijk zal deze school worden gevestigd te Bolsward, de Friese ge meente die bijna 40 R.K. inwoners Dr. Van Royen heeft Vrijdag in de Veiligheidsraad gezegd, dat Neder land de volgende stappen wil doen: 1. Vorming binnen een maand van een federale interim-regering voor In donesië; 2. Verkiezingen onder toe zicht van de Verenigde Naties in het derde kwartaal van dit jaar; 3. Over- draging van het Nederlandse gezag aan de regering van de Verenigde Staten van Indonesië voor het einde van 1950. De Verenigde Staten hebben de wens te kennen gegeven, dat de Ne derlandse souvereiniteit niet na ver loop van jaren, maar na verloop van maanden aan de Verenigde Staten van Indonesië zal worden overgedragen. Nederland heeft ook een wens, zo zei de dr. Van Royen. Het zou die over dracht gaarne per 1 Januari 1950 tot stand gekomen willen zien. Op het ogenblik lijkt het echter bijna onmo gelijk te zijn om het gehele program ma in zulk een korte tijd uit te voeren. Nederland hoopt, dat binnen een maand een federale interim regering zal kunnen worden gevormd. Onmid dellijk daarna zal worden begonnen met de voorbereidingen voor het hou den van algemene verkiezingen. Het gekozen vertegenwoordigende lichaam zal dan een constitutie ontwerpen voor de Verenigde Staten van Indo nesië. Deze zal daarna ter goedkeu ring aan de deelstaten worden voor gelegd. De interim-regering zal intussen zorgen voor de administratieve orga nisatie van de nieuwe staat. Tenslotte zal nog een ronde tafelconferentie van vertegenwoordigers van Neder land en Indonesië worden gehouden om een ontwerp-statuut te bespreken voor de NederlandsIndonesische Unie. Het is de bedoeling van de Neder landse regering om aan de Verenigde Naties te vragen, waarnemers voor de algemene verkiezingen te sturen. Daar nog niet in alle gebieden vol komen vrede en orde is gevestigd, en daar de technische voorbereidingen ook de nodige tijd kosten, zal het vrij wel onmogelijk zijn om die verkiezin gen binnen zes maanden te doen hou den. De Nederlandse regering zal evenwel alles in het werk stellen om de verkiezingen nog in het derde kwartaal van dit jaar te doen houden. Dit alles zal de Raad er, naar ik hoop van overtuigen, dat de Neder landse regering haar uiterste best doet om een spoedige en voldoening gevende oplossing van het Indonesi sche probleem te bereiken, zo zeide dr. Van Royen. De Nederlandse gedelegeerde wees critiek op de beëindiging van de vij andelijkheden, de vrijlating van de Onze verliezen. In de eerste week van Januari heb ben de Nederlandse verliezen 56 man aan doden bedragen. Overleg met leiders van de Republikeinen. Het Bijzondere Federale Overleg heeft een commissie van vijf personen ingesteld om contact te zoeken met prominente personen uit de nog niet georganiseerde gebieden. De volgende namen zijn daarbij genoemd: Abdoel Kadir, Widjoatmodjo, Agoes Salim, Sjahrir, Soekarno, Soepomo, de sul tan van Djokja, Darmasetiawan, Hatta, Oerip Kartodirdjo en Assat. Met hen zullen oriënterende be sprekingen worden gehouden ten aan zien van de door het besluit Bewind Indonesië in Overgangstijd noodzake lijk geoordeelde vorming van een na tionale interim-regering voor geheel Indonesië. Voorzitter van de commissie is Sultan Hamid II. Leden zijn Anak Agoeng, Ateng Kartanahardja, Djoemhana Wiriatmadja en Sinagan. Sultan Hamid II is ook tot voor zitter van het Bijzondere Federale Overleg benoemd als opvolger van de overleden Bahrioen. Kosten art. 55 L.O.Wet 1920 enz. B. en W. stellen de raad voor het be drag dat per leerl. voor de openb. scho len voor gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs in het jaar 1949 beschikbaar wordt gesteld ter be strijding van de kosten, bedoeld in ar tikel 55 der Lager-onderwijswet 1920, onder e tot en met h en p, alsmede die -van instandhouding, overeenkomstig ar tikel 55 bis dier wet, te bepalen op ƒ22.30 voor de scholen voor gewoon la ger onderwijs, op ƒ32.57 voor de school voor voortgezet gewoon lager onderwijs en op 29.06 voor de school voor uitge breid lager onderwijs. Bezoldigingsregeling directeur gemeentewerken directeur gemeentebedrijven en directeur openbaar slachthuis. De minister van binnenlandse zaken heeft bezwaar gemaakt tegen de tijde lijke toelage van 10 aan de directeur van gemeentewerken, de directeur van de gemeentebedrijven en de directeur van het openbaar slachthuis, welke be zwaren verband houden met de toetsing van de wedden dezer ambtenaren aan die verbonden aan typerende rijksfunc- ties. Gedeputeerde Staten hebben naar aanleiding van de raadsbesluiten inzake deze materie als him mening de minister van binnenlandse zaken medegedeeld dat h.i. het maximumsalaris van de di recteur van gemeentewerken zou kun nen worden vastgesteld op 6500, waar boven niet zou mogen worden gevoegd de z.g. 5 knikvergoeding. De maxi- mumwedde van de directeur der ge meentebedrijven zou dienen te worden vastgesteld op 6500 (5 knikvergoe ding inbegrepen) vermeerderd met de emolumenten vrij vuur, licht en water. Wordt aan de directeur van het open baar slachthuis wel de 5 knikvergoe ding toegekend dan komt ook hij na af ronding op een maximum van 6500. De minister heeft zich met deze zienswijze verenigd. B. en W. hebben getracht zo wel Ged. St. als de minister er van te overtuigen dat de door B. en W. voor gestelde en door de raad vastgestelde jaarwedden in alle opzichten redelijk zijn doch Ged. St. geven B. en W. in over weging voorshands aan de bezwaren van de minister tegemoet te komen; zij verklaren zich bereid de bezoldiging van de directeuren opnieuw onder de ogen te zien wanneer ’t rapport der commissie- Ubink inzake diverse salarissen is ver schenen. B. en W. zijn dan ook voorne mens zodra zich daartoe een geschikte gelegenheid voordoet, op deze aangele genheid terug te komen, doch geven de raad in overweging voorlopig aan het verlangen van de minister te voldoen. Bjdrage aan het Sportpark van 1000.per jaar in de exploitatiekosten. Nu in 1948 de laatste termijn van de schuld van het Sportpark ad ƒ20.000 aan de gemeente is afgelost en ook een eind is gekomen aan de toekenning van een bijdrage door de gemeente in de ex ploitatiekosten van 2000.per jaar, heeft de raad van commissarissen der N.V. een exploitatiebijdrage uit de ge meentekas van 1000.per jaar gedu rende 10 jaar gevraagd, welk bedrag speciaal voor terreinverbetering zal worden aangewend. B. en W. zijn van oordeel dat de gemeente haar steun aan dit Sporpark dat voor verschillende doeleinden in een behoefte voorziet, niet mag onthouden. Zij stellen voor een bij drage van 1000.per jaar gedurende 5 jaar toe te kennen; de toekomstige financiële positie der gemeente is zeer zijn medewerkers. Behalve zijn dochter, waren Frank Horn, Millner en Sealson, die na de dood van Pradly tot chef-ingenieur was benoemd, aanwezig. Met diepe ernst had mijnheer Millner uiting gegeven aan zijn grote bezorgdheid omtrent de zakelijke en financiële positie van de fabriek. „Sinds een half jaar loopt de omzet, zoals ik u heb uiteengezet, gestadig terug. De laatste maand was zelfs zorgwekkend. Bij oppervlakkige beschouwing zal men wellicht aan de cijfers, die ik u heb genoemd, niet de betekenis toekennen, die zij in werkelijkheid hebben. Deze openbaart zich uiteraard slechts aan hem, die heeft geleerd, ze in verband met de mogelijkheden der toekomst te zien. En ik kan onze toekomst in het kader van de resultaten niet anders dan gevaarlijk noemen. Nog zulk een half jaar en wij staan voor een debacle Daarbij komt de slechte indruk, die het achterblijven bij Sinnisfaere op de kopers van sport- en tourwagens zal maken. Met een uitdrukking van verslagenheid op het ge zicht volgden de aanwezigen deze mededelingen. Plotseling draaide Evelyne, die tijdens de woorden van Millner voortdurend naar buiten had staan kijken, zich om en riep geprikkeld: „Wat hebben we aan dat pessimistisch gepraat? We moeten volhouden. De volgende keer zullen we winnen”. Met een hoogmoedige blik bleven haar ogen op Mill ner rusten. Doch vergeefs wachtte zij op instemming der anderen. Deze waren te zeer onder de indruk van de weinig bemoedigende vooruitzichten, zoals zij door Millner waren geschilderd. Teleurgesteld wendde Evelyne zich af. „Een naamloze vennootschap Bruusk viel Woodley hem in de reden. „Zolang ik de leiding heb, zullen de Woodley-Works op eigen benen blijven staan”. „Als alles bij het oude moet blijven, kan ik niet lan ger de verantwoordelijkheid blijven dragen. We kunnen niet alles op een kaart zetten, dat doet geen koopman, die hart voor zijn zaak heeft. Ik sta hier niet voor u als racer, die de eer van zijn firma ten koste van alles moet verdedigen, maar als zakenman, wiens plicht het onzeker, waarom zij de gemeente niet voor een te lange periode met een fi nanciële verplichting zouden willen be lasten. Het Sportpark zal ook gehouden zijn de genoten bedragen uit eventueel te maken winst terug te betalen. Subsidie Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Het subsidie aan de Openbare Lees zaal werd in verband met het inwoner tal laatstelijk vastgesteld op 3900. Wil de openbare leeszaal voor het rijks- subsidie in aanmerking blijven komen, dan zal voor 1949 het subsidie gegrond vest moeten zijn op een cijfer van 20.000 inwoners en ƒ4289.moeten be dragen. Teneinde te voorkomen dat de raad telkens een nieuw besluit moet nemen bij vermeerdering van het inwo nertal, stellen B. en W. voor in het nu te nemen besluit niet langer een be paald bedrag te vermelden, maar een subsidie te verlenen overeenkomstig de rijkssubsidievoorw aarden. Verhoging heffingspercentage straatbelasting van 3 tot 6 met ingang van 1 Jan. 1948. Wil de gemeente een sluitende begro ting over 1948 en 1949 verkregen, dan moet zij een bijzondere uitkering van het rijk ontvangen. Bij de vaststelling daarvan wordt er echter van uitgegaan dat de gemeente haar belastingen op voert tot het peil dat voor 1948 voor noodlijdende gemeenten als minimum gold. Aan een te lage belastingheffing is ook nog het nadeel verbonden van de z.g. kortingsregeling. De algemene uit kering, de belastinguitkering en de bij zondere uitkering worden dan nl. met een zeker percentage verminderd. Te Sneek blijft enkel de straatbelasting be néden het door de regering gestelde minimum, hier wordt nl. 3 van de be lastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen geheven, terwijl deze belasting moet bedragen 6 voor de gebouwde, 3 voor de ongebouwde eigendommen. De minister kan er mee instemmen dat de ongebouwde eigendommen hier niet in de belasting worden betrokken, doch hij kan ondanks door B. en W. aange voerde bezwaren geen genoegen nemen met een heffing van 3 B. W. be rekenen dat als men toch dit laatste cijfer handhaaft, de gemeente over 1948 25.000.zal derven, over 1949 en 1950 39.000.wordt de heffing 5 dan zal het jaarlijkse nadeel over al die jaren 8300.zijn. Voert men een heffing van 6 in dan zal de gemeente geen nadeel meer ondervinden. Hoewel B. en W. toegeven dat de op gebouwde eigen dommen drukkende lasten zo zeer zijn gestegen, dat van een redelijke verhou ding tussen lasten en huren niet meer kan worden gesproken, menen zij op grond van de onzekere financiële positie der gemeente en de te verwachten stij ging der gemeentelijke uitgaven te moe ten voorstellen het heffingspercentage van 3 op 6 te brengen en wel met ingang van 1 Jan. 1948. De opbrengst zal 'dan ongeveer 50.000 bedragen. Weer zat Frank aan het apparaat. Evelyne en haar vader bleven bij hem in de buurt. De sigaar in Wood- leys hand trilde. „Nu!” riep Frank halfluid. Woodley ging, bevend van opwinding, zitten. Frank luisterde ingespannen. Plotseling werd hjj vaalbleek. Vlug noteerde hij een paar getallen en rekende. „Wat is er aan de hand, mijnheer Horn?” Woodley keek Frank angstig aan, terwijl deze langzaam op hem toe kwam. SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK ALGEMEEN ONDERLING FONDS SNEEK. Op Donderdag 13 Januari kwam de ledenraad van het „Algemeen Onderin- teït7Het"colïegë m B.‘ë7w7^ de Ziekenfonds Sneek en Omstr.” m zaal Piso in vergadering bijeen. Het voor naamste punt van de agenda was de be spreking van de contributieverhoging. De Voorzitter, de heer J. Tinholt, deelde in een inleidend woord mede, dat voor sluitend kon worden gemaakt door de s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1