Franks Race naar het Geluk Een roman uit de automobielwereld door STAN VAN KAMPEN. Begroting 1949 Gemeente Sneek ƒ179.800 vloeit voort uit de hogere ra ming van de algemene uitkering met 63400, de belastinguitkering met ƒ27400 en de bijzondere uitkering met 89000. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 4e JAARGANG No. 7 DINSDAG 25 JANUARI FEUILLETON. 1949 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad Enige cijfers. dag in de van meer, te 24 HOOFDSTUK X. Tegenslag. Duncker zat op het hoofdbureau van politie tegen over commissaris Peacetown en keek met kloppend hart van hem naar de schrijver, die enige papieren aan het doorbladeren was. „U verzocht mij bij u te komen, commissaris”. „Ik dank u voor uw bereidwilligheid. Het gaat om de moordzaak Pradly”, en terwijl de schrijver hem een papier overhandigde, zei Peacetown: „Leest u dit schrijven eens”. Duncker las: talloze rijken uiteen zou zijn gevallen. Daarom zijn de Chinezen er ook zo trots op omdat het volgens hen het begin van de beschaving is. Vervolgens voerde hij de aanwezigen Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 Ab.prijs ƒ2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar n „Horn spionneert bij Woodley in opdracht van de auto-industrieel Sinnisfaere. Hij vermoord de Pradly en stond in verbinding met de Rus sische studente Sonja Alfieri, die op het ogen blik bij Sinnisfaere te Stockholm werkzaam „Ja, die brief heb ik ge- Frank Sinnisfaere met zijn eigen wapenen. Een flink bedrag aan steekpenningen bewerkte, dat aan de wagen van Sinnisfaere merkwaardige fouten aan de dag tra den, die het starten onmogelijk maakten. Frank be greep wel, dat dit eens en misschien wel vrij spoedig moest ophouden en dat dan de tijd zou komen, dat de „Knock Out” weer aan de start zou verschijnen, maar het was hem er om te doen, tijd te winnen. Hij werkte met onwettige middelen, dat wist hij, maar zijn ge weten sprak hem vrij. Eén ding gelukte hem echter niet, ondanks het feit, dat hij daaraan de grootste aan dacht besteedde, nl. het ontmaskeren van de spion in eigen fabriek. Verder dacht hij, door Duncker startmogelijkheden te verschaffen, Evelyne weer voor zich te kunnen win nen. Haar haat zat echter te diep en groeide met de dag onder de zon der Rivièra. Geen datum geen ondertekening. Verrast keek Duncker op. „Wat zegt u als goede vertrouwde van de Woodley- Works hiervan?” Inwendig was Duncker blij over deze gang van za ken. Dat kon de ondergang van Horn betekenen. „Enige zekerheid kan ik u natuurlijk niet geven, maar u zou, volgens mijn mening, goed doen, aan deze anonieme aanwijzing de nodige aandacht te besteden. Deze Horn kwam mij van het begin af aan verdacht voor en het wordt mij nu steeds duidelijker, waarom wij geen succes hadden met onze pogingen de spion te vinden. Terwijl wij hem in de fabriek zochten, werkte hij er buiten”. „Goed, dus u acht het mogelijk, dat hij de dader is?” „Dat zeker. Ik zou niet graag een onschuldige be tichten. Maar mogelijk acht ik het beslist”. „Ik dank u zeer en hoop bij een volgende gelgenheid weer op u te mogen rekenen”. „Zo nodig, heel graag”. Evelyne was niet weinig verbaasd, toen zij van een wandeling terugkerende, een telegram van Duncker van de volgende inhoud, ontving: „Kom direct terug, Ons uur heeft geslagen”. Zij beefde van emotie. Er moest te Londen iets be langrijks zijn gebeurd. Drie dagen later werd Frank Horn door een schrijven van de politie uitgenodigd op Scotland Yard te ver schijnen. Commissaris Peacetown ontving hem met een zekere afgemetenheid, welke Frank verwonderd deed vragen wat er aan de hand was. „Mijnheer Hora, de moordzaak Pradly is in een nieuw stadium gekomen en in dat verband moeten wij u om enkele inlichtingen vragen”. „Hoewel ik niet geloof u nog iets nieuws betreffende deze kwestie te kunnen meedelen, daar ik u destijds al alles heb gezegd, wat ik wist, wil ik u zo mogelijk, toch „Ik dank u zeer. Waar woonde u voor uw laatste verhuizing?” „Hallmarketstraat 14”. „Juist, dat is toch vlak bij de fabriek, niet?” „Ja, zeker. Maar ik begrijp niet goed, wat dat er toe doet” „Zo op het oog niet veel, mijnheer Hora. Maar het is de plicht - an de recherche geen enkel punt te ver waarlozen. In datzelfde huis woonde toch een Russi sche studente, een zekere.... Sonja Alfieri?” „Dat is juist”. „Onderhield u betrekkingen met haar?” Frank schrok zichtbaar. „Wat is er met Sonja?” Plotseling viel hem de pas sage uit haar afscheidsbrief in: „Ik was niet degene, waarvoor je me hield. Ik heb je belogenZou Sonja met de moord iets hebben uit te staan? Weifelend antwoordde hij: „Ze was mijn vriendin”. „Was het u bekend, dat deze dame in dienst van de Zweedse industrieel Sinnisfaere was?” Frank verbleekte. Dat was het. Sonja een spion. Medeplichtige wellicht van de moordenaar. „Neen”, antwoordde hij kort. „Hebt u met haar, nadat zij Londen had verlaten, nog gecorrespondeerd?” „Neen, ik weet tot de dag van vandaag niet, waar zij zich bevindt. Zij vertrok zonder mijn medeweten”. Frank wond zich op. Wat betekende dat verhoor? „Kent u deze brief?” Radeloos keek Frank naar het schrijven, dat Peace town hem voorlegde. Dat was een van zijn codebrieven aan zijn vertrouwensman bij Sinnisfaere. Hoe kwam die in het bezit van de politie? Vlug antwoordde hij: schreven”. „De geadresseerde is een employé van Sinnisfaere?” „Ja”. zwaren van de lange stilstand prachtig heeft overwonnen en over een prima lei der beschikt. Wij hebben zo’n vermoe den, dat deze leider met straffe hand regeert en tevens dat hij de leden naast gratie, kracht en lichaamsbeheersing, ook een behoorlijke dosis „durf” bijbrengt. Dat bleek al direct bij de kleuternum- mers en later ook bij het nummer grondgymnastiek der heren, of liever mogen we wel zeggen het nummer „acrobatiek”, want dat was het eigen lijk. O.i. is dit goed gezien, want naast de genoemde factoren is bij de gymna- stiekbeoefening toch ook altijd een ze kere „durf” nodig. Om verder hier en daar een greep te doen, de meisjes van negen tot tien jaar lieten vlotte en leu ke dansjes zien, de adsp. dames B gaven een prima uitgevoerde hupoefening, ter wijl ook de partneroefening van de da mes A, de vrije oefening van de dames B. en het nummer grondgymnastiek van de heren tot de hoogtepunten van de avond behoorden. Ook met de knots oefeningen oogstten de dames een uit bundig succes, terwijl zij, evenals ook de heren, uitstekend werk lieten zien aan de toestellen. Het spectaculaire rek- stoknummer heren was een mooi slot nummer. Al met al hebben we kunnen constateren, dat „Vlug en Lenig” over uitgebreid en prima materiaal beschikt en onder deze leiding nog veel roem kan vergaren. De leider Draisma ont ving bij het slot van het bestuur een blijk van waardering voor het vele werk, tevoren geschiedde dit ook ten opzichte van de vroegere leider Geesten. Mej. Frankena deed dit beide kerep met een vlot en sympathiek speechje. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. ten aanzien van de verkiezingen, d. be hulpzaam zal zijn bij het herstel van het republikeinse gezag en aanbevelingen zal doen in hoeverre rust en orde toe laten deze gebieden onder republikeins gezag te doen terugkeren, e. aanbe velingen zal doen in hoeverre Neder landse troepen tijdelijk in bepaalde ge bieden voor herstel van orde en rust zullen blijven. Indien een der partijen de aanbevelingen niet aanvaardt, zal de Commissie onmiddellijk rapport aan de Veiligheidsraad uitbrengen. Dr. van Royen, die een der sprekers op Vrijdag was deelde toen mede dat hij instructies van zijn regering afwachtte. De resolutie stelt een zo vergaande in menging van de zijde van de Veilig heidsraad in Indonesische aangelegen heden voor dat Nederland stellig grote bezwaren zal hebben. Er wordt gezegd dat een meerderheid van 7 st. in de raad is voor deze resolutie en dat 'us ook Egypte, Canada en Engeland er voor zouden stemmen. De Aziatische conferentie heeft haar eisen inzake Indonesië aan de Veilig heidsraad bekend gemaakt, deze wenst algeheel herstel van de toestand voor de militaire actie en zelfs op nader vast te stellen tijdstip terugtrekking van alle Nederlandse troepen uit Indonesië. Minister-president Drees heeft bij zijn aankomst op Schiphol nog eens ver klaard dat het voor een oplossing ’t best zou zijn als men- internationaal de zaak eens wat liet rusten. Een mening die jhr. Michiels van Verduynen onder streepte. Onze minister van buitenland se zaken, de heer Stikker, zeide op het jaarlijks diner van de buitenlandse pers vereniging, dat de wereld' een gevaar lijk spel speelt en de consequenties van haar politiek in het Verre Oosten niet schijnt te zien. VERLIEZEN IN INDONESIË. De laatste verlieslijst meldt van de Kon. Marine 1 gesneuvelde, van de Kon. Landmacht 19, van het K.N.I.L. 2. Soldaten van het republikeinse leger overvielen een truck van de Ned. Ma rine op Oost-Java. Acht personen zijn daarbij gedood, zes gewond, alle em ployes van het Marine etablissement te Soecabaja. JEF LAST SPRAK OVER „LAND EN VOLK VAN CHINA”. Hij deed dit Woensdagavond in een in Hotel Hanenburg gehouden bijeenkomst van het Instituut voor Arbeiders Ont wikkeling, dat hiermede, zoals voorzit ter C. Kuipers het in zijn openingswoord uitdrukte, voor ’t eerst na de heroprich ting weer in de openbaarheid trad. Tot nu toe werden de lezingen nl. meer in kleine kring voor de leden alleen ge houden. Hij verheugde zich over de grote belangstelling voor deze avond en riep aller steun in voor het noodzake lijke en nuttige werk van het Instituut. De Chinezen noemen hun land het land van de middag, aldus begon de heer Last, omdat het volgens hen het cen trum van de wereld is. Daarmee hebben ze niet altijd ongelijk gehad, want er is inderdaad een periode geweest waarin China het centrum van de Oosterse wereld was en reeds een hoogst demo cratisch land toen hier van cultuur nog geen sprake was. Hij schetste hierna de grote rol die China in de overwinning op Japan en Duitsland heeft gespeeld niet alleen door de hardnekkigheid van het Chinese volk maar ook door zijn organisatiever mogen en betoogde vervolgens dat alle tekenen er op wijzen dat China voorbestemd is een beslissende factor in het verre Oosten te worden. Thans is het reeds erkend geworden als een der mach tigste landen van de wereld, dat, even als Rusland vetorecht in de Veiligheids raad bezit, en ook de toekomst van onze koloniën kan niet in Den Haag, maar moet in China bepaald worden. Na de toehoorders enig inzicht te hebben gegeven in het Chinese schrift een teken- of symbolisch schrift betoogde hg, dat dit schrift van gewel- Toen na een internationale tentoonstelling 25.000 stuks door de Russische regering werden besteld, drukte Woodley zijn medewerkers zo warm de hand, dat voor Hora geen twijfel meer bestond, of van nu af aan zou hem volkomen de vrije hand worden gelaten bij al hun plannen voor de toekomst. En toch was Frank verre van gelukkig. Evelyne, die al haar intrige ren op niets zag uitlopen, gaf hem haar haat en ver achting bij elke gelegenheid te kennen en negeerde hem verder zoveel mogelijk. Op de aanmerkingen, die haar vader hierover maakte, gaf zij slechts ten antwoord: „Zo, ik ben toch niet verplicht altijd tegen onze bedienden te lachen?” Franks succes en geluk vergalden haar dagen en laat in de herfst besloot ze Londen te verlaten. Duncker reed de wagen zelf door Frankrijk naar Bor- dighera. „Hoor je het goed, Duncker, zo lang die kereltjes daar te Londen blijven prutsen, kom ik niet terug!” In het najaar droeg Woodley, na ruggespraak met Millner en Hora, Duncker op, met de Evelyne in enkele korte-baan races uit te komen. Het ene succes volgde op het andere. Maar Evelyne kon er zich niet over verheugen. De wagen van Sinnisfaere was bij al deze races niet gestart. Waarom, was haar niet duide lijk. Franks spion had haar hierover wel kunnen in lichten. Zonder de minste gewetenswroeging versloeg Het hoofdstuk „Eigendommen, niet voor de openbare dienst bestemd” wijst thans een batig slot aan van ƒ67705 (1948 ƒ52731). De stijging met bijna ƒ15000 is veroorzaakt doordat wegens huur van huizen, pacht van landerijen enz. ƒ8200 meer is geraamd en in ver band met buitengewone aflossing van geldleningen de rente- en aflossingslast met 6800 is verminderd. Wat de bedrijven betreft is het na delig slot van het gasbedrijf nu ge raamd op 23399 of rond 14300 lager dan in 1948 toen men 38952 raamde. Wel moest voor steenkolen 16000, voor onderhoud 12650, voor salarissen enz. 15400 meer worden geraamd, doch de opbrengst van het gas is op 52000, van cokes op 6400 en van teer op 2400 meer begroot. Het batig slot van het waterlei- dingbedrijf is 12300 lager ge raamd dan over 1948, nu nl. 11877, in 1948 23389. Deze lagere raming is ge volg van het feit dat de post onder houd voor dit bedrijf op 30000 ge raamd is (v. j. ƒ15800). Het hoofdstuk woningbedrijf heeft nu een nadelig slot van 3122 tegen een voordelig van 2176 in 1948, gevolg van de hogere storting in het onderhoudsfonds van de zonder rijks- voorschot gebouwde woningen. Het reinigingsbedrijf We geven hier enkele cijfers uit de begroting 1949 in vergelijking met die over 1948. Een hoofdstuk dat belangrijk meer aan uitgaven vergt dan vorig jaar is dat van de openbare werken, dat nu sluit met een nadelig saldo van ƒ301695 (v. j. ƒ232099). Een verschil van 69596 dus dat voor 20600 ver klaard wordt door hogere personeels lasten doch grotendeels veroorzaakt wordt dooi hogere ramingen voor on derhoud wallen, straten, bruggen, riole- lering enz. waarvoor 33000 rond meer is uitgetrokken. Op het hoofdstuk maatschappelijke steun en voorzorg is thans een nadelig slot van 216841 geraamd (1948 ƒ187278) dus ruim ƒ29000 meer. De kosten voor krankzinnigenverpleging zgn 8000 hoger, het subsidie aan de instelling voor sociale zorg bedraagt ongeveer 13000 meer, wegens perso neelsuitgaven is 6000 meer uitgetrok ken. Stijgende personeelsuitgaven zijn trouwens oorzaak van hogere uitgaven op diverse andere hoofdstukken. Zo is het nadelig slot van het hoofdstuk „algemeen beheer” thans 119069, vo rig jaar 100722, van de toeneming met 18300 wordt 13200 verklaard door hogere personeelslasten met inbegrip van sociale verzekeringen en pension- nering. Het hoofdstuk openbare veilig heid heeft nu een nadelig slot van ƒ28062 (1948 ƒ21669), dus ƒ6400 meer. Voor de brandweer is 2300 meer nodig dan in 1948, de post straatverlichting is ƒ4100 hoger geraamd. De brandalar- meringsinstallatie was tot dusver aan gesloten op de kabels van het provin ciaal electriciteitsbedrijf, doch het heeft het gebruik daarvan met ingang van 1 Januari 1950 opgezegd. Een onderzoek zal worden ingesteld op welke wijze in de brandalarmering zal worden voorzien. Welk bedrag met het aanbrengen van een nieuwe installatie zal zijn gemoeid is uiteraard niet te zeggen. Voorlopig wordt voor dit doel een bedrag van 2500 geraamd. Uit het hoofdstuk „Onderwijs” stip pen we aan dat het nadelig slot van het openbaar voorbereidend lager onderwijs ditmaal op 22106 is geraamd tegen over in 1948 16126, dus 6000 meer. Wegens jaarwedden personeel is rond 6500 meer uitgetrokken, waartegen over aan schoolgelden 500 meer wordt geraamd. Van de paragraaf hoger on derwijs is het nadelig slot ditmaal ƒ45048 tegen ƒ38201 in 1948, de stij ging met 6800 is vrijwel uitsluitend net gevolg van de hogere personeelsuitga ven voor het gymnasium. Het nadelig slot op het Hoofdstuk Handel en Nijverheid is met ruim 1800 gestegen tot 2712. Dit is het gevolg van het ramen van een bijdrage aan het Etif in de kosten van het samenstellen van een zg. welvaartsrapport voor Sneek ad 2000. Wat de inkomsten betreft het hoofd stuk „belastingen” geeft thans een ba tig slot van 341580, dat is 8100 mm- der dan voor 1948 geraamd, de oorzaak is een lagere raming van de uitkering wegens ondernemingsbelasting met 22000, waartegenover echter de ver makelijkheidsbelasting ongeveer 14000 hoger kon worden geraamd. De op brengst van deze vermakelijkheidsbe lasting is thans, gelet op de Ontvang sten over 1948, geraamd op niet minder dan netto ƒ50000, gevolg van de aan merkelijke verhoging der geheven per centages in 1948. De algemene uitkeringen van het rijk zijn ditmaal geraamd op ƒ718950 (1948: ƒ539087). Het voordelige verschil van SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK toont ditmaal een nadelig slot van 96363 tegen vorig jaar 76803, dus 19500 welk bedrag voor 11000 ver klaard wordt uit hogere personeels lasten, de rest door gestegen onder houd enz. Het nadelig slot van het slacht hui s b e d rij f is met 14293 bijna ƒ1700 hoger geraamd dan over 1948. Kapitaalsuitgaven. Wegens kapitaalsuitgaven is o.a. op de begroting geraamd: voor aankoop van een brandspuit 9000, van een mo torrijwiel voor de politie 2950. De gewone dienst der begroting 1949 sluit met inkomsten en uitgaven tot een totaal bedrag van 2.590.134. Onder de uitgaven is opgenomen een post „on voorzien” van 20760.09. in vogelvlucht door de Chinese cultuur, waarbij hij achtereenvolgens de filoso fie, literatuur, godsdienst enz. behan delde, welke rijke cultuur men echter alleen in de weinige grote steden vindt. China wordt nl. voor het grootste deel bewoond door boeren, die nog even pri mitief leven als hun voorouders duizen den jaren geleden. Na een kleine pauze vertelde de heer Last aan de hand van een serie mooie lantaarnplaatjes nog tal van bijzonder heden over het land en leefwijze, zeden en gewoonten van zijn bevolking, ter wijl hij na de grote pauze nog een uit voerig overzicht gaf van de Chinese ge schiedenis vanaf plm. 500 jaar voor Christus tot heden, waarbij hij ook een breedvoerige, zeer interessante en leer zame beschouwing hield over het ont staan van de vele burgeroorlogen in dit land en over die welke thans woedt tus sen de Communisten en de Nationalis ten, waarbij naar zijn mening de toe komst van de wereld op het spel staat Slaagt China er in zijn eigen koers te volgen, dan gaat het hier niet naar im perialisme, maar zal het opnieuw een centrum van cultuur in de wereld kun nen worden. Laten we hopen, aldus ein digde hij, dat dit werkelijkheid wordt. De voorzitter dankte de heer Last voor zijn boeiende inleiding die, ofschoon alle aanwezigen zijn zienswijze in het huidige conflict waarschijnlijk niet deel den, toch verhelderend heeft gewerkt Daarom staat de K.V.P. ook achter de door deze regering gevoerde prijzenpoli tiek die er op gericht is boer en arbeider een redelijke beloning te verzekeren. Omdat we arm zijn moeten we een zeer intensieve landbouw hebben, waarbij de boer een zo groot mogelijke vrijheid dient te hebben en alleen als het alge meen welzijn in ’t gedrang komt de staat dient in ’te grijpen. Volledige vrij heid acht spr. binnen afzienbare tijd een illusie. We hebben nu vaste prijzen voor melk, varkensvlees, suiker, aardappel meel, gedeeltelijke voor tarwe, en de be doeling van de minister is dat de prij zen van andere producten zich daaraan zullen optrekken. Spr. gelooft echter dat dan zonder voederdistributie de belan gen der kleine boeren in *t gedrang zul len komen, en deze, waarvan er 100.000 zijn, hebben de bijzondere aandacht van de K.V.P.; die bedrijven moeten een economisch verantwoorde grondslag hebben. Ofschoon warm voorstander van de Benelux, vreest spr, gevaren voor de kléine boer omdat de Belgen van geen voederdistributie of bijv, beperking van vee- en pluimveestapel willen weten, terwijl dergelijke maatregelen om de prijzen op een behoorlijk peil te hand haven straks hier misschien nodig zul len zijn, misschien kan men echter enkel door een systeem van voedertoewijzin- gen de grootte van vee- en pluimvee stapel in de hqnd houden. De kleine boe renbedrijven met him moreel gezonde gezinnen vomen een kern, waarvan het verlies ondraaglijk voor ons volk zou zijn. De vorming van een lichaam dat de zorg voor het ontwikkelen der kleine bedrijven zal ter hand nemen, waarmee men bezig is, zal in deze gunstig kunnen werken, met zijn commissies over alle provincies en districten verdeeld. Zij kunnen de voorlichting nog verbeteren, helpen bij toepassing der wettelijke maatregelen inzake verkoop gronden, pacht gronden, ruilverkaveling enz. en aandacht schenken aan cultuur-tech- nische werken in diverse streken. Dit alles om de 100.000 kleine boeren, waar van als er niets gebeurt zeker 50.000 straks in moeilijkheden zullen geraken, te helpen, die als kern der agrarische bevolking het effen strand vormen, waarop de onrustige stromingen van het moderne leven verebben. Ook de emi gratie moet, gezien de geweldige aan groei der bevolking, mogelijk gemaakt. Met belangstelling ziet spr. naar het resultaat van het initiatief van de Ka tholieke Boeren- en Tuindersbond die in de Braziliaanse staat Sao Paolo de be schikking kreeg over een fazenda van 6000 H.A. waarop 200 Ned. gezinnen bedrijven zullen krijgen op het gebied der veehouderij. Als hier kansen blijken te liggen, worden er belangrijke pers pectieven geopend. Ook in Z. Frankrijk heeft deze Bond een centrum en in Ca nada is gelegenheid voor meer individu ele vestiging, wij voelen meer voor groepsverband. Spr. wijst er tenslotte nog op dat de K.V.P. bezwaar heeft tegen overheidsexploitatie van land bouwbedrijven als in de N.O.polder ge schiedt; zij wenst ook eigen landbouw scholen omdat alleen de ouders het recht hebben de kinderen op te voeden. Ook de kleinere zelfstandigen dienen voor kinderbijslag in aanmerking te komen; ook de kleine boeren dus die grote ge zinnen hebben, want het is zeker niet mogelijk dergelijke gezinnen enkel door maatregelen op landbouwgebied een be hoorlijk bestaan te verzekeren. Door studiebeurzen enz. dienen de kinderen uit dergelijke gezinnen ook In staat ge steld zich een ander beroep te ver schaffen. Na de pauze beantwoordde spr. een aantal vragen, waarna de voorz. hem dank bracht. MIENSKIP SNITS. In de derde cursusavond trad Vrij- hotel Hanenburg voor de Mienskip Suits op dr. ir. Droessen, lid Tweede Kamer, die het landbouwprogramma der K.V.P. behan delde. Spr. betoogde dat een der be langrijkste desiderata van de K.V.P. de publ.rechtelijke bedrijfsorganisatie is, als een der middelen om de sociale rechtvaar digheid en de sociale liefde te betrachten en allen, die aan het economisch ?ven deelnemen in rechtvaardige verhouding bestaanszekerheid en voldoende eigen bezit te verzekeren. Deze publiekrechte lijke bedrijfsorganisaties, samengesteld uit de horizontale bedrijfschappen en de verticale productschappen dienen de ge hele sociale en economische taak op zich te nemen, onder toezicht, maar met zo weinig mogelijk inmenging van de staat, die dit zoveel mogelijk zal uit oefenen via de te vormen veelzijdig sa mengestelde sociaal-economische raad. Een raamwet voor deze publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie is reeds onder handen en heeft de instemming der K.V.P. Zij meent dat noch het liberale stelsel der vrije concurrentie, noch dat van het staatssocialisme de moeilijk heden van deze ingewikkelde maat schappij kan overwinnen, integendeel dat beide op het communisme moeten uit lopen. Alleen de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie zal, zich al ontwikke lende, bevredigende resultaten geven. Daarom zijn wij ook voorstander van de ondernemingsraden, waarin, in de gro tere bedrijven, het personeel op gelijke voet met de ondernemer over de belan gen van het bedrijf zal kunnen spreken. Een herziening van het vennootschaps recht zal het mogelijk moeten maken dat ook in de N.V.’s niet alleen het ka pitaal doch ook de arbeid zijn woord kan mee spreken. De K.V.P. is voor stander van dit alles, omdat zij erkent de menselijke waardigheid en deze brengt mee dat iedere werker in een be drijf gelegenheid moet krijgen de be langen van dat bedrijf te bevorderen. Zolang de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie er niet is of nog niet volledig uitgebouwd, heeft de staat nog een be langrijke taak ook in alle takken van landbouw om deze dienstbaar te maken aan de belangen van het volksgeheel. UITSTEKENDE UITVOERING VAN „VLUG EN LENIG”. Na lange onderbreking heeft de R.K. Gymnastiekvereniging „Vlug en Lenig” Woensdagavond weer een openbare uit voering gegeven in Amicitia, waarvoor de belangstelling bevredigend was. Na de gebruikelijke opmars en het zingen van het Fries Volkslied, sprak de voor zitter, de heer K. Karstkarel, een kort openingswoord, waarin hij o.m. nog de oud-leider, de heer A. Geesten, dank bracht voor zijn bereidwilligheid om bij de nieuwe start in 1946 de leiding der vereniging op zich te nemen. Hij heeft dit tot groot genoegen van het bestuur gedaan en het speet de vereniging dan ook dat hij later genoodzaakt was zijn functie neer te leggen. Gelukkig heeft men echter in de heer Draisma een uit stekend plaatsvervanger gevonden. Daarna werd met de afwerking van het uit twintig nummers bestaande pro gramma begonnen. Het is ons niet mo gelijk van alle nummers een gedetail leerde bespreking te geven, dat zou ons te ver voeren, maar wèl kunnen we vaststellen dat zij alle van uitstekend gehalte waren en dat de aanwezigen zeer voldaan naar huis zijn gegaan. Als we al een opmerking willen plaatsen, dige betekenis is geweest, juist voor een dan is het deze, dat verschillende 1 im- l rijk als China, dat zonder dit schrift in mers te veel tijd vergden, waardoor de uitvoèring eigenlijk te laat was afge lopen. Overigens hebben we niets dan lof voor het gebodene, dat overduidelijk aantoonde, dat „Vlug en Lenig” de be- DE VEILIGHEIDSRAAD EN INDONESIË. Heden behandelt de Veiligheidsraad een resolutie welke de Ver. Staten, China, Cuba en Noorwegen Vrijdag ge zamenlijk hebben ingediend. In deze re solutie wordt gevraagd om onmiddel lijke staking der vijandelijkheden en het vrijlaten van de republikeinse leiders. Verder wordt voorgesteld: de vorming van een interim-regering niet later dan 15 Maart 1949, het houden van verkie zingen vóór 1 October 1949 en de over dracht van de souvereiniteit aan de Ver enigde Staten van Indonesië „op een zo vroeg mogelijke datum” en niet later dan 1 Juli 1950. De resolutie stelt ver der voor de Commissie van goede diensten te vervangen door een „Com missie van de Verenigde Naties voor Indonesië”, die als de vertegenwoor digster van de Veiligheidsraad in (ge heel) Indonesië zal optreden, en die a. behulpzaam zal zijn bij de onderhande- lingen voor de totstandkoming van de Verenigde Staten van Indonesië, b. de bevoegdheid zal hebben om vertegen woordigers van niet-republikeinse ge bieden te raadplegen, c. toezicht zal houden op naleving van de bepalingen s gaarne van dienst zjjn”. Wordt vervolgd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1