Buitenlands Overzicht I I I j Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I i VRIJDAG 28 JANUARI 4e JAARGANG No. 8 2 - 149 RedacteurL. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad 9 B 625 617 Algemeen 31 S; I t I Ab.prijs ƒ2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 pér half jaar 607 Algemeen 608 Algemeen ALDEGEA (W.). Op Freedtojoun 21 Jann. 1.1. halde de C.J.M.V. „Onderz. Je Schriften” har jierfeest yn it gebou "an de greate tsjerke dat oan de nok ta fol wie. Nei meielkoar songen to hawwra Ps. 33 1, gie de foarsitter M. de Boer foar yn ’t freegjen om in seine. Op it koart iepeningswurd fan de foars. fol ge in ynlieding oer Ps. 33 fan in lid fan de feinteforiening. De jierforslaggen waer- den yn in bistjürsgearkomste nei foaren brocht. It sjongstik op it reiske, dat de feinten forline simmer makke hiene, foei tige by de oanwêzigen yn ’e smaek. Offurdigen fan de C.J.M.V. to Hora- merts en Heeg, de J.V. op G.G. fan Aldegea en de pleatselike jongesforien. greate en lytse famkesforien. brochten har béste winsken oer; inkelden dêrfan joegen ek noch in foardracht ten béste. Doe kaem men mei it stik „De Moske- flap” op de planken. Dit stik dat nef- fens de skriuwer allinne ornearre wie om de lju in noflike joun to bisoargjen, waerd tige moai nei foaren brocht, der is tige om lake. Mei noch in earnstige foardracht fan in lid, liet Ds. van Dulle- men nei in slotwurd noch sjonge Ps. 146 1, hwernei ds. sleat mei tank oan God. It wie al efkes oer toalven, doe’t elts tige foldien wer nei hüs ta teach. FOLSGARE, 24 Jan. Ter hoogte van ons dorp reed heden een nieuwe auto op onverklaarbare wijze van de weg in de sloot. De politie die ter plaatse een on derzoek instelde, achtte termen aan wezig de auto in beslag te nemen. Ill Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Kantoor voor Abonnementen Fa. KI EZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 4 VERDELING WITTE BLOEM. De minister van Landbouw heeft besloten witte bloem in ruimere mate dan tot nu toe ter beschikking te stellen en tevens niet meer vast te houden aan het voorschrift, dat in iedere plaats 25 beschikbaar moet worden gesteld. Op deze wijze hoopt de regering dat de bloemverstrekking beter aan de vraag naar wittebrood, die plaats- en streeksgewijs zeer ver schillend is, zal aanpassen. De bak kers zijn evenwel verplicht steeds in voldoende mate gewoon brood be schikbaar te hebben, zowel in de win kel als bij bezorging aan huis, zodat niemand gedwongen wordt het uit de aard der zaak duurdere wittebrood tegen zijn wil te kopen. Nu het toewijzingssysteem van wit te bloem voor het bakkersbedrijf ver anderd is, zal er binnenkort ook witte bloem voor huishoudelijk gebruik be schikbaar komen. Men zal per keer niet meer dan twee kilo aan een klant mogen verkopen. De prijs voor witte bloem per kilo los uitgewogen is 42 cent (oude sa menstelling 34 cent), per vijfhonderd gram verpakt 27 cent (oude samen stelling 22 cent). DE VERKIEZINGEN IN PALESTINA. Voor zover thans bekend heeft de Labourpartij 34.7 der stemmen be haald. Zij tracht met enige andere par tijen een coalitieregering te vormen. UITVOERING „EUPHONIA”. IJLST, 26 Jan. Gisteravond gaf bo vengenoemd koor, directeur de heer Tj. J. van der Velde, een welgeslaagde uit voering in ’t Gebouw. Leider was de heer J. Wassenaar, die na samenzang van Psalm 138 1, opende met gebed en een kort woord. Onder ademloze stilte der talrijke aanwezigen zette het koor, waarvan het aantal damesleden wel eens talrijker is geweest, in, met het ten gehore brengen van Gezang 149, Zomerregen van Herman de Wolff, en Lyster van R. Beintema. Een dameskoor uit de leden van Euphonia zong daarna een tweetal liederen, die met luid ap plaus door de aanwezigen werden be loond. Treffend was het nu volgend nummer: Rust mijn ziel, uw God is Ko- ning, gezongen door Euphonia. Met Yn ’t Wald van R. Beintema werd als voorlopig slotnummer het eerste deel der zangnummers besloten, want er stond meer op ’t programma. „Eupho nia” had zich voorgesteld om deze jaar lijkse uitvoering niet alleen aantrekke lijk, maar ook voor de bezoekers zo aangenaam mogelijk te maken. En de inspanning van de 7 leden, die zich hier voor alle moeite hadden getroost en zich beijverd om het blijspel Late de Kat in drie bedrijven van Y. C. Schuitmaker op te voeren, is rijkelijk beloond. De aanwezigen hebben genoten en alle lof komt de uitvoerenden toe, die als ama- teurspelers de aanwezigen zo voortref felijk wisten te boeien. Jong en oud volgden met grote aandacht hetgeen ten tonele werd gebracht. Tussen de be drijven en na beëindiging van het blij spel, gaf het koor, zowel als de dames- afdeling enige zangnummers ten beste, waarvan vooral de Middernachtklokken en het Avondlied van J. Nauta moeten worden genoemd. Talrijke prijzen wer den verloot. Het had het koor niet aan belangstellende medewerking ontbroken. De heer Walinga, afgevaardigde van het Doopsgezind Kerkkoor ter plaatse, vroeg daarna de aanwezigen of het een mooie avond was geweest, en als uit één mond werd ja geantwoord. De heer Was senaar wekte ten slotte de jonge mensen op zich als lid bij Euphonia aan te slui ten en alzo mede te werken tot de bloei van dit koor, dat ook door zijn lied heeft getoond, dat het er wezen mag. Na het zingen van de Avondzang, sloot de heer Wassenaar deze bijeenkomst met dank gebed. STRAALJAGERS TE LEEUWARDEN GEARRIVEERD. Te Leeuwarden zijn gisteren de eerste straaljagers in Nederland gestation- neerd. Het zijn er acht. dezelfdi vin voor enige jaren de „Maple-Leaf”-boom is geplant, aan een aldaar te plaatsen mast, wapperen. Hij riep tevens cle mentie in voor de toneelclub die in ver band met de toneel-accomodatie van dit gebouw zich zou moeten aanpassen, en deelde mee dat de toneel-aankleding was verzorgd door Fa. Dikland. Nadat hij allen een prettige avond had toege wenst ging het doek open voor de op voering van het toneelstuk in drie be drijven „Excuseer ik ben m’n zus” door de toneelgroep van de voetbalver. L.S.C. waarvan de vorige week in dit blad, bij de eerste opvoering door dit gezelschap reeds een verslag is opgenomen, waar om we volstaan met te vermelden dat men ook nu weer uitstekend voor ’t voetlicht trad. Er werd zeer vlot ge speeld en ’t publiek was zeer voldaan en gul met applaus. In de pauze had de verloting plaats en menige bezoeker kwam in ’t bezit van een prijsje. Alle aanwezigen werden getracteerd op thee, gebak en andere versnaperingen. Het was reeds ver over middernacht, toen het einde daar was en de voorz. ’t ge zelschap waarvan de dames ieder als kleine attentie een doosje bonbons ont vingen, .dank bracht. Een zeer geslaagde avond! MEIINOAR IEN. DRYLTS. Dizze Fryske Foriening halde yn It Gebou Woansdeitojoun in gesellige gearkomste foar har leden. De foarsitter C. Schilstra iepene mei in tankwurd oan de oanwêzigen, omdat hja yn sa’n great oantal opkommen wierne. Fjirder die hy meidieling oer rinteleaze oandielen ütjown foar de oankeap fan in eigen nije piano. Yn it bisünder róp hy it wolkom ta oan C. v. d. Woude dy as nije musykman mei in mandoline syn yntré die by it musykploechje fan dizze foriening om mei frou Steensma (piano), frou Doele (fioele) en de hea- ren van der Heide (trompet) en Woud- stra (accordeon) de fleur der yn to bringen. Opfierd waerd in stik yn trije bidriuwen: Elske leart har les, in bip spul, dêr’t mei tige nocht nei harke waerd en de spilers foar birekkene wiene. In trio, Steensma, Hoomans cn Hiemstra soargen tusken it foarste en twadde bidriuw op aerdige wize foar ófwikseling. In lytse forlotting waerd balden en moaije prizen weijown. Oan it ein tanke de foarsitter Schilstra foar it meilibjen en sleat dêrnei dizze moaije joun. ZAKENNIEUWS. Nieuwe vergaderzalen in café Kingma. De eigenaar van café Kingma aan de Lange Veemarktstraat, de behoefte ge voelend er meer vergaderruimte te scheppen, waarmee ook een algemeen Sneker belang gediend is, heeft door een verbouwing zijn doel weten te be reiken. Er is een aparte opgang naar de eerste verdieping gemaakt en een brede trap voert nu naar nieuwe mooie ver gaderzalen daar, met fraaie blanke meubilering. Des Dinsdags is deze be schikbaar voor zaken die er hun zitdag houden en ze zijn daarvoor door de rus tige sfeer, niet verstoord door gerucht uit de benedenzaal uiterst geschikt. Verder zijn ze ter beschikking van clubs, die er een werkelijk gezellig onderdak vinden, vergaderingen enz. Een zeer overvloedige verlichting met 12 T.L.- buizen en ook buiten, een geluidsinstal latie op alle zalen en een fraai gezicht op het marktterrein doen het hunne om Als men de politiek der Ver. Staten inzake Indonesië volgt, zal men moeten constateren dat president Truman geen gras laat groeien over zijn beloften pas vorige week in een rede bij zijn ambts aanvaarding gedaan. Amerikaanse en Engelse journalisten bij die plechtig heid aanwezig, hebben gezegd dat de president kennelijk plezier in zijn ambt had gekregen. Er was, zo hoorden wij een van hen over de radio zeggen, niets meer over van het angstige mannetje dat op de dag van Roosevelts overlijden in 1945, omdat hij toevallig vice-presi dent was, plotseling tot een der zwaar ste taken ter wereld werd geroepen. Men schrijft zijn meerdere zelfvertrou wen wel toe aan het feit dat de Ameri kaanse kiezers hem nu ook werkelijk als hun president hebben gekozen, nog wel tegen de algemene verwachting in, en voorts daaraan dat hij nu de tech niek van zijn ambt te pakken heeft ook, en zijn daktaak dus aan kan. Die niet gering is, want de Amerikaanse president leidt de zaken veel meer mee, dan regeringshoofden in Europa, de mi nisters zijn aan hem en niet aan het parlement verantwoordelijk. Misschien is dat maar gelukkig ook bij de huidige ontzaglijke invloed, welke de Ver. Sta ten in de wereldpolitiek uitoefenen. Want, met enkele zeer gunstige uitzon deringen, zijn de leden van het Ameri kaanse Congres nu niet bepaald deskun dig omtrent hetgeen zich buiten de Ver. Staten afspeelt en maken zij zich in de r^gel veel drukker over de lokale belangen van hun district of staat dan wel past bij hun functie. En zelfs nu, nu Truman en zijn deskundigen de bui tenlandse politiek bedisselen, stuit Eu ropa al te vaak te Washington op wan begrip. In vorige overzichten hebben we daarop herhaaldelijk gewezen, meer in ’t bijzonder inzake de Indonesische kwestie. Geen verschil van inzicht tus sen de president en de West-Europese landen is er over het begrip democratie. Als Truman bij zijn ambtsaanvaarding scherp stelling nam tegen het commu nisme en duidelijk de grote tegenstellin gen aantoonde tussen de democratische levensopvatting en de Russische vindt hij bij geheel West-Europa hartelijke in stemming. Evenzeer als hij om de de mocratie en de vrede te behouden voort zetting van de steun aan Europa, vor ming van een Atlantisch pact, naar het voorbeeld van het Pan Amerikaanse, en steun aan de Ver. Naties nodig acht. Maar als Truman bij dit laatste punt er op wees dat de Ver. Naties versterkt zullen worden door nieuwe naties, „die thans volgens democratische principes gevormd worden in landen die naar zelf bestuur voortschrijden”, raakte hij een voor West-Europa teer punt, omdat hij stellig hiermee doelde op Indonesië en andere vroegere koloniale gebieden. De aparte verwijzing in een zo belangrijke rede als die bij de ambtsaanvaarding te kent wel het belang dat de Ver. Staten aan de ontwikkeling in het Verre Oos ten hechten en dat zij zich de emanci patie der volken daar fh veel sneller tempo denken, dan West-Europa, dat op dit gebied veel meer ervaring heeft. On getwijfeld wordt Washingtons tempo in deze nog aangewakkerd nu de Aziati sche landen te Nieuw Delhi onder lei ding van India bijeen zijn geweest en daar hun nog verder dan die van Ame rika gaande wensen inzake de Indone sische kwestie hebben opgesteld en aan de Veiligheidsraad doen toekomen. Die conferentie had echter volgens het plan van India een omvangrijker doel dan alleen de behandeling der Indonesische kwestie, het wilde nu meteen ook een blijvende organisatie, die een neutrale Aziatische groepering in ’s werelds blokkendoos zou vormen, naast dus het Westerse en het Russische blok. Zover is het nog niet gekomen omdat afge vaardigden van tal van Aziatische lan den geen opdracht van hun regeringen hadden nu al zover te gaan, maar het is duidelijk, dat India hiernaar zal blijven streven en dat dit streven meer kans heeft op verwezenlijking naarmate de organisatie der Ver. Naties minder ge hoor geeft aan de verlangens der Azia tische landen niet alleen inzake de Indo nesische maar in allerlei andere kwesties. Steeds sterker zal men dan in Azië de behoefte gevoelen aan een eigen blok, dat in de wereld, gezien de geweldige mensenmassa’s welke er in zouden zijn opgenomen, zou meetellen. De Amerika nen schijnen te hopen dat dit blok, of schoon zelfstandig, toch bereid zou zijn in een anti-communistisch front samen te gaan met het Westen en trachten daarom de Aziaten al bij voorbaat zo veel mogelijk tegemoet te komen. Maar het blijft toch wel de vraag of Washing ton met zijn haast en zijn theoretische opvattingen over de democratische ont wikkeling in Azië op het goede paard wedt. En of, zoals onze minister Stik ker het dezer dagen zeide, overal in Zuid-Oost-Azië een vrije en onafhanke lijke democratie maar zo op stel en sprong kan worden geschapen. China zij hier een voorbeeld, daar heeft de toestand zich totaal anders ontwikkeld dan men zich te Washington voorstelde. Tsjang Kai Sjek heeft zich uit zijn lei derschap teruggetrokken misschien tijdelijk want men weet nooit wat der gelijke Chinese oorlogsheren in hun schild voeren zijn vervangers smeken de communisten om vrede en nu zit men te Washington met de handen in het haar, omdat China straks misschien MEER KAAS, TIJDELIJK MINDER VLEES. Met ingang van 28 Januari wordt het vleesrantsoen uitsluitend voor de A-, B- en C-groepen tijdelijk verlaagd tot 300 gram per veertien dagen. Ter cojnpensatie krijgen groepen een extra kaasrantsoen 200 gram per veertien dagen. Deze maatregelen zijn nodig, daar de levering van slachtvee op de binnen landse markten en de invoer (met name, uit Argentinië en Denemarken) nog steeds beneden de gestelde verwachtin gen blijven, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mee. Onder deze omstandigheden zou het handhaven van het tegenwoor dige rantsoen vlees een te sterke aan tasting betekenen van de voorraden. In verband met de bevoorrading van de detailhandel dient men er op bedacht te zijn, dat niet overal de extra-bon voor kaas aanstonds volledig gehono reerd zal kunnen worden. NEIJOARSVEZIEDE VERENIGING GRONINGEN. Neijoarsveziede van de Grunnegers, dat betekent fleur en gezelligheid. Dan heerst er een prettige en genoeglijke stemming onder de zich één wetende gewestgenoten. Ook ditmaal werd weer het beste beentje voorgezet. Traditie getrouw volgde na de opening, waarbij een speciaal welkom werd toegeroepen aan het Bestuur van de Zustervereni ging de Krite Snits, als eerste nummer van het programma, het optreden van Thomasvaer en Pieternel. Hartelijk werd er gelachen om de talrijke kwink slagen die deze twee in de Neijoarswins over de volle zaal uitstrooiden. Ook de zang van het dameskoortje, onder lei ding van hun tijdelijke dirigent, viel weer erg in de smaak bij de aanwezigen. Als verdere programma-vullingen val len nog te vermelden een massale kien- nartij, hersengymnastiek en verschil lende ernstige en jolige voordrachten van eigen leden. Onder deze voordragers schuilen, vooral als de Groninger humor om de hoek komt, ware artisten. De voorzitter van de Krite Snits kwam daarna op het podium om in een geestige Friese speech een kort dankwoord te spreken voor het. genotene. Op zijn eigen gemoedelijke manier gaf dan Thomasvaer in een slotwoord nog eens de bedoeling weer van het be staan van de Groninger Vereniging in Sneek. De opzet is enkel een samenbun deling van Oud-Groningers van alle richtingen en uit alle lagen van de be volking door het ophalen van oude her inneringen uit het geboorteland, het eens weer snreken in eigen gewestelijke taal en de bezinning op oud-Groninger zeden en gewoonten. Deze Neijoars veziede leverde, gezien de sfeer die on der de grote Groninger familie heerste, hiervan eens te meer een sprekend be wijs. 4 -het verleden, toekomst van „Zusterhulp”. van mej. M. Bergstra, die het werk van de gezins verzorging hier heeft opgebouwd en het Aan de Leidse universiteit slaagde voor het candidaatsexamen Ned recht, mej. F. E. Zaman van hier. VEERT1G-JARIG JUBILEUM. De heer M. Ringma alhier, thans ma gazijnmeester bij de N.V. Lankhorst Touwfabrieken, herdenkt 8 Febr. a.s. het feit dat hij voor 40 jaar als touw- makersknechtje op 12-jarige leeftijd bij deze firma in dienst trad. Zeker zal het de jubilaris die dag niet aan blijken van belangstelling ontbreken. communistisch zal zjjn en, daar het als grote ex-geallieerde ook een veto-stem in de Veiligheidsraad heeft, dus met Rusland samen daar geweldig veel in de melk te brokken zou kunnen krijgen. Dat is echter nog niet zover en men mag met reden aannemen dat de Ver. Naties tiiteen zouden spatten als de communistische invloed er de overhand kreeg, zoals dat vorige week ook is ge schied met het wereldvakverbond, waar van de leiding onder Russische invloed in communistische handen was geraakt, en waaruit nu de anti-communistische vakbonden zijn getreden. Maar de klei ne landen in de Ver. Naties zullen zich nu toch al wel eens afvragen waaraan ze eigenlijk een deel van hun souverei- niteit afstonden. In de practijk is het eigenlijk zo dat ze dit niet hebben ge daan aan de Ver. Naties, welke ’n onpar tijdig lichaam hadden kunnen zijn, doch aan de Ver. Staten, die in de Ver. Naties door hun geweldige macht de dingen naar hun hand zetten. En welker in vloed blijkbaar nog steeds verder zal toenemen ook. Want Truman kondigde in zijn rede bij zijn ambtsaanvaarding als programmapunten ook aan: econo misch herstel, uitbreiding van de we reldhandel, verheffing van woorheen noodlijdende landen en het beschikbaar stellen van Amerikaanse wetenschap en techniek voor de ontwikkeling van ach terlijke gebieden. Alles prachtig als het zonder baatzucht en met wijs beleid geschiedt, maar een beetje gevaarlijk als de Amerikaanse zakenwereld zich onder dekking van deze leuzen van de vetste brokken op aarde zou trachten meester te maken. Onder meer schijnt Truman met „achterlijke gebieden” ook te doelen op Afrika, waar West-Euro pese landen grote belangen hebben, waarop Amerikaanse zakenlieden al lang ook een oogje hebben. Gezien de ervaringen, o.a ook inzake de Indonesi sche kwestie, zal West-Europa dus met spanning de ontwikkeling van Trumans programma afwachten, al zal het wel lijdelijk moeten toezien als die tegen haar wensen ingaat, gedoeind als het is tot machteloosheid nu Europa in zich zelf verdeeld is en deze verdeeldheid in Oost en West de eerste rol in de wereld politiek speelt. Een verdeeldheid zonder uitzicht op een spoedig einde. Wel heeft na de Franse communistenleider Cachin, ook de Italiaan Togliatti er nog eens op gewezen, dat communisti sche landen heel goed naast kapitalis tische in vrede kunnen leven, en blijft Rusland dus blijkbaar tasten naar de mogelijkheid van een verzoening, doch deze kan nooit anders dan tijdelijk zijn. Het kan voor Rusland zin hebben nu eerst zijn winst eens te overzien en te bevestigen. Dezer dagen heeft een Rus sisch leider er op gewezen dat het nog drie vijfjarenplannen moest uitvoeren om de sterkste natie te worden. Zijn satellietstate., moeten ook nog steeds sterker verbonden worden met Moskou zowel als onderling. In Tsjecho-Slowa- kije heeft men pas een anti-communis tisch complot in het leger ontdekt en onderdrukt, in Polen verwijdert men steeds meer personen uit regeringskrin gen, die meer Poolsgezind dan commu nist zijn, in Hongarije stuit de regering op sterke tegenstand van de R.K. kerk, welker hoogwaardigheidsbekleders men foltert om ze tot bekentenissen te bren gen, welke hen en de kerk bij het volk in discrediet moeten brengen. Tito toont zich weerbarstiger dan ooit en zoekt steeds meer toenadering tot de Ver. Sta ten, waaraan Zuid-Slavië nu zelfs de levering van strategische grondstoffen aanbiedt. Geen wonder, dat het uitge sloten is uit de Economische Raad, door Rusland en zijn satellieten gevormd, die de wederzijdse economische bijstand zal regelen en allicht vooral de bedoeling heeft de Russische 5-jarenplannen te doen slagen en de satellieten daaraan te doen meewerken. Hier dus sterker oriëntatie op Moskou, Noorwegen en Denemarken gaan dat daarentegen doen in Westelijke richting. Zij zullen zich waarschijnlijk bij het Atlantisch pact aansluiten, daar zij anders geen wape nen van de Ver. Staten voor hun ver dediging kunnen krijgen, Zweden aar zelt, het wil bij een volgend conflict wel meedoen als een der Scandinavische lan den wordt aangevallen, doch niet wat het als het in het Atlantisch Pact wordt opgenomen wel verplicht is als een oorlog tussen de Ver. Staten en Rusland zich elders in de wereld af zou spelen. Zou Zweden zich toch aansluiten dan brengt dit opnieuw Finlands reeds benauwde onafhankelijkheid in gevaar omdat Rusland dan een verdedigings gordel aan de ZweedsFinse grens zal willen hebben, omdat Amerika dan mis schien militaire bases in Zweden zou willen vestigen. Dit laatste is trouwens niet zeker want zelfs de Westerse Unie weet nog niet hoe de Amerikaanse hulp in het Atlantisch pact zal worden geregeld. Wel heeft Amerika zijn plan om Europa van achter de Pyreneeën te verdedigen opgegeven en zal de verde digingslinie van de West-Europese Unie buiten de grenzen van de aangesloten landen liggen, dus zal bijv, niet de Rijn mond alleen maar geheel Nederland worden verdedigd, maar waar precies is nog niet vastgesteld. Doch de Russen zullen in ieder geval hiermede rekening moeten houden bij hun politiek in Oost- Duitsland, waar de communistische par tij nu geheel op Russische leest ge schoeid wordt, om straks te kunnen re- BUURTVERENIGING „MAPLE LEAL”. De buurtver. „Maple Leaf” Leeu- warderweg en omgeving hield Woens dagavond jl. in het Gebouw voor Chr. Belangen alhier, de reeds traditioneel geworden jaarlijkse feestavond. De voorzitter van de feestcommissie, de heer A. Ligthart, sprak een kort wel komstwoord, waarin hij allen die tot het welslagen van deze avond hunne medewerking hadden verleend dank bracht, en wel in ’t bijzonder de adver teerders die het mogelijk hadden ge maakt een programma uit te geven, en de schenkers van de zeer vele en fraaie prijzen voor de verloting. Onder dave rend applaus deelde hij verder mede, dat door tussenkomst van de heer C. Boom- sma, woonachtig in Canada, die ver leden jaar de feestavond van de buurt ver. had meegemaakt, en met medewer king van het Ned. Consulaat aldaar door de bevolking van Canada een Maple Vlag” was aangeboden, welke reeds naar Sneek was afgezonden, en als blijk van medeleven en waardering was ge schonken. Dit dundoek zal nu voortaan bij hoogtijdagen op de plaats waar ook PADVINDERSAVOND. 12% jaar „Greate Pier”. Zaterdag jl. herdacht de „Greate Pier-groep” haar 12%-jarig bestaan met een bijzonder geslaagde bijeenkomst in zaal Piso, waaraan een (niet voor publiek toegankelijke) maaltijd was voorafgegaan. Na de opening door de voorzitter van de Groepscommissie, dr. Lofvers, werd door oud-schipper Stam een historisch overzicht gegeven van de periode, die deze zeeverkennersgroep achter zich heeft. Welverdiende hulde werd gebracht aan Akela Posthuma, die het feit herdacht, dat zij sinds de op richting (dus 12% jaar lang) leidster van de welpen is geweest. Na dit min of meer officiële gedeelte werd een vlot programma afgedraaid van welpendan- sen (met echet maskers!), seindemon- straties en schetsjes. Veel succes had de rechtbank voor aanvaringsgeschillen. Het publiek maakte van de gelegenheid een dankbaar gebruik om oude veten deskundig te doen oplossen. De „jury” was inderdaad uitstekend thuis in het Binnenaanvaringsreglement, zodat tot aller tevredenheid recht werd gespro ken. Een padvindersavond, die verdiend had voor een groter publiek te worden gegeven! geren en een bondgenootschap met Rusland te sluiten. Alleen in Europa zijn er dus vraagstukken te over om op te lossen, en posities genoeg te con solideren, om zowel Oosten als Westen te doen verlangen naar een rustpoos om aan al die zaken hun aandacht te kun nen wijden. Bovendien schijnen de Rus sen te menen dat binnen niet te lange tfld een economische crisis de Weste lijke staten zal teisteren en verzwak ken en zou Moskou dan gaarne zijn spe ciale aandacht willen schenken aan China, waar het natuurlijk kansen ziet. De Amerikanen voelen zich daarente gen gelukkig met de uitslag van de ver kiezingen in Japan, die de conservatieve partij de absolute meerderheid in het parlement schonk, nl. 262 van de 466 zetels, de vreugde wordt een beetje vergald door het feit dat de communis ten van 4 op 36 zetels kwamen. „Overal in de vrije wereld kunnen de volken te vreden zijn over deze verkiezing”, zei Mac Arthur, de Amerikaanse opper bevelhebber in Japan. Deze verkiezings uitslag schijnt dus de bittere pil welke de Ver. Staten in China te slikken kre gen, enigszins te vergulden. Of ze der gelijke tevreden stellende ervaringen ook in het Midden-Oosten zullen op doen dient nog afgewacht. Dat de een ogenblik opgelaaide ruzie tussen Enge land en Israël is bedaard is stellig een Amerikaans succes, evenals de erken ning de facto van Israël door Frankrijk en Italië, waaraan Washington wel niet vreemd zal zijn en die wel gevolgd zal worden door een Engelse, in ruil waar voor Washington Transjordanië als staat zal erkennen. Een verzoening tussen Israël en Egypte hangt echter nog in de lucht, het bezit van de Negeb, die de Joden geheel opeisen, speelt hier een rol, waarschijnlijk zitten hier achter Amerikaanse zakenbelangen, achter Egypte dat ook een deel van dit gebied eist, Engelse. De uitslag van de verkie zingen in Israël is terwijl wij dit schrij ven, nog niet bekend, de positie van wat nu de sterkste groep is, de Labourpartij die op de Engelse gelijkt, schijnt door andere partijen betwist te worden. Pi kant is het verbod van de Zionistische beweging in Tsjecho-Slowakije, als na tionalistische beweging wordt ze strijdig met de communistische leer geacht, men herinnert zich dat het juist Tsjecho Slowakije was dat de Joden in Palesti na van wapens voorzag Het proces Krawtsjenko in Parijs gevoerd, waarin de schrijver van „Ik verkoos de vrij heid” een communistisch blad wegens laster vervolgt omdat het heeft ge schreven dat Krawtsjenko niet de auteur van dat boek is, dat een fantasie van Amerikanen zou zijn, zij hier slechts even aangeroerd. Het is slechts een ge volg en vervolg van de koude oorlog tussen West en Oost. Uit Rusland ont boden getuigen zullen wel niet verschij nen, daar dit proces nauwelijks succes voor de Russen kan brengen, omdat het aangeklaagde communistische blad moet bewijzen dat Krawtsjenko niet de schrij ver van het boek is en dit een heel moei lijke opgaaf lijkt. OFFICIËLE BONNENLIJST voor het tijdvak van 30 Januari tot en met 12 Februari 1949. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonnen voor vlees 601, 608 Vlees 100 gram vlees 602 Vlees 200 gram vlees Alle bonkaarten 901 250 gram rijst 250 gram boter, marga rine of vet SNEEKER NIEUWSBLAD Bonkaarten KA, KB, KC 901 611 Algemeen 500 gram boter, mar garine of vet 612 Algemeen 400 gram kaas of 500 gram korstloze kaas 613 Algemeen 125 gram koffie 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 35-JARIG BESTAAN GEREF. VER. „ZUSTERHULP”. Woensdagavond herdacht de Geref. Ver. „Zusterhlulp” haar 35-jarig be staan. De presidente mevr. J. Brand- smavan Manen wees in haar openings woord op de zegenrijke arbeid welke de ver. in de afgelopen jaren heeft mogen verrichten met name voor de gezins zorg. Mevr. F. AtemaHogenberg bracht het jaarverslag uit, waarin uit kwam het vele werk dat de vereniging in het afgelopen jaar heeft verricht. Een „oude dame” en een jonge vrouw gaven een gesprek over heden en 1- - Afscheid werd genomen Bonkaarten KD, KE 901 250 gram boter, marga rine of vet 618 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas Tabak- en Diversenkaarten QA, QC 901 Tabak, 34 Diversen 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MF, MH 902 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieke Geldig zijn de bonnen van strook D. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Januari worden gebruikt. De reeds aangewezen bonnen 573 Al gemeen (500 gram sinaasappelen) en 579 Algemeen (1 kg. sinaasappelen) moeten uiterlijk op 29 Januari bij een handelaar in' groenten en/of fruit wor den ingeleverd. deze gelegenheid aantrekkelijk te ma ken, welke de eigenaar trouwens van plan is nog verder uit te breiden. met veel toewijding heeft verricht. Met ingang van 1 Febr. is zij benoemd tot kerkelijk assistente te Rotterdam. De nieuwbenoemde kerkelijk assistente, mej. A. de Vries van Arnhem werd welkom geheten. Aan mej. Bergstra werden enige cadeaux aangeboden, waarvoor zij hartelijk dankte en tevens voor de medewerking die zij heeft mo gen ondervinden bij haar soms moei lijke doch ook zegenrijke arbeid. Tot bestuursleden werden gekozen mevr. KoopmansVoetberg en mej. Pruys. Mr. A. W. Haan hield een causerie over „Kerkelijke gezinszorg”. De onder scheidene agendapunten werden afge wisseld door enige zangnummers van mej. A. Pilon, met begeleiding van or gel door mej. D. de Boer, waarvan zeer veel is genoten. n tl s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1