Franks Race naar het Geluk Een roman uit de automobielwereld door STAN VAN KAMPEN. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 4e JAARGANG No. 9 FEUILLETON. 26 Wordt LETTERKUNDIGE OPDRACHTEN. DE TOESTAND VAN KOOS VORRINK. DE IRENE-TREIN VAN HET IRENE-FONDS NADERT. JINSDAG 1 FERUARI 1949 Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad RESOLUTIE TEGEN NEDERLAND in de Veiligheidsraad aangenomen DE FRANEKER TE BATAVIA AANGEKOMEN. toen men en depressys, dêr’t de tükste séman it noch wolris maldernóch giet, is it gjin wünder, dat in Ljouwerter kranteskriu- wer it to stuf oankomt. Piebenga bigoun mei de skiednis fan ISRAEL DOOR DE MEESTE STATEN ERKEND. De landen der Westelijke Unie, dus ook Nederland hebben thans alle Israël de facto erkend, ook nog tal van andere landen hebben dit de laatste dagen ge daan. De Mohammedaanse landen uiter aard niet, daar zij sympathiseren met de Arabische staten. Pakistan heeft zelfs zijn ontevredenheid over de erkenning door andere landen geuit. De facto er kenning betekent overigens alleen er kenning van Israël, niet van de grenzen van die staat, daar deze nog door de Ver. Naties moeten worden vastgesteld. In de loop van het jaar 1948 zijn o.a. de volgende door de Minister van O., K. en W. aan letterkundigen ver leende opdrachten gereed gekomen: Anne Wadman, het gereedmaken van een bloemlezing van gedichten uit de Friese poëzie sedert Pieter Jelles met inleiding en aantekeningen en Een der geneesheren van het zie kenhuis te Linkjöping, waar de heer Vorrink wordt verpleegd, verklaarde van mening te zijn, dat de crisis als voorbij mag worden beschouwd. De toestand van de heer Vorrink is, de omstandigheden in aanmerking ne mende, redelijk goed. Er hebben zich geen complicaties voorgedaan. Ver wacht mag worden, dat de heer Vor rink nog één a twee maanden in het Deense ziekenhuis zal moeten worden verpleegd. Verschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. YSLAN. Reizgje is gjin maklik wurk, der fan fortelle is noch slimmer. J. Piebenga, dy’t 28 Jannewaris foar it Snitser Frysk Forban in goed hündert minsken trije Oren boeid hat, levere it biwiis, dat hy de twade helte fan de earste sin oan koe. It earste joech er seis wol to for- stean, doe’t er nei it skoft op 'e tekst kaem oer de „Lingestroom”, dêr’t er fan’t simmer mei nei ’t Yslan west hat. mede aandacht te schenken aan de posi tie van Friesland in Nederland. Daar mede willen de Staten te kennen geven, dat niet zonder meer wordt gevraagd na te gaan welke taakverschuiving in het algemeen voor de provincie wenselijk en mogelijk is, doch dat men ook de ver wachting koestert, dat de vraag zal worden bezien of het eigen karakter, dat onze provincie in zo velerlei op zicht heeft, wellicht aanleiding geeft tot voorstellen, welke de commissie niet voor elke andere provincie zou willen aanbevelen. De voorzitter van de Adviescommis sie Mr. A. A. M. van der Meulen dankte voor het in de commissie gestel de vertrouwen. De commissie wacht een belangrijke taak, want het gaat hierbij om levensvragen in al haar rijke scha kering en hierdoor is de discussie juist in Friesland vaak zo fel en be wogen. Hier ligt voor Friesland een uit daging, waarop het juiste antwoord zal moeten worden gevonden. gen, dan dat de koersverandering in het bedrijf hun wereldnaam schade zou hebben gedaan. Hierop repliceerde Lionbridge, dat deze verandering, waarvan hy de resultaten zoeven had opgesomd, in de eerste plaats van de zakelijke leiding was uitgegaan. Met het gevoel van een jammerlik figuur te hebben ge slagen, ging Evelyne tenslotte weer naar haar plaats. Daarna werd Peacetown gehoord. Bij de heldere, zakelijke klank van zijn stem werd het direct stil. „De beklaagde heeft u op het feit opmerkzaam ge maakt, dat men de tralies kon openen?” werd hem ge vraagd. „Ja, dat wil zeggen, hg wees er op, dat de dader uit het venster was gesprongen en daar dit bij aanwezig heid van tralies onmogelgk was, meende hij, dat de oplossing van het raadsel aan dit venster te vinden zou moeten zijn”. „Kwam deze uitlating u verdacht voor?” „In het begin niet. Nu moet ik mij echter op het standpunt van Duncker stellen. De snelle ontdekking van het geheim door beklaagde, die, zoals hij toegeeft voor die tijd nog nooit een voetstap op het terrein had gezet, is verdacht. In de criminalistiek zijn voorbeelden te over te vinden, waar een misdadiger op deze wgze probeert de verdenking van’ zich zelf af te leiden”. Het werd doodstil in de zaal. Eindelijk een getuige, die tastbare feiten aanvoerde. „U hebt vastgesteld, dat beklaagde intieme betrek kingen met de Russische studente Sonja Alfieri onderhield?” „Hij kende haar reeds meer dan drie jaar”. „Wat hebt u verder over deze dame vernomen?” „Eind April verliet zij plotseling de stad en is regel recht naar Stockholm gereisd. Sedert dien werkt zij in de fabrieken van Sinnisfaere”. „U vermoedt, dat de beklaagde ook na die tijd nog met haar in contact is gebleven?” „Ja, wg onderschepten brieven naar Stockholm, die beklaagde als de zijne herkende”. „Is dat juist, beklaagde Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 Yslan to tortellen en lei hieltyd forban tusken üs en har lê.n (it skeelt ek mar twa letters). Yslan is in jong-fulka- nysk eilan. It is sünt in goed 1000 jier biwenne. Earst kamen der lerske en Skotske hjerremiten, doe de Noaren. Dizze Noaren, dy’t yn dy tiid 870) alle séën bifoeren (hja kamen ü.m. yn 1362 yn Vinlan en Marklan yn Noard- Amerika, fier foar Columbus dus), wis ten fan it bistean fan it eilan. Doe’t hja it thüs net üthêlde koene, om’t dêr Ha rald nei de macht griep, teagen hja nei Yslan. Yn 60 jier kamen yn dizze land- nama-tiid sa’n 60.000 lanforhuzers oan. Har nammen binne noch bikend. Hja setten har, nei’t hja mienden troch Gods bistel, ü.m. yn Reykjavik (reekbaei) nei wenjen. Hja fordielden it lan yn 40 rounten, dêr’t de biwenners fan foar it earst yn 930 byinoar kamen op it thing. Dêr waerd harren rjocht sprutsen en krigen hja de wetten. Dit plak, dat mei opsetsin ütsocht wie, is yndrukwekkend troch syn wyldens. Yn de flakte dêr lei en leit in stien, dêr’t de wetsizzer op stie om de hiele kliber oer to sprekken. Yslan hie hjir it aldste parlemint fan Europa mei. Yn 1930 bitochten hja it dêr. Op it thing fan 1000 spruts de wets- sprekker him foar it Kristendom üt. Sünder striid is folksaerd en leauwe in harmoanysk gehiel wurden. Dochs for- oare troch de tsjerklike hiërarchy it steatssysteem. De demokratyske yn- slach gie forlern. Yn 1262 is de bloeitiid êfroun. Under Noarwegen, letter ünder de Denen oerfalt harren de iene ramp nei de oare: de pest, ütboarstingen en it üsoegen fan Denemarken. Yn 1799 as de romantyk oer Europa giet, riist de sinne wer, hwant as de Denen it thing opheve, bigjint der hwat to risseljen. Hja freegje earst har aide wetten werom en dan selsbistjür. Yn 1943 ha hja dat seis nommen. Har steat is sterk demokratysk. De wet is alles foar harren. Hja kinne de grounwet faken üt ’e holle. Elts is ge- lyk: gjin adel dus. It earste hwat frege wurdt is altyd frijheit. Yslan hat oan de wrald in skat jown. Dat is syn literatuer, dêr’t folksforha- len en skiednis ien yn binne. Eltse boer wit alle nammen fan greate Yslanners fan 930 óf en wit fan elk plak, hwat der yn it forline barde. Oan ’e ein fortelde Piebinga in pear saga’s. Nei it skoft liet er 30 plaetsjes sjen, dêr t noch sa folie fan to sizzen wie, dat er grif noch foar in joun stof hawn hie. Syn forhael wie sa meinim- mend, sa alsidich (ommers de skiedkun- dige, ierdrykskundige, godstsjinstige en folkskundige kant waerd biljochte), dat it elkenien noch tp gau wie, doe’t foar- sitter Tamminga sleat. De kennis hat hjir wife de leafde for- sterke. P. Z. KOR KET le DIRIGENT VAN HET L. O. F. In verband met gebleken praktische bezwaren, verbonden aan het in Hol land wonen van de le dirigent, heeft het bestuur van het Ljouwerter Orkest Forban, met ingang van 1 Februari a.s. in deze functie benoemd de heer Kor Ket te Leeuwarden. De heer Ket werd geboren 16 Januari 1910 te Leeuwarden. Na een opleiding voor violist o.a. in Brussel, werd hij in het L.O.F. benoemd tot aanvoerder van de 2e violen. Zijn utigesproken aanleg voor dirigent deed hem reeds spoedig de plaats van repetitor innemen. Hij ontwikkelde zich verder in deze richting door directie te studeren bij de heer Hein Jordans, de bekende 2e dirigent van het Concertgebouw-orkest. Later volgde zijn benoeming tot 2e dirigent van het L.O.F., terwijl hij tevens diri gent werd van de Leeuwarder Bach- Vereniging. Prof. dr. H. J. Brouwer, het gereed maken van een uitgave met inlei ding en aantekeningen van Star ters’ Friesche Lusthof. DIPLOMA VOOR ZAKKENROLLERS. Te Boekarest in Roemenië is een zak- kenrollersschool ontdekt. De leerlingen worden er getraind op geëlectrisearde poppen die ze een schok geven wanneer ze niet goed rollen. Straks komt er ook nog een vestigingsvergunning voor dit bedrijf. Staten samen te werken in het nemen van maatregelen ten einde een wereld- vredesverdrag tot stand te brengen, dat tot geleidelijke ontwapening zou leiden’ Stalin: Natuurlijk zou de Russische regering geheel bereid zijn maatregelen te nemen, die zouden leiden tot de ver wezenlijking van een vredespact en tot geleidelijke ontwapening. Vraag: Indien de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk er mee instemmen om de stichting van een afzonderlijke West-Duitse rege ring uit te stellen, zal de regering van de Sovjet-Unie dan bereid zijn, de hin derpalen op de verbindingen tussen Ber lijn en de Westelijke zónes van Duits land op te heffen? Stalin: Mits de drie betrokken rege ringen de in deze vraag vermelde voor waarden in acht nemen, ziet de regering van de Sovjet-Unie geen bezwaar tegen het opheffen van de vervoersrestricties, mits de belemmeringen, welke door de drie mogendheden aan vervoer en han del zijn opgelegd tegelijkertijd worden opgeheven. Vraag: Is uwe excellentie bereid pre sident Truman te ontmoeten om de mo gelijkheid van het sluiten van een der gelijk wereldpact te bespreken? Stalin: Ik heb reeds verklaard, dat er geen bezwaar is tegen een dergelijke ontmoeting. Te Washington en Londen bestudeert men thans deze mededelingen van Sta lin, die worden gezien als een vervolg op de verzoeningsgezinde redevoeringen van de Franse en Italiaanse commu nistenleiders. NOORWEGEN EN HET ATLANTISCH PACT. Rusland vraagt inlichtingen. Daar Noorwegen geneigdheid toonde zich bij het Noord-Atlantisch pact aan te sluiten, heeft Rusland de Noorse re gering om inlichtingen verzocht. Mos kou wenst tevens te weten of de Noren eventueel ook bereid zouden zijn aan Amerika militaire bases op Noors ge bied af te staan. De Russen menen tot deze vragen het recht te hebben omdat Rusland en Noorwegen in het Noorden aan elkaar grenzen. De Noren zouden volgens Engelse bladen troepen naar die grens gezonden hebben om een even tuele inval van Russische troepen te voorkomen en een Engels vlooteskader zou in Noorse wateren manoeuvres houden om een oog in het zeil te hou den. De Noorse regering ontkent troe penbewegingen, erkent echter de ont vangst van de Russische nota om in lichtingen over het standpunt van Noorwegen inzake het Atlantisch pact. Van Engelse zijde wordt deze nota be schouwd als een poging invloed uit te oefenen op de onderhandelingen der Scandinavische landen over een gemeen schappelijke verdediging. De onderhan delingen over een dergelijk verdrag dat zich niet bij het Noord Atlantisch pact zou aansluiten zijn trouwens mislukt. De Russische nota wordt in diploma tieke kringen als een inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Noorwegen beschouwd. Culturele ontspanning brengen aan Nederlandse t.b.c.-patiënten van elke gezindte in de sanatoria in binnen- en buitenland,' dat is het werk van het Irene-fonds. Om dit werk, bestaande uit voorstellingen, concerten, rgdende bioscoop, het verstrekken van bloe men en speelgoed, te kunnen hand haven en uit te breiden, rijdt straks de „trein" door onze gemeente en wijde omgeving. Hij had er eerder moeten zijn, maar om allerlei redenen was er vertra ging. Maar deze week wordt door de zorg van de P.T.T. aan iedere woning een groot Vel papier bezorgd, waarop wagons staan afgebeeld, welke door zakenlieden en winkeliers uit onze ge meente werden gereserveerd. De bedoeling is nu om door ruiling minstens 50 wagons van een en de zelfde firma te verzamelen en zo mee te dingen naar de talrijke fraaie prij zen. Bij verschillende firma’s staan straks stembussen gereed om de in zendingen in te werpen. Verder lopen wij er niet op vooruit, op de „trein” staat duidelijk vermeld wat de bedoe ling is. Hier is dus voor jong en oud de gelegenheid om een steentje bij te dragen voor het mooie nationale werk van de Stichting: Irene-Fonds. Tot slot zij vermeld, dat deze actie niet vait onder de bepalingen van ge- legenheidsreclame. KERKNIEUWS. Ds. C. L. Verbaas, Ned. Herv. predi kant alhier heeft zich beschikbaar ge steld voor uitzending naar Indonesië. STALIN IS BEREID MET TRUMAN TE SPREKEN OVER EEN VREDESPACT. Op vragen van de Europese directeur van de International News Service heeft Stalin geantwoord, dat hij er geen be zwaar tegen heeft Truman te ontmoeten om een vredespact op té stellen en dat hij geen hinderpalen ziet voor de op heffing van de vervoersrestricties in Berlijn, als de Westelijke landen met een aantal voorwaarden accoord gaan. De tekst van vragen en antwoorden luidt: Vraag: Is de Sovjet-Unie bereid, be sprekingen te voeren over de vraag of het mogelijk is om tezamen met de Verenigde Staten een verklaring te pu bliceren, dat geen van beide regeringen enig voornemen heeft om met de ander in oorlog te treden? Stalin: De Russische regering is be reid een dergelijke verklaring in over weging te nemen. Vraag: Is de Russische regering be reid met de regering van de Verenigde Ab.prijs ƒ2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar SNEEKER NIEUWSBLAD DECENTRALISATIEVRAAGSTUK. Ten Provinciehuize werd Vrijdagmid dag door de Commissaris der Koningin de Prov. Adviescommissie (en haar sub commissies) voor het Decentralisatfe- vraagstuk geïnstalleerd. Uit naam van het Prov. Bestuur betuigde de Commis saris zijn erkentelijkheid voor de bereid heid waarmede de leden de uitnodiging om zitting te nemen, hadden aanvaard, vertaling in het Nederlands; Naast een drukke werkkring en de maatschappelijke plichten zal het com missiewerk veel van de leden vergen. Het zeer ruime vraagstuk der decentra lisatie staat in het teken van de be langstelling, zowel internationaal, natio naal alsook regionaal en locaal. Daarvan Yn dat heitelan en berteplak fan stoar- getuigen o.m. de zgn. Staatscommissie- Oud, de regionalistencongressen op de Volkshogeschool en het grote aantal ge schriften, dat er t.a.v. dit vraagstuk het licht zag. Op bijzondere wens van de Prov. Staten verzocht de Commissaris Frank had glimlachend, het hoofd in de handen ge steund, geluisterd. „Wat de beklaagde in elk opzicht, volgens getuige zou zijn gelukt, is niet waar meneer de president. Ik heb hier voor mij een opstelling, die mij door de zake lijke leider van de fabriek ter hand is gesteld, welke loopt over het laatste halve jaar en uitsluitend over orders uit het buitenland”. Het was de heer Lionbridge, die deze woorden sprak. „Daar hebben wij bijv. Moskou; geleverd 9377 wa gens, Parijs bijna 8000 wagens, tussen haakjes Londen 1400 wagens, zo kan ik de lijst nog vervolgen, tot Kenn cot 3 wagensWeet u misschien, waar Ken- nicot ligt, getuige? Ik neem aan van niet. Ik voeg deze Igst bij de stukken, ter weerlegging van de beweringen, van de getuige. Liggen al deze plaatsen in Wales Een hoongelach steeg op uit het publiek. Daarna kwamen enige employé’s van de fabriek aan de beurt. Zij konden de aanklacht slechts weinig steu nen en vervielen allen spoedig in details. Op het pu bliek maakte dit weldra de indruk, dat de getuigen a charge met veel moeite bij elkaar waren getrommeld. De belangstelling werd weer groter, toen Evelyne werd opgeroepen. De heer Lionbridge bracht bij voor baat reeds in ’t midden, dat haar oordeel niet was on bevooroordeeld en door de president opmerkzaam ge maakt, dat zij haar uitlatingen vrg moest maken van persoonlgke gevoelens, wist zij niet veel meer te zeg- NIEUWE VERLIESLIJST. Een nieuwe veriieslrjst vermeldt de namen van 45 gesneuvelden van Kon. Marine, Kon. Landmacht en Kon. Ned. Ind. Leger. OVERVALLEN OP OOST-JAVA. Drie Nederlandse planters zijn in Oost-Java ontvoerd. Nadere berichten omtrent hen ontbreken. Een andere planter werd in de omgeving van Djember op weg naar huis door een bende achtervolgd; toen hij aan de te lefoon stond om het hoofdemplacement te waarschuwen, werd hij doodgescho ten. Benden hebben de onderneming Soekoloenan (Kaliangen) en Djemboek, beide in de omgeving van Djember, aan gevallen. Van de eerste onderneming gingen de gebouwen in vlammen op; de aanval op de tweede onderneming is door het personeel, de ondernemings- wacht en militairen afgeslagen. ACTIEVE HULP V OOR INDONESIË. Vele Nederlanders voelen zich machteloos, omdat zg geen actieve bijdrage kunnen leveren aan de oplos sing van het moeilijke Indonesische probleem. Maar ook zij hebben de mo gelijkheid een eigen prestatie te leve ren en mede te werken aan ’t herstel van Indonesië. Nederlanders zendt daarom uw bgdrage voor de actie van het Ned. Rode Kruis. In Indonesië werken thans voor de ook hygiënisch noodlijdende bevol king 17 mobiele teams. Een team be staat uit minstens één arts, 2 gediplo meerde verpleegsters, 4 verpleeghul pen, 1 assistente of analyste, bene vens 4 of 5 personen behorende tot de administratieve en technische staf. Met de uitrusting en uitzending van ieder team voor één jaar zgn 100.000.gemoeid. En dit is slechts een onderdeel van de Rode Kruis-werkzaamheden in Indonesië. Daarom Nederlanders, steunt dit goede vaderlandse werk en geeft met gulle hand. Het gironummer van het hoofdbe stuur van het Ned. Rode Kruis is 8540. U kunt uw bijdrage ook zenden door op een briefkaart een zegelbe- drag tot cén gulden te plakken. De P.T.T. betaalt het bedrag boven de porto aan het Ned. Rode Kruis terug wanneer op het adres vermeld is: Rode Kruis-hulp in Indonesië. Geeft uw steun aan dit menslie vende doel en geeft n u De Veiligheidsraad heeft Vrijdagnacht een beroep gedaan op de partijen om onmiddellijk het vurente staken. Hij heeft voorts een beroep gedaan op Ne derland om onmiddellijk de Republikein se leiders in vrijheid te stellen en hun de vrijheid te geven, hun functies uit te oefenen. „De Nederlandse regering zal de reso lutie uitvoeren voor zover deze is te ver enigen met de verantwoordelijkheid van Nederland voor de handhaving van de werkelijke vrijheid en de orde in Indone sië”, aldus had Dr. Van Royen daarvoor in de vergadering van de Veiligheids raad gezegd. Deze verantwoordelijkheid, zo vervolgde hjj, kan niemand van ons overnemen. Dr. van Royen verwierp de punten uit de resolutie over het herstel van de Re publikeinse regering in Djokja, over de aanbevelingen van de commissie van de Uno in geval geen oplossing zou worden bereikt, de regeling van stemmen bij meerderheid in de commissie en die over de terugkeer van de voormalige Repu blikeinse gebieden onder Republikeins bewind. Deze punten, zo zeide hij, vragen van Nederland, afstand te doen van zekere vitale rechten in Indonesië gedurende de overgangstijd. Hij deed een beroep op de Raad om niet een dergelijk offer aan Nederland te vragen. Het handvest maakt u hiertoe niet gerechtigd. In feite stelt deze resolutie Nederland onder toezicht van de Uno. De resolutie vormt een zo drastische bemoeiing met de interne aangelegenheden van een staat, dat nooit enig lid van de Uno iets dergelijks aanvaardde toen het het handvest tekende. Voor de rede van dr. Van Royen had den de discussies zich zeer lang voort gesleept. De Belg Van Langenhoven wees de Raad er nog op, dat het voornemen om het internationale recht te eerbiedigen nauwelijks uit de discussies bleek. Ne derland blijft zich, aldus de Belg, ge plaatst zien tegenover een aaneengeslo ten groep. Ten slotte stemden voor alle bepalin gen van de resolutie de Ver. Staten, Engeland, China, Cuba, Noorwegen, Egypte en Canada. Frankrijk onthield zich bij alle stemmingen. De andere lan den stemden voor sommige en tegen an dere onderdelen. MILITAIRE WAARNEMERS ZIJN ONTEVREDEN. Er wordt gemeld dat vele der mili taire waarnemers der commissie van goede diensten ontevreden zijn over de wijze waarop deze commissie inlichtin gen over de militaire toestand aan de Veiligheidsraad doorgeeft, en welke van een grove partijdigheid ten nadele van Nederland getuigt. HAVEN VAN BATAVIA BESMET VERKLAARD. De zee- en luchthaven van Batavia is bij beschikking van de minister van so ciale zaken besmet verklaard, wegens pokken. Het verkeer naar en van Bata via zal echter normaal doorgang vinden. Zij. die uit of te Batavia aankomen, I moeten bij debarkatie een bewijs kunnen overleggen, dat zij tegen pokken zijn ingeënt. Na een vlucht van 3 dagen is de Fra- neker van de K.L.M. via de nieuwe route over Réunion en Mauritius te Ba tavia geland. Naar de gezagvoerder meedeelde is deze route zeer goed te vliegen en kan deze week de geregelde dienst beginnen. „Ja”, antwoordde Frank kort. De spanning in de zaal had nu haar hoogtepunt be reikt. De meningen waren verdeeld. „Aan wie waren deze brieven gericht?” „Aan een zekere Wolters. Ik houd dat voor een schuilnaam”. „Hebt u verder nog iets mee te delen?” „Ja. Het was de plicht van beklaagde geweest in de nacht van de moord, het ongewone doen van de vreem deling onmiddellgk ter kennis van de politie te brengen. De dichtstbijzijnde politiepost was slechts tien minuten van de plaats verwijderd”. „Wat hebt u hierop te zeggen, beklaagde?” „Dat wist ik niet. Bovendien stortregende het en was ik doornat. Overigens hechtte ik aanvankelijk aan de zaak niet zulke grote waarde. Indien ik inderdaad de schuldige was geweest, had ik mij wel gewacht, mij direct daarop als getuige aan te melden en daardoor mijn persoon, die tot die dag geheel buiten het gebeurde stond, in de zaak te betrekken”. „Het was uw belang u in de Woodley-Works in te dringen”, antwoordde Peacetown. „Ja, maar niet om sabotage te plegen, maar om in een menswaardige positie terug te keren”. Hiermee waren de getuigen a charge allen gehoord. Reeds voor de zitting had de president tegenover het Openbaar Ministerie er zijn verwondering over uitge sproken, dat dit aantal zo klein was. De ambtenaar had zgn schouders opgehaald. Men had er niet meer kunnen vinden. Dr. Woodley opende de rij van getuigen a décharge. „Beklaagde maakte bij u snel carrière?” „Ja”. „Hoe kunt u mij dat verklaren?” „Hg maakte een sympathieke indruk op mjj en werkte met succes”. „Hoe was de indruk, die zijn verklaringen van het voorval in de nacht van de moord op u maakte?” „Mijnheer Horn deed zijn verhaal op een rustige, za kelijke manier”. Bij het op 29 Januari jl. alhier ge houden examen machineschrijven, systeem „Groote” slaagden van de Chr. Handelsavondschool alhier de 1.1. *F. Koster, *D. de Boer, *M. Hogervorst, *M. de Haan, K. Koerten en D. v. d. Meer, en van de Chr. Uloschool de 1.1. *R. Kanon, *IJ. Grunstra, *L. v. d. Hauw, *S. Visser, J. Douma, S. Jaasma, en L. Wijnja. Afgewezen geen. zijn meisjes. CHR. HANDELSAVONDSCHOOL. Bij besluit van de Min. van O., K. en W. en die van economische zaken, resp. 6 en 14 Jan. jl. is bepaald, dat het eind diploma van de Chr. Handelsavond school met 3-jarige cursus, uitg. van de Ver. v. Chr. Schoolonderwijs alhier, is aangewezen als diploma, uit het bezit waarvan het voldoen aan de minimum eisen voor handelskennis, bedoeld in art. 3 van de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937, blijkt, d.w.z. dat de leerlingen van deze school, die in ’t bezit worden ge steld van het einddiploma, vrijstelling hebben voor ’t examen Alg. Handels kennis voor het Middenstandsdiploma. „Is het volgens uw mening mogelijk, dat hij spionna- ge ten gunste van anderen zou hebben gepleegd?” „Tenslotte is alles mogelijk. Maar geloven doe ik het niet. Ik houd een dergelijke bewering voor absurd. De spion kan slechts in de fabriek schuilen. Het lijkt mij ondenkbaar, dat een buitenstaander achter onze fa brieksgeheimen zou kunnen komen”. Millner en Sealson, die hierna werden gehoord, ge tuigden op de meest ontlastende wijze voor hun vriend. Hierna kwam Franks vroegere werkgever, een kleine gezette café-eigenaar, aan de beurt. „Hoe laat verliet beklaagde in bedoelde nacht uw lokaliteiten?” „Enige minuten over half drie”. „Weet u dat heel zeker?” „Heel zeker. Onze bridgeclub vierde op die avond haar 25-jarig jubileum en ik weet dat zo zeker, omdat om twee uur de politie kwam en sommeerde op te hou den met muziek maken. Maar nadat zij weg was, vroe gen de heren weer om muziek, maar nauwelijks was het eerstvolgende nummer gespeeld, of de agent kwam te rug. Ik ging op de bon en kreeg 25 shilling boete. Dat vergeet je niet gauw”. In de laatste woorden school een bedekt verwijt aan het adres van de rechtbank. Het publiek amuseerde zich zichtbaar. Lionbridge stond op. „Ik leg hier het notulenboek van de club over, waarin de secretaris het verloop van de feestavond uit voerig heeft beschreven. Ook de komst van de politie is hierin niet vergeten”. „Hoelang is de weg van het café tot de woning, waar beklaagde destijds verblgf hield?” Peacetown antwoordde op deze vraag: „Met een middelmatige pas een goed half uur”. Bij het oproepen van de volgende getuige keek ieder verbaasd op. „Commander Lord Folkstone”. n n s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1