1 I I Buitenlands Overzicht f Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Kunst aan Allen, Sneek I in E 4e JAARGANG No. 10 tel :e I I t. PERSONENAUTO DOOR VRACHTAUTO GERAMD. K l| 1 Is r. ft 7RIJDAG 4 FERRARI 1549 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad I i 30 ’t 12 lement van de politiek der regering be treffende de rassenscheiding welke o.a. de in Zuid-Afrika wonende Indiërs zeer benadeelt. Een motie Smuts tot afkeu ring van de politiek van de regering- Malan op dit punt, werd tevoren met 74 tegen 64 st. verworpen. De Z.O. Azia tische staat Birma heeft sedert het van Engeland de onafhankelijkheid verwierf nauwelijks binnenlandse rust gekend, zowel communisten als de Karens, die een deel van Birma bewonen en naar zelfstandigheid streven, hebben het de regering moeiilijk gemaakt. Deze Ka rens hebben in een opstandige bewe ging, waarbij zelfs de chef van de Bir mese staf betrokken schijnt geweest te zijn, zoveel kracht ontwikkeld, dat zij in ieder geval wel een deel van hun eisen zullen ingewilligd krijgen. Aan de Rijks-Universiteit te Groningen slaagde voor het groot- tentamen (le deel cand.) in de theol. faculteit de heer H. Hoekema, alhier. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 Ab.prijs ƒ2.50 per half jaar Franco per post 3.75 per half jaar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. UITNODIGING AAN SOEKARNO EN HATTA. Het Bijzonder Federaal Overleg heeft Soekarno en Hatta uitgenodigd mee te doen aan de besprekingen over de vorming van een interim-regering. De regering van Indonesië is bereid een vrije gedachtenwisseling mogelijk te maken en Soekarno en Hatta te zien als leiders van een Republiek, welker status en verschijningsvorm afhankelijk zal zijn van de volkswil. Zulks met inachtneming van het be ginsel van gelijkwaardige deelstaten binnen het raam van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië. Wanneer Soekarno en Hatta op deze voorwaarden ingaan, dan zullen de conferenties tussen hen en de federa listen in Menoembing worden gehou den. 40-JARIG JUBILEUM. De heer J. Faber alhier, zal Maan dag 14 Februari a.s. de dag geden ken dat hij voor 40 jaar als jongen in dienst trad bij de Fa. Tonnema Cie. Zeer zeker zal het de jubilaris die dag niet aan belangstelling ontbreken. en an dit lat :se jr. ite BOTSING TUSSEN TWEE VRACHTAUTO’S. Dinsdagavond kwamen op ’t kruis punt OosterdijkPoortezijlen twee vrachtauto’s met elkaar in botsing. Van de Oosterdijk kwam de zwaar be laden vrachtauto van Gebr. K. uit Oosterzee, terwijl uit de Poortezijlen de ledige vrachtauto van K. F. uit Pingjum kwam. Vermoedelijk hebben beide chauffeurs elkaar te laat opge merkt en waar de wagen uit O. een zware vracht vervoerde kon deze op zo korte afstand niet meer afremmen. Èen botsing was onvermijdelijk. De wagens zaten zo vast in elkaar dat het een heel karwei was deze weer uit elkaar te halen. Wonder boven won der bleek de materiële schade zeer ge ring te zijn. Nadat de politie de situ atie ter plaatse had opgenomen kon den beide wagens op eigen gelegen heid weer de reis vervolgen. passen van sancties acuut worden, dan zouden zij onmiddellijk wederom bijeenkomen om daarover opnieuw overleg te plegen. Naar verluidt, zijn zij ieder voor zich sterk tegen het toepassen van sancties, niet alleen omdat naar hun mening sancties niet uitvoerbaar zouden zijn, doch ook, omdat men van mening is, dat door het toepassen van deze sancties de Westerse Unie en het Atlantisch pact in gevaar zouden worden gebracht. ISRAEL ANNEXEERT JOODS JERUZALEM. Amerikaanse bezorgdheid. De regering van Israël heeft beslo ten om het militaire gouverneurschap van Jeruzalem te beëindigen. Het doel van deze maatregel is om de status van Jeruzalem te veranderen van „be zet gebied” in „deel van de staat van Israël”. Tevens werd medegedeeld, dat de zojuist gekozen constituerende vergadering haar eerste bijeenkomst zou houden in Jeruzalem. De burge meester van Joods Jeruzalem sprak de hoop uit, dat het besluit van de re gering om het Joodse gedeelte van de stad bij de staat Israël te voegen, be tekende, dat de stad spoedig hoofd stad van de nieuwe staat zou worden. Een lid van het Amerikaanse con sulaat te Jeruzalem zeide, dat van deze maatregel, die genomen is één dag na de aankondiging van de er kenning de jure van Israël door Ame rika, met bezorgdheid werd kennis genomen, omdat Amerika voorstan der bleef van het besluit van de V.N. om Jeruzalem tot internationale stad te verklaren. NOORWEGEN ANTWOORDT DE SOVJET-UNIE. Noorwegen heeft in verzoenende bewoordingen de nota van Rusland inzake het Atlantisch pact beant woord. Maar het houdt voet bij stuk en noemt het een natuurlijke zaak dat het als zeevarende natie, liggende aan de Atlantische Oceaan, de voorwaar den onderzoekt voor aansluiting aan ee” Atlantisch pact, nu de Ver. Naties nog niet sterk genoeg zijn om vrede en veiligheid te verzekeren. De Noor se regering verzekert dat zij nooit deel zal nemen aan een agressieve po litiek en nooit een overeenkomst zal sluiten volgens welke zij verplicht zal worden militaire bases open te stellen voor buitenlandse strijdkrachten, zo lang Noorwegen niet aangevallen wordt of blootgesteld aan bedreiging met een aanval. SCHARNEGOUTUM. Onze plaats- genote, T. de Jong, steno-typiste ter gemeente-secretarie van Wijmbritse- radeel, is benoemd tot chef-steno- typiste ter gemeente-secretarie van Pijnacker. NULAND. Het winkelpand van de heer J. Walsweer alhier waarin wordt 18981948” gedreven een zaak in kruideniers- en grutterswaren, is bij onderhandse verkoop overgegaan aan de wed. F. Stallinga en zoon alhier. DE VROUW IN DE STAAT. Niet iedereen heeft de gelegenheid gehad de grote Tentoonstelling „De Nederlandsche Vrouw deze zomer in Den Haag gehouden, te gaan bezichtigen en degenen, die daarvoor slechts één dag beschikbaar hadden hebben niet alles nauwkeurig kunnen bekijken en in zich op kunnen nemen. Dit is de reden dat tot de Neder landse Vereniging Voor Vrouwenbe- langen en gelijk Staatsburgerschap van alle kanten het verzoek is gericht DE INDONESISCHE KWESTIE. Westerse Unie zou tegen sancties gekant zijn. De „New York Times bevat een bericht uit Londen van Benjamin Welles, waarin deze uit goede bron het volgende meldt: De ministers van Buitenlandse Zaken der vijf westelijke mogendheden, die te Londen bijeen zijn geweest, zijn na afloop der be sprekingen ondershands overeengeko men, om zich te verzetten tegen enig voorstel, om in verband met de Indo nesische kwestie tegen Nederland sancties te nemen. Dit besluit zou zijn genomen tijdens een geheime bijeen komst op Zaterdagmorgen, welke al leen door de ministers van buiten landse zaken en hun onmiddellijke ad viseurs werd bijgewoond. Naar ver luidt, zouden zij voorlopig een afwach tende houding aannemen en zien hoe de toestand met betrekking tot Indo nesië zich ontwikkelt. Zou in een la ter stadium de kwestie van het toe- STALINS AANBOD. Maarschalk Stalin heeft, opnieuw via een nieuwsbureau, dus niet-offici- eel voorgesteld, dat Truman naar Rusland, Polen of Tsjecho-Slowakije zou komen om hem te ontmoeten, daar de doktoren hem zelf hadden af geraden een reis naar de Ver. Staten te maken. Truman wenste echter al leen een ontmoeting in Washington en later heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson een .bespreking alleen tussen deze 2 staatshoofden afgewezen. Amerika, Engeland en Frankrijk waren bereid en gereed de Duitse en elke andere kwestie met de Russen te bespreken als dezen de blokkade van Berlijn op hieven. Engeland had blijkbaar aan gedrongen op een dergelijk antwoord, daar het bezwaar had tegen afzon derlijke Amerikaans-Russische be sprekingen. Frankrijk had minder be zwaar, het had een ontmoeting tus sen Truman en Stalin te Parijs moge- Hjk willen maken. De vier inzittenden gewond. Dinsdagavond even over achten had op het kruispunt OosterdijkPrins Hendrikkade een ernstig ongeluk plaats. Vanaf de Oosterdijk kwam een kleine personenauto, een D.K.W.tje, bestuurd door de heer J. M. uit Am sterdam. Van de Prins Hendrikkade naderde een zware vrachtauto rich ting Heerenveen. Vermoedelijk hebben beide au'o’s elkaar te laat opgemerkt, zodat op dit gevaarlijke kruispunt de vrachtauto de personenauto ramde. De gevolgen waren ernstig. De per sonenauto waarin twee echtparen waren gezeten werd vrij ernstig be schadigd. Alle 4 ’nzittenden werden uit de wagen geslingerd. Vrij spoedig waren een drietal doktoren en burge meester Rasterhoff aanwezig. Het on derzoek dat de doktoren instelden wees uit dat de bestuurder J. M. uit Amsterdam een bekken-fractuur had opgelopen en zijn echtgenote een ge broken dijbeen. Het andere echtpaar dat uit Leeuwarden afkomstig was liep minder ernstige verwondingen oj. Per ziekenauto werden allen naar het Sint Antonius Ziekenhuis vervoerd. Na aldaar behandeld en verbonden te zijn kon het echtpaar uit Leeuwarden per taxi naar huis vervoerd worden. De toestand van de beide andere slachtoffers liet zich Woensdagmor gen vrij gunstig aanzien. De politie stelt naar de schuldvraag een onder zoek in. FEESTAVOND VOETBALVER. „BLACK »OYS”. Het gaat de hoogste elftallen der zwartjes in deze competitie niet voor de wind, maar afgaande op de flinke publieke belangstelling, welke er Woensdagavond voor de feestavond in Amicitia was, kunnen we consta teren, dat de aanhang haar club in deze moeilijke tijd trouw blijft en dat het verenigingsleven kerngezond is. En dan is er o.i. nog geen reden om te wanhopen. Ook voorzitter de Jong wees er in zijn openingswoord op, dat de geest in de club prima is. De spe lers van het le elftal bezoeken trouw tweemaal per week de training en zij tonen hierdoor dat de wil uitstekend is. Hij hoopte dat zij straks met het zelfde elan de kleuren van hun club zullen verdedigen in de komende de gradatiewedstrijden, opdat de vereni ging in Mei a.s. opgewekt haar 25- larig bestaan kan vieren. Gelukkig is de toekomst niet helemaal duister, want de adspiranten behaalden even als vorig jaar het kampioenschap van hun afdeling. De toneelclub der ver eniging, de B.B.C., trad daarna voor het voetlicht met het stuk „In tank- bre gast” van Y. C. Schuitmaker, dat zeer in de smaak viel. Met genoegen hebben we het spel van dit jonge to neel groepje, dat zienderogen vooruit gaat, gevolgd. Natuurlijk kan er nog wel iets verbeterd, zo dienen de jon geren nog wat meer toneelroutine op te doen, terwijl ook aan het stem geluid van sommigen meer aandacht kan worden besteed, maar over het algemeen werd er, zowel door de da mes als heren, knap gespeeld. Als we er één speler uitpikken, betekent dit niet dat het spel van de anderen niet goed was, maar Keimpe willen we toch even apart noemen, want hij was het die het grootste aandeel in het succes van de avond voor zich opeiste. Hij was in zijn roUals de kampioenlieger werkelijk onbetaalbaar. Aan het slot bracht de voorzitter het gezelschap en leider Muurling hartelijk dank voor het gebodene, waarna er nog een ge zellig en druk bal in de foyer volgde. B. FALKENA f. In de ouderdom van 72 jaar is te Utrecht overleden de oud-directeur en commissaris Nieuwsblad v.h. N.V., de heer B. Falkena. De heer Falkena was, voor hij, jaren geleden, zich te Utrecht vestigde, uitgever van de Sneeker Courant. verzoeningsgezindheid van Russische zijde. Enerzijds de scherpe critiek op het Westen, dat beschuldigd wordt van im- perialisme en agressie, tegelijk een nota aan Noorwegen, die moeilijk anders dan als een dreigement kan worden opgevat en daarnaast een verzoenend gebaar van Stalin, die bereid is te praten. De conclusie in het Westen over dit alles is dat de Russen bevreesd zijn voor de om het gedeelte van de Tentoonstel ling dat door de vice-presidente der Vereniging (mevr. EvertsGoddard te Rotterdam) werd ontworpen en onder haar leiding werd opgebouwd, nl. de afdeling „De Vrouw in de Staat”, nog wat langer te laten be staan. Met instemming van het Bestuur van de grote Tentoonstelling heeft voornoemde Vereniging besloten, als „Reizende Tentoonstelling”, die af deling door het land te laten trekken en het Noorden valt de eer te beurt, het eerst gastvrijheid aan de reizende tentoonstelling te verlenen. Wat er te zien zal zijn? Behalve de afdeling van de grote tentoonstelling zullen enkele smalfilms vertoond wor den enMaar het is beter dat U zelf gaat kijken. Want de leden en be langstellenden van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen en gelijk Staatsburgerschap, die in het Noorden wonen, hebben met enthou siasme geholpen aan de uitwerking van de plannen en door allerlei be langrijke aanvullingen deze tentoon stelling gemaakt tot een belangrijke expositie, die niet alleen voor vrou wen, maar ook voor mannen en de rijpere jeugd eveneens interessant is. Gebouw Aere Perennius, Maandag 7 Februari van 2 tot 10 uur n.m. van ’t Utrechts Johan de Liefde De raad der Westelijke Unie heeft verleden week een stap verder op het pad der organisatie en samenwerking van ons werelddeel gedaan door zijn be sluit een Raad van Europa te vormen. Deze zal bestaan uit een raad van mi nisters, welke in geheime zittingen bij eenkomt, en een raadgevend lichaam dat in het openbaar vergadert. Over de samenstelling van dit laatste lichaam is heel veel te doen geweest. De Fransen worming van het Atlantisch" pacten de Men schrijft ons: Op 10 Februari a.s. zal hier door het gezelschap van Cor Ruys gespeeld worden „Vogel, vlieg de wereld in”. Het is de bedoe ling van het bestuur geweest om na het zware stuk „De Tramlijn” dat door Comedia hier gegeven werd, dit maal een gezellig familie-blijspel te doen vertonen. Het stuk in kwestie is hier te lande reeds vele malen met groot succes vertoond, zonder meer te pretenderen dan een avond van amusement op een goed niveau te wil len verschaffen. Mochten er dus leden zijn, voor wie „De Tramlijn” om een of andere reden een teleurstelling was, dan kunnen zij er wel zeker van zijn in het nieuwe stuk, dat een volko men andere geest ademt, iets naar hun smaak te zullen vinden. Het ledental van Kunst Aan Allen is thans reeds zo hoog, dat er in het Amicitiatheater nog slechts een be perkt aantal plaatsen voor 10 Fébr. vrij is, die uitsluitend aan leden ter beschikking kunnen worden gesteld. Wie zich dus alsnog wil opgeven (kosten gezinslidmaatschap ƒ1. zal er goed aan doen zich per omme gaande te verstaan met de admi nistrateur, de heer Schurer boven de Leeszaal te Sneek. ZAKENNIEUWS. Dijkstra’s Schoenreparatie- bedrijf en Lederhandel. De schoenreparatie-inrichting van bovengenoemd bedrijf is, geheel ge moderniseerd, van Maandag a.s. af gevestigd Kleinzand 76. De winkel blijft gevestigd Prins Hendrikkade 50. EEN MOOIE VERBETERING. Naar we vernemen zal het weg gedeelte Oosterpoortsbrug tot aan ongeveer de ingang van het „De Hoop”-park aan de Leeuwarder- straatweg worden verbreed. De aldaar staande bomen worden gerooid en de ruimte «tussen de fietspaden en trot toirs zal worden verhard. Het steeds drukker wordende verkeer, en de ge ringe parkeerruimte aldaar, zijn rede nen, dat men tot deze werkzaamhe den, waarmede men reeds een aan vang heeft gemaakt, over is gegaan. Het ligt in de bedoeling om in de trot toirs weer nieuwe boompjes te plan ten, hoewel de groeikracht door het gas, dat zich in de bodem bevindt, zeer wordt geschaad. Op het examen van 29 Januari jl. voor het Centraal Bureau voor leraren in Stenografie Groote en Machineschrijven slaagden de volgen de candidaten, leerlingen van Insti- tuur Groote te Sneek: Stenografie: 130 lettergr. kantoor: de dames R. Wobma, J. Bosma te Sneek en T. Wi- nia te Lemmer, afgewezen 1; 100 lettergr. Engels: mej. 1. Taconis te Sneek; 165 lettergr. Dictaat: mej. G. de Vries, Woudsend. Machineschrij ven: dames E. de Jong, J. Hoekstra (met lof), M. Elzer, A. Poelman, A. E. Bakker, A. M. J. v. d. Meulen (met lof), D. Tuinstra (met lof), allen te Sneek; D. Strikwerda, Balk; A. Berg- stra, Trophorne; E. Steegenga, Balk; H. Visser, LemmerKI. Beucken, Oudega (H.O.N.)G. de Boer, Hom- merts; heren M. Nijholt, Warns; J. Zijlstra en M. de Boer, Sneek; S. Pie- tersma, Lemmer. wilden er een soort Europees parlement van maken, de Engelsen wilden het zo weinig mogelijk invloed geven. De Fran sen vonden dat in zo’n parlement de pu blieke opinie der verschillende landen het best tot uiting zou komen, de En gelsen vreesden dat het dan oc k maar een praatcollege zou worden. Zij waren ook wat bevreesd dat in zo’n parlement op de duur richtingen belangrijke in vloed - den kunnen krijgen, welke de huidige Engelse regering niet welgeval lig zijn. Zo zouden de Franse commu nisten maar bijv, ook de Engelse con servatieven onder leiding van Churchill er heel wat te zeggen kunnen krijgen. Er is tenslotte een compromis gevonden in deze zin dat ieder land zelf zal uit maken hoe het zijn afvaardiging naar dit raadgevend lichaam wil samenstel len; ze zou dus ook alleen uit aanhan gers kunnen bestaan van de partij, welke op een bepaald moment de rege ring in handen heeft, maar ook aan hangers van de oppositiepartijen zouden er in kunnen worden opgenomen, als een regering dat gewenst zou achten Ook verder is men uiterst voorzichtig ge weest met de bevoegdheden van dit raadgevend lichaam, met de defensie mag het zich in het geheel niet be moeien en overigens zal het zich alleen mogen bezighouden met die zaken, welke het door de raad van ministers worden voorgelegd of met zaken, welke het zelf rijp voor behandeling acht, mits de bedoelde ministers er geen be zwaar tegen hebben! Het is dus nog maar een heel aarzelend begin van de opbouw van een lichaam, dat misschien eens een Europees parlement moet worden, de bindingen zijn nog wel heel zwak. Maar we weten nu langzamer hand wel dat dergelijke dingen maar zeer geleidelijk kunnen groeien tussen naties, die al zijn ze alle Europees, toch nog zo verschillende inzichten en be langen hebben. Echter zelfs in de heel onvolkomen vorm, waarin dit raad gevend lichaam nu gedacht is, zal het er wellicht iets toe kunnen bijdragen dat de volken meer begrip voor eikaars standpunt krijgen. Wij geloven dat bijv een openbare behandeling van het Ne derlandse standpunt inzake Indonesië in een dergelijk lichaam beter begrip daar voor bij andere West-Europese naties had kunnen wekken o.a. bij Noorwegen, als het ook lid van die raad was ge weest en dat ons om het maar platweg te zeggen, thans in de Veiligheidsraad de das heeft omgedaan. We noemden hier Noorwegen, omdat dit met Dene marken en Italië stellig zal worden uit genodigd tot deze Europese raad, welke dus als kern omvat de landen der Wes telijke Unie, toe te treden. Of ook Por tugal zal worden uitgenodigd is een vraag, omdat het geen democratie is. De toetreding van Italië is vrijwel zeker, van Noorwegen en Denemarken waarschijnlijk. Zweden schijnt niet te worden gevraagd, omdat zij standpunt uit de onderhandelingen over aanslui ting van alle Scandinavische landen hij het Atlantisch pact al bekend is. Het wenst neutraal te blijven zolang Rus land dit pact als tegen Moskou gerichte blokvorming ziet. En dat doet het ook de Europese raad! Immers direct nadat de oprichting bekend werd kwam er een scherpe Russische veroordeling van deze nieuwe West-Europese bundeling van krachten. Ze vormde een daad van im perialisme en agressie welke de vrede, de vredelievende staten en de arbeiders klasse in de betrokken landen bedreigt en slechts de Anglo-Amerikaanse we- reldoverheersing moet dienen. En bijna direct werd deze Russische commentaar ook gevolgd door een nota van Moskou aan Noorwegen, waarin inlichtingen werden gevraagd over de Noorse hou ding ten aanzien van het Atlantisch pact. De Sovjet-Unie zou willen weten of Noorwegen inderdaad zal toetreden en of het dan enigerlei verplichting op zich neemt om toe te laten dat andere naties lucht- en vlootbases op zijn ge bied vestigen. De Russen mogen zich gerechtigd achten deze inlichtingen te vragen omdat zij met Noorwegen een gemeenschappelijke grens hebben, Noor wegen zelf en de andere Westelijke na ties zullen het een hoogst ongebruike lijke inmenging in de zaken van een souvereine natie vinden. En toch was 1 de inkt van deze nota nauwelijks droog toen Stalin zich door een Amerikaans nieuwsagentschap liet interviewen en te kennen gaf dat hij wel een ontmoeting 1 met Truman wilde hebben om een ver- 1 klaring te overwegen, dat geen der beide 1 regeringen het voornemen heeft de an der te beoorlogen en samen willen wer- 1 ken om tot geleidelijke ontwapening te komen; voorts dat Rusland bereid is de blokkade van Berlijn op te heffen als de 1 Westelijke geallieerden de instelling van 1 een afzonderlijke West-Duitse regering uitstellen, hangende de bijeenkomst van de raad van ministers van buitenlandse 1 zaken der Grote Vier over het Duitse 1 probleem in zijn geheel. Het is wat veel I tegelijk en wat moeilijk te verteren, dit 1 wonderlijke mengsel van dreigement en 1 steeds verder voortgaande organisatie van West-Europa, die aanstonds op de een of andere wijze toch ook West- Duitsland met zijn machtige industrie 1 moet omvatten. En dat ze door nieuwe onderhandelingen willen trachten dit proces van éénwording van het Wésten zo niet te voorkomen, dan in ieder ge val te vertragen. Er is dus een sterk wantrouwen in het Westen jegens de 1 verzoeningspogingen van Russische zijde. Dat is geen wonder, zelfs aan genomen dat ze eens oprecht zouden zijn, dient men niet te vergeten dat het Westen de laatste jaren geheel is op gevoed in wantrouwen jegens Rusland, zoals het Russische volk in wantrouwen jegens het Westen. En dat neemt men niet weg enkel door woorden van ver zoening, maar kan alleen verdwijnen als de wil tot verzoening uit daden blijkt. Er kunnen nog velerlei andere redenen zijn, zonder dat van verlangen naar een werkelijke vrede sprake is, welke Rus land kunnen doen wensen weer eens te spreken. Bijvoorbeeld het feit dat Tru man thans andere raadgevers inzake de buitenlandse politiek heeft dan kort ge leden en Moskou zou kunnen willen pei len of deze wijziging Rusland misschien meer kansen biedt. Voorts het feit dat het in tweeën scheuren van Duitsland, als gevolg van de huidige verhoudingen tussen Oost en West, Rusland noopt een beslissing ten opzichte van de po sitie van Oost-Duitsland in het Ooste lijk blok te nemen, en deze positie wel eens zo belangrijk zou kunnen worden, dat de andere satellietstaten van Rus land er bezwaar tegen kunnen hebben. Er heet een belangrijke conferentie der Oost-Europese communistische leiders in Tsjecho-Slowakije te zijn, waar on enigheid zou heersen en de Rus Wisjinsky als bemiddelaar zou optreden Dit zou ook met die Duitse kwestie ver band ktinnen houden. En tenslotte kar. Rusland daargelaten dat er twee stromingen te Moskou kunnen zijn, waarover ook al geruchten lopen nu rust wensen, om zijn verkregen winst te bevestigen. Het Westen houdt uiter aard rekening met al deze factoren en mogelijkheden bij het onderling beraad over het antwoord op Stalins verkla ring. Deze botweg afwijzen lijkt nauwe lijks een goede taktiek, daar ze de Rus sische propaganda slechts zou in de hand werken. Wellicht zal men de Rus sen eerst eens vragen hun verzoenings gezindheid en oprechte vredeswil op enkele concrete punten te tonen. Als ze ontwapening wensen, laten ze dan eerst eens het beginsel van controle op een verbod tot vervaardiging van atoom wapenen ook voor het eigen land aan vaarden. Dat zou al een hele stap zijn, en de Russen zouden er ook wat aan hebben, want volgens de laatste berich ten maken de Ver. Staten steeds zwaar der atoombommen met enorm vernieti gende werking. Het kan dus zijn dat de Ver. Staten zullen eisen dat de Russen eerst aan enkele voorwaarden moeten voldoen voor er een ontmoeting tussen Truman en Stalin, waarvoor secretaris Trygve Lie van de Ver. Naties, de zetel van dat lichaam al heeft beschikbaar gesteld, zou kunnen plaats hebben. Dat de pogingen om het Westen sterk te maken en te organiseren, intussen on verflauwd zullen worden 'voortgezet, is duidelijk. Deed men het niet dan speelde men in de Russische kaart. Overigens zijn de Ver. Staten niet lui in hun stre ven zoveel mogelijk staten om zich heen te scharen en in de Ver. Naties te doen opnemen. Nu Israël een parlement heeft gekozen waarin zoals verwacht werd de Arbeiderspartij het grootste aantal zetels heeft hebben de Ver. Staten het de jure erkend bok, dus volledig als souvereine staat en zijn daarmede de andere landen, die slechts een de facto erkenning gaven, een stap vooruit. Te gelijkertijd erkenden zij ook Transjorda- nië de jure, blijkbaar hopend dat dit Arabisch land de leiding zal nemen bij een verzoening tussen Joden en Ara bieren. Nu de Engelse politiek Trans- jordanië in deze naar voren te schuiven wat gefaald heeft kan Amerikaanse ruggesteun misschien wat helpen. Ove rigens blijft de ontwikkeling in het Midden-Oosten nog een raadsel, evenals die in het Verre Oosten. In China schij nen nationalistische kringen wat meer bereid de strijd tegen de communisten voort te zetten, nu de laatsten zeer harde vredesvoorwaarden stellen o.a. de uitlevering van Tsjang Kai Sjek, die in het Zuiden bezig heet te zijn een nieuw leger op te bouwen. Dat de Russen niet bijster tevreden zijn over de conferentie der Aziatische landen te New Delhi, was te verwachten, een samengaan dezer landen onder hun tegenwoordige leiders kan ook voor Moskou niet voordelig zijn, dat zij deze conferentie echter be schuldigen met Nederland onder één hoedje te spelen inzake de Indonesische kwestie lijkt wel een beetje al te ver gezocht! Met belangstelling zien we uit naar de reactie van India op de goed keuring door het Zuid-Afrikaanse par- SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK GEVONDEN VOORWERPEN WIJMBRITSERADEEL. Een vulpen en een gebreide du es want, H. Zeilstra, Scharnegoutum 220. Paar leren mortorwanten, D. Dijkstra, groentehandel, Hommerts. KANTONGERECHT TE SNEEK. Dodelijk ongeval. Op 22 September 1948 vond te Sneek in een graanmaalderij een on geval plaats, dat het leven kostte aan een zekere R. Dijkstra uit Rau- werd. Alstoen viel uit een takel een zak gerst, waardoor hij werd getrof fen en tengevolge waarvan hij is overleden. Wegens overtreding van de Veilig heidswet werd de 38-jarige beheerder van deze onderneming B. G. M. O. te Sneek gedagvaard, waarvan de dag vaarding luidde: dat hij op of om streeks 22 September 1948 als hoofd althans bestuurder van een graan maalderij niet heeft gezorgd, dat in die onderneming vloeropeningen, waardoor voorwerpen, in casu zakken gerst, werden opgehesen, doeltreffend waren beschut en dat onder de hijs inrichting doeltreffende maatregelen waren getroffen en beschuttingen waren aangebracht tegen het gevaar getroffen te worden door vallende voorwerpen. Verdachte, die werd bijgestaan door zijn raadsman Mr. Kimmel uit Leeuwarden, bestreed de dagvaar ding. Hij merkte op, dat de onderne ming een N.V. is en dat de directeur hiervoor aansprakelijk is. De kantonrechter was het hier niet mee eens en veroordeelde hem con form de eis van de Ambtenaar O.M. tot 100 subsidiair 1 maand hech tenis. n s t,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1