Tweede Blad van Vrijdag 4 Februari 1949 Franks Race naar het Geluk Een roman uit de automobielwereld door STAN VAN KAMPEN. „SNEEKER NIEUWSBLAD” 1 MENTHO-REX VERKOUDHEIDSZALF helpt V van uu> kou af! ml GRIEP <g» s 3 Voorkom GRIEP 15 12 3 0 49—15 27 7 5 3 30—15 19 8 1 6 37—25 19 8 3 5 29—32 19 6 2 7 30—30 14 6 2 7 17—31 14 5 4 8 28—41 14 4 4 7 27—29 12 4 3 9 27—37 11 0 46—12 28 1 48—14 25 6 28—28 19 6 26—17 18 7 27—25 17 4 22—22 16 8 21—26 14 8 28—35 13 16 16 14 14 15 16 13 16 16 1 j 23 8 17 5 n e FEUILLETON. t 17 15 17 17 16 15 16 15 15 16 16 15 15 17 15 16 16 14 HeerenveenL.S.C.; Afd. K: Arum Sneek III, MulierBI. Boys II; Afd. G: De Kooi IV—Sneek VI, De Kooi V —Sneek V, Friso II—L.S.C. IV. Programma Zaterdagmiddag-voet- bal niet ontvangen. Friese Voetbalbond. 2e klas F: Sneek IVHarlingen III, Bl. Boys III—R.E.S. II; 3e klas C: Sneek V—Mulier H, W.Z.S. IV— Bakhuizen It, Sneek VIBakhuizen III, R.E.S. IH—L.S.C. IV, Blauwhuis 17 17 16 14 15 16 17 17 15 9 8 9 4 llll| - n ÏL en in. les ms tn, its 1Z. In elk neusgat een vleugje den krijgt Sneek op visite dat 10 pun ten uit 14 wedstrijden heeft. Velocitas dat de zesde plaats bezet met 14 pun ten uit 15 wedstrijden ontvangt Em men dat 14 punten heeft uit 17 wed strijden. Verder spelen in Groningen G.V.A.V.Achilles, die ook nog lang niet binnen zijn met resp. 12 en 11 16 10 3 9 2 8 4 7 5 8 2 4 8 6 2 6 2 6 3 4 2 3 41—19 23 5 32—25 20 5 39—28 20 4 29—25 19 6 31—27 18 2 20—16 16 6 28—26 14 7 25—29 14 7 31—33 13 7 19—31 10 3 3 10 23—46 2 4 10 29—42 VOETBAL. Ie klas afd. V. Welke clubs tenslotte in afd. V de twee onderste plaatsen zullen in nemen is nog niet met zekerheid te zeggen al is Sneek I momenteel de drager van de rode lantaarn. Een zevental clubs komt echter nog in aanmerking voor deze plaats. Leeu warden dat de 5e plaats van boven kan De woorden dat de vraag of bovenbedoeld voetpad in onderhoud bij de gemeente is ontkennend moet worden beant woord. Het gaat echter niet aan dat één der eigenaren van de percelen waarover het pad loopt, het afsluit. Wanneer onderhoudplichtigen het pad niet behoorlijk onderhouden zullen deze van gemeentewege op hun plich ten dienen te worden gewezen. Het pad wordt overeenkomstig art. 49 der Wegenwet, daar het voorkomt op de legger, aangemerkt als te zijn open baar. Bij de rondvraag vroeg de heer Tjeerdsma nog iets over het school terrein te Sijbrandaburen en het Speersterpad. JUTRYP—HOMMERTS. Sneonto- middei spile H.J.S.C. II, op in hast net to bispyljen terrein in kompetysje- wedstriid tsjin Skearnegoutum I. Knap fuotbal weard der net sjen lif ten, hwat troch de drekboel, foaral foar de goals, ek net mooglik wie. Skearnegoutum wie de hiele wedstriid lans sterker, mar makke der foar de goal net folie fan. De rêst kaem mei blanke stan 00. Nei de rêst sette Skearnegoutum daliks in oanfal op en troch in flater fan de efterhoede fan H.J.S.C. kaem hjir in goal fan 0—1. H.J.S.C. liet it hjir net by sitte en sette nochris alles op alles en mei sukses. Ut in moaije foarset loste Bouma in skot op it doel, en via de peal waerd it 11. De keeper fan Skearnegoutum, dy’t oars in béste wedstriid spile, gyng by dizze goal net hielendal frijüt. Beide ploegen fochten noch tige om de winstpunt, mar sünder sukses. It ein kaem mei 1—1. H.J.S.C. I spile in freonskiplike ütwedstriid tsjin Bolswardia I. Hjir waerden de punten ek fordield 22. NIJLAND, 29 Jan. Op het sport terrein alhier had voor de competitie hedenmiddag een voetbalwedstrijd plaats tussen Nijland H en W.V.C. II te Woudsend. Het modderige terrein was oorzaak dat balcontróle en plaat sen vrijwel onmogelijk waren. Hoewel W.V.C. enig veldoverwicht had, wist het voor rust niet vaker dan éénmaal te scoren. Wel kwamen de gastheren af en toe gevaarlijk opzetten, doch tot doelpunten kwam het niet. Na rust wisten de gasten niet minder dan 4 maal het doel te vinden (de keeper van Nijland H was niet in vorm), ter wijl alle kansen die de N.-voorhoede kreeg, door de goed spelende hoede der gasten teniet werden ge daan. ’t Einde was dus een 5—0 overwinning der gasten, een overwin ning, die qua spel geflatteerd kan worden genoemd. RAADSVERGADERING RAUWERDERHEM. 31 Jan. vergaderde de raad van Rauwerderhem. Voorzitter Jhr. J. M. van Beima thoe Kingma. Aanwezig alle leden. De notulen werden onver anderd goedgekeurd. Medegedeeld werd dat de minister heeft besloten het oorspronkelijke aantal woningen van 600 op 750 te brengen voor de provincie Friesland, wat voor Rau werderhem in 1949 drie woningen in plaats van twee woningen betekent. De minister van O., K. en W. acht geen termen aanwezig tot het inwilli gen van het verzoek om ten behoeve van de o. 1. school te Rauwerd, rijks- vergoeding te verlenen voor het wet telijk salaris van een extra leerkracht. Besloten werd tot vaststelling der re kening over het dienstjaar 1946 met een nadelig slot op de gewone dienst van 41973.41 en van 33392.23 op de kapitaaldienst. Tot het Prov. Electrisch bedrijf te Leeuwarden is een verzoek gericht om de nachtbran- der bij T. Graatsma, arts te Sijbran daburen ’s nachts door te laten bran den. Tot bestuurslid der Woningstich ting Rauwerderhem, vac. J. J. Nauta te Terzool werd benoemd IJ. Nauta te Terzool met alg. stemmen. De aan beveling luidde; 1. IJ. Nauta (Ter zool), 2. S. D. Dijkstra (Terzool), 3. S. J. Gerbrandy (Terzool). Ged. Sta ten wijzen er op dat de verhouding tussen de opbrengst van de reinigings rechten en de kosten van de reiniging ongunstig is. De raad heeft een nieu we verordening vastgesteld, waarbij op verzoek van Ged. Staten betref fende het tarief de directeur-generaal voor de prijzen gehoord is. De nieuwe verordening luidt als volgt: Huur waarde beneden f 76, belasting 1, 76—100 ƒ2, 100—150 ƒ3, 150—200 ƒ4, 200—250 ƒ6, 250—300 ƒ8, 300 en daarboven 10. Het voorschot op de vergoeding ingevolge de L.O.-wet aan het Geref. schoolbestuur te Ter zool is bepaald op 1143 en aan het R.K. schoolbestuur te Irnsum op 1116. In het rapport van de com missie belast met het onderzoek van de gemeentebegroting dienst 1949, werd door een lid gevraagd of het voetpad lopende vanaf de Rijksstraat- weg bij Oudeschouw over het erf van A. Terwisscha van Scheltinga naar de Wetering in onderhoud bij de ge meente is en dus een openbaar voet pad is. Indien dit het geval is werd gevraagd of Scheltinga het recht heeft het pad voor het verkeer af te sluiten. Wanneer het pad in onder houd is by de gemeente is het drin gend noodzakelijk dat de gemeente het in orde brengt daar het thans ONTVOERDEN TERUG GEVONDEN VERMOORD. De lijken van de drie Europese planters en twee Chinese employé’s van de onderneming Soemberajoe in Oost-Java, die op 19 Januari werden ontvoerd, zijn in de buurt van de on derneming teruggevonden. De bende had de lijken begraven. „Wat bent u dan toch van plan, mijnheer Horn?” „Millner, in deze kwestie spijt het mij het meest, dat ik niet meer met u en Sealson zal kunnen samenwer ken. Maar in deze atmosfeer van wantrouwen en on dankbaarheid is voor mij geen plaats, meer. Van af morgen ben ik bij Sinnisfaere in dienst. Tot ziens, heren!” Het was Woodley, alsof hij een slag in het gezicht had gekregen. Millner en Sealson trokken hem in zijn wagen. „Mr. Woodley, de man, die u heden verlaat, kwam als bedelaar by u en bracht u tenslotte millioenen in”, zei Millner, toen zij in de riêhting van de fabriek reden. De fabrikant zuchtte. „En nu gaat hij over naar Sinnisfaere. Hoe is dat alles toch in zijn werk gegaan”. „Door uw dochter Evelyne en die kaalkop Duncker. Geen haren er op, maar veel stro er in”, antwoordde Millner zonder veel respect. Toen zij de fabriek weer betraden, wachtte hen daar een verrassing. Wolters was daar. „Hoe komt u in hemelsnaam hier?” „Uit Stockholm. Sinnisfaere weet alles. Men heeft mij 6 dagen vastgehouden. Pas gisteren lieten ze me los. Wat is er met Horn? Holm zei mij bij het afscheid veelbetekenend: „Nu mag u gaan. Horn hebben wij nu toch”. Millner was stomverbaasd. Dat was te veel. Hij door zag opeens de hele manoeuvre, die er op was be rekend hun Horn afhandig te maken. Juist kwamen Evelyne en Duncker binnen. De directeur vloog, rood van woede op: „Weten jullie, voor wie je vandaag hebt gewerkt?” Evelyne keek hem vragend aan. „Voor Sinnisfaere!” Hij barstte in een ruw gelach uit. Wordt vervolgd. „In verband met deze zaak is de naam van onze firma zo dikwijls genoemd, dat wij in ons .eigen belang moeten meewerken aan het tot klaarheid brengen van deze kwestie. In opdracht van mijn firma verklaar ik hierbij onder ede, dat de heer Frank Horn nooit in onze dienst is geweest, noch op enigerlei wijze betrek kingen met ons heeft onderhouden. Verder veroorloof ik my u ervan in kennis te stellen, dat de heer dr. Woodley binnenkort wegens laster door onze fabriek ter verantwoording zal worden opgeroepen. De uitvin ding van de automatische schakeling werd door onze chef Gritt reeds in December van het vorige jaar toe gepast. Betreffende Sonja Alfieri deel ik u mede, dat deze ongeveer een half jaar geleden bij ons kwam en sedert die tijd aan onze fabriek motorenbouw studeert. Zij zal in het voorjaar examen als werktuigkundig ingenieur doen. Haar bekendheid met de heer Hom be rust uitsluitend op toeval. Volgens mij lijden dr. Wood- ley en zijn medewerkers aan achtervolgingswaanzin”. De president hamerde. Met een trotse blik ging de jongeman zitten. De ambtenaar wendde zich tot Frank. „Bent u bereid de codebrief voor ons te ontcijferen?” „Neen”. Björn Lyss vroeg nogmaals het woord. „Waarom maakt u de zaak nog moeiiyker, manheer Horn? Edelachtbare, ik kan u ook omtrent deze brief enige opheldering verschaffen. Hij is gericht aan een vertrouwensman van de heer Horn, die hij in onze fabriek heeft ondergebracht. Is dit juist, mijnheer Horn?” „Ja zeker, mijnheer Lyss, u schijnt goed geïnfor meerd te zyn”. Advocaat Lionbridge fluisterde iets tegen Frank en deze stond daarna op. „Ik zal u het geheim van het betreffende schryven meedelen. De inhoud luidt: „De man, die u op het oog hebt, staat buiten elke verdenking. Zoekt u verder”. komst zal veel, o.a. de loonvorming, aan de vakbeweging worden opgedra gen en ook daarom is het noodzake- lyk dat ieder arbeider toetreedt. De ongeorganiseerden mogen niet langer profiteren van de strijd hunner ge organiseerde kameraden. Laten we daarom alle kleine geschillen en on derlinge ruzietjes varen en met elkaar bouwen aan ’t huis van de toekomst. De aandacht van het vrij talrijke publiek werd na deze toespraak vol ledig geconcentreerd op het ton?el- spel „De Zaak A.D.”, geschreven door Hans Tiemeijer, die in dit aangrijpen de, tragische en fel realistische stuk het probleem van de teleurgestelde en voor een deel gedegenereerde na oorlogse jeugd behandelt, waarbij hij, zoals bij het toneel gebruikelijk is, de oplossing van het probleem nie+ pas klaar aanbiedt, maar uit voor een be langrijk deel aan de toeschouwers zelf overlaat. Na het eerste bedrijf van de openbare behandeling in de strafzaak tegen het van moord verdachte jon ge meisje, in de loop van welk pro ces de toeschouwer geconfronteerd wordt met toestanden en mensen, waarvan dit kind de dupe is geworden, werd het publiek nl. in het geval be trokken om zijn visie op het probleem en de oplossing daarvan te geven. Een ongewone gebeurtenis in de toneel zaal, maar een methode, die toch van grote waarde kan zijn om publiek en toneel dichter bij elkaar te brengen en om de mensen te dwingen zich te verdiepen in, en uit te spreken over de problemen waarvoor ze op het to neel en in het léven geplaatst worden. Verschillende personen namen aan de discussie met de kinderrechter, door de schrijver zelf op eminente wijze vertolkt, deel, maar erg vruchtbaar waren deze besprekingen helaas toch niet. De oorzaak daarvan ligt aan het feit dat de toeschouwers, voor het merendeel eenvoudige, ongeletterde mensen, op deze, wijze plotseling voor vragen gesteld worden, waarover ze vooraf niet voldoende hebben kunnen nadenken en waarover zij, als leken, heel moeilijk kunnen oordelen. Daar om zou het beter geweest zijn indien men vooraf een aantal tot oordelen bevoegde personen had uitgenodigd om hun inzicht kenbaar te maken, na dat deze vooraf kennis hadden kun nen nemen van het probleem waar voor ze gesteld '.ouden worden. Nu was de behandeling nog te eenzijdig, en gaf de mening en de oplossing van de auteur welke oplossing ons per soonlijk, en zeer zeker meerderen met ons, ook niet kon bevredigen toch nog te veel de doorslag. Maar ondanks deze bezwaren heeft het stuk en het voortreffelijke spel van het gezelschap Bouber, een diepe en blijvende indruk gemaakt, en is het te hopen, dat deze eerste schreden op weg naar toneelvernieuwing en -verdieping door meerdere gevolgd zullen worden. B. B. Sanapiriq verkort de ziekte» Eiagen-. la^Jg.tten 4Q pn 75 er. 27 Een grijze militair in uniform trad naar voren. Een markante figuur met scherpe ogen. Op de vragen van de rechter antwoordde hij met een geforceerde commandostem: „Ik had de leiding van het bataljon, waartoe be klaagde behoorde en ken hem uit de oorlogsjaren als een kranige kerel. Hij verwierf een ridderorde voor zijn verdiensten jegens het vaderland en volgens my is hij niet in staat tot de feiten, waarvan hy wordt ver dacht”. Deze woorden uit de mond van de hooggeachte Lord waren als balsem op de wonde in Franks ziel. Daarna kwam de sensatie van de dag. „De heer Björn Lyss”. Wie was dat? Opmerkzaam bekeek Frank de jonge man met het frisse gelaat van een Noorderling en zijn vlasblonde haren, die nu met een wat vreemd accent begon te spreken. „De firma Sinnisfaere, Stockholm-Haga, heeft my opgedragen in de zaak tegen de heer Frank Hora als getuige a décharge op te treden, tot welk getuigenis de rechtbank mij wel heeft willen toelaten”. Iedereen was verbaasd. Woodley het meest van allen. Hoe had Sinnisfaere de brutaliteit in dit proces als ge tuige op te treden! Een golf van opwinding ging door de zaal. Maar Björn Lyss sprak rustig door, hier en daar even nadenkend over een woord, dat hem niet zo gauw te binnen wilde schieten. NEDERL. VERENIGING VAN FABRIEKSARBEIDERS(STERS). De toneelvoorstelling, die de afd. Sneek van bovengenoemde vereniging Dinsdagavond in Amicitia hield, werd voorafgegaan door een korte toe spraak vai. het hoofdbestuurslid J. Oosterhuis uit Amsterdam, die de economische toestand van ons land en de sociale positie van de arbeiders klasse na de oorlog belichtte. Velen zijn teleurgesteld over de toestand, die na de oorlog is ontstaan, maar toch mag vastgesteld worden dat, on danks de moeilijkheden waarin ons land zich bevindt, er op sociaal ter rein heel wat tot stand is gekomen, waarop we voor de oorlog niet hadden gerekend. De vacantieregeling bijv. Dat alles kwam tot stand zonder dat de vakbeweging er strijd voor be hoefde te voeren, maar toch heeft haar stimulerende invloed op de rege ring er veel toe bijgedragen. Verder noemde spreker de zorg voor de ouden van dagen, de aanmer kelijke verbetering van de ziekterege ling, de op handen zijnde wet op het ontslagrecht en de bedrijfspensioen- verzekering. Wij kankeren vaak op de toestanden in ons eigen land, maar mogen op al deze dingen toch wel eens de nadruk leggen. Vergelijken we daarmee de toestanden in het buiten land, dan moeten wij toegeven dat Nederland toch een oase van betrek kelijke welvaart in Europa is. Wijzende op de stakingsbeweging in Frankrijk, waardoor ook hier de dictatuur wordt opgeroepen zoals in dertijd in Duitsland, betoogde spr. dat het gaat om de vraag of wij in de toe komst als vrije mensen of onder een dictatuur zullen leven. De communis ten spiegelen ons de zg. volksdemo cratie voor, maar in de landen waar die tot stand is gekomen is de toe stand van de arbeidersklasse sterk achteruitgegaan, terwijl zij die het er niet mee eens zijn, naar concentratie kampen verhuizen. In die landen zien we dus geen vlucht naar, maar een vlucht uit het paradijs dat de arbei ders hier wordt voorgespiegeld. Helaas kan de arbeidersklasse hier haar macht nog niet volledig ont plooien. Er zijn nog altijd ruim een millioen ongeorganiseerden en boven dien zijn de georganiseerden onder ling verdeeld, en de Eenheids Vak centrale, zg. opgei icht om meer een heid te brengen, bracht er nog een vakcentrale bij, waaraan politieke in vloeden niet vreemd zyn. De commu nisten hopen nl. uit de verdeeldheid van de arbeidersklasse politieke munt te slaan. Helaas schenken vele arbei ders nog geloof aan hun demagogi sche leuzen, en worden anderen zó te leurgesteld, dat ze geheel voor de vakbeweging verloren gaan. De arbeidersbeweging zal echter volhouden, omdat alleen daardoor de moeilijkheden overwonnen zullen wor den. En onze strijd gaat niet alleen voor een paar centen meer loon, maar is gericht op een duurzame welvaart voor de arbeidersklasse, waartoe al leen een goed economisch bestel in staat zal zyn. De taak van de vak beweging is daarom veel omvattend en belangrijk, waarbij vele vraag stukken onze aandacht vragen, o.a. de medezeggenschap van de arbeiders in de bedrijven. Aan de strijd daarvoor mag geen enkele arbeider en arbeid ster zich onttrekken. Onze idealen en doelstellingen moeten gedragen wor den door de eensgezinde wil van de arbeidersklasse, omdat niemand al leen in staat is de moeilijkheden van onze tijd op te lossen. Speciaal de jeugd moet meer belangstelling tonen voor het vakbewegingswerk, want zij zullen straks de plaatsen van de ouderen moeten innemen. In de toe behaald. Zwartemeer krijgt nog be zoek van Hoogezand dat ook nog kampioenskansen heeft, terwijl de withemden Veendam nog moeten ont vangen. Zoals men ziet heerst ook in deze afdeling tot het laatst toe volop spanning. De stand is hier: 17 11 4 2 41—22 26 15 10 3 2 31—7 8 6 1 35—18 22 7 4 3 26—19 18 7 2 8 23—25 16 6 3 7 17—17 15 3 6 7 15—23 12 3 6 7 18—35 12 3 5 8 32—42 11 3 5 8 14—28 11 16 9 18—34 8 7 2 39—20 23 17 11 1 5 29—23 23 9 4 4 36—24 22 8 3 4 27—17 19 7 5 5 35—27 19 5 6 6 27—21 16 5 5 6 27—26 15 5 0 10 19—40 10 3 4 9 15—32 10 1 3 1112—36 2e klas B. Veendam dat ’t vorige seizoen van de le klas naar 2B degradeerde gooit thans hoge ogen. De Veenkolonialen hebben met Zwartemeer afgerekend en hun puntenaantal bedraagt 26 uit 17 wedstrijden. Laatstgenoemden hebben uit 15 wedstrijden 23 punten bezet met 14 punten uit 15 wedstrij- 3 5 8 17—28 11 4 2 8 22—30 10 2e klas A. In het sportpark heeft de wedstrijd plaats tussen L.S.C. en Black Boys. De blauwwitten moeten beslist win nen willen ze gading blijven maken naar ’t kampioenschap van deze afde ling. Op papier heeft BI. Boys nog een heel klein kansjj, maar de kloof tus sen De Kooi en Zwaagwesteinde en de zwartjes van 5 punten, zal wel niet meer te overbruggen zijn. Toch kan het een spannende strijd worden, maar wij voor ons houden het op een overwinning voor L.S.C. Het Meppe- ler Alcides speelt Zondag haar laatste wedstrijd, de Drenten gaan een be zoek afleggen bij G.R.C. te Gronin gen, hetgeen een zeer zware opgaaf betekent. De geelzwarten moeten ook beslist winnen, maar zo ver is het o.i. nog lang niet. In Joure gaan De Kooi en Zwaagwesteinde uitmaken wie straks de promotie- en degradatie wedstrijden zal moeten spelen. Daar de „Kooikers” op hun klein terrein niet gemakkelijk zijn te slaan wil het ons voorkomen dat de „Woudmanne- tjes” het loodje zullen leggen. De stand is hier: Alcides Steenwijk N’eator L.S.C. F. V.C. Oosterparkers G. R.C. Zwaagw.einde De Kooi Black Boys punten uit 15 en 16 gespeelde wed strijden. H.S.C. dat 11 punten heeft uit 16 wedstryden zal Zondag wel geen winst boeken nu de Kraaien op bezoek moeten bij Heerenveen. Verder spelen Friesland en Be Quick. De ver wachting is dat Sneek met zyn gewij- zigde opstelling zich in de return- wedstrijd tegen Leeuwarden geducht te weer zal stellen, en de beide pun tjes, die men hard nodig heeft zal we ten te veroveren. Naar we vernemen zal spil Sikkes weer van de party zijn. De linkervleugel zal worden bezet door W. Reen en Th. IJdema en als kanthalfs zullen fungeren J. Smit en W. Meijer. De achterhoede bly'ft zoals die was, evenals de rechtervleugel en midvoorplaats. Heerenveen kan kam pioen worden als het zelf weet te win nen van H.S.C. en de wedstrijd Fries landBe Quick eindigt in een gelijk spel of nederlaag voor de Groningers, hetgeen niet tot de onmogelijkheden behoort. Velocitas kan van Emmen G.V.A.V.—Achilles draw opleveren. 15 13 2 15 11 3 8 3 7 4 8 1 6 4 7 0 5 3 4 2 11 26—45 '0 4 1 12 27—44 0 4 11 10—34 15 14 17 16 16 16 16 16 16 H.Z.C. van Harlingen Veendam Zwartemeer Hoogezand Muntendam Appingedam Zuidbroek W V.V. Germanicus Eext Noordster F.V.V. 3e klas A. is in deze afdeling de grote favoriet. De withemden nemen de kopplaats in met drie punten voorsprong op Hou- tigehage. Beide clubs hebben 15 wed strijden gespeeld en hebben resp. 28 en 25 punten. De strijd om de titel gaat dan ook nog alleen tussen deze twee clubs. Het Sneker W.Z.S. bezet nu de 3e plaats maar hiervoor zijn nog meer gegadigden. Men zie maar onderstaand ranglijstje. Veendam II 2 winstpunten in min- NIJLAND. Door de schaak- en damclub „Nijland en omstreken” werden op 13, 20 en 27 Jan. groeps wedstrijden gehouden in 3 klassen. De laatste avond droeg een eni <szins feestelijk karakter, tractaties werden rondgedeeld en voor attractie was gezorgd. De uitslag van het schaken is als volgt: Klasse 1, Om de prijs moet nog worden gespeeld door F. Hoekstra en Tj. Stallinga; Klasse 2: slecht begaanbaar is. B. en W. ant- groep I: J. Schukken en winnaar par tij F. PiersmaJ. Eisma, moeten nog om de prijs spelenKlasse 2, groep LI A. de Boer en W. Schukken moeten nog om de prijs spelen; Klasse 3. groep I: winnaar J. ten Have; groet II, winnaar J. Tjalsma; groep I I, winnaar J. Feenstra; groep IV A. Heerschop en W. Heerschop moetc a nog om de prijs spelen; groep V, win naar G. Terwisga van Scheltinga. De uitslag van het dammen is ais volgt: Ir de hoofdklasse moet nog worden gespeeld door J. Twijnstra en C. Posthuma; le klasse, groep A, le pr. S A. Breeuwsma; groep B, le prijs E. Kooistra; 2e klasse, groep A, le prijs B. Speerstra, groep B le prijs H. Speerstra; 3e klasse, groep A, om de prijs moeten nog spelen B. de Boer, W.Z.S. III; Junioren (Hoofdafd.): A. Speerstra en S. Andela; groep B, le prijs A. Breeuwsma; groep C le prijs J. Boersma; groep D (Holl. spel) le prijs S. Spijksma. Er werd gespeeld in groepen van vier. De prij zen bestonden uit medailles. Er was een goede belangstelling. „Wat bedoelt u daarmee?” vroeg de ambtenaar van het O. M. „Myn vertrouwensman meende in een in de fabriek werkzame persoon de spion gevonden te hebben en deelde mij dit mede. Ik heb echter kunnen consta teren, dat deze verdenking ongegrond is”. „Dus u gelooft ook aan een spion?” Frank haalde de schouders op. „Ik geloofde er tenminste aan, zoals uit de brief blijkt”. De taak van de verdediger was gemakkelijk! Het O. M. zelf vroeg vrijspraak! De beklaagde was geheel uit geput. De gezworenen trokken zich terug en kwamen spoedig weer in de zaal. Het publiek beantwoordde de vrijspraak met levendig applaus. Elkeen was er van overtuigd, dat de lieden van de Woodley-Works met hun spion spoken hadden gezien. Het was een blamage voor Woodley. Voor de pers was de zaak een ont nuchtering. Met hoog opgericht hoofd verliet Evelyne naast Duncker de zaal. Buiten gekomen schrok zij zichtbaar. Daar stond Frank in levendig gesprek met de man van Sinnisfaere, terwijl het onderhoud zeer vriendschappe- lijk scheen. Een ernstig vermoeden rees in haar op. Woodley, Millner en Sealson wachtten in de hall. Eindelyk kwam Frank tussen mr. Lionbridge en de Zweed naar hen toe. Toen Woodley de drie mannen zo zag aankomen, betrok zijn gezicht. „Mijnheer Horn, ik vraag u deze onaangename zaak te willen vergeten, en hoop dat u het Evelyne niet zal kwalijk nemen”, bracht Woodley er met moeite uit. „Mijnheer Woodley, ik dank mijn vrienden mijnheer Millner en Sealson, dat zij u hebben gedwongen voor de waarheid uit te komen. U ben ik echter geen dank verschuldigd, en de excuses van uw dochter zou ik niet kunnen accepteren. De Woodley-Works bestaan niet meer voor mij. Later zult u nog wel eens van my horen!” winnen en wel eens een s’and is: Heerenveen Be Quick Frisia Friesland Leeuwarden Velocitas Emmen G. V.A.V. Achiles H. S.C. Sneek eens H.Z.C. Houtigehage W.Z.S. Drachten Freno Harlingen G.A.V.C. C.A.B. Blue Boys Bergum Rood Geel Reserve 2e klas A. Sneek II moet op Cambuur in ’t strijdperk tegen Leeuwarden H. Veel krachtsverschil bestaat er niet. Voor 14 dagen won nen de roodwitten in de laatste mi nuten met de oneven goal. Hier is de stand: G. V.A.V. H H. S.C. H 16 Leeuwarden H 17 Velocitas H Achilles H Heerenveen II O’parkers II Emmen II Veendam H* Sneek II Friesland H Alcides H dering w. n. o. Reserve ,2e klas A. Hier vragen M.S.C. II en L.S.C. H de aandacht. Hoewel de Snekers er het best voor staan kan M.S.C. H hen toch nog voorbij streven, maar dan zal men Zondag a.s. reeds moeten winnen, iets wat er bij ons niet in wil. Verder spe len F.V.C. H en Bl. Boys II waarbij we het op de groengele reserves hou den. Zaterdagmiddag-competitie 4e klas K.N.V.B. Oranje Nassau fungeert Za terdagmiddag als gastvroüwe van het Huizumer Blauw-Wit 1934. De gasten die ernstige kampioensgegadigden zijn spelen knap voetbal en de oranjehem- den zullen dan ook wel een harde dob ber krijgen. In Staveren spelen Q.V.C. aldaar en Heeg, waarbij we het houden op de gasten. s n s lik..

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 5