Franks Race naar het Geluk Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, W Y MERIT SER ADERT, en IJLST 4e fAARGANGNo. 11 r- Een roman uit de automobielwereld door STAN VAN KAMPEN. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad DINSDAG 8 FERUARI 1949 KERKCONCERT. L. G. ji y sr s. los Bij de rivaal. de en '.r, 28 2- n. is it wondering af. Het publiek toonde zich zeer voldaan en uitte dit iir een lang durig en hartelijk applaus. in as OPNAMEN STRIJDKRACHTENPROGRAMMA Men schrijft ons: Het Strijdkrach tenprogramma opgenomen 3 Febr. jl. in de Doopsgezinde Kerk zal te beluis teren zijn Woensdag 9 Febr. ’s mid dags van 13.1514 uur op de 49 Me ter band. Het tweede en derde ge deelte groeten wordt uitgezonden 25 Febr. en 4 Maart om dezelfde tijd. Ieder die het zijne heeft bijgedragen om dit x rogramma zo goed mogelijk te doen slagen, wordt langs deze weg hartelijk dank gebracht. We hopen onze jongens in de verte hiermede tot steun te zijn, zodat ons geduld, repe teren, wachten en stil zijn, tijdens de opname, hierin zijn beloning vindt. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRLNK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 n ir, is it an Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) Lager. Ie ït n n n g ts n n ir ir 3“ ge en it- se lit is of m ke y- le le :e le t- e- e- r’t it, >n, Ml it re al te it st ie !t n a r- it le i- :e >r is st n, e- in e. e. ’e et it s. e- ti lt >n s. d- en hondengedragingen en wees tenslotte op het verschil tussen het verstand bij de mens en het instinct bij het dier, van het verstand is de aanleg aangeboren, het kan dus verder ontwikkeld, het in stinct zelf is echter aangeboren en kan niet verder worden ontwikkeld. Voorzitter Heeringa bracht dr. Hof- stra tenslotte, nadat deze een aantal vragen had beantwoord, dank voor zijn zeer boeiende causerie. B;j het monotone gedreun van de wielen van de snel trein, die over de kale vlakte reed, 'ag f rank Hom te soezen. Terwijl hij met half gesloten ogen in de hoek van zijn coupé lag, waren zijn gedachten voortdurend bij Evelyne en in zijn fantasie zag hij haar edel ge vormd gelaat voor zich, glimlachend en vriendelijk, zoals zij het hem eens had getoond, toen hem als een duistere profetie het noodlot van de ring van Polykra- tes had gedrukt. Nu had de ring zich gesloten. Haar mateloze trots had hem verslagen. Zij had het niet kunnen verdragen, dat de renwagen, die haar naam over de gehele wereld beroemd zou maken, werk loos in de garage stond. Door de macht van het nood lot gedwongen, had ook Frank er toe moeten mee werken haar lievelingsdroom te verstoren zij had hem niet begrepen. Zeker was het hem ook niet licht gevallen voor de tegenstander het veld te ruimen. Hg voelde geen rancune meer tegen het meisje, dat nog steeds zijn liefde had. Een bitter verwijt jegens de allesbedwingende macht van het fatum had alle andere gevoelens teruggedrongen. Sonja had gelijk gekregen. „Wij vechten tevergeefs tegen deze machten. Moei zaam werken wij ons naar boven op een dag vallen wij en de tragedie is er”. De wielen knarsten onder de druk van de remmen. Stockholm In zijn dromen verdiept, had Frank niet bemerkt, dat de trein de stad reeds was genaderd. Op het station werd hij door Lyss opgewacht met aan zijn arm, in een bontmantel gehuld en met een ge lijksoortig mutsje op, een jongedame. „Sonja!!” „Ja, Frank, ik ben het. Wat heb ik naar je ver langd!” Een grote wagen van Sinnisfaere bracht hen door HET PROCES TEGEN KARDINAAL MINDSZENTY. Het proces tegen Kardinaal Mind- szenty en zijn mede-beschuldigden voor de Hongaarse volksrechtbank te Boedapest heeft het verwachte ver loop genomen. Sommige bladen spre ken van een sensationeel verloop om dat alle beschuldigden bekentenissen aflegden maar er werd toch niet an ders verwacht, de rechtbanken achter het ijzeren gordijn beschikken nu een maal over middelen waarmee ze hun slachtoffers daartoe kunnen brengen. En zo was het zelfs geen wonder dat Kardinaal Mindszenty als „ongeldig” de brief introk, waarin hij enige tijd voor zijn arrestatie had verklaard, dat iedere bekentenis, die van hem zou worden gepubliceerd, vervalst of het gevolg van zou zijn. Wat de bekentenissen zelf betreft de Kardinaal en zijn mede beschuldigden gaven allen toe naar de terugkeer van de Habsburger monar chie te verlangen en zich bezig te heb ben gehouden met de vraag hoe dat zou kunnen worden bereikt, maar ontkenden dat zij daartoe een complot hadden gesmeed en er waren ook geen getuigen, die konden bewijzen dat dit wel het geval was. Op zich zelf vormen deze bekentenissen naar Westerse opvattingen geen staatsmis daad, daar ieder in het Westen vrij is politiek naar eigen inzicht te bedrij ven, mits men niet complotteert te gen de staat. Volgens „volksdemocra- tische” opvattingen echter betreft het hier wel degelijk misdaden tegen de staat, zodat het niet behoeft te ver wonderen dat de openbare aanklager de zwaarste straf tegen de beschul digden eiste. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN ’T ALGEMEEN. Sweelinck-kwartet. Na het succes, dat het Sweelinck- kwartet vorig jaar in Sneek oogstte, was het begrijpelijk, dat het Nut ook dit seizoen een van zijn avonden voor een concert van dit uitstekende e"«emble reserveerde. Velen hebben het initiatief van het Nut naar waar de weten te schatten en waren naar de foyer van Amicitia getogen om te genieten van de prestaties van een strijkkwartet, dat in ons land een bij zondere plaats inneemt. Want al kan het Sweelinckkwartet de vergelijking met de grote buitenlandse ensembles niet doorstaan, de heren Lou Biloen, Frits Waterman, Juup Raphael en Jo Vogtschmidt staan hun mannetje en hebben een hoge graad van samen spel bereikt. Het programma, dat Vrijdagavond door hen werd gebracht, vermeldde werken van Beethoven, Mozart en Haydn en gaf, zij het in omgekeerde c.3 stad naar de fabriek. Frank zou in de fabriek wonen. Deze lag buiten op de Haga. De weg liep naar buiten uit het stadsgewoel en na enige minuten zag Frank de imposante fabriekscomplexen voor zich liggen. Het kwam hem voor, dat zij nog groter waren dan W oodley-W orks. Voor een groot gebouw stonden zij stil. „Hier woont u nu voortaan”, zei Lyss, „Gritt Holm wonen hier ook, evenals juffrouw Alfieri”. Sonja en Lyss begeleidden hem naar zijn kamer, waar Lyss afscheid nam. „Dit is jouw kamer, Frank”, zei de Russin, toen zij in een ruim, modern ingericht vertrek stonden. Waarde volle schilderijen sierden de met grijs en bruinrode stof beklede wanden. Enige lage clubfauteuils noodden tot rusten. Frank was verrast. „Er is een groot verschil tussen nu en een jaar ge leden”, antwoordde Frank, terwijl hij zijn blik over het luxueus ingerichte vertrek liet glijden en daarna Sonja aankeek. Deze begreep de vraag, die zij in de ogen van haar vroegere vriend ontdekte, doch zij antwoordde niet. „Sonja, hoe is uit die armoedige studente van vroe ger de elegante dame gegroeid, die je nu bent?” „Ik was nooit arm, Frank, ik heb je misleid”, zei ze, zonder hem aan te zien. „Waarom deed je dat?” „Omdat ik van je hield. De nicht van Sinnisfaere zou nooit de weg naar je hart hebben gevonden, doch de arme studente deed dat wel”. „Is je naam dan niet Alfieri?” „Dat wel, mijn moeder was een zuster van Sinnis faere. Hun geslacht komt uit Finland”. „Waar is je oom? Ik zou me aan hem willen voor stellen”. „Dat gaat niet. Hij is 'n de Ver. Staten. In Chicago wordt een zusterfabriek opgericht. De Europese markt heb jij voor ons bedorven. Wij weten niet, wanneer hij terugkomt. Tijdens zijn afwezigheid wordt de fabriek EEN LELIJKE SCHADEPOST. Donderdag is een waardevolle fok- ram, v&n de veefokker Tilma alhier, door een Duitse herdershond in diens landerijen zodanig gebeten dat ’t dier moest worden afgemaakt. De hond die onder Scharnegoutum liep is door de Rijkspolitie afgemaakt. De eige naar van de hond de heer O. te Sneek woonachtig, is civiel aansprakelijk voor de schade; proces-verbaal is op gemaakt. De commandant van de COMMUNISTEN WORDEN BEWAPEND IN DE RUSSISCHE ZONE. Alle communisten in de bedrijven der Russische zóne, die trouw de aan wijzingen der partij volgen, zullen vergunning krijgen wapens te dragen, aldus het blad Telegraf, dat te Berlijn FEUILLETON. NEDERLANDS GOEDEREN VERVOER OP DE RUSSISCHE ZONE LAM GELEGD. Geallieerden hebben de doorvoer langs Bizonië verboden. 9 Engeland en Amerika hebben be volen, dat alle goederenvervoer uit de Westelijke Europese landen naar de Russische zóne van Duitsland met in gang var 6 Februari gestaakt moest worden. Het verbod geldt voor alle zendingen per spoor en per auto, wel ke tot nog toe via Bizonië naar de Russische zóne gingen uit landen als Nederland, België, Zwitserland, Lu xemburg en Denemarken. De bezetters hebben het verbod uit gevaardigd met het oog op de beper kingen, welke de Russen aan het ver keer hebben opgelegd. Op het algemene verbod zijn er en kele uitzonderingen. Zij betreffen per sonenauto’s, voorzover die alleen in zittenden met hun bagage vervoeren. Reeds geruime tijd geleden ver wachtte men, dat er een dergelijk be sluit op komst was. Het verbod treft vooral de Nederlandse expediteurs, die met vrachtwagens een uitgebreid verkeersnet tussen Nederland, de Russische zóne, Polen en Tsjechoslo- wakije hebben gesponnen en die er ondanks blokkade en tegenblokkade in geslaagd waren om het handels verkeer met de drie landen gaande te houden. Theoretisch is het wellicht mogelijk om het verkeer met Tsjecho- slowakije door de Brits-Amerikaanse zóne op gang te houden, maar die weg zou grote financiële offers ver gen. Een gedeelte van de handel met het Oosten zal langs de zeeweg via het Kieler kanaal en de Oostzee kun nen worden voortgezet. liner van de strijkkwartetstijl. Het kwartet in a opus 132 van Beethoven toont ons deze meester in zijn meest geniale vorm. Groots van opzet, belangrijk thematisch materi aal, dat met waar meesterschap ver werkt wordt en een volledig benutten van de mogelijkheden der instrumen- ten-combinatie. De voor zijn tijd vreemde, zeer persoonlijke stijl en de grote technische moeilijkheden maak ten dat men lange tijd de betekenis van Beethovens laatste kwartetten niet inzag. Tegenwoordig beschouwen velen deze zg. Galitzin-kwartetten als 't hoogtepunt van B.’s gehele oeuvre. De uitvoering, die het Sweelinck- kwartet van dit werk liet horen, gaf in onderdelen veel te genieten. Spe ciaal in het tweede deel en in het prachtige Adagio bereikten de uit voerders zeer goede resultaten. Maar de overige delen deden wat moeizaam en onrustig aan, zodat de architectuur van het geheel niet voldoende tot zijn recht kwam. Na de pauze het „Jachtkwartet” van Mozart. Dit behoort tot de zes kwartetten, die Mozart aan Haydn opdroeg en die als de best geslaagde beschouwd kunnen worden. De uit voering er van vormde het hoogte punt van de avond. Hier toonde het Sweelinckkwartet, welk een prachtige eenheid de vier strijk-instrumenten kunnen vormen. Het opus 3 no. 1 van Jos Haydn kwam er na de veeleisende werken van Beethoven en Mozart iet wat bekaaid af. De uiterst fijne spran kelende vlugge boekdelen werden enigszins gehaast en te effectvol ge speeld en de voordracht van de in hun devote eenvoud zo schone middendelen deed wat goedkoop aan. Niettemin aardige bijzonder- dwongen het geraffineerde samenspel en de technische vaardigheid alle be- SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK met Britse vergunning verschijnt en dit bericht ontleent aan het nieuws bureau D.P.D. Ingevolge dit besluit, aldus het blad, zijn thans te Leipzig 12 a 14.000 arbeiders bewapend. Voorts zouden binnenkort alle ambte naren, die bij de S.E.D. zijn aangeslo ten, een revolver krijgen. MARKOS VERWIJDERD. De leider der Griekse opstandelin gen, generaal Markos, is door de Griekse communistische partij aan kant gezet. Hij wordt verdacht aan de zijde van Tito te staan, bij wie hij thans ook zou verblijven. MIE. SKIP SNITS. De behandeling der landbouwpro- grams der politieke partijen kon Vrijdag geen voortgang vinden in de vergade ring van de Mienskip bij Hanenburg, daar het a.r. Kamerlid de heer v. d. Heuvel bericht van verhindering had gezonden. De aanwezigen vonden echter vergoeding in een boeiende causerie van de adviseur van de Mienskip, dr. H. Hofstra, over „Onze beste vriend, de hond”. Over dit meest intelligente huis dier bestaat een massa literatuur, spr. vroeg echter speciaal fie aandacht voor een boekje van dr. Bierens de Haan over de psychische verschijnselen en de psyche van de hond, waartoe spr. zijn onderwerp hedenavond wenste te beper ken en waaruit hij dan nog slechts een enkele greep kon doen. Te vaak nog schrijft men het dier en in het bijzonder de hond, menselijke handelingen toe, omdat men die handelingen te mense- Ab.prijs ƒ2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar Daarop riep Millner uit: „Nu heb ik ze door. Die Sinnisfaere is nu eenmaal beter dan wij gedacht hebben. Hij heeft Horn aange klaagd, om ons werk grondig te vernietigen. Hij heeft er rekening mee gehouden, dat uw zwakheid, mr. Woodley en de haat van uw dochter, hem daarbij zou den helpen, zoals ook inderdaad gebeurd is. En nu heeft hij Horn gestolen, net als onze uitvinding en nu hebben wij nog een proces voor de boeg, daar wij be weren, dat hij uitvindingen, die hij werkelijk gestolen beeft, gestolen zou hebben en daarvoor zullen wij moe ten betalen. We zullen hem ten aanschouwe van het hele land moeten rehabiliteren, terwijl Sinnisfaere met zijn beledigde onschuld reclame maakt. Tot overmaat van ramp hebben wij de enige man, die tegen Sinnis faere opgewassen was, er uit gepU, juffrouw Evelyne en Duncker ook hebben ons vandaag werkelijk een grote dienst bewezen met jullie stommiteiten. En maakt ons het leven wel aangenaam op die manier”. Hierop rende hij de deur uit, sloeg hem met een smak achter zich dicht, voor dat Duncker, die met open mond de belediging geïncasseerd had, gelegenheid had te antwoorden. „Gelijk heeft hij”, mompelde dr. Woodley. Intussen dineerden Frank Hom en Björn Lyss m de Embassy. ALG. BOND VAN AMBTENAREN. Gezelschap „De Korte Golf”. Zo er buiten de werktijden al een ambtelijke plooi op het gelaat van de Sneker ambtenaren ligt, dan was hier van Donderdagavond in Amicitia wei nig te bespeuren. En hoe kon het ook anders! Het ge zelschap „De Korte Golf” onder lei ding van Jan Lemaire kweet zich in de bondsrevue „De Motor draait” zo goed van zijn taak, dat men wel moest lachen en genieten. Het resul taat was dan ook dat de heren met hun dames spoedig zaten te zingen dat het een lieve lust was en het ob stakel dat een matig bezette zaal nu eenmaal voor de gezelligheid vormt, finaal uit de weg ruimden. Het gaat moeilijk alle - sten naar voren te halen of alle nummers te bespreken, maar het was alles even vrolijk en geestig. Alleen reeds het optreden van Jetty Cantor was een gang naar het theater waard, doch niet minder voortreffelijk was het komische spel in de schetsjes, vooral in die van „Het afscheid van de controleur” in het jaar 1856 en de scène met de bur gemeester. Ook de grappen en grollen van Willy Rex en Nol van Dijk en de solistische nummers vielen bijzonder in de smaak, terwijl de declamatie van Johan Laperre van de ballade van de slag om Arnhem, als ernstige noot zeer gewaardeerd werd. Kortom, het was prima kleinkunst en voorzitter Tonkens was dan ook zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij het gezelschap aan het slot van zijn optreden hartelijk dank bracht. Bij het verlaten der zaal werd een collecte gehouden voor het Ku- persfonds. door John Gritt geleid”. „Dan wil ik met hem kennismaken”. „Frank, houd je nog een beetje van me „Ik weet het niet!” Deze vraag had Frank verwacht en gevreesd. Een uitdrukking van smart kwam er over haar ge zicht. Zij draaide zich om en ging heen. Frank liep haar na en greep haar handen! „Sonja, laat ons vrienden zijn. Ik geloof dat in mijn hart geen plaats meer is voor liefde. Ik heb verschrik kelijk geleden en jij bent daar niet geheel onschuldig aan”. Zij dwong zich tot een glimlach. „Goed Frank, vrienden! Kom, ik zal je naar Gritt brengen”. De hoofdingenieur en gevolmachtigde van Sinnis faere, John Gritt, een magere, veertigjarige man met een scherpbesneden gezicht, waarin twee halfgesloten doch heldere oogjes schitterden, ontving Frank voor komend. „U hebt er goed aan gedaan”, zei hij langzaam, „die geëxalteerde heren in Londen de rug toe te keren. Wat was de dank voor de kapitalen, die u voor Woodley hebt verdiend? Het wantrouwen, dat dezeheer op zijn gehele bedrijf overdraagt, ondanks het feit, dat hij reeds een proces heeft verloren, heeft u nu ook onder vonden. Ons doet dat misschien nog meer schade dan u. Belachelijk! De vooruitgang woont niet te Londen en wat Pradlv xan kunnen anderen ook. Doch laten we hierover ophouden. De kwestie is niet waard er zoveel woorden aan te verspillen. Het recht zal spreken. U bent ons van harte welkom, mijnheer Horn. Misschien zult u spoedig ondervinden, dat men te Stockholm uw krachten beter weet te waarderen. Bent u tevreden met uw woning, of heeft u nog andere wensen? Wij zullen u in alle opzichten gaarne tegemoet komen”. Wordt vervolgd. van de mens en de hond onder- RUSLAND EN H"T WESTEN. Nu de Ver. Staten geen ontmoeting tussen alleen Truman en Stalin wen sen, zou Stalin, zo wordt uit Moskou bericht, bereid zijn deel te nemen aan een viermogendhedenconferentie met president Truman, Attlee, de Engelse premier en Queille, de Franse eerste minister. Terwijl de Noorse minister van bui tenlandse zaken in Washington is om nader ingelicht te worden over het Noord Atlantisch pact, waarbij zijn land overweegt zich aan te sluiten, zond Moskou een nieuwe nota aan Noorwegen. Het nam geen genoegen met het Noorse antwoord op de eerste Russische nota en beschouwt het Noord Atlantisch pact wel degelijk als een blok tegen de Russen gericht. Het biedt als de Noren er zich niet bij aansluiten aan met Noorwegen een niet-aanvalsverdrag te sluiten. Blijkbaar onder de indruk van deze Russische houding doen Zweden, De nemarken en Noorwegen thans weer moeite het onderling eens te worden over een Scandinavisch blok, dat van beide partijen zal staan. ZANGERSDAG KORENBOND ST. AMBROSIUS. A.s. Zondag houdt de R.K. Koren- bond St. Ambrosius in het dekenaat Sneek hier ter stede een zangersdag. ’s Nam. 3 uur wordt een gemeen schappelijk lof gehouden in de St. Martinuskerk, de weleerw. heer pater A. Saelman O.E.S.A. lid van het gees telijk bestuur van de bond zal de pre dikatie houden. Na het Lof zal in Amicitia de zangwedstrijd worden ge houden, de beoordeling geschiedt door de heer Herman Strategier, die daarna een rede zal houden over kerkmuziek; in de zaal zal een uitge breide collectie oude- en moderne kerkmuziek worden geëxposeerd, waarover de uitgeefster, mej. Annie Bank uit Amsterdam, inlichtingen zal verschaffen. lijk nadert, terwijl men ze juist honds moet naderen, vanuit ie hond zelf dus. Men kan dieren alleen ’ijbrengen wat in verband staat met hun rasseninstinct en om te ontdekken welke grenzen er zijn moet men teruggaan tot de familie dezer dieren, die nog in het wild leeft. Tot de oerfamilie van de hond behoren de wolf en de jakhals, kuddedieren dus en uit hun gedragingen kan men dan veel leren en verklaren van het instinct- leven van onze hond. Deze dieren heb ben bijv, de eigenschap hun hol schoon te houden, daarom kan men de hond ook kamerzindelijk maken, wat met de aap nooit gelukt, omdat deze als boom bewoner geen instinctieve aandrang heeft een hol schoon te houden. De wil de familie van de hond leeft van de jacht, daarom is bij de hond het reuk- zintuig zo geweldig ontwikkeld, verge leken bij de visueel ingestelde mens; de hond moet een —’ikspoor kunnen volgen om zich van zijn buit meester te kun nen maken, en het reukorgaan is dan ook 16 maal zo scherp ontwikkeld als dat scheidt ook zeer duidelijk menggeuren, vandaar zijn nut als politiehond. Hij- heeft ook een zeer scherp gehoor, ook dat heeft ztjn in het wild levende fa milie nodig om een prooi machtig te „menselijke zwakheid” worden en hij kan met dat gehoor uit stekend afstandsverschillen schatten. w~* de mens niet kan. Deze is visueel ingesteld, maar bij de hond komt de gezlchtsscherpte e- st op de derde plaats, hij neemt niet zoveel waar, al leen eigenlijk datgene waarbij hij een direct belang heeft. Practisch is hij kleurenblind, zoals de meeste dieren, behalve de aap. Is de mens een geeste- volgorde, een beeld van de ontwikke- lijk, verstandelijk en zedelijk wezen, de hond heeft slechts een instinctleven, hetgeen o.a. betekent dat hij slechts bij het directe ogenblik leeft. Voor het mo rele en het schone is in dit instinctleven geen plaats. Wel zijn er echter aanra kingspunten tussen het leven van mens en dier, de mens kent liefde tot het dier, de hond aanhankelijkheid voor de mens, geboren ook uit het kudde- instinct. We kennen he’" als een vrien delijk dier, gezellig, dat de eigendom van zijn baas beschermt en diens leven verdedigt als het moet. Dat „„es laat zich verklaren uit het kudde-instinct, de hond ziet zijn baas als leider, wie hij onderdanigheid betoont, alles wat bij dè baas behoort beschouwt de hond als te behoren tot de kudde, tot het eigene, het dier beschouwt het als zijn eigen be zit, verdedigt het omdat hij ’t wil be houden. Kudden in ’t wild levende die ren hebben om elkaar onderling te her kennen hun eigen kuddekreet; die klonken kunnen we nu nog in het ge jank van een hond horen, die bijv, ’s nachts alleen is, het klaaglijk geroep is de stem van het bloed, dat roept tot de kudde. Maakt men muziek, dan be gint een hond vaak te janken, dat is niet uit overgevoeligheid, maar ergens in die klanken ontmoet de hond dan met zijn scherpe gehoor de oerklank van pe kudde, welke hij beantwoordt Evenals de mens heeft de hond een sterk tijd gevoel. Ook zijn lust tot spel is bekend, ■men zal die o.a. moeten zien als gevolg van het feit dat de hond als regel een vrij saai leven heeft, dus veel onver bruikte energie, ook is het spel de leer school van het leven. Als kuddedier heeft de hond behoefte aan sympathie. De hebbelijkheid van de hond om overal bij paaltjes, bomen enz. zijn visite kaartje te deponere- is te verklaren uit het feit dat zijn rasseninstinct hem in geeft een bepaald jachtterrein als het zijne af te perken, wolven, jakhalzen en vele andere dieren doen hetzelfde. Spr. deelde nog tal van i heden njede betreffende hondenrassen HOOFDSTUK XI. Rijkspolitie, groep Wijmbritseradeel, deelt mede, dat honden, die gevaarlijk blijken en welke zonder geleide of toe zicht op de weg of in ’t veld worden aangetroffen, terstond zullen worden af gemaakt. DERDE JEUGDCONCERT. Woensdag a.s. ’s morgens 10,45 en ’s middags 13.30 wordt het 3e jeugd- concert gegeven in het Gebouw voor Chr. Belangen. Het Gooische blaas- kwintet verleent zijn medewerking (fluit, hobo, clarinet, fagot, hoorn) De fluitist Kees v. d. Star zal een in leiding houden over de blaasinstru menten. Dinsdag 22 Febr. a.s. wordt er een buitengewoon concert gegeven waar aan medewerken de gevierde sopraan- zangeres Jo Vincent en de organist Gezinus Schrik. Het batig saldo komt ten goede aan het comité voor het oorlogsmonument te Sneek. (Zie verder advertentie a.s. Vrijdagnummer en raambiljetten.) AFD. SNEEK NED. VER. BIJENTEELT. Men schrijft ons: Jt afd. Sneek en Omstr. van de Ned. Ver. voor Bijen teelt hield Zaterdagmiddag haar jaar vergadering. Het ledental breidt zich gestadig uit, zodat dit thans 81 be draagt. Het jaarverslag van de secre taris en de rekening van de penning meester werden goedgekeurd. Met de hoeveelheid honing in het jaar 1948 gewonnen konden de imkers tevreden zijn. Minder tevreden is men over de afzet van de honing. Dit wordt toege schreven aan het vrij komen van sui ker, jam en andere producten. Dat is erg jammer, want honing is niet al leen een genot- en zoetmiddel, honing mits juist gewonnen is in grote mate genees- en versterkingsmiddel, ze be vat nl. stoffen, die de eigenschap be zitten zetmeel en suiker om te zetten in direct door ’t bloed op te nemen suikers. Ook het feit, dat in 1948 een groot kwantum Surinaamse honing is ingevoerd, die door Ned. honing wordt gemengd, is niet bevorderlijk voor de goede naam van de Ned. honing. In de vergadering was men algemeen van oordeel, dat het nodig is, dat het hoofdbestuur van de vereniging deze zaak onder de aan. it brengt van de officiële instanties en hierbij voor lichtend zal optreden. Na een kort woord van opwekking tot het juist beoefenen van de bijenteelt werd de vergadering gesloten. n >- n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1