Buitenlands Overzicht Indonesië Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRUSERADEEL en IJLST k VRIJDAG 11 FERUARI 4e JAARGANG No. 12 L t, n i- n n B- n 1- d le j- i. n DE MARSHALLHULP VOOR NEDERLAND. 1°49 RedacteurL. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad n ii b- S, [- V K marga- samenwer- ti et Je t- neming van met buitenlands kapitaal in zijn land gestichte ondernemingen in fi nanciële moeilijkhede verkeert. Toch is het gewroet in Z.-Amerika weinig pret tig voor de Ver. Staten in een tijd dat alle aandacht eigenlijk opgeëist wordt voor de problemen in Europa en Azië. Het verdere nieuws slechts kort: dat de veroordeling van kardinaal Mindszenty in de gehele Westelijke wereld een storm van verontwaardiging verwekte, is be grijpelijk. De leden van de Veiligheids- KONINGIN JULIANA BESCHERM VROUWE VAN HET FRIES GENOOTSCHAP. H. M. Koningin Juliana heeft goedge vonden, beschermvrouwe te worden van het Friesch Genootschap. Koningin Wil helmina was tot haar troonsafstand be- schetmvrouwe van het Genootschap. VERTREK H. M. DE KONINGIN UITGESTELD. H. M. de Koningin heeft besloten haar vertrek naar Oostenrijk enige dagen uit te stellen. Dringende ambtsbezigheden eisen op het ogenblik haar aanwezigheid hier te lande. Het staat thans nog niet vast op welk tijdstip de Koningin met prinses Margriet zich bij de Prins en de Prinsesjes in Tyrol zullen voegen. In ieder geval niet voor het einde van deze week. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 Ab.prjjs ƒ2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar VARKENSSTAPEL OP VOOR OORLOGS PEIL Naar wij van bevoegde zijde vernemen is onze varkensstapel belangrijk in aan tal toegenomen. En al leidt dit voorlopig nog niet tot opheffing der vlees-distri- butie, dit is toch een verheugend ver schijnsel, daar een op voor-oorlogs peil gebrachte varkensstapel één der eerste eisen is voor opheffing der vlees-distri- butie. De eerste winst is, dat uw slager voor het eerst sedert jaren weer vol doende varkensvlees kan verstrekken. i- !t r. In t. B, 2 n n it e l- n t- weldige worsteling om Noorwegen tus sen Rusland en de Ver. Staten. Een worsteling vergezeld van bedreigingen jegens Noorwegen van Russische zijde, welke dreigementen niet in strijd zijn met het Russische zg. «vredesoffensief. Immers het laatste beoogt de totstand koming van het Atlantisch pact te voorkomen en de eerste hebben tot doel, waarop de heren slechts vier in plaats van de gebruikelijke zes rantsoenen en de dames één in plaats van twee rant soenen tabak zullen ontvangen. Zulks in verband met de moeilijkheden welke de tabaksdistributie van de stakingen bij de Amsterdamse fabrieken heeft on dervonden. Verschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract hand els ad v.) lager. standpunt ten aanzien van de resolutie. De Nederlandse regering heeft inmid dels geen bezwaar gemaakt tegen het vertrek van Republikeinse vertegen woordigers naar Lake Success, doch de wenselijkheid uitgesproken, „dat geen personen worden afgevaardigd wier aanwezigheid in Indonesië misschien noodzakelijk is voor de besprekingen betreffende de interim-periode”. Aziatische actie ophanden? De New York Times verneemt van zijn correspondent in New Delhi, dat er aanwijzingen zijn, „van activiteit achter de schermen, welke zou kunnen leiden tot een actie van de landen van New Delhi tegen Nederland, tenzij de onder- handelingen met de Republiek onmiddel lijk worden hervat”. Onderzoek van Ne derlandse schepen in de havens van deze landen en economische hulp aan de Republiek zouden overwogen worden. De genoemde correspondent, Trumbull, meent uit betrouwbare bron te weten, dat de bedoelde Aziatische regeringen, ongeduldig over het uitblijven van een 500 gram sinaasappelen (reeds aan gewezen) Bankaarten KD 903 014 Algemeen 125 gram boter, marga rine of vet 015 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas *619 Algemeen (bonkaarten 901) 1 kg. sinaasappelen (reeds aange wezen) Tabak- en Diversenkaarten enz. QA, QC 903 2 rantsoenen sigaretten of IJLST, 9 Febr. De Christelijke Kna penvereniging Ora et Labora hield he denavond in het Gebouw een feestelijke jaarvergadering onder leiding van de heer K. Frankena. De jongens hadden er alles op gezet en zich alle inspanning getroost, om deze samenkomst met be gunstigers en belangstellenden, die in grote getale waren opgekomen, in alle opzichten te doen slagen. En ze is ge slaagd. Verslagen van secretaris en penningmeester, voordrachten en sa menspraken het ging alles van een leien dakje; niet één die zijn rol of voor dracht niet glad van buiten kende. Af gevaardigden van Sneek en Jutrijp, zo wel als van plaatselijke verenigingen, brachten hun groeten over en ds. Ver baas van Sneek, bij wien de jongens ter catechisatie gaan, nü ds. Albada afwe zig is, had deze feestelijke bijeenkomst met zijn tegenwoordigheid vereerd en sprak een enkel woord over het doel van de Knapenverenigingen. Aan het einde richtte de leider Frankena zich tot twee der leden, de gebroeders Weerstra, die de volgende dag IJlst zouden verlaten en met hun ouders naar Amerika ver trekken. Ouderling Wassenaar wenste namens de Herv. Gemeente het gezin Weerstra Gods zegen aan de overzijde toe. Hun werd toegezongen Ps. 121 4. De heer Weerstra dankte voor de tot hen gesproken woorden. Na het zingen van 2 coupletten van het Bondslied ein digde de heer Frankena met dankzeg ging. FEESTAVOND BUURTVER. „DE WOUDSTRATEN”. Dinsdag jl. hield bovengenoemde buurtver. voor haar leden in het Sint Jozefgebouw een feestavond, waarvan met recht kan worden gezegd, dat het dit in alle opzichten is geworden. Het uitnemende programma dat door het Friese gezelschap „De Fryslan Spyl- ders” werd gegeven, heeft hiertoe in de allereerste plaats bijgedragen. Het was kleinkunst van de bovenste plank. De „oude rot” Jac. Westra wist er gang in te brengen. Met zijn flessenmuziek waarbij hij begeleid werd door de accor deonist Sj. Strooisma oogstte hij een buitengewoon groot succes, evenals dit het geval was met zijn voordrachten en schetsjes. Zijn partner Vlas wist door zijn uitstekend spel het auditorium tel kens te doen schateren van lachen. Alle nummers afzonderlijk noemen zou ons te ver voeren, we willen een uitzonde ring maken voor „Diogenes II” dat door dit tweetal ten beste werd gegeven. Een van de beste nummers va. Jac. Westra was voorts „De stikelstekker 1949”,. Maar ook Roza Heyde en Tini van Eems hebben een groot aandeel gehad in het welslagen van deze avond. Hun zang en spel viel zeer te loven. De korte declamaties van eerstgenoemde, waar bij ze optrad in Fries costuum, en welke besloten werden met gezamenlijke zang van het Fries Volkslied, werden onder ademloze stilte aangehoord. Tini gaf een tweetal liedjes ten beste, nl. „Een brief uit Indië” en „Van avond kwart over zes ben ik vrij”, die door haar op zeer beschaafde wijze ten gehore wer den gebracht, en waarmee ze een gul applaus in ontvangst had te nemen. Kortom het gehele programma mocht er wezen. En dat het op prijs werd ge steld bewees, het daverend applaus na afloop. Het gezelschap had zoals de voorzitter in zijn slotwoord zeide, de verwachtingen verre overtroffen. Hij riep het dan ook een spoedig tot weer ziens toe. In de pauze had er een ver loting plaats. De prijzen waren door de leden aangeboden. Alle aanwezigen wer den op gratis consumptie enz. getrac- teerd. Het trio J. Geldof (viool), J. Bok (accordeon) en W. Visser (bas) ver zorgde het muzikale gedeelte. Voor deze belangloze medewerking wefd hun door de voorz. de heer S. de Groes dank ge bracht, evenals aan de schenkers van de prijzen voor de verloting. Na afloop, het was reeds middernacht geworden, bal. Tot 2 uur duurde de pret. Als balleider trad op de heer W. Visser. Met grote voldoening kunnen leden en bestuur op deze avond terugzien. Bonkaarten ZA. ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 903 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook E. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De niet-aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 901 kunnen worden vernietigd. *De reeds aangewezen bonnen 614 Al gemeen (500 gram sinaasappelen) en 619 Algemeen (1 kg. sinaasappelen) moeten uiterlijk op 12 Februari bij een handelaar worden ingeleverd. DEZE PERIODE MINDER TE ROKEN. Voor de komende veertien-daagse distributieperiode, welke op 11 Februari dag een bijzonder consistorie bijeenge-I be£int’ zÖn tabaksbonnen aangewezen, roepen, waarin hij een rede over de ver oordeling van kardinaal Mindszenty zal uitspreken. De Westelijke mogendheden, die het vredesverdrag met Hongarije tekenden, overwegen de kwestie-Mindszenty voor de Ver. Naties te brengen, daar het von nis in strijd met de bepalingen van het verdrag wordt geacht en een schending der rechten van de mens. HET SCANDINAVISCH PACT. Noorwegen heeft het aanbod van Zweden om onmiddellijk een Scandina- kan I visch verdedigingsverdrag voor 10 jaar Bonkaarten KA, KB 903 006 Algemeen 250 gram boter, marga rine of vet 007 Algemeen 400 gram kaas of 500 gram korstloze kaas 012 Algemeen 500 gram boter, marga rine of vet *614 Algemeen (bonkaarten 901) Nederlandse reactie op de resolutie der Uno, „het geschikte ogenblik afwacht om Nederland in moeilijkheden te bren gen en de wereld te imponeren door de kracht van de Aziatische king”. als het toch tot stand komt, het zo zwak mogelijk te houden. We laten nu daar de vraag, waarom Rusland deze politiek voert. Is het met de bedoeling op de duur de wereld onder de voet te lopen en het communisme overal te doen zegevieren of is het uit vrees dat het zal worden aangevallen om het Russisch communisme uit te roeien. On tegenzeggelijk kan de afval van Tito, ..raad zijn weer eens bezig met debatten gevolgd door die van Markos, de leider j j Iover ontwapening, de Grote Vier met der Griekse opstandelingen die door de Kominform aan kant is gezet omdat hij met Tito sympathiseerde, de onrust in Poolse en Tsjecho-Slowaakse militaire kringen, het verzet der Katholieke kerk achter het ijzeren gordijn, de vrees van de Russen versterken, dat het Westen eerder voor een krachtmeting gereed zal zijn dan zij zelve-, en kan uit die vrees het felle verzet tegen verdere or ganisatie van het Westen in het Atlan tische pact geboren zijn. Maar om deze redenen is ook voorzichtigheid voor het Westen geboden, opdat deze Russische angst niet tot een dergelijke overspan ning leidt dat ze tot een uitbarsting komt. Een ontmoeting tussen de grote Vier, waartoe Stalin heet bereid te zijn, zou zeer zeker zijn betekenis in dezen kunnen hebben, al zou de geneigdheid daartoe van Westerse zijde nimmer de indruk van aarzeling mogen maken. In tegendeel, nu de vastberaden pogingen van het Westen om zich te organiseren tegen het Oosten, omdat dit alle pogin gen om via de Ver. Naties de veiligheid van alle landen te verzekeren, saboteer de, succes schijnen te hebben dienen deze voortgezet en lijkt ook de voor waarde, die de Ver. Staten nu voor een ontmoeting voor de grote vier hebben gesteld, nl. de opheffing van de Ber- lijnse blokkade alleszins gerechtvaar digd. De Engelse premier Attlee heeft dan ook zeer terecht geweigerd aan het verzoek van een Engels Lagerhuislid te voldoen om zonder meer een ontmoeting tussen Stalin en Truman te Londen mo gelijk te maken. Nog vreemder was de vraag van een ander uiteraard pro-Rus- sisch Lagerhuislid nl. of men Rusland niet zou uitnodigen ook tot het Atlan tisch pact toe te treden! De ervaring met de Ver. Naties reeft immers ge leerd dat een algeméén veiligheidsstel- sel niet tot stand kon komen door ver zet van Russische zijde, Rusland binnen het Atlantisch pact halen betekent het machteloos maken. Intussen zijn we door wat zich thans afspeelt, in een nieuw bedrijf van het werelddrama te recht gekomen. De verwachting dat tegen het voorjaar de spanning weer zou toenemen is bewaarheid. Hoezeer wel, blijkt uit het feit dat Noorwegen de Ver. Staten heeft verzocht om inlich- tingen, op welke bijstand het rekenen in de periode gedurende de I te sluiten dat geheel zelfstandig zou blij- onderhandelingen over Noorse aan- ven, verworpen. Zweden zal zo heeft de sluiting bij ’t Atlantisch pact! De Ame- I regering in het parlement nog eens be- rikanen zullen alles doen om de Noren kend gemaakt, neutraal blijven en niet te verhinderen het non agressie pact I aan de koude oorlog meedoen door zich met Rusland te tekenen daar dit een I bij het Atlantisch pact aan te sluiten, zware diplomatieke nederlaag voor het I Denemarken heeft echter wel inlichtin- Westen zou zijn, de Russen zullen hun gen gevraagn over het Atlantisch pact, uiterste krachten inspannen de Noren I al zou het de voorkeur geven aan een te beletten tot het Atlantisch pact toe I Scandinavisch blok. Finland is bezig zijn te treden. Dat Zweden en Denemarken I westelijke grenzen te versterken. Het nu nog eens trachten de Noren te win- I vooruitzicht dat Noorwegen het non nen voor een neutraal Scandinavisch I agressie-pact met R island zal verwef- blok is begrijpelijk, maar dit blok zal op I pen, maakt dat het werk met nog meer geen enkele steun der Ver. Staten kun- I ijver word gedaan. nen rekenen de Zweden hadden ge- hoopt op wapenleverantie der Ver. Sta ten en het zou eerder een gevaar voor de vrede dan een steun zijn, omdat het een zwakke stee zou vormen, daar waar een hecht front moest staan. De commissie van de Uno voor Indo- Wordt thans een hevige strijd gevoerd nesië heeft de Nederlandse regering in- om de Noordelijke pijler van een Atlan- lichtingen gevraagd over „de officiële tisch front, het Westen schijnt er, voor- I voorstellen, die naar officieus gemeld lopig althans, van' te hebben afgezien, wordt, overgebracht zijn aan het Bij- Spanje als Zuidelijke pijler daarin te zonder Federaal Overleg of aan enige betrekken. De Amerikanen hebben dat I van zijn functionarissen en leden”. Deze aanvankelijk wel gewild, ipaar het ver- I vraag had natuurlijk betrekking op de zet tegen opname van Franco was bij de I geruchten en onofficiële berichten, dat West-Europese democratieën te groot. I de Nederlandse regering van zins zou Sterk bijv, bij de Franse regering, die de I zijn de interim-periode over te slaan en communisten geen nieuw agitatiemate- I terstond de Republiek d-r Verenigde riaal tegen haar in handen wilde spe- I Staten van Indonesië in te stellen. len, wat het land weer in onrust zou I De commissie van de Uno heeft kunnen brengen, juist nu het er met I voorts aangedrongen op vrijlating der een zeer geslaagde leningsoperatie weer I Republikeinse leiders en voorgesteld wat begint te dagen, al dreigen de I Soekarno, Hatta, de leden van het ka- Gaullisten en communisten dan ook nu I binet en Roem vrijheid van beweging weer met een gezamenlijke stormloop I en politieke activiteit te verlenen, als op de regering, waarvan een der minis- I onmiddellijk uit te voeren minimum- ters van medewerking aan een collabo- I maatregel in afwachting van de beslis- ratieschandaal wordt beticht. Maar in sing der Nederlandse regering over haar ieder geval, ook Frankrijk was tegen op neming van Spanje en Franco heeft de laatste tijd gedaan of hij ook niet eens meer wilde, en liever neutraal bleef. Men brengt deze houding wel in verband met Franco’s hartelijke betrekkingen met Argentinië, dat streeft naar de lei ding van een Zuid-Amerikaans blok ge richt tegen de oppermacht van de Ver. Staten. De Argentijnse dictator Peron wordt er van verdacht in minstens twee geslaagde revoluties der laatste maan den in Z.Amerika, nl. in Peru en Vene zuela, en in een niet geslaagde, die in Chili, de hand gehad te hebben. De ge- slaagde Terwijl wij dit schrijven wordt er een hevige diplomatieke strijd gevoerd tus sen West en Oost om Noorwegen. De Russen hebben, zoals te verwachten was, geen genoegen genomen met het Noorse antwoord op hun eerste nota, waarin zij bezwaren opperden tegen Noorse aansluiting bij het Atlantisch pact. De Noren hadden daarop geant woord dat hun land als Atlantische mo gendheid van nature tot een regionaal Atlantisch verdedigingspact behoorde, en dat zij daarom toetreding overwogen doch nimmer zouden medewerkerf aan agressie jegens een ander land en ook geen bases zouden afstaan aan andere landen tenzij zij werden aangevallen of door een aanval bedreigd. De Russen zeggen echter in een tweede nota, dat zij van oordeel blijven, dat het Atlan tisch pact agressie tegen andere landen beoogt en dat zij dus geen genoegen kunnen nemen met Noorwegens toetre ding. Als dit land twijfelt aan de goede bedoelingen der Russen zijn zij bereid met de Noren een nonagressiepact te sluiten. De Russen gaan dus voort met hun inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van een souvereine staat, en willen de Noren thans dwingen, in plaats van een militaire samenwerking met de Ver. Staten, die in deze harde wereld heel wat kan betekenen, een niet- aanvalsverdrag te aanvaarden met Rusland, dat als het er op aankomt, toch niets waard is. Nonagressiepacten zijn in het verleden a’tijd vodjes papier gebleken, als de belangen van grote naties dat nodig maakten, en sedert Hitler weten we dat de bedoeling van zulke verdragen vaak slechts is toekom stige slachtoffers in slaap te sussen tot hun tijd om ter slachtbank gevoerd te worden aangebroken is. Als Deense bla den over dit Russische aanbod schrijven, dat, als dictatoriale naties over non- agressie pacten beginnen te spreken, kleine naties over hun defensie moeten gaan praten”, slaan ze dan ook de spij ker op de kop. Intussen blijkt uit de Russische stappen van hoeveel belang Moskou het acht dat Noorwegen niet tot het Atlantisch pact toetreedt. En dat is geen wonder, want het gaat hier om zeer belangrijke dingen. In de eerste plaats is de strategische positie van Noorwegen van groot gewicht voor bei de partijen, in het bijzonder ook omdat het de souvereiniteit over Spitsbergen uitoefent, dat in de jongste oorlog van grote strategische betekenis was. Toen hadden de geallieerden er een basis. La ter verzocht Rusland aan Noorwegen er bases te mogen vestigen, en in 1947 is dit door de Noren afgewezen. In een eventuele oorlog tussen de Ver. Staten en Rusland zou het Poolgebied en om geving en dus ook weer Spitsbergen, naar men algemeen aanneemt, een zeer grote rol spelen, zodat het begrijpelijk is dat Rusland alleen daarom al be zwaar heeft als Noorwegen tot het At lantisch pact toetreedt en, zo al niet di rect bases aan de Ver. Staten af staat, in geheime overeenkomsteh de organi satie daarvan toch al in de puntjes kan voorbereiden. Voorts is uiteraard de kust van Noorwegen zelf van groot belang in een dergelijke oorlog. Ook is het een feit dat het Westen bij zijn defensie-organisatie thans in de eerste plaats er op uit is zich te land van de nodige strijdkrachten te voorzien. De Russen en hun satellieten beschikken over geweldige legerscharen, de landen van de Westelijke Unie kunnen daar tegen lang niet op en zijn, zoals ’t er nu uitziet, zelfs niet in staat een eerste stoot te weerstaan. Daarom dienen ook andere West-Europese landen in het verdedigingsfront bijeengebracht, opdat een zekere mate van evenwicht tussen de strijdkrachten te land wordt verkre- gen met de Russen en de partijen elkaar in evenwicht kunnen houden tot uit de Amerikaanse reservoirs mensenmaten- aal naar Europa kan gevoerd. We kun- nen het ook zo zeggen, dat eerst door een evenwicht der strijdkrachten te land in Europa, de overmacht van het Wes ten op zee haar betekenis zal krijgen. Wie aan die stelling twijfelt, vrage zich maar eens af hoe lang de beslissing in Wereldoorlog II op zich zou hebben laten wachten en hoe onzeker deze zou zijn geweest, wanneer niet een zeer groot deel van het Duitse leger door de Russen was vastgehouden, dat zich an ders misschien op Afrika, het Suez- kanaal enz. zou hebben kunnen werpen. Nu brengt Noorwegen wel geen grote troepencontingenten aan, maar de kans bestaat dat de aansluiting van Noor wegen, hoe afwijzend Zweden er thans ook nog tegenover staat en hoe zeer Denemarken ook aarzelt, op de duur toch ook die Scandinavische lan den binnen het Atlantisch pact zou kun nen brengen. Voorts zou, als Noorwegen thans bezwijkt voor de Russische druk en afziet van toetreding tot het Atlan tisch pact, dit van invloed kunnen zijn op de houding van nog een aantal an dere landen, die zullen worden uitgeno digd zich in het Atlantisch pact te scha ren. Om al deze redenen, en er zijn er siaagde revoluties brachten ook in die nog wel meer, is er dus thans deze ge- iancjen dictatoren aan het bewind en onder de nog democratische regimes in Zuid-Amerika heerst vrees, dat Peron zal voortgaan met pogingen ook elders dictatoren op het kussen te brengen, opdat Argentinië de leiding kan nemen van een sterk statenblok tegen de Ver. Staten. Voor het ogenblik heeft Peron echter de tijd niet mee, omdat zijn land door overijlde industrialisatie en over- OFFICIELE BONNENLIJ ST voor het tijdvak van 13 t.e.m. 26 Febr. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van Bonnen voor vlees 001, 003 Vlees 100 gram vlees 002 Vlees 200 gram vlees Alle bonkaarten 005 Algemeen 250 gram boter, rine of vet Nederland had voor 1949-’50 507 mil- lioen dollar hulp gevraagd, doch het de Veiligheidsraad aan te nemen, en dat krijgt waarschijnlijk slechts 355 millioen. zelfs een breuk in e:i aftreden van het Er.gcl"nd krijgt “'cl het bedrag dat het kabinet niet geheel tot de onmogelijk- vroeg, West-Dui ■■.nd meer dan er voor uit te stellen tot a.s. Dinsdag. Dit in heden behoorde. was aangevraagd. verband met het feit dat de ontwikke ling der Indonesische kwestie zowel na tionaal als internationaal het kabinet noopt deze eerst onder het oog te zien voor het antwoord kan geven op de vele in de Kamer gestelde vragen. Er wordt echter ck beweerd, dat er s/.’.•.luuigeii in uei huuHicL uecrcsen uvef de houding tegenover de resolutie van FRYSKE KANTATE FOAR DE DEADEBITINKING. Oan it Snitser Kantate Koar is op droegen de ütfiering fan in Fryske Kan tate foar de Deadebitinking. De tekst is skreaun fan D. A. Tamminga to Snits en de musyk fan P. Folkertsma to Alde- boam. It koar is mei de stüdsje fan dizze Kantate bigoun en fan doel de ütfiering to jaen op 4 Maije yn de Greate Tsjerke to Snits. UITVOERING MATTHEUS PASSION. De jaarlijkse uitvoering van de Matthëus-Passion te Bolsward zal dit jaar, door restauratie der Martinikerk, 1 aldaar niet kunnen doorgaan. Uit de Bolswarder Oratorium Vereniging en het Sneker Cantate Koor is een werk comité samengesteld om op Goede Vrij dag 15 April de Matthëus-Passion in de Grote Kerk te Sneek te doen plaats vin den onder leiding van Mevr. Jeanne Ger- retsen. Verschillende vooraanstaande solisten zijn reeds aangezocht hun mede werking te verlenen, terwijl het Ljou- werter Orkest Forbên zijn medewerking reeds heeft toegezegd. DERDE JEUGDCONCERT. Gooisch Blaaskwintet. Woensdag was het Gebouw voor Christelijke Belangen voor de derde keer in dit seizoen gevuld door een groot deel der Sneker schooljeugd met het doel te luisteren naar een jeugdcon- cert. Dit concert droeg een wel zeer bij zonder karakter door het optreden van het „Gooisch Blaaskwintet”, bestaande uit de heren Kees van der Star (fluit), Arnold Vente (hobo en Engelse hoorn), Leo Borghard (clarinet), Hans van Gijn (hoorn) en Arnold Swillens (fa got). De combinatie fluit, hobo, clarinet, hoorn, fagot is door het verschillend en karakteristiek timbre dezer instrumen ten wel zeer attractief. De heer Kees van der Star gaf na liet spelen van eni ge zestiende eeuwse dansmelodieën een causerie over het blaasinstrument. Het is natuurlijk moeilijk uit de veelheid van interessante bijzonderheden een keuze te doen en zo in kort tijdsbestek een vol komen duidelijk beeld te geven van de bouw en techniek van elk der vijf in strumenten. Toch slaagde de spreker er in de toehoorders een indruk te geven van ’t klankkarakter en de wijze van be spelen, waaruit hun duidelijk geworden kan zijn dat ook de „doodgewone” fluit en clarinet zuiver en edel van klank kunnen zijn en dat ook een „raar ding’ als de fagot een geheel eigen kleur aan de muziek verleent. Na de toelichting werd eerst een Trio voor fluit, hobo en fagot van Johann Christian Schickhardt ten gehore ge bracht. Deze charmante en eenvoudige speelmuziek vormde een goede inleiding op de twee volgende corfiposities voor blaasquintet: Divertimento in Bes van Josef Haydn, met het prachtige St. An- toniuskoraal in het Andante, een thema dat later door Brahms in zijn Haydn- variaties voor Symphonie-orkest werd gebruikt, en de Variaties op een Corsi- caanse melodie van Henri Tomasi. Beide werken waren wel bijzonder geschikt voor een jeugdconcert en werden dan ook met grote aandacht beluisterd. De uitvoering was in alle opzichten af. In ’t bijzonder de voor deze instrumenten zo lastig te bereiken onderlinge zuiver heid voldeed aan hoge eisen, terwijl het samenspel perfect sloot. Welk een fraai klankbeeld wist het ensemble te schep pen in het hierboven genoemde Andante van Haydn en welk een sfeer lag er in de Variation funèbre uit het gematigd mode-ne werk van Tomasi. Al zullen de jeugdige toehoorders de hoge waarde van deze keurige prestatie niet geheel hebben kunnen beseffen, toch zullen zij voortaan met meer on derscheidingsvermogen de blazers van een orkest beluisteren en zo kan ook dit jeugdconcert volkomen geslaagd heten. L. G. JAARVERGADERING GEREF. VROUWENVERENIGING. Woensdagavond kwam de Geref. Vrouwenver., aangesloten bij de Geref Vrouwenbond, in jaarvergadering bijeen onder leiding van de presidente mej. F. v. d. Woude. De vereniging, voor twee jaar opgericht met een klein aantal le den heeft nu een ledental van ruim 80, zodat splitsing gewenst zal zijn om het doel der vereniging, bijbelstudie, meer tot zijn recht te doen komen Mej. 3. v. d. Goot bracht een keurig jaarverslag uit. Mevr. v. d. Markv. d. Wal hi'ld een inleiding in het Fries over: De kleu terleeftijd, waarop enige bespreking volgde. Mevr. WindHofman sprak over: De vrouw en de evangelisatie, waarin duidelijk werd aangetoond, dat ook de vrouw in dezen een taak heeft. Ook hierop volgde enige bespreking. Een koortje onder leiding van mevr, de Leeuw zong op zeer verdienstelijke wijze enige liederen. Een samenspraak over: „Een propaganda-bezoek met succes” en een declamatie over „De Speelpop” waren een goede afwisseling. I over I het Oostenrijks vredesverdrag, dat iets I meer kans zou hebben nu Rusland de I Zuid-Slavische eisen niet meer heet te I steunen. HET PROCES TEGEN KARDINAAL MINDSZENTY. Kardinaal Mindszenty is tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld; bo- Ivendien zijn de bezittingen van de kerk vorst verbeurd verklaard. De andere beschuldigden kregen van 3 tot 15 jaar. De openbare aanklager ging in hoger beroep, zodat de zaak nog eens voor komt, nu voor het Hooggerechtshof. De druk van de Hongaarse communis tische regering op de bisschoppen neemt al meer toe. Premier Dobi heeft Mgrs. Groesz, de tijdelijk opvolger van de kar dinaal, bij zich ontboden en gedreigd alle bisschoppen voor het gerecht te zul len dagen, indien de kerk niet tot over eenstemming komt met de staat. De punten van beschuldiging zouden reeds zijn opgemaakt. De Italiaanse regering betuigde de Paus haar leedwezen i.v.m. de veroor deling. Ook elders in het Westen heeft men het vonnis scherp gehekeld. In de Tweede Kamer is de motie- Serrarens (k.v.p.) aangenomen, waarin geprotesteerd werd tegen de godsdienst vervolgingen in verschillende landen en tegen de arrestatie van de Hongaarse kardinaal Mindszenty. Minister Stikker verklaarde dat de re gering met afschuw van het proces heeft kennis genomen, maar dat zij interventie moet blijven afwijzen. Hij noemde de motie-Serrarens „een getuigende uit spraak van de Kamer”. Z.H. de Paus heeft tegen a.s. Maan- Senatoren vragen stopzetting van Marshall-hulp. Negen senatoren hebben een motie I ingediend in de Amerikaanse senaat om I alle Marshallhulp aan Nederland stop I te zetten, tot voldaan is aan de eisen van de Veiligheidsraad. De motie schijnt I geen kans op aanneming te hebben. Gedachtenwisseling tussen federalisten en republi keinse figuren. Soekarno en Hatta hebben zich bereid I verklaard met de contactcommissie van het bijz. federaal overleg op Bangka van gedachten te wisselen. Zij hebben die bereidverklaring uitgesproken onder handhaving van hun mening: „dat de bespreking over het aanvaarden van de resolutie van de Veiligheidsraad door de Nederlandse en de republikeinse rege ringen zo spoedig mogelijk moest ge schieden door gezamenlijke onderhan- delingen onder auspiciën van de Com missie van de V. N. door delegaties van Nederland, van de B.F.O. en van de re publiek, zodat hierbij verschillende kwesties besproken kunnen worden, in het bijzonder: 1. het vormen van een federale interim-regering op 15 Maart; 2. het nakomen van de resolutie van de Veiligheidsraad over het stopzetten van de militaire actie, de restauratie van de republikeinse regering en de terugkeer van die regering naar Djokja”. Do verliezen. Een nieuwe verlieslijst maakt de na men van 7 gesneuvelden van de Kon. Landmacht, 1 van de Kon. Marine en II van het Kon. Ned. Ind. Leger bekend. Druk van Amerikaanse zijde. Amerikaanse regeringsfunctionaris sen hebben hun bezorgdheid te kennen gegeven over de gevolgen welke het zou hebben als Nederland een eigen plan, hoe goed ook bedoeld, trachtte uit te voeren en niet doet wat de Veiligheids raad heeft gevraagd. Behandeling begroting Over- s inningen in het kabinet heersen over zeese Gebiedsdelen uitgesteld. De regering heeft de Tweede Kamer verzocht de verdere behandeling van de begroting van Overzeese gebiedsdelen SNEEKER NIEUWSBLAD 61 Tabak kerftabak 63 Tabak 1 rantsoen sigaretten of kerftabak n s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1