Franks Hace naar bel Geluk Een roman uit de aulomobie'wereld door SI AN VAN KAMPEN. I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 4e JAARGANG No. 15 DINSDAG 22 FERUARI s t c t c c c c c c j 1949 RedacteurL. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad FRIESE UITVAART-VERZORGING. de aan- I it feit dat in fiks tal eksemplaren fan it I bij bepaalde personen er een beroep van FEUILLETON. great oantal op kommen wiene, hawwe' mei nocht harke nei it petear fan de hear Sustring en troch de fragen dy’t der steld waerden, waerd noch djipper op de saek yngien. It hat in goede joun west en foar de lju dy’t der wiene, is de aksje fan it Striidboun frijhwat düdli- ker wurden. H. M. DE KONINGIN NAAR OOSTENRIJK. H. M. de Koningin zou heden naar Oostenrijk vertrekken. Tegen het einde van de week gaat de koninklijke familie dan naar Zermatt in Zwitserland. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. SNEEKER NIEUWSBLAD ,s Nieuwe verlieslost. Een nieuwe verlieslijst maakt de na men van 21 gesneuvelden in Indonesië bekend, van wie 1 van de Kon. Marine, 6 van de Kon. Landmacht en 14 van het K.N.I.L. LEDEGEARKOMSTE KRITE SNITS. It wie gjin greate kloft leden, dy’t him Woansdeitojoun nei de jiergear- komste fan de Ald-Selskipskrite bij own hie en it sil de waernimmend foarsitter Sietsma wol gjin tinken west hawwe, doe’t er yn syn iepeningswurd sei greatsk to wezen dat der net mear kommen wiene; omdat al dy weibleaune leden sa ’t skynde it folslein iens wiene mei de gong fan saken yn de krite. Dat soe dan ek ynhalde, dat de 20 leden, dy’t der büten de fiif bistjürsleden wiene, al- legearre krityk hawwe soene. Fansels, men wie it fuort altyd net iens, mar dat der yn dizze lytse kearn in waerme bi- langstelling foar it kritewurk en in ta- gedien meilibjen yn de Fryske saek bi- stie, dat die binammen klear bliken üt it petear oer de lytsachtinge fan, en de skimpskoaten op Fryslan, dêr’t ien fan de forneamdste Hollanske artysten it greate publyk mei formakke hat èn üt WOUDSEND. Dezer dagen was het 50 jaar geleden dat de fa. L. Nijdam Zn., alhier, in manufacturen, woning inrichting en confectie werd opgericht. Wegens ziekte is dit jubileum niet fees telijk herdacht, doch slechts in alle stilte. De zaak heeft zich dank zij ijver en doorzettingsvermogen steeds uitge breid en hoopt verder voort te gaan op het pad, 50 jaren met succes betreden. IJSBRECHTUM. De onderlinge Paar- denverz. Mij. Wijmbritseradeel Sneek IJlst en omstr. hield haar algemene ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer Tj. Kramer te Wolsum. Uit het jaarverslag over 1948 bleek, dat het BEGROTING VAN OVERZEESE GEBIEDSDELEN AANGENOMEN. Vrijdag op Zaterdagnacht heeft de Tweede Kamer de begroting van Over zeese Gebiedsdelen z. h. s. aangenomen, met aantekening dat de communisten geacht wilden worden tegen te hebben gestemd. Daarvoor was een motie van wantrouwen door de heer Schouten (a.r.) voorgesteld met 76 tegen 15 st. verworpen (a.r., staatk. geref. en de heer Welter). In de loop der debatten had de minister-president meer licht laten schijnen op het aftreden van mi nister Sassen. Deze had te elfder ure een geheel eigen plan ingediend, hierop neerkomend, dat een beroep op de rege ring van de Ver. Staten zou worden ge daan om de bemoeiingen van de Veilig heidsraad te doen staken en dan teza men met Amerika een bepaalde Zuid- Oost-Aziatische politiek te voeren. De andere ministers hadden in het welsla gen van dit plan niet hetzelfde vertrou wen als mr. Sassen, maar daar lag toch niet het grote bezwaar. Dat lag bij de daaraan verbonden opzet om dit plan te doen vergezeld gaan van de bedreiging, dat wij ons, bij niet aanvaarding van Amerikaanse zijde, geheel uit Indonesië zouden terugtrekken. Dit nu was voor alle andere leden van het kabinet onaan vaardbaar. Zij waren niet alleen niet overtuigd van de juiste uitwerking van dit dreigement, maar zij waren er te vens zeker van, dat het, bij bekend wor den een noodlottige invloed in Indonesië zou hebben gehad. Overigens is de aanneming der begro- ing een persoonlijk succes voor minister van Maarseveen, die, nog niet geheel van zijn ziekte hersteld en pas enkele dagen geleden geroepen de heer Sassen te vervangen, het regeringsstandpunt met grote bekwaamheid heeft verde digd. boek, dat wurk bifettet fan de troch de bisetter formoarde skoalmaster-haed- bistjürder Jan Eizinga, yn in omsjoch oan ’e man wiene. Oantekeningen en jierforslaggen gie- ne nei inkelde fragen en opmerkingen flot ünder de hammer troch. De krite hie yn it forroune jier 1013 leden, in tal dat troch in lytse reorganisaesje fan ’t jier op 1059 kommen is. De skathalder liet efkes in pessimistysk lüd hearre, doe’t er üt de doeken die dat 1948 in to- koart fan f 41.85 brocht hie, hwat by de krite oars net faek barde. „Master” kin it net litte en kom efkes op tsjin de miening fan guon, dy’t yn de Ald- Selskipskriten oars net sjogge as „nocht en wille” forieningen. Hy seit „foar üs as bistjür is dit wurk in stikje fan üs libben yn tsjinst fan Fryslan” en dat de krite net allinne wurksum is op kultu- reel gebiet, mar dat er ek stipe jaen wol op it soasjael-ekonomyske. It krite- bistjür sil forieningen op dat terrein jerne helpe sa folie as it by machte is. lyk as dat al barde mei ,It Griene Krüs’ en lyk as it dat nou fan doel is to dwaen foar de for. „Gezinshulp” to Snits. Nei in disküzje oer de fraech oft de finansjele stipe oan it kritekoar „Mar- sang” wol forantwurde wie, waerd skriuwer en skathalder tank brocht foar harren wurk en de léste üntlêstige fan de forantwurding oer it forroune jier. De ofgeande bistjürsleden K. Nie- meijer en A. Sietsma krigen op 'e nij it fortrouwen fan de gearkomste en na men beide har bineaming wer oan. It Haedbistjür sil ütsteld wurde om de algemiene gearkomste fan it Selskip tonei net wer sa let yn it jier to hélden, mar b.g. yn ’e Maertmoanne, de wurk- list kin dan yn üs ledegearkomste bi- sprutsen wurde. Oer de plannen foar 1950 waerd mei- dield dat de hear Y. C. Schuitmaker in jubileumstik skreaun hat: „Hwat tiids- tosk ek fordylgedat üt de for- lotting al krapoan f 1500 yn it füns stoart wurde koe, mar dat it mei fier dere plannen efkes stüke nou ’t bikend wurden is dat de stêd Boalsert yn it- selde jier nei alle wierskyn ek greate feesten hélde sil. De gearkomste wiist it bistjür noch op inkelde mogelikheden it 100-jierrich bistean oangeande en dan is it oan de rounfraech ta, dy’t mei it each op ’e tiid net lang duorje mei. Efkes oanhelle fortsjinnet to wurden de rege ling fan it plakbisprekken, dêr’t gans oer praet is èn de meidieling dat it Snitser Kantatekoar mei drystmoedi- gens in bilangryk stik wurk oanpakt, dat tige it omtinken fan de Fr. biwe- ging fortsjinnet. Om healwei toalven koe dizze ledegearkomste yn it 99ste bisteansjier fan de krite bisletten wurde. B. „Ja, enfin, het kan mij niet zo veel schelen. Maar om op de races terug te komen, zóveel tijd heb ik ook niet. De Franse wedstrijd wil ik graag meerijden, maar die Alpenrace?” „Die zal ik dan wel doen. Dat heeft nog de tijd. Maar wat ik zeggen wilde. Een van mijn bloedverwanten heeft mij om een betrekking in onze fabriek gevraagd als ingenieur. Hoewel ik in principe niet van dergelijke protectieverzoeken houd, geloof ik, dat het u in dit geval, bij de voortdurende uitbreiding van onze fabrie ken niet moeilijk zal vallen, hem ergens onder te bren gen. Het vak verstaat hij goed, hoewel hij in zijn privé- leven nu niet in alle opzichten first class kan worden genoemd”. „Och ja, het zal wel mogelijk zijn hem hier of daar te plaatsen”. Frank was blij, maar hg schrok, toen Grjtt vroeg: „Zou hij eventueel geneigd zijn voor ons naar Ame rika te gaan? We hebben voor onze zusterfabrieken daar mensen nodig!” Hoewel Frank door deze vraag in de grootste ver legenheid gebracht was, liet hij niets merken ën ant woordde: „Ik denk van wel”. „Natuurlijk gaat dat niet direct. Hij zal zich eerst enige maanden hier in Stockholm moeten inwerken”. Een zware last viel van Frank af en opgelucht ant woordde hij, terwijl hij er voor waakte geen overmatige vreugde te betonen: „Ik denk wel, dat Georges er iets voor zou voelen. Ik zal hem hierover schrijven!” „Het lijkt mq van belang, zijn antwoord vlug te ont vangen, daar anders de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat het intussen zal blijken, dat ons personeel voltallig is”. „Ik hoop binnen enige dagen antwoord te hebben”. Zo kwam Sealsons neef Sid Morton onder de schuil naam Georges Birdley op de Sinnisfaere-fabrieken. Toen hii zich aan Gritt kwam voorstellen, meende deze hem alvast en'^e vermaningen te moeten toe dienen. B. V. O.L. „SNEEK EN OMSTR.”. Men schrijft ons: De jaarvergadering had plaats op 9 Febr. met jaarverslagen en declamatie van mej. W. van der Meer die geen onbekende voor ons is. We hoorden dat er een flink batig saldo en dat het ledental steeds groeiende is. Mej. Z. Kramer werd bij acclamatie herbe noemd tot bestuurslid. aantal leden 330 bedraagt, met pl.m. 600 paarden, verzekerd voor 450.000 gulden. Aan premies werd ontvangen 12976.75. Er werden 18 opgeruimde paarden ver goed voor 9540. De voorschotpremie voor 1949 werd wederom op 2.40 per 100 verzekerde waarde bepaald. De periodiek aftredende bestuursleden, de h.h. Tj. Kramer te Wolsum, H. Witte- veen te Heeg en H. Zijlstra te Smalle- brugge werden alle drie herkozen. Vrij zeker tengevolge van de griep was de opkomst zeer gering. DE GRIEPEPIDEMIE NEEMT AF. In het algemeen kan gezegd worden, dat de griepepidemie de laatste week over ’t gehele land een dalende lijn ver toont. Deze vermindering zet door. Zij is in het Zuiden begonnen en is thans ook in andere provincies waarneembaar. Het komt nog wel voor, dat er in en kele gemeenten een toeneming van het aantal griepgevallen is, maar zulks be treft vaak gemeenten waar tot nu toe vrijwel geen of heel weinig griepgevallen waren vastgesteld. Kantoor jor Abonnementen Fa. KIEZEBRLNK Co. KLEINZAND 7 iel. 2872 Vrijdagavond werd in, Aere Perennius een vergadering gehouden, waarin ds. J. A. Poelman van Surhuisterveen sprak over het begrafeniswezeri voor heen en thans. In de met lichtbeelden verduidelijkte uitvoerige rede werd al lereerst stilgestaan bij het mysterie van de dood, een mysterie dat bij de natuur volken tot angst leidde, waaruit weer de vrees, voor de geesten ontstond, welke tot allerlei vreemde en vaak afstotelijke gebruiken voerde. De opkomst van het christendom bracht aanvankelijk een grote versobering in de wijze van de ter aarde bestelling, omdat hierbij piëteit jegens de gestorvene voorzat, doch lang zamerhand groeiden de begrafenissen uit tot pompeuze gebeurtenissen, waar bij pracht en praal een grote rol speel den. De op de dorpen bestaande buren- plicht veranderde eveneens van karakter en zo ontstonden er gelegenheden, waar- GEVONDEN VOORWERPEN WIJMBRITSERADEEL. Lange donkerblauwe damespantalon, S. Cnossen, Jutrijp; handbeschermer, Postcommandant te Hommerts. PLANTERS VERMOORD. Op Sumatra’s Oostkust zijn de hoofd administrateur J. de Meyere, de secre taris K. Fortanier, de administrateur C. H. Oldings, allen van de maatschappij Arendsburg door benden vermoord, een vrouw en drie employé’s werden ge wond. SCHARNEGOUTUM. De afdelingen landbouw en zuivel van de N.C.L.B. kwamen in jaarvergadering bijeen. Voorzitter C. Wester opende met het doen zingen van Ps; 68 10, gebed er, kort openingswoord. Uit de verslagen der afdelingen bleek dat bij de landar beiders nog mogelijkheden zijn om hun afdeling uit te breiden. De penning meesters hebben goed geboerd. De voorz. behandelde „dienstplicht en arbeid”, en „lectuur”. Een korte gedachtenwisse ling volgde. Mej. Mulder gaf een voor dracht „Huzaar” ten beste. Sj. Spie- ringa deed de aanwezigen lachen met „eigen werk”. Onder de mannen werd een rookwedstrijd gehouden, wie de meeste as aan de sigaar kon houden. Onder hilariteit en spanning was de uit slag: le prijs Jelle Postma, 2e pr. F. Rienstra, 3e pr. Tj. Postma; troost prijzen Tj. Gouma en L. Pieterson. De dames mochten met één lucifer telkens een kaars aansteken, winnaressen de dames Schoonenberg (30 maal) le pr., Overal 2e pr., Gouma 3e pr. De heren M. Wieringa en F. Rienstra verklaarden dat de boeken der beide penningmees ters in orde waren. Zang, orgelspel en niet te vergeten de royale tractatie, vulden de avond. Met het zingen van de Avondzang en dankgebed door K. Mul der werd deze avond gesloten. 32 „Goed, ik doe het”. „Ik zie, dat ik me niet in je vergist heb en hoop, dat de tijd spoedig zal komen, dat wij weer schouder aan schouder kunnen werken. Nu heb ik nog alleen dit brief je**aan je te geven”. Hij gaf Frank een smal couvert met het opschrift „Frank Horn”. Franks hart klopte. Hij herkende deze hand. Snel opende hij de brief. Er viel een smalle gouden ring met een fonkelende robijn uit en op een bijgevoegd kaartje stond: „Ik dank je en vraag je om excuus. Evelyne!” Frank was vuurrood geworden. „Breng miss Evelyne mijn hartelijke dank over, Sealson en vooral mijn ”rien- delijke groeten”. Duizelig van emotie liep Frank de brede trap af en aan zyn rechterhand schitterde Evelyne’s ring. Te Stockholm teruggekomen had Frank een lang durige bespreking met Gritt over de grote wedstrijd te Saint Felice sur Mer en de internationale rallye „Dwars door de Alpen”. In de eerste race had Frank tezamen met Holm zullen starten. Nu had hij echter iets anders bedacht. „Ik heb in de naaste toekomst zoveel werk te ver zetten”, zei Frank tegen Gritt, „dat ik hiervoor geen tijd heb. Rijdt u zelf met Holm of geef hem een andere rijder mee. Ik moet nu alles op alles zetten op de ver koop van sportwagens. Hebt u al gehoord, dat Wood- ley weer sportwagens maakt van minuut tot minuut meer meende in hem een van die aan lager wal geraakte mensen voor zich te heb ben, waarmee men alles doen kan. Destemeer geneigd was hij, hem een aanstelling te geven, want hij had dergelijke mensen nodig. Hoewel hem de nonchalante toon ergerde, waarmee Georges over Sinnisfaere sprak. „Mijnheer, u schijnt de mening toegedaan te zijn, dat onze fabriek een toevluchtsoord voor mislukte indivi duen is”. „Ho, hohoik heb uw verontwaardiging niet nodig”, gooide Morton er zonder nadenken uit. „Er scharrelt bij u toch ook die mooie Sonja rond? Dat is toch zo’n fijne niet. Ik heb haar vroeger wel eens ergens anders ontmoet. Zij heeft een waanzinnige voorliefde voor al wat autofabrieken betreft en sluit graag de be dienden in haar groot hart, dat lieve meisje. Ik geloof, dat zjj m^jn deugdzame neef destijds in Londen ook aardig heeft ingezeept”. Gritt dacht na. Doch alleen al het feit, dat hij niet direct op de aanduiding van Morton inging, maakte hem zeker van zijn zaak. „Grijp maar toe, mijnheer Gritt”, zei hij, „u zult niet misgrijpen. Ik weet wat voor mensen u nodig hebt”. De ingenieur keek hem een moment van uit zijn oog hoeken aan; dan zei hij glimlachend: „Mijnheer Birdley, ik zal eens kijken, of ik u die plaats kan geven, die mij voor u het meest geschikt voorkomt. Zorgt u echter voorlopig het niet bij uw neef te bederven, u moet zelfs trachten, zijn intiemste vriend te worden. Zorg, dat er niets op u aan te merker is, verbeter u zich, niets zal een oprecht karakter als onze heer Horn meer verheugen, als de wetenschap een zon daar te hebben bekeerd. Ja, dergelijke toneelspelen] hoort nu eenmaal bij het vak”, ging hij door, toen hij Sids zuur gezicht zag, „en alleen als vriend van Horn kunt u mj di’ inlichtingen verschaffen, welke ik nodig heb. Horn heeft daar aan de overkant in Engeland de helft van zijn hart achtergelaten en u begrijpt, die helft zou gevaarlijke invloed kunnen krijgen”. „Mr. Birdley, door voorspraak van de heer Horn hebben wij u in onze fabrieken aangesteld en ik ver wacht van u, dat u uw best zult doen door vlijt en accuraat werk ons vertrouwen te winnen. U bent nog jong en ik zal er gaarne rekening mee houden, dat men de jeugd niet te veel kwalijk moet nemen. Maar in de fabriek u begrijpt mij in de fabriek is geen plaats voor grapjes”. Sid Morton, het type van een vlotte, elegante losbol, had de preek met een glimlach aangehoord. „Ik merk, dat mjjn beste neef Frank mijn gehele doopceel heeft gelicht. Ik moet toegeven, dat ik wel eens over de schreef ben gegaan. In de familie word ik zo’n beetje als de verloren zoon beschouwd. Maar over mijn werk heeft nog nooit iemand zich beklaagd en dat andere is privé-aangelegenheid. Als u nu al met al die soesah begint, zoals neef Frank, loop ik liever direct weg. Hoe graag ik ook geld bij u en voor u wil ver dienen. Ik ben niet zo’n lieve jongen als Frank, net zo min als u”. „Manheer, wat ik u verzoeken mag”. Sid Morton keek de ingenieur met grote kinderlijke ogen zo verwonderd aan, dat deze begon te lachen. „Wat wilt u, dat ik u beloof? Wat mij betreft, kunt u er mij uitsmijten, maar ik zeg u toch, dat Sinnisfaere zijn geld niet eerlijker verdient dan ik tot nu toe het mijne heb verdiend”. „Hoe bedoelt u dat mijnheer Birdley?” vroeg Gritt scherp. Weer keek Morton hem stomverbaasd aan. „Ja, heeft Horn u dat niet verteld?” „Wat verteld?” „Dat men mij naar Zweden heeft gestuurd omdat ik in Engeland met de politie absoluut niet overweg kon „Mijnheer Hora heeft mij niet verteld, dat u al met de politie in aanraking was geweest?" Afwezig keek Sid Morton naar buiten en mompelde: „Dus Papa heeft hem hierover niets geschreven. Het is toch een toffe vent, die op zijn familie-eer staat”. De detective speelde zijn rol zo schitterend, dat Gritt JUTRYP—HOMMERTS, 16 Febr. Foar In doarpsjoun, ütgeande fan de krite „Fryslan ropt” fan it Boun fan de Frysk Nasjonale Jongerein, spruts de hear A. M. Sustring fan Ljouwert oer it Striidboun „Fryslén Frij”. Hy bihannele yn haedsaek de ekonomyske side fan it Striidboun. De oanwêzigen, dy’t net yn OPENING EIGEN GEBOUW VAN DE VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Onze stad is een mooi vergaderlokaal rijker geworden. Daarvan konden we ons overtuigen, toen we Donderdag avond de opening van het eigen gebouw van de Vrijz. Hervormden aan het Klein- zand meemaakten. Het zaaltje tussen haakjes het begin van veel verder rei kende plannen ziet er keurig uit en het was dan ook geen -wonder dat de kleine schare mensen uit deze vereni ging in een dankbare stemming was, toen voorzitter B. Jonkmans de genodig den, onder wie zich ook burgemeester Rasterhoff en wethouder de Groot be vonden, welkom heette. Uit het gemoe delijk praatje van de voorzitter straalde blijdschap over de totstandkoming van het werk en nadat hij eerst architect Goodijk en de uitvoerders hartelijk had bedankt voor de prettige samenwerking, stond hij uitvoerig stil bij de grote be tekenis van het gebouw voor het vrijzin nige verenigingsleven. Veel werk moest er worden verzet voordat alles in orde was, maar de vereniging mocht bij de totstandkoming veel steun ontvangen, vooral van de huisbezoekers. Een tref fend voorbeeld van dit medeleven was wel dat een 90-jarige in de laatste da gen kans zag nog 30.bijeen te bren gen voor de aankleding. Hij hoopte ten slotte dat er een goed en passend ge bruik van het zaaltje zou worden ge maakt en dat het tot de verdieping en verbreding van het geestelijk leven der leden zou bijdragen. In een geestig speechje wenste burge meester Rasterhoff vervolgens de ver eniging geluk met het gereed komen van het gebouw. Uiteraard stelt het ge meentebestuur veel belang in wat er onder de burgerij leeft en wat er van particuliere zijde wordt gedaan. B. en W. zijn dan ook blij dat er weer een dakloze onderdak heeft gevonden. Vele moeilijkheden waren er te overwinnen, maar dank zij de offervaardigheid der leden is dit gelukt. Moge dit mooie re sultaat een stimulans zijn om het werk binnen afzienbare tijd verder uit te brei den en te voltooien. Mej. Velds uitte in een hartelijk toe spraakje de dankbaarheid der V.C.J.B. voor de stichting van het eigen gebouw, waarvan de jeugd zeer gaarne gebruik zal maken. Zij wees op de goede ver standhouding die er tussen de ouderen en jongeren bestaat en liet haar geluk wensen tenslotte vergezeld gaan van enkele passende cadeaux. Ook de Vrou wenvereniging zegde een dergelijk ge schenk toe. Nadat nog de heer A. J. de Vries het bestuur lof en hulde had toe gezwaaid, sloot voorzitter Jonkmans met een hartelijk woord van dank voor alle goede wensen en mooie cadeaux de intieme en gezellige bijeenkomst. IJLST, 17 Febr. De begrafenisver. „Laatste Eer” hield hedenavond haar jaarvergadering in het Gebouw. Zoals gewoonlijk was deze druk bezocht, wat alleszins gewenst was, omdat er een uitgebreid werkprogramma aan de orde was, zoals in de 28 jaar van het bestaan dezer vereniging nog niet was voorge komen. Het bestuur meende een oplos sing gevonden te hebben in de telken jare geuite klachten over personeel- schaarste, de zware baar enz. Na een kort openingswoord van de voorzitter, de heer I. Kuipers, werd een zaken vertegenwoordiger de gelegenheid ge geven, de vergadering verschillende per- soneelsuniformen te tonen en deze te demonstreren. Vervolgens verkreeg de heer Aukema van Warns het woord om een korte uiteenzetting te geven over de aard en werking der Federatie van Begrafenisverenigingen in Friesland. Deze Federatie opgericht in 1931 met aanvankelijk 21 verenigingen, telt thans 195 verenigingen met een aantal leden (gezinshoofden) van 52000. Het hoofd doel was de overname van leden, die verhuisden van de ene plaats naar de andere en de verzekering van het per soneel en bloc, waarvoor momenteel een premie is verschuldigd van 3 cent per gezinshoofd-lid. Na deze uiteenzetting werden enkele vragen gesteld en door de spreker beantwoord. Als bestuurslid werd bij acclamatie herkozen de heer J. Cnossen en in de vacature van J. H. v. d. Goot, wegens vertrek niet herkies baar, gekozen de heer A. M. Schilstra. De voorzitter richtte zich met woorden van dank tot de heer J. H. v. d. Goot, die voor deze gelegenheid was overge komen en zijn plaats aan de bestuurs tafel had ingenomen, er aan herinne rend, dat de heer van der Goot van de oprichting in 1921 af, tot heden, alzo 28 jaren lang, bestuurslid was geweest en nooit een vergadering had verzuimd, dan die van het vorig jaar, toen hij met vacantie naar Amerika was. Namens bestuur en vereniging bood de voor zitter hem een koperen tabaksdoos aan, met het beeld van zijn huis en de kerk te IJst en met de naam van de geefster en van het scheidend bestuurslid. De heer van der Goot dankte in dichtvorm. Het jaarverslag van de secretaris-pen- ningmeester de heer J. Visser handelde over een bewogen jaar 1948, door de gedane stappen inzake het kleding- vraagstuk, de baarkwestie en sluiting bij de Federatie. Als drager had om leeftüdsredenen bedankt de heer C. Meijer. 4 nieuwe dragers hadden zich gemeld, zodat het personeel thans be stond uit 12 dragers, 1 reserve en 2 bo den. Het ledental was iets gedaald nl. van 563 op 552. De vereniging had 22 keer dienst gedaan, 17 keer bij leden, 5 maal bij niet-leden. De ontvangsten had den bedragen 1870.30, de uitgaven 1589.20, batig saldo 281.10, hetgeen met het saldo van het vorig jaar a 920.64 een totaal gaf van 1201.74. Voor de financiële commissie over 1947 werd door de heer J. J. Bosma en door die over 1948 door de heer Wierda rap port uitgebracht. Voor 1949 werden als leden der financiële commissie aange wezen de heren Wiebenga en de Jong. Ab.prijs ƒ2.50 per half jaar Franco per post 3.75 per halt jaar maakten begrafenissen te verzorgen. De meerdere en mindere financiële capaci teit voerde tot een klassestelsel, waarbij de eenvoud weer in het gedrang kwam. Onze Ver. wil, zei spr., één klasse met eenvoudige bediening. Zo mogelijk wil zij de lijkwagens met paarden afschaffen en alleen auto’s gebruiken. Doordat zij als Ver. optreedt, kan zij haar leden op verschillend gebied dienen, omdat de winst-idee uitgesloten is. Een rouwkamer met verschillende be nodigdheden werd ter bezichtiging ge steld. Overeenkomstig het advies van het be- gfuur werd besloten tot aansluiting bij de Federatie Friesland en de verzeke ring van het personeel. De aanschaffing van een nieuwe veel lichtere baar was in behandeling bij het gemeentebestuur, dat nog geen beslissing had genomen. Een tekening was in de vergadering ter tafel. Verder werd besloten over te gaan tot aanschaffing van personeels- uniformen, hetgeen een uitgaaf zou vorderen van ongeveer 2000, waarvan 600 uit het kassaldo kon worden be taald en de rest a 1400 geleend zal *worden tegen een rente van 4 Om deze onkosten te bestrijden, zal een contributieverhoging met Vs moeten plaats vinden. Tweemaal per jaar zal de contributie worden geïnd. Bij de rond vraag stelde de heer E. G. Westerdijk voor, het salaris van de secretaris-pen- ningmeester te verhogen van 50 tot 100 per jaar. Aldus besloten. Met een woord van dank tot de aanwezigen, sloot de voorzitter deze bijeenkomst. OOSTHEM. De C.H. Kiesvereniging „Voor Koningin en Vaderland” alhier vergaderde onder leiding van de heer D. R. Lammertsma. Nadat de gewone huishoudelijke agenda, waarbij de voor zitter bij acclamatie als bestuurslid werd herkozen, was afgehandeld sprak de heer Z’ttema van Leeuwarden over Dr. Hoedemaker. Op boeiende wijze be handelde deze spreker het leven en wer ken van deze grote figuur uit de, op kerkelijk gebied, zo fel bewogen jaren van de vorige eeuw. Hoewel niet ge makkelijk te begrijpen was hij een man die pal stond voor de volkskerk, welke hij op bijbelse gronden verdedigde, en waardoor hij een machtige tegenstander was van Dr. A. Kuyper. Hfl wenste geen leider te zijn van een of andere kerke lijke partij of richting, maar als pro feet midden onder het volk te staan als bedienaar van het evangelie. Van Hoe demaker zfln de gevleugelde woorden: „heel de Kerk en heel het Volk”, d.w.z. hij wenste geen af- of uitzondering, om dat geen mens kan uitmaken wie al of niet tot het volk des Heren behoort. De C.H. Unie heeft steeds deze beginselen als de juiste erkend en wenst hiernaar te handelen en slechts als de uiterste noodzaak daartoe dwingt moet men zich afzonderen in een bijzondere vereniging. Uit de verschillende vragen die op de rede volgden bleek, dat dé aanwezigen aandachtig hadden geluisterd. De spre ker beantwoordde alle vragen breedvoe rig en naar ieders genoegen. Nadat de voorz. de spreker had bedankt voor zijn leerzaam betoog werd deze samenkomst door de heer Zittema met dankgebed gesloten. KERKNIEUWS. HEEG. Bij de Geref. Kerk alhier is beroepen Ds. IJ. Feenstra te Augusti- nusgaSurhuizum. BUURTVER. „DE WETTERTOER”. Deze buurtver. die omvat bewoners van de IJlsterkade, Balthuskade en Lemmerweg, hield Woensdagavond een feestelijke vergadering in hotel „Ozin- ga”. Het programma, dat na het huis houdelijk gedeelte geheel verzorgd werd door eigen krachten bood elk wat wils. Opgevoerd werd „Durk”, een twee-acter van wijlen de heer C. Smit, terwijl de heer P. Stilma, die tevens als confe rencier optrad, een werkzaam aandeel voor zijn rekening nam met zijn refrein- liedje „de Lemsterdijk”, dat veel succes oogstte. De spraakwaterval, die twee eerste prijzen opleverde, ging met lach salvo’s gepaard. Om kwart voor een sloot de voorzitter, de heer Schuhma- cher deze gezéllige avond, waarna tot twee uur gelegenheid was voor een dansje met begeleiding van de „Rythm Tigers”.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1