I f I I E I Een Bevrijdingsraam in de Martinikerk Ie Sneek Buitenlands Overzicht Oi fideel Orgaan van de gemeenten SNEER, WYMBRIISERADEEL en IJLST VRIJDAG 25 FERUAR1 4e JAARGANG. No 16 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneezer Courant, Sneeker Courant en Drijf bouts Nieuwsblad n n 1949 AUTO MET MANUFACTUREN TE WATER. I .s Geslaagd voor het praktijk- diploma boekhouden (associatie) de heer A. v. d. Zijl alhier. dienst van de N.V. Javasche Cultuur maatschappij. In Augustus jl. ver toefde hij met verlof in Nederland. Zijn verlof werd onderbroken, doordat hij speciaal werd belast met de op bouw van de suikerfabriek Peterun- kan te Penalang, waaraan hij, direct na aankomst in Indonesië, met een ploeg van 600 arbeiders was begon nen. TREIN MALANGSOERABAJA LIEP OP MIJN. De trein MalangSoerabaja is tus sen Sengon en Lawang op een mijn gelopen. De locomotief, het bagage- rijtuig en twee wagons werden zwaar beschadigd. Drie personen werden ge dood en twee gewond. Kantoor oor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEIN ZAND 7 Tel. 2872 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. ZATERDAG WORDEN ER GEWICHTIGE BESLUITEN OPENBAAR GEMAAKT. Zodra de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon dr. L. J. M. Beel Zater dag te Batavia is teruggekeerd, zal de regering mededelen, welke ge dragslijn zij in ’t Indonesische vraag stuk zal volgen. Gedurende het be zoek van dr. Beel heeft de regering een intensief overleg met hem ge pleegd over al de aspecten van de In donesische kwestie en de toekomstige Nederlandse politiek. In een officiële mededeling wordt gezegd, dat er ge wichtige besluiten zijn genomen, wel ke Zaterdag tegelijkertijd te Batavia en te ’s-Gravenhage zullen worden ge publiceerd. Dr. Beel is geheel op de hoogte van de inzichten van de Ne derlandse regering en hij is voorzien van de nodige volmachten. NIEUWE VERLIESLIJST. Een nieuwe lijst bevat de namen van 10 in Indonesië gesneuvelde mili tairen, alle van de Kon. Landmacht. CONTACT TUSSEN DE HONGAARSE BISSCHOPPEN EN DE REGERING? Het Hongaars Nieuwsbureau meldt dat de bisschoppen in Hongarije con tact hebben opgenomen met de Hon gaarse regering, na een aanbod van kardinaal Mindszenty om „thans van dienst te zijn bij de pogingen om een overeenkomst te sluiten tussen kerk en staat”. Men dient er op te letten dat dit een bericht is van een pers bureau, dat niet vrij is in zijn bericht geving, doch door de Hongaarse re gering gecontroleerd wordt. Illll SS Ml SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK De marktkooplieden Firma v. Beeren uit Amsterdam hadden Dinsdag hun koopwaar, bestaande uit manufactu ren, weer in hun auto geladen, die op de walkant van het Grootzand stond geparkeerd. Bij het starten stortte de wagen in het Grootzand. De beide in zittenden konden nog juist uit de auto springen. Een kraanwagen van de fa. Ozinga bracht het voertuig weer op de wal. De lading had grote schade opgelopen. Zij loopt in de dui zenden. Ab.prijs 2.50 per halt jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar WAT DOEN DE FRANSE COMMUNISTEN IN GEVAL VAN OORLOG MET RUSLAND? Volgens een communiqué van het hoofdbestuur van de Franse commu nistische partij heeft Maurice Thorez, algemeen secretaris dier partij, tij dens een discussie in ’t hoofdbestuur de volgende verklaring over de hou ding van de Franse communisten in geval van oorlog met Rusland afge legd: „Aangezien ons door de vijan den des volks gevraagd wordt, wat wij zouden doen, indien het rode leger Parijs zou bezetten, antwoorden wij duidelijk het volgende: Als alle vrede- en vrijheidslievende Fransen geza menlijk er niet in slagen ons land de zijde van de democratie en de vrede te doen kiezen, als dientengevolge ons volk tegen zijn wil in een anti-Sovjet- oorlog wordt meegesleept en als het Sovjetleger, dat strijdt voor de belan gen van het volk en van ’t socialisme, er in die omstandigheden toe genoopt wordt de overweldigers tot op ons grondgebied terug te slaan, vragen wij, of de arbeiders, het Franse volk, zich tegenover het Sovjetleger anders zouden kunnen gedragen dan de ar beiders en de bevolking van Polen, Roemenië, Zuidslavië enz. gedaan heb ben”. Tevoren had Thorez verklaard, dat de „U.S.S.R. zich nooit in een aanvalspositie had bevonden ten op zichte van enig land en dat zij zulks ook niet kan. Het Sovjet-leger, het leger van de helden van Stalingrad, heeft nooit een volk aangevallen. Het heeft tegen het Duitsland van Hitler zijn glorierijke missie van bevrijder der volken vervuld en werd door die volken met vreugde begroet”. De communisten zullen gelegen heid krijgen deze verklaring ook in de Franse nationale vergadering te verde digen, want de andere partijen hebben deze zaak daar aanhangig gemaakt. wikkeling moet hier afgewacht, zoals in tal van Zuid-Amerikaanse staten, zelfs Argentinië, waar een zekere omslag in de economische toestand ook de politie ke verhoudingen niet onberoerd schijnt te laten. Toccata in d moll van Bach, Choral HI van César Franck en Toccata en fuga van Max Reger. Vooral in het laatste werk toonde Schrik zich een organist, die zijn vak verstaat. De avond werd resp. geopend en gesloten met het gemeenschappelijk zingen van het Wilhelmus en Frysk Folksliet. De heer Rasterhoff, voor zitter van de Commissie voor het Oor logsmonument, sprak nog een korte rede uit, waarin hij allen, die aan het tot stand komen van dit concert had den meegewerkt, dank bracht. H. B. Tot opzichter-stadstuinman te Dokkum is benoemd de heer S. de Boer te Sneek. Aan de Hogere Post-, Telegraaf - en Telefoonschool te ’s-Gravenhage slaagde voor adjunct-referendaris onze vroegere stadgenoot de heer T. Kuipers. DUITSE NAZI’S IN RUSSISCHE DIENST. In antwoord op Russische beschul digingen, dat de Westelijke mogend heden het denazificatie-werk in Ber lijn saboteerden, hebben de Engelse autoriteiten onthuld, dat de Russen prof. Herbert Sedlaczek, die Hitler de titel van „Wehrwirtschaftsfiihrer” gegeven had uit dank voor zijn werk in de oorlogsproductie, in dienst heb ben als bedrijfsleider van de grootste ijzerfabriek in de Russische zóne, de Maxhütte in Unterwellenborn. Een vroegere Gestapo-agent, Ernst Loha- gen, was thans voorzitter van de S.E.D. in Saksen. gesloten helm, vlag en schild (Neder landse Leeuw)het geheel van onde ren afgesloten door prikkeldraad, duin en helmplanten. Het rechterpaneel symboliseert de „Bevrijding”. Werkende boeren, ook in rust, zaaier, korenschoven. Temid den dezer figuren een Koninginne- figuur te paard, symboliserend de te rugkeer van het Koninklijk Gezag. Van onderen wordt deze compositie afgesloten door vruchtbaar land met vogels, vissen en bloemen. Boven deze beide raamgedeelten staan de wapens van de Gemeente Sneek en de provincie Friesland. De kop van het raam, waarin een aanduiding van het Kerkelijk verzet, geeft links de figuren van M o z e s en Aaron (Oude Testament) met de leeuw als symbool van „moed”. Rechts zijn de apostelen Johan nes en Petrus (Nieuwe Testa ment) uitgebeeld, met de arend als symbool van de vooruitziende, scher pe blik. Beide dieren slaan hun klau wen in een draak, die boven in het midden ligt. Achter de wolken komen lichtstralen vandaan, die zich voort zetten tussen de wapens van Fries land en Sneek. De kop wordt geheel boven afge sloten door twee bazuinblazende engelen, terwijl geheel onderaan de volgende Friese dichtregelen voor komen God is in heech en sterk Kastiel, In taflecht foar dy’t lije. Al wankt fordjêr fan fjür en stiel, Syn macht sil ós bifrije. Het raam wordt uitgevoerd als een grisaille schildering met in de hoofd momenten versterkt door kleur. Spoedig na de bevrijding besloot de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Ge meente te Sneek in de Martini of Grote Kerk een bevrijdingsraam aan te brengen als herinnering aan de be zettingsjaren en de bevrijding van de stad door de Canadezen. De vervaardiging van dit raam werd opgedragen aan de bekende gla zenier Pieter A. H. Hofman te ’s-Gravenhage, die al zó ver met het kunstwerk gevorderd is, dat het nog vóór 1 Juli a.s. geplaatst kan worden. Het komt achter de preekstoel in het middelste van de zich aldaar bevin dende drie vensteropeningen, dat thans, evenals al de andere ramen, met gewoon wit glas bezet is. Dit is de mooiste plaats, omdat het raam hier voor alle kerkgangers zichtbaar zal zijn. Het wordt 6.30 m. hoog, en 2.50 breed, zodat alle gesymboliseerde fi guren duidelijk zichtbaar zullen zijn. Geheel onder, links en rechts, wor den de wapens van Nederland en Ca nada aangebrachtdaarboven links de „Oorlogsdemon” met als achter grond de toren van Rotterdam als eerste verwoeste stad tussen rook en vuur, en op de voorgrond overweldi gende figuren. Rechts „De Dood” als trawant van de demon; als achtergrond de ruïnes van de Kerk te Arnhem, de tweede verwoeste stad, eveneens tussen rook en vuur; op de voorgrond de doden en gewonden. De rookwolken gaan over in de twee bovenliggende pa nelen, waarvan het linker uitbeeldt het „verzet” (mishandeling, doden, kerken). Tussen deze figuren staat als symbool van het Nederlandse ver zet een ridderfiguur te paard, met GEVONDEN VOORWERPEN. In het tijdvak van 15 tot 22 Febr. werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegevenelastieken kous, Hofstede, Grootzand 18; zwarte muts, Corbiér, aan boord, Woudvaart- kade; he/enrijwiel, Silvius, Groot zand 34; gebreid wollen hemd en kin- derwant, van Wieren, Oude Dijk 3; geel sierkleedje, Bantema, 2e Steen- klipstraat 24; kinderwantje, Ter- schuur, le Steenklipstraat 75; pijp, Dijkstra, Ged. Neltjeshaven 30; groe ne armband, Eden, Napjusstraat 19; beurs met inhoud, Jorna, Kruizebroe- derstraat 7sleutel, Faber, 2e Zomer- rakbuurt 7; beurs met inhoud, Jaar- sma, Geeuwkade 45; paar bruine glacé’s, Possémus, Kruizebroederstr. 36; muntbiljet, Jorna, Kruizebroeder- straat 7vulpotlood, Tjaarda, 2e Oos- terkade 21; zilveren boekenlegger, Siemonsma, Winsemiusstraat 22; 30 rantsoenbonnen C 1030, Boot, Marti- niplein 8; motorhandschoen, Koen, Ubbo Emmiusstraat 14; rood bruine handschoen, ten Cate, Kloosterhof 27; sleutel, Visser, Kleinzand 74; ceintuur, Dijkstra, Potbuurt 5; schort en streng kralen, de Jong, Hendrik Casimirstraat 4; jongensmuts, Hen- driksma, Prinsengracht 12; imitatie parelcollier, van der Zee, Parallelweg EMPLOYE VAN SUIKERFABRIEK DOOR EXTREMISTEN VERMOORD Bjj een overval op de suikerfabriek Bandjardawa op Java is de employé K. var der Rest vermoord. De heer Van der Rest, die op 17 Juli 1902 te Dordrecht werd geboren, was in DE TWEETALIGHEID BIJ HET FRIESE ONDERWIJS. Het Fries onderwijscongres, dat het vorige jaar te Leeuwarden werd ge houden, heeft het vraagstuk van de tweetaligheid in Friesland weer actu eel gemaakt. Om deze kwestie nog eens goed onder ogen te zien zal te Drachten een bijeenkomst worden ge houden voor leraren, onderwijzers, ouder-commissies, schoolbesturen e.d. Het vraagstuk van de tweetaligheid bij het onderwijs in Friesland zal wor den behandeld door de heer P. Post, docent aan het Nutsseminarium voor paedagogiek te Amsterdam. Verder zal spreken dr. W. Kok, leraar aan het Gereformeerd gymnasium te Leeuwarden en rector van de school voor talen aldaar. De bijeenkomst zal onder leiding staan van de heer R. J. Sipkens, inspecteur van het lager on derwijs te Sneek. ONTEVREDEN BOEREN. De ontevredenheid in verschillende kringen van onze landbouw neemt toe, ook in Friesland aldus consta teerde de heer Dedden, voorzitter van de Friese Maatschappij van Land bouw in de te Leeuwarden gehouden algemene vergadering. Laat de over heid er niet gedachtenloos overheen wandelen en zeggen of denken, dat het niet zo ernstig is. In oorlogstijd zijn de reserves uit de bodem gehaald en in geld omgezet en nu eist de fiscus dit geld voor een groot deel op. Daar door kan de boer, die evenals iedere landgenoot voor hogere kosten van levensonderhoud staat, niet die aan dacht aan zijn bedrijf geven, die het behoeft. De heer Dedden wees voorts op de onmacht van de boeren om te komen tot een noodzakelijke verho ging van de ruwvoer-productie een onmacht, ontstaan doordat de invoer van kunstmeststoffen beperkt wordt en op de achterstelling van de min der vruchtbare gebieden voor wat be treft de regeringssubsidies. Ir. J. B. v. d. Meulen, de algemene secretaris van de Friese Maatschappij van Landbouw, noemde de nieuwe koers in de landbouwpolitiek, welke reeds door de volksvertegenwoordi ging is goedgekeurd, een ernstig ge vaar voor de boerenstand. Door de vaststelling van maximumprijzen voor schaarse producten en vrije prijzen voor producten, die er in overvloed zijn of kunnen komen, worden on draaglijke risico’s op de boeren ge legd. De toestand in Palestina en daar mede in het Midden-Opsten, schijnt te neigen naar meer rust en naar meer begrip voor de werkelijkheid bij de par tijen. Er komt een wapenstilstand tus sen Israël en Egypte en geleidelijk zul len ook Transjordanië, Saoedie Arabië, Irak, Syrië enz. wel toenadering tot Is raël zoeken. Als éénmaal een wapenstil stand is gesloten zijn de Arabische sta ten over het moeilijkste punt heen, want deze betekent de erkenning van de Joodse staat. Aanvaarding van de gren zen van die staat schijnt dan nog maar een kwestie van geduldig onderhandelen. De Arabische vorsten zullen dan blijk hebben gegeven van zin voor de wer kelijkheid, niet alleen wat betreft het feit dat men de vestiging van een Jood se staat toch niet meer kan voorkomen, maar ook met betrekking tot de toe standen in hun eigen landen, waar de mislukking der Arabische campagne ontevredenheid heeft gewekt, welke slechts zou worden aangewakkerd als de voortzetting van de oorlog nieuwe, niet te ontgane teleurstellingen zou brengen. Want de Joden zijn hun tegen standers militair ver de baas en ze zou den dan ook op steeds sterker steun van de Amerikanen kunnen rekenen, die in het Midden-Oosten gaandeweg meer in de melk te brokken hebben gekregen dan Engeland, dat door een politiek van aarzeling aan aanzien heeft ingeboet en de hoognodige samenwerking van Joden en Arabieren steeds heeft in de weg ge staan, een samenwerking mogelijk om dat de economische bronnen dezer lan den elkaar aanvullen. De verkiezing van de bekende oude Zionistische leider dr. Weizmann tot president van Israël kan die samenwerking bevorderen, omdat hij een voorstander van een gematigde po litiek is, welke misschien naar een ver zoening met de Arabieren kan leiden. Als communistische of conservatief orthodoxe richtingen die beide in Is raël ook aanwezig zijn hun stempel op de leiding van Israëls zaken zouden hebben gedrukt, zou de kans op die ver zoening veel geringer zijn geweest. Het schijnt dus, dat er een redelijke kans Voor een stabilisatie in het Mid den-Oosten is, ongetwijfeld een verheu gend feit voor Europa en de Ver. Sta ten, die al door zoveel vraagstukken worden bezig gehouden en verheugend in het bijzonder ook voor aangrenzende landen daar in het Oosten van de Mid dellandse Zee als Turkije en Grieken land. Na een Turkse minister is nu ook de Griekse premier Tsjaldaris naar Londen getogen, om er te spreken over militaire samenwerking in een of andere vorm met de landen van het Atlantisch pact. In een vorig overzicht hebben we naar aanleiding van het Turkse bezoek reeds iets over het nog maar heel vage plan van een Middellandse Zee-unie ge zegd. We gaan daar dus nu niet verder op in. al dient nog even vermeld dat de Amerikaanse pers nu ook weer de aandacht vestigt op de betekenis van Spanje in zo’n unie en de vraag stelt of afkeer van fascisme, niet moet achter staan bij strategische mogelijk- en nood zakelijkheden. De besprekingen over het Atlantische pact zelve zijn intussen wat meer gevorderd en in een sfeer van wat meer begrip voor het Amerikaanse zo wel als Europese standpunt gekomen. Dit vooral dank zij de hardnekkige po gingen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson, om een formule te vinden voor de militaire hulp aan de Europese partners, welke zowel die Congresleden, die geen auto matische verplichting voor de Ver. Sta ten tot militaire bijstand wensen als de Europese landen die zich zonder deze verplichting niet voldoende veilig voe len, bevredigt. Men zoekt het thans in de richting dat het verdrag niet de ver plichting zal bevatten, doch zo geformu leerd zal zijn dat de vanzelfsprekend heid van militaire bijstand er duidelijk in uitkomt. In de praktijk wil men dan op die vanzelfsprekendheid de nadruk leggen, door direct grote voorraden wa penen aan de aangesloten landen te le veren. Totaal noemt men een bedrag van 3 milliard dollar, waarvan in het lopende jaar reeds 1 milliard. Uiteraard zal als de nood aan de man komt en mi litaire bijstand nodig is, de uitvoerende macht in de Ver. Staten, dus de presi dent en zijn ministers er zelf heel wat toe kunnen bijdragen om de wetgevende macht dus het Congres er toe te brengen direct voor Europa in de bres te springen. Zo is het in beide wereld oorlogen eigenlijk ook gegaan. De pre sident en zijn voornaamste adviseurs hebben toen beide keren hun bevoegd heden zo gebruikt dat de belangen van de Ver. Staten zo met die der gealli eerden werden verstrengeld dat ze ten slotte wel in _de oorlog moesten treden. Alleen hebben ze om die toestand te scheppen tjjd nodig gehad, zodat de Ver. Staten vrij laat aan de oorlog deelna men en dit zal een volgende keer niet meer mogen, want een derde wereld oorlog zou zulke snelle beslissingen brengen, dat een aarzeling van Ameri kaanse zijdx fataal zou kunnen blijken. Thans echter is de samenwerking tus sen de Ver. Staten en West-Europa reeds veel Inniger dan vóór deze we reldoorlogen het geval was en de tot standkoming van het Atlantisch pact zal de Amerikaanse regering steeds meer in die richting dringen, opdat het Congres, als er een uitbarsting komt, 1; koperen dop van rijtuig, van Wie ren, Kerkgracht 11; beurs met in houd, de Vries, le Woudstraat 26; paar gekleurde wanten, Bensdorp win kel, Oosterdijk; paar kinderschoen- tjes, Offringa, Overweg 6; kinder- beursje, Boersma, Woudvaartkade 5a; kinderbeursje, Corbier, aan boord Woudvaartkade; zakbijbeltje, de Vries, le Steenklipstraat 73; oliebon- nen, Tuinstra, Ubbo Emmiusstraat 26; vulpotlood in etui, Algera, Paral lelweg 39; kindermutsje, Kroeze, Parkbuurt 24; damesglacé, Koenen, 2e Zomerrakbuurt 4; blauw dwars- strikje, café Leeuwen, Parkstraat; wit wollen want, Hiemstra, Bloem- straat 14. Op de vastgestelde tijden zijn aan het bureau van politie de volgende voorwerpen te bevragen: horlogeglas met rand, verslag Unie van Bonden van Overheidspersoneel, blauw rode kinderwant, kinderwant, blauw wol len kinderwant, huissleutel, inwissel- bon tabak 07, bruine herenhoed, kin- dermuts, grjjze wollen shawl, en nummerbord B-30801. OOSTHEM. De vereniging „Het Groene Kruis OosthemAbbega” hield alhier haar 41e jaarvergadering. De voorz. de. heer W. A. Abma open de de vergadering met gebed en een welkomstwoord tot de weinige leden die ter vergadering waren. Hierna kreeg de secretaris gelegenheid de notulen en het jaarverslag voor te le zen, waaruit bleek, dat het magazijn weer met enkele nodige artikelen was aangevuld, waardoor alles thans in goede staat verkeert, 182 stuks van het materiaal waren er in 1948 uitge leend. De penningmeester had een te kort van 4.36, de uitgaven waren samen 615.53 en de inkomsten be droegen 611.17. Ook de Wijkverple ging en de t.b.c.bestrijdingsver. had den ieder een tekort resp. groot 291.73 en 123.44. Nadat de con trolecommissie gehoord was, werd de penningmeester de heer H. Haagsma dank gebracht voor zijn nauwkeurig beheer. Van het bestuur der psychia trische inrichting te Franeker was een verzoek ingekomen om een film avond te mogen houden met collecte, aan het bestuur werd overgelaten om hierover te beslissen. Ook was er een ingekomen stuk, inhoudende een ver zoek om een vaste bijdrage in de exploitatiekosten van het sanatorium Beatrix-oord. Getracht zal worden om uit de verschillende jeugdver, een commissie te vormen welke eens per jaar een inzameling zal houden voor dit nuttige doel. De wijkzuster acht het wenselijk een consultatiebureau voor zuigelingen op te richten en dan eens in de veertien dagen daarvoor zitting te houden te Abbega en Oost hem. Algemeen was men van oordeel dat hieraan ten volle medewerking moest worden verleend. Het afgetre den bestuurslid de heer L. P. Hijla- rides werd herkozen. Volgde sluiting der vergadering met dankgebed. KERK-CONCERT. Jo Vincent (sopraan) Gezinus Schrik (orgel). Dinsdagavond werd in de Martini kerk een concert gegeven door Jo Vincent en Gezinus Schrik. De baten van dit concert waren bestemd voor het Oorlogsmonument te Sneek. Hoe wel de kerk nog vele lege plaatsen vertoonde, was het bezoek toch wel zo, dat er een behoorlijk bedrag aan de Commissie voor het Oorlogsmonu ment kon worden afgedragen. Was een gang naar dit concert alleen al gerechtvaardigd door de steun, die men op die manier aan een sympa thiek doel verleende, muzikaal viel er zo veel te genieten, dat ook om die reden een bezoek aan de Grote Kerk alleszins de moeite waard was. Jo Vincent is nog altijd een onzer groot ste zangeressen en het luisteren naar haar prachtige stem en volmaakte techniek is een genot. Daarbij komt, dat de zang, begeleid door het orgel in de grote ruimte van de kerk wel bijzonder goed tot haar recht komt. Van de drie oud-Duitse geestelijke liederen, waarmee de zangeres begon, ontroerde vooral het tweede: Zuflucht in der Anfechtung. Hier verenigden zangstem en orgel zich tot een prach tige eenheid, zodat een fraai geheel verkregen werd. Van de overige liede ren trof ons: „Laudate Dominum” van W. A. Mozart, terwijl ook in „Je zus is m(jn Rozenboom” veel te ge nieten viel. De heer Schrik, die alle zangnum mers correct begeleidde, speelde ter afwisseling enkele orgelsoli, t.w. zich gedwongen zal zien, vanwege de verstrengeling der Amerikaanse 'belan gen met de Europese, de oorlog te aan vaarden. Helemaal bevredigend van Europees standpunt is het compromis stellig niet, maar daarvoor is het dan ook een compromis. Het minst bevredi gende is misschien wel dat het Atlan tisch pact wat van zijn scherpte als oorlog-voorkomend instrument inboet. Een automatische verplichting tot Ame rikaanse bijstand zou Rusland in ster ker mate kunnen terughouden van on beraden stappen, dan een verplichting die op het beslissende moment toch nog altijd de goedkeuring van het Congres nodig heeft en dus toch een enigszins twijfelachtig karakter behoudt. Als enigszins gevaarlijk, dient in dit ver band een enquête te worden gekwalifi ceerd, dezer dagen door het Amerikaan se blad de Washington Post gehouden.' Het blad heeft 88 van de 96 Amerikaan se senatoren gevraagd of ze voor oorlog zouden stemmen indien de Russen een land, dat tot het Atlantische pact be hoorde, zouden aanvallen. Slechts 27 senatoren antwoordden ja, zonder voor- b ‘houd, 23 met voorbehoud en 37 wensten niet te antwoorden. Dergelrjke enquêtes kunnen bij de Russen slechts twiifel wekken aan de doeltreffendheid van het Atlantisch pact, en zouden er toe kunnen meewerken hen te verleiden tot een avontuur, waarom, van Russi sche zijde bekeken, de toestand eigenlijk vraagt. Nu Noorwegen immers zich bij het Atlantisch pact zal aansluiten ondanks zijn onvolkomenheden bete kent dat toch een zware diplomatieke nederlaag voor Rusland. De Noren heb ben alle Russische dreigementen in de wind geslagen. En daarom ziet men eigenlijk uit naar een plaats waar de Russen zullen trachten hun diplomatiek prestige te herstellen. Er wordt natuur lijk gemompeld over Finland, omdat de Russen hier het voorwendsel zouden hebben dat de Noorse aansluiting aan het pact een zodanige bedreiging voor hen in het Noorden vormt, dat ook zij daar hun bases vooruit moeten schuiven. Overigens zullen van de wedloop zich strategisch en economisch belangrijke posities in Europa te verschaffen, naar alle schijn de West-Duitsers het meest profiteren; de machtsverhoudingen bren gen nu eenmaal mee dat de smalle strook West-Europa de samenwerking met West-Duitsland nodig heeft om zich economisch en militair sterk te maken, zodat, zoals de N. R. Crt. het dezer da gen zeide, het volk dat de verschrikke lijkste oorlóg van de moderne tijd ont ketend heeft, allicht ook de grootmoe digste vrede van deze tijd zal krijgen. Zelfs de geringste grenscorrectie zal, voor zover die bij de Duitsers verzet ontmoet, te Washington en te Londen weinig steun ontmoeten. Overigens moet gezegd dat de West-Duitsers met een grootmoedig vredesverdrag nog lang niet van al hun zorgen zijn ont heven, het cjjfer van 900000 werklozen zegt daaromtrent wel iets. Het hapert ook West-Duitsland aan exportmogelijk heden en daarom is opneming in een West-Europese samenwerking ook voor deze Duitsers zelf van groot belang. De Russen zijn uiteraard niet zo zachtzin nig met hun Duitsers als West-Europa met de hare, zij hebben zo hun eigen methoden om hen te dwingen tot mede werking. Deze methoden lopen van concentratiekampen tot kerkvervol ging, want ook de laatste schijnt thans voor Oost-Duitsland op het Russisch programma te staan. En zo zal straks daar geschieden wat in Hongarije is ge beurd en in Bulgarije in volle gang is, waar al enige <fer gearresteerde protes tantse geestelijken „bekend” hebben verraad gepleegd te hebben. Overigens, hoezeer het gewenst voor West-Europa is zich de medewerking van West-Duits land te verzekeren, blijkt uit het feit, dat juist de bezwaren van een aantal Amerikaanse militairen tegen de mili taire verplichtingen in het Atlantisch pact, voortvloeiden uit het feit dat zij het ondiepe gebied van West-Europa weinig geschikt achten voor verdediging en dus maar liefst zouden zien, dat het neutraal bleef in en oorlog tussen de Ver. Staten en Rusland. Zij zouden die oorlog het liefst in de wijde ruimte van de Stille Oceaan en Azië uitvechten, met gebruikmaking van de mensen massa’s van Azië. Natuurlijk is deze redenering onzinnig, omdat om dezelfde reden waarom de Ver. Staten West- Europa onzijdig zouden willen houden, de Russen het juist in een oorlog zouden willen betrekken, omdat het een ge makkelijke buit lijkt, die hun bases tegenover Engeland zou verschaffen. Intussen doet zo’n redenering toch ook wel weer de grote AmerikaansEngel se belangstelling voor Zuid-Oost-Azië begrijpen. De Engelsen hebben pas weer steun in de vorm van wapenleve- ringen aan Siam toegezegd, waar de staat van beleg is afgekondigd om com munistische infiltraties uit Malakka, waar de Engelsen de benden hevig te lijf gaan, te voorkomen en tevens een oogje te houden op de grote Chinese vestigin gen in Siam, die, nu de communisten in q China zoveel te zeggen hebben, neiging zouden kunnen vertonen die beweging naar Siam over te planten. Uit China zelf is er weinig nieuws, de regering is er verdeeld, één groep wil de oorlog - tegen de communisten voortzetten, een andere met hen vrede maken. De ont- 1 8 O 5,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1