Franks Race naar hel Geluk Overdracht van Souvereiniteit I 1 aanmerkelijk vervroegd Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST r 4e JAARGANG. No 17 s, I- I Een roman uit de automobie’wereld door STAN VAN KAMPEN. BOEREBUTER. 1 DINSDAG 1 MAART LS4f Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad 34 I Regeringsverklaring over Indonesië. de 8 3 L> FEUILLETON. een >d n) een n Wordt vervolgd. I Beperking bewegingsvrijheid leiders der republiek opgeheven. De Commissie v. h. Oorlogsmonument. Ab.prqs ƒ2.50 per halt jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar rs Verschjjnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per tn.m. Bij contract (handels* adv.) lager. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEIN ZAND 7 Tel. 2872 OORLOGSMONUMENT SNEER. Doqr de heer Rasterhoff met harte lijke dank ontvangen van N. N. 100 „om toe te voegen aan het batig sal do van het door Jo Vincent en de heer Schrik gegeven Kerk-concert”. Het genoemde saldo bedraagt thans 234.80. Ronde-tafelconferentie in Den Haag op 12 Maart, waarbij commissie V.N. welkom om bijstand te verlenen. e) As men dêr net op óf komt, dan mei der wol in stik spile wurde mei de titel huning, net? Nou der wiene ge- nóch leafhabbers foar boerebüter (of winliken moat it nou mei in haedlet- ter). It Snitser Frysk Toaniel, dat de fuotten al wer hwat better under ’t gat hat, die der goed oan dit stik fan Abe Brouwer to spyljen, lit wy dat mar foaropstelle. Foarsitter Lantinga dielde mei, dat de seal under hast bi set wurde koe mei stypjende leden en hy hope, dat it spyljen op dy joun guon gasten der ta bringe soe, harren ek as stiper op to jaen. Nei it sjongen fan it Frysk Folksliet spile „The hap py band” in mars en In wals, oan de fuottebiweging yn ’e seal to hearren, tige nei ’t sin. Regisseur Abe Brou wer joech yn in koarte forklearring noch efkes oan, hoe’t it stik foar de oarloch üntstien wie: in ütliz dy’t net oerstallich wie. It stik die it noch bést en de oanwêzigen hawwe tige laitsje kinnen. Under de spilers wiene aide bikenden, mar ek inkelde nije gesich- ten. De rol fan Thomas Scheltema, de oannimmer waerd tige goed spile troch Lantinga, yn jeugdige edysje. Lantinga kin him op it toaniel rédde, spilet der soms net, mar libbet der. Syn frou Saekje koe dy hichte net earlik helje, mar brocht it der dochs goed óf. Hja hie ek in minder tank- bere rol. Fan de beide dochters foldie Jel faeks it bést, Anskje en Jildert, de faem en feint yn twa bitsjuttingen, warden har bést. Wibo van Delden, de kantoarman, foldie as abbekaet better dan as feint fan Lükje. Hy moat him foar oerdriuwen wachtsje. Piter, bis bis, fielde him earst net sa wis fan syn saek, mar doe’t er de stipe fan syn blaffer rielde, waerd er aerdich frijer. It mesyk hie him yn it skoft noch ris hearre litten oer Mexi- kaenske cowboys en Fryske weagen, tige nei ’t sin fan de measte oanwêzi gen. Foar hwa’t om alf ure der noch net genóch fan hie, bistie de gelegen- heit om op it „efternei dounsjen” jit- ris wille to hawwen. It Snitser Frysk Toaniel sil tofreden wêze oer dit ear- ste jier. BUURTVER. V. G. V. Vrijdag 25 Febr. hield bovengenoemde ver. haar jaarvergadering in de boven zaal van de Gouden Leeuw. Toen voorz. Oppenhuis opende kon hij zeer vele le den welkom heten. Het verslag van de penningmeesteresse, mevr. Kamstrade Vries, werd in goede orde bevonden. Het batig saldo der ver. bedroeg op 24 Febr. ’49 531.02. Het jaarverslag werd door de secretaris de heer J. Bakker voorge lezen, waarna het zomerprogramma OUDERAVOND O.L. SCHOOL NO. 1 SPERKHEM. Donderdag 24 Febr. heeft school I een ouderavond gehouden in „St. Jozef” al hier. Van 78 uur was het bezichtigen van het schoolwerk der leerlingen in de school. Daarna werd een gezellige bij eenkomst gehouden in bovengenoemd gebouw. Om ruim 8 uur opende, wegens afwezigheid van de voorzitter der ouder- commissie, het hoofd der school de heer May de vergadering, hij heette alle aan wezigen hartelijk welkom en vroeg eni ge clementie voor de kinderen, die een toneelstuk opvoerden. Eerst werd de agenda in een vlot tempo afgewerkt. Wegens vertrek moesten twee nieuwe leden gekozen worden in de oudercom- missie. Hiervoor werden gekozen mevr. KeuningWierda en de heer J. R. de Dood. Bij de rondvraag werden enige vragen gesteld, deze werden tot tevre denheid der stellers beantwoord. Daarna werd begonnen met het toneelstuk „de Hofkleermaker”, dat door de leerlingen der school werd opgevoerd. De kinderen hebben zich ten volle gegeven en speel den zeer vlot. Vooral de Elf «’"-Koningin, de Kabouterkoning en niet te vergeten de kabouter Wortel waren zeer rolvast. Het geheel was onder leiding van het hoofd der school ingestudeerd en met welwillende medewerking van mevr. Kan waren de verschillende dansen in gestudeerd. Aan het slot werd haar als dank een bloeiende plant aangeboden. De toneeldécors waren door het hoofd der school en twee vaders uit het Sperk- hem in hun vrije tijd vervaardigd. Met een gezellig bal werd de avond besloten. BUURTVER. „MAPLE LEAF”. Onlangs hebben we er in dit blad mel ding van gemaakt dat bovengenoemde buurtver. rechtstreeks uit Canada een „Maple Leaf”-vlag zou ontvangen. Za terdag jl. is dit dundoek met begeleidend schrijven gearriveerd. Het plan is om op 15 April a.s. de bevrijdingsdag van Sneek de vlag voor het eerst te doen wapperen. welke werd vastgesteld op Woensdag 13 Juli a.s. Na nog enkele zaken be treffende de toneelclub en de a.s. bonte avond te hebben besproken, sloot voorz. de gezellige jaarvergadering. foonplaat op het laatste ogenblik nog op een andere mars moest worden uitgevoerd, bleek van deze verande ring geen nadeel te hebben ondervon den, de uitvoering werd keurig ver zorgd. Een rhythmische oefening door de. dames werd prachtig uitgevoerd. Een kleurrijk nr. was wel het linten- spel, dat door de dames werd gege ven, en door de verschillende combi naties een schoon geheel opleverde, eindigende in een grote rozet, waarbij door een der dames enkele verzen werden gedeclameerd. De voorzitter bracht daarna harte lijk dank aan de heer Canrinus, wie hij een cadeau offreerde, evenals aan de heer Blom, terwijl ook de pianiste, mej. Dijkstra, deelde in deze dank en bloemen ontving. Met het zingen van Gez. 135 1 en dankgebed werd deze uitvoering besloten. Zürich uw brief met de ring heeft gebracht, was elke rancune mij vreemd. Laten wij er niet meer over praten Laat ons doen, alsof dit slechte jaar in werkelijkheid nooit heeft bestaan. U wilt, dat ik de wagen in de grote race in Zwitserland rijd?” „Ja, mijnheer Horn. Ik heb u aan het stuur van de Knock-out gezien en vertrouwen in u gekregen. Hoe denkt u op het ogenblik over Sinnisfaere „Dat hij een misdadiger is. Dat zijn fabriek door tfoep gewetenloze mensen wordt bestuurd”. Hij vertelde haar zijn wedervaren te Stockholm van het moment van aankomst tot de door Sonja ge schreven brief, en de plotselinge aftocht. „Dus uw vroegere vriendin heeft u gered?” „Laten we hierover zwijgen. Deze vrouw was donkere bladzijde in mijn leven, een episode, welker duistere tragiek mij tot het einde van mijn leven zal volgen. Zij gelooft in het onvermijdelijke noodlot en dat noodlot zal haar tenslotte vernietigen”. „En wie heeft onze uitvindingen aan Sinnisfaere ver raden, wie heeft Pradly vermoord?” Frank zweeg, terwijl hij naar de grond keek. Vol angst hield Evelyne haar ogen op hem gericht. „U weet het, mijnheer Horn. Verzwijg het niet voor mij”. Frank zweeg nog steeds. „,Zeg het toch”, smeekte Evelyne haast. „Het zal een zware slag voor u zijn, want de schul dige heeft in de Woodley-Works een grote rol gespeeld. Hij mocht uw persoonlijke vriendschap genieten”. Het klonk bijna bitter. Doch Evelyne deed of zjj het verwijt, dat er in lag, niet hoorde. Haar ogen werden groot van angst voor de waarheid, die zij vermoedde., „Duncker”, fluisterde zij. „Ja, Duncker”, zei Frank net zo zacht. „Wie zou dat hebben gedacht!” „Sid Morton heeft de beste bewijsstukken reeds bij elkaar. Hij heeft drie berichten van Duncker aan Sin- uisfaere onderschept. Kent u Dunckers verleden?” BOND VAN CHR. POLITIE AMBTENAREN. De leden van de afd. Sneek en om streken van bovengenoemde bond had den hun uniform verwisseld voor ci viel, want de afd. hield een feestelijke jaarvergadering in Aere Perennius. De voorzitter, de heer J. v. d. Kuur, van Sneek sprak een kernachtig ope ningswoord en heette in het bijzonder welkom de bondspenningmeester de heer Steinhart. De heren S. de Jong van Scharnegoutum en B. de Jong van Heeg werden gehuldigd in ver- men nje^ (-e veej eer bewijst aan derge- MEVROUW SPOOR ZORGT ER VOOR. Lange tijd heeft één van onze Sneker jongens in Indonesië in een ziekenhuis moeten vertoeven, voor herstel van een ongeluk, buiten dienst opgelopen. Het verheugt ons zeer van hem te vernemen, hoe prettig het daar voor hen allen was, wanneer de wekelijkse bezoekster van het „Mevrouw Spoor”-gilde, hen kwam verrassen met een bloemetje, wat fruit of een practisch cadeautje, en die bo venal natuurlijk de gezellige aanspraak bracht. Dit bezoek is ingesteld ter ver vanging van ons familiebezoek, wat wij helaas niet kunnen brengen. Deze dames doen dit werk uit liefde en dankbaar heid, voor alles wat onze jongens zich daar, op die grote afstand, moeten ge troosten. Maar wat wij wel kunnen, doen is het volgende: Houdt eens een kleine collecte in uw familiekring, wanneer er een feestavondje is en mogelijk grote redenen tot dankbaarheid. Denk dan eens* aan hen, die zo ver verwijderd, zo veel en zo lang tijdens hun ziek of ge wond zijn, aan ons denken. Leef mee en geef mild, zodat dat mevrouw Spoor- fonds, inderdaad veel bloemen en fruit voor onze jongens kan bekostigen en onze plaatsvervangsters niet met lege handen behoeven te komen. Bewijs onze jongens, dat wat zij krijgen, inderdaad van ons komt. Richting kent men in dit werk niet. Schouder aan schouder lig gen „zij” op hun herstel te wachten en onze bewijzen van liefde en meeleven geven bergen moed en leren dulden en dragen. Wees niet bang dat deze gelden niet tot de laatste cent voor dit doel benut worden, ’t is alles liefdewerk, dat vrijwillig en blijmoedig verricht wordt. Zij die het begrepen, hebben het bewijs geleverd. Hartelijk dank aan allen die met hun gaven dit werk mee mogelijk maken, tot heil van onze zieken en ge wonden in Indonesië. Ontvangen van de Vereniging van Huisvrouwen de Kerstcollecte groot ƒ40.68; van de Zangver. „Lytse Krêft”, Sijbrandaburen de collecte groot 20; van de Jongelingsver. Sijbrandaburen de collecte groot 18; van de Tuinbouw- Ver. feestavond jubileum, de collecte groot 41; van de familie v. H. 10. To taal 129.68. T. CASTELEIN—v. d. Hem. JUTRYP—HOMMERTS. De bever- fokkerijen, dy’t de léste tiid as padde- stuollen üt de groun rize, hawwe ek yn üs doarpen har yngong fo- n, De hear Fr. Nieuwenhuis, hwaens hokken for- line wike ré kommen binne, hat syn earste beide spantsjes krige. Ek de hok ken fan de hear P. Strikwerda kinne binnenkoart yn gebrük nommen wurde. VERKOOP OPEN GROND KRUIZEBROEDERSTRAAT. Notaris Gramser te Roordahuizum veilde in één zitting het terrein aan de Kruizebroederstraat waarop Het onlangs afgebrande pand van Van der Laan’s Zaadhandel heeft gestaan. Koper werd de heer S. Feenstra q.q. te Sneek voor 4746.—. Geslaagd voor diploma A Zieken fondswezen onze stadgenoten mej. B. W. Tinholt en de heren G. Akkerman, H. de Jong, J. Orsel en voorts de heer KI. de Vos van Oppenhuizen. Onze stadgenoot de heer G. Mulder heeft met zijn Schotse herdershond Thesar (reu) op de gehouden clubmatch van de Kinologenclub „Friesland” op 26 Febr. jl. de kwalificatie „Uitmuntend” behaald. Tevens werd deze hond tot de beste der herdershonden verklaard. boottocht, die door een ongeluk met een gramo- belangrijkste punten van het parcours verzameld. Dr. Woodley, Evelyne en de heer Millner hadden Como tot verblijfplaats gekozen, waar Woodley een villa had gehuurd, vlak bij de finish. Frank Horn en Sealson wachtten met flegmatische kalmte de start af, want zij waren er van overtuigd, te zullen winnen. Na de eerste proefritten had Sealson gevraagd: „Wat denkt u nu van de wagen?” En Frank had geantwoord: „Volgens mij is hij tien maal beter dan de Knock-out. Over Duncker zullen we maar zwijgen”. Het was beiden nu duidelijk, dat de wagen tot nu toe nooit had gewonnen, omdat Duncker in het belang van zijn opdrachtgevers niet winnen mocht. Sealson had het eerst verdenking tegen Duncker opgevat, toen deze het vorige jaar op de Bernardino had verloren, hoewel Sealson overtuigd was, dat de auto gemakkelijk tegen de Knock-out op kon. Doch daar hij niet gewoon was over een nacht ijs te gaan, had hij eerst zekerheid wil len hebben. Daarom had hij destijds gezwegen en zich in stilte voorgenomen alle handelingen van Duncker na te gaan, welke methode uiteindelijk tot succes had ge voerd. Eindelijk kwam het uur van de beslissing. De „Knock-out” werd het eerst gestart. Kort daarna de Evelyne. Het eerste deel van de rit tot over de Gotthard verliep zonder bijzondere sensatie. Ontelbare bochten drukten de snelheid. De Knock-out lag iets voor. Frank hield zijn wagen op gelijkmatige afstand. Voorbij Flüelen reden de Zweden hun wagen op het hoogste tempo, op de voet gevolgd door de Evelyne. Sealson lachte. Hij begreep Frank. Voor hem zou de ren eerst beginnen op de brede rechte weg door het Tessino-dal. Voor en op de St. Gotthard werkten de bochten remmend op de snelheid, hoewel zij, dank zij de automatische schakeling, toch met ongelooflijke snel heid werden genomen. JUBILEUM-VOORSTELLING LOU BANDY. De aankondiging van de jubiléum- voorstelling van Lou Bandy onder aus piciën van Rinket-Faveur, voor Donder dagavond jl. in Amicitia, had ook hier enige deining veroorzaakt. Men kent de reden: Lou Bandy heeft destijds bij zijn optreden in theater Carré in Amsterdam zich een wat ongelukkig grapje over Friesland veroorloofd, waaraan men j zich hier en daar in onze provincie ge- I stoten heeft. De vraag mag gesteld of SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Enfin, de Snitser Jongerein deed het door het verspreiden van biljetjes onder het publiek voor het theater er wa ren nogal wat mensen op de been maar de politie hield een oogje in het zeil en noch vóór noch in het theater werd de orde verstoord. Kennelijk had het bezoek aan de voorstelling enigszins onder de actie geleden, maar de goede stemming onder het publiek, dat er was, niet. En evenmin de prestaties der ar- tisten. Frans van Valkenburg toonde zich weer een uitnemend accordeonnist, de goochelaar Niberco, de wereldkam pioen van het concours 1948, kwam na tuurlijk met verbluffende staaltjes van zijn kunnen. De Annebelle’s en Co. ver wierven al evenveel applaus met hun internationale zang- en dans-show vóór en met de revue „de la Danse” na de pauze. De „man met de lachende benen” de Belgische excentriek comedian Fransky en na de pauze de muzikale excentriek Bambay deden het hunne tot het vermaak van het publiek, maar het leeuwendeel daaraan had toch de jubila ris, die als Lou met de geit, in gezel schap van deze viervoeter, zijn reper toire opende en daarna zjjn meest popu laire liedjes bracht. Hij was zeer op dreef en het afscheid tussen hem en het publiek was blijkbaar moeilijk want hij bleef zo lang op het podium dat het al zeer Iaat was toen onder daverend ap plaus het einde kwam. De regie had Ar nold Hofman, de muzikale omlijsting was van Co V. d. Heide Wijma. Officieel werd Zaterdag, nadat dr. Beel te Batavia teruggekeerd was, het volgende bekend gemaakt: In het regeringscommuniqué van Woensdag 23 dezer is medegedeeld, dat bij het overleg tussen de Nederlandse regering en de hoge vertegenwoordiger van de Kroon gewichtige besluiten zijn genomen ten aanzien van de gedragslijn, welke terzake van het Indonesisch vraagstuk zal worden gevolgd. De Nederlandse regering is er van overtuigd, dat voor een bevredigende oplossing van de hangende vraagstukken een vervroegde overdracht harer souvereiniteit over Indonesië aan een representatieve federale regering de aan gewezen weg vormt. Zij heeft daarom het besluit genomen te trachten deze overdracht, welke overeenkomstig haar vroegere plannen in de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari jl. als een op uiterlijk 1 Juli 1950 te bereiken doel is gesteld, te doen plaats vinden op een aanmerkelijk vroeger tijdstip. Uiteraard vereist de meest gewenste uitvoering van dit plan de oprechte en voortvarende samenwerking van alle partijen; de regering meent, dat het door allen begeerde doel het vertrouwen wettigt, dat voor een dergelijke samen werking ook bij allen bereidheid zal worden gevonden. In verband met de wenselijkheid onverwijld een aanvang te kunnen maken met een overleg voor een spoedige totstandkoming van de souvereine Verenigde Staten van Indonesië, en teneinde uitvoering te kunnen geven aan het ten aan zien van de vrijlating in de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari 1949 gestelde, heeft de Nederlandse regering besloten om de beperkingen van de bewegingsvrijheid van de republikeinse leiders, voor zover zulks nog niet is ge schied, op te heffen. Nader overleg met de betrokkenen zal worden gepleegd over de plaats, waar zij zich zullen wensen te vestigen en over de voorberei dingen, welke alsdan voor hun vestiging aldaar nog moeten worden getroffen. Om tot een daadwerkelijk overleg te geraken heeft de regering besloten het initiatief te nemen tot het bijeenroepen van een Ronde tafel-conferentie, welkè zo spoedig mogelijk namelijk reeds op 12 Maart a.s. te ’s-Gravenhage zal aanvangen. Op deze conferentie zal overleg zijn te plegen over de voorwaarden en modaliteiten, waarop een zoveel mogelijk vervroegde souvereiniteltsover- dracht in de zin als hierboven aangegeven, zou kunnen plaats vinden; over de gelijktijdige totstandkoming van de Nederlands-Indonesische unie, alsmede over voorzieningen voor de tussenliggende periode, waaronder de instelling van een federale interim-regering, zulks mede in ’t licht van déze vervroegde souvereini- teitsoverdracht. De Nederlandse regering is bereid in gemeen overleg met de betrokken par tijen elke door een dezer partijen ter conferentie voorgestelde oplossing op haar merites te onderzoeken en na te gaan in hoeverre deze met haar verantwoorde lijkheid overeen is te brengen. In deze geest zijn uitnodigingen gericht tot alle betrokken partijen om deel te nemen aan bovengenoemde conferentie. Aan de U.N.C.I. is medegedeeld, dat de Nederlandse regering haar aanwezigheid bij deze conferentie op prijs zal stellen, teneinde deze commissie in staat te stellen haar bijstand te verlenen. DIT VOORJAAR GEEN PRODUCTIE- KEURING TE SNEEK. De commissie tot het houden van pro- ductiekeuringen in het voorjaar te Sneek deelde ons mede, dat in overleg met het bestuur van het Frieschc Rund- vee-Stamboek de keuring in 1949 geen doorgang zal vinden, daar het Friesch Rundvee-Stamboek in 1949 in de herfst een keuring organiseert op dezelfde grondslag. Wel is de commissie voorne mens in 1950 in ’t voorjaar een keuring te houden in dezelfde geest als in 1947 en 1948. CHR. GYMNASTIEKVER. „ADVENDO”. Het mag ontegenzeggelijk een mooie uitvoering genoemd worden, welke door bovengenoemde ver. Don derdagavond in het Geb. v. Chr. Bel. aan haar leden en de talrijke belang stellenden het Gebouw was vol onder leiding van haar nieuwe direc teur, de heer L. Canrinus, werd aan geboden. Het tamboer- en pijpercorps onder directie van de heer W. Blom, gaf ook nu zijn pittige medewerking, hoewel de bezetting iets zwakker was dan bij de jeugduitvoering, waar het geluid toch wel wat te fors bleek en ook nu in de pauze-uitvoering van een zodanig klankvolume was, dat er toch wel wat veel van het gehoor gevergd werd. Na de opmars was eerst het woord aan de voorzitter, die allen na samen zang en gebed hartelijk welkom heet te, in ’t bijzonder de heer en mevr. Jongejans, de bondssecretaris de heer Ter Steeghe, de predikanten, de da mes Canrinus en Blom, het Chr. Schoolbestuur, de ere-leden, de heer v. Wijlen, rijksconsulent, de heer v. d. Kooi van de P.O., de comm. voor lich. opvoeding, de medische sport keuring, heren gymnastiek-leraren, zusterver. uit Sneek en omliggende plaatsen. De inzet was een goede vrije oefe ning, door de dames-adsp. keurig weergegeven, gevolgd door een dito oefening van de heren. Laagrek-adsp. heren was helaas het zwarte kind; de deelnemers faalden wel eens in hun ongetwijfeld goede bedoelingen. Ook nu bleken de knotsoefeningen aan trekkelijke nrs. te zijn, terwijl de been- zwaai-oefening mooi gegeven werd. Het individuele werk bij het toestel- turnen neren, de ringen van dames en heren le graad, brug dames le graad, hoogrek heren le graad dwongen al ler bewondering af; de vrije oefening dames en Hollands vlag van de adsp. dames werden fraai uitgevoerd. Bij de oefening in voortbewegen was uit breiding aan de oefenstof gegeven, wel!: nr. ook nu aller aandacht trok. Voor de pauze werd nog het nr. vlag- zwaaien ingelast, welk nr. van de deelneemsters heel wat inspanning vergde en een dankbaar applaus mocht verwerven. De vrije oefening /an de adsp. he ren werd goed en correct uitgevoerd, evenals de vrije oefeningen van de da mes en de adsp. dames; de even- wichts-oefening van de dames was sommige deelneemsters wat te smal van baan om flink mee te doen. De werd besproken. Het overgrote deel der rhythmische oefening van de dames, aanwezigen was voor een „Neen”. Evelyne was bang voor een nieuwe ver rassing. „Hij ging als koloniaal naar de Congo en werd we gens oplichting veroordeeld. Twee jaar heeft hij in de gevangenis doorgebracht; daarna kwam hij in Europa bij Sinnisfaere, voor wie hij eerst bij de „Olympic” en toen bij ons sabotage pleegde”. „Maar dat is verschrikkelijk”, riep Evelyne, terwijl ze haar handen tegen haar gelaat drukte. „En zo iemand heeft ons volste vertrouwen genoten. Dat was Pradly’s vriend! „Voor het ogenblik nog tegenover niemand een woord hierover”, verzocht Frank, „de zaak klopt nog niet helemaal. Ik heb het u alleen maar meegedeeld, opdat u bent voorbereid”. Dankbaar keek Evelyne hem aan. „U zult voor ons de race winnen, mijnheer Horn!” „Wij zullen winnen”, antwoordde Frank, afscheid nemend. I agent van politie alhier waren. Zij ontvingen ieder een bloemstuk. De afd. telt thans 52 leden. De heer Stein hart hield een referaat over: „De so ciale voorzieningen”, waarin in het kort ook nog besproken werd de ge neeskundige verzorging der politie, waarop enige bespreking volgde. t>oor onderscheidene voordrachten werd een en ander afgewisseld, zodat de vergadering een zeer gezellig verloop had. Sid Morton had in deze dagen met bovenmenselijke kracht gewerkt. Sedert zijn nederlaag in Stockholm voelde hij zich hiertoe nog meer verplicht. Zonder het te weten werd Duncker met een net omsponnen, waar uit geen ontsnappen meer mogelijk was. Hij speelde in zijn badplaats weer de zieke en de wereld geloofde het. Te Zürich, de startplaats voor de grote Zwitserse rallye, trof Sealson tezamen met Millner alle mogelijke voorzorgsmaatregelen om een herhaling van het ge beurde bij de Bernardino-race onmogelijk te maken. Reeds drie dagen voor de aanvang vond daar een ware volksverhuizing van auto’s naar Zwitserland en Noord-Italië plaats, want in Como zou de finish zijn. In het middélpunt van de belangstelling stond natuur lijk weer het met spanning verwachte dud tussen de beide modernste racewagens ter wereld, die van Sinnis faere en Woodley, het duel, dat op de derde dag zou worden gehouden. Alle prominenten uit de automobielsport waren op de „Mijnheer Horn, wij hebben nu allen ingezien, hoe groot het onrecht is, dat wij u hebben aangedaan”. „Allen? Dus ook miss Evelyne? Heeft zij bekend, hoe onrechtvaardig de haat was, waarmee ze mij heeft ver volgd?” „Niemand heeft meer verlangd naar uw terugkeer, dan juist mijn dochter Evelyne”, was het antwoord. Frank slikte het bittere woord weg, en dacht aan de ring met de robijn. Dr. Woodley ging verder: „Evelyne zal alles doen om haar fouten goed te maken. Zij laat u verzoeken bij de race „Dwars door de Alpen” de Evelyne te rijden”. Het stemde Frank aangenaam te bemerken, dat men hem zoveel mogelijk tegemoet wilde komen en dat men zijn tijdelijk overlopen naar de concurrent wilde ver geten. „Ik dank u voor uw vertrouwen. Ik zal de wagen gaarne rijden; waar kan ik miss Evelyne vinden om haar persoonlijk te danken?” „Zij is in haar boudoir en zal u graag ontvangen”. Enigszins verlegen met haar figuur ontving Evelyne hem. Haar trots was, na de volledige nederlaag, die zjj had geleden, volkomen gebroken. Zij bood de jongeman een van de witlederen fauteuils aan. „Ook ik heb veel bij u goed te maken, mijnheer Horn, kunt u mij vergeven?” Frank werd warm en koud tegelijk van emotie, toen hij het geliefde meisje zo hoorde spreken. „Miss Evelyne, sedert het uur, dat Sealson mij in band met hun 30-jarige politieloop- lijke grapjes van een beroepshumorist baan op 10 Febr. jl. Beide heren heb- als men ze op een goudschaaltje gaat ben de afd. mede ongericht toen ze wegen en er met ernst op reageert.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1