al f Franks Race naar hel Geluk Een roman uil de automobielwereld door STAN VAN KAMPEN. 74 H id rt Val ‘1 n iiiininin 1 ll Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De Friesche Binnenscheepvaart 4e JAARGANG No. 19 36 I” IR DINSDAG 8 MAART 1949 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad I I 1 1 A en z tijd :n FEUILLETON. I Wordt vervolgd. 1 t De Republikeinse leiders over de uitnodiging. n e i i In beginsel heeft ir. Soekarno de uitnodiging van de Nederlandse rege ring voor de Ronde Tafelconferentie aanvaard, maar in de praktijk zal dat niet veel geven omdat hij tevens ver klaarde dat de Republikeinse leiders niet ter conferentie zullen verschijnen zolang de republikeinse regering zich niet te Djokja kan vestigen. Rondetafelconferentie kan in elk geval nog niet op 12 Maart beginnen. Evelyne voelde, dat in haar leven een grote omme keer was gekomen. Zij kwam zich zelf vreemd voor en toch wondergelukkig. Er was iets in haar gestorven en dat maakte haar hart wonder licht. Haar blik bleef rusten op de slanke, doch energieke handen van Frank, aan de een waarvan de robijn rood glansde. Ab.prijs ƒ2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per halt jaar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 t t e t 3 t 3 t 3 katen ility" 2402 :m ril :n. enz. Terwijl al deze dingen plaats vonden, had Sid Morton niet stil gezeten. Eerst had hij zich dagenlang te Davos opgehouden en op de laatste dag van de rennen was hij naar Como gekomen. Met oprechte vreugde had hij de triomf van Frank en Sealson meebeleefd. Doch naar de villa kwam hy niet. Rustig zijn pijpje rokend, wachtte hij met de rest van het publiek op de aankomst van de Sinnisfaere-rijders. Holm werd door de menigte met gefluit en gejoel onthaald. Hij had een geweldige neder laag geleden en reed, terwijl Gritt hoogmoedig over de menigte heenkeek, snel weg. Doch midden op straat trad Morton hem met opgeheven hand tegemoet. Gritt herkende hem dadelijk en verzocht Holm te stoppen. De detective kwam naderbij. „U hebt een slechte rit gemaakt, heren!” „Wat wenst u, mijnheer?” vroeg Gritt, die zijn best deed koel en afgemeten te doen, terwijl het verschenen van Morton in Como hem zeer bedenkelijk voorkwam. „Ik breng u de laatste groet van een overledene”. „Van een dode?” vroegen Holm en Gritt verblekend. „De door u gezonden spion en moordenaar van Pradly, Duncker, leeft niet meer. Toen ik hem gister- TUSSENTIJDSE BON VOOR 50 GRAM VLEES. Bon 024 Algemeen is tot 12 Maart geldig voor het kopen van 50 gr. vlees. De bonnenlijst van a.s. Donderdag zal het oude vleesrantsoen van 400 gram weer brengen. Het kaasrantsoen wordt dan weer tot 200 gr. per 14 dagen terug gebracht. DE INDONESISCHE KWESTIE. Nederland doet een beroep op de Veiligheidsraad. De Nederlandse regering heeft in een schrijven aan de Veiligheidsraad bg deze er op aangedrongen het Ne derlandse voorstel betreffende het bij eenroepen van een Rondetafelconfe rentie te steunen. JAARVERGADERING CHR. LYCEUM. Zaterdag 5 Maart werd in het Ge bouw voor Chr. Belangen een ledenver gadering gehouden van de Ver. voor Chr. Middelbaar en Voorber. H.O., on der leiding van de heer A. L. J. Wijtzes. Na opening met gebed sprak de voorz. een kort woord, waarna de secretaris, de heer W. Nauta de notulen las en het jaarverslag uitbracht, dat onveranderd werd goedgekeurd. De school heeft nu twee dubbele klassen en telt momenteel 106 leerlingen. Daar het Chr. Lyceum wil opleiden als H.B.S. en Gymnasium, Concurrentie. Zal de campagnevaart dus de eerste jaren de kleine schippers nog emplooi kunnen bezorgen, op de duur zullen zij toch de strijd tegen de grote bin nenscheepvaart en de vrachtauto moeten verliezen. Vandaar dat de Friese commissie voor de binnen scheepvaart al het mogelijke doet om het vakonderwijs te stimuleren en de schippers er van te overtuigen, dat zij hiervan gebruik moeten maken om straks op de grotere schepen een nieuw bestaan te kunnen vinden. BOERENACTIE VAN DE NIWIN. Een volkomen logisch gevolg van de tweede politionele actie was de uitbreiding van het aantal buitenpos ten in Indonesië, waar onze militairen verstoken van alle comfort en be schaving, hun taak verrichten. De NIWIN wil door het houden van een lectuurinzameling hèn in het bijzon der helpen, om hun de zo hoog nodige ontspanning te geven bij het vervul len van hun zware taak. In de maand Maart zullen de plaatselijke NIWIN- comité’s een lectuurinzameling hou den. De opgehaalde lectuur (en moge dat veel zijn) wordt door het Lectuur- depöt NIWINRode Kruis te Sche- veningen vakkundig verwerkt en per eerste gelegenheid naar Indonesië verzonden, waar alle militairen van de gaven van het Nederlandse volk zullen profiteren. En nu verzoek ik u de wagen te verlaten. Ik heb op dracht deze over te nemen. Hier is mijn volmacht”. Willoos stapten de beide mannen uit de wagen, waarin Morton nu plaats nam. Daarna wendde hij zich nogmaals tot hen. „Australië is nog een land met toekomst. Voor zover ik weet, zjjn autovaklui er gezocht. Gaat er heen en probeert er degelijke mensen te worden. U hebt veel goed te maken, u bent moreel medeplichtig aan de dood van een van de knapste technici van Europa. Indièn u niet binnen twee maanden Europa hebt verlaten, zou dat ernstige gevolgen voor u kunnen hebben. U hebt beslist verandering van lucht nodig”. Morton zette de wagen aan en verdween in de rich ting van Chiasso. „Wat een vent is dat!” mompelde Holm, terwijl hij de wagen nakeek. „Hij heeft de gedupeerde gespeeld en intussen ons zelf gedupeerdhij is de handigste detective, die ik ken. In de korte tijd, dat hij bij ons was, heeft hij de hele zaak grondig bespionneerd. Ik durf te wedden, dat hij er op had gerekend, dat wij hem na enige maanden zouden ontmaskeren en eruit gooien. O, Sonja „Sonja?... Ja., waar is Sonja? Wat zal zij doen? Waartoe zou hij haar dwingen?” Met een zucht draaide Gritt zich om. Doodmoe volgde Holm hem. WEER MINDER TABAK. Naar wordt vernomen mag aange nomen worden, dat in de bonnenlijst van 10 Maart weer slechts vier rant soenen tabak voor heren en één voor dames bekend gemaakt zullen wor den. Dit in verband met het feit, dat de staking in de sigarettenindustrie nog steeds voortduurt. Overgangtoestand. Het is, zo ging spr. voort, buiten dit alles de vraag of er vóór de kleine binnenschipperij, in Friesland ook in de toekomst niet een belangrijke taak blijft. Thans is er een overgangstoe stand. De oude schepen varen zo lang mogelijk door, terwijl de uitvoering van de Friese kanaalwerken tot het gevolg zal leiden, dat straks de grote schepen een belangrijk deel van het Friese verzorgingsgebied kunnen be reiken. Er blijven evenwel vaarwegen over, die door de grotere schepen niet kunnen worden bereikt en dan zal het verdere vervoer moeten geschieden door vrachtauto’s of door de kleine schepen. Wanneer men in aanmerking neemt, dat bijv, in Groningen de aard- appeleampagne vijf maanden duurt, dan moet vastgesteld, dat hier zeker nog de eerste tien jaren een belang rijke taak voor de kleine binnen schipperij te vervullen blijft. De tekenen wijzen er echter op, dat deze scheepjes in een verdere toe komst niet tegen de concurrentie van de vrachtauto zullen zijn opgewassen en dat nieuwbouw van het klein type binnenschip dus geen aanbeveling ver dient. Uit een nog te verschijnen rap port van het Economisch Technolo gisch Instituut in Friesland zal vol gens spr. blijken, dat de vaarkosten per KM. gering zijn in vergelijking met spoor en auto, maar dat zij, voor al op de kleine afstand, worden ge drukt door de laad- en loskosten. Het zal voor de schipper daarom een le vensbelang zijn, dat zij zelf sneller kunnen laden en lossen door te zorgen voor een machinale laad- en losinrich ting. Het wordt thans als uitgesloten be schouwd, dat de Rondetafelconferen tie reeds op 12 Maart zou kunnen be ginnen, zowel in verband met de be slissingen welke partijen in Indonesië nog moeten nemen, als met het feit, dat de Veiligheidsraad de Indonesi sche kwestie thans weer in behande ling heeft. NIEUWE VERLIESLIJST. Een nieuwe verlieslijst meldt het sneuvelen van 1 lid van de Kon. Ma rine, 17 van de Kon. Landmacht, 1 van het K.N.I.L. ROOM UIT VOLLE MELK ZONDER BON. Voortaan mag weer originele room uit volle melk worden bereid. De room mag zonder bon worden verkocht en de prijs is vrij. Enige tijd geleden heeft het Pro vinciaal Bestuur van Friesland inge steld een commissie ter bestudering van de problemen der Friese binnen vaart. Aan deze commissie werd op gedragen te rapporteren over de so- ciaal-economische positie van de Frie se binnenschippers in de te verwach ten toekomstige ontwikkeling der Friese binnenvaart met de hieraan voor de binnenschippers verbonden vooruitzichten. Op een aan boord van het opleidingsschip „Prins Hendrik” van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart gehouden pers conferentie heeft de voorzitter der commissie, de heer de Loor, lid van Gedeputeerde Staten van Friesland, een uiteenzeting over deze problemen gegeven. Een onderzoek heeft uitgewezen, aldus spr., dat vrijwel alle Friese bin nenschepen behoren tot de verouder de typen. Zo langzamerhand zal moe ten worden overgeschakeld op grote re vaartuigen. De Friese kanalen wor den hiervoor geschikt gemaakt. Het is nu zeer noodzakelijk, dat de jongere schippers worden voorbereid op de toekomstige omschakeling en daar voor is een goed vakonderwijs zeer gewenst. Tot nu toe is in schippers kringen de belangstelling voor dit vakonderwijs zeer gering geweest. Als het de schippers financieel onmoge lijk is, vakonderwijs te volgen, dan heeft de overheid hier een taak. Het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart heeft op dit terrein al belangrijk werk verricht en vooral de zg. vorming buiten schoolverband, zoals men die oa. te Velp heeft, zou naar spr.’s mening voor alle jonge schippers zeer gewenst zijn. Een andere vraag is, hoe de kleine vrachtschippers straks aan grotere schepen zullen komen. Zij zullen op de nieuwe schepen hypotheken kun nen nemen, maar daarnaast zal een financieringsinstituut wellicht iets moeten doen. Ook lijn er voor jonge schippers, die thans nog de kleine vrachtvaart uitoefenen, goede moge lijkheden weggelegd bij de kustvaart. Terwijl men nu vaak nog „landrotten” voor de kustvaart moet opleiden ligt onder de Friese binnenschippers het materiaal voor het oprapen. Ook in dit geval is voor de schipper een goe de vakopleiding echter onontbeerlijk. welkom, in 1 bijzonder de heer J. Visscher van Kampen, de Districts- bestuurder voor de drie Noordelijke provincies. De notulen en het jaar verslag van de secretaris, de heer A. Esselbrugge, werden na lezing goed gekeurd. Uit het jaarverslag verna men wij, dat 14 organisaties zijn aan gesloten met totaal 613 leden. In het bestuur kwam enige verandering door bedanken en vertrek en‘ het bestaat thans uit de h.h. L. Wietsma, voorz., A. Esselbrugge, secr. en W. v. Winden penn., J. Haanstra en H. Tolsma. Er werden 4 ledenvergaderingen gehou den. Op 16 April werd een grote af scheidsavond gehouden van de vrien den G. Reehoorn en J. v. d. Horst, die resp. 30 en 25 jaren bestuurslid wa ren geweest. Aan het défilé op 6 Sept, werd door onze organisaties deelgeno men. De propaganda-avond van 21 October leverde de oprichting van een vaste propaganda-commissie en een aantal nieuwe leden als winst op. De sociale studieclub vergaderde meer malen onder leiding van de heer J. v. d. Kuur. Met animo werd aan deze studie deelgenomen. Er blijken 99 jeugdleden bij de organisaties te zijn aangesloten, zodat er alle aanleiding is een jeugdclub op te richten. De heer W. van Winden gaf het finan cieel verslag, waaruit bleek, dat er een klein voordelig saldo is. Beide functionarissen werd dank gebracht voor hun arbeid. De secretaris werd herkozen, de heer v. Winden, die be dankte, werd in het bestuur vervan gen door de heer Tj. B. v. d. Werf. De heer J. Visscher hield hierna een causerie over de vraag: Is christelijke organisatie nog wel nodig? Na stil gestaan te hebben bij de gildentijd en de Franse revolutie, wees spr. op de houding der kerken. Het N.V.V. streeft naar binding en samenwerking welke nauwelijks bevrediging heeft geschonken. Toch moeten wij hieraan mee blijven doen, omdat wij zodoende van onze inzichten blijk kunnen ge ven. De chr. vakbeweging heeft altijd de koers aangegeven. Ons werk is een geloofsdaad, waarbij het niet al leen op bidden, doch ook op werken aankomt. Doen wij dit niet, dan wer ken wij in de richting van de anti christ. De chr. vakorganisatie blijft de rots van ons bestaan. Op deze in leiding volgde een geanimeerde be spreking, waarna de vergadering met gebed door de heer Visscher werd ge sloten CHRISTELIJKE JONGEREN VERGADERING. Zaterdagmiddag kwamen in Aere Pe- rennius de chr. jongensclubs van Gauw, Bozum, OppenhuizenUitwellingerga, Ijlst en Sneek, samen vormende de ring Sneek en behorend bij het C.N.J.V., bij een. De heer Feenstra van Sneek heette allen hartelijk welkom, in ’t bijzonder de heer Alta van Franeker, de jongens- werksecretaris in Friesland, aan wie hij de verdere leiding overdroeg. Na gebed, samenzang en Schriftlezing wees spr. er op, dat er van de jeugd van thans niet altijd een onverdeeld gunstig getui genis uitgaat. Toch kan het wel anders, en daarvan zijn onze jongensdagen een sprekend bewijs. Spr. wekte de jongens op in huis, op straat en op de vereniging het woord van Jezus in praktijk te bren gen om de naaste te helpen en bij te staan. Het gebed om kracht is hierbij een grote steun. Van elke ver. waren twee leden aangewezen, die aan een re- citeerwedstrijd zouden deelnemen, de een in ernst en de ander in luim. De afd. IJ 1st won in de rubriek Ernst, de afd. OppenhuiaenUitwellingerga in de rubriek Luim. Beide winnaars ontvin gen een boekwerk. Een demonstratie van Binnenspel werd gegeven, waarop een pantomime van de afd. Bozum volgde. Een drietal leden van de afd. Gauw hadden zich opgegeven voor de Memorisatie-wedstrijd, waarbij de spre ker over het boerenbedrijf de prijs weg droeg. De heer G. M. Oppenhuizen van Sneek had zich bereid verklaard een vertelling te geven, waarbij hij het had over Livingstone’s laatste reis, waarna woorden van dank werden gesproken aan het adres van de leiders der clubs, en de heer Alta met gebed deze vro lijke, gezellige vergadering sloot. MOLOTOF DOOR WYSJINSKI VERVANGEN. Radio Moskou heeft Zaterdag mee gedeeld, dat het presidium van de Op perste Sovjet Molotof heeft ontheven van zijn functie als minister van bui tenlandse zaken, en dat Wysjinski in zijn plaats is benoemd. Deze was tot op heden plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken. Verder is Mikoyan als minister van buitenland se handel vervangen door zijn plaats vervanger Mensjikof. Zowel Molotof als Mikoyan behouden hun functie van vice-minister-president. Er is in heel de wereld heel wat ge speculeerd over de betekenis van deze wijzigingen in Rusland. Er zijn bladen die er een verandering van de Russi sche politiek van verwachten in die zin dat meer toenadering tot het Wes ten zal worden gezocht, andere den ken dat er juist een scherper politiek zal worden gevoerd. Het laatste is de meest voorkomende mening en men wijst er dan op dat Wysjinski toen hij Rusland in de Veiligheidsraad ver tegenwoordigde, altijd het Westen scherp te lijf ging. De tijd zal moeten leren welke de juiste opvatting is, maar het Westen gaat intussen door met de voorbereiding van maatrege len, welke het moeten beschermen te gen een mogelijke onaangename ver rassing van Russische zijde. Later werd nog gemeld dat in di plomatieke kringen van het Westen vooral de vervanging van Mikoyan als een kwaad teken wordt gezien, omdat deze altijd tot de verzoenings gezinde groep heeft behoord. Molotofs heengaan zou in verband staan met de ziekte van Stalin. Molotof schijnt hem thans vaak te moeten vervan gen. Met name in Scandinavië is men ongerust, nu Noorwegens afwijzing van een non-agressiepact met Rus land en Denemarkens neiging om ook tot het f tlantisch pact toe te treden de toestand toch al hebben ver scherpt. AMERIKAANSE MINISTER VAN DEFENSIE AFGETREDEN. James Forrestal, de Amerikaanse minister van defensie is afgetreden en vervangen door L. A. Johnson. For- restal’s heengaan wordt toegeschre ven aan politieke meningsverschillen, die echter niet betreffen de houding tegenover Rusland aan te nemen. Forrestal was er echter niet voor Noorwegen in het Atlantisch pact op te nemen, was in de Palestinakwestie voor steun aan de Arabische landen en tegen de uitbreiding van het Ame rikaanse luchtwapen op zo enorme voet als de minister voor luchtvaart het wilde. ZEEPOST VOOR DE OVERZEESE GEBIEDSDELEN. Met de hieronder volgende schepen kan zeepost naar de Overzeese Ge biedsdelen worden verzonden. De da tum, waarop de correspondentie uiter lijk per post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de namen der schepen. Naar Indonesië 15 Maart Ms. „Prometheus” (12 Maart). Naar Curasao en de overige Ne derlandse Antillen: 11 Maart Ms. „Delft” (9 Maart). Naar Suriname: 16 Maart s.s. „Cottica” (14 Maart). Frank lag in een onrustige droom. Plotseling voelde hij een druk van warme lippen op zjjn mond. Hij sloeg de ogen op. „Evelyne”. Ontdaan sprong Evelyne op. „Frank, het was niet de bedoeling je te wekken”. Snel sprong Frank op en rekte zich uit. Dan nam hjj Evelyne’s hoofd in de handen en kuste haar harts- tochteljjk. „Zo’n heêrljjk ontwaken heb ik nog nooit gehad, mijn engel.... Evelyne!*’ naslale afdeling worden gevormd. Met 1 Nov. 1948 kreeg het Lyceum een rector in de persoon van Dr. P. Greep. De ledenvergadering machtigde het be stuur: a. tot hét aangaan van een kas geldlening; b. om met de plannen tot het stichten van een eigen schoolgebouw voort te gaan. De h.h. W. Nauta en P. Postma werden herkozen als bestuurs lid. Na rondvraag eindigde de heer W. Nauta met dankgebed. DE ORKAANSCHADE TE SNEEK. In ons vorig no. deelden wij o.m. iets mede over de schade door de storm hier ter stede aangericht. O.a. werd gewag gemaakt van de ravage in de tuin enz. van het huis van de heer A. ten Cate aan de Stationsstraat. Nader vernemen wij echter dat dit geen kwestie van stormschade was, doch dat de bliksem er insloeg. Te Utrecht slaagde voor het 2e ged. theoretisch tandheelkundig examen onze stadgenoot de heer Z. W. H. Bos. NEDERLANDSE REISVERENIGING, AFD. SNEEK. Maandag 28 Febr. hield bovengenoemde afdeling haar algemene ledenvergade ring in café Leeuwen. De opkomst der leden was erg matig, niettegenstaande er een belangrijke agenda af te wer ken was. Om 8.15 uur opende de voorz., de heer G. v. d. Pljpekamp, de vergade ring, waarbij hij de weinige aanwezigen een 'hartelijk welkom toeriep. Daarna werden de notulen van de vorige verga dering voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. De penningmees- teresse bracht verslag uit over de finan ciële toestand van de afdeling, waarna de kascommissie verslag uitbracht over haar werk. De voorz., bedankte de penn.esse voor haar beheer over het af gelopen jaar. Als volgende punt stond op de agenda vermeld jaarverslag secre taris. Deze liet in zijn jaarverslag naar voren komen de verschillende excursies, waaronder die naar de N.V. Lankhorst Touwfabrieken, die in het afgelopen jaar gehouden konden worden, waarbij veel te genieten en te leren viel. Ook memoreerde hij de gehouden lezingen, o.a. van mevrouw Urban over haar ver blijf in Curasao en die van de heer J. Priester over Bolivia. Beide waren bij de toen aanwezigen zeer goed in de smaak gevallen. Verder was Jan Strij- bos hier nog geweest met zijn film over de walvisvaart van de Willem Barends, welke maar matig bezocht was. Hier na moest een nieuwe secretaris gekozen worden wegens vertrek van de tegen woordige. Hiervoor werd gekozen dhr. P. Zondervan, die zijn benoeming als lid van het bestuur wel wilde aanne men maar Ijever een ander zag gekozen voor secretaris. De voorz. deelde daar op mede dat de functies in een volgende bestuursvergadering wel konden worden verdeeld. De heer G. Mebius werd als bestuurslid bij acclamatie herkozen. Hierna werden als nieuwe leden van de Prop. Comm. benoemd de dames F. Reitsma en M. Braam. Bij de rondvraag kwamen van de leden verschillende ideeën naar voren voor in de toekomst te organiseren tochten. Deze zullen wor den doorgegeven aan de Prop.Comm. voor verdere uitwerking. De avond werd besloten met een gezamenlijke gezellige kleine hersengymnastiek, waarbij ver schillende kleine prijzen werden gewon nen. Te omstreeks 11 uur sloot de voor zitter de niet druk bezochte maar zeer prettige vergadering. CHR. BESTURENBOND, SNEEK. Onder leiding van de heer L. Wiet sma vergaderde Donderdagavond in Aere Perennius bovengenoemde orga nisatie. Na opening met gebed en sa- zal met ingang van Sept. a.s. een gym- j menzang, heette hij allen hartelijk SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Opnieuw kuste hij haar en met vreugde onderging zij zijn stormachtige liefkozingen. „Wat is dat?!” Wreed gestoord, lieten zij elkaar los. Dr. Woodley stond in de deuropening. Frank lachte. „Wat zei u, mijnheer Woodley?” „Ja, dat had ik zien aankomen. Het doet me genoe gen, dat je weer in uitstekende conditie bent, Frank. Maar Evelyne, lichtzinnig meisje, laat deze jongeman, die er geen begrip van heeft, welk een domheid hjj nu weer begaat, nog een ogenblik zijn vrijheid. Beneden wachten de krantenmensen. De pers verlangt haar deel. Wij hebben haar nodig. Frank, ga die lui wat ver tellen”. „Goed, schoonpapa. U zult over mij evenzeer tevre den zijn als de persmensen. Maar eerst een glas wijn”. Hij rende weg. „Zo, dat gaat wel vlug”, zei Woodley voor zich heen, terwtfl hij hem volgde. Terwijl de eerste avond bladen reeds de overwinning van de Evelyne aan de in spanning wachtende wereld verkondigden, zaten Wood- ley en zijn dochter, de overgelukkige Frank, de beschei den Sealson en mijnheer Millner, wien de tevredenheid over de loop der gebeurtenissen uit de ogen straalde, in de tuin van de villa. „Morgen gaan we voor vier weken naar Lugano”, stelde Evelyne voor en iedereen stemde opgetogen toe. In de zachte avondlucht maakten Evelyne en Frank, terwijl de drie heren bij een stevig glas Italiaanse wijn steeds opgewekter werden, een wandeling naar het meer. Frank sprak zacht en zeer bewogen. „Evelyne, zonder jou zou ik mijn taak in het leven nooit hebben vervuld. Jij was mijn doel. Ik heb gevoch ten voor jou en voor een plaatsje onder de zon”. Hij vertelde haar nu van zijn ongeluk en zijn geluk, terwijl hij zijn gehele ziel voor haar bloot legde. Slechts een ogenblik kwam er een schaduw over haar gelaat. veel af? lat U lellen laco, s enz. ook LEN. avond te Davos de onverbreekbare keten van de be wijzen van zijn schuld had voorgelegd, scheen hij eerst geheel gebroken, bekende alles en ondertekende zijn bekentenis nog, toen ik deze op schrift had gesteld. Plotseling sprong hij toen op, met glinstering van waanzin in zij.. ogen en rende weg ’t hotel uit. Zonder op het verkeer te letten stak hij de rijweg over. Een zware autobus greep hem. Hy was op slag dood”. De beide mannen waren dodelijk geschrokken. Zij spraken geen woord. Elk voelde, dat dit niet de laatste verrassing was, die de onaangenaam, rustige en zakelijke Engelsman voor hen in petto had. „U hebt hem de dood ingejaagd”, zei Holm eindelijk. Sid Morton sloeg geen acht op deze woorden, maar vervolgde, op elk woord de nadruk leggend: „Uw chef Sinnisfaere, heren, heeft mij voorts een opdracht gegeven, die zo mogelijk nog moeilijker was, dan het verzamelen van de bewijzen tegen u en uw werktuigen”. „Sinnisfaere Met uitpuilende ogen keek Gritt hem aan. „Kent u Sinnisfaere „Zeker heren. Ik heb het raadsel opgelost, dat slechts zo ingewikkeld leek, omdat het zo buitengewoon eenvoudig was”. Na een lange pauze zei Sid Morton rustig en bijna vriendelijk: „Gritt en Holm, blijft alstublieft kalm en laat u het stuur liever los, Holm, dat zou u toch niet helpen. Ik zal u in enkele woorden zeggen wat u te doen staat. Kent u in de Sinnisfaere-fabriek de geheime kast in bureau F 27? De inhoud daarvan bevindt zich op het ogenblik in handen van advocaat Lionbridge in Londen”. „Wat wordt er van ons verlangd?” vroeg Gritt kort. „Ik zie, dat u een verstandig man bent. Uw spel is nu eenmaal verloren. Hier, dit moet ik u uit naam van de eigenaar van de Sinnisfaere-werken overhandigen”. Hij reikte hun twee couverts over. „Het zijn cheques ten bedrage van 5000 pond eik. Illllllll| g n. 1 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1