n Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBKITSERADEEL en IJLST r (1921—1922); L 4e JAARGANG No. 20 VRIJDAG 11 MAART 1949 Redacteur! L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijf bouts Nieuwsblad paardenfokkerij. .- i FRIES SCHEEPVAART MUSEUM. 8. N E el le Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBR1NK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. st U El ir K K n k, ri- ,-n RAADSVERGADERING RAUWERDERHEM. RAUWERD, 8 Maart. De verordening op de benoeming en werkkring van de damescommissies van toezicht op het handwerkonderwijs voor meisjes van de openbare lagere scholen der gemeente is vastgesteld. Er is een geldlening van 73000 aangegaan voor de tijd van 50 jaar mèt de Bank voor Nederlandse Ge meenten te Den Haag, waarvan de ren te de eerste 10 jaar 3 bedraagt en daarna 3% Mevr. BuiteveldSpek te Poppingawier is benoemd tot tijde lijk handwerkonderwijzeres te Rauwerd. Het verzoek van Dorpsbelang te Ter- zool, aangaande nieuwbouw woningen, riolering, straatverlichting en putje voor cadavers is in handen van B. en W. ge steld om advies. Besloten werd om de drie nieuwe woningen die in de ge meente gebouwd mogen worden, te bou wen in Irnsum. Voorts aan Ged. Sta ten te berichten, dat de ontwerpregeling jaarwedden gemeentesecretarissen geen aanleiding tot opmerkingen heeft ge geven. De woning in eigendom van H. Veenstra te Menaldum en Sjoerd Bonte- koe te St. Anna Parochie voorheen be woond door S. Kalsbeek te Rauwerd no. 30 is onbewoonbaar verklaard. Bij de rondvraag vroeg de heer Sikma hoe het stond met de brandspuit en het perso neel in verband met de laatste brand, waarop de Voorzitter antwoordde, dat de nieuwe spuit nog niet gereed was. De oude spuit is intussen hersteld en er mag worden verwacht, dat deze nu goed zal werken. PAARDENFOKVERENIGING „SNEEK EN OMSTREKEN”. De jaarlijkse alg. ledenvergadering werd gehouden op Zaterdag 5 Maart bij Hanenburg te Sneek. De voorzit ter opende deze zeer goed bezochte vergadering met een woord van wel kom tot de 60 aanwezigen en gaf een kort overzicht der belangrijkste gebeurtenissen uit het afgelopen jaar. De notulen, alsmede het jaarverslag werden hierna gelezen en goedge keurd. Bij monde van de heer H. P. Winia (Nijega H.O.N.) werd verslag uitgebracht door de kascommissie. Alle bescheiden waren in orde bevon den, er was een voordelig saldo ge constateerd, de penningmeester werd decharge verleend. Tot bestuursleden werden gekozen de heren B. B. Kra mer Draaisterhuizen, P. J. Osinga Ou- dega (W.), Joh. Kooistra Bolsward, F. Semplonius Tjerkgaast en W. B. v. d. Goot Oudemirdum. De prijzen van de gehouden fokdag in 1948 werden uitgereikt en de eigenaar-winnaars geluk gewenst met de behaalde re sultaten. Speciaal worden hier ge noemd de heer G. R. v. d. Wal, War- ga, die met de bekende modelmerrie „Teusje” het alg. fokdagkampioen- schap behaalde en de heer H. P. An- dela te Nijland, als winnaar van de medaille voor de beste ruiter. Tot slot werd de fokdag 1949 voorlopig vast gesteld in begin September, waarna deze geanimeerde vergadering met een woord van dank voor de opkomst door de voorzitter werd gesloten. OOSTHEM. De Oranjevereniging hield haar jaarlijkse ledenvergadering. De voorz., de heer H. P. Wiersma, sprak in zijn openingswoord over het doel van deze vereniging. Terwijl in vele landen na de oorlog vreemde machten aan het bewind zijn gekomen, zijn wij hier nog zo gelukkig een vorstenhuis te bezitten, dat steeds op de bres heeft gestaan voor de geestelijke vrijheid van het volk. Het doel van de Oranjevereniging is trouw en aanhankelijkheid te bewijzen aan ons vorstenhuis. Het afgelopen jaar heeft de ver. een reciteerwedstrijd gehouden en ter gelegenheid van de troonswisse ling was er feest, waarbij ’n historische revue was opgevoerd. Volgens de pen ningmeester is een en ander echter niet voordelig voor de kas geweest. De ont vangsten waren 564.93, terwijl de uit gaven 1093.55 bedroegen, dus een te kort groot 528.62. Door een vrije gave boven de contributie van de leden te vragen, hoopt men dit tekort te kunnen dekken. Het bestuur heeft plannen ge maakt om op 4 en 5 Mei a.s. de bevrij dingsdag een feestavond te houden. Dan zal worden opgevoerd „Kening Schaek”. Algemeen kon men zich met dit plan verenigen. Tot bestuurslid werd herko zen de heer W. G. Grondsma. De zeer matig bezochte vergadering werd hier na met dankgebed gesloten. werkzaam zijn, maar over ’t algemeen wordt van de zeilers, aldus deelde de secretaris mede, te weinig medewerking ondervonden. De heer B. Engelsma wees er op dat in Workum een tentoon stelling van zelfgemaakte modellen ge houden is en vroeg of zulks ook hier mogelijk is. Het bestuur, dat reeds eer der een tentoonstelling van dergelijke modellen overwoog, zal deze aangele genheid opnieuw onder ogen zien. Tot leden van de kascommissie voor 1949 werden aangewezen de heren H. A. Tromp en W. Beckering Lankhorst; tot plaatsvervangers de heren Joh. Schgf- sma en S. de Wolf. Na een korte rond vraag, waarin o.a. nog gepleit werd voor uitbreiding van de afdeling moder ne wedstrijdjachten wat ook al weer afstuit op de financiën en alleen moge lijk is met steun van particulieren en door de voorzitter dank gebracht werd aan de concierge en zijn echtgenote voor hun werkzaamheden, werd de vergade ring gesloten. Aan deze vergadering ging een lezing van de heer H. A. van Bergen, klokken gieter te Heiligerlee, vooraf, waarin deze een historisch overzicht gaf over oude klokken, en het gieten van vroeger en nu, enkele merkwaardige klokken be sprak, en vervolgens dc eisen behandel de waaraan een goede klok moet vol doen. Het laatste demonstreerde hij met een van de klokken van het nieuwe Sne- ker carillon, terwijl hij daarna aan de hand van lantaarnplaatjes nog tal van interessante bijzonderheden over het in gewikkelde gietproces mededeelde, en enkele vragen uitvoerig beantwoordde. Zijn van grote deskundigheid getuigende inleiding werd met veel interesse ge volgd, en de voorzitter was aller tolk toen hij hem daarvoor na afloop harte lijk bedankte. OUDSTE INWOONSTER VERJAART. Mej. Elisabeth Scheltinga, weduwe van Klaas Piers de Vries, geboren in de gemeente Hemelumer-Oldephaert en Noordwolde, hoopt a.s. Zondag haar 99e verjaardag te vieren. Zij is de oudste inwoonster van Sneek en bevindt zich nog in goede welstand, al lag ze deze dagen in het St. Boni- faciushuis, waar zij haar intrek heeft genomen, met griep te bed. Aan de Groningse universiteit slaagde voor het doctoraal examen letteren en wijsbegeerte de heer H. Halbertsma van hier. Tot voorman-timmerman bij ge meentewerken alhier is benoemd de heer J. Brinksma, tot dusver timmer man bij deze dienst. Ab.prrjs 2.50 per halt jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar DE KILIMA HAWAIIAN’S, Overduidelijk is Woensdagavond in Amicitia gebleken ,dat de Kilima Ha- waiians nog niets aan populariteit heb ben ingeboet. Integendeel, afgaande op de flinke publieke belangstelling en het enthousiasme van de bezoekers, geloven we eerder dat deze populariteit nog steeds toeneemt. Eigenlijk behoeft dit niet te verwonderen, want in hun genre muziek brengen de Kilima’s ongetwij feld het beste, wat er in ons land ge bracht wordt, en bovendien is het nog altijd zo, dat de zoetvloeiende Zuidzee- klanken een grote aantrekkingskracht op het publiek hebben. Hun succes was weer volkomen, zowel bij hun optreden in de Hawaiiannummers als in die der singing cowboys. We zouden de andere artisten echter te kort doen, wanneer we het succes alleen op rekening van de Kilima’s schoven, want het waren allen krachten van naam en zij hebben die naam in alle opzichten eer aan gedaan. Zo lijmde conferencier Alex de Haas de zaak met een praatje en een liedje ge degen aan elkaar, de Astra’s gaven uit stekende accordeonmuziek en de drie Willy’s lieten fenomenale staaltjes acro batiek zien. Vooral als de flegmatieke Zeeuwse boertjes oogstten zij een gewel dig succes. Voorts toonde Harold Mees ters zich een vaardig pianist. En last not least was er nog een oude bekende en wel Albert de Booy. Hij trad met jeugdige vitaliteit op en zorgde voor een denderend dot. Vooral in zijn creatie als Oliver Hardy stelde hij de lachspieren danig op proef. Een kostelijk nummer. Al met al een programma, waaraan de bezoekers prettige herinneringen zullen bewaren. Woensdagavond hield de Vereniging „Fries Scheepvaart Museum” alhier haar algemene ledenvergadering in het Gebouw van de Vrijz. Hervormden aan het Kleinzand. De voorzitter, de heer J. Halbertsma noemde 1948 een goed jaar voor het Museum; alleen moeten er meer leden komen. Het jaarverslag van de secretaris, de heer B. Brinksma, ver meldde een kleine daling van het leden tal dat thans 298 bedraagt, nl. 246 in Sneek en 52 buiten Sneek. Aan ver schillende gemeenten in de omtrek is een verzoek om een vast jaarlijks subsi die gezonden, waarvan het resultaat tot nu toe is, dat vier gemeenten totaal 95 subsidie verlenen. Enkele gemeente raden moeten nog beslissen, terwijl an deren het verzoek afwezen. Aan deze laatsten zal volgend jaar opnieuw een adres worden gezonden, waarbij nog maals zal worden gewezen op de grote betekenis van het Museum voor Fries land en op het nut dat zijn collecties kunnen afwerpen bij het onderwijs in heemkunde en geschiedenis. Van de Stichting „Leeuwarder Courant 1947” werd een gift van 250 ontvangen. Ook in 1948 mocht het Musum veel mede werking van de burgerij ondervinden, hetzij door het afstaan van voorwerpen in eigendom of bruikleen, hetzij door vrijwillige bijdragen, waardoor het o.a. mogelijk werd de schuld op het Fries Statenjacht geheel af te lossen, zodat dit kostbare model thans volledig eigen dom van de vereniging is. Het verslag werd besloten met een opwekking aan de leden om mee te helpen het ledental uit te breiden, omdat het Museum alleen met een goed gevulde kas zijn belang rijke culturele taak met succes kan ver vullen. De conservator, de heer H. Hal bertsma, maakte in zijn verslag melding van meer dan 100 aanvullingen van de collecties, w.o. enige kostbare schilde rijen van de Stichting Nederlands Kunstbezit, en pleitte hierin voor uit breiding van de expositieruimte en ver sterking der financiën teneinde meer aankopen te kunnen doen. Belde versla gen werden met dank aan de samenstel lers goedgekeurd. Volgens het verslag van de penningmeester, de heer L. Bran- denburgh, bedroegen de ontvangsten to taal ƒ5969.55 en de uitgaven ƒ5037.05, zodat de rekening sloot met een voor delig saldo van 932.50. Echter moet nog 1300 worden betaald, zodat er fei telijk een tekort is van 368 (verl. jaar ƒ774). Ook deze functionaris bepleitte krachtig opvoering van het ledental en versteviging der financiën, omdat voor aankopen slechts heel weinig besteed kan worden. Namens de kascommissie, gevormd door de heren Mr. K. S. van Andringa en W. Beckering Lankhorst, stelde laatstgenoemde voor de rekening goed te keuren met dank aan de pen ningmeester voor zijn keurig beheer. Hiertoe werd met aller instemming be sloten. De begroting voor 1949 werd vastgesteld op 3000. Voor nieuwe aan kopen kon slechts 230 worden uitge trokken. De bestuursverkiezing had tot resultaat dat de secretaris werd herbe noemd, en dat herkozen werden als lid van het Algemeen Bestuur de heren R. Buisman, Leeuwarden; K. Edel en Ir. H. v. d. Molen te Sneek. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer C. Smit werd, benoemd de heer A. S. Fochteloo te Leeuwarden, terwijl de heer H. G. van Slooten aldaar eveneens in het Alg. Bestuur werd opgenomen. De heer Joh. Schijfsma pleitte bij dit punt voor opneming van jonge Sneker zeilers o.d. in het algemeen bestuur. Het bestuur wil gaarne in deze richting MR. ADRIAAN LOOSJES f. Op 65-jarige leeftijd is na een lang durige ziekte te Deventer overleden, mr. Adriaan Loosjes, die van 1920 tot 1944 secretaris is geweest van de Vereniging ter behartiging van de be langen des Boekhandels. Buiten de boekhandel verwierf mr. Loosjes zich bekendheid als redacteur van het weekblad „Buiten” (19121928); als secretaris van de Nat. Ver. voor de Volkszang (19121916); voorzitter van Men weet in het Westen niet bepaald weg met het heengaan van Molotoff als Russisch minister van buitenlandse za ken en zijn vervanging door Wysjinski, en het plaats maken van Mikoyan, tot nog toe minister voor de buitenlandse handel voor Mensjikov. Daar zowel Mo lotoff als Mikoyan lid van het machtige Politbureau, waarin de naaste mede werkers van Stalin verenigd zijn en dat de touwtjes in handen heeft, blijven kan men er niet van spreken dat zij in on genade gevallen zijn. De minst sensatio nele verklaring voor Molotoffs heen gaan is dat hij steeds meer van de werk zaamheden van Stalin, die ziek is, moet overnemen men spreekt zelfs van een driemanschap dat Stalin spoedig zou vervangen en dus geen tijd heeft voor /een zoveel omvattend ministerschap, dat in deze tijd van de koude oorlog ook een uiterst zenuwslopende taak moet zijn. Zijn vervanger Wysjinski heeft, daar waar hg tot nu toe de Russische zaak verdedigde, nimmer blijk gegeven er een andere kijk dan Molotoff op na te houden, ze hebben beide, op hun manier, Molotoff op een stroef-koude, Wysjinski op een scherp hartstochtelijke wijze een zelfde standpunt verdedigd, nl. dat van een verbitterde vijandschap van het Sta linistisch communisme jegens de Wes telijke machten. Te veronderstellen dat door Wysjinski’s overneming van bui tenlandse zaken er een gunstige veran dering ten deze zou kunnen optreden lijkt dan ook wel zeer optimistisch, te meer omdat Molotoffs invloed tenslotte toch via het Politbureau zich ook op de buitenlandse politiek zal kunnen doen gelden. Een gedachte, die zich wel op dringt is deze, dat waar Wysjinski geen lid van het Politbureau is en dus nog altijd tot de mindere góden behoort, het Kremlin het ministerie van buitenlandse zaken een zekere manoeuvreervrijheid geeft, welke als ze tot mislukkingen leidt, geen gevolgen voor de naaste medewerkers van Stalin, als bijv. Molo toff, behoeft te hebben. We hebben een falen van de Russische pogingen om de Westelijke geallieerden uit Berlijn te verwijderen gezien, dank zij het succes van de luchtbrug, nu is ook de Russi sche politiek om Scandinavië bang te maken mislukt. De Noren hebben defi nitief besloten zich bij het Atlantisch pact aan te sluiten, de Denen zijn goed op weg naar een dergelijk besluit, de Zweden hebben een Russische nota over de behandeling der Balten op een derge lijke wgze beantwoord, dat men te Mos kou toch wel tot de gedachte zal zijn gekomen dat er nog maar weinig nodig is om ook de Zweden er toe te brengen hun heil bij de Amerikanen te zoeken. We hebben er al eerder op gewezen dat al dit gebeuren eigenlijk vraagt om een Russische revanche, om Russisch pres- tige-herstel. Nu is het helemaal ni_t OORLOGSMONUMENT SNEEK. Met veel dank per giro ontvangen van C. L. V. 2.50. Wellicht zijn er meer die alsnog hun eerste bijdrage willen storten. Hartelijk aanbevolen. Namens de Commissie v. h. Oorlogs monument D. HAGEMAN, Tulpstr. 5. Giro: 118655. OUDERAVOND BOLWERKSCHOOL In restaurant v. Leeuwen hield School Hl de jaarlijkse ouderavond. Na een welkomstwoord van de voor zitter, gaf de hoogste klasse onder leiding van de heer Noorman een zanguitvoering. De jeugdige uitvoe renden zetten hun beste beentje voor en hadden met de uitvoering van di verse liederen veel succes. Als spre ker voor deze avond trad op ds. G. v. Veen, Doopsgezind predikant te Bo- ven-Knijpe met het onderwerp: „On waarheid spreken door kinderen”. Deze oud-onderwijsman en vroegere leider van het Nutsseminarium voor Paedagogiek te Amsterdam gaf in een buitengewoon boeiende rede een overzicht van de vormen, waarin zich de leugen bij het schoolkind open baart en gaf aan de ouders en opvoe ders een duidelijk antwoord op de vraag, op welke wijze dit kwaad moet worden bestreden. Zowel het prachti ge betoog van de spreker, als de kin derzang vielen big de ouders, die in groten getale waren opgekomen, zeer in de smaak. overzicht van de problemen, waar mede de greidboer in het huidige tijds bestek te kampen heeft. Het heeft al leen betrekking op die vraagstukken, waaraan door de eigen dienst, dik wijls in samenwerking met de cen trale instituten, in de laatste jaren aandacht is besteed. Er is dus nog geen afgerond geheel verkregen en er zal verder onderzocht en waargeno men moeten worden om hiertoe op de duur te geraken. Dit wil echter niet zeggen, dat er geen verband zou zijn tussen de diverse onderwerpen, welke in dit verslag worden behandeld. In het greidebedrijf zijn tenslotte alle handelingen vnl. gericht op de voort brenging uiteraard zo goedkoop mogelijk van slechts één product. t.w. de melk. In ’t verslag wordt der halve begonnen met een kostenana- lyse van de melk, aan de hand van de in het kader der kostprijsberekening in het boekjaar 1946-’47 verzamelde gegevens. Het streven naar verlaging van deze kostprijs is dan verder de ro de draad, welke door dit verslag heen loopt. De leraren Koelstra, Ir. v. d. Schaaf en Ir. Hupkes, de hoofd assistenten De Winter, Van Es, De Jong en Vogelzang en de assistent De Vries, die ieder één of meer onder delen van dit verslag verzorgden, als ook de assistenten en de overige leden van het personeel, zonder wier mede werking het voor dit verslag benodig de materiaal niet verzameld en ver werkt had kunnen worden, komt hier voor een woord van dank toe”. Be halve aan een kostenanalyse van de melk, zijn hoofdstukken gewijd aan „arbeidsbehoefte en arbeidsproducti viteit op het graslandbedrijf in Z.W. Friesland; de mechanisatie van het graslandbedrijfhet proefveldonder- zoek inzake de opbrengst op blijvend grasland; ervaringen met nieuw aan gelegd grasland; grondonderzoek op het grasland; het gebruik van gras land; de voedering van het melkvee gedurende de stalperiode 1947-’48; de melkproductie in Z.W. Friesland. Al deze hoofdstukken bevatten voor de boer zeer belangrijke beschou wingen en gegevens, hier en daar toe gelicht met grafieken, foto’s en sta ten. secretaris van de Dietsche Bond (1929) en redactie secretaris van het maandblad „De Dietsche Gedachte” (1931). Mr. Loos jes was een oud-stadgenoot, hij was de zoon van ds. Vincent Loosjes, die jarenlang doopsgezind predikant te Sneek is geweest. I betreft: het Engelse Gemenebest zal i binnenkort een Ronde-tafel-conferentie sche bedreigingen, en de Ver. Staten in ruil voor Deense toelating tot het At lantisch pact, bases op Groenland heb ben gevraagd, zal het Russische ant woord hierop nauwelijks een ander kun nen zijn dah vestiging van Russische bases in Finland. De Finnen zullen daar aan wel niet ontkomen, ook al gaan ze thans een coalitieregering met enige communisten er in vormen, dus nog een extra vriendelijk gebaar tegen Moskou maken. Russische eisen aan Finland zul len waarschijnlijk wel geen hevige re acties in officiële Westerse kringen ver oorzaken, waar men, al is men begaan met zijn lot, het democratische Finland toch al min of meer heeft afgeschreven. Maar dan is er de Berlijnse kwestie. Zo als bekend, we hebben er destijds over geschreven, is Wysjinski wekenlang in Tsjecho-Slowakije geweest om er be sprekingen met vertegenwoordigers van dat land, van Polen, Hongarije en Roe menië te voeren om deze landen in nau were onderlinge samenwerking te bren gen en nog nauwer ook aan Moskou te binden, ten behoeve van de uitvoering der Russische 5 jaren plannen en in wel ke samenwerking Wysjinski ook Oost- Duitsland wil betrekken. Hij wilde ge schoolde Duitse arbeiders, vroeger uit het Sudetenland verdreven, weer in de Tsjecho-Slowaakse industrie doen opne men om de productie daar waarmee het thans helemaal niet in orde is op te voeren. Landarbeiders uit de Oost- Europese landen zouden zich dan naar Oost-Duitsland moeten begeven. Van deze uitwisseling zouden de Russen een effectiever economische ontwikkeling verwachten en bovendien zou ze de na tionale eenheid van al deze landen iet wat verzwakken, waardoor deze naties ook gemakkelijker hanteerbaar voor de Russen zouden worden. De betrokken landen zouden er niet bar veel voor voelen, maar Moskou zou het plan wil len doorzetten, en nu Wysjinski, die deze kwestie met de betrokken landen behandeld heeft, minister van buiten landse zaken geworden is, accentueert dat tegenover die landen de onherroepe lijkheid der Russische besluiten. Er hoort echter in dit plan nog iets. Als Oost-Duitsland in dit oostelijk blok, dat heel vast aan Moskou zal worden gebon den, moet opgenomen, moet Berlijn mee, dat hoort er bij. En daarom zou het kun nen zijn, dat Wysjinski er alles op zal zetten Berlijn van de Westelijke gealli eerden vrij te maken. Misschien door onderhandelingen, misschien door de af- dreigpolitiek tot de hoogste spanning op te voeren. En men kan zich dan ook wel voorstellen dat vooral ook de West- Berlijners somber gestemd zijn, omdat van het spel tijdens de Europese crisis van dit voorjaar zul len zijn. Het was dan ook voor hen niet zo prettig te vernemen dat bij het over leg dat de drie militaire gouverneurs van West-Duitsland met de Duitse par lementaire raad te Bonn over het ont werp grondwet voor West-Duitsland door die raad opgesteld hebben ge voerd, zij zich er tegen hebben verzet, dat Berlijn als twaalfde staat in de West-Duitse bondsstaat zou worden op genomen. Dat was het plan van de raad, maar het zou tevens betekenen dat Berlijn definitief aan West-Duits land werd toegewezen en dat een com promis tussen Westen en Oosten over Berlijn voorgoed onmogelijk werd ge maakt. Ofschoon men niet mag denken dat het Westen bereid zou zijn Berlijn aan de Russen te verkwanselen, kan men zich toch voorstellen dat de houding der gouverneurs een onaangename indruk op de West-Duitsers heeft gemaakt, die ook over andere opmerkingen van de gouverneurs over het ontwerp-grond- wet niet bijster te spreken zijn. Maar om nog even op de ministerwisseling in Rusland terug te komen: Wysjinski’s pogingen om Oost-Europa ook econo misch geheel in de Russische sfeer op te nemen, verklaren ook het heen gaan van minister Mikoyan. Deze was een sterk voorstander van uitbreiding van de economische betrekkingen met het Westen en dus ook van goede politieke verhoudingen met dat Wes ten en Wysjinski’s plan klopt daar niet mee. Dat de nieuwe koers te Mos kou zou worden gericht op een bij leg honden van al zijn leden, waar de de fensie in het Verre Oosten en de strijd tegen het opdringend communisme daar, dat thans zich door stakingen o.a. ook fel uit in India, zal worden besproken. Men schijnt te sturen in de richting van een Stille Oceaanpact naar het model van het Atlantisch pact. Over het laat ste, waarover de onderhandelingen nu afgelopen zijn, verluidt dat het voor 20 jaar zal gelden, doch na tien jaar her zien kan worden, en dat ’t Amerikaanse bezwaar, dat het om grondwettige re denen geen automatische verplichting tot bgstand mag bevatten, is omzeild door de bepaling, dat als een der leden aangevallen wordt „de anderen die maatregelen zullen nemen, welke het meest geschikt zijn om het snelst een eind aan die aanval te maken”. De uit nodiging tot Noorwegen gericht om tot het pact toe te trede^ is een der rede nen geweest, waarom ook in de Ver. Staten een minister is afgetreden nl. die van defensie, Forrestal, die vervangen is door Johnson. Forrestal wenste in dezen geen samenwerking met Noorwegen, Franse Unie opgenomen, daarin echter volkomen doch in oorlogstijd zal het leger onder Frans bevel staan. waarschijnlijk omdat hg vond dat dit te uitdagend jegens Rusland was en vrees de dat dit bij een oorlog tot te grote versplintering van de Amerikaanse strijdkrachten zou leiden. Hij kon er trouwens ook niet in slagen de drie on derdelen van deze strijdkrachten ma rine, lucht- en landmacht tot een be hoorlijke samenwerking te brengen, waarvoor zoals bekend, thans Eisen hower weer in tijdelijke dienst is terug geroepen. Inmiddels vordert ook de or ganisatie van West-Europa. Eind van deze maand komen op uitnodiging van Engeland, Frankrijk en de Benelux deze landen met Italië, Zweden, Noorwegen, Denemarken en Eire te Londen bgeen om het pact van de Europese Unie te bespreken, waaruit een Europese minis terraad en een consultatieve assemblé zal voortkomen. Van de 15 Bulgaarse predikanten, die te Sofia terecht stonden, zgn vier tot levenslang veroordeeld, de anderen kwa men er met minder af. Een der tot le venslang veroordeelden dankte het Hof voor de „milde” straf en beloofde voort aan een gehoorzaam Bulgaars burger te zullen zijn. In China is de regering van dr. Soen Fo afgetreden, zij had tevergeefs ge tracht Tsjang Kai Sjek over te halen naar het buitenland te vertrekken of op te houden in de vredesonderhandelingen in te grijpen. Daardoor kon zij niet vor deren met de onderhandelingen met de communisten, en nu wordt aangestuurd op een regering, waarin Tsjang hele maal geen invloed meer heeft, en die dan zal trachten het met haar vijanden eens te worden. Vietnam is thans in de Unie opgenomen. Het wordt echter volkomen zelfstandig, SNEEKER NIEUWSBLAD Op Dinsdag 8 Maart jl. werd er op de veemarkt te Sneek voorgebracht en gemonsterd de bekende kampioen premie- en fokcertificaat hengst „Rin- ko”. Deze zeer bekende fokhengst is de Ned. Klokkenspelverenigingdoor bemiddeling der Paardenfokver. redacteur van het Maandblad Flevo „Sneek en Omstreken” uit de provin cie Groningen naar de Zuidwesthoek van Friesland gehaald en gestation- neerd bij de'heer K. F. Jansma te Heeg. Reeds 7 jaar heeft deze hengst ter dekking gestaan in Veendam en aldaar prachtige resultaten behaald. Volgens deskundigen op het gebied der paardenfokkerij is Rinko juist het geschikte vaderpaard voor de greid boer. „De Boerderij” geeft het als volgt weer: „Deze prachtige schimmel flatteert zeer, als was hij geschilderd, zo mooi is zijn kleur. Hij is hard, heeft veel breedte en diepte, met on betwiste kwaliteit, pracht hengsten- hoofd, beweegt zich best, het was een juweel, een grote diamant”. ONDERZOEKINGEN BETREF FENDE HET GREIDEBEDRIJF IN Z.W. FRIESLAND. De Rijkslandbouwconsulent voor Z.W. Friesland, ir. H. v. d. Molen, zendt ons een gedrukt verslag van on derzoekingen, waarnemingen en bere keningen betreffende het greidebedrijf in Z.W. Friesland. Dit boekje, aldus schrgft ir. v. d. Molen in een inlei ding, is niet bedoeld als een volledig JUBILEUM. Naar wij vernemen herdenkt de heer H. de Leeuw, op 15 Maart a.s. het feit, dat hij die dag 40 jaar als boekhouder ten kantore van de N ederlandsche Handel-Maatschappij N.V., Marktstraat 14—16 alhier, werkzaam is. Het zal de jubilaris op deze dag aan belangstelling zeer ze ker niet ontbreken. Russische revancne, om blijkbaar zö de ihzet tige-herstel. Nu is het helemaal met J„ gek om zoals enige buitenlandse bladen doen, te veronderstellen dat voor Mos kou daartoe pogingen doet, het een fi guur als Molotoff, die misschien eenmaal Stalins opvolger zal zijn, -veilig stelt voor een mislukking en op deze bloot gestelde post een figuur als Wysjinski zet, geen man uit Stalins naaste om geving en, al streven ze beide dezelfde doeleinden na, ook geen persoonlijk vriend van Molotoff, een figuur, die des noods kan worden opgeofferd als het moet. Men kan Wysjinski zekere be wegingsvrijheid geven, in welke richting dan ook. Hij zou het kunnen zoeken in pogingen tot verzoening met het Wes ten, in ruil voor zekere concessies, en hij zou het ook kunnen zoeken in een verdere verscherping der betrekkingen met het Westen en dus een tot het hoogst opgevoerde afdreigingspolitiek volgen, welke steeds sterker spannin gen in Europa zal veroorzaken. Maar welke spanningen toch weer niet zover zouden mogen gaan dat ze tot oorlog voeren. Op het moment dat deze dreigt, zou Moskou Wysjinski kunnen laten vallen. Als dergelijke overwegingen het Kremlin hebben geleid bij het doorvoe ren van deze wisseling van ministers is het haast wel zeker dat we een tijd van hoogspanning in de Europese politiek tegemoet gaan, de strijdbare figuur van Wysjinski staat daar haast borg voor. Nu Noorwegen en Denemarken zich niet bang hebben laten maken door Russi- ging der geschillen met het Westen door vriendschappelijke onderhandelin gen lijkt ook daarom weinig waarschijn- lijk omdat blijkbaar op Moskou’s wens, nu zo goed als alle communistische par tijen in het Westen ook in Nederland hebben verklaard dat zij, als er een oorlog met de Sovjet-Unie uitbreekt, aan de zijde van Moskou zullen staan. Dit betekent voor al deze partijen, dat zg al degenen die geen overtuigde Sta linisten zijn doch slechts meelopers, die er voor zullen bedanken tot de vijfde colonne gerekend te worden, zullen ver liezen. Slechts de harde kern dezer par tijen zal overblijven en dat zegt al dat het Moskou ditmaal om een harde poli tiek te doen is. Er is ook een opvatting die er van uitgaat dat Molotoff meer voor Russische uitbreidingsplannen in Azië was, terwijl Wysjinski meer agres sief tegenover het Westen zou willen optreden, maar uit niets blijkt dat Mo lotoffs invloed door de ministerwisseling heeft geleden en de Russen hebben ook reeds lang ontdekt dat de grote Weste lijke geallieeerden het anti-communis- tisch front zowel in het Westen als in Azië willen versterken. Wat dit laatste 8 i s l- o n.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1