1 Buitenlands Overzicht Indonesië Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Opsporing verzocht van vraatzuchtige kostganger life-' R..- ZvAj/sÏP; INGEZONDEN - - 4e JAARGANG No. 22 VRIJDAG 18 MAART 149 Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad I voor ze principieel al dan niet verdraagzaam is, G. LIEUWE „MELKVAARDER” GEHULDIGD. Met ingang van 1 April is benoemd tot agent van politie te Sneek, de ge demobiliseerde O.V.W.er S. v. d. Zee te Uitwellingerga. GAUW. De derde prijs van de Irene- trein nl. 25 werd gewonnen door de jeugdige IJ. Jellema alhier. Ab.prijs 2.50 per half jaar Franco per post 3.75 per half jaar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. GEWAPENDE GROEPEN IN INDONESIË VERNIETIGD. Bij acties van Nederlandse troepen op Java en Sumatra zijn vorige week ben den, die 370 man omvatten, totaal ver nietigd. Kantoor voor Abonnementen Fa. KEEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 OPENBARE LEESZAAL EN BLBLIOTHEEK, SNEEK. In de afgelopen maand werd de Lees zaal door 1817 personen bezocht en be droeg het aantal uitgeleende banden 5983. 1 de communisten te kunnen komen over vrede, nu Tsjang Kai Sjek bereid is zich voor 5 jaar uit de politiek terug te trek ken. Maar dat er nog altijd Amerikanen zijn, die het op de Chinese nationa listen houden blijkt uit het voorstel van 50 Amerikaanse senatoren om niet eer der wapenen naar West-Europese naties te zenden, voor aan de Chinese nationa listen een zeer belangrijke hoeveelheid geleverd is. Er gebeurt tegenwoordig niet veel in de Westelijke wereld, waar bij de Ver. Staten niet op een of andere wijze betrokken zijn, maar zeer opzet telijk houden ze zich afzijdig van een conferentie van Z.Amerik. staten te Ha vanna, waar deze willen trachten de Europese invloed uit Zuid- en Midden- Amerika te bannen. De Nederlandse be langen zijn daarbij natuurlijk ook be trokken door Suriname en de Antillen. De Ver. Staten, Brazilië en Chili hebben geen afgevaardigden gezonden, zg wen sen geen ongenoegen met de betrokken Europese rijken. De tijd kan nog wel eens komen dat de Ver. Staten nog een stapje, verder zullen moeten gaan en zich verzetten tegen de plannen van enkele dezer heethoofdige staten. Ten slotte: met enige spanning ziet men uit naar de uitslag van de verkiezingen op a.s. Zondag voor de departementale raden in Frankrijk. Men vraagt zich af of de verklaring der Franse communisti sche leiders, dat ze in een oorlog met Rusland naast Moskou zullen staan, deze partij ook belangrijk verlies van stemmen zal kosten. De Franse rege ring vreest overigens communistische ongeregeldheden als het Atlantisch pact wordt gepubliceerd, daarom werd die publicatie reeds enige dagen uitgesteld. Aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg slaagde voor het candidaatsexamen in de economische wetenschappen de heer W. van der Kal len van Sneek. OPPENHUIZEN—UITWELLINGER GA. In de jaarvergadering van het Groene Kruis onder voorzitterschap van de heer J. Wind bleek dat het aantal leden 264 was. Er was een batig saldo in kas. Als bestuursleden werden her kozen de heren W. de Vries en H. A. de Jong. Er werd besloten een verband- trommel aan te brengen op het zg. grote Zuidend. de heer J. Wiarda van Heerenveen, ver dedigde in een pittige toespraak het streven van de bond om tot premievrg staatspensioen te komen. Hij verklaarde zich geen tegenstander van de aanhan gige verzekeringswetten, maar de bond zal voor zgn bekende leuze blgven ijve ren. NIJEZIJL, 14 Maart. De heer L. Bergstra van Abbega herdacht dezer dagen het feit dat hij 45 jaar melkvaar- der was geweest aan de Coöp. Zuivel fabriek „de Hem” te Ngezijl. Na jaren lang met een roeischouw door weer en wind te hebben geploeterd, werd deze later vervangen door een motorboot. Slechts éénmaal, en wel op 1 Maart jl., is het gebeurd dat hij vanwege de storm het Oosthemmer,,meer” niet kon over varen. Steeds was Lieuwe op zijn post, men weet zich de tgd niet te herinneren dat hg door ziekte verhinderd werd om zijn dagelijkse tocht te volbrengen. In verband met dit jubileum werd Maan dagmorgen deze 68-jarige „Sttafries” in een voltallige bestuursvergadering in het kantoor der fabriek gehuldigd. Hier bij was ook de burgemeester van Wijm- britseradeel, de heer Tjaberings, tegen woordig, deze mocht de jubilaris deco reren met de bronzen eremedaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. In de Veiligheidsraad. Dr. Van Royen heeft in de Veilig heidsraad verklaard, dat Nederland be reid is het voorstel tot het houden van een vóór-conferentie te aanvaarden. Woensdag hebben Noorwegen IJSBRECHTUM. Woensdag 16 Maart werd een gemeènte-avond gehouden in de consistoriekamer te IJsbrechtum on der leiding van ds. Palmboom. Na ge zamenlijke zang van Gezang 149 1 be sprak ,ds. Palmboom het onderwerp: „Waarheen gaat onze wereld?” Hij be handelde daarbij het boek „De goede nieuwe wereld” van een Engels schrij ver, waarin werd beschreven hoe de wereld er over 1000 jaar zou uitzien de technische vooruitgang en de ont wikkeling van de medische wetenschap in dat tijdperk. De spreker betoogde dat de vooruitgang van de techniek de mens ook weer de vrijheid beneemt; in deze beschrijying van de wereld over 1000 jaar is dan geen plaats meer voor godsdienst, kunst en liefde. Na de pau ze behandelde spreker meer het stand punt der kerk tegenover deze technische ontwikkeling en medische vooruitgang. De avond werd besloten met het geza menlijk zingen van Gezang 179. SIJBRANDABUREN. Benoemd aan de Coöp. zuivelfabriek alhier als stal-, adviseur de heer IJ. Fongers te Bin nenwijzend (N.H.). „ROOMS KATHOLIEKE VERDRAAG ZAAMHEID Op Zaterdag 26 en Zondag 27 Maart a.s. zal er in Witmarsum een bijeen komst worden belegd over het probleem der Katholieke verdraagzaamheid of on verdraagzaamheid. De verhouding Rome- Reformatie wordt heden ten dage zowel binnen als buiten theologische kringen veelal beheerst door de vraag naar de Roomse machtspositie is het Rome bij haar actie (en men ziet de grotere acti viteit zeer goed) te doen om de macht, of niét? Deze vraag wordt even harts tochtelijk ontkend door de katholiek, als zij bevestigd wordt door de anti papist en zelfs door de meeste niet- katholieken. En omdat men Rome als „principieel onverdraagzaam” brand merkt, wordt dit machtsstreven uiter aard zeer begrijpelijk door hen gezien als «en dreigende aanranding van onze democratische vrijheden, als een redde loos terugvallen in de greep van een to talitaire dictatuur. Het is goed, deze dingen eerlijk en onbevangen onder de ogen te zien. Willen we in onze huidige samenleving de zeer gevarieerde vijan dige houding van achterdocht, angst, af grijzen, protest, verzet, vervloeking enz. radicaal wijzigen en om vormen tot een wederzgds begrip en eerlijke ongeveins de samenwerking, dan móet er van katholieke zijde geantwoord worden op de vraag, of de Rooms Katholieke Kerk Dit blijkbaar onschuldige diertje werd op de gevoelige plaat vastge legd toen het vermoedelijk de maag had volgegeten met het gebruikelijke rantsoen van 35 gram per dag. Op zichzelf vormt dit geen reden voor vereeuwiging, maar wanneer we aan het bovenstaande toevoegen dat het rantsoen hoofdzakelijk uit graankor rels bestaat en dat deze diertjes op het ogenblik in millioenen exemplaren onze akkers bevolken, dan wordt het aannemelijk wanneer hiervan een dui delijk signalement wordt gegeven. Inderdaad, het is noodzakelijk dat iedere boer en tuinder het portret van dit vraatzuchtige dier, de veldmuis, goed in zich opneemt. Want de boer kan er zeker van zijn dat zijn oogst een lelijke tegenvaller zal geven, wan neer de veldmuizen vaste voet hebben gekregen op zijn akkers. Behalve dat zij de graankorrels eten en verspil len, vernielen zij de wortels van het gras- en klaverdek. En de tuinder zal er rekening mee moeten houden dat er van zijn gewas weinig overblijft wanneer de veldmuizen het hierop hebben gemunt. Zelfs de vruchtbomen laten zij niet met rust. Dit jaar bestaat ei alle kans dat de veldmuis haar vernietigend weik moeilijkheden, nu de commissie der Ver. Naties voor vei ening in Palestina op i 21 Maart een congres van de Arabische staten bijeengeroepen heeft te Beiroet. Men verwacht van een dergelijk geza menlijk optreden van de Arabische sta ten een veel onverzoenlijker houding, dan wanneer Israël met iedere staat afzonderlijk onderhandelt. Er heerst in derdaad dus thans nog te veel onenig heid in de landen rond de Middellandse Zee om ze in een nact te verenigen. Volgens Engelse opvattingen zou, als de tijd voor zo’n pact zou zijn aangebro ken, ook Zuid-Afrika als een der belang rijkste Afrikaanse staten er een rol in moeten spelen, evenals in een verdedi- gingsverdrag voor de Stille Oceaan, waarmee men van Engelse zgde vrij plotseling is voor de dag gekomen. Tot dit laatste verdrag zouden zowel leden van het Engelse Gemenebest als niet- leden kunnen toetreden. Het lijkt een vrij voorbarig plan, want het gaat er van uit dat de blanke naties die belan gen in de Stille Oceaan hebben gemeen schappelijk met de gekleurde volken daar de verdediging zullen voeren, ter wijl er thans nog grote verdeeldheid tussen deze aanstaande partners heerst Men denke daarbij dan bijv, niet alleen aan Nederland en Indonesië maar ook eens aan de verhouding India en Zuid- Afrika. In laatstgenoemd land heeft de regering-Malan, die de zg. apartheids politiek voert welke een scheiding der rassen beoogt, bij de provinciale verkie zingen wel geen overweldigende, maar toch een meerderheid behaald en die apartheidspolitiek is India een gruwel. Overigens zullen de Ver. Staten wel het laatste woord hebben inzake een eventu eel verdedigingspact voor de Stille Oce aan. Zij zullen immers weer de wapenen moeten leveren en het door hen bezet Japan zal toch ook moeten meespelen, terwijl Washington het blijkbaar nog niet met zich zelf eens is hoe haar po litiek ten opzichte van China zal zijn. Daar is aan nationalistische zijde een nieuwe premier benoemd, generaal Ho, die meent wel tot overeenstemming met IJLST. De Jongelingsver. „Zwaard en Truffel” en de Meisjesver. „Bid en Werk” hielden in de consistorie der Geref. Kerk een gecombineerde vergade ring. Na een openingswoord van ds. E. H. Nagel hield de heer W. Braaksma een inleiding over het Noachitisch Ver bond, waarop een geanimeerde en leer zame bespreking volgde. Na de pauze leverde mej. W. Nauta een bijdrage over Maria Stuart. Het geleverde werk ge tuigde van gedegen studie. Een en an der werd afgewisseld met hersengym nastiek, voordrachten en enkele zang nummers. De heer W. Antonides sloot met dankzegging. PROPAGANDA-FEESTAVOND BOND VOOR STAATSPEN IONNERING. De afdeling Sneek van bovengenoem de bond hield Dinsdagavond een propa- ganda-feestavond in Amicitia. De to neelclub van de kaatsver. „Sneek” trad voor het voetlicht met het reeds eerder in onze plaats vertoonde toneelspel „Postbus 4” en verwierf hiermee veel bgval. De bezoekers genoten tenminste zichtbaar van het aardige stuk en het uitstekende spel. Het hoofdbestuurslid, geslaagde Benelux-conferentie te Den Haag sloot aan die van de consultatieve raad van de Westelijke Unie te Londen, welke de militaire vraagstukken ver band houdende met de aansluiting aan het Atlantisch pact behandelde en de financiële lasten daaraan verbonden. Die lasten zijn niet gering, men denke alleen maar eens aan het feit dat Nederland zgn lichtingen met een kwart tot 50000 man moet opvoeren. Daarna volgt een conferentie ook te Londen van de Wes telijke Unie met Zweden, Noorwegen, Denemarken, Italië en Ierland om de grondwet voor de Europese raad op te stellen en dan een plechtige conferentie te Washington om het Atlantisch pact te ondertekenen, begin April. Het is voor een leek eigenlijk niet meer bij te houden, maar kortweg komt alles hier op neer dat West-Europa gemobiliseerd wordt om zich aaneen te sluiten. In de eerste plaats om het economisch ster ker te maken, waardoor de inspuitingen van de Marshallhulp het grootste effect zullen hebben. Door een economisch her stel beveiligt het zich het best tegen de gevaren van het communisme van bin nen uit, de vereniging van tal van West- Europese landen met de Ver. Staten en Canada in het Atlantisch pact dient dan om West-Europa te beschermen tegen de dreigende gevaren van het commu nisme van buiten af, van Russische agressie dus. Dat dit Atlantisch pact, waarbij zich ook Italië, ondanks heftig verzet van de communisten daar, zal aansluiten, op zich zelf ook zijn risico’s meebrengt, bleek zowel kortgeleden uit het heengaan van de Amerikaanse mi nister van defensie Forrestal als uit een rede van de bekende Amerikaanse staatsman Dulles. Beide staan op het standpunt, dat het een fout is Noor wegen en Denemarken in het pact op te nemen, waardoor waarschijnlijk ook Ijs land en Groenland in het pact zullen worden opgenomen. Daarmee komt men in een gebied dat Rusland tot zijn ver- dedigingssfeer rekent, m. a. w. hier snijdt het Westerse verdedigingsstelsel i eigenlijk, volgens deze staatslieden, al in I Russisch vlees en krijgt het Atlantisch pact, dat een defensief karakter moest hebben, min of meer offensieve beteke nis. die de Russen, zelfs al zouden deze met hun huidige politiek geen andere dan defensieve bedoelingen hebben, tot wanhoopsdaden zou kunnen brengen. Iets zit er wel in die redenering. Al la ten we daar de vraag of de Russen al leen maar defensieve bedoelingen heb ben. Hun militaire begroting van 79000 millioen roebel, of 19 van alle staats uitgaven, wijst niet bepaald in die rich ting. Maar misschien worden we ook op dit gebied spoedig iets wijzer want er hebben in de laatste dagen weer enige ontslagen in hoge Russische bestuurs- kringen plaats gevonden, welke de mo gelijkheid maar ook niet meer dan een mogelijkheid openlaten voor eni ge zwenking in de Russische politiek ten opzichte van het Westen. Men brengt dit alles zelfs in verband met ge heime besprekingen, welke een aantal Duitsers uit de Westelijke en Ooste lijke zónes in Godesberg voerden en waarbij de vroegere Duitse nazi- ambassadeur te Moskou 1 Sovjet-Unie heet te vertegenwoordigen. zien- Overigens is er kans op nog groter Deze besprekingen zouden ten doel heb ben verbrokkeling van Duitsland te voorkomen, waarvoor echter een ver- zoening tussen de Westelgke geallieer den en Rusland nodig zou zijn. Zou Moskou inderdaad wat tegemoetkomen der worden wij blijven het betwijfe len dan zou natuurlijk de uitbrei ding van het Noord-Atlantisch pact tot Scandinavië averechtse gevolgen kun nen hebben, maar hier komt men wel heel ver op het gebied der speculatie. De Amerikanen, die het met Forrestal en Dulles eens zijn betogen echter dat als ook Zweden tot het Atlantisch pact was toegetreden, dat een militaire ver sterking zou hebben betekend, omdat dat land over een der best bewapende legers van Europa beschikt met een oorlogssterkte van 800.000 man. De aansluiting van alleen Noorwegen en eventueel Denemarken betekent slechts dat de Ver. Staten in oorlogstijd over een groter aantal militaire bases zullen beschikken. Forrestal achtte die onno dig, omdat z.i. de Amerikaanse vloot en luchtmacht met vliegtuigmoederschepen hetzelfde konden bereiken. Deze minis ter, als oud-marineman, hechtte vooral aan deze wapenen, en bij hem kwam het leger eigenlijk niet aan zgn trek. Hij is nu heengegaan en zijn opvolger zowel als Eisenhower, tijdelijk weer aan het hoofd van de staf teruggeroepen, zijn doordrongen van de waarde van mili taire steunpunten in Europa. Forrestals mening speelde ook de Amerikaanse isolationisten, die niets van verbonden met Europa en dus bases daar moeten hebben, in de kaart, zodat men het hier en daar in Europa wel geruststellend vond, dat hij heenging. Nu daardoor de Amerikaanse belangstelling voor mili taire steunpunten in Europa ook toenam spreekt het dat er ook over Spanje weer geruchten lopen en Washington zou ten slotte toch ook dit land in de militaire samenwerking willen betrekken. Portu gal, waarmee de Ver. Staten ook on derhandelen, wenst Spanjes toetreding ook om strategische redenen. Zolang men het over Spanje niet eens is, kan FILMAVOND SNEKER BESTU URDERSBOND. Al te spoedig willen we de gruwelen van het Nazi-schrikbewind vergeten en daarom was het een goede gedachte van de Sneker Bestuurdersbond om deze gunstig beoordeelde rolprent waarin de vreselijke lotgevallen van hen, die wegens hun geloof of politieke overtui ging uit hun vaderland werden verdre ven, worden behandeld hier te laten draaien. De rollen van deze refugié’s worden op uitnemende wijze door de hoofdvertolkers gespeeld en dat maakt deze film tot een unieke rolprent. Het was dan ook jammer dat het bezoek aan deze filmavond niet groter was, want ze verdiende meer kijkers dan de ruim twee honderd, die Woensdagavond het balcon in het Amicitia-Theater vulden. Ook het bijprogramma viel zeer in de smaak. Tenslotte vermelden w<. nog dat voorzitter G. Vonk bij de aanvang de aandacht vestigde op de stichting van het Kupersoord, waarvoor na afloop een collecte werd gehouden. VERKOPING LANDERIJEN. Notaris Feddema alhier veilde de zathe en landen te Oppenhuizen met di verse percelen hooiland a. d. Houke- sloot en Kruiswater, groot 16.77.82 ha. of wel 45.6 pdm. tot 1954 in huur bg de heer G. Jouwsma voor 1600 per jaar. Bg samenvoeging werd koper na loting de heer Tj. Bouwhuis te Parrega de maximum prijs van ƒ32.200. De diplomatie werkt onder hoge druk.ook een Middellandse Zeepact niet aan Conferentie volgt op conferentie; bij de de orde komen, waarvoor Griekenland en Turkije hebben geijverd, die echter te Washington en Londen nul op het re kest kregen. Zij zullen getroost worden doordat bij het Atlantisch pact een spe ciale verklaring zal worden gevoegd dat de Ver. Staten in het bijzonder belang stelling hebben voor het lot van Grie kenland, Turkije, Perzië en de Philip- pijnen. Een verklaring, welke wel zeer nodig zou zijn als een Amerikaans radio-commentator gelijk krijgt, die be weert dat de Russen een defensief ver drag voor het Midden-Oosten als tegen hanger van het Atlantisch pact willen opstellen en als Perzië, Turkije, Grie kenland en Egypte dit laatste land is door een verbond met Engeland gedekt niet vrijwillig zouden toetreden, deze landen eenvoudig door de Russen zouden worden bezet. Dat klinkt dus weer heel weinig vredelievend! Om nog even op het Middellandse Zeepact terug te ko men, dit kan ook nog niet tot stand komen, omdat het lot van de Afrikaanse koloniën van Italië nog niet bepaald is en men ook nog geen zekerheid heeft welke kant Zuid-Slavië onder Tito uit wil. Bij de nieuwe onderhandelingen over het vredesverdrag met Oostenrijk heeft Rusland de Z.-Slavische eisen braaf gesteund, blijkbaar meer omdat het daardoor weet dat het verdrag niet tot stand zal komen en het dus zijn be zettingstroepen in Oostenrijk kan hou den, dat anders stellig onder Westerse invloed zou komen, dan om Tito te ge rieven. De grote westelijke geallieerden hebben zich echter tegen de Zuid-Slavi- sche eisen verzet en zo blgft de kwestie hangend en ook de erhouding van Zuid- Slavië zowel tot het Westen als Oosten onzeker. Men zegt dat Tito in ’t geheim onderhandelt met ’t Westen en elk ogen blik een inval van Kominformtroepen in zijn land dreigt om aan zgn bewind een eind te maken, ook om het Russisch prestige dat door het succes van het At lantisch pact geleden heeft, te her stellen. Tenslotte is ook de toestand in het Midden-Oosten nog geenszins van 1 die aard dat men een geconsolideerde toestand heeft, waarop een Middelland se Zeepact zou moeten zijn gebaseerd. De onderhandelingen tussen Israël en Transjordanië vlotten niet erg, de Jo den willen Jeruzalem tot hun hoofdstad maken, maar Transjordanië heeft een deel van de stad bezet en het zal heel wat moeite kosten hier ten slotte tot overeenstemming te komen. Er is nog al wat te doen geweest over het feit dat de Israëlische troepen in de Zuidpunt van de Negeb tot dicht bij de Transjor- daanse haven Akaba zijn opgerukt. Transjordanië vreesde dat Israël het op die haven voorzien had en Engeland heeft als bondgenoot van deze Arabische staat nog eens verklaard dat de Israëli sche troepen dan ook met de Engelse te doen zouden krijgen. Israël verklaarde echter dat het de grens niet zou over schrijden, doch op Israëlisch gebied een eigen haven wilde stichten voor het ver schepen van potas uit de Dode Zee. Een dergelijke concurrerende haven is voor Transjord ,nië niet prettig en men vraagt zich dus af of Israël wellicht op een handeltje uit is, en in ruil voor vol ledig beheer van Jeruzalem bereid zou Nadolny de zÖn van de nieuwe havenplannen af te op grote schaal zal verrichten. De zachte winter heeft de voortplanting zodanig bevorderd, dat nu reeds in verschillende streken van ons land van een veldmuizenplaag kan worden gesproken. De mogelijkheid voor uit breiding over alle provincies is niet gering. Daarom is het zaak, dat men het signalement van de veldmuis, zoals deze op de foto in natuurlijke grootte staat afgebeeld, goed in het geheu gen vastlegt. Zodra men haar aan wezigheid op de akker constateert dient men de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen hiervan in kennis te stellen. U kunt de bestrij ding zelf ter hand nemen door in de muizengaten 5 tot 10 muizenkorrels te strooien, bij voorkeur uit een fles, opdat door de geur niet wordt ver raden dat de korrels door mensen handen zijn gelegd. De muizen zijn dan slim genoeg om de korrels te ver smaden. Treden de diertjes op uw akker of in uw tuin in groten getale op dan zal de Plantenziektenkundige Dienst de bestrijding op zich nemen. Weest dus gewaarschuwd en overtuigt u ervan dat uw akker vrij is van deze vraat- lustige kostgangers. OUDEGA (W.). Alhier werd een re- citeerwedstrijd gehouden, uitgaande van de Jongerein ,afd. Heeg. Door alle deel nemers werd in beide afdelingen voorge dragen. De uitslag was als volgt: le prijs a P. Nienhuis, Assen; le prijs b mej. T. Ozinga, Woudsend; 2e prgs a mevr. G. FalkenaAlbada, Smalle- brugge, 2e prijs b S. K. Falkena, Smalle- brugge, 3e Tl’,gs a P. S. Anema, Eestrum, 3e prijs b J. Bijzitter, Haule. Improvi- satie-uitslag: le prijs P. S. Anema, Eestrum, 2e prijs S. K. Falkena, Smalle- brugge, 3e prijs W. E. Atsma, Indijk o.d. Woudsend. De publieke belangstelling had beter gekund, doch de stemming was prima. GEVONDEN VOORWERPEN WIJMBRITSERADEEL. 1 sjaal, G. Reitsma, Hoedenmagazijn, Woudsend; 1 haringkist, wed. Schilstra, Woudsend; 1 sleutel en 1 ceintuur, Postcomm. der rgkspolitie te Wouds end; 1 blauwe damesceintuur, U. Wier sma, Folsgare no. 27. heid bestaat, en hoe zij te rijmen is met gebeurtenissen en toestanden van heden en verleden, die deze verdraagzaamheid schijnen te loochenen. Van dit antwoord zal het afhangen, of de niet-katholiek I zal volharden in of overgaan tot een fel of gematigd anti-papisme, ófwel zich zal aansluiten bij de ook nu reeds groeiende groep van hen die ondanks gelóófsverschil toch maatschappelijk, cultureel, sociaal en politiek onbevan gen en onbevreesd samenwerken. Om dat ook en vooral in het noorden van ons land deze problemen diep ingrijpen in het volksleven, hebben wij besloten om deze brandende kwestie ook hier in eigen midden aan te snijden en te trach ten een afdoend antwoord te vinden op deze allesbeheersende vraag. Of dit ge lukken zal Het zal mede afhangen van hetgeen door de aanwezigen in vrije discussie naar voren gebracht wordt. Wij roepen een ieder op, die krachtens positie en daarop gebaseerde verant woordelijkheid zich moet interesseren voor dit probleem, om tesamen met ons radicaal en diepgaand te overleggen over het rooms katholieke antwoord op de practische èn principiële vraagstelling. Moge niet een vooropgezet anti-papisme de niet-katholieken van deelname weer houden, waar het nu juist gaat over het onderzoek naar de gronden van het anti-papisme. Als inleiders zullen optre den p. Elpidius Bruna O.F.M. uit Drach- tèn, die zal spreken over „Feitelijke toe standen in Spanje en Ierland”, en p. Dr. J. L. Witte S.J. uit Groningen (re dacteur van De Linie), die twee inleidin gen zal houden over „Principiële be schouwingen”. Het weekend vangt aan op Zaterdag 26 Maart ongeveer 5 uur; voor deelname (onkosten bedragen ƒ5.of nadere in lichtingen wende men zich schriftelijk tot Gastenkwartier Augustijnen Wit marsum, of telefonisch K. 5158273. p. Drs. Amatus v. Straaten O.E.S.A. VRIJE JEUGD BEWEGING. Woensdag hield de Vrije Jeugd Be weging de vroegere J.V.O. in het Sint Jozefgebouw een zeer geslaagde propaganda-avond. Er was flinke be langstelling, waartoe ook de afd. Bols- ward het hare heeft bijgedragen. De leidster van de afd. Sneek, mej. Hanny Hoogland, sprak het openingswoord, waarin ze o.m. wees op het grote nut van samenwerking met de ouders, die node gemist kan worden om uit de jeugd de juiste mensen te vormen, sprak daarbij de wens uit dat de band verstevigd mag worden, en dat men deze avond zou genieten van de spelle tjes en dansjes die gegeven zouden wor den. We geloven zeker dat de aanwe zigen zeer voldaan huiswaarts zijn ge gaan, want ’t programma was zeer af wisselend en bood elk wat wils. Er was samenzang, een gitaarkwartet speelde een potpourri van bekende trekkers liedjes, een sprookje en toneelstukje werden opgevoerd en verschillende volksdansjes ten beste gegeven. Kortom een programma dat er zijn mocht. Door de heer J. Sixma werd een propaganda- speechje gehouden, waarin hij wees op het verlangen van de jeugd om naar buiten te trekken en daar te genieten van al wat de natuur biedt. De jeugdbe weging leidt dit verlangen in goede ba nen. Voorts wekte spr. de ouderen op de jeugdbeweging, die het gebruik van al cohol bestrijdt, te steunen en hoopte dat de jongeren, bezield door gevoelens van menselijkheid en kameraadschap, zich zouden aangetrokken gevoelen tot de Vrije Jeugd Beweging. Met gezs en lijke zang van het bondslied werd deze en zo ja, waarin dan die verdraagzaam- goede avond besloten. hebben Noorwegen en Frankrijk zich in de Veiligheidsraad verenigd met het CanadeesChinese voorstel om deze vóór-conferentie te doen houden. De vergadering is ver daagd tot Maandag en dan zal men waarschijnlijk horen hoe de Ver. Staten er over denken. Onze troepen in Indonesië. Volgens buitenlandse bladen zou veld maarschalk Montgomery in de afgelo pen maanden op de Nederlandse rege ring een zeer sterke aandrang hebben geoefend om, zo spoedig als zulks maar enigszins mogelijk is, een groot gedeelte van de 80.000 man sterke Nederlandse troepenmacht in Indonesië naar Neder land te doen repatriëren. Nieuwe verlieslijst. Een nieuwe verlieslijst maakt de na men van 41 gesneuvelden bekend, alle van de Kon. Landmacht. Aanval op rubberonderneming. Een bende van honderd man, van wie er zestig waren voorzien van vuur wapenen, heeft het emplacement van de rubber-onderneming Tjioreg, zeven ki lometer ten Zuidoosten van Buitenzorg, aangevallen. De bende opende van drie kanten tegelijk de aanval, op de onder- nemingswacht, die zich heftig teweer stelde. De commandant van de onder- nemingswacht werd door een vuurstoot van een brengun getroffen en gedood. Onder de aanvallers werden drie Ja panners waargenom n. De bevelen wer den in het Japans gegeven. Door gebrek aan munitie moesten de ondernemings- wac’aten terugtrekken naar een ravijn, waar zij stand hielden tot de bende weg trok. In de kazerne van de ondeme- mingswacht werd brand gesticht, maar <"-• verdedigers voorkwamen uitbreiding van de brand. De verliezen van de bende zijn niet bekc d; de ondernemingswacht verloor alleen de commandant. SNEEKER NIEUWSBLAD 8

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1