Buitenlands Overzicht Indonesië Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRHSERADEEL en IJLST In. 4e JAARGANG No. 24 k S 8 4 1 1 VRIJDAG 25 MAART 1949 Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad 9 8 de —Zwagerman over I invloed worden door het moeilijke pro bleem der 500.000 Arabische vluchtelin gen uit het Joodse gebied, welke, hoe wel de Arabische staten dat willen, niet naar hun vroegere woonplaatsen kun nen terugkeren. Ze zouden de Joodse staat te zwaar belasten met een moge lijke vijfde colonne en hun woonplaat sen zjjn voor een groot deel reeds door nieuwe Joodse immigranten ingenomen. Kantoor voor Abonnementen Fa, KTF.ZHBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 Ab.prijs 2.50 per half jaar Franco per post 3.75 per half jaar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract hand els ad v.) lager. Nieuwe verliesljjst. De regering heeft een nieuwe verlies- lijst gepubliceerd, welke de namen van 18 leden van de Koninklijke Landmacht en 10 van het K.N.I.L. bevat. Sutupo gearresteerd. Van militaire zijde is medegedeeld, dat de generaal-majoor van de T.N.I., Sutupo door Nederlandse troepen is ge arresteerd. Sutupo is gewond en in het hospitaal te Solo opgenomen. Hij was vroeger eerste luitenant van het K.N.I.L. doch werd in 1935 uit de militaire dienst ontslagen. Benoemd aan het Chr. Lyceum al hier tot lerares Duits mej. dra. S. A. van Dijk te Baarn. Te Batavia niets bekend over incident te Peniwen. Omtrent het bericht van dominee Hil- dering over een zuiveringsactie te Peni wen wordt, aldus meldt het A.N.P., van bevoegde zijde meegedeeld, dat te Ba tavia van de gemelde feiten niets be kend is. Onmiddellijk na het ontvangst van het bericht heeft men echter van officiële zijde verklaard, dat een onder zoek zal worden ingesteld. Canadees voorstel in de Veilig heidsraad aangenomen. De vertegenwoordiger van Canada, mr. Naughton, heeft Woensdag in de Veiligheidsraad voorgesteld om de Com missie van de U.N.O. voor Indonesië te instrueren, pogingen in het werk te stellen om de Nederlanders en de Re publikeinen bijeen te brengen op de twee volgende punten: 1) het herstel van het republikeinse gezag in Djokja; 2) het organiseren van een Ronde tafel conferentie in Den Haag met het doel de onafhankelijke Verenigde Staten van Indonesië in het leven te roepen. Dit voorstel is ten slotte met 8 st. voor en 3 onthoudingen aangenomen. Frankrijk, Rusland en de Oekraïne onthielden zich. Ook kreeg de Commissie de opdracht een onderzoek in te stellen naar de be schuldiging van Palar, dat de Nederlan ders Djokja zouden hebben vernield. Onze stadgenote mej. N. Ferwerda slaagde te Amsterdam voor het diploma Pedicure-voetkunde, manicure en mas sage. V.C.J.C. PROPAGANDA-AVOND. „Een goede avond” voor de V.C.J.C., zo kunnen we het best deze propagan- da-bijeenkomst betitelen. „Goed” in de eerste plaats omdat de leden van groot tot klein opnieuw hun verknochtheid aan hun jeugdbeweging konden beves tigen en „goed” vooral omdat ook de niet-leden eens gelegenheid kregen ken nis te maken met het vrijz. chr. jeugd werk. Dat die kennismaking in goede aarde viel, bewees het flinke aantal aanmeldingen voor de eerstvolgende bij eenkomsten van de jeugdbeweging. En hoe kon het ook anders. Er straalde een intieme spontaniteit uit het gebodene, waarvan een grote aantrekkingskracht uitging. De eenvoudige zangnummers vielen zeer in de smaak, het nummer „community singing” slaagde door de spontane medewerking van het talrijke publiek uitstekend en het hoogtepunt, de opvoering van het spel „De ontdek kingsreis”, verwierf grote bijval. In dit spel wordt de verwarring van het maat schappelijk leven gesteld tegenover de geest van het vrijz. chr. jeugdwerk en door het knappe spel van allen, kwam de propagandistische waarde er van goed tot uiting. Mej. Ilse Schuart van Drachten, lid van het gewest, bestuur der V.C.J.C. hield voor de pauze een korte propagandaspeech. Zij vertelde daarbij iets van de geestelijke achter grond van het vrijz. chr. jeugdwerk. De jeugd van tegenwoordig is onverschillig en cynisch en het doel van de V.C.J.C. is door gemeenschappelijk beleven, ge nieten en het zoeken naar de kern van het leven de geest der jongeren ontvan kelijk te maken voor hoger waarden. De V.C.J.C. wil dit niet doen met zwaarwichtige gezichten en buiten de wereld blijven staan, integendeel, zij wil midden in het leven staan en daarom organiseert zij trektochten, weekends, zeiltochten, kampen enz., waar de ge legenheid is om over veel onderwerpen met elkaar van gedachten te wisselen op geheel andere wijze dan we dat in het gewone dagelijkse leven kunnen doen. Onze kring staat open voor ieder en spr. wekte de niet aangesloten jon geren op toe te treden tot de V.C.J.C. Tenslotte vermelden we nog dat de heer Tj. Broersma de aandacht vestigde op het werk der V.C.J.C. voor de mili tairen in Indonesië, waarheen geregeld pakken lectuur en met Kerstmis spe ciale Kerstpakketten worden gezonden en dat een groot deel van het succes van de avond op rekening kwam van mej. J. v. d. Veen, die in haar begroe tingswoord speciaal de afgevaardigden van de vrijz. vrouwenver., de ver. van vrijz, herv., andere jeugdorganisaties alsmede de hoofden der openbare lagere scholen had welkom geheten. Na afloop werd een collecte gehouden voor jongens in de tropen. 5 MEI-COMITE. 5 Mei, de nationale feestdag, nadert met rasse schreden en dit feit was voor het comité reden om zijn plannen te be spreken voor die dag. Op de vergade ring waren weer verschillende buurtver enigingen vertegenwoordigd. Besloten werd een vaste werkgroep te vormen, die uit de afgevaardigden van de buurt verenigingen, „Oranje” en de winke liersvereniging kan worden aangevuld. Het herhaaldelijk wisselen van de afge vaardigden zou aan het comité de nodi ge stabiliteit ontnemen. Voor deze werkgroep werden aangewezen de heren M. Dethmers, F. J. Japenga, B. A. Vlas, G. Wassens en W. A. Visser, die zich allen deze aanwijzing lieten welgeval len. Ten aanzien van de dodenherden king op 4 Mei was met een bestuurslid van het Sneker Cantatekoor in een vóórvergadering een regeling getroffen over een kerkconcert met Friese liede ren. Zoals het geprojecteerd is, belooft het iets te worden wat aller aandacht verdient. Wat betreft de feestviering op 5 Mei kwamen verschillende voorstellen ter tafel. Getracht zal worden met het gemeentebestuur tot overeenstemming te komen om de inwijding van het nieuwe carillon in de feestelijkheden op te nemen. Verder werd het plan bespro ken om een luchtballon te laten opstij gen. Dit plan zal alleen kunnen door gaan als enkele firma’s voor een deel de kosten willen dekken door gebruik te maken van de reclameobjecten die zo’n ballonvaart biedt. Tot leden van de kas commissie werden aangewezen de heren P. Been en G. Slob, die deze opdracht aanvaardden. Verder kwamen nog ter tafel kinderspelen, optocht van school kinderen, concert door een accordeon- club, gymnastiek, athletiek enz. Uit een en ander zal een keus worden gedaan om een aantrekkelijk programma samen te stellen. Nadat een der sprekers over de hoofden der aanwezigen heen nog een ernstig beroep had gedaan op de inge zetenen om door milde gaven de natio nale feestdag tot een waar feest te ma ken, sloot de voorzitter de vergadering. VERDUISTERING IN DIENST BETREKKING. Voor de Leeuwarder rechtbank stond terecht de 28-jarige E. M. W. te Sneek, voorheen chef bijkantoor N.V. van Hou ten aldaar. Hij werd verdacht van ver duistering in dienstbetrekking van een bedrag van 3745.50 in de tijd van 2 jaar. Eis 10 maanden met aftrek. n BEGRAFENIS K. NETTINGA, OUD-HOOFD CHR. SCHOOL. Dinsdagmiddag heeft in alle eenvoud de begrafenis plaats gehad van de heer K. Nettinga, die de vorige week ten gevolge van een aanrijding is overleden. De wijkpredikant Ds. E. N. van Loo heeft in een samenkomst, na terugkeer van de begraafplaats gesproken naar aanleldi-ig /an 2 Tim. 4 7 en 8. Ver volgens werd het woord gevoerd door Dr. J. Schelhaas, Geref. pred. te Am sterdam voorheen te Tzummarum. Ook hebben enkele bestuursleden van de Chr. school te Tzummarum gesproken, die hun grote waardering uitten over hetgeen de heer Nettinga voor de Chr. school is geweest en inzonderheid werd gewezen op de liefde van de heer Net tinga voor het kind. De heer Meerholz, directeur van Thabor, was dankbaar voor de steun die hij van de heer Net tinga heeft gehad, vooral bij ziekte. Een aeef van de overledene dankte na mens de weduwe voor het meeleven tij dens de korte ziekte en bij het overlij den ondervonden. atoombommen in vredestijd naar Euro pa sturen en ook hun atoombomgeheim niet aan de bondgenoten openbaren, doch wel zeer zware bommenwerpers naar Engelse vliegvelden zenden, welke in oorlogstijd atoombommen kunnen uit werpen. Er zal dus in de Amerikaanse Senaat nog wel heel wat te doen zijn over het verdrag en de uitlegging van de bepalingen. Zoals uit de tekst im mers blijkt laat het enige speling inzake de maatregelen door de bondgenoten te nemen, wanneer een hunner wordt aan gevallen, dit in verband met grondwet telijke bepalingen bij sommige der aan gesloten rijken, die geen automatische oorlogsverklaring toestaan, doch het recht daartoe aan de volksvertegen woordiging voorbehouden. Het is dui delijk dat het pact zijn grootste waarde als vredesinstrument zal krijgen, als de grootst mogelijke meerderheid van de Amerikaanse Senaat die het pact te behandelen krijgt als het begin April door de betrokken landen is getekend zich hou'”t aan de scherpste uitlegging van het verdrag, opdat een land, dat slechte bedoelingen koestert, tevoren weet dat het ook op militair optreden van de Ver. Staten moet rekenen. Over het algemeen verwacht men een hartig debat over deze kwesties in de Senaat. Dat senatoren lastig kunnen zijn heeft Truman al ondervonden met zijn nieuw sociaal en economisch program, dat ook verbetering van dr positie der negers in de Ver. Staten Inhoudt. Daartegen zijn de senatoren der zuidelijke staten, die het felst tegen de gelijkstelling der negers zijn, in verzet gekomen, zij pleeg den in de senaat obstructie tegen deze voorstellen door dag en nacht het spreekgestoelte te bezetten. Toen de re gering trachtte een verbod van dit soort obstructie er door te krijgen, is dat mis lukt, de zuidelijke democratische sena toren hebben met de republikeinen in deze practisch de overwinning behaald en Truman heeft een nederlaag geleden. Hij heeft het plan al geopperd om, nu het Congres zijn vooruitstrevend pro gram zo behandelt, weer een grote pro- pagandareis door de Ver. Staten te ondernemen om zijn zaa direct voor het volk, f't hem tot president koos, te brengen. Er zijn trouwens ook beschou wingen, waarin betoogd wordt dat het negervraagstuk niet van boven af bij de- wet geregeld moet worden, maar dat dit van de negers zelf moet komen door krachtige organisatie, en dat het groeiend beschavingspeil van het Ame rikaanse volk in het algemeen de rest moet doen, omdat de groei der bescha ving ten slotte toch niet te keren is. Zoals dat ook zou blijken in Rusland, waar na 30 jaar communisme, een steeds feller campagne tegen de godsdienst en steeds scherper zuivering in weten schappelijke en kunstkringen bewijzen dat de krachten van de geest sterk wer ken in het Russische volk en op de duur niet te onderdrukken zullen zijn. Men ziet in het Westen dit als een ze kere geruststelling en de zekerheid dat het totalitair stelsel ook in Rusland eenmaal zal moeten wijken en de mense lijke persoonlijkheid weer haar rechten zal verkrijgen. Dan zal de weg ook weer geopend zijn naar betere betrekkingen met het Westen, hoewel men thans daar wel zijn toevlucht moet nemen tot het harnas van een Atlantisch pact. Er zou over dat verdrag nog veel te zeggen zijn, maar de ruimte laat dat niet toe. Er zal gelegenheid genoeg zijn t.z.t. nog bij afzonderlijke bepalingen en het ver langen dat het opwekt ook voor andere delen van de wereld dergelijke ver dragen te sluiten (Middellandse Zee- pact en pact voor de Grote Oceaan) stil te staan. De wens van Mexico zich aan te sluiten werpt nieuwe problemen op voor de Ver. Staten zelf in hun verhou ding tot andere staten op het Westelijk halfrond. Het feit dat ook aan de actie van vijfde colonnes in bepaalde landen, in het pact aandacht is geschonken, die eventueel tot overleg tussen de bond genoten zal kunnen leiden, is geruststel lend omdat bijv, zowel in Italië als Frankrijk de communistische partij nog zeer sterk is. De verkiezingen voor de provinciale raden in Frankrijk, die nog niet afgelopen zijn en dus nog geen definitieve conclusie toelaten, tonen wel reeds aan dat de communistische partij er op haar retour is, de regeringscoa litie handhaafde zich krachtig, maar ook de Gaullisten beschikken over grote invloed onder het kiezerscorps. De laat ste tussentijdse verkiezingen voor het Lagerhuis in Engeland brachten daar de Arbeiderspartij opnieuw overwinnin gen, zij blijkt het regeerkasteel vast in handen te hebben. In België zal de on enigheid tussen Katholieken en socialis ten er toe leiden dat de verkiezingen worden vervroegd. In de Palestijnse kwestie gaat hét met de wapenstil- standsonderhandelingen tussen Israël en Transjordanië maar moeizaam. Israël wijt dit aan de macht achter Transjor danië: Engeland, dat zijn macht via deze Arabische staat en bondgenoot in dit gebied tracht te handhaven en in de Transjordaanse haven Akaba zijn gar nizoen heeft versterkt. Israël heeft nu een klacht bij de Veiligheidsraad inge diend over de aanwezigheid van Engel se troepen daar, wat een slechte invloed op de wapenstilstandsonderhandelingen zou hebben. Deze onderhandelingen en die over vrede met alle Arabische sta ten zullen echter ook in sterke mate be- Het toeval wilde, dat tegelijk met de publicatie van de tekst van het Atlan tisch pact, hier 1-et eerste rapport van de parlementaire enquêtecommissie over het regeringsbeleid 1940-’45 ver scheen. Dat rapport wees er op, dat de oorzaak van ons gebrek aan weerstands vermogen tijdens de korte oorlog tegen Duitsland, moest gezocht in onze voor de oorlog gevoerde neutraliteitspolitiek, welke ons niet veroorloofde naar bond genoten uit te zien en militaire afspra ken te maken. Welnu, de aansluiting ook van Nederland bij het Atl. pact, zowel als de te voren reeds gevormde Westelijke Unie, bewijzen dat dit tijd perk van neutraliteitspolitiek ook voor Nederland definitief is afgesloten. Aan den lijve hebben we in 1940 ondervonden welke risico’s die neutraliteitspolitiek heeft meegebracht. Ongetwijfeld brengt ook de aansluiting bij het Atlantisch pact haar risico’s mede, we hebben er in een vorig overzicht naar aanleiding van de aansluiting van Noorwegen en Denemarken reeds op gewezen en de aansluiting van Italië de Italiaanse kamer heeft met ruime meerderheid, ondanks heftig verzet van de commu nisten en linkse socialisten aansluiting in principe goedgekeurd vergroot het risico ook al. Want Italië ligt in een stormhoek van Europa. Men denke maar eens aan Triëst en het feit, dat Zuid-Slavië buur van Italië is. Elk ogen blik kunnen Ruslands satellieten iets on dernemen tegen Tito. Een zg. economi sche missie uit Albanië, onder leiding van de Albaanse ministerpresident en waarin ook, vreemd verschijnsel bij eco nomische onderhandelingen, de chef van de generale staf is opgenomen, is thans te Moskou. Men vermoed-: dat dit ver band houdt met dé Russische omsinge- lingspolitiek van Zuid-Slavië als inlei ding tot een poging dat land uiteen te scheuren en Bulgarije er een brok van te schenken. Aanvankelijk was het Rus sische plan ook Griekenland in deze zaak te betrekken, als de communisten er succes hadden, maar aangezien dit niet het geval is, zal daar wel niet veel van komen. Mocht er echter iets in Zuid-Slavië gebeuren Tito tracht het te voorkomen, door een scherpe zui vering in de regeringen der afzonder lijke republiekjes die zijn land samen vormen dan krijgt Italië de Russi sche invloed vlak naast de deur en dat is niet zo prettig, ook in verband met de nog altijd sterke communistische partij in dat land. De toetreding van Italië tot het pact vermeerdert dus het risi co voor de deelnemers stellig. Boven dien brengt een bondgenootschap» met de Ver. Staten, die in de internationale politiek de toon aangeven, op zich zelf ook risico’s mee. Een verbond met zo’n zware partner heeft het voordeel dat een agressor er tegen op ziet een der gelijke groepering aan te pakken. An derzijds speelt een grote mogendheid als de Ver. Staten een zo grote rol in de gehele wereldpolitiek dat het aantal wrijvingsvlakken en dus de kans op botsingen aanzienlijk groter wordt. Amerika kan in het Atlantisch gebied heel goed in een oorlog worden gewik keld, waarbij West-Europa niet zou be hoeven te zijn betrokken, maar door het pact moet het dan de Ver. Staten bij springen. Gezien deze toeneming van het risico in een oorlog te worden be trokken, zullen vooral de kleine landen, welke bij het pact zijn aangesloten, er voor moeten zorgen dat zij behoorlijk medezeggingschap in het buitenlands beleid van de gehele Atlantische groep krijgen, anders lopen zij kans voor vol dongen feiten te worden geplaatst. Ten deze is het gelukkig dat Nederland met België, Luxemburg, Frankrijk en Enge land samen de Westelijke Unie vormen, aldus verenigd kan de stem ven West- Europa een behoorlijk invloedrijke zijn. Ondanks alle risico’s echter, welke aan sluiting bij het pact meebrengt, is die aansluiting eis van de huidige verhou dingen. Alleen blijven staan in deze stormachtige tijden zou nog groter gevaren meebrengen en bovendien ho pen we allen dat het grote voordeel van dit pact niet ligt in zijn betekenis in oorlogstijd, dus als gemeenschappelijk oorlogsinstrument, maar dat het be staan alleen er van oorlog zal voor komen omdat zijn macht mogelijke aan vallers zal weerhouden van aanslagen op de veiligheid van een der bond genoten. Het pact heeft dus in de eerste plaats een vredestaak te vervullen, zo als de invloedrijke Amerikaanse senator Vandenberg zeide is het een machtige verzekeringspolis tegen een derde we reldoorlog, ook al hebben Russische commentators het natuurlijk uitge maakt voor een oorlogsinstrument te gen de Sovjet-Unie. Ofschoon de meer derheid der Amerikaanse senatoren wel ongeveer zo over het Atlantisch pact denkt als senator Vandenberg mag men toch niet uit het oog verliezen dat er ook andere zijn. In het voetspoor van enkele isolationistische dagbladen in de Ver. Staten, die verklaren dat elke Europese natie Amerika nu in een oor log kan wikkelen, zijn enkele senatoren absoluut tegen het pact en een aantal andere hebben bezwaar tegen de wa- penleveringen aan West-Europa, waar mee de practische uitvoering van het paot zal aanvangen. Zij vinden dat het wel zeer uitdagend jegens de Russen is als men de arsenalen zo dicht bij hen brengt, al zullen de Ver. Staten geen GEVONDEN VOORWERPEN. In de week van 15 tot en met 22 Maart 1949 werden de navolgende voor werpen als gevonden aangegeven: aan tal postzegels, Giïiams, Vesperstraat 35; pop, Ten Cate, Kloosterstraat 56; vul potlood, Nauta, Jachthavenstraat 5; huissleutel, Koopal, le Steenklipstraat 6; medaille, Schuil, Leliestraat 5; grij ze handschoen, Wachter, Grootzand 8; paar bruin-grijze kinderwanten, Kroes, Eeltje Halbertsmastraat 27; kinderwant (beige-groen), Gerritsen, Julianapark 5; bruine handschoen, de Jong, Jan van Nassaustraat 15; paar glacé’s, Mole naar, Koopmansgracht 22; kluwen ga ren, Van Egmond, Kerkhoflaan 16; beursje met inhoud, Postkantoor; paar gespikkelde hanschoenen, de Jong, 2e Frittemahovenstr. 5; gehaakt kleedje, Bethlehem, Boschstraat 9; bal, Lode- wijk, le Boschdwarsstraat 4; fietspomp, de Vries, Waterpoortsgracht 5; vulpen, de Jong, Kleinzand 12; damesbeurs met inhoud, Remery, 2e Zomerrakbuurt 34; muntbiljet, Rijpma, Waling Dijkstra- straat 8; witte want, Zwiers, Wester- singel 10; noorse muts, Hettinga, Nau we Noorderhorne 8; vulpen, Kooy, Jol- lenstraat 7; dames vulpotlood, Van Speijken, Johan Willem Frisostraat 11; oliecrick, De Klein, Veenkampweg 52, Emmen; grijze ceintuur, Wieïinga, Parkbuurt 10; zwart beursje met in houd, Rienstra, Ggsbert Japikstraat 54; DIT DIENT ONDERZOCHT Het persbureau der Nederlandse Her vormde kerk meldt Ds. H. A. C. Hildering, zendingspre- dikant te Soerabaja, doet mededeling van een bericht, dat in het laatste num mer voorkomt van Pawartos-Ringkes, het maandblad van de Oost-Javaanse kerk, welk bericht als volgt luidt „De gemeente Peniwen met zielental van ongeveer 3000 had op Zondag 20 Februari ’49 een huiveringwekkend leed te doorstaan, om welke reden de gods dienstoefening op die dag werd stopge zet. Op deze dag zette een onderdeel van het Nederlandse leger een zuive ringsactie in, waarbij tien personen, le den der gemeente en onder hen een ker- keraadslid, werden neergeschoten. Dit fusilleeren, geschiedde om 9 uur 's mor gens, op het uur van de Zondagse gods dienstoefening. Kennen zij, die dit deden dan niet de betekenis van het „Vreest de Heer en heb uw naaste lief Tot zover dit bericht, hetwelk wij na tuurlijk geheel voor rekening van het genoemde blad laten. Ds. Hildering vermeldt voorts, dat een afschrift van het rapport in zijn bezit is, dat de kerkeraad van Peniwen over het gebeurde heeft uitgebracht aan het dagelijks bestuur der synode te Malang, aan de brigadecommandant en de resi dent te Malang en aan het zendingscon- sulaat te Batavia. Aan dit rapport zijn de volgende bijzonderheden ontleend Te Peniwen is een polikliniek en kraamverpleging „Panti Usada”, die reeds vier jaren werkt en gehuisvest is in de oude zendingspastorie. Vanwege de grote toeloop werd deze kliniek in December j.l. uitgebreid met twee schoollokalen. Vele vroedvrouwen en leerling-vroedvrouwen hadden zich be schikbaar gesteld, in totaal 23 personen. Toen de Nederlandsche leger-afdeling het ziekenhuis binnentrad, werd aan al len, verpleegden en verplegenden, bevo len naar buiten te gaan. Daarop werden op het voorerf drie leden van het perso neel qn twee patiënten neergeschoten en een patiënt zwaar gewond. Acht leden van het personeel werden meege voerd, eveneens vrijwel alle medicijnen, terwijl de inboedel kort en klein werd geslagen. Deze schietpartij vond plaats op Zaterdag 19 Februari, des middags te vier uur. Uit de christengemeente werden drie vrouwen verkracht, terwijl van één de man en van een ander de verloofde werd doodgeschoten. Voorts werden nog een kerkeraadslid, een land bouwer en een oude man van 62 jaar doodgeschoten, terwij1 zij de handen reeds geheven hadden. Nog vijf anderen werden zwaar gewond. Van alle slacht offers worden de namen vermeld in het rapport, dat gedateerd is 25 Februari 1949. Het rapport is ohdertekend door de predikant van Peniwen”. Aldus de mededelingen van ds. Hilde ring. PROTESTBETOGING TEGEN GRENSCORRECTIES. Dezer dagen is in Gangelt bij Geilen kirchen (Did.) een protestbetoging ge houden tegen de grenscorrecties. Het grootste deel van de bezoekers bleek niet afkomstig te zijn uit het gebied, dat voor correcties in aanmerking komt, waar de bevolking zeer terughoudend is in haar uitingen. In Gangelt het winkelcentrum voor deze bevolking waren vrijwel alle huizen met vlaggen getooid, in de direct betrokken dorpen aan de grens echter niet. Slechts waren hier en daar leuzen op de muren gekalkt als „Nieuwe grens, nieuwe oorlog, wij blijven Duits ondanks annexatie”, terwijl één opschrift verze kerde „De Duitse Michel komt terug met hamer en sikkel”. De meeste leden van het kabinet van Noord-Rijn-West- phalen waren aanwezig. Minister-presi dent dr. Karl Arnold heeft een menigte van ongeveer 2000 personen toegespro ken en de verwachte correcties aange duid als landroof. Ze zouden wantrou wen zaaien, hetgeen de betrekkingen met Nederland zeer nadelig zou beïn vloeden. De grensstreek behoort, vol gens Arnold, bij Duitsland. Eenzijdige grensveranderingen dienden tot het ver leden te behoren. Een reeks andere sprekers voerde het woord. Landraad Pilatus uit Geilenkirchen zei, dat hij namens de bevolking een protesttele gram aan generaal Robertson heeft ge zonden. Door de correcties worden z.i. „levende mensen gebruikt als ruil- en handelsobject ten behoeve van herstel- aanspraken”. De Kath. geestelijke, proost Jaspers uit Geilenkirchen zei, dat het zelfkant- gebied, dat vorige week door de bis schep van Aken werd bezocht, niet wenst te worden losgerukt van zijn ker kelijke betrekkingen. De ministers hebben een bezoek ge bracht aan enkele dorpen in dit gebied om de bevolking van het meeleven van de regering te overtuigen. Wat Nederland zou krjjgen. Een ontwerp van wet dat de Regering bevoegdheid moet verlenen, voorzienin gen te treffen vanwege de verwezenlij king van bepaalde correcties in de grens tussen Nederland en Duitsland, is thans bij de Tweede Kamer ingediend. In de Memorie van toelichting wordt o.a. geschreven: Het lijkt de Regering de aangewezen weg dat de Kroon, al thans voor een beperkte periode, be voegd wordt verkla.rd (gehoord de Raad van State) voorzieningen met een voorlopig karakter te treffen die kracht van wet hebben. En hierin voorziet dit wetsontwerp. Wat de grenscorrecties zelve betreft, het gaat over een zeer’klein gebied. Deskundigen van Engeland, de Ver enigde Staten, Frankrijk en de Benelux zijn het nl. eens geworden over de over dracht van 58 vierkante mijlen vroeger Duits gebied aan Nederland, België, Lu xemburg en Frankrijk. Het gebied waarop Nederland rechten doet gelden, ligt ten Noorden .van Aken en omvat o.m. het gebied rondom Geilenkirchen. Er vallen enkele kolenmijnen binnen en het telt ongeveer 7000 zielen. België zou een gebied met 4500 zielen krijgen, hoofdzakelijk omdat het wil voorkomen dat de Belgische spoorlijnen 7 maal de Duitse grens snijden. De overeenstem ming, welke nog door de regeringen moet worden bevestigd, omvat alleen de kleinere aanspraken, de grotere eisen van Nederland komen later aan de orde. kam in etui, Posthumade Boer, Lijn- baansbuurt 20; bruine damesglacé, Vrieswijk, 2e Woudstraat 23; muntbil jet, Lok, Oude Koemarkt 5; zakmes, Siemonsma, Oude Dijk 8; sigarenaan steker, Hoekstra, 2e Selfhelpstraat 2; bruin beursje met inhoud, Boersma, Prinsegracht 9. Op de daarvoor vastge stelde tijden zijn aan het bureau van politie te bevragen: paar schapewollen handschoenen, beursje met inhoud, blauwe handschoen, grijze handschoen. HEEG. Naar wij vernemen zijn de beide heren P. Dijkstra en W. Jelsma volgende week 25 jaar aan de Zuivel fabriek Lankhorst werkzaam geweest. Beiden zijn als hulpkracht begonnen en na in verschillende afdelingen der fa briek werkzaam geweest te zijn, werken nu beide al enige jaren als stoker- machinedrijver. ABBEGA. Op 18 Maart hielden de C.J.M.V. „Rehoböth” en de C.M.V. „Bid en Werk” een gecombineerde feestelijke jaarvergadering o.l.v. dc voorz. H. Haag- sma. De voorz. opende dit feestelijk sa menzijn van de 2 verenigingen en de be gunstigers met gebed waarna hij een kort openingswoord sprak. Hoewel het eigenlijk een jubileumjaar voor de C.J. M.V. is (de vereniging bestond in 1948 70 jaar) wordt dit feit niet luisterrijk herdacht omdat er veel leden in Indië zijn. Daarna hield een lid van de J.V. een bijbelinleiding, waarna volgden de traditionele jaarverslagen en nog een reisverslag naar Paterswolde. Inmiddels werden we rijkelijk getracteerd op cho colademelk en gebak. Na de pauze gaf een C.J.V.-lid een opstel, waarna volgde de samenspraak „Te elfder ure” (7 bedr.) Hier waren nogal een paar zware rollen bij wat veel werk heeft gekost. Het was een ernstige samenspraak die bij velen goed in de smaak viel. De C.M.V. verraste ons nog met een ta bleau. Ook werd er nog een verloting gehouden, die uitging van, het N.J.V., ten bate van onze jongens overzee. De prijzen voor deze verloting waren door de plaatselijke J.V. en M.V. beschikbaar gesteld, zodat de opbrengst der loten geheel aan het Verbond kon worden af gedragen. Er werden 830 loten van 10 ct. verkocht, zodat er een batig soldo was van 83.Al met al was het een mooie avond, waar we met genoegen aan terugdenken. Om pl.m. 12 uur sloot de voorzitter dit feest met dankzegging. JUTRYP—HOMMERTS. Under lie- ding fan de direkteur de hear J. Nauta fan Suits, hold de Kr. Sjongfor. „Nij Libben” en it Famkeskoar „Jong Lib- ben” Tiisdeitojoun har jierlikse ütfie- ring yn ’e Ned. Herf. Tsjerke to Hom- merts. De feestlieder de heer A. Osin- ga, sei yn syn iepeningswurd dat it him tige spiet, dat er net oan mear minsken it wolkom taroppe koe. Der wiene mar sa’n hündert lju oanwêzich. It program ma, dat ütfierd waerd, stie op heech peil. Foaral de Koraelcantate „Morgen glans der eeuwigheid” en de cantate „Zomerhymne”, beide fan de dirigent, foldiene de oanwêzigen bést. De 15- jierrige soan fan de hear J. Nauta soar- ge foar de nedige öfwikseling troch op de piano inkelde nümers nei foaren to bringen. It Andante üt de sechtste sym phony fan J. Haydn, dat troch heit en soan spile waerd, foei tige yn ’e smaek en waerd op forsyk nochris wer spile. It wie jammer dat der net mear mins ken tsjüge wiene fan sa’n heechsteande kulturele joun. AUTOBOTSING. Woensdagavond omstreeks 7 uur botsten op het kruinpunt Oosterdijk— Ged. Poortezijlen een vrachtauto van de heer Sieperda uit Oosterwierum en een jeep met aanhangwagen op elkaar. De vrachtauto werd zeer ernstig bescha digd, maar de jeep kwam er vrijwel zonder beschadiging af. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. B.V.O.L. „SNEEK EN OMSTREKEN”. Op Woensdagmiddag 9 Maart sprak Voor bovengenoemde bond Mevr. Münch „De ontwikkeling in het leven van de Ned. vrouw gedu rende de laatste 50 jaar, en haar toe komstmogelijkheden”. De vrouwen van nu mogen er nog wel eens aan herin nerd worden, hoeveel strijd er gevoerd is tegen het vrouwenkiesrecht. Door de openstelling van de middelbare en ho gere scholen, ook voor meisjes, zijn veel mogelijkheden verwezenlijkt geworden. Dat dit alles niet zo gemakkelijk tot stand kwam, vertelde spreekster op boeiende wijze. Wegens het vertrek van mej. G. Jellema werd mevr. Steensma Boersma met algemene stemmen tot bi bliothecaresse gekozen. Besloten werd de leestijd van de portefeuille per gezin op drie dagen te stellen. Er gaven zich zes nieuwe leden op. SNEEKER NIEUWSBLAD lS a a 1 - n. o i-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1