h n MIDDERNACHT 2 g n. ie Indonesië Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 4e JAARGANG No. 25 s Detec ive roman uit donker Amsterdam door PIE1 KLOPPERS DINSDAG 29 MAART 1 49 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad t FEUILLETON. Wordt vervolgd. 4 De tram zette zich weer in beweging, en vijftig meter verder stopte Middernacht de conducteur een dubbeltje in de hand zonder op het biljetje te wachten, en gleed op zijn beurt van het balcon af. Hij liep terug naar de halte, maar hij was te laat: de Dolle was nergens meer te bespeuren. De detective was overtuigd dat de man het voorzien had op een perceel waar iets te halen viel, en hij besloot, al had hij dan aan die overtuiging niet veel houvast, op goed geluk een beetje in de buurt te blijven. Inmiddels was de inbreker de Keizersgracht opgelopen; hij hield angstvallig de huizenkant, zijn pet nu diep over de felle ogen gedrukt. Nu en dan stond hij stil en snoof als een wild dier, dat zich van zijn veiligheid wil overtuigen voor het verder gaat. De regen kletterde, en in de verte klonken de hoorns van auto’s, de bellen van trams, maar de gracht was als uitgestorven, en de enkele mensen die hij tegenkwam, spoedden zich voort om zo gauw mogelijk onderdak te komen. Niemand herkende de zonderlinge gedaante die over de gracht sloop, niemand bekommerde zich om hem en de Dolle was dankbaar dat het weer zo met hem meewerkte. Voor het perceel 997bis hield hij stil, en keek naar de onverlichte vensters. Zwijgend en nors stond het oude, voorname huis in de duisternis, en de inbreker grin nikte zelfvoldaan. Hij wist dat de inlichtingen die hij verkregen had, betrouwbaar waren, dat in het huis niemand was dan een oude huisknecht, Hendrik Bos man, al jaren in dienst van de familie Heeringa. tekende, als een der 100 kantoren wel ke zjj thans heeft, zowel in Nederland, in Engeland (Londen), de Ver. Staten (New York) en vooral ook in Azië. gebracht aan de examinatoren, in ’t bij zonder aan de heer R. de Jager, deelde hij mede dat 5 candidaten moesten wor den afgewezen, dat 20 slaagden voor beide gedeelten, 2 alleen voor het prac- tische en 1 alleen voor het theoretische. Na de uitreiking van de lijsten de diploma’s zullen de geslaagden later door de B.O.V.A.G. worden toegezonden dankte de leerling R. S. H. Visser de examinatoren, leraren en directeur voor de moeite aan hen besteed, waarna ook nog het woord gevoerd werd door de heer A. Boxman van Zwolle, gedele geerde van de Stichting Vakopleiding, die eveneens dank bracht aan de aan wezige werkgevers en aan de directeur en leraren voor de uitstekende opleiding waardoor zulk een zeer goed resultaat bereikt werd. Vooral aan de vakken natuur- en werktuigkunde en electro- techniek werd aan deze school veel aan dacht besteed. Spreker hoopte tenslotte dat ook door de medewerking van de pers de belangstelling voor deze vak cursussen mag toenemen. De heer van Gelder sprak daarna nog een kort slot woord. De volgende leerlingen slaagden voor het volledig diploma: M. Boerstra, N. E. Bootsma, B. v. d. Bos, J. F. Kok, W. Postma, J. Rinsma, en R. S. H. Visser, allen te Sneek; H. J. v. d. Meulen en S. Molenaar te Bolsward; G. Sieperda en J. Terpstra te Workum; L. J. Agricola Hemelum; J. Altenburg, Roodhuis; J. Feenstra, Rijs; H. Jaarsma, Lutkewie- rum; T. Kolthof, IJsbrechtum; A. Smit, Staveren; B. Span, Jellum; H. Visser, Mirns; J. v. d. Wolf, Lemmer. Alleen voor het practlsch gedeelte: M. Berger, Sneek en C. Mous, Bakhuizen; alleen voor het theoretisch gedeelte IJ. Visser, Longerhou. IJSBRECHTUM. Zaterdagmiddag om streeks 3 uur had een ongeluk plaats op de rijksweg nabij de wegkruising naar Folsgare. Drie jongens uit Sneek zaten op de vrachtauto van Sandstra van Oosterend, ze sprongen er onder het rijden af waarbij een jongetje van circa een jaar of twaalf, wonende Loox- mastraat 14 een gat in ’t hoofd en ver moedelijk een gebroken arm opliep. Hij werd door de ziekenauto naar het Sint Antoniusziekenhuis gebracht. SIJBRANDABUREN. Tot directeur van de coöp. zuivelfabriek alhier is be noemd de heer H. de Jong, directeur te Wieuwerd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Kantoor voor Abonnementen Fa. KTF.ZF.BRINK Co. KLEINZAND 7 fel. 2872 steeds uit. In het afgelopen jaar werden een 40-tal gezinnen meer geholpen dan in het vorige jaar. Van de 5 gezins- verzorgsters die thans voor de vereni ging werkzaam zijn, zijn 3 meisjes ge diplomeerd, terwijl 2 meisjes in dit voorjaar het diploma „gezinsverzorg- ster” hopen te ontvangen. Bovendien be schikt de vereniging over een 5-tal noodhulpen, die vrij geregeld voor de vereniging werkzaam zijn. Daar het be stuur van de ver. ieder gezin, waar we gens ziekte van de huisvrouw hulp no dig is, gaarne wil helpen, dus ook de minder draagkrachtigen, kost dit werk heel wat geld. De uitgaven overtreffen dan ook verre de inkomsten van de ver eniging. Weliswaar ontVangt de vereni ging subsidie van het Rijk en de Ge meente en werden in het afgelopen jaar financiële bijdragen van burgerlijke en kerkelijke instanties ontvangen, waar voor het bestuur zeer dankbaar is, toch zit het bestuur thans met financiële moeilijkheden. Wij doen daarom een be roep op de ingezetenen van Sneek, dit mooie werk te steunen, opdat het voortgezet kan worden, door een flinke bijdrage in de buscollecte op a.s. Don derdag 31 Maart. Zie advertentie. HET BESTUUR. stond hij stil, onbewegelijk, zijn adem inhoudend. Hij luisterde. Niets te horen. Hij slikte eed paar maal zijn nervositeit weg, die hem altijd overviel als hij aan de arbeid moest in de beangstigende stilte van de nacht. Toen streek hij over de deur van de brandkast, zijn vingers gleden over de nikkelen knoppen en hengsels, en hij siste tussen zijn tanden. Dat was een gewoonte van hem als hij een meevallertje had; zoals een kat spint van zelfvoldoening of van behagelijkheid, zo siste de Dolle altijd zachtjes tussen zijn gele, grote tanden als het leven hem meeviel. Die brandkast met zijn branie-deur, daar maalde hij niet zóveel om. Hij haalde zijn gereedschap vóór de dag en ging met koortsachtige ijver aan het werk. Niet dat hij haast had, maar hij brandde van nieuwsgierigheid om de inhoud van de brandkast precies te weten. In zulke ogenblikken vergat de Dolle alles om zich heen, hg was een geboren speler, een geboren dobbelaar, het keren van een kaart in de kroegjes waar hij kwam, deed zijn handen trillen, het onverwachte was voor hem het zout des levens; soms viel het mee, soms viel het tegen, soms kwam schoppen-aas boven, en soms ruiten achtDe Dolle had wel eens uren aan een brand kast gewerkt en voor zijn moeite niets gevonden dan een pak loonstafcen en andere waardeloze papieren. Maar hij had ook wel eens bij burgerluidjes uit een cacaobus in de linnenkast achtduizend gulden gehaald. Dat was het risico van de arbeid, daar kon niemand iets aan veranderen. De Dolle werkte tot de zweetdruppels parelden op zijn voorhoofd. Nu en dan hield hg even op en luisterde in gespannen, want veiligheid bestond niet in zijn beroep, dat had hij zo dikwijls ondervonden. Eindelijk tikten de sloten, zij gaven mee, zij boden geen weerstand meer, die stomme dingennog een ruken de Dolle draaide de zware deur geruisloos open. De UNCI nodigt partijen uit voor besprekingen. De Commissie van de Verenigde Na ties voor Indonesië heeft besloten de partijen in het Indonesische geschil uit te nodigen tot deelneming aan bespre kingen op 30 Maart te Batavia, onder auspiciën van de Commissie. Aziatische landen zullen nieuw overleg plegen. Naar A.P. meldt zal spoedig overleg plaats vinden tussen de landen, die deel namen aan de Aziatische conferentie in zake Indonesië. India heeft zijn grote teleurstelling uitgedrukt over het aan nemen van de Canadese resolutie door de Veiligheidsraad. Nieuwe verlieslijst. Een nieuwe verlieslijst maakt de na men bekend van 13 gesneuvelden van de Kon. Landmacht en 3 van het K.N.I.L., onder de laatste is uit Friesland afkom stig korp. ast. P. Krikke uit Korte- zwaag. EXAMENS VOOR LEERLING- MONTEUR VAN DE B.O.V.A.G. IN DE AMBACHTSSCHOOL ALHIER. Verleden week werden voor de eerste maal in de Sneker Ambachtsschool de examens afgenomen voor leerling-mon- teur in het autobedrijf, welk diploma, naast die voor hulpmonteur, 2e en le monteur, in 1942 werd ingesteld door de V.A.M. (onderafdeling voor vakoplei ding) van de B.O.V.A.G. Het examen omvatte een practisch en een theore tisch gedeelte, en draagt, door de eisen die de B.O.V.A.G. stelt, een ietwat an der karakter dan het schooldiploma. De bedoeling is, dat de jongelui, die nu slaagden, een nieuwe 2-jarige cursus gaan volgen, die één middag per week in de school wordt gehouden en 1 April a.s. begint, om zich voor te bereiden voor het examen voor hulpmonteur over twee jaar te houden, waarna ze hier ook nog opgeleid kunnen worden tot 2e en le monteur, welk laatste diploma na 6 jaar bereikt kan worden. De candi- daat moet dan echter 9 jaar practisch werkzaam zijn geweest. De vakopleiding van de B.O.V.A.G. is thans reeds zo ver, dat het een aparte stichting gewor den is .en de diploma’s kregen de hoog ste erkenning door de beslissing van het College van Rijksbemiddelaars, dat aan de gediplomeerden een toeslag op het vastgestelde loon mag worden toege kend, bedragende 4 cent per uur voor een hulpmonteur, 8 cent voor een 2e en 15 cent voor een le monteur. Vóór tot de uitreiking van de puntenlijsten werd overgegaan, sprak de heer T. van Gel der, directeur van de school, een kort woord, waarin hij zijn genoegen uit sprak over de aanwezigheid van enige werkgevers uit het automobielbedrijf, en constateerde, dat de resultaten van het examen de verwachtingen hebben overtroffen. Bij de opleiding van de monteurs, aldus spreker, is de steun van de werkgevers beslist nodig, en of deze opleiding zal slagen ligt niet aan de school, maar alleen aan de werk gevers. Daarom adviseerde hij deze om met de leerlingen van de school een leerovereenkomst aan te gaan en hun gelegenheid te geven een middag per week de school te bezoeken. En moch ten zij enigszins teleurgesteld worden in de bekwaamheid van de leerlingen, dan dienen zij te beseffen dat het on mogelijk is om in twee schooljaren ge schoolde vakmensen op te leiden. Hij deed daarom een beroep op de werk gevers om de jongens steun te verlenen bij hun opleiding en zich bij typische moeilijkheden tot de inspecteur en tot de school te wenden. Na dank te hebben n k, i- i in BAND NEDERLANDINDONESIË. Feestavond in Amicitia. Onverdroten gaat de afdeling Sneek van de Band voort met haar prachtig werk. Veel geld is hiervoor echter no dig, maar als de bodem van de kas te zien is, komt het actieve bestuur in het geweer en wordt er iets op touw gezet. Zo ook Donderdagavond weer, toen in Amicitia een feestavond werd gehouden. Een gelukkige omstandigheid voor de afdeling is daarbij dat zij steeds de wind in de zeilen heeft en deze Bandavond maakte daarop geen uitzondering. Ami citia was vrijwel geheel bezet, maar wat nog belangrijker was, de bezoekers zaten niet met de hand op hun zak, maar tastten royaal in hun beurs. Met ’t gevolg, dat 1500 loten 25 ets. er vlot doorgingen. De bezoekers kregen overi gens waar voor hun geld, want 't Krite- toanlel, dat belangloos voor de Band in de bres sprong, speelde „Blau Bloed” weer subliem, zodat iedereen tevreden naar huis ging. Natuurlijk bedankte voorzitter Bijlsma aan het slot al dege nen, die medewerking verleenden in de eerste plaats het Kritetoaniel en verder de muziek, de zaalhouder en de firma Dikland voor de aankleding van het to- der neel. K.L.M. in plaats van Maandag, Donder dag en Zaterdag des morgens vroeg, van Schiphol vertrekken: Zondag, Woensdag en Vrijdag des avonds laat. Des Zondags gaat het „slaapvliegtuig” naar Indonesië, des Woensdags het vliegtjug met vier en een halve ton post en des Vrijdags met twintig passagiers en anderhalve ton post. Steeds meer republikeinen geven zich over. Uit Soerabaja wordt officieel bericht, dat het aantal aanmeldingen van voor malige republikeinse strijdkrachten in Oost-Java toeneemt. Een militaire post in de Oosthoek noteerde binnen 24 uur ruim 2000 aanmeldingen, waaronder zich ook officieren, o.m. de luitenant- kolonel Luntungen, bevonden. Nederlands soldaat liep over naar de T.N.I. Onlangs werd uit Batavia gemeld, dat een ondergrondse organisatie werd opgerold, waarvan de leider een Neder landse communist was. Thans meldt Het Dagblad, dat deze leider een soldaat was uit Drente. Hij was 20 jaar, kwam een jaar geleden in Indonesië en deser teerde, omdat hij het er niet mee eens was, dat zijn kameraden wel bevorderd werden en hg gewoon soldaat bleef. Hij ging naar de T.N.I. en werd kapitein, en kreeg Batavia als operatieterrein. Hij nam de schuilnaam Haroen aan. Het gebeurde te Peniwen. In verband met de mededelingen van het persbureau van de Nederlands Her vormde Kerk wordt officieel meege deeld, dat bij geen enkele officiële mili taire of civiele instantie in Batavia bij ontvangst van het in Nederland gepu bliceerde bericht iets bekend was om trent de mededelingen van ds. Hilde- ring. Uiteraard zijn onmiddellijk telefo nische inlichtingen gevraagd bij de be trokken militaire autoriteiten van Oost-Java waarbij bleek, dat het rap port van de predikant van Peniwen eerst 18 Maart door de troepencomman dant van Malang werd ontvangen. Deze commandant stelde aanstonds een on derzoek in, dat nog niet beëindigd is. Ten aanzien van de feiten kan voors hands alleen het volgende aan de hand van een patrouille-rapport worden mee gedeeld: „Bij het ziekenhuis* van Peni wen werd vuurcontact verkregen met een bewakingsgroep, die deel bleek uit te maken van een bende, welke naar schatting van de bevolking 500 man sterk was. Bij het eerste contact wer den vijf ledep van de groep gedood. Bij een daaropvolgende zuivering van het ziekenhuisgebouw vluchtte de bende in alle richtingen, waarbij nog zes man vielen. Acht verplegers en elf verpleeg sters werden in arrest gesteld”. Later zijn deze in vrijhpid gesteld, omdat niets te hunnen nadele was gebleken. De Batavia-vluchten van de K.L.M. Met ingang van 3 April a.s. zullen de vliegtuigen op de Batavia-route „ZEG, HEE Dit is de titel van het nieuwste gro- tesk-cabaret, dat uitgebracht wordt door het „Theater Plezier van Floris Meslier”. Evenals vorig jaar vervult Toon Hermans hier wederom de hoofd rol, bijgestaan door Wiesje Bouwmees ter en Jan van Ees. Het gezelschap heeft een belangrijke uitbreiding onder gaan; behalve de overige solisten zijn nog geëngageerd een uit zes meisjes be staande zanggroep en een dansgroep, waarvan de beroemde Hongaar Leslie Gonda de choreografie heeft. Alles speelt zich af met buitengewone decors, naar ontwerpen van Joop Geesink, en fraaie costuums van Johnnie Nieuwen huizen. En zoals gewoonlijk brengt Toon Hermans zijn allernieuwste liedjes en heel dwaze praatjes. Dit gezelschap zal op 5 April a.s. optreden in het Ami citia Theater te Sneek. SNEEKER NIEUWSBLAD „VEILIG VERKEER”. Mr. G. W. Sannes, Rijksinspecteur van het Verkeer te ’s-Gravenhage oor deelt door eigen waarneming over het verkeer in Engeland (Londen) aldus: „De eerste algemene indruk, welke men van het verkeer in Londen ont vangt, is die van een volkomen rust en een grote mate van soepelheid. Hoewel dit verkeer zowel met betrekking tot massa als samenstelling niet is te vergelijken met dat in ons land kan de eerste zinsnede wel als ten gunste van het Londense verkeer uitvallend worden beschouwd. Claxongetoeter is vrijwel afwezig, hoewel het gedrag van o.a. de voetgangers in ons land aanlei ding zou zijn herhaaldelijk waarschu- wingssignalen te geven. Over het alge meen viel het op, dat de Engelsman (c.q. Londenaar) niet zozeer van zijn „r e c h t” gebruik maakt ,doch beleef der is tegenover zijn medeweggebruiker. Men kijkt meer uit, waarbij voorrang wordt gegeven aan diegenen, die zich in de moeilijkste positie bevinden, men-is dus meer „gentleman” dan in ons land”. Even verder in het verslag: „Er ko men bij de motorrijtuigbestuurders min der onverwachte bewegingen voor, men geeft meer door zijn wijze van rijden aan, wat men van plan is in het eerst volgende ogenblik te gaan doen. Rich tingaanwijzers worden bijna niet ge bruikt. Men geeft door middel van een „slap handje” te kennen, dat men van richting wenst te veranderen, of dat men van plan is te stoppen, of ook om iemand, die achter hem rijdt, gelegen heid te geven in te halen”. Het bestuur van de afd. „Sneek e. o.” van „Veilig Verkeer” is als volgt samen gesteld: L. Rasterhoff, burgemeester van Sneek, erevoorzitter; F. Tjaberings, burgemeester van Wijmbritseradeel, voorzitter; R. J. Sipkens, inspecteur L.O., vice-voorzitter; F. J. Japenga, hoofd ener school, secretaris; S. H. Fritsma, garagehouder, penningmeester; Dr. J. Dethmers, arts, E. W. Hogeweg, hoofd Ger. School, Scharnegoutum, P. Kooistra, korpschef gemeentepolitie, Ir. G. J. A. Nieveen, Mr. J. J. Oppedijk, burgemeester van IJlst, Alb. A. Tromp, D. Zuiderveld, hoofd Bijz L. S., leden. Wie er voor voelt, mee te helpen om het aantal verkeersongelukken tot een minimum te beperken, kan zich als lid opgeven bij een van bovenstaande adres sen. Minimum contributie 1 per jaar. tast een deurknop. Hij deed de deur behoedzaam open en luisterde. Geen geluid te bekennen, het huis scheen uitgestorven. Hendrik, de huisknecht, was gewoon zich zeer vroeg ter ruste te begeven; hg sliep in een kleine zijkamer op de eerste verdieping; en dit alles wist de onge wenste bezoeker. Bleef de huisknecht doorslapen, des te beter, ontwaakte hij, des te ergervoor hem. De Dolle sloop naar het parterre, waar de brandkast, waarop hg het voorzien had, in de grote werkkamer van de bankier aan de grachtzijde, stond. In de verte sloeg de klok van een toren, en die bronzen stem drong tot de inbreker door en herinnerde hem hoe wist hij zelf niet aan Middernacht, de detective. Dat was een kwaad voorteken, en er was een tgd dat de Dolle zo vlug zgn benen hem dragen konden, uit het huis zou zijn gevlucht. Maar in de gevangenis wordt niemands hoofd er helderder op. en de Dolle was niet meer zo op zijn qui vive als voorheen. Hij was er in de cel koppiger op geworden, en verbitterder, en met zijn laatste rgksdaalder in zijn zak, had hij geen keus: er moest geld komen. Toch deed de gedachte aan Mid dernacht hem huiveren en een verwensing brommend, ging hg voorzichtig verder tot hij voor de deur stond waarachter hij zgn buit wist, weggesloten in de brand kast Hij draaide de deurknop om en bemerkte tot zgn vol doening, dat de deur niet op slot was; gebogen, zgn oren gespitst, zijn ogen loerend als die van een beest in de wildernis, dat uit alle hoeken gevaar kan ver wachten, sloop hij de kamer in, en liet voor het eerst het licht van zgn zaklantaarn schgnen. Daar stond de brandkast met een indrukwekkende rij knoppen en sloten op de geweldige deur. De Dolle grijnsde. Hij wist, als alle goede vaklui in zijn beroep, dat brandkasten evenals mensen dikwgls sterker en onverzettelijker zijn naarmate ze er beschei dener uitzien, en dat veel uiterlijk vertoon soms gebrek aan innerigke kracht maskeert. Voor de brandkast DE NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ 125 JAAR A Heden is het 125 jaar geleden dat de Nederlandsche Handel Maatschappij ge boren werd. Deze jubilaresse is niet zo maar een groot bankbedrijf, ze is krach tens haar ontstaan een nationale instel ling. Het initiatief tot haar oprichting toch werd genomen door Willem I, de koning met een koopmansvisie heeft men henï wel eens genoemd, die trou wens niet alleen met een voor die tijd zeer groot bedrag deelnam in het aan delenkapitaal nL 4 millioen gulden, doch aan alle deelhebbers een garantie voor een jaarlijkse rente van minstens 4% gaf, welke na 1832 niet meer no dig bleek. Het is hier niet de plaats breedvoerig in te gaan op de wijze waarop de instelling in de loop der jaren voldaan heeft aan art. 14 van het oprichtingsbesluit nl. „bevordering van de nationale welvaart”. Genoeg zij te vermelden dat zij een geweldige invloed had op de economische ontwikkeling van Indië, dat wie Twente zegt eigenlijk ook Ned. Handel Mij. zegt en dat zij ook aan de wieg van de moderne Nederland se Zeevaart heeft gestaan. In de loop der jaren heeft de jubilaresse tal van andere bankinstellingen opgenomen, zo in 1936 de Gelderse Credietvereeniging wat tevens de vestiging van een kan toor der Ned. Handel Mij. te Sneek be- AFSCHEID DS. C. L. VERBAAS. Zondagavond nam ds. C. L. Verbaas voorlopig afscheid van de Ned. Herv. Gemeente alhier, in verband met zijn a.s. vertrek als veldprediker naar Indo nesië. De tekst van de prediking was Luc. 23 3943: de moordenaar aan het kruis. Na de prediking richtte spr. zich met een persoonlijk woord tot de ge meente. Met een zekere schroom vroeg hij, dat de bij de uitgang te houden col lecte 700 zou opbrengen. Hem was door P.I.T. voor dit bedrag toegezegd een tropenradio, een gramofoon met 60 a 70 platen en een kist met boeken en bijbels. Het gaat mij als Abraham toen hij het woord van God ontving: Ga uit uw land en uit uw maagschap naar het land dat Ik u wijzen zal. Het is geen pleiziertocht of de zucht naar het avon tuurlijke, want dit laatste ligt mij in 't geheel niet. Mijn gaan is het moeten en willen door het Woord Gods. Op 27 April hoopt spr. in te schepen om onder de militairen dat Woord Gods uit te dra gen. Het is hem een vreugde geweest hier te mogen prediken, een blijdschap was hem de omgang met de jongeren, en de collega’s, terwijl de kerkeraad met bereidwilligheid naar hem wilde luis teren. God zegene u allen en beware u hier en ons daar. De voorzitter van de kerkeraad, ds. H. van Niel, sprak hierna een kort woord van afscheid. De wil des Heren geschiede, in dat teken sta uw vertrek. Gods weg is anders dan wij denken. Nauwelijks is u een jaar hier en nu roept de Heer u tijdelijk naar een ander arbeidsveld. U kunt er van ver zekerd zijn, dat deze gemeente voor u zal bidden. Wij hopen dat u behouden zult mogen terugkeren in uw gezin en uw werk. Vervul daar uw opdracht: Predik het Woord Gods en Jezus trouw. Spr. verzocht de scheidende leraar toe te zingen Ps. 143 10, waarna ds. Ver baas de zegen uitsprak. Vermeld moge nog dat de collecte ruim 700 opbracht. DE EERSTE ZWALUW. Volgens een persbericht van 24 Maart is te Belfeld de eerste zwaluw neerge streken. 15 Maart werd echter te Mars- sum een zwaluw opgemerkt door de heer S. Kuiken. Ik heb gewacht deze waarneming wereldkundig te maken. Het had nl. kunnen zijn dat omstreeks dezelfde tijd hier of daar deze voor- jaarsbode ook door anderen gezien werd zoals in 1947. Dat voorjaar waren er wel 10 meldingen in Maart. Toen werd ook 15 Maart de eerste gezien (Deersum), verder 17 Maart (Olde- markt en Oudwoude), 18 Maart (Pop- pingawier), enz. Dat was nog wel na de buitengewoon late winter en de dier tjes vonden hier slechts sneeuw en ijs. Zulke voorlopers luiden evenwel de eigenlijke terugkeer niet in, want deze begint pas ongeveer half April en duurt voort tot in Mei. G. BOSCH. HOTEL HANENBURG. Heropening café-restaurant. Vele van de herbergen, welke in oude tgden aan de stadsingangen verrezen, zijn verdwenen, slechts enkelen hand haafden zich. Als men de overlevering geloven mag is onze oudste herberg het tegenwoordige hotel Hanenburg aan de Wijde Noorderhorne, dat ook al eeuwen door dezelfde familie wordt geëxploi teerd. Gebouw en eigenaar kunnen dus op een eerbiedwaardige traditie terug zien, hetgeen niet verhinderd heeft dat men met zijn tijd meeging. De tegen woordige eigenaar de heer H. Hanen burg is de laatste jaren aanhoudend be zig geweest met het moderniseren van zijn zaak. Nu al vrijwat jaren geleden kwamen een conversatie- en een intieme eetzaal tot stand. Nog tijdens de oorlog werden de keukens en de thans zeer welvoorziene kelders up to date gebracht en van geheel moderne outil lage, koelkasten incluis voorzien. In 1947 volgde de verbouw van de bo venzaal tot een zeer fraai ingerichte vergaderzaal en de laatste hand aan de metamorphose werd thans gelegd door de modernisering van het café, onder de bekwame leiding van architect Goodijk, uitgevoerd door de heer Koster. Dank zij fraaie betimmering, gezellige zitjes en intieme verlichting is niet alleen een interieur verkregen dat voldoet aan alle eisen van een meer en meer op dit ge bied verwend publiek maar ook meer aan de huidige smaak, dan het stijlloze interieur van het begin dezer eeuw, dat men nog al te vaak aantreft. Een bij zonder mooie afsluiting van de café- zaal, aan de zijde van de Nauwe Noor derhorne vormen de drie gebrandschil derde ramen ontworpen door onze oud-stadgenoot Reitsma, thans te Dordrecht voorstellende ons Sneker Stadhuis, een boerderij en een zeilend schip, aldus symboliserend het velerlei maatschappelijk belang bij dergelijke inrichtingen betrokken zowel voor in woner, omwonende als toerist. Stellig een aanwinst voor onze stad, deze mo dernisering, dat velen dit ook zo za gen getuigde het drukke bezoek tijdens de officiële opening Zaterdagochtend, waarbij ook een hoofdbestuurslid van Horeca aanwezig was. Redacteur: L. KIEZEBR1NK Redactieadres: KLEINZAND 7 SNEEK Ab.prrjs 2.50 per balt jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar Die oude man had Dirk Heeringa, de bankier, gekend toen deze nog een schooljongen was, hg had hem zien trouwen op een lentedag, hij had meegemaakt hoe de jonge vrouw die zijn meester twee kinderen, een jongen en een meisje, had geschonken, bij een auto-ongeluk in de buurt van Heemstede, om het leven was gekomen, hij had de twee wezen, Annie en Jan, zien opgroeien onder de hoede van een gouvernante, en hij was op zijn bescheiden, eerbiedige manier misschien meer vader voor de kinderen geweest dan de heer Heeringa zelf, die het altijd te druk had met zijn zaken, en met zijn vermaken, niet te vergeten, om zich veel met zgn kinderen te bemoeien. De familie had, behalve het fraaie huis op de Keizersgracht ook een villa in Baarn, waar zij gewoonlijk ieder jaar van Juni tot eind Sep tember woonde, min of meer tegen de zin van Annie en Jan Heeringa, nu twintig en twee en twintig jaar oud. Dit tweetal had al de levenslust, en nog iets meer van papa geërfd, en vond Baarn een verlaten oord, waar weinig te beleven viel. Maar Dirk Heeringa mocht dan geen model-vader zijn, zijn wil was in vele opzichten wet, en als hij verkoos tot in het najaar in Baarn te blijven viel er niets aan te veranderen. Veel van dit alles was de Dolle medegedeeld, maar twee dingen wist hij heel zeker, en wel dat er diamanten van hoge waarde in de brandkast lagen van de bankier, en dat alleen de oude huisknecht in het huis was om toezicht te houden, terwijl de rest van het personeel mee was naar Baarn. De inbreker had voor heter vuren gestaan dan voor dit karweitje. De oude huisknecht .vas een sta-in-de- weg, maar het had erger kunnen zijn. Een oud man slaapt diep, en als het tot een handgemeen mocht ko men, ja dan De Dolle sloop naar een venster van het sous-terrein, en had met ongelooflijke handigheid binnen een paar minuten een gat in *t glas gemaakt en het venster open gekregen. Met een sprong, die weer sterk aan een grote aap deed denken, was hg in de keuken en vond op de VERENIGING „GEZINSHULP”. De Vereniging „Gezinshulp” bestaat thans byna 3 jaar. Meer en meer blijkt deze vereniging in een grote behoefte te voorzien, het werk breidt zich nog h a IS l- o

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1