Buitenlands Overzicht Indonesië Ofiicieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, W YMBR1TSERADEEL en IJLST t nl 4C jAARGANG No. 26 VRIJDAG 1 AP.vIL U4S r VOLGENDE PERIODE EEN POND VLEES. 3 DS. H. O. KRANENDONK ZWAAR GEWOND. HONDERD OORLOGSSCHEPEN HOUDEN MANOEUVRES IN HET KANAAL. BIJZONDER GERECHTSHOF LEEUWARDEN. Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad i SNEEKER NIEUWSBLAD -n 8 o t be- i, i manoeuvres houden in het Kanaal. 1 t Bende in West-Java roofde trein voor overval. Ab.prijs 2.50 per hall jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar In hoeverre de staatsgreep in Sy rië, die van leidende militairen uitging, ten deze roet in het eten zal gooien, dient afgewacht. Sedert de mislukking van de campagne tegen Israël gist het in alle landen der Arabische liga, en de ontevredenheid wordt er versterkt door de meestal miserabele sociale om standigheden der massa. HET ATLANTISCH PACT. Italië, Noorwegen, Denemarken, Ijs land en Portugal zullen het Atlantisch pact ook tekenen. De plechtige onder tekening zal a.s. Maandag plaats heb ben. IJLST. In de jaarvergadering van de Vereniging voor Geref. Schoolonderwijs werden als bestuursleden herkozen W. Antonides voorz. en S. Woudstra seor. In de plaats van B. van der Horst werd wegens zjfn a.s. vertrek gekozen T. de Jong. Het hoofd der school, de heer P. van Dijk, hield met de teerlingen der 7e leden der bende, waaronder een Japan ner, werden gedood. Gevallen in Indonesië. In een nieuwe verlieslost maakt de regering de namen van 10 in Indonesië gesneuvelden bekend, alle van de Kon. Landmacht, en geen er van uit Fries land afkomstig. 18000 man federale troepen worden opgeleid. Er zullen dit jaar 18000 man federale troepen worden opgeleid, waaronder ook voormalige republikeinse strijdgroepen, die met de Nederlanders willen samen werken. Dit leger zal gaandeweg de taak van het Nederlandse moeten over nemen. klas een wedstrijd in hersengymnas tiek, die door de aanwezige ouders en belangstellenden met gróót genoegen werd gevolgd. Ten slotte hield de heer van Dijk nog een korte causerie over het onderwerp: „Wat moet mijn kind worden een Mohammedaanse school instortte te Kafr el Zayat, een provinciestad tussen Cairo en Alexandrië. e t e Verschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. By contract (handels- adv.) lager. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 DE GRENSCORRECTIES. Er zal reeds Dinsdag een Kamer debat over de grenscorrecties zijn. d n n !- n n e t I- i, i i, i n i, 0 DE WERELD GEBRUIKT MEER CEMENT. De vraag naar cement over de hele wereld is enorm toegenomen. Brazilië importeerde de eerste elf maanden van 1938 slechts 6500 ton en thans 75000 ton. De export van Engeland naar Ve nezuela is sedert 1940 meer dan vervijf voudigd. 5 bataljons van de Siliwangi- divisie scharen zich aan Ne derlandse zyde. Vijf bataljons van «de Siliwangi-divisie op West-Java hebben zich aan Neder landse zijde geschaard. KANTONGERECHT TE SNEEK. De aanrijding bij de Ooster- poortsbrug. Op 1 Februari 1949 te 20.10 vond op het kruispunt OosterdijkPrins Hen drikkadeJousterkade alhier een ern stige aanrijding plaats tussen een per sonenauto, komende van de Oosterdijk en een vrachtauto, komende van de Prins Hendrikkade, waarbij de bestuur der van de personenauto en zijn echt genote zo ernstig werden gewond, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Ook de beide andere in zittenden kregen letsel. De bestuurder van de vrachtauto, de 33-jarige chauf feur J. H. W. uit Zwolle, had zich te verantwoorden, terzake dat hij het ver keer van rechts, i.c. de personenauto, geen voorrang had verleend. Verdachte had wel hoogst onvoorzichtig gereden door met een snelheid van ca. 40 K.M. per uur genoemd kruispunt te passe ren. De Ambtenaar O.M. eiste dan ook een geldboete van ƒ75 subsidiair 20 da gen hechtenis. De Kantonrechter ver oordeelde hem tot 30 subsidiair 10 dagen hechtenis. In verband met het bovenstaande wordt de aandacht er op gevestigd, dat bij het passeren van we gen, uitkomende op de Prins Hendrik kade, door automobilisten, komende van de richting Bolsward, de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht dient te worden genomen. De volgende week zal de bonnenlijst een vleesrantsoen van pond per per soon per week aanwijzen, dus voor die 2 weken 1 pond. i- HET NADEEL VAN KOMIEK TE ZIJN. In Victoria Palace te Londen treden 3 bekende komieken op. Dezer dagen brak er tijdens hun optreden brand uit en ze kregen de opdracht van de di rectie het publiek mee te delen dat het wegens brand het gebouw moest ont ruimen. Maar de mededeling werd met bulderend gelach ontvangen; er was heel wat moeite nodig om tenslotte het publiek te overtuigen dat het ernst was. De brandweer was het vwur spoedig meester. TIEN JAAR GE-EIST WEGENS KINDERMOORD. Tien jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering voor het leven heeft de officier van Justitie te Rotterdam geëist tegen een vijf en twintigjarige glasblazer, die er van beschuldigd is bijna een jaar ge leden de negenjarige Keesje Vermeulen te Rotterdam te hebben vermoord. Het lijkje was 29 April in een jutezak in de Delfshavense Schie gevonden, met de tot een bundeltje gebonden kleren er bij. Verdachte waren ook drie zeden misdrijven en huisvredebreuk ten laste gelegd. Alleen het laatste gaf hij toe. Tegenover celgenoten en de rechercheur die- hem verhoorde, had hij echter be kend. Het proces-verbaal van het ver hoor had hij nochtans niet willen onder tekenen en sindsdien was hij hardnekkig blijven ontkennen. De verdediger, mr. S. de Waard, vroeg vrijspraak, omdat het volgens hem geenszins vaststond, dat de glasblazer de dader was. Ds. H. O. Kranendonk, Herv. predi kant van Woudsenden IJpecolsga, thans als veldprediker in Indonesië, is bij een ongeluk met een jeep bij Pare Pare op Celebes zéér ernstig gewond. 2 dagen na het ongeluk was hij nog steeds bewusteloos. P. DE LEUR NAM AFSCHEID VAN HET SNEKER POLITIECORPS. Er is een tijd geweest en die ligt nog niet zo heel ver achter ons dat vrijwel iedere inwoner, van jong tot oud, al de agenten van politie in onze stad van haver tot gort kende. Het wa ren in de loop der jaren oude, vertrouw de bekenden geworden. Nu is dat niet meer zo. De „oudjes” zijn vrijwel alle maal van het politietoneel verdwenen, en jongere, vreemde, krachten hebben hun plaatsen ingenomen. Thans heeft weer een van die bekende figuren de politiedienst verlaten: de heer de Leur, bij jong en oud bekend als een beminne lijk, tactvol en bezadigd politieman, die in de 29 jaren dat hij de orde en rust in onze goede stad mee hielp bewaren de achting en waardering van de gehele burgerij, waaronder ook zijn superieu ren en collega’s, verworven heeft. Het verwonderde ons dan ook helemaal niet, dat Woensdagmorgen voor zijn afscheid, dat op het Stadhuis gehouden werd, zo veel belangstelling bestond.Naast de burgemeester, en de corpscommandant, Inspecteur P. Kooistra, en een vertegen woordiger van de afd. SneekBolsward van de Ned. Politiebond, waren daarbij nl. ook vele van zijn collega’s aanwezig, en daar zijn echtgenote, kinderen en verdere familieleden eveneens tegen woordig waren, was de grote Raadszaal bijna geheel gevuld. De burgemeester richtte zich in hartelijke en zeer waar derende bewoordingen tot de scheidende politieman, waarin hij er op wees, dat op deze dag een belangrijke verandering in het leven van de Leur plaats greep, nu hij over enkele uren een gewoon bur ger, evenals ieder ander stadgenoot, zou worden. De 29 dienstjaren zijn een belangrijke periode in uw leven geweest, aldus spreker. Gij hebt de uiterlijke ont wikkeling van de stad en de innerlijke ontwikkeling van de burgers en het ko men en gaan van velen hunner meege maakt, en meegeleefd met alles wat in de Sneker gemeenschap was te beleven. Bij uw collega’s laat uw heengaan een ledige plaats achter, en u kunt met vol doening op uw loopbaan terugzien, om dat gij in het algemeen belang werk zaam zijt geweest. Ook heeft u de moei lijke oorlogsjaren meegemaakt, die aan de politie hoger eisen stelden dan aan andere functionarissen. Ook toen werd plichtsvervulling van u verwacht, maar daarboven lag de plicht waartoe het ge weten en het gevoel van menselijkheid u riep. Boven de plicht die de bezetter van u eiste, stelde u de plicht van de vaderlandsliefde, en ook in dat opzicht kunt u met voldoening op uw ambts periode terugblikken. Gij zijt een ge waardeerd lid van het politiecorps ge weest, die zich met toewijding aan zijn ambt heeft gegeven, niet alleen in, maar ook buiten dienst. De burgemeester wierp daarna een blik in de toekomst, waarin de heer de Leur een andere taak, waarin hij het wereldlijke zwaard met het geestelijke gaat verwisselen, op zich zal nemen en waarin hg, naar spre ker hoopte, volledige bevrediging moge vinden. Spr. besloot zijn toespraak met het aanbieden namens het corps van een zilveren horloge aan de heer de Leur en bloemen aan diens echtgenote, waaraan hij nogmaals zijn beste wensen voor een goede levensavond verbond. Nadat trac- taties waren aangeboden, sprak adju dant A. Wiersma als een van de oudste collega’s hij kwaï. een maand na hem in dienst zijn scheidende korps makker toe, waarbij hij wees op hun prettige samenwerking, ook in de orga nisatie, en zijn kalm en rustig optreden bij het handhaven van rust en orde, waardoor de Leur in het bijzonder op viel, memoreerde. De heer D. Brouwer sprak namens de „broekies”, die van de Leur optreden hebben geleerd, en bracht hem dank voor zijn voorbeeld, zijn steun en zijn grote plichtsbetrach ting tijdens de bezettingsjaren. Tot be sluit sprak de heer de Leur zelf nog een kort woord, waarin hij dankte voor de hem en zijn echtgenote gebrachte hulde. Honderd borlogsschepen van Enge land, Frankrijk, Nederland en België zullen in Juni onder Engels onnerbev MOORD OP DRIE EN EEN HALF MILLIOEN MENSEN! Dr. Gerhard Peters, directeur van de Degesch-firma, die het „cycloon B-gas” leverde, is beschuldigd van deelneming aan moord op drie en een half millioen personen, die door middel van dit gas in de Duitse concentratiekampen werden terechtgesteld, veroordeeld tot vyf jaar dwangarbeid en tot het verlies van zijn burgerrechten gedurende drie jaar. Hij zeide niet geweten te hebben, dat het gas op onschuldigen werd gebruikt ERMELO WORDT GESPLITST. De gemeente Ermelo op de Veluwe zal waarschijnlijk in tweeën worden ge splitst. De Kroon heeft aan Ged. Staten van Gelderland opdracht gegeven een daartoe strekkend ontwerp van wet op te stellen. Tussen de plaatsen Nunspeet en Ermelo is reeds jaren strijd gevoerd om de bestuurszetel en voorts naar aan leiding van de geheel verschillende ge aardheid van beide centra. Met alge mene stemmen heeft de raad van Erme lo het voorstel van B. en W. tot split sing aangenomen. Zal het plan worden verwezenlijkt, dan wordt Nunspeet een gemeente met 10.000 zielen; Ermelo zal er 11.500 behouden. Engeland weerhouden te veel concessies te doen, al zal men natuurlijk niet de werkelijkheid uit het oog mogen verlie zen, dat West-Duitsland weer in de West-Europese samenleving moet op genomen en moet dus iedere eis afge wogen op zgn voor- en nadelen. Zo is er hier te lande verschil van mening over de vraag o- Nederland wys doet deze grenscorrecties aan te nemen. Ze veroorzaker hevig kabaal bij onze Oos terburen en betreffen verbeteringen die, naar sommige grote bladen oordelen, ook wel tot haar recht zouden kunnen komen door overeenkomsten met Duits land zonder dat dit gebied behoefde af te staan. Men zou beter hebben gedaan óf af te zien van deze correcties óf direct maar een groter hap Duits gebied te eisen, wat toch niet meer lawaai aan Duitse kant zou kunnen hebben veroor zaakt dan er nu al is en die de Ver. Staten en Engeland nu misschien zullen afwijzen met het argument, dat we al wat gekregen hebben. Overigens zullen we ons nu niet verdiepen in allerlei kwesties met het Duitse staatsherstel en vredesverdrag gemoeid, over het al gemeen zijn, zoals wij hierboven schre ven, de Fransen minder toegeeflijk je gens de Duitsers dan de Ver. Staten en Engeland. Maar te Washington, waar de ministers van buitenlandse zaken van de landen van het Atlantisch pact nu bijeen zijn, terwijl te Londen am bassadeurs van 10 Europese landen het statuut van de Europese raad bespreken om dat pact te tekenen heeft men gelegenheid deze zaken nog eens gron dig onder ogen te zien. Zoals vele ande re kwesties, bijv, die der vroegere Itali aanse koloniën. Frankrijk, dat net zijn douane-unie met Italië heeft getekend, wat de positie van de Europese vaste- landsgroep in het Atlantische pact weer versterkt, wil Tripolitanië wel weer on der Italiaans beheer stellen. Ook de Amerikanen voelen er wel wat ^oor, maar de Engelsen die het bezet houden, zouden hun eigen beheer willen doen voortduren tot de Arabieren in staat zijn zelf het bestuur over te nemen. En daar zijn de Fransen weer op tegen om dat dit de Arabieren in him eigen ge bied in hun verlangen naar vrijheid maar zou stijven. Men ontmoet hier weer de Engelse politiek de Arabische landen zoveel mogelijk tegemoet te ko men, wat Londen al zoveel geharrewar met Isra. heeft gekost, dat er intus sen toch maar in schijnt te slagen met elk der deelgenoten van de Arabische liga een wapenstilstand te sluiten*) en thans zelfs door Turkije als eerste Mo hammedaanse land als staat is erkend. Achter dit Turkse besluit zal wel Ame rikaanse invloed zitten. Washington heeft dezer dagen, als een duidelijke wenk aan Rusland, verklaard dat het een diepgaand belang heeft by de onaf hankelijkheid van Griekenland, Perzië en Turkije en de Turken tonen zich niet ondankbaar. De Amerikaanse verkla ring was ook gewenst omdat de Russen weer in Perzië wroeten en is het enige waartoe de Amerikanen voorlopig ten opzichte van het 1 idden-Oosten bereid schijnen. Ten opzichte van een pact voor dit gebied, zowel als voor het Verre Oosten, aarzelen ze. Ook al omdat ze menen dat een Atlantisch pact voldoen de zal zijn om Rusland van oorlog te weerhouden en als de Ver. Staten nog meer pacten sloten, dit veel zou hebben van een omsingeling van Rusland en dus te uitdagend zou zijn om er louter defensieve bedoelingen aan toe te schrijven. Anderzijds meent men te Washington dat een pact met de mili tair ook zo zwak gebleken Arabische staten, zoals Engeland zou willen, Israël de vrijheid zou geven op Rusland te steunen. Ook in een pact voor het Verre Oosten, of wil men: pact voor de Stille Zuidzee en Indische Oceaan, een En gelse gedachte, zien de Ver. Staten be zwaren. Zij schijnen er aan te twijfelen of de band tussen de Zuid-Oost-Aziati- sche volken en hun vroegere Europese overheersers, ook al lieten die hun nu meer vrijheid, sterk genoeg is voor een dergelijk pact.- India, byv., dat wel de voornaamste Zuid-Oost-Aziatische staat in dit pact zou moeten zijn, zou neiging tonen neutraal te blijven in het conflict tussen Rusland en de Westelijke gealli eerden. Wel blijft het misschien uit eigen wil in het Britse Gemenebest, maar dan toch in zo los mogelijk ver band. Ondanks alle concessies van Frankrijk in Indo-China kan het niet rekenen op sympathie daar, die de Chi nese communisten, welke er reeds een in val deden, wel ontmoeten, en onze eigen moeilijkheden in Indonesië zijn bekend. De Amerikanen zijn dan ook van oor deel dat zy daar bij de Zuid-Oost-Azia- tische volken meer kunnen bereiken zonder dat ze ook in dit gebied ver bonden zijn met de Europese landen, die wèl hun bondgenoten in het Atlantisch pact zijn. Dat ook economische belangen in deze Amerikaanse politiek een rol spelen en dat de Ver. Staten er op hopen een deel der economische voordelen, welke vroeger West-Europa uit zyn be trekkingen met Z.O.-Azië ten deel vie len, voor zich zelf te verwerven, is een veel geuite veronderstelling. Een nete lig punt voor de betrekkingen tussen het Westen en de Aziatische volken is de behandeling van de Indiërs in Z.- Afrika, dat weer op de agenda van de a.s. vergadering der Ver. Naties voor komt, vooral ook voor het Britse Ge menebest zelf. Voorts zullen er de po sitie van Spanje en de Italiaanse kolo niën worden besproken en ten slotte de vrijheid van voorlichting. Er wordt be weerd dat Rusland het Atlantisch pact ter sprake zal brengen en dreigen met uittreding uit de Ver. Naties, maar de nabije toekomst zal moeten onthullen of dit juist is, zowel als de betekenis van de wisselingen in hoge bestuurs- en militaire kringen in Rusland en Oost-Duitsland, waar de Russische op perbevelhebber maarschalk Sokolovsky vervangen is, die zelf onderminister voor de landsverdediging wordt. De uitslag der verkiezingen voor de departementale raden in Frankrijk heeft bewezen dat de regering er be hoorlijk vast in het zadel zit. De com munisten, ofschoon nog een machtige party, zijn aanzienlijk teruggelopen in zetelaantal. Dat zal zowel een ge volg zijn van het feit dat hun leiders Moskou steun hebben toegezegd, als het in oorlog raakt met het Westen, wat de niet principiële communistische aan hang heeft verloren doen gaan, als van het feit dat de regering Queuille er door haar maatregelen in is geslaagd de economische toestand weer draaglijk voor de gewone man te maken. De Gaullisten blijken wel is waar de sterk ste partij in Frankrijk te zijn, maar die sterkte is toch niet zo groot, dat er ge vaar voor net democratisch bewind is, zolang de vele partijen, welke de rege ring een aanzienlijke meerderheid ver schaffen haar trouw blyven. Deze veel heid van partijen is altijd een zwak punt in de Franse politiek geweest, omdat plotseling enige er van kunnen afzwen ken en de positie van een ministerie daardoor ondermijnd geraakt. Maar als deze partijen, waaronder een verschui ving van invloed van links naar rechts bij deze verkiezingen bleek, de demo cratie werkelijk lief hebben zullen ze in deze tijd, nu nog altijd Gaullisten en communisten op een bijna verspeelde ^Jcans zitten te wachten, de regering trouw blyven. De verbeterde economi sche toestand maakt dat die partyen ook gemakkelijker, de val dezer rege ring zou immers het vertrouwen in het land weer schokken, waarop deze ver betering eigenlijk rust. De terugkeer van politieke rust en economische sta biliteit in Frankrijk is niet alleen van belang voor het Franse volk zelve, maar voor het gehele Westen. Zowel in Atlan tisch pact als Westelijke Unie zal Frankrijk een belangrijke rol moeten spelen en het kan dit alleen als het rustig aan zijn ophouw kan voortwer ken. Bijzonder verheugend is het ook voor dat deel van deze verbonden lan den, dat op het Europese vasteland ligt. We denken daarbij niet in de laatste plaats aan het militaire apparaat van Atlantisch pact en Westelijke Unie. De Amerikaanse deskundigen schijnen van oordeel dat het voornaamste deel van dit instrument een geweldige lucht macht moet zijn, welke op zich zelf al voldoende zou zijn de Russen van een oorlog af te schrikken. Het kan zijn, maar bij de landen op het vasteland van Europa, die pas de verschrikkingen van een bezetting hebben gekend, heerst toch de vrees dat een dergelijke lucht macht niet afdoende zal zijn en dat het vooral een sterk landleger zal moeten zijn dat de Russen respect inboezemt en, als toch een oorlog uitbarst, deze landen de enige kans biedt de oorlog buiten hun grenzen te houden. Hoe de strategen tenslotte hun plannen zvllen opstellen, weet nog niemand, nu alles nog maar in een begin van ontwikke ling is, maar omdat het Franse leger stellig de kern van een landmacht van de Atlantische Unie in Europa zou moe ten vormen, is het verblijdend dat Frankrijk een stap hoger op de ladder der politieke stabiliteit is gekomen. Ook trouwens nog om andere redenen. We zullen ons wel niet vergissen, als we veronderstellen dat we een tijd tege moet gaan van de meest onaangename politieke chantage van de zijde van West-Duitsland. Nu een der grote vraagstukken van na de oorlog, de or ganisatie van West-Europa in het At lantisch pact een oplossing heeft gevon den, nadert men het moment dat een definitieve regeling met West-Duitsland moet worde i getroffen. Dat kan zowel om de economische ontwikkeling in West-Europa als om het maken van de finitieve militaire plannen niet lang meer worden uitgesteld. West-Duits land moet dus een politieke vorm krij- x gen en er moet dan een vredesverdrag desnoods van tijdelijk karakter om de mogelijkheid open te houden dat Oost-Duitsland nog eens weer een Duit se staat of statenbond zal komen com pleteren worden gesloten. Wie ge looft, dat de Duitsers deemoedig zullen accepteren wat de Westelijke geallieer den hun bieden kent onze Oostelijke buren nog niet. Men kan er op rekenen dat ze de voordelige positie, waarin ze verkeren door de gespannen betrekkin gen tussen Oost en West en wetende dat zij en hun gebied onmisbaar zijn voor een afdoende organisatie van het Westen, ten volle zullen trachten uit te buiten. Men hore maar eens welk een grote mond het woord is eigen lijk te netjes voor dit schreeuwapparaat van Michel men er opzet over de technische grenscorrecties. En dat was nog niet eens zo heel erg als de Duitse heren naast hun kritiek ook eens lieten horen hoe ze iets van de ontzaglijke schuld welke hun volk jegens de leeg geroofde landen torst, dan we) denken goed te maken. Men zal in dezen by de Duitsers niets bereiken als men hen met de zachte hand tracht te hanteren ook omdat de nazi-invloed in West-Duitse be- stuurskringen nog groot moet zijn. Hier is een krachtige onverbiddelijke houding aangewezen, en ten deze hebben we meer vertrouwen in Parijs, dan in Lon den of Washington. Een sterk, zelfbe wust Frankrijk naast de Benelux staan de, zal te Frankfort het meest indruk raken, en allicht ook de Ver. Staten en Nederland neemt deel aan de vóór-besprekingen. Dr. Van Royen leider der delegatie. De wnd. voorzitter van de Nederland se delegatie in Indonesië voor de onder- handelingen met de Republiek heeft het volgende schrijven aan de voorzitter van de Unci doen toekomen: „Ik heb de eer u mede te delen, dat de Nederlandse regering kennis heeft genomen van de inhoud van het tele gram van de voorzitter van de Veilig heidsraad aan de voorzitter van de Commissie van de V. N. voor Indonesië, gedateerd 23 Maart 1949 en van uw aan mij gericht schrijven gedateerd 26 Maart 1949. De Nederlandse regering, na kennis te hebben genomen van het feit dat de Veiligheidsraad van gevoelen is dat de voorgestelde besprekingen dienen te worden gehouden, zonder dat daarbij wordt vooruit gelopen op de rechten, eisen en op de positie van de partijen, en als gevolg daarvan ook niet op de Nederlandse verantwoordelijkheid voor vrijheid en orde in Indonesië welke verantwoordelijkheid tevens bepalend is geweest voor de door Nederland aange nomen houding t.o.v. de resolutie van de Veiligheidsraad, d.d. 28 Januari 1949 is bereid aan de voorgestelde besprekin gen deel te nemen. Indien deze besprekingen zullen plaats vinden, ligt het in de bedoeling van de Nederlandse regering dr. J. H. van Royen als leider van de Nederlandse delegatie aan te wijzen. De Nederlandse regering zou het op prijs stellen, indien dr. Van Royen van het begin af aan deze besprekingen deel neemt, en stelt daarom voor, dat de eerste bijeenkomst zal worden uitgesteld tot het tijdstip, waarop dr. Van Royen te Batavia zal zijn aangekomen Dr. Van Royen zal spoedig zyn reis aan vangen. Zodra de datum van zijn aan komst bekend zal zyn, zal ik u daarvan uiteraard in kennis stellen”. Peniwen. Een aanvullende verklaring van ds. Hildering. Ds. H'ldering heeft een aanvullende verklaring over ’t gebeurde te Peniwen afgelegd. Hij zegt hierin, dat de Oost- javaanse kerk het geval aan de mili taire commandant van Malang had voorgelegd en dat het daarna ook de aandacht had getrokken van de terri toriale commandant van Oost-Java. In een onderhoud met deze commandant bleek, dat reeds een ernstig onderzoek was ingesteld, hetwelk nog wordt voort gezet. De commandant zei, dat hij per soonlijk zijn aandacht op het geval ge richt hield en dat zij, die zich zouden hebben misdragen de strengste straffen zouden krijgen. Hij had scherpe orders doen uitgaan; hieraan moet stipt de hand worden gehouden, want, zo zei de generaal, de strijd gaat alleen tegen kwaadwillige elementen en niet tegen vrouwen, burgers en kinderen. Ds. Hil dering besluit zijn verklaring aldus: Gaarne geef ik dit aanvullende bericht, omdat iedere medaille nu eenmaal twee zijden heeft en omdat ik door langdu rige contacten overtuigd ben, dat deze commandant en meerderen met hem als oprechte christenmensen een even grote afschuw van wandaden als de gesigna leerde hebben en slechts» begeren op integere wyze hun moeilijke plicht te doen”. Naar tussen West-Java, nabij Tandjung Rasa door een bende van enige honderden mannen aangehouden, die de passagiers dwon gen uit te stappen. De machinist en de stoker moesten de trein met de bende terugrijden. De bende zette een aanval in op het militaire detachement te Pa- baruan. Dit detachement ondernam een tegenaanval, waarbij tenminste vijftien DE BROODBEZORGING OP DE ZATERDAGEN VOOR PASEN EN PINKSTEREN. In de Staatscourant staat een schikking, waaruit blykt dat op Zater dag 16 April (de Zaterdag voor Pasen) en Zaterdag 4 Juni (de Zaterdag voor Pinkster en) des morgens vers brood mag worden vervoerd van half acht af en verkocht van acht uur af. BENELUX VOOR PAIN DE LUXE. Nederlandse en Belgische bakkers hebben te Dordrecht de grondslag ge legd voor samenwerking in Benelux- verband op vakgebied. J. Harm Brouwer stond terecht. Dinsdag stond terecht de 36-jarige J. Harm Brouwer uit Groningen. Deze heeft zich in de laatste maanden van de bezetting in illegale kringen te Mak- kum gedrongen, onder voorwendsel dat hij reeds tal van heldendaden op het gebied der illegaliteit had bedreven. De Makkumers kregen op het moment dat Brouwer alles aan de Duitsers verried, wantrouwen jegens hem en waren dus te laat. De beruchte S.D. beul Lehnhoff kwam uit Groningen, haalde in Sneek versterking en Jan Brouwer wees hem in Makkum de woningen der illegale werkers. Zeven van de gearresteerde slachtoffers Fetze Elgersma, Her man Falkena, Hobbe Dijkstra, Jacob Keller, Sjoerd Adema, Jan Emmens en Hendrik Lemson lieten hun leven voor het vuurpeloton, anderen dankten hun vrijheid aan de komst van de Ca nadezen. Het kwam niet tot een eis, daar verdachte’s raadsman mr. J. H. Cornells ziek was. DE FRIESE CANTATE „WER BINNE DE FJILDEN GRIEN....” Een krantenbericht vermeldde dat het Sneeker Cantatekoor, ter gelegen heid van de Dodenherdenking op 4 Mei Friese liederen zal zingen. Dit bericht verdient enige toelichting. In het kader van de 4 en 5 Mei herdenking, waarvan het programma door het „5 Mei-comité” werd samengesteld, zal door het Snee ker Cantatekoor op 4 Mei in de Grote Kerk te Sneek de nieuwe Friese Can tate „Wer binn’ de fjilden grien worden uitgevoerd, ’s Morgens en ’s middags als jeugdconcert voor de leerlingen van het Gymnasium, Chr. Lyceum, H.B.S., Chr. Kweekschool, Huishoudschool, Ambachtsschool en de diverse M.U.L.O.seholen. Daarnaast wordt dan ook nog de Cantate „Alles was ihr tut” van Dietrich Buxtehude gegeVën. Deze concerten staan onder de auspiciën van de Commissie voor de Jeugdconcerten te Sneek. ’s Avonds wordt dit concert in samenwerking met het „5 Mei-Comité” herhaald voor de ouderen. De Friese Cantate werd op verzoek van een paar Sneker heren ge schreven door D. A. Tamminga en Fedde Schurer en muzikaal verzorgd door P. Folkertsma en opgedragen aan het Sneeker Cantatekoor. Deze uitvoe ring is dus een première. Het doel van componist, dichters en koor is om met dit muzikale werk hen, die in de tweede wereldoorlog door de Duitse bezetting vielen, op waardige, s'.ijlvolle en kunst zinnig verantwoorde wijze te gedenken en deze uitvoering werd mede mogelijk gemaakt door de geldelrjke steun van de Friese Academie te Leeuwarden en een ander provinciaal fonds dat echter nog geen volledige toezegging gedaan heeft, maar waarop wel gerekend wordt. Het L.O.F. verleent zijn medewerking aan alle uitvoeringen. Door deze wijze van samenwerken van verschillende instan ties is het mogelijk dat dit zeldzame concert aan de Friezen kan worden aan geboden en de toegangsprijs, die bin nenkort door middel van advertenties en raambiljetten zal worden bekend ge maakt, is zo laag gesteld dat ieder deze première kan bijwonen. Aneta meldt werd een trein Parabuan en Tjikampek, in RAMPEN. 21 kinderen verloren in Japan het leven toen politie aan het strand een aangespoelde mijn demonteerde en deze ontplofte. De kinderen keken toe bg het gevaarlijke werk. Dertien studenten werden gedood en acht ernstig gewond, toen het dak van COMMUNISTISCH VERLIES IN ITALIË. In de laatste 6 maanden heeft de communistische partij in Italië 363.000 leden verloren. »n g n. tl Q

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1