Natuurkundig Genootschap H MIDDERNACHT .41 I 1 Indonesië ■1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 D^SDAG 5 AP-.IL 1949 4e IA AR GANG No. 27 en Detective roman uit donker Amsterdam door PIE1 KLOPPERS I 1 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad 6 Wordt veivolgd van de vrouwen in Nederland. Op in ternationaal terrein, als onderdeel van Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KLEIN ZAND 7 fel. 2872 Verschflnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. KERKNIEUWS. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier heeft in zijn jongste vergade ring besloten aan ds. A. van Santen te Akersloot toezegging van benoe ming als hulpprediker ten behoeve van de zg. minderheidsgroep te doen. 4) m g k, a- *n zijn enthousiaste toespraak. Voorzit ter W. S. Overzee had de avond met een kort woord geopend. Een speciaal welkom richtte hij daarbij tot de ere leden Hazelhoff en Stallmann, als mede tot de heer de Boer van Hom- merts. Verder constateerde hij dat het crescendo gaat met Volksonder wijs, want telde de vereniging in De cember 1946 92.000 leden, thans zijn het er reeds 114.000. De leus der ver eniging is thans: op naar de 125.000. Er wordt hard in de afdelingen ge werkt en Sneek blijft niet achter, want dank zij het werk van de propa gandisten steeg het ledental in de laatste weken met 40 nieuwe leden. Aan het slot der bijeenkomst bracht h\j hartelijk dank aan de spreker en de heer Altena voor het welslagen van de avond, terwijl hij in zijn dank tevens de veehouders betrok, die be langloos lammeren van de afdeling in hun weide laten lopen, hetgeen de vereniging vorig jaar weer een zoet winstje opleverde. Rest nog te ver melden dat de avond werd opgeluis terd door goede muziek van het ensemble Schuil en dat een gezellig bal het slot was. V2 en Radar in dienst van de Sterrenkunde. In de vierde en laatste bijeenkomst van dit seizoen van het Natuurkundig Genootschap, Donderdagavond in zaal Piso gehouden, sprak d r. J. J. R a i- m o n d uit Voorburg over „V2 en Radar in dienst van de Sterrenkun de”. Het radarnet, in Engeland in oorlogstijd opgebouwd, bood direct na de oorlog, toen alle installaties nog intact en alle manschappen van die dienst nog aanwezig waren, ge legenheid een onderzoek in te stellen naar de meteoren, „vallende sterren” zegt men ook wel, doch dat is minder juist, want het verschijnsel speelt zich af nog in de dampkring van de aarde. Men ziet de lichtstreep van zo’n meteoor zo ongeveer 110 tot 120 km. boven het aardoppervlak, en ze eindigt ongeveer 70 km. er boven. Op hoogten dus waar nog slechts zeer ijle lucht aanwezig is, de dichtheid er van is het éénmillioenste gedeelte van die van lucht direct bij de aardopper vlakte. Die ijlheid van de lucht wet tigt de conclusie, dat de populaire op vatting dat de lichtstreep gevolg is van hitte, ontstaan door wrijving tus sen de in de dampkring gedrongen meteoriet, die van metaal of steen is, en de lucht, onjuist is. Het geval ligt wat anders. De meteoriet heeft een snelheid van 40 tot 60 km. per secon de en botst daar in de dampkring op luchtmoleculen, welke km. snel heid hebben, het gevolg is dat men hier kapotgeslagen zuurstof en stik stofatomen krijgt, dus een omgeving van geladen deeltjes. Ook zullen er deeltjes van de meteoriet afslaan, en moleculen of atomen daarvan zullen zich verenigen met de deeltjes der bovengenoemde kapotgeslagen ato men, en waar dit zich afspeelt ont- FEU1LLETON. Ab.prijs 2.50 per bah jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar FEESTAVOND AFDELING SNEEK VOLKSONDERWIJS. „Ga nog even door”, zei een enthou siaste toehoorder op de Vrijdagavond in de foyer van Amicitia gehouden feestavond van Volksonderwijs tot de Makkumer dichter en voordracht kunstenaar Wijbren Altena, toen deze het laatste nummer van zijn reper toire aankondigde. Misschien onbe wust vertolkte hij met deze woorden de gevoelens van alle toehoorders, want de humoristische en satirische gedichten vielen dermate in de smaak, dat men nog wel uren naar de heer Altena had willen luisteren. Het was zijn tweede optreden in onze plaats over zijn eerste is kort ge leden al uitvoerig het een en ander in ons blad gezegd en zijn succes was weer enorm. Zijn gebaren en mimiek stempelen hem tot een waar kunste naar in zijn soort. Voor het optreden van de heer Altena had de heer J. D. van der Mei van Pietersbierum een pakkend propagandistisch woord ge sproken. Hij liet zich daarin in pessi mistische zin uit over het huidige we reldgebeuren en veroordeelde vervol gens de verdeeldheid in ons land, waarvan ook het onderwijs de na delige gevolgen ondervindt. Van de zijde der openbare school heeft men respect voor ieders overtuiging, doch men vraagt zich wel eens af of de an dere kant dat wel voldoende voor ons heeft. Men vraagt bij het openbaar onderwijs niet naar geloof of rich ting, het gaat ons om het kind, dat wij goed onderwijs willen geven en daarnaast verdraagzaamheid en naas tenliefde willen bijbrengen. Met een krachtige opwekking om met elkaar te blijven strijden voor het openbaar COLLECTE GEZINSHULP. De Donderdag jl. gehouden collecte voor de vereniging „Gezinshulp” al hier heeft 655.93 opgebracht. Verleden jaar werd ruim 700 ont vangen. De collectanten troffen ech ter vele personen niet thuis, en daar om hoopt het bestuur dat vooral deze burgers alsnog hun gave aan de pen- ningmeesteresse (mevr. Sipkens, Leeuwarderweg 66) zullen toezenden. De vereniging heeft het geld nl. hard nodig. Business and Profesional Women, legt de bond contact tussen alle wer kende vrouwen in de wereld; in 17 landen zijn 2500 clubs met 250.000 leden. Het landelijk secretariaat, Mathenesserlaan 145, Rotterdam, brengt de leden die naar het buiten land willen in nauw contact met de leden aldaar, zodat ieder in den vreem de, thuis zal zijn. Zo kan men vrien den maken over de gehele wereld, hetgeen een goodwill kweekt, welke ons land ten goede komt. Na nog ge wezen te hebben op de belangrijkheid van de landelijke bgeenkomst op 7 en 8 Mei te Oosterbeek, gaf mej. Lanen het woord aan de 2e secretaresse mevrouw G. A. van Os, uit Den Haag. Mevr, van Os hield een warm pleidooi voor de vrouw, zoals die in deze moei lijke donkere tijden zo nodig moest zijn. Nog altijd is er te weinig be langstelling voor de algemene zaken, nog te veel zet zij haar licht onder de korenmaat, nog te vaak ontbreekt de levenskracht en de durf, haar plaats in deze gemeenschap op te eisen. Bit ter weinig vrouwen werken mee aan ons staatsbestel, te weinig komen voor op de verkiezingslijsten van de gemeenteraden. Dit kan anders als het juiste inzicht gewekt wordt van onze verantwoordelijkheid als vrouw in de hedendaagse gemeenschap. In de pauze werd er thee geserveerd. Ieder kreeg een vragenlijstje voor zich en de kleinste helft gaf zich op als lid. Dank zij de zorgen van de afd. Leeuwarden, heeft ook Sneek nu een afdeling van de Bond van Werkende Vrouwen in Bedrijf en Beroep gekre gen. Het voorlopig bestuur wordt ge vormd door: mej. Smelling, B.L.O. school, Voorzitster; mej. L. Stilma, Maria Louisestraat, Secretaresse mej. Zr. Willemse, Kruizebroederhof, Penningmeesteresse. NEDERLANDSE BOND VAN WERKENDE VROUWEN IN BEDRIJF EN BEROEP. Aan de oproep, gedaan op initiatief van de afdeling Leeuwarden, had een klein aantal vrouwen gehoor gege ven, om op Woensdag 30 Maart in het Gebouw van de Vrijzinnig Her vormden te Sneek te luisteren naar het uiteenzetten van de doelstellin gen van de Nederlandse Bond van Werkende Vrouwen in Bedrijf en Be roep. Mej. Mr. J. van Hout, presi dente van de afdeling Leeuwarden, riep de aanwezigen een hartelijk wel kom toe, in het bijzonder mevr. Ras- terhoff en mevr. Spaander. In een in leidend wcord vertelde zij, waarom ook Sneek, waar zeker 200 a 300 vrouwen in bedrijf en beroep werk zaam zijn, op de hoogte gebracht moest worden van de belangen die deze Bond voorstaat. Hierna kreeg de landelijke secretaresse mej. M. S. L. Lanen het woord. Zij schetste het doel en streven van de bond, die een band wil leggen zowel plaatselijk, na tionaal, als internationaal tussen alle werkende vrouwen, waardering wil wekken voor eikaars beroep en op wil komen voor eikaars belangen. De bond wil naast een geest van onder linge dienstvaardigheid, het besef van mede verantwoordelijkheid voor eigen stad en land bijbrengen. In de grote steden ziet men reeds de resultaten van wat gezamenlijk tot stand kan worden gebracht. Haarlem en Den Haag stichtten een groot eethuis, Amsterdam en Rotterdam een mooi flatgebouw voor werkende vrouwen, waarvoor 80 geldelijke steun door de gemeente wordt verleend. Door aansluiting bij de Nederlandse Vrou wenraad, het Comité tot verdediging van de vrijheid van arbeid voor de vrouw en het comité voor de verbete ring van de huwelijkswetgeving draagt de bond zijn steentje bij om Ie REPUBLIEK BLIJKT BEREID TOT DEELNEMING AAN DE VOO R-CONFERENTIE. De Republiek heeft de uitnodiging van de commissie van de Uno voor Indonesië tot deelneming aan de con ferentie te Batavia aangenomen. Na drukkelijk wordt echter verklaard, dat deze deelneming noodzakelijker wijs een beperkt karakter zal hebben, althans in de eerste fazen van de be sprekingen. Onderstreept wordt, dat herstel van de Republikeinse regering te Djokja voorwaarde is voor vrucht bare onderhandelingen. VERLIEZEN IN INDONESIË. Een verlieslijst geeft de namen van 8 gesneuvelden van de Koninklijke Landmacht onder wie geen enkele uit Friesland afkomstig, en 15 van het K.N.I.L. VIJF DODEN BIJ DE POLITIE. De politiepost Bukatedja is door gewapende Indonesiërs aangevallen, waarbij drie militaire politiemannen werden gedood. In het gebied van Poerwokerto reden ’n militaire truck en een politiejeep op een landmijn, waarna zij werden beschoten. Twee politie-agenten verloren hierbij het leven. 'O deV2 brak daardoor in tweeën en, nu niet meer gestroomlijnd, vielen de stukken ook niet meer zo totaal te pletter.Zo heeft men inderdaad van een V2 voor onderzoek gebruikt, na 6 dagen zoeken het stuk teruggevon den, waarin de camera met fotografi sche opnamen van ’t zonnespectrum. Uit deze opnamen bleek dat in het ongerepte zonlicht, ongeveer 55 km. boven de aardoppervlakte opgevan gen, een ver-ultraviolette straling voorkomt, welke de aardoppervlakte niet bereikt, omdat ze op een hoogte van 20 tot 30 km. wordt onderschept door ozon-moleculen. Het zonlicht wordt dus op die hoogte gesorteerd voor het de aarde bereikt en dat is gelukkig voor het leven hier op aar de, omdat deze ver-ultraviolette stra ling een vernietigende werking op dat leven heeft. Zo hebben dan wat kort geleden nog oorlogswerktuigen wa ren, ons in staat gesteld tot weten schappelijke onderzoekingen, waar van we waarschijnlijk nog maar het begin hebben gezien, ze worden on vermoeid voortgezet. Nadat spr. een aantal vragen had dankte de voorzitter, Nieuwkamp, hem boeiende, vaak geestige rijke lichtbeelden toegelichte cause rie. De voorzitetr wees er de leden op dat zij hun wensen betreffende in het volgend seizoen te houden lezingen aan het bestuur kenbaar kunnen ma ken. beantwoord, d r. P. J. voor zijn en met tal- is die erhonding totaal scheef. Jan Kan zal dat wel met ons eens zijn, hij was het, die na de opening door de heer Martens, en de roffel der jeug dige trommelslagers, nog even de be tekenis van de gymnastiek, van het K.N.G.V. en van de band welke Thus- nelda daarmede heeft, voor de licha melijke opvoeding uiteenzette. Hij deed dat in het raam van een aardig gevonden inleiding, die in enkele flit sen een doorsnede van het gehele programma, dat zou worden afge werkt, gaf. De heer Kan Jr. wees er ook nog eens op, dat aan deze uitvoe ring elk show-effect vreemd zou zijn, ze zou een trouw beeld zijn van de gymnastieklessen zoals de meisjes en jongens van 7 tot en met 15 jaar die ontvangen. En zo was het, en dat stelde in staat zowel de ontwikkeling van dit onderwijs naarmate de leer lingen ouder worden te volgen als bijv, te zien hoe de leerling een be paalde oefenirg geheel onder de knie krggt de salto van A tot Z van de adsp. jongens van 14 en 15 jaar was daarvan een prachtig voorbeeld. En zo zagen we naast stokoefeningen van de meisjes van 7 tot 8 jaar, oefe ningen met een tennisbal van de jon gens van dezelfde leeftijd, volks dansjes van meisjes van 10 tot 11 en van 13 jaar, taaloefeningen op de evenwichtslat van 9 jarige meisjes en paardspringen var de jongens van 9 en 10 jaar, klassikaal brug van meisjes van 14 en 15 jaar A, en ge varieerde grondgymnastiek van de jongens van 14 en 15 jaar, terwijl de jongens van 11 ook een nr. grond gymnastiek gaven; de vrije oefening Pinksterturnfeest ’44 Drachten van de adsp. jongens 12 en 13 vond een tegenhanger in een dergelijke oefe ning van de meisjes van 12, de jon gens van 12 tot 15 gaven een nr. klas sikaal ringen, de meisjes van 14 en 15 ringenzwaaien en het slot vormden 2 oefeningen met wederkerige onder steuning van meisjes van 14 en 15 jr. B. Men ziet stof voor de nog heel prille gymnasten zowel als voor de oudste adspiranten, als de a.s. cracks al beginnen op te vallen, hoewel het onderwijs allerminst op een selectie van sterren gericht is, doch tracht een geheel jong geslacht tot de gym- nastiekbeoefening te brengen, welke zo vormend voor lichaam en geest kan zijn en zoveel levensblijheid schenkt. Ook deze uitvoering bewees dit weer. SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL. KIEZEBRINK Redactieadres: KLEINZAND 7 - SNEEK ADSPIRANTENUITVOERING THUSNELDA—GREATE PIER. Zaterdagmiddag was de adspiran- tenfamilie van ThusneldaGreate Pier in Amicitia bijeen voor haar jaarlijkse uitvoering. Het is een fa milie, die haar op- en neergang heeft gekend, de voorzitter der ver. de heer Martens zinspeelde daarop bij de huldiging van de heer C. Kan, dje 1 April 20 jaar leider was geweest, en dat was geworden op een dieptepunt van het bestaan der vereniging. De heer Kan begon met een klasje van 6 gymnasten, nu zgn het er 600, mede dank zij diens goede leiding en ijver. Uit die prachtige groei dringt na tuurlijk de vurige wens naar voren dat de heer Kan nog vele jaren lei der mag blijven, de heer Martens ver tolkte die wens in een hartelijk woord en het aanbieden van een stoffelijk blijk van waardering. Dat zo’n grote vereniging ook een groot aantal adspiranten heeft is natuurlijk en ge lukkig; tussen de 300 en 400 hebben in de loop van de middag laten zien wat de leiders hun zo al leren en het aantal belangstellenden dat was ko men kijken was zeker niet groter. Misschien enigszins teleurstellend maar anderzijds is het toch maar zo verbetering te brengen in de positie<jat het beter voor de lichamelijke ontwikkeling van ons volk is als het aantal medewerkers, dat van de toekij- de International Federation of kers overtreft, bij heel wat sporten het weer: „meneer Jan, weet papa dat u in de stad bent?” En hg rapporteert het onverbiddelijk aan de ouwe heer. Daarom moet u vanavond geen spelbreker zijn, meneer Ray. Help me liever een handje. Laat ik halen, wat ik nodig heb en als er werkelijk een vreemde in huis is, geef ik een gil!” Hij haalde zijn sleutel uit zijn zak en opende de deur. Op de gracht stond de taxi; achter het gele licht van haar zwakke lantaarns dommelde de bestuurder; wat ging het hem allemaal aan wat er zich op die stoep af speelde? Een Amsterdams taxichauffeur moet kunnen horen, zien en zwijgen, dan schoot er het meest voor hem over De detective volgde de jonge Heeringa op de voet. Bei den stonden stil in het portaal en luisterden. Geen ge luid verbrak de stilte. „Het was natuurlijk Hendrik, o ongeruste speurhond!” meesmuilde Jan Heeringa. „Hg zal nu wel in zijn bed liggen en ik hoop dat hij slaapt als een marmot. In een minuut ben ik terug, meneer Ray”. Hg liep de brede trap op en de detective liet hem gaan. Hoe zou hem dit later berouwen! Maar op dat ogenblik meende Middernacht dat hg zich niet moest bemoeien met de jonge Heeringa en zijn fuifpartgtjes. Dat was, alles welbeschouwd, een fa- milie-aangelegenheid, waar hg geen steek mee had te maken. Niemand ook verontwaardigde papa’s niet! zijn erkentelijk voor de bemoeiingen van een vreem de, die zich ongevraagd in particuliere aangelegenheden mengt Enige minuten gingen voorbij, toen kwam Jan Hee ringa de trap af met zgn valies. „Geen kip of kraai te bekennen”, zei hfl. „We zullen de deur maar achter ons dichtdoen, meneer Ray, en dan zal ik eens zien of ik vanavond een beetje kaarten krijg. Als je pech hebt met bridgen, blijf je nergens, geloof mij”. Middernacht glimlachte. „Niet te onvoorzichtig bie- den”, raadde hg, „en „Wel alle duivels!” viel de jonge man hem in de rede. Hg stond het dichtst bij de half-geopende voordeur, en keek onthutst de gracht op. Achter de taxi stond een grote luxe wagen, en een jonge dame, met een mantel van petit-gris, stapte over de plassen heen Midder nacht keek niet zonder oprechte bewondering naar het kleine voetje en de fraaie benen, die zich manifesteer den onder eer wel zeer voetvrije rok uit en kwam naar de deur waarbij de twee mannen stonden. „Mijn zuster”, bromde de jonge Heeringa. „Als die me ziet, haalt ze Hendrik erbij, en adieu drie sans-tout, of vier schoppen met vijf honneurs hier in mgn éne hand. Wat móét ze hier? Ah, wacht! Ik zal me hier achter dat blok marmer verstoppen. De eerste keer dat het recht van bestaan heeft. Vertel ’r een sprookje, meneer Ray!” Hij hurkte ijlings achter een breed marmeren voetstuk, waarop ’n borstbeeld van zijn grootvader, in leven een bekende figuur in Amsterdamse beurskringen, stond. De detective grinnikte. Hij zou de jongen niet ver raden, het lag niet op zijn weg, en hg zou zichzelf een kinderachtig heerschap gevonden hebben, als hij klik spaan was gaan spelen. „Schrik niet, juffrouw Heeringa”, zei hij. „Uu ként me hakkelde zij. „Mijn naam is Norman Ray, detective. Misschien heeft u wel eens van me gehoord. Ik kwam langs uw huis en zag plotseling licht in de voorkamer boven. Ik wist dat de familie uit was, en ik achtte het mijn plicht mij op de hoogte te stellen of alles in orde was. Ik heb h’mik heb niets verdachts gevonden”. „Ik ken uvan gezicht, meneer Ray. Ik heb uw foto wel eens in de krant gezien. Weet u zeker dat alles in orde is?” „Jawel, juffrouw Heeringa”. „En hebt u Hendrik, onze oude knecht, niet wakke>~ gemaakt h Q staat warmte en daardoor krijgt men lichtverschijnselen. Ter inleiding van zijn betoog hoe radar gediend heeft om waarnemingen ten opzichte van meteorieten te doen, verklaart spr. eerst het principe van de radar: de zender die in flitsen een zeer krachti ge bundel radiostralen uitzendt en de er naast staande ontvanger, die de door een voorwerp teruggekaatste stralen opvangt en de ontvangst re gistreert met behulp van de kathode- straalbuis op een fluorescerend scherm. Met radar heeft men in het bijzonder ook de bekende meteoren regen in de nacht van 9 op 10 Octo ber 1946 in Engeland kunnen onder zoeken, trouwens het voorkomen van meteorieten blijkt niets bgzonders, er komen er zo ongeveer 8 milliard per 24 uur in onze dampkring. Het onder zoek heeft verder geleerd dat de af meting van deze meteorieten zo van 0.4 tot 0.6 m.m. is. Ook is het gelukt meer betrouwbare schattingen over de snelheid van meteorieten te maken. Men heeft ook radarsignalen naar de maan gezonden en terugont vangen. De berekeningen, aan de hand van deze radar-gegevens gemaakt, bewezen dat de afstand van aarde naar maan 383000 k.m. is, zo als we ook reeds lang uit andere be rekeningen wisten. Het bleek bij deze uitzending naar de maan dat deze radarsignalen ongestoord de damp kring passeerden, dus geen last had den van de bekende heavyside laag. In het tweede deel van zijn causerie behandelde spr. de betekenis van de V2 voor het onderzoek van de stra ling van de zon. De V2 is een ge vaarte van 14 m., dat bg de start een gewicht van 13 ton heeft. Aan de onderzijde is de ruimte,waarin de explosies worden voortgebracht, die de V2 moeten voortstuwen. De kracht welke ze voortbrengen moet dus meer dan 13 ton zijn, inderdaad kunnen ze een kracht van 30 ton ont wikkelen. Er is in de V2 een reser voir met 5000 kg. vloeibare zuurstof en een met 3500 kg. alcohol. Deze bij elkaar gebracht veroorzaken de ex plosies. Een pomp pompt 75 L. dezer vloeistoffen per secunde naar de explosieruimte. De pomp zelf is een stoompomp, waarvoor de stoom ont wikkeld wordt uit calciumpermanga- naat en waterstofperoxyd. Een ka mer in de kop van de V2 bevatte in oorlogstijd 980 kg. explosieve stoffen, thans zijn daarin instrumenten voor waarnemingen geplaatst, evenals in de vinnen. Op een hoogte van 80 km. is bg de V2 de brandstof op, dan ge draagt ze zich verder als een wegge schoten projectiel. De moeilijkheid jm de V2 voor sterrekundig onderzoek te gebruiken was, dat men ze wel een hoogte van 170 km. in de woestijnen van Nieuw Mexico kon doen bereiken, ze was dan na 9 minuten weer op aarde terug, maar totaal verpletterd, zodat de zelfregistrerende instrumen ten verloren gingen. Slechts enkele waarnemingen kon men langs radio grafische weg verkrijgen. Voor het sterrekundig onderzoek echter moest een camera mee, die onbeschadigd moest terugkomen. Men loste de moei lijkheid op door de V2 een ring van explosieve stoffen mee te geven, die op een bepaald moment ontploften, onderwijs besloot de heer van der Mei heeft gedaan, klautert hij zijn bed weer uit en gaat controleren. Een beste kerel, ouwe Hendrik”. „Jawel, jawel”, zei de detective ongeduldig, „maar in de eerste plaats is er van opendoen of niet opendoen geen sprake, want ik heb u niet gezegd, dat ik heb aangebeld. En in de tweede plaats klopt dat vaste slapen van de huisknecht niet met de lichtbundel die ik zag, en met de veronderstelling, dat de oude man aan het controleren is geweest. We moeten naar i. nen. Hebt u een sleutel?” „En of. Wat zou ik zonder sleutel beginnen, ha, ha, ha?” Voor het eerst bemerkte Middernacht, dat de jonge Heeringa naar whisky rook, en niet zo héél vast op zijn benen stond. „Laat ons dan naar binnen gaan en ons overtuigen”, drong hij aan. „Naar binnen gaan we zeker, maar u bent er naast, meneer de detective. Detectives zijn er altgd naast, be halve in de boeken, hé. Maar ik zal u wat vertellen, Hendrik moet niet mijn plannetjes in de war sturen”. „Wat voor plannetjes?” De jonge Heeringa boog zioh vertrouwelgk naar de detective. „Prachtplannetjes”, fluisterde hij. „Ik kom hier even mijn kaarten halen voor een spelletje bridge met een paar vrienden van me. En mijn tas met een paar over hemden moet ik ook hebben. Ik heb geen zin om altgd in dat dooie Baarn te zitten, en ik ben ’r maar eens tussenuit geknepen. De ouwe heer is ngdig als 'k dat doe, want we spelen vgf cent per punt, zie je, en soms nog een pokertje na. Hij heeft al eens mijn speelschul den betaald, en dat vond ie niks prettig. En mijn zus heeft ook liever dat ik in Baarn blijf. Ze gaat trouwen met van Dorsten. Och, die mag ik wel, kan niet anders zeggen De detective knikte. „En zie je”, ging de ander voort, „die ouwe Hendrik van ons is zo’n bemoeial. Als hij me zo-meteen ziet, is In de duisternis de stoep was hoog, en werd niet door de autolampen beschenen, zag de 'jongeman nie mand staan, en de detective liet het licht van zijn zaklantaarn flitsen. „Hè!” schrok de ander, „man je laat mijn hart in mijn keel kloppen. Mooie manier, om iemand zo te doen schrikken”. „Spijt me”, zei Middernacht. „Mijn naam is Norman Ray, detective. Met wie heb ik het genoegen?” „Kent gij mij niet o! speurhond?” „Ik veronderstel, dat u de heer Heeringa Jr. zijt, de zoon van de bankier?” „Ziet u dat aan de modder op mijn schoenen, of aan het randje van mijn hoed? Maar wat is er eigenlijk aan de hand. Staat het huis onder bewaking?” „Ik kwam hier langs, meneer Heeringa, en zag een lichtbundel door een luchtgat flitsen. En ik heb een «rterk vermoeden, dat er bij u ingebroken is. Toen u kwam, stond ik op het punt mg toegang tot het huis te verschaffen”. „Uw vrees zal wel ongegrond zijn, meneer Ray”, ant woordde de jonge man. „Dat er niet opengedaan wordt, is heel begrijpelijk. Er is maar één man in huis, ouwe Hendrik, de huisknecht en die is zo doof als tien kwar tels. Al valt het plafond boven hem in, dan hoort hij nog niets. Maar hij is een trouwe ziel, al jaren bij ons. Ik denk dat hij nog eens de ronde is gaan doen en het licht even heeft aangedraaid. Zo is hij. Als hij maar half denkt dat hij niet overal de pinnen op de ramen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1