1 Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, W YMBRHSERADEEL en IJLST k G VRIJDAG 8 APRIL 1949 D 9, al :n ir al RedacteurL. KIEZEBRINK Redactie-adreiKLEINZAND 7 SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave ran Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad k, r» n. T - n r houder ,de heer Abma, die zich voor de vereniging ook zeer verdienstelijk maakt, maar niet alles gratis kan doen, zoals het publiek wel eens schijnt te menen. Wanneer men van zijn diensten gebruik maakt, moet hij daarvoor een beloning genieten. De laatste maanden brachten voor het bestuur zeer veel werk mee. O.a. moest het zich bezig houden met de kwestie van de loslopende honden en het verscheuren van schapen. Hier ligt de schuld bij de hondenbezitters, die niet altijd voldoende toezicht hou den. Over deze kwestie werd nog eni ge tijd gesproken, waarna de notulen en het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Hammer, werden voorgele zen. Volgens het laatste steeg het ledental van 168 tot 189. In het afge lopen jaar werd een electrisch af- maaksysteem in gebruik genomen, dat afdoende werkt, daar de dieren hier mee in 2 sec. gedood worden. Voor het asylfonds werd een actie gevoerd, die met succes is bekroond. In het asyl werden 274 pensiongasten op genomen (210 honden en 64 katten), met 1542 vferpleegdagen, en tevens nog 53 zwervende dieren (37 honden 'en 16 katten). Vijf hiervan werden door de eigenaars teruggehaald, voor 14 werd een tehuis gevonden en 34 meest zieke dieren moesten wor den afgemaakt. Uit het financieel verslag van de penningmeesteresse, mevr. AltaSchurer, bleek dat de ontvangsten 403.19 en de uitgaven 595.44 hadden bedragen, zodat 1948 een verlies van 192.25 opleverde. Er was echter nog een batig saldo over 1947 van 276.69, waarin begrepen het bedrag dat voor de aanschaffing van „de electrische stoel” is ontvan gen, zodat de rekening uiteindelyk sloot met een voordelig saldo van 84.44. Namens de kascommissie, be staande uit mej. Santema en de heer J. Suierveld, deelde laatstgenoemde mede, dat alles in orde was bevonden, waarna de rekening op haar advies werd goedgekeurd en de penning meesteresse décharge verleend. Tot leden van de nieuwe kascommissie werden benoemd mej. Santema, mevr. KleinWalland en de heer J. Suier veld. ULST. Op de cursisten-tentoon- stelling van de Friese Bakkersvak school te Leeuwarden behaalde de 15- jarige M. R. Schilstra alhier in klasse D halfwas een tweede prijs. Een mooi begin voor deze jeugdige bakker. HET DRIJVEND HOTEL ALVE MARREN. Gaandeweg stelt ook het buiten land in ruimer mate voor zijn burgers deviezen beschikbaar om elders hun vacantie door te brengen. Het toeris me neemt toe en ook Nederland zal dit jaar waarschijnlijk een groter deel krijgen dan vorige jaren. En daarom maken de toeristencentra zich gereed hun gasten te ontvangen. Een unieke gelegenheid op dit gebied, het drij vende hotel „De Alve Marren” te Langweer is daarvoor ook al weer gereed. Voor wie deze inrichting nog niet kent zij vermeld dat het hier een haringlogger betreft die op onbekrom pen wjjze is verbouwd en als hotel schip ingericht De grote ruimte on derin telt veertig slaapvertrekjes. De bovenbouw heeft een aparte eetsalon, een kombuis, een bar en een serre. Op het bovendek kan men een be langrijk deel van het Friese meren gebied overzien. Dat vooral de bui tenlanders er belangstelling voor heb ben blijkt uit het feit, dat van de tot nu toe voor dit jaar ingeboekte gas ten meer dan de helft buitenlanders zijn. SIGARETTEN EN TABAK NOG SCHAARS. Het feit, dat er weer bonnen voor zes rantsoenen tabak zijn aangewe zen dit in verband met de verlopen stakingen bij de sigarettenindustrie betekent nog niet, dat er nu volop sigaretten verkrijgbaar zullen zijn. De oorzaak is, dat wel de productie weer op gang is, maar dat de aflevering en voorraadvorming uiteraard de achter stand nog niet hebben ingehaald. Van de zijde van de Vakgroep Sigarenwin keliers toonde men zich zelfs be vreesd, dat er ook niet genoeg tabak zou zijn om alle bonnen te honoreren. VERLIEZEN IN INDONESIË. De regering publiceert een nieuwe verlieslijst welke melding maakt van 2 gesneuvelden van de Koninklijke Landmacht, 1 van de Kon. Marine-en 18 van het K.N.I.L. Er zijn geen Friezen bij. DR. VAN ROVEN IN NEDERLAND Woensdag is dr. Van Royen, ge delegeerde van Nederland bij de Vei ligheidsraad, per vliegtuig uit de Ver enigde Staten in ons land aangeko men. Zaterdag zal hij verder reizen naar Batavia om daar als voorzitter van de Nederlandse delegatie op te treden. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBR1NK Co. KT.RTN7.ANn 7 Tel. 2872 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ot. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. ri t- n i. e CHR. MUZIEKVER. HARMONIE. Men schrijft ons: Ter gelegenheid van de stille week voor Pasen hoopt de Chr. Muziekver. „Harmonie” te Sneek een bijzonder concert te geven van uitsluitend gewijde muziek, in de Ned. Herv. Kerk. De muziekver. heeft zich ten doel gesteld om in de toe komst zich meer op gewijde muziek toe te leggen. Zij is er van overtuigd dat ze ook als Chr. vereniging op dit terrein een taak heeft te vervullen. Het programma bevat o.a. werkjes van César Franck en Edward Grieg en enige koralen van Bach, bewerkt door de heer S. de Boer. Ds. J. N. de Ruiter, Ned. Herv. predikant te Sneek heeft zich bereid verklaard de leiding van deze avond op zich te nemen, ter wijl hy tevens een lijdensmeditatie zal houden. Verwacht wordt dat de kerk deze avond geheel gevuld zal zijn, daar de toegang voor ieder vrij is. Voor bijzonderheden zie advertentie en raambiljetten. Ingekomen stukken. Ingekomen was een schrijven van het Voedselverzorgingsfonds in Fries land, waarin een bijdrage gevraagd werd. Het doel van dit fonds is het bijeenbrengen van een bedrag waaruit in strenge winters voor de voedering van vogels en andere dieren geput kan warden. De voorzitter deelde mede dat uit de kas 10 voor dit fonds beschikbaar is gesteld, en licht te deze zaak verder nog uitvoerig toe. Ook werden de leden nog opgewekt dit fonds te steunen. Bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreden waren de h.h. J. Hammer en Dr. J. P. Otto, die beide werden herkozen. In de plaats van mevr. Alta werd gekozen de heer J. Suierveld, in die van mevr. Jellema mevr. Muench. Aan de af ge treden leden werd dank gebracht voor het werk dat zij voor de afdeling hebben verricht. Nadat de voorzitter nog enige mededelingen had gedaan over door de afd. uitgegeven propa- gandakaarten waarvan tijdens de vergadering ook een aantal aan de aanwezige leden werd verkocht en de uitgifte van nieuwe busjes was geregeld, volgde de rondvraag. Hier in kwam o.a. ter sprake de medische verzorging van zieke huisdieren, waarbij naar voren kwam, dat de bur gerij nog te weinig gebruik maakt van de diensten van de dierenartsen, die voor dit doel speciale spreekuren hebben ingesteld. JAARLIJKSE UITVOERING S.G.V. Onder het motto „Wanneer pro beert u het ook eens gaf Woensdag avond in Amicitia de Sneker Gymnas- tiekver. „S.G.V.” haar jaarlijkse uit voering. Er was zeer grote belangstel ling. Na de traditionele opmars en vaandelgroet de jonge garde stond op het podium reeds gegroepeerd sprak voorz. J. Greydanus een kort openingswoord, waarin hij in het bij zonder welkom heette de oud-leider de heer J. Wierstra, de ereleden K. Groenland en P. Sijperda en de tal rijke afgevaardigden van de diverse zusterverenigingen. Wanneer we, al dus spr., constateren dat nog geen 75 jaar terug kinderen beneden de schoolleeftijd moesten werken ja, zelfs nachtarbeid verrichten, mogen we dankbaar zyn dat gaandeweg ten deze grote veranderingen zyn geko men. De leerplichtwet en vele andere wetten veroorloven de jeugd thans ook van de lichamelijke opvoeding te profiteren en wel in ’t bijzonder van de gymnastiek. Na dit openingswoord werd in een zeer vlot tempo het uit 20 nummers bestaande programma Op het examen van 2 April jl. gehouden te Sneek van het „Centraal Bureau voor Leraren in Stenografie Groote en Machineschrijven’.’ slaagden de volgende leerlingen van Inst. „Groote” alhier: Stenografie: de da mes H. van Diepen te Sneek en M. Bakker te Lemmer; Machineschrijven: de dames J. Wolthuizen te Staveren, IJ. Boonstra te Hommerts, C. v. d. Hoek, H. Swart, L. v. d. Werf, C. Venema en G. Müller allen te Sneek, R. Gebben, J. Propsma, A. de Vries, R. Aukema en A. Feenstra allen te Lemmer; de heren J. Bosscha te Nij- land, L. van Dijk te IJlst, W. de Vries, J. N. Roosenstein, J. Plat, J. Oost en A. Silvius allen te Sneek. NIJEZIJL. Benoemd tot 3e kaas maker aan de Zuivelfabriek te Ach- lum, O. v. d. Horst van Ijlst, thans werkzaam aan de Coöp. Zuivelfabriek „de Hem” te Nijezyl. NIJEZIJL. Benoemd tot 2e kaas maker aan de Coöp. Zuivelfabriek „de Hem” te Nijezijl, K. Diever, thans werkzaam aan de Zuivelfabriek te Oldeberkoop. OUDEGA (W.). Dezer dagen slaag de te Utrecht voor „arbeider-telegra- fist”, H. v. d. Goot, alhier. stapte. Het lijk van Bakker werd kort daarop ontzield bij Bergum aange troffen. De lezing van dit voorval, zoals deze door verd. wordt gegeven, komt er op neer, dat hij zeer verrast was geweest toen hij bemerkte met welk doel Bakker vervoerd werd. Al les stelde hij in het werk om Opde- beek, die lager in rang was, van zijn plan af te houden en door te rijden naar Groningen. Opdebeek wilde hier niet van horen en legde zijn voorne men ten uitvoer, terwijl Grundmann in de wagen bleef zitten. In het dos sier is echter nog een verklaring van Opdebeek, die inhoudt, dat verdachte wel uit de auto is gestapt en Bakker heeft vastgehouden toen Opdebeek zyn slachtoffer met ’n „genadeschot” doodde. Hardnekkig blijft Grund mann bij zijn verklaring. De adve- caat-fiscaal eiste 20 jaar. Ab.prijs 2.50 per halt jaar Franco per post £3.75 per half jaar JONGE VROUW VERMOORD. In de huiskamer van de woning Ko metenstraat 95 te Amsterdam-Noord is Woensdagmorgen het ontzielde li chaam gevonden van de 26-jarige mevr. F. A., die met messteken om het leven was gebracht. In de kamer sat haar kindje van 3 jaar, dat ge heel overstuur was. De politie arres teerde de dertigjarige P. J. van der B., de gescheiden man van het slacht offer. Deze man, die na de scheiding al enige malen huisvredebreuk had gepleegd en zijn vrouw op straat las tig was gevallen, kon worden aange houden. Hij woonde na de scheiding bij zijn moeder in de Argostraat. De moeder verklaarde, dat haar zoon op de avond voor de moord omstreeks elf uur was thuisgekomen en nadien het huis niet meer had verlaten. Zij had hem des morgens om zeven uur pas gewekt. Buren van de vermoorde vrouw hebben verklaard dat zij om streeks half drie des nachts nog ge stommel en een harde bons in het huis van het slachtoffer hebben ge hoord. Tot dusverre blijft van der B. alle schuld ontkennen. Ook een twee de man, de dertigjarige bankwerker V. uit Oostzaan met wie de versla- gene omgang had na haar scheiding, is aangehouden. Hij ontkent eveneens iets van de zaak te weten. De politie heeft de indruk, dat ueze man vry uit gaat. afgewerkt. De leerstof van vroegere jaren en thans verschilt zeer veel. De allerkleinsten openden de rij der hon derden deelnemers en deelneemsters. Het was een lust om te zien met hoe veel enthousiasme aan de verschil lende spelletjes werd meegedaan. We zullen niet bij alle nummers afzonder lijk stilstaan, ze toonden alle dat S.G. V. onder de uitnemende leiding van de heer Greydanus haar plaats in het Sneker gymnastiekleven waard is en haar bijdrage in de lichamelijke op voeding van de Sneker bevolking met ernst, ijver en toewijding levert. Na tuurlijk gelukte het ene nummer beter dan het andere, maar het publiek toonde zich terecht zeer voldaan en er heerste een prettige stemming, waartoe ook het optreden van „The Rhythm Tigers”, die ook bij het bal hun medewerking verleenden, bij droeg. Aan het einde der uitvoering ontving de leider als dank voor zijn vele werk een boek, mevrouw Hoog- strade Vries werden bloemen aan geboden. In de pauze werd een ver loting gehouden. In een slotwoord bracht de heer Greydanus dank aan allen, die mee hadden gewerkt deze 52e uitvoering te doen slagen, een uit voering die, om met het programma te spreken, velen kan hebben opge wekt te zeggen: „Ja, ik probeer het eens ZEG HEE! Hoewel Amicitia Dinsdagavond vele lege stoelen telde, hebben de bezoe kers bij de voorstelling van Theater Plezier van Floris Meslier zich uit stekend vermaakt. Toon Hermans be wees dat hij een van onze beste confe renciers is. Zijn prestatie is van voor naam gehalte en met zijn leuke mop pen en vlotte liedjes weet hij een echt gezellige sfeer te scheppen. Hij was natuurlijk de spil, waar alles om draaide, maar ook Jan van Ees en Wiesje Bouwmeester traden op de voorgrond. De eerste deed dat in de sketches in het leuke nummer „De vriendelijke rechtbank” was hij bui tengewoon op dreef en de laatste had o.m. uitbundig succes met haar gevoelige liedje „Ballonnen”. De gro- tesk-groep Theater Plezier en de Me lody Queens completeerden het ge heel op passende wijze. Een amusant en aantrekkelijk programma met mooie decors en fraaie costuums. ALIDA NOORDEWIER— REDDINGIUS f. Woensdagmorgen is te Hilversum, 80 jaar oud, de beroemde zangeres en zangpaedagoge mevr. Alida Noor- dewierReddingius overleden. Zowel in binnen- als buitenland heeft zij triomfen gevierd vooral in oratoria. De kunstenares was draagster van het ridderkruis in de orde van de Ne derlandse Leeuw en van de ere medaille voor kunsten en wetenschap pen. Van de Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst was zij ere-lid. Zaterdagmiddag te drie uur zal op de Nieuwe Algemene Begraafplaats aan de Bosdrift te Hilversum de ter aarde bestelling geschieden. Te voren zal uitsluitend voor genodigden in de Rouwkamer van Vuure aan het Melk- pad 21a een rouwdienst worden ge houden, waar dr. Anthon van der Horst het orgel zal'' bespelenDora Lindeman zal zingen, Carel van Leeuwen Boomkamp en Nic. Kaassen cello en fluit zullen spelen. Na deze rouwdienst begeven de genodigden zich te voet naar de begraafplaats. DIERENBESCHERMIN G. Dinsdagavond hield de Afd. Sneek van de Nederl. Ver. tot Bescherming van Dieren haar algemene Ledenver gadering in Hotel „Te Strake”. De voorzitter, Dr. J. P. Otto, deelde in zijn openingswoord mede, dat mevr. Alta wegens haar vertrek naar Slo ten haar functie van bestuurslid niet kan blijven vervullen en hedenavond ook niet aanwezig kon^ zijn. Mevr. Jellema heeft eveneens de wens te kennen gegeven zich uit het bestuur terug te trekken. Spr. verwelkomde hierna de aanwezigen, in ’t bijzonder de pers, waarop de vereniging in het afgelopen jaar verschillende malen met succes een beroep deed, en adju dant Wiersma als vertegenwoordiger van de Politie, die ook steeds weer be reid was haar medewerking te ver lenen als die werd gevraagd. Na met vreugde te hebben geconstateerd, dat de afdeling goed yooruit gaat, bracht spr. lof aan Inspecteur Veenstra voor diens grote activiteit, en aan de asyl- OUDEGA (W.). De Geref. Schooi- ver. hield dezer dagen haar jaarlijkse ledenvergadering en Ouderavond. Op de gebruikelijke wijze opende de voor zitter de heer G. Jansen deze samen komst en sprak een kort openings woord. Door een dertigtal leerlingen van de hoogste klassen werd een Paas-declamatorium ten gehore ge bracht, onder xeiding van de heer Oppewal, hetwelk bijzonder goed slaagde. Het vele werk dat hieraan ongetwijfeld is voorafgegaan, zowel voor de onderwijzers als voor de leer lingen, werd met succes bekroond. Bi de stemming voor een bestuurslid, af tredend de heer G. Jansen, werd ge kozen de heer S. D. de Vries. Ten slotte werd nog een lezing gehouden door de heer S. T. de Vries over zijn reis naar en zijn bevindingen in Ame rika. Daarbij werd o.a. stilgestaan bi de ontwikkeling van de kerk en het chr. onderwijs. Verschillende vragen van de aanwezigen werden door de heer de Vries beantwoord, waarna de zeer geslaagde ouderavond op de ge bruikelijke wijze werd gesloten. Zo hebben dan jl. Maandag 12 naties, nl. BelgiC, Canada, Denemarken, Frank rijk, Groot-Brittannië, Italië, Luxem burg, Nederland, Noorwegen, Portugal, de Ver. Staten van Amerika en Ijsland het Atlantisch pact getekend. Het ge schiedde met.de plechtigheid, welke bij zo’n grote historische gebeurtenis hoort, want dat is de totstandkoming van dit pact. In zijn rede bij deze gelegenheid gehouden zeide president Truman zeer terecht, dat het maar een eenvoudig do cument was, maar één dat, had het in 1914 en 1939 bestaan, en was het toen gesteund door de landen welker verte genwoordigers nu in Washington bijeen waren, de daden van agressie had kun nen voorkomen, welke tot 2 wereld oorlogen hebben geleid. Het pact was dus een schild tegen agressie. En de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson had in zijn welkomst woord de betekenis van het pact be schreven in een variatie op Mattheus 18 7. Hij zei: „Voor hen, die de vrede zoeken, is het pact een gids naar toe vluchtsoord en kracht, een steeds nabije hulp in gevaar. Voor hen, die voet zet ten op het pad van agressie, .is ’t een waarschuwing dat indien het noodzake lijk is, dat er aanstoot kome, wee dan hen door wie aanstoot komt”. Kern achtig heeft ook onze minister van buitenlandse zaken mr. Stikker het ge zegd: „dit pact is het einde van een illusie nl. dat de Ver. Naties de we reldvrede zouden kunnen verzekeren doch het begin van nieuwe hoop op duurzame vrede. Wel heel sterk is bij deze ondertekening de nadruk gelegd op de militaire betekenis van het pact., op zijn betekenis dus als instrument tot handhaving van de vrede. Inderdaad is dat ook de doelstelling van het pact, het zegt immers dat het de democratie en de rechtsorde der aangesloten landen en de persoonlijke vrijheid hunner burgers wil handhaven. Maar het pact zelve geeft de aangeslotenen ook nog een po sitiever taak, want het zegt ook dat de leden zich zullen beijveren de welvaart in het Atlantisch gebied te bevorderen. Maar het was begrijpelijk dat men bij deze plechtige ondertekening op demon stratieve wijze de buiten het pact staan de landen en speciaal Rusland dat door buitensporig gebruik te maken van *t vetorecht in de Veiligheidsraad dit li chaam onmachtig maakte en door zijn agressief optreden de stoot gaf aan de vorming van het Atlantisch pact wilde wijzen op de geweldige militaire macht van de nieuwe groepering, zij het dat deze alleen een defensief karakter zal hebben. Op dit laatste is bij de plechtigheid van alle zijden nog eens de nadruk gelegd. Enige dagen te voren had Churchill in een rede in de Ver. Staten, waarin hij overigens de Russi sche staatslieden scherp te lijf ging doch uitdrukkelijk scheiding maakte tussen hen en het vreedzame Russische volk zelve, dat ook nog-eens gedaan en ge waarschuwd tegen overijld optreden of geweld op dit ogenblik. Hij waarschuw de dus tegen de idee van een preven tieve oorlog, waaraan trouwens nie mand van de verantwoordelijke staats lieden in het Westen denkt. Men zou het ook wel laten, want West-Europa staat militair nog in de kinderschoenen en is uiterst kwetsbaar. Geruststellend in deze is, dat er spoedig Amerikaanse wapenzendingen komen en de chef van de staf van het Amerikaanse leger heeft verklaard, dat het wel degelijk de bedoeling is West-Europa niet aan een inval bloot te stellen. De Russische staatslieden denken natuurlijk heel an- ders over het Atlantisch pact dan hun Westerse collega’s. Ieder land dat zich heeft aangesloten heeft dan ook van Moskou een nota op zijn dak gekregen waarin er op gewezen wordt dat dit pact agressieve bedoelingen jegens Rus land heeft, dat niet uitgenodigd Was toe te treden. Moskou acht dit verdrag zo wel in strijd met het Handvest der Ver. Naties als met de bondgenootschappe lijke verdragen welke het met Engeland en Frankrijk heeft en met de overeen komsten van Jalta en Potsdam, welke de geallieerden nog tijdens en direct na de oorlog .sloten. De pactlanden hebben deze Russische beschuldigingen afgewe zen, doch daarmede is de zaak natuur lijk niet afgedaan, we zullen er wel meer van horen tijdens de zitting van de algemene vergadering der Ver. Na ties, welke nu geopend is. We noemden in ons vorig overzicht reeds enkele pun ten, welke daar aan de orde komen, an dere zijn nog de verhouding der Ver. Naties tot Spanje en het vetorecht der grote mogendheden. Wat de Spaanse kwestie betreft, zoals bekend hebben de Ver. Naties destijds haar leden geadvi seerd hun hoogste diplomatieke verte genwoordigers uit Spanje terug te trek ken, doch in de praktijk is daarvan niet veel terecht gekomen. De Zuid-Ameri- kaanse landen wensen over ’t algemeen thans intrekking van dit advies en men is in ’t bijzonder nieuwsgierig hoe de Ver. Staten daartegenover zullen staan, waar de militairen een verbetering der betrekkingen met Franco wensen om de strategische waarde van Spanje, maar de diplomaten geep weg daarheen zien zolang tal van West-Europese landen er niet aan willen. Watj de kwestie van het vetorecht betreft, dat wordt een volkomen onvruchtbaar debat, omdat niet alleen Rusland, maar ook de andere leden der Grote Vijf, nl. de Ver. Staten, SNEEKER NIEUWSBLAD Engeland, Frankrijk en China er niet van zullen willen afzien. Maar bjj deze kwestie kan Rusland misschien het At lantisch pact ter sprake brengen, als het niet lukt er een afzonderlijk agenda punt van te maken. Het is natuurlijk ondenkbaar dat de Russen een meerder heid zullen kunnen vinden voor een ver oordeling van het pact. Over het alge meen verwacht men niet dat Rusland dan uit de Ver. Naties zal treden, of schoon het zich met zijn nota’s de weg voor verdere actie geëffend heeft. Men verwacht eer, dat het zich vrij zal ver klaren van de verplichtingen, welke de andere in zijn nota’s genoemde verdra gen het opleggen. Want dat er ten slotte meer achter deze nota’s vandaan zal komen, dan een papieren protest, daarvan kan men wel zeker zijn. En het is zeker goed’ dat Truman in zjjn reeds boven aangehaalde redevoering ook zei de dat de ondertekening van het Atlan tisch pact niet betekent dat de belang stelling van Amerika voor gebieden bui ten de Atlantische sfeer verminderd zou zijn. Truman noemde in het bijzonder het Nabije Oosten. Daaronder valt ook Griekenland, waar de opstandelingen de laatste dagen, versterkt met brigades uit Albanië weer heftig aanvallen. Men brengt dit in verband met het plan van de Kominform lees: Moskou om Tito en met hem I uid-Slavië te vernie tigen, door het Macedonisch eenheids- streven aan te wakkeren. De Macedoni sche delen van Griekenland, Bulgarije en Zuid-Slavië zouden in één staat onder Bulgaarse leiding moeten worden ver enigd. Rusland tracht dus het Macedo- I nisch nationalisme voor zjjn eigen doel einden te gebruiken, nu het Zuid-Sla- visch nationalisme van Tito het in de weg is getreden. Soortgelijke afdwalin gen van de Moskouse leer, als waaraan Tito zich schuldig maakte, zjjn trou wens ook in Bulgarije geconstateerd, waar vice-premier Kostof gearresteerd en de communistische partjj gezuiverd werd, omdat er nationalistische neigin gen aan het licht waren gekomen. In het Midden Oosten is de wapenstilstand tussen Israël en Transjordanië tot stand gekomen en men is zeer benieuwd hoe het, na de staatsgreep van kolonel Hoesni in Syrië, nu met de onderhande- lingen tussen Israël en dit lid van de Arabische liga zal gaan. Men weet nog niet precies wat men aan de nieuwe machthebber heeft, die zegt een demo cratische regering te wensen en de in ternationale afspraken te willen nako men. De wijze waarop hij aan de rege ring kwam moge daarop niet veel ver trouwen geven, anderzijds is het zo dat hij president Sjoekri arresteerde, die jarenlang aan de touwtjes trok en daar bij een beleid voerde dat wel zjjn vrien den maar niet het gehele volk voordeel bracht. De oorlog met Israël kostte schatten en mergelde het land geheel uit. De juiste weg voor dit land en alle leden der Arabische liga zou zijn door hartelijke samenwerking met Israël tot een krachtige economische opbloei van het Midden Oosten te komen. Met Ame rikaanse hulp er zijn juist weer plan nen te Washington in overweging voor bijstand aan economisch achterlijke lan den zou dan heel wat kunnen worden bereikt. Wat heeft de Marshallhulp, die dezer dagen juist 1 jaar wordt ver leend, al niet voor West-Europa ge daan! En er kan nog veel meer bereikt als de West-Europese landen onderling harmonieus samenwerken. „Hoed af voor Marshall, maar jas uit om te wer ken”, zeide onze minister Mansholt de- zer dagen op het Marshall Congres en dat geldt voor alle West-Europese lan den. Ja, voor alle landen van het At lantisch pact en hier komen we nog even terug op het positieve doel van dat pact: bevordering van de welvaart van de aangeslotenen. Men zal het Atlan tisch pact niet moeten zien als een soort harnas, waarin men wegkruipt uit angst voor mogelijke gevaren. Maar misschien zal men het mogen zien als de beschermende cocon, waarin een nieuwe vorm van internationaal leven zich ontwikkelen gaat, zo kostbaar voor allen die er aan deel hebben, dat het ook waard is door allen te worden ver dedigd. BIJZONDER GERECHTSHOF LEEUWARDEN. Eis tegen Grundmann 20 jr. Dinsdag stond terecht de 40-jarige S.S. Oberscharführer F. E. Grund mann, destijds Kriminal Assistent by de S.D. te Leeuwarden. Hij werd be schuldigd van mishandeling van ar restanten, jodenvervolging, en mede plichtigheid aan de moord op Jan Bakker te Bergum. Het getuigenver hoor nam 9 uren. Een 17-jarig Joods meisje, Rosa Ijzerman, dat bij de fam. Lever in Sneek was onderge doken, zo vertellen mej. N. M. Lever en de bewaakster uit het Huis van Be waring, mevr. Van Randen, werd zwaar met een gummistok door de verdachte afgeranseld. Waarschijnlijk nog erger maakte hij het tegenover het Jodinnetje Matje Leefsma. De get. mevr. HettingaVan Houten heeft haar gezien na het verhoor en vertelt hoe zij opgezet en bont en blauw geslagen naar beneden was ge komen, waar zij bijna ineen zakte. Volgens de heer Jansen, dir. van de gevangenis, werd zelfs een jongetje van 12 jaar het slachtoffer van ver- dachte’s wijze van verhoren. Het sig nalement, door dit jochie van zyn kwelgeest gegeven, bracht deze get. tot de zekerheid, dat Grundmann dit op zyn geweten had. Noch de mis handeling van vrouwelijke gevange nen, noch die van het jongetje wor den door verd. erkend. „Ik vrouwen mishandeld?”, zo zegt hij met het meest verwonderde gezicht. Hy acht deze beschuldigingen volkomen onbe grijpelijk. Verder zegt hij: „Ik heb nooit iets met kinderen uit te staan gehad”. De meest belangwekkende verklaringen worden afgelegd door mej. K. Douma uit Bergum. Zy heeft gezien hoe Jan Bakker met de sporen van vreselijke mishandeling werd weggesleept en meer dood dan levend rochelend in een cel, die aan de hare grensde, werd achtergelaten. Grund mann Hep met een gummistok naast de personen, die Bakker over de grond mee sleurden. Toen de Rexist Pes- kens, die ook deze keer weer als ge tuige optrad, enkele dagen later in de wacht was, lag Bakker bewusteloos in zijn cel. Hy zag, dat op een mid dag Opdebeek en d’Hollander Bakker op een gewatteerde deken naar een bestelwagen droegen, waarin behalve de chauffeur en Opdebeek (die reeds gefusilleerd is) ook Grundmann in- m g n. ie i ef lie

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1