ttiDDERIMCHT Jle' Indonesië Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST .,^1 4e JAARGANG No. 29 en In verband met de Paasdagen vervalt ons nummer van Dinsdag 19 April Na het nummer van Vrijdag a.s. zal het Sneeker Nieuwsblad dus eerst weer verschijnen op Vrijdag 22 April. Defec ive reman uit donker Amsterdam door P1E1 KLOPPERS „Wat tóch? Ja, alles was weg, het collier, en wat con- DINSDAG 12 APRIL 1949 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad k, M. (in I Amste: da rn E U I L L F ION L- DERDE PRESIDENT ROOSEVELT- IM ARS. BL DRIVER. „MAPLE LEAF”. Blijkens een advertentie in dit blad zal Donderdagavond a.s. de buurtver. Maple Leaf” aan de vooravond van de bevrijdingsdag van Sneek, de uit Canada ontvangen vlag onthullen. Burgemeester Rasterhoff zal hierbij het woord voeren, terwijl het Chr. Muziekcorps zijn mede werking zal verlenen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. B(j contract (handels- adv.) lager. zen als volgt waren toegekend: 10 K.M. „waidslupers” te Balk; 20 K.M. R.K. Gidsen van St. Margriet; 30 K.M.: Chr. Lyceum. De oudste deelnemer de 72- jarige heer Stevens uit Sneek, die het 30 K.M.-traject in 5 uur had gelopen, kreeg een extra prijs. In de 10 K.M.- tocht waren de jongste deelnemers 7 jaar. Alle deelnemers die de tocht had den volbracht ontvingen een diploma. Ook de groepen kregen afzonderlijk een diploma. UITVOERING MATTHAUS-PASSION TE SNEER Er blijkt voor de uitvoering van de Ma ttha s Passion die Vrijdagmid dag in ie Grote Kerk alhier gegeven za' wo; den eer zeer g»cte <>e angstelling te bestaan. Als de kaartverkoop doorgaa' zoais het thans lijkt kan oj een uitver kochte ank gerekend voeden. Het Co mité v< Zvekt ons er noe eens de aan dacht op te vestigen dat precies op tjjd begonnen zal worde” en om twee uur de deuren gesloten zullen worden Ieder wordt dus in zijn eigen belang aange raden te zorgen vroeg genoeg in het Kerkgebouw aanwezig te zijn. Door Burgemeester en Wethouders van Sneek is het maken van 135.4 M. walmuur aan de Jousterkade en Rienck Bockemakade gegund aan Johs. W. de Jong, aannemer te Sneek voor een som van 54500. OP KONINGINNEDAG VRIJ. Naar Trouw verneemt, heeft de mi nisterraad bes’oten, dat het Rijksperso neel op Koninginnedag, 30 April a.s., Ab.prijs 2.50 per half jaar Franco per post 13.75 per half jaar Kantoor voor Abonnementen Fa. KJEZEBRINK Co. KLEINZAND 7 Tel. 2872 plan een collier, dat in die brandkast lag, mee te nemen en het op een veiliger plaats op te bergen. Mijn dochter gaat binnenkort trouwen, en dat collier, dat haar moeder heeft toebehoord, is voor haar bestemd. Onze oude knecht, Hendrik Bosma, is zijn naam, maar ik noemde hem gewoonlijk Hein, bewaakt het huis. Mis schien wat lichtvaardig van mij” de bankier trom melde nerveus met zijn vingers op de stoelleuning, „maar och” „Jawel: maar óch!” dacht de detective, en wachtte tot zijn bezoeker zou voortgaan. „Ziet u”, zei deze aarzelend, „Hein was een familie stuk”. „Was?” vroeg de detective. „Helaas ja. Laat ik echter niet vooruitlopen op wat er gebeurd is. Ik belde aan, maar de knecht deed niet open. Dit was wel tegen zijn gewoonte, want Hein was prompt in alles, maar zijn gehoor ging er de laatste tijd hard op achteruit. Ik kreeg dus nog geen argwaan, haalde mijn sleutelbos voor de dag, en maakte zelf de deur open. Het viel mij op dat er op het marmer van de gang moddervoeten waren, maar nog vermoedde ik niets. Ik begaf mij naar de voorkamer waar de brand kast stond, en ik was verbaasd daar de gordijnen nog potdicht te vinden. Dit was geheel tegen Heins ge woonte, hij doet ’s avonds overal de gordijnen dicht, en maakt ze ’s morgens bijtijds weer open, net alsof wy in stad waren, dat was hij nu eenmaal zo gewend. Hij was precies een klok die onverstoorbaar afloopt, alles even regelmatig, en een plichtsbesef zoals men tegen woordig niet veel meer aantreft. Ik draaide het licht op, en het eerste wat ik zag, was de wijd openstaande brandkast. De inhoud was verdwenen". „Dus toch!” riep Middernacht. ALGEMENE VERGADERING VER. NATIES ZAL INDONESISCHE KWES1IE BESPREKEN. De algemene commissie uit de alg vergadering der Ver. Naties heeft met elf tegen 1 st. (België) en 2 onthoudin gen (Frankrijk en Engeland) besloten de Indonesische kwestie op de agenda der vergadering te plaatsen. De Neder landse afgevaardigde had zich krachtig tegen dit voorstel verzet omdat een ver bitterd debai in leze vergadering het resultaat van de vóór-conferentie te Batavia in gevaar kan brengen. De commissie aai vaardde het voorstel doet bet is mogeliik dat het debat in de Alg Vergadering zolang zal worden uitge steld tot .n de vóór-conferentie een be slissing Is gevallen. ER WAREN MISHANDELINGEN, MAAR MEN MOET DE ZAAK NIET OVERDRIJVEN. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer zegt de minister van Justitie dat er over mishandelingen in de kamper van politieke delinquenten bepaalde klachten bij zijn ministerie zijn ingediend. Daarop is steeds een diep gaand onderzoek gevolgd. De minister erkent, dat daarbij hoogst betreurens- waardige voorvallen aan het licht zijn getreden. Anderzijds is ook gebleken, dat verscheidene klachten wel sterk overdreven waren. Het is dan ook ge vaarlek in deze een generalise md oor deel uit te spreken. Voorshands lijken de aan het licht getreden feiten nog teveel een Incidenteel karakter te dra gen dan dat zij tot een algemeen onder zoek zouden moeten leiden. Wel zal steeds elke speciale klacht grondig wor den onderzocht, waarbij zo nodig het onderzoek zich zal uitstrekken tot het gehele régime in het betrokken kamp. Op deze wijze zal, naar het oordeel van da minister, tevens een ongewenste mythevorming bij de politieke delin quenten worden tegengegaan. REPATRIËRING VAN MILITAIREN UIT INDONESIË WORDT HERVAT. Er wordt op het ogenblik tussen de autoriteiten in Den Haag en Batavia overleg gepleegd over een hervatting van de repatriëring vin de daarvoor in aanmerking komende Nederlandse mui tairen in Indonesië. Het overleg is nu, voor wat betreft een nieuwe vaststel ling van het repatriëringsschema in een eindstadium gekomen. Binnenkort zal hierover nader worden bericht. tant geld, in bankpapier”. Terwijl de bankier even zweeg, had de ietective moeite zijn gedachten te verzamelen. De inbraak was voor hem geen verrassing, maar wat een ezel was hij ge weest de jonge Heeringa niet naar boven te hebben gevolgd! Het forceren van de brandkast had vermoe- delijk na hun vertrek plaats gevonden, de inbreker be vond zich dus ergens in huis, terwijl hij Midder nacht beneden in de gang vliegen stond te vangen. Een mooie geschiedenis! De detective besloot echter de heer Heeringa althans voorlopig niets te zeggen van de nachtelijke ontmoe ting met zijn beide kinderen, en hij was er zeker van dat deze in ieder geval zouden zwijgen tot zij hem, Norman Ray, gesproken hadden. „Ik riep om Hendrik”, ging de bankier voort, „en rende het hele huis door om hem te vinden. „En toen ik hem vondo! het was een vreselijke aanblik”. „Vertel mij precies wat u zag”, zei Middernacht. „Ik vond het lijk van onze brave, trouwe knecht. Hij lag op de gang van de tweede verdieping, laaghartig vermoord. In een plas bloed vond ik hem, de arme kerel was doodgebloed, als een rund „En een paar druppels van zijn bloed kwamen aan uw manchet”, viel de detective hem in de rede, en wees met uitgestrekte wijsvinger, en de bankier strak aan kijkend, naar diens rechtermouw. De bezoeker werd doodsbleek, maar hij beheerste zich, en zei: „Dat kan wel. Ik boog mij over hem en maakte zfln linnen jasje los. Zijn hart klopte nie(t meer, er stak een mes in, een soort kris, die een vriwid van mij, Ebers, van de Escompto Sociëteit, verleden jaar voor mij heeft meegebracht van ztfn reis naar Indië. Ik gebruikte de kris als vouwbeen en z|j lag altijd op IN IN’AINESI- gesneuveld. Een nieuwe verlieslijst maakt de na men bekend van 8 gesneuvelden van de Kon. Landm. ,ht en 12 van het K.N.I.L. Van de Kon. Landmacht is o.a. gesneu veld soldaat K. Aartsma uit Engwie- rum. SNEEKER NIEUWSBLAD „HULP IN NOOD”. Bovengenoemde vereniging vergader de Vrijdagavond in Hotel „De Gouden Leeuw” onder leiding van de heer F. Matak Fontein. Nadat secretaris J. Zijl- stra de notulen van de vorige jaarver gadering had voorgelezen, welke onver anderd werden goedgekeurd, gaf de voorzitter het woord aan de administra teur, de heer S. Feenstra, voor het uit brengen van zijn financieel verslag. Het bleek dat de cijfers iets gunstiger waren dan vorig jaar, want was er toen een nadelig saldo van 460.22, thans kon de penningmeester de boeken met een voordelig saldo van 282.74 afsluiten. De ontvangsten bedroegen nl. 3570.08 en de uitgaven 3287.34. De vereniging ontving 62 aanvragen om steun en in alle gevallen werd deze royaal ver strekt. Tevens werden 277 kerstpakket ten uitgereikt, nl. 57 aan grote gezinnen, 141 aan gezinnen van 2 a 3 personen en 79 aan inwpnenden. De prijzen van deze pakketten varen resp. 6.40, 3.90 er 2.45. De penningmeester, de heer J. Keuning, gaf daarna nog een kleine toe lichting op enkele cijfers. Van S.S.J ontving men een schenking van 500, terwijl de burgerij na een aanschrijving 1100 bij elkaar bracht. Hierdoor was het mogelijk tot uitreiking van de ke -st- pakketten over te gaan. Voorts deelde hij mede dat in de loop van dit jaar nog 400 was ontvangen van de Commissie „Sport en liefdadigheid”. Het bestuur was natuurlijk danig-in zijn nopjes mee deze bijdragen Hoewe' de cijfers iets rooskleuriger zijn dan vorig jaar, noem de de penningmeester uitbreiding van het ledenta. zeer urgent. Namens de kascommissie, bestaande uit de he-e i D. Zijlstra en H. de Leeuw, rappor teerde laatstgenoemde, dat zij de kas bescheiden enz. in orde had bevonden zodat de commissie voorstelde de nirgmeester en de ndmnutrateur te déchargeeren Hiertoe werj besloten Bij acclamatie werden vervolgers de heer J. Keuning als bestuurslid er de heer S. Feenstra als administrateur her kozen. DE HERBEWAPENING VAN WEST-EUROPA. Naar aanleiding van het verzoek van die landen, heeft t.e Amerikaanse re gering toegezegd, het Congres te zullen vragen om militaire en financiële steun ter herbewapening van de vijf landen der West-Europese Unie alsmede Noor wegen, Denemarken en Italië. in het eerste jaar zullen 1250 millioen dollar nodig zijn. De ministers van defensie van de tanden der West-Eiropese Unie hebben in mm laatste bijeenkomst te Den Haag een verdedigingsplan voor West-Europa vast-.esteld. VERKOPING. Notaris Zijlstra alhier verkoch* het burgerwoonhuis te Scharnegoutum, laatst in gebruik bij wijlen Tj. v. d. Velde. Na 35 verhogingen werd de heer J. Wiarda te Rauwerd koper voor 7260. De door de President Roosevelt groep van de Sneker Padvinders uitgesehre- ven mars, op jl. Zaterdagmiddag had het beter kunnen treffen met de weers gesteldheid. De harde wind en het buiige weer waren verre van aanlokkelijk. De belangtelling was ondanks dit uitste kend te noemen, want ongeveer 500 deelnemers-sters hadden zich laten in schrijven. De algemene leidig berustte bij hopman Toor. Er werd tn groeps verband en individueel gelopen. Te on geveer half twee werd van café Knort aan de Leeuwarderweg gestart. Het traject liep over drie verschillende rou tes nl.: 10 K M. Sneek Scharnegoutum IJsbrechtum--Sneek; 20 K.M. Sneek Scharnegoutum UosterendAnnebu- ren- Sneek; 30 K.M. Sneek Rauwerd LutkewierumIjsbrechtumSneek. Bij de contröle overkwam Hopman Toot een auto-ongeval dat betrekkelijk nög goed is afge'open. Nabij Thabortille bij IJsbrechtum slipte zijn auto en maakte slagzij maar kwam gelukkig niet in de sloot terecht. De heer Toor zelf kreeg een wonde aan het hoofd en moest zich onder geneesk. behandeling stellen. Een bij hem inzittende padvinder bleef on gedeerd. De toewijzing der groepsprijzen had nu plaats op aanwijzingen en mede delingen van de diverse controleposten 's Avonds om half acht had in café Knorr de prijsuitdeling plaats. De voorz. van de President Roosevelt-groep de heei F. Meester bracht dank aan allen die hun medewerking' hadden verleend, in de allereerste plaats b acht spr. een woord van dank aan de Transport- colonne van het Ned. Rode Kruis voor de hulp en assistentie. Hij deelde voorts mede dat er ongeveer 15 deelnemers I vrij zal zijn. Tevens is na overleg met de waren uitgevallen en de le groepsprij- Stichting van de Arbeid besloten op de electrische centrale te Geertruidenberg, welke een productie van 124000 K.W. zal leveren. HALF JAAR VC OR WAARDELIJK VOOR OUD-DIRECTEUR C.D.K. Het bijzonder gerechtshof te Arnhem veroordeelde de directeur van het Cen traal Distributiekantoor tijdens de be zetting tot zes maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De procureur-fiscaal had een „ere-straf” van één jaar voorwaar delijk geëist. NIEUW EZETTINGSSTATUUT VOOR WEST-DUITSLAND. Tijdens hun bijeenkomst te Washing ton hebben de ministers van buitenland se zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, een nieuw bezettings- statuut voor West-Duitsland goedge keurd, dat de bevoegdheden bepaalt van de bezettingsautoriteiten na de instel ling van een Duitse federale republiek. Er wordt van de Duitsers nu verwacht dat zij het spoedig eens zullen worden over de vorming van een dergelijke re publiek. Deze zal .an met de Ver. Sta ten een overeenkomst voor Marshall hulp sluiten en dan met volledige rech ten kunnen deelnemen aan de organi satie voor Europese economische sa menwerking. PAASnoODSCiiAr VAN iu..lSE8 WILHELMINA Prinses Wilhelmina zal op Eerste Paasdag' om 11.45 uur over Hilversum II en de zender van de Nederlandse Wereldomroep een Paasboodschap uit spreken voQr de oecumenische raad van kerken. Des avonds om 7 uur zal de boodschap over Hilversum I herhaald worden. 8 De bankier sprong half uit zijn stoel op, zijn open, prettig gezicht drukte onverholen verbazing uit, en hij vroeg: „Hoe kunt dat in ’s hemelsnaam allemaal weten „Heel gemakkelijk, meneer Heeringa. U liet dit tram kaartje zoeven vallen toen u uw handschoenen uitdeed” Middernacht wees naar de grond „het blauwe potlood van de conducteur heeft aangestreept „Hakke- laarsbrug”. Hoe komt iemand als u erbij de Gooise te nemenbij de Hakkelaarsbrug Wat kan iemand als u daar zoeken? Niets, en er is dus maar één ver klaring: uw auto heeft een panne gekregen. Het tijd stip waarop dit gebeurde, is gemakkelijk te berekenen wanneer ik even naga hoe lang de tramrit duurt, hoe laat u hier in mijn kamer zijt binnengetreden, en hoe lang iemand als u, erover doet een misdaad te ont dekken en zijn bevindingen aan de politie mede te delen”. „Het is inderdaad heel eenvoudig”, bromde de bankier, en keek de detective (naar het deze voorkwam) niet zonder zekere besluiteloosheid aan. Toen ging hij verder: „Ik begaf mij naar mijn huis op de Keizersgracht, om dat ik er enige papieren uit mijn safe wilde halen, pa pieren die ik op kantoor nodig heb. Ook was het mgn nationale feestdag, 5 Mei, 's middags om vier uur vrij te geven. Aan provinciale en gemeentebesturen zal verzocht worden eenzelfde gedrags lijn te volgen ten aanzien van het per soneel in dienst van deze lichamen. Voorts zal het rijkspersoneel ook op Goede Vrijdag en Paaszaterdag vrijaf hebben met dien verstande, dat de uren van de Zaterdag zoveel mogelijh inge haald moeten worden. knecht op heterdaad betrapt, zag de kris liggen, vermoordde er de arme kereld mee”. „Maar de kris lag in uw werkkamer, waar ook de brandkast staat”, merkte de detective op, „en het lijk werd door u gevonden op de gang van de tweede ver- mijn schrijftafel in mijn werkkamer. Te denken dat Hein met dit wapen moest worden vei moord! Het is ontzettend! Die laffe moord op een oude man mag niet ongestraft blijven, meneer Ray!” „Neen”, zei de detective langzaam, „en zij zal niet ongestraft blijven, meneer Heeringa”. Weer kwam het Middernacht voor alsof zijn bezoeker verbleekte, maar deze riep hartstochtelijk uit: „Ik zal niet rusten voor de misdaad is opgehelderd! Kan ik op u rekenen, meneer Ray?” „Ja”, antwoordde de detective, „u kunt op mij rekenen, maar wat hebt u met de politie afgesproken „Ik heb niet gezegd dat ik uw hulp zou inroepen. Zij zoudenhmmisschien bezwaren hebben ge maakt”. „Misschienen misschien niet. Ik bewijs de heren wel eens een kHne dienst, ziet u”. „Zeker, zeker, maar ik wilde hen voor een fait accompli stellen. Ik heb hun mijn sleutels gegeven en gezegd dat ik binnen drie kwartier op de Keizersgracht zou zijn. Zjj zullen zeker niets verleggen of aanraken voor wij er ook zijn. De toedracht van de zaak komt mij nogal eenvoudig voor. De inbreker werd vermoedelijk door de knecht op heterdaad betrapt, zag de kris liggen, en COMITÉ SNEEK—MERTON AND MORDEN. Uit Merton and Morden heeft boven genoemd comité een uitnodiging ontvan gen om met een groep van een zestig tal personen daar een bezoek tijdens de Pinksterweek te brengen. De be doeling is een volle week in Merton and Morden door te brengen, exclusief de reistjjd. Er zullen geen sportontmoetin- gen worden georganiseerd, doch de En gelse gastheren en gastvrouwen zijn be reid naar vermogen te voldoen aan de wensen, welke ieder bezoeker individu eel koestert omtrent zijn uitstapje. Voor deelneming komen in d< eerste plaats in aanmerking gastvrouwen en gastheren en hunne huisgenoten, die in Augustus 1948 Engelse gasten van hét comité on derdak verleenden. De meesten hunner hebben reeds een circulaire ontvangen doch mocht e- iemand uit deze cate gorie zijn die deze circulaire niet ont ving, dan kan zij of hij, als men in prin cipe bereid is aan dit bezoek aan En geland deel te nemen, alleen of met huisgenoten en vrienden, dit even schriftelijk melden aan de secretaris: L. Kiezebrink, Bloemstraat 31. De over tocht geschiedt per boot, de reiskosten zijn geheel voor rekening der deelne mers. In Engeland is men gast in de ge zinnen, zodat bij het bedrag der reiskos ten, nog slechts betrekkelijk kleine uit gaven komen. als beginners niet. Enfin, misschien zij., we binnen afzienbare tijd in staat een echte wielerronde „Rondom het Sneker Meer” te organiseren.” Ronde van Nederland. „Tot besluit kunnen wij U een zeer heuglijk nieuwtje vertellen en wel, dat wij in samenwerking met de vereniging van Sneker zakenlieden, van B. en W. gedaan hebben gekregen, dat le Ronde van Nederlano, op Vrijdag 6 Mei tus sen 15 uur 15 en 15 uur 45 met een stratencours door Sneek zal rijden en wel langs de volgende route Bolswar- derweg, Dr. Boumaweg, Stationsstraat, Martiniplein, G”ote Kerkstraat, Markt straat, Leeuwenburg, Schaapmarkt- plein, Nauwe Burgstraat, Wijde Burg straat, Oosterdijk, Jousterkade, Oppen- huizerweg. Gezien de grote publieke be langstelling die er hier verleden jaar voor deze Ronde bestond en waarvoor wij toen een „premiesprint” door Sneek o-ganiseerden, moesten we dit jaar een andere attractie uitvinden om weer veel mensen naar Sneek te trekken. Wij heb ben daarbij het zakelijk belang op de voorgrond gesteld en hopen naast de bovengenoemde steun van zakenlieden ook op financiële steun te mogei reke nen. Het Ronde-Comité n.l. is wel be reid gevonden van zijn hoofdroute af te wijken met een stratencours, maar ver langt hiervoor een subsidie van het plaatselijk comité. Wij voelen er echter niets voor, om naast al de voorberei dende werkzaamheden, ook nog met in tekenlijsten of iets van die aard te lopen om het benodigde geld bijeen te krijgen en hopen daarom dat de Sneker zaken mensen eens spontaan uit eigen bewe ging uit de hoek komenOnze slag zin zal zijn Sportclub organiseert, U profiteert”. Men kan, onder vermelding van „Sneek en de Ronde van Nederland”, het be schikbaar gestelde bedrag storten bij Kmgma’s Bank, of op gironummer 207214. RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL SNEEK. Bij het gehouden eindexamen aan de Rijkslandbouwwinterschool te Sneek be haalden onderstaande leerlingen het di ploma: J. v. Aarsen, Schoteruiterdijken; F-. Anema, Idsegahuizen; E. Atsma, Quc’rga (H.O.N.); A. Besselink, Am sterdam; F. de Boer, Burgwerd; P. de Boer, Bantega; Tj. Bottema, Rauwerd; D. Bokma, Oudemirdum; C. Brandsma, Hieslum; A. Breeuwsma, Abbega; M. Dijkstra, Teroele /bij Woudsend); S. Heeres, Bolsward; J. Hofstee, Eesterga; J. Huver, Heercnvnen; P. de Jong, IJpe- colsga; G. Keulen, Follega; H. Kiestra, Terzool; K. Koopmans, Wolsum; H. v. d. Meer, Idsega; H. v. d. Meulen, Snik- zwaag; W. Mink, Broek (bij Joure); J. Nauta, OosterwLrumJ. H. Nsuta, Jut- rijp; R. Politiek, Tzum; D. Rienstra, Witmarsum; H. Rienstra, Oosterend; Tj. Rinkema, St. Nicolaasga; A. de Ruiter, Harich; S. Rjjpkema, Ijsbrech tum; D v. d. Tol, Kimswerd; H. Vene- ma, Makkum; P. Visser, Workum; P. Walstra, Zandgaast; W. Wesselius, Wons; P. Winia, Follega; P. Wijngaar den, Boornzwaag; J. v. d. Zijpp, Kou- dum; P. v. d .Zijpp, Molkwerum. Aan 3 leerlingen kon het diploma niet worden uitgereikt. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOT' k. K, SNEEK. In de afgelopen maand werd de Lees zaal door 1937 personen bezocht en be droeg het aantal uitgeleende ban den 6652. PREDIKBEURTEN. GOEDE VRIJDAG 15 APRIL. NED. HERV. KERK, SNEEK ’s Avonds 8 uur Ds. H. van Niel. GEREF. KERK, SNEEK. Noorderkerk: ’s avonds 8 uur Ds. J. Spier. Zuiderkerk: ’s avonds 8 uur Ds. E. N. van Loo. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) 's Avonds 8 uur Ds. C. v. d. Waal Aere Perennius). CHR. GEREF. KERK 's Avonds 8 uur Ds. W. Ruiter. BAPT. GEMEENTE ’s Avonds 8 uur Ds. J. Broertjes. NED. HERV. KERK Oudega (W.): 9 uur Ds. van Dullemen. Oosthem: 9 uur Ds. J. Steenhuizen. Rauwerd: ’s avond; 7 uur Ds. K. Mul der H.A. (Extra collecte). Scharnegoutum: 9.15 uur Ds. D. Lek- kerkerker. Sijbrandaburen1.30 uur Ds. K. Mulder H. A. (Extra collecte). Woudsend: 9.30 mr Ds. de Vries. IJlst: 's Avonds 7.30 uur Ds. J. N. de Ruiter. Ijsbrechtum: 's Avonds 7.30 uur Ds. Palmboom. H. Avondmaal. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: ’s Avonds 7.30 uur Ds. H. J. de Wilde (H. A.). IJlst: 9.30 uur Ds. M. v. d. Meulen van Sneek (Avondmaal). Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactle-adresKLEINZAND 7 SNEEK >0 TELEFOONVERKEER MET BATAVIA. Met ingang van 4 April is de radio- teleioimverbinding Amste: dam Bata via op werkdagen geopend van 0900 1600 Ned. tijd. OPA KOOY OVERLEDEN. Te Hoofdiorp is, na een ziekte van énige dagen, overleden opa Kooy, de oudste inwoner van Nederland. Opa Kooy werd 7 Maart 104 jaar oud. ZESTIGDUIZEND NEDExtLANDERS VERLOREN HUN NATIONALITEIT. De minister van justitie schat in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer het aantal personen, dat door het ti len ir vreemde krijgs- of staats dienst het Nederlandei schap heeft ver loren op ongeveer 40.000, waarbij dan nog komen de echtgenoten, die in het verlies deelden, en wier aantal naar ruwe schatting 20 U00 bedraagt. NIEUWE T RM1JN MARSHALL HULP GOI.DGEKEURD. De Amerikaanse Senaat heeft met 70 tegen 7 st. het volle bedrag door Tru man aangevrragd voor de Marshalb- hul; tot 1 Juli 1950 goedgekeurd nl. 5500 millioen dollar. Groot plan voor verhoging electriciteitsproductie. Geertruidenberg krijgt een grote electriciteltscentrale. In het kader van de Marshallhulp zijn 19 millioen dollar toegewezen voor bouw en modernisering van electrische cen trales in Italië, Sicilië, Denemarken en Nederland. Voor 3.265.000 dollar zal Ne derland materiaal in de Ver. Staten mogen aankopen voor de bouw van een dieping”. „Hein zal voor zfln belager de trap zijn opgevlucht, boven werd hij ingehaalden vond de dood”. „Dat klinkthmmin of meer aannemelijk, meneer Heeringa, maar laat ons voortmaken, en eens zien wat de politie in uw huis ontdekt heeft”. Wordt vervolgd. SPORTCLU B- V ARIA EN DE RONDE VAN NEDERLAND. Naar aanleiding van de Sportclub- advertentie in het vorig nr., heeft onze sportredactie zich in verbinding gesteld met het bestuur van de Sportclub, om te vernemen wat zjjn plannen met het in de advertentie genoemde programma zijn. Natuurlijk zochten wij, om zoveel mogelijk aan de weet te komen, de secretaris de heer K. v. Gorkum op. Wij hadden geluk, want het dagelijks bestuur, bestaande uit de heren J. Sus- tring, voorz., K. v. Gorkum, secr. en Menno de Vries, penningm., was juist in conferentie bijeen. „Ja”, vertrouwde de voorzitter ons toe, „zo zitte wij tegenwoordig soms drie a viermaal per week te praten, te wikken en te wegen, om alles in goede banen te krijgen. Over de populaire sportavond heeft U kort geleden al iets in Uw blad opgenomen en nu hopen wij dat ons clubgebouw „Tivoli” Woensdag 13 April te klein zal zijn en tevens uat op die avond de grondslag gelegd zal worden voor een serieuze athletiek- afdeling van de Sportclub Sneek. Wandelsport. Wat de wandelsport betreft kunnen wij U m< ieler, dat wij een fusie heb- be- aangegaan met de wandelsportclub „Contact”. Daar het niet mogelijk bleek een specifieke wandelclub te Sneek in tact te houden, zullen wjj in samenwer king met de oud- bestuursleden van „Con tact”, de heren H. Dijkstra en L. v. d. Zee trachten de wandelsport als onder deel van de Sportclub te propageren. Wij hopen door trainingswandeltochten de echte liefhebbers voor wandelen bij elkaar te krijgen. Het ligt in de bedoe ling in Mei of Juni a.s. de 3e Water- poortmars te organiseren". Wielersport. „Wanneer ik U over de wielersport spreek', aldus gaat de voorzitter ver der, „zal men hier in Sneek wel even vreemd opkijken, maar tocher be staat hier genoeg belangstelling voor O 3ze tak van sport. De jongelui echter die zich hiervoor interesseren, zijn nog te jong om de organisatie van een en ander zelf ter hand te nemen. Zij stelden zich mei ons in ver) onding en wij beslo ten hen behulpzaam te zijn, door een oefenrit uit te schrijven die wij „Rond om het Sneker Meer” noemden. De ren ners in spé zullen zich eerst wel moeten behelpen door op een tourfiets met een gebogen stuur ti rijden, maar dat is van minder belang. Zo zijn renners als Pij nenburg, Schulte en tfele andere beroemd heden ook begonnen, want geld om een racekarretje aan te schaffen, hadden zij VEERTIEN POLITIE-AGENTEN ONTVOERD. I Veertien politie-agente.’ zijn ontvoerd toen een bende in K.N.I.L.-uniform een politiepost te Sukaradja overviel. m n a Ir' S l, I. I er die it ■J- h Q 5, n. ie

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1