0 l i‘1 Buitenlands Overzicht Indonesië Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Verlichte wijzerplaten van de Martinitoren ■r 4e JAARGANG No. 30 f In verband met de Paasdagen vervalt ons nummer van Dinsdag 19 April Het Sneeker Nieuwsblad zal dus eerst weer verschijnen op Vrijdag 22 April. TROUW, PAROOL EN DE TELEGRAAF. CANDIDATEN K.V.P. VOOR DE GEMEENTERAAD VAN SNEEK. RUBBERONDERNEMING AANGEVALLEN. VRIJDAG 15 AP_ IL 1949 Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad BB; Ou a BL I ^en di--’ IS r wens a. Men wijt dit aan het feit, dat tijdens deze verkiezingen, de Engelse begroting werd ingediend, welke door verhoging van de prijzen van een aantal levens- braeht en worden wij opgeroepen in Hem te geloven. In een passende omlijsting gaf de chr. muziekvereniging Harmonie, on der leiding van de heer S. de Boer van Leeuwarden, enkele gewijde muziek nummers, benevens enige passende psalmen en gezangen, terwijl de heer IJ. S. Rusticus op het orgel eveneens zijn medewerking verleende. Er was een flinke opkomst. Door „langzaam aan” te werken heeft het personeel van De Telegraaf het vervaardigen van Trouw en Pa rool op de drukkerij dier onderneming onmogelijk gemaakt. Ze wor’den nu bij collega’s in Amsterdam gedrukt. Het personeel dacht hiermee de her- verschijning van De Telegraaf te be vorderen, doch de regering is niet van plan een besluit over de wijze hoe alle drie bladen in de Telegraafdrukkerij kunnen worden vervaardigd te nemen, voor de oude toestand hersteld is. De Persraad heeft de Telegraaf- onderneming thans de verplichting opgelegd Trouw en Parool gereed te maken. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de afd. Sneek van de K.V.P. zijn de volgende candidaten gesteld voor de gemeenteraad: G. F. Disse (aftr.), J. P. de Vries (aftr.), terwijl in alphabetische volgorde nog gesteld werden: D. ten Dam, P. Post- ma, Joz. Mous en F. Witteveen. Over de rangorde moet nog bij referendum worden beslist. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. het sa- Kantoor voor Abonnementen Fa. KJEZEBRLNK Oo. KLEINZAND 1 Tel. 2872 de 5t na ieti ’ij !D g n. Ie k, n- >0 e, UTKOMST 1RIISFRAECH FRYSKE ROMANS. De ütjower T. Wever to Frentsjer hat yn 1947 in priisfraech ütskreaun foar Fryske Romans. Twa prizen binne do ornearre, ien fan f 1000 en ien fan f 500. Nei folie rieplachtsjen hat de kommisje fan bi- oardieling, de hearen E. B. Folkert- sma, Dr. W. Kok en J. Piebenga, bi- sletten gjin earste priis ta to kennen. Fan de 14 ynstjürde hanskriften kaem dat fan Hein Faber to Frentsjer yn oanmerking foar de twadde priis. In stikmannich oaren hat de kom misje wol forsjoen fan in oanbifelling, mar koene dochs net foar in priis yn oanmerking komme. GEWIJDE MUZIEK IN DE NOORDERKERK. De Gereformeerde zangvereniging „Sursum Corda” gaf in samenwerking met de organist J. W. Boeijenga Dins dagavond een uitvoering van gewijde muziek. Het programma was samen gesteld uit zang- en orgelnummers, die betrekking hadden op de Paas- gedachte. Zo zong het koor een aan tal liederen op' gewijde teksten als: „Mijn Verlosser hangt aan ’t kruis”, „Jezus leven van mijn leven” en „Nu zegeviert de Zoon”. De goede indruk, die „Sursum Corda” bij vorige gele genheden maakte, werd op deze uit voering volledig bevestigd. De heer Tuinstra zoekt het in eenvoudige vier stemmige liederen en terecht, want dat is de enige manier om een koor de nodige scholing bij te brengen. Aan uitspraak, voordracht en zuiverheid werd blikbaar veel aandacht besteed en er viel Dinsdagavond dan ook van beschaafde en eerlijke koorzang te ge nieten. Voor het verkrijgen van een volledige klankeenheid is het echter nodig de groep tenoren en bassen te versterken. De vaak belangrijke tenorpartij kwam nu wel eens in het gedrang en de bassen waren bepaald te zwak om voldoende grond aan de harmonieën te verlenen. De heer Boeijenga speelde zeer verdienstelijk een viertal toepasselijke koraalbewerkingen, o.a. variaties op „O Haupt voll Blutt und Wunden” van Joh. Pachelbel en „O Lamm Got- tes unschuldig” van Bach. De avond werd besloten met het zingen van „Jezus is mijn toeverlaat”, waaraan koor, gemeente en orgel ge menlijk meewerkten. L. G. u behoeften, nieuwe lasten voor de bevol king bracht. Deze uitslag kan echter niet beschouwd worden als een voor teken dat Labour ook bg de parlements verkiezingen het loodje zal moeten leg gen, dan gelden geen plaatselijke om standigheden en zal ook de invloed de zer begroting niet meer doorwerken, vooral niet als de plannen van de mi nister van financiën om de Engelse be volking door sober leven door de moei lijkheden heen te helpen, succes blijken te hebben. Maar het is wel mogelijk dat de plannen tot verder gaande nationali satie o.a. van het verzekeringsbedrijf, de suikerindustrie enz., welke de ’.j.sis zullen vormen van het verkiezingspio- gram der Labourpartij, toch de midden stand wat zal vervreemden van deze partij. Maar dat dient af gewacht. Een feit is het dat Engeland het verst van alle landen is gevorderd op de weg van economisch herstel, dank zij zijn om vangrijke buitenlandse handel. Er schijnt ook weer wat meer schot te komen in de handel tussen Engeland en Rusland. Laatstgenoemd land blijft er1 ondanks de ongunstige politieke verhoudingen wel prijs op stellen handel te drijven met het Westen. Ook de Zuid-Slavische dictator heeft voor zijn land die wens geuit, nu het Oosten hem in de steek laat, maar hij heeft er uitdrukkelijk bij gezegd dat hij geen politieke aansluiting bij het Westen wenst, hij blijft commu nist en dat maakt het Westen voor zichtig. RESEPSJE BOUN FAN FRYSKE TOANIELSELSKIPPEN. Foar de resepsje fan it jubilearjen- de „Boun fan Fryske Toanielselskip- pen yn Fryslan” wie gans bilangstel- ling. De jouns waerd de ütslach fan de toanielkriich fan it ofroune win- terhealjier publyk makke. Yn ’e 3de klasse krigen „It Klaverblêd” fan Deinum, „lendracht” fan Feankleas- ter, „Nij Libben” fan Fryske Peallen en „Violeria” fan De Pein in le priis. Yn de 2de klasse mocht dat it Ljou- werter Kritetoaniel, „Halbertsma” to Stiens en it Lekkumer Unthêlders- toaniel barre. It léste selskip krige mei it heechste tal punten ek de wik- selbeker fan Y. C. Schuitmaker wer vendel uit Hilversum en omstreken. PRINSES BEATRIX GE-ENSTALLEERD ALS WATERPADVINDSTER. Prinses Beatrix is van kabouter padvindster geworden. Op paleis Soestdijk is zij als waterpadvindster geïnstalleerd, ingedeeld bij een water- KIEVITSEIEREN. Aan de markt te Sneek werden Dinsdag 9000 kievitseieren aange voerd, die ingekocht werden voor 25 ct. per stuk. Lij een Leeuwarder han delaar werden alleen Maandag 12000 kievitseieren aangevoerd. .ie er die VAKGROEP „ASSURANTIE-AGENTEN”. Ter verkiezing van een bestuur van bovengenoemde Vakgroep voor de provincie Friesland werd op Maandag 11 April in het Oranjehotel te Leeuwarden een vergadering ge houden. Tot bestuursleden werden gekozen de heren S. B. Kingma, Hui- zum, Voorzitter; E. K. de Boer, Dron- rijp, Secretaris; M. Kroes, Sneek, Penningmeester; S. Veenstra, Metsla- wier, Tweede Voorzitter; D. Rein- sma, Giekerk, Tweede Secretaris. Door een der Vakgroepbestuurders werd een inleiding gehouden over het bij de Tweede Kamer ingediende Wetsontwerp tot regeling van het Assurantiebemiddelingsbedrijf. Deze inleiding werd gevolgd door een ge animeerde bespreking. DE V O O R-CONFERENTIE TE BATAVIA. Gisteren is te Batavia de voorcon- ferentie begonnen. Onder voorzitter schap van Merle Cochran, het Ame rikaanse lid van de Unci-commissie hebben de Nederlandse en republi keinse delegaties haar standpunt uit eengezet in een geheime vergadering, waarna deze werd verdaagd tot Za terdag. De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft de Indonesische kwestie ook weer op haar agenda gezet. VERLIEZEN IN INDONESIË. Een nieuwe verlieslost bevat de na men van 16 gesneuvelden, nl. 1 van de Kon. Marine en 15 van de Kon. Landmacht. Er zijn geen soldaten uit Friesland bij. De rubberonderneming Tjondong estate te Pameungpeuk, ten Zuiden van Garoet is door een bende over vallen. Twee employe’s zijn bij de ge vechten gedood. Van de onderne- mingswacht, die twee-en-dertig man telde, zijn er drie-en-twintig met hun wapens en gezinnen verdwenen. De nacht daarvoor is de onderneming Goenoeng Satria ten Oosten van Ga roet aangevallen. De zoon van de Chinese administrateur werd gedood. Alle gebouwen zijn door de bende in brand gestoken. Zes arbeiders van de S.S., die in de buurt van Blanak be zig waren met het herstellen van te legraafdraden, werden plotseling be schoten. Toen de aanvallers in de ga ten kregen, dat de arbeiders onge wapend waren, kwamen zij dichterbij en ontvoerden vijf van hen. De zesde zetels aan de conservatieven afstaan, ontsnapte. De bevolking van Solo heeft een begin gemaakt met de vor ming van kampongwachten, teneinde georganiseerd te kunnen optreden te gen rampokkers. yn hannen. It fierdere programma fan de joun bistie üt de opfiering fan trije ienakters. De jury joech de earste priis oan de Lekkumers, dy’t „It Jonge Libben” fan Sake Bouma spilen. De twadde priis krige it Ljouwerter Kritetoaniel mei „Glêdde Johannes” fan H. Cats. De le en 2e publykspriis foelen krekt oarsom, mar dat sil wol oan de stikken lein hawwe„hwant sa bisjoen woun Cats sines it fierwei. De trêdde prizen wiene foar it Snitser Kritetoaniel mei „Studiokoarts” fan Abe Brouwer. „DE VERRIJZENIS VAN CHRISTUS”, naar een schilderij van de Nederlandse schilder Maerten van Heemskerck (14981574), een leerling van Jan van Scorel, die ook een viertal jaren in Italië voornamelijk Rome vertoefde. WIJDINGSAVOND. Het is ee» opmerkelijk verschijnsel zo ving ds. J. N. de Ruiter op de avond van Asse Woensdag zijn lijdens meditatie in de samenkomst in de Grote Kerk aan dat de vijanden van Jezus ten opzichte van Zijn lijden allerlei ware dingen zeggen, terwijl de vrienden en discipelen van Hem meerdere dwaze woorden spreken, waardoor ze blijk geven niet te be seffen waarom het gaat. De hoge priester spreekt zijn: Het is beter dat één mens sterft, dan dat het gehele volk verloren gaat; Pilatus bevestigt aan het kruis het opschrift: Jezus de Koning der Joden; het volk, onder aanvoering der priesters, roept de Ge hangene spottend toe: Anderen heeft hij verlost, laat Hg nu zichzelf ver lossen. Zij wisten niet wat zg hier mee uitdrukten. De mensheid is ge vangen in de macht van zonde en duivel, omsloten door een muur, waar uit zg zichzelf niet kon verlossen. Je zus is gekomen om die muur te door breken. Nu hangt Hg aan het kruis, nadat Hg kranken geholpen en armen het evangelie verkondigd heeft. Was Hg van het kruis afgekomen, dan zou er voor God en mensen geen uitkomst geweest zgn, de gemeente was dan verloren gegaan. Wij mogen Hem.lo ven, dat Hij niet afgekomen is van het kruis, waar Hg voor ons onduldbare pijnen leed en waarbij men zich af- vraagt hoe mensen zo’n straf konden uitdenken en toepassen. Onschuldig veroordeeld heeft Hij juist daardoor voor ons de verlossing teweeg ge sma, Ves or straat 41; Wagter, Gruotzand 8; beurs, Schouwerwal, weer de Franse vrees achter voor een te sterk gecentraliseerd Duitsland, terwijl de Duitse soc.dem. die voor socialisatie der Duitse zware industrie zgn, mede daarom deze centrale heffing der di recte belastingen wilden. Hoewel andere Duitse partgen, als de invloedrijke chr. democraten, de geallieerden in deze te gemoet wilden komen, houden de soc. dem. voet bij stuk en moet dus afge wacht wie hier tenslotte water in de wijn zullen doen, de Westelijke gealli eerden of de Duitsers. De Russen zijn natuurlijk helemaal niet te spreken over het nieuwe Westelijke bezettingsstatuut, dat West-Duitsland volgens hun mening aan Amerikaans kolonialisme uitlevert. Blijkbaar komt deze kritiek voort uit vrees, dat als deze W.Duitse republiek onder de zeer liberale voorwaarden van het bezettingsstatuut tot stand komt, dit een geweldige zuigkracht op de be volking van Oost-Duitsland zal hebben, van welke bevolking men mag zeggen dat zij, als alle met Moskou verbonden Oost-Europese landen, inderdaad slacht offer van een kolonialisme is, dat er uitsluitend op gericht is Ruslands be langen en opbouw te dienen. Er wordt beweerd dat de Russen de totstandko ming van de W.Duitse republiek als krachtige politieke en economische medespeler in het Westen, zozeer vre zen dat zij bereid zouden zijn de Ber- lijnse blokkade op te heffen om daar door vier mogendheden-besprekingen over het lot van geheel Duitsland moge lijk te maken, in de hoop dat dit in ieder geval de vorming der West-Duitse republiek zal vertragen. Mede omdat de West-Duitsers dan zouden verwach ten dat er toch tenslotte nog een ver enigd Duitsland zou komen. De Russen zien wel in dat de weg waarop West- Duitsland thans door de Westelijke ge allieerden geleid wordt, op de duur voert naar opname in het Atlantisch pact van dit deel van Duitsland, waar door een kolossale versterking aan de Atlantische groepering in Europa, ook op industrieel gebied, zou ten deel val len. Volgens Amerikaanse deskundigen had Rusland zich nl. voorgesteld dat het door geweldige kapitaalsuitgaven voor zijn oorlogsindustrie en de scherpste uit buiting van de hulpbronnen van zijn satellieten, in zes jaar in staat zou zijn de bewapeningsmogeltfkheden van het Westen te overtreffen, zodat eerst na zes jaar het oorlogsgevaar tussen West en Oost werkelijk dreigend zou worden. De opname van West-Duitsland in een of andere vorm in het Atlantisch pact, zou de Russische plannen echter zeer grote afbreuk doen, en hun achterstand zou dan hopeloos worden. Ook de Ame rikaanse militaire autoriteiten duchten geen oorlogsgevaar voor de nabije toe komst, zg hebben dat bij de aanbieding der defensiebegroting, die 16 milliard dollar hoog is» te kennen gegeven. Zij krijgen zelfs y2 milliard meer dan pre sident Truman aanvankelijk vroeg, die hoofdzakelgk voor de luchtmacht be stemd is. Zolang West-Europa zich zelf niet verdedigen kan, stellen de Ameri kanen blijkbaar vooral vertrouwen in hun vliegtuigen om de tegenstander res pect in te boezemen. Het tot stand ko men van het Atlantisch pact heeft het verlangen van buitenstaanders zich in een of andere vorm aan te sluiten doen toenemen. In Spanje niet alleen, doch bijv, ook in een ver verwijderd land als Zuid-Afrika; dat ook, evenals Spanje, geïnteresseerd zou zgn bg een Middel landse Zeepact. Deze kwestie is echter niet aan de orde, en komt dat zeker niet voordat en over Spanje èn over de vroe gere Italiaanse koloniën is beslist. Deze laatste kwestie is thans in behandeling bg de Algemene Vergadering der Ver. Naties, welk lichaam, mede dank zij het voortreffelijke werk van de opvolger van graaf Bernadotte, dr. Ralph Bunche, een belangrijk succes boekte met de wapenstilstandsonderhandelingen in Pa lestina. Wel is het tussen Israël en Sy rië nog niet in orde, maar de kans dat ook die onderhandelingen slagen is er. Kolonel Hoesni, de nieuwe leider van Syrië, zowel als koning Abdoellah van Transjordanië hebben van Arabische zgde een nieuw geluid laten horen, toen zij verkondigden dat zg weer toenade ring tot Turkije wilden zoeken. Lang hebben deze landen elkaar de leiding in de Mohammedaanse wereld betwist, het feit dat Turkije de machtige steun van de Ver. Staten geniet, zal wel niet vreemd zijn aan deze houding der Ara bische landen, en een dergelijke groepe ring in het Midden-Oosten zou ook Washington stellig welkom zijn. Teleur stellend voor de Amerikanen blijft ech ter het verloop der gebeurtenissen in China, waar de Chinese communisten de totale overgave van de nationalistische legers blijven eisen, voor zg over vrede willen spreken, wat dan echter niet meer nodig zal zgn, omdat ze dan ook de baas in Zuid-China zullen zgn. Er zijn trouwens Amerikaanse deskundigen die nog altijd menen, dat de nationalis ten in Zuid-China legers vormen, die in staat zullen zijn de toestand geheel te doen keren. Dit overzicht mag niet ein digen zonder gewag gemaakt te hebben van de zware nederlaag welke de En gelse Labourpartij bij de graafschaps- verkiezingen leed. Zij moest heel wat Een lang gekoesterde wens van vele inwoners kan nu in vervulling gaan. Het is mogelijk geworden om de 4 klokken van de Martinitoren te ver lichten. Een kleine commissie wil, in over leg met de besturen van „Nijverheid en Handel” en „Sneker Zakenlieden”, deze verlichting, namens alle inwo ners van onze stad aan het gemeen tebestuur aanbieden. Het gemeentebestuur is gaarne be reid dit geschenk te aanvaarden en heeft het op prijs gesteld dat de op dracht gegeven is aan de firma, wel ke op dit gebied de beste naam in Nederland heeft. Niet alleen zullen de inwoners van onze stad hier veel plezier van heb ben, maar ook zal, door de gunstige ligging van de toren ten opzichte van de wegen, deze verlichting een altgd durende reclame voor Sneek zijn. Als er geen onverwachte tegensla gen komen zal reeds in het begin van Mei de overdracht kunnen plaats vinden. De tijd van voorbereiding is te kort om iedere inwoner van Sneek per soonlijk te bezoeken met het verzoek een bijdrage voor dit doel te geven. De commissie heeft echter alle ver trouwen dat ieder voor dit doel iets wil geven en doet hiermede een be roep op U om een bijdrage te brengen bij de Amsterdamse Bank (post giro 11548). Namens de commissie, A. JANSEN P. POSTMA TH. W. ZANDSTRA. GEVONDEN VOORWERPEN. In de week van 6 tot en met 13 April werden de navolgende voor werpen als gevonden aangegeven: na gelgarnituur, Weyers, Boeierstraat 12; blauwe strik, de Lang, Gee.iw- kade 30; lorgnet in etui, Gemeente- reiniging; rode bal, de Haan, 3e Steenklipstraat 14; vulpotlood, Of- fringa, Parallelweg 37gekleurd pot lood, Stal, Willem Lodewgkstraat 27 huissleutel, Jillings, Hopperstraat 15; trekwagentje, Wagenmakers, Gijsbert Japikstraat 23; blauwe baret. Oppen huis, Boschstraat 4; bruine beurs met inhoud, van Winden, Smidsbuurt 15; huissleutel, Bethlehem, Haven straat 11; donkerblauwe handschoen, Jansen, Peperstraat 10; bal, Tjotter- straat 21; paar klompschoenen, J. de Jong, Dijken 38 bg Woudsend; arm bandje, de Vries, Johan Willem Fri- sostraat 47; handkar, de Wit, Lcox- magracht 8; paar glacé’s, Mr Haan, Marktstraat 24; rode muts, Zwaga, Kleine Palen 2; geruite sjaal, Peek- bankbiljet, zakmes en Winseni'us- straat 42; roer van zeilbootje, Faber, Tulpstraat 6; bruine handschoen, Dijkstra, Gijsbert Japikstraat 12; blauwe autoped, Bruinsma, Smids buurt 11; beige sjaal, Brinksma, 3e Steenklipstraat 1. Aan het bureau van politie is nog te bevragen een riem. HET NIEUWE CARILLON. Op 5 Mei a.s. ’s voorm. 10.30 uur zal het door het Old Burger Weeshuis aan de gemeente Sneek geschonken klokkenspel in de St. Martinitoren, ten stadhuize officieel aan de gemeente worden overgedragen. Het zal direct in gebruik worden genomen, de toon kunstenaar Fred. Timmermans te Rotterdam zal er een concert op geven. SNEEKER NIEUWSBLAD Ab.prijs 2.50 per hall jaar Franco per post £8.75 per half jaar Het Atlantisch pact heeft zgn eerste vrucht al gedragen. De ministers van buitenlandse zaken van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk werden het te Washington eens over een nieuw bezet tingsstatuut van West-Duitsland. Dat moest eerst gebeuren voor er een West- Duitse federale republiek kon worden gevormd, omdat deze gebaseerd moest zijn op een door de Duitsers zelf ge maakte grondwet, en deze grondwet geen bepalingen kon bevatten strijdig met die rechten van de bezettende mo gendheden, welke deze zich wensten voor te behouden. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor de 3 mogendheden overeenstemming bereik ten. 3 jaar lang hebben ze er onderling over onderhandeld zonder dat men het eens kon worden en ziet, nu de betrok ken ministers voor het tekenen van het Atlantisch pact te Washington bijeen waren, is die overeenstemming zo maar bereikt. Dat is natuurlijk niet toevallig. Tot nog toe hadden de Fransen zich verzet tegen alles wat de Duitse repu bliek enigszins krachtig zou kunnen maken, omdat ze een herrezen Duits land vreesden. Maar het Atlantisch pact heeft Frankrijk practisch een ga rantie tegen agressie van welke natie ook gegeven, ook de Ver. Staten stellen zich nu borg voor de Franse veiligheid en dus konden de Fransen op hun beurt wat royaler zijn en bezwaren tegen ze kere vrijgevigheid van Amerikaanse zijde jegens Duitsland opgeven. We zul len niet alle bepalingen welke het sta tuut bevat hier nog eens opsommen, enige er van stellen Frankrijk trou- in staat door een veto al te grote tegemoetkomendheid jegens de Duitsers te voorkomen. Kort gezegd komt het hierop neer dat het de Duit sers practisch volkomen vrijheid geeft hun binnenlandse aangelegenheden mits op democratische grondslag zélf te regelen, maar in internationale kwesties, ook wat de handel met het buitenland aangaat, blijft er geallieerde contróle, die uitgeoefend wordt door een Hoge Commissie, bestaande uit een commissaris van elk der drie bezetten de mogendheden. Het bezettingsleger blijft in verband met de internationale toestand in Duitsland. De Marshall hulp, welke W.-Duitsland nu via de be zetters krijgt, zal de Duitse republiek mogen regelen in een afzonderlijk ver drag met de Ver. Staten en zij zal als gelijkberechtigde deelnemen aan Europese plan voor economische menwerking. De Duitsers hebben in het algemeen het nieuwe statuut welkom geheten? maar hebben toch ook wel be zwaren, waarvan hun trouwens ge vraagd werd ze kenbaar te maken. O.m. gelden die bezwaren de contröle op de Duitse buitenlandse handel, welke naar zij vrezen bedoeld is om al te felle con currentie der Duitsers op door de ge allieerden veroverde markten te voorko men. Hetzelfde bezwaar hebben zij ook al eens geuit tegen de al enige tijd ge leden aan de Duitse werven toegestane vrijheid weer koopvaarders te bouwen, mits deze niet 'groter zijn dan 7000 ton en van een beperkte snelheid. De geallieer den hebben deze beperkingen bevolen omdat naar zij beweren, anders schepen zouden worden gebouwd, welke in oor logstijd gemakkelijk in hulpkruisers kunnen worden veranderd, maar inder daad benadelen deze beperkingen de Duitsers ook bij hun eventuele concur rentie op internationaal scheepvaart gebied. Maar ten slotte hebben de Duit sers een door hen begonnen oorlog ver loren en hebben ze daarvan de nadelen, voor een niet gering deel veroorzaakt door wantrouwen tegen een natie, die de wereld tweemaal in een grote oorlog •tortte, te incasseren. Zoals bgv. ook de grenscorrecties, die dr. Arnold, de pre mier van het Roergebied, nog heeft trachten te voorkomen, door aan te bie den dat Duitsland aan Nederland arbei ders en materiaal zou leveren om te helpen bij verdere drooglegging van het IJsselmeer; een directe verbinding over Duits gebied tussen Z. en Noord-Lim- burg aan te leggen, met bijzondere voor rechten voor Nederland; een bedrijfs- grens te bepalen in die gebieden waar de Nederlandse exploitatie van steen koolmijnen hinder ondervindt van de landgrens; met Duitse arbeiders en Duits materiaal zou voor België een spoorweg kunnen worden aangelegd voor een verbinding tussen Malmedy, Eupen en St. Vith. We noemen al deze voorstellen hier op, hetgeen eigenlijk geen zin meer heeft, daar de beslissing reeds gevallen is. We treden ook niet in een beoordeling van de voorstellen zelf, maar vestigen er enkel de aandacht op dat de Duitsers nimmer zelf het initia tief nemen om iets van de schuld, welke ze jegens hun naburen hebben, af te doen, doch slechts, als ze zien dat him wat zal worden afgenomen, schoorvoe tend met een tegenvoorstel komen. Maar om op het nieuwe bezettingssta tuut terug te komen; als de Duitsers het aanvaarden zal het eerst in werking kunnen treden als de Duitse grondwet tot stand is gekomen en dat levert nog moeilijkheden op. Het ontwerp, destijds te Bonn door de Duitsers opgesteld, ont moette bezwaren bij de Westelijke ge allieerden, o.a. inzake het voorgestelde gecentraliseerde stelsel der directe be lastingen, de geallieerden wensten die heffing te doen geschieden door elk der landen bg de federale republiek aange sloten, afzonderlijk. Eigenlijk zat hier Voor het chauffeursexamen van de alg. Verladers en Eigen Vervoer- dersorganisatie slaagde o.a. H. v. Spijker alhier. 1 m x 'i in s l, j. V 3. 3- n n n In q RM fl 1 n n f

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1