oaft. ‘R'dnb&i U/j£&e&rdna PAASBOODSCHAP I Indonesië F Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 4e [AAR GANG No. 31 i- VRIJDAG 22 AP IL 1949 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad de fl COMITÉ SNEEK—MERTON AND MORDEN. V k, I LS ll en r t 'ei in de knel geraakt, ze hadden 29 doden. Intussen worden de „vredesonderhande lingen” voortgezet, maar denkt de na tionalistische regering er toch over naar Zuid-China te verhuizen. zich van tevoren dezer cantate te Verschjjnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 ot. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KT.F.TNZAND 7 l el. 2872 >o e, t» 'au GERUCHTEN OVER DE BERLIJNSE BLOKKADE. Het bericht dat een Russisch gene raal op weg zou zijn naar Washington en voorstellen mee zou brengen wordt nu voorbarig genoemd. Maar een nieuw gerucht wil dat de Russen de Berlijnse blokkade willen opheffen, als de Weste lijke democratieën Duitsland uitsluiten van het Noord Atlantisch pact; de Rus sische legers zouden dan achter de Oder, de Westelijke legers achter de Rijn moeten terugtrekken, waarna in onder ling overleg een centrale Duitse rege ring zou kunnen worden gevormd. ONZE VERLIEZEN IN INDONESIË Een verlieslijst publiceert de namen van 40 gesneuvelden, nl. 3 van de Kon. Marine, 26 van de Kon. Land macht en 11 van het K.N.I.L. Er zijn geen militairen uit Friesland bij. ROODE KRUIS STICHT EEN HOORNVLIESBANK. Op verzoek van de minister van So ciale Zaken heeft Het Nederlandsche Roode Kruis de taak op zich genomen in Nederland een „Hoornvliesbank” te stichten. (Met hoornvlies kan in bepaalde gevallen van blindheid het gezichtsvermogen worden teruggege ven). Voor de uitvoering van deze ’aak i-‘‘?ft Het Roode Kruis een com missie gevormd. DE GRENSCORRECTIES. B(j het afdrukken van dit blad was de uitslag van de behandeling van het wetsontwerp betreffende de grenscor- zong, kon ons maar matig bekoren. Hjj liet te veel zijn eigen gevoel en dramatisch talent spreken en schoot bovendien in zuiverheid en correcte uiVnraak wel eens te kort. In de eveneens door hem gezongen tenor- aria’s kwamen zijn zangerskwaliteiten beter tot hun recht. Als instrumen tale solisten werkten behalve Jan El- zinga r ig mee de heren Kooiman (fluit), Everaarts en Timme (hobo) en zij wisten van hun partyen iets heel moois te maken. Het continuo werd op uitstekende ./ijze door mevr. Kueter en de heer Gramsma verzorgd, terwijl de heer Schrik de orgelpartij naar behoren speelde. Het R.K. Jon genskoor o.l.v. Flucie van Bergen verleende als steeds zijn gewaardeer de medewerking. Bezien we de uit voering in haar geheel, dan mogen we mevrouw Gerretsen dankbaar zijn, dat zij deze voor Frieslands Zuid westhoek zo belangrijke gebeurtenis weer heeft willen voorbereiden. Haar directie getuigt van kundigheid en in zicht, al is er bij enkele onderdelen een zekére onevenwichtigheid merk baar. Zo was het tempo in openings en slotkoor van het eerste deel ietwat gehaast en werd bij sommige koralen de kracht te veel gezocht in breed- uitgemeten gevoelige koorzang. Niet temin heeft de overvolle kerk de re ligieuze wijding en schoonheid van Bach’s meesterwerk vol uit kunnen ondergaan en genieten. R.K. ONDERWIJZERS DREIGEN MET STAKING. Op een te Utrecht gehouden verga dering van de R.K. Zereniging van Onderwijzers en hoofden van scholen OVERVALLEN VAN BENDEN. Aneta meldt uit Buitenzorg, dat een auto van de dienst voor volksge zondheid is aangevallen door een bende van 150 man. Vier politie-agen- ten werden gedood en een zwaar ge wond. Drie mantri’s van de dienst volksgezondheid en de chauffeur wer den ontvoerd. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat een Nederlandse employé, twee Ne derlandse ondernemingswachters en twee Javaanse employé’s van de sui kerfabriek Gempolkerep werden ge dood, toen een jeep van de onderne ming naby Brangkal werd beschoten. het feit dat er nieuwe factoren waren opgedoken, doordat zowel België als Luxemburg er van hadden afgezien hun toegewezen gebieden, waar Duitsers woonden, op dit moment in te lijven. Wel handhaafden deze landen formeel hun rechten op«die gebieden, en beweer den zy, dat alleen technische redenen tot uitstel moesten leiden, maar dit uit stel wordt blijkbaar afstel. Dr. Arnold, minister president van Westfalen is, onuitgenodigd, even naar Den Haag gekomen om zijn tegenvoor stellen toe te lichten. Hij is er, begrij pelijk, zeer koel ontvangen. Hij ver klaarde dat de Duitse bevolking „diep bewogen” zou zijn als de correcties door gingen. Als het mogelijk was zou dr. Arnold graag ten overstaan van het Ned. parlement een verklaring willen afleggen, dat zijn land en landgenoten overigens vol schuldbesef zijn over het verschrikkelijke onrecht het Ned. volk door het Nazi-bewind aangedaan. kend. Het spande er, daar werd getwij feld ef er een meerderheid voor het ont werp zou zijn en ef de regering de ka- binetskwestie zou stellen. Het meest waarschijnlijk leek, dat de behandeling tot hun recht komen. De wijze zou worden t - - - in n. 'n n B, UITVOERING MATTHAUS-PASSION. Wegens restauratie van de Martini kerk te Bolsward werd de jaarlijkse uitvoering van Bach’s Matthaus-Pas- sion op Goede Vrijdag dit jaar te Sneek gegeven. Mevrouw Jeanne Ger retsen, die verleden jaar verstek moest laten gaan, had thans weder om de leiding en ook de overige leden van het uitvoerend gezelschap waren voor ’t merendeel oude bekenden, die reeds enkele jaren achtereen hun me dewerking verleenden. Voor het ver krijgen van de nodige eenheid en het juist weergeven van de bedoelingen der dirigente is dit van grote beteke nis. Het Sneker Cantate Koor en de Bolswarder Oratoriumvereniging ble ken over voldoende routine te be schikken om in de koren en koralen behalve aan het zuiver en beschaafd zingen van de noten ook aandacht te kunnen besteden aan de wereld van gevoelens, die daarachter ligt. Slechts van enkele moeilijke turba-koren wa ren de inzetten onzeker en kon men niet direct het juiste tempo te pak ken krijgen. Het L.O.F. beheerste de orkest-partij belangrijk beter dan vo rige jaren en begeleidde uitste’ end. Bij de solisten moest men het deze keer zonder Dora van DoornLinde man stellen en dat betekende een be langrijk "Verlies. Jo Rammers, die nu de sopraanaria’s zong, debuteerde weliswaar zeer verdienstelijk, maar haar stem miste toch nog de rust en bezonkenheid die Bach’s muziek ver langt. Anderzyds was het voor het iPnwaUa^^^^^ verstaan van het werk als geheel een voordeel, dat de aandacht van het publiek nu niet speciaal op deze in zekere zin bijkomstige aria’s geves tigd werd. Van de overige solisten voldeed Lini Schröder het best. Afge zien van enkele technisch zwakke mo menten (b.v. in het duet „So ist mein Jesus nun gefangen”) gaf zij veel te genieten. De aria „Erbarme dich”, waarin Jan Elzinga de vioolsolo knap vertolkte, werd een der hoogtepunten de weigering Van de regering om de onderwijzerssalariëring op dezelfde wijze te regelen als die van de ambte naren; besloten werd, desnoods een algemene staking van een dag te pro clameren en een staking van onbe perkte duur voor de leerkrachten te Den Haag, wanneer de regering niet mocht willen toegeven. van de middag. Gerrit Schilp zong de Christusparty met overtuiging en toe wijding en ook David Hollestelle deed de kleinere rollen en bas-aria’s goed waarop aangehouden, op grond van Chris Taverne de Evangelist-part ij 1- c: V. Op de ochtend van eerste Paasdag, om kwart voor twaalf heeft Prinses Wilhelmina in een uitzending van het Interkerkelyk Overleg Radio-aan- gelegenheden de onderstaande Paasboodschap uitgesproken: „De stem, die de luisteraars thans over de gehele wereld horen, moeten zij uitsluitend beschouwen als de overbrengster van de boodschap, die nu zal volgen, eerst in het Nederlands en daarna in het Engels: Op deze Paasmorgen roept Christus allen op, die hunkeren naar opheffing van de ellende en de verwording van de wereld. Niet tot de hoofden, maar tot de harten richt Hy zich. Christus roept allen op tot het zoeken en vinden van de levende gemeenschap in Hem. Zelf wekt Hij allen op tot het leven en het ademen in de sfeer van Zijn liefde en offer, liefde en offerbereidheid voor Hem en tegenover de naaste, waardoor ontstaat de heilige vlam, de onweerstaanbare kracht der genezing van de zieke wereld, door naastenliefde in Zijn gemeenschap. Hij leidt tot God de Vader, Hij breekt alle vormen terwille van de mens en Hij leidt allen in de enige, ware weg. Laten wij ons bezinnen op deze boodschap, teneinde de rustige kracht te ontvangen, die van de Herder uitgaat, en die ons in staat stelt persoonlyk gemeenschappelijk de taak te vervullen, die Hij ons wil opleggen. Christus, help ons door U bereid te worden. Amen”. se boekte aan ontvangsten ƒ5402.30; zij gaf uit ƒ5097.50, zodat de rekening sloot met een voordelig saldo van ƒ304.80. Verder werd het verslag van de Raadsfractie en dat van de brochure- handel uitgebracht. Uit het laatste bleek o.m. dat 2000 exemplaren van het colportage-orgaan „Met volle zeilen” werden verkocht. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat alle bestuurs leden werden herkozen, met uitzonde ring van mevr. W. Tuilde Jonge, die zich niet herkiesbaar stelde. In haar plaats werd benoemd mevr. Boonstra Terpstra. De heer I. Schaafsma gaf zijn persoonlijke indrukken weer van het twee-daagse Partij-congres, waarnaar met veel belangstelling geluisterd werd. Bij de sluiting dankte de voorzitter het afgetreden bestuurslid voor het werk dat zij voor de afdeling heeft gedaan, verwelkomde hij haar opvolgster en sprak hij tot slot een opwekkend woord voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. Het referendum onder de leden over de in de vorige vergadering goedgekeurde candidatenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen, heeft daarin geen veran dering gebracht. CHINA. Nadat de nationalistische regering de vredesvoorwaarden der communisten had afgewezen, omdat ze te zwaar wa ren, zijn de laatsten begonnen met een poging de Jangtse rivier over te steken. Daarbij zijn enige Engelse oorlogssche pen die Engelse burgers in steden, land- bestuursverkiezing plaats. Tot pres, heeft men zich ernstig beklaagd over werd gekozen' H. HulstraHielkema, Scharnegoutumseer. M. Leijenaar Jaarsma, Tirns en tot penn. T. Dijk straBouma, Tjalhuizum. De aan wezige gasten gaven zich op als lid. De vergadering werd met dank aan God gesloten. PARTIJ VAN DE ARBEID. In de Woensdagavond gehouden jaar vergadering van de afd. Sneek dezer party, werd een schrijven voorgelezen van de partijvoorzitter Koos Vorrink, die nog in het ziekenhuis in Denemar ken verpleegd wordt, waarin deze dankte voor de brief die hij van de af deling ontving en mededeelde dat zijn toestand goed vooruit gaat. Hij hoopt het ziekenhuis binnenkort te kunnen verlaten, maar zal daarna nog geruime tijd rust moeten nemen. Volgens het jaarverslag van de secretaris steeg het ledental van 650 tot 705 (438 mannen en 267 vrouwen). De penningmeesteres dezen elke dwang afwijst zal Ierland voorlopig wel gespleten blijven. Intussen heeft het Britse Gemenebest een veer moeten laten en daarbij zal het wel niet blijven. Als de tekenen niet bedriegen zal straks India dezelfde weg als Eire gaan. Er zijn daarvoor allerlei redenen. Een er van is een psychologische nl. dat een invloedrijk deel der bevolking geen deelgenootschap wenst met Engeland èn om oud koloniaal zeer en omdat het, na jaren voor de onafhankelijkheid te heb ben gestreden, deze, nu ze verkregen is, naar buiten wenst te accentueren. Een andere reden is dat India streeft naar een neutrale positie voor Z.O. Azië in de tegenstellingen tussen het Westen en Rusland en het door een deelgenoot schap in hei Britse Gemenebest voor het Westen zou party kiezen. Een derde reden is dat Zuid-Afrika, waar de In diërs niet voor vol meetellen, ook lid van het Gemenebest is. Ook over de kwestie hoe India’s afscheiding op vreedzame wijze te doen geschieden en het toch van zekere voordelen, welke het deelgenootschap biedt, te doen blij ven genieten, zal de a.s. ministerconfe rentie van het Gemenebest beraadsla gen. De tweelingzuster van India, uit het oude Brits-Indië geboren, het Mo hammedaanse Pakistan daarentegen zal wel in het Gemenebest blyven, het is trouwens zowel in politiek, econo misch als militair opzicht veel minder ontwikkeld dan India en heeft dus Britse steun nodig. Maar ook voor het Gemenebest is het van groot belang dat Pakistan er in blijft. Want dit Pakistan is tenslotte de grootste Mohammedaanse staat en bezit als zodanig grote invloed in de wereld van de Islam, die zich over het Verre, Midden en Nabije Oosten uit strekt. We hebben er in een vorig over zicht reeds op gewezen, dat de Arabi sche landen de laatste tijd weer groter sympathie voor Turkye tonen, waaraan het had ingeboet o.a. door weinig ortho doxe opvattingen omtrent de Moham medaanse leer. In de laatste tyd is bij de Turken ook wat veranderd, er is onder hen een zekere godsdienstige opleving en dit gevoegd bij de steun welke Tur kye van de Ver. Staten geniet, doet de Arabische landen naar versteviging der banden met Ankara uitzien. De Arabi sche landen van het Nabije Oosten heb ben een bittere pil moeten slikken in de vorm van hun militaire nederlaag tegen Israël. Door deze ervaring geleerd stre ven zij niet alleen naar onderling stevi ger banden dan de liga hun biedt er is bijv, een sterke toenadering tussen Syrië en Irak, maar ook naar steun bij sterker Mohammedaanse landen. De tijd schijnt dus rijp voor zekere consoli datie der Mohammedaanse landen in dit gebied, nodig ook omdat in hun midden de vrij sterke Joodse staat Israël is ver schenen. Dat de Ver. Staten en Enge land daarbij een belangrijke rol zullen spelen met als pionnen zowel Turkye als Pakistan schijnt wel zeker. Washington en Londen behoeven elkaar daarbij niet in de wielen te rijden, elk heeft zo zijn speciale vrienden in deze wereld van de Islam. Egypte dat nog oude veten heeft me(, Engeland zal lichter toegankelijk zijn voor Amerikaanse invloed, evenals Perzië, maar de Anglo Amerikanen bou wen hier blijkbaar aan een stevige machtspositie in de Mohammedaanse wereld, wat ook de Joodse staat Israël nog wel eens tot nadenken zal stemmen. Deze staat koestert evenals India in het Verre Oosten de wens neutraal in de tegenstellingen tussen het Westen en Rusland te blyven. Afgezien van de vraag of hij dat kan, nu Moskou Israël in zijn propaganda al heeft ingedeeld by de „kapitalistische” staten, zal dit ook niet gemakkeljjk vallen als de gehele omgeving van Palestina onder Anglo Amerikaanse invloed geraakt, waarin ook sterke economische factoren wer ken. Behalve de officiële Ierse afschei ding leverden de Paasdagen weinig nieuws. De alg. vergadering der Ver. Naties had rust en ving daarna weer met haar beraadslagingen over allerlei belangrijke kwesties o.a. de Italiaanse koloniën aan. Reeds de vorige week had de Rus Gromyko, by de behandeling van het vetorecht der Grote Vyf, welke be handeling toch tot niets kan leiden, felle kritiek geoefend op het Atlantisch pact, doch was niet ingegaan op een uit daging van de Engelse afgevaardigde om de kwestie of dat pact agressief is, zoals de Rus beweerd had, uit te laten maken door de Algemene Verga dering. Als de geruchten waarheid be vatten dat de Russische generaal Mali nin op weg is naar Washington, om onderhandelingen te openen over ophef fing der Berlijnse blokkade en hervat ting der viermogendhedenbesprekingen over Duitsland, heeft het pact trouwens al weer iets goeds uitgewerkt. Het staat overigens vast dat Rusland direct voor de ondertekening van dit pact al een poging tot toenadering deed, welke ech ter de Amerikanen niet ver genoeg ging, zodat ze werd afgewezen. De Ame rikaanse generaal Clay gelooft intussen niet aan goede bedoelingen der Russen, hoogstens zouden zij uitstel der stich ting van de West-Duitse republiek na streven. Of willen de Russen misschien door een ogenschijnlijk tegemoetkomen de politiek de oppositie in de Ameri kaanse senaat tegen het Atlantisch pact een hart onder de riem steken? President Truman heeft nl. dit pact nu ter goedkeuring naar de Senaat gezon den en het schijnt dat er een feller strjjd om zal moeten worden gevoerd, dan aanvankelijk verwacht werd. Hetgeen wat teleurstellend is, ofschoon men over het algemeen wel verwacht dat het pact zal worden aangenomen. Het zou trou wens een daverende klap zijn als dat niet geschiedde, de politieke gevolgen zouden niet te overzien zyn. Na het At lantisch pact komt dan de kwestie der wapenleveringen aan de deelnemers in ’t Congres en dat schijnt daar nog meer tumult te zullen opleveren. Enigszins teleurstellend voor Nederland schijnen ook de eerste besprekingen der deel nemers aan het Atlantisch pact over de defensieplannen verlopen te zyn. Vol gens een Amerikaans blad schijnen deze geleid te hebben tot de opvatting dat een Wese:-Ryn linie van Bremen tot Bazel niet houdbaar zou zijn bij een plotselige aanval van gemotoriseerd® eenheden uit het Oosten. Deze eerste Unie zou moeten worden gevormd door de Gelderse IJsel, Rijn en Po, hetgeen wil zeggen dat wel het hart, maar niet de „franje” van Nederland, dus Noord en Oost Nederland, zou worden verde digd. Da. klinkt niet zo prettig, te meer niet omdat men er al mee rekent dat deze linie ook niet te houden zou zyn, en eigenlijk vanuit Spanje en Noord- Afiika het tegenoffensief tegen de eventueel opgedrongen Russen zou die nen te worden ondernomen. Dit alles wijst er toch wel op dat voor een effec tieve verdediging en dekking van West- Etropa deelneming van West-Duitsland aan het Atlantisch pact nodig is. Voor lopig blijft overigens de Russische strijd lust tegen Tito gericht. Moskou is nu ook radio-uitzendingen in de Macedo nische taal begonnen, met de bedoeling het Macedonisch deel van Zuid-Slavië tegen Tito te doen rebelleren. Er zijn allerlei geruchten over Dimitrov, de Bulgaarse premier, vroeger een dik vriend van Tito, wie hij echter onder Russische drang de rug toekeerde. Het heet dat Dimitrov ziek is, hij is ten minste vervangen door de onder-premier, trouw vazal van Rusland, en zou zelf in de Russische hoofdstad ter verpleging zijn. Of deze verpleging een lichamelijke dan wel politieke ziekte geldt, daarover speculeert de wereld. THANS OFFICIËLE BESPREKINGEN Nadat eerst enige dagen officieuse besprekingen tussen de Nederlandse en republikeinse delegaties waren gevoerd, zijn deze Donderdag in een officieel sta dium gekomen. Dr. Van Royen deelde toen mede dat de Ned. regering bereid was de republikeinse regering naar Djokja te laten komen als zij zich ver bond de gewapende benden de guerilla te doen staken en als tijd en voorwaar den voor de conferentie te Den Haag waren aangenomen. De republikeinen zegden toe zich hierover te zullen be raden. De vergadering is verdaagd tot waarschijnlijk volgende week. In de Paasdagen is het uittreden van Eire (Zuid-Ierland) uit het Britse Ge menebest een feit geworden. De Ierse Vrijstaat is nu uitgeroepen tot onaf hankelijke republiek. Er zat niets ver rassends in dit feit, want reeds maan den geleden was er toe besloten en wa ren met Londen op vreedzame wijze de regelingen getroffen nodig om de sou- vereiniteit te kunnen uitoefenen, die zo als bekend tot nog toe niet volledig was, omdat de Britse Koning de Vrij staat nog altijd tegenover het buiten land vertegenwoordigde. Verrassend was wel het geringe aantal Ieren van het millioen dat in Engeland zelf woont, dat van de geboden gelegenheid gebruik maakte om de Britse nationaliteit te behouden, slechts 3500 vroegen die aan. Er moeten nog tal van kwesties gere geld worden, de Ierse republiek kan thans niet meer genieten van de eco nomische voorrechten welke de delen van het Britse Gemenebest in hun on derling handelsverkeer genieten, doch ze stelt er natuurlijk prijs op die te be- houden. Op de conferentie van ministers uit alle delen van het Gemenebest, wel ke deze maand wordt gehouden, zal o.a. die kwestie worden besproken. Het to taal verbreken van de 764 jaar oude band met de Britse Kroon was overi gens niet geheel naar de zin van tal van bekende figuren in Eire zelf o.a. De Va lera, de voormalige, bij de laatste ver kiezingen, verslagen premier, die echter 16 jaar aan het bewind is geweest. Hij had de toestand willen handhaven dat aan het hoofd van de Ierse staat een Ierse president stond voor de binnen landse aangelegenheden en dat de Britse Koning Ierland ook voor buitenlandse aangelegenheden bleef vertegenwoordi gen. Maar De Valera had daarmede dan een verenigd Ierland op het oog. Zoals bekend vormt het Noordelijkste en kleinste gedeelte van Ierland dat in grote meerderheid protestants is, ter wijl Eire overwegend katholiek is een afzonderlijk gebied (Ulster) dat deel van het Engelse koninkrijk is en thans dus ook in het Britse Gemenebest blijft. De Valera heeft er altijd naar gestreefd ook dit gebied in een verenigd Ierland onder te brengen, desnoods met speciale rechten om de vrees der Ulsterianen voor Katholieke overheersing weg te ne men, doch Ulster heeft dat steeds ge weigerd. De Valera was van mening dat het uittreden van Eire uit het Britse Gemenebest de zeer geringe kans dat het toch nog eens tot een vereniging van Ulster met Eire zou komen, vol komen te niet zou doen. En inderdaad lykt dat waarschijnlijk nu er voor de bewoners van Ulster nog het bezwaar is bijgekomen dat zij, door zich bij Eire te voegen ook de band met Engeland en het Britse Gemenebest waarop ze zeer gesteld zijn ook om economische re denen, o.a. worden heel wat kapitale schepen der Engelse marine te Belfast gebouwd totaal zouden moeten prijs geven. Ofschoon de uittreding van de republiek Ierland uit het Gemenebest ogenschijnlijk de betrekkingen met Lon den niet heeft verstoord, de Engelse ko ning zelf stuurde een gelukwens-tele- gram aan president O’Kelly bij deze ge legenheid, zal men toch de ontwikkeling der gebeurtenissen in het oog moeten houden. Want de Zuid-Ieren is de zelf standigheid van Noord-Ierland zo’n doorn in het oog, dat brede kringen dikwijls hebben geïntrigeerd tegen de afzondering van dit gebied en het vermoeden lijkt gewettigd dat dit er niet minder op zal worden, nu de re publiek helemaal niets meer met Lon den te maken heeft. Eire heeft ook al getracht haar doel, de vereniging met Noord-Ierland, te bereiken door aan te. bieden dat het daarna bereid zou zijn in het Atlantisch pact te treden, waarvoor het om zijn strategische positie van be tekenis is, doch aangezien Ulster voor die vereniging niets voelt en Londen in H. B. C.P.V.M.B. EN C.J.B.T.O. Woensdag 13 April had in het Ge bouw voor Chr. Belangen alhier de gecombineerde jaarvergadering van de C.P.V.M.B. en C.J.B.T.O. plaats. De voorzitter der C.J.B.T.O. (afd. Sneek) opende met het lezen van Joh. 16 13einde en gebed, waarna hij allen hartelijk welkom heette, in ’t bijzonder de adviseurs der C.J.B. T.O., de heren de Boer, H. Gerbrandy en Sybrandy en de spreker voor deze avond de heer R. Bos van Siddeburen, landelijk secretaris van de C.J.B.T.O. Nadat de diverse jaarverslagen de revue waren gepasseerd, werd het woord gegeven aan de spreker, die als onderwerp had gekozen: „Bloemen en brood”. Spreker stond uitvoerig stil bij de nood van deze tijd voor de jeugd; inzonderheid de agrarische, die plaats zoekt, maar geen plaats vindt. Emigreren schijnt de enige op lossing. Spreker besloot zijn kern achtig betoog, dat met grote interesse werd beluisterd, met er nadrukkelyk op te wijzen, dat de Christelijk agra rische jeugd niet vergete eerst het Koninkrijk Gods te zoeken, en dat alle dingen haar zullen worden toe geworpen. In de pauze werd thee ge schonken en gezongen uit de bundel „Fryslan Sjongt”. Een toneelstukje, door eigen krachten opgevoerd, viel zeer in de smaak, evenals de spraak waterval. Het liep reeds tegen mid dernacht, toen de heer Bos deze jaar vergadering met dank aan God sloot. BOND VAN CHR. PLATTELANDS VROUWEN. Donderdagmiddag hield de nieuw opgerichte bond voor Christelijke Plattelandsvrouwen afd. Sneek haar tweede maandelijkse vergadering in het Gebouw voor Christelijke Belan gen alhier. De voorl. presidente opende deze vergadering met het lezen van 1 Joh. 1 5einde en ge bed. Daarna heette zij de aanwezigen hartelijk welkom in ’t bijzonder de heer Meerholz van Thabor, de spre ker van deze middag. Als onderwerp had spreker gekozen: Het evangelie in ons huisgezin in deze tyd. Hij stond achtereenvolgens stil bij de verhou ding tussen de echtgenoten, tussen ouders en kinderen, tussen broers en zusters en de verhouding tot de dienstbaren. Deze lezing werd door de aanwezige dames met grote aandacht gevolgd en van de gelegenheid om vragen te stellen werd een dankbaar gebruik gemaakt. Na de pauze had de SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Ab.prijs 2.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar DE FRIESE CANTATE „WER BINN’ DE FJILDEN GRIEN Wij waren in de gelegenheid kennis te nemen van de muziek en tekst van deze Cantate en hopen op deze muziek nader terug te komen. Reeds nu kunnen we hen, die van plan zijn dit concert op 4 Mei des avonds half negen bij te wonen de goede raad geven, van een programma voorzien. De tekst is zodanig dat men, wanneer daarvan van tevoren kennis is genomen en men deze goed in zich heeft opgenomen, zeker de uitvoering dubbel zal kunnen waarderen. De adressen waar de programma’s verkrijgbaar zijn staan in een advertentie in dit blad ver meld. Geslaagd te Groningen voor het analystendiploma eerste deel mej. D. J. Noorman alhier. OPPENHUIZEN. De Bazar gehouden door de Chr. Zangver. had een batig .saldo van 594.83. GEVONDEN VOORWERPEN WIJMBRITSERADEEL. Dubbele rijwieltas, S. Wittermans, Jutrijp. IJLST. In afwijking van het bericht in ons tweede blad opgenomen meldt onze correspondent dat op de vergade ring van de Chr. Hist. Kiesver. de vol gende candidatenlijst vastgesteld werd voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezingen J. Wassenaar, C. Frankena, G. Wieben- ga, J. Jansma, M, Fijlstra. J. B. de Vries, S. Bakker, U. ten Kate. IJLST. De Geref. Knapenver. en Meisjesver. hielden met de Ouderver. een feestelijke jaarvergadering. Een lid der M.V. hield een inleiding over de ge lijkenis van de zaaier en een lid der K.V. vertelde van het leven van de Vader des Vaderlands. Verder enkele voordrachten en een wedstrijd tussen jongens en meis jes, die door de jongens nog juist werd gewonnen. Het bovengenoemd comité vestigt er naar aanleiding van een bericht in een onzer vorige nummers en een circulaire gericht aan de gastvrouwen en gastheren, die in Aug. 1948 Engel- sen uit Merton and Morden herberg den, de aandacht op dat de aanmel dingen voor het tegenbezoek aan En geland met Pinksteren tot nog toe slechts gering zijn. Daar nu op korte termijn een beslissing moet worden genomen in verband met boot-passage enz., verzoekt het comité hun, die zich nog niet aanmeldden, doch zich wel interesseren voor deze reis, dit alsnog omgaand te berichten aan het secretariaat (L. Kiezebrink, Bloem- straat 31). a n s I, i. in J, i-l 4. n k,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1