Raadsvergadering Wymbritseradeel Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I DINSDAG 26 APRIL 1S49 4e JAARGANG No. 32 en ""I g" j nJ 1 .fl Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 - SNEEK Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad m I kg i-M “I IA L- ét de >r- a- ir- JOZEF NICOLAAS GROOTJANS, 18 Brunssum, —.1 L. G. 4» t EMMABLOEMCOLLECTE. De Emmabloemcollecte heeft te Sneek 661.opgebracht. Ab.prijs 12.50 per half jaar Franco per post ƒ3.75 per half jaar Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Bureau voor Advertenties: Fa. DRIJFHOUT GROOTZAND 55 Telefoon 3005 Advertentieprijs 15 et. per tn.m. Bij contract (handels- adv.) lager. ONZE VERLIEZEN IN INDONESIË. Een nieuwe verlieslijst bevat de na men van 17 gesneuvelden, van wie 2 van de Kon. Marine, 9 van de Koninklij ke Landmacht en 6 van het K.N.I.L. Geen er van is afkomstig uit Friesland. EXTRA VERLICHTING OP DE BEVRIJDINGSDAG. Behalve op Koninginnedag is bet toe gestaan op 5 Mei a.s. extra verlichting te ontsteken. is ipC. Kantoor voor Abonnementen Fa. KIEZEBRINK Co. KT.F.TN7.AND 7 Tel. 2872 ,ie er ne I ren, di- be- 'aa ;r- 1 st I RIJKSDIENSTEN OP DE NATIONALE FEESTDAG. In afwijking van hetgeen eerder is vermeld is thans bepaald, dat op de na tionale feestdag, 5 Mei, de Rijksdiensten zullen zijn gesloten van 13 uur af. voerige besprekingen, waarbij van ver schillende kanten bezwaren tegen de verhoging werden aangevoerd en gepleit; werd voor conversie van de 5 obli-1 gatielening, het heffen van een redelijke Susbidie Ver. Veilig Verkeer. Het bestuur van de Ver. v. Veilig Ver keer voor Sneek en omliggende gemeen ten verzoekt, te beginnen met 1949, een jaarlijks subsidie van ƒ150. B. en W. achten dit subsidie, waar het streven der adresserende ver. alle waardering verdient, gerechtvaardigd en stellen dus voor het te verlenen. De heer W e s t r a wijst er op dat hier sprake is van de Ver. voor Veilig Ver keer voor Sneek en omliggende gemeen ten. Valt Wijmbritseradeel daar ook on der De V o o r z. antwoordt hem dat de vereniging oorspronkelijk bedoeld was voor Sneek en IJlst, maar dat haar ge bied later is uitgebreid ook tot Wijm britseradeel. Op de volgende vraag van de heer W e s t r a wat de gemeente voor de subsidie krijgt antwoordt de Voor zitter dat het de bedoeling is die leer lingen van alle lagere scholen in de ge meente de regels van het verkeer bij te brengen waarvoor aldus antwoordt spreker op een vraag van de heer Bootsma contact is opgenomen met de hoofden der scholen. De Rijks politie te Heerenveen assisteert in prac- tisch opzicht, o.a. bij het afnemen van spr. op dat het hier een jonge vereniging betreft en spreekt hij de hoop uit dat in kerkvoogdij der c'e toekomst zal blijken dat zij van groot SNEEKER NIEUWSBLAD Benoeming nieuwe ge- meente-ontvanger. B. en W. bevelen voor een benoeming aan twee ambtenaren, aan de afd. fi nanciën ter secretarie werkzaam en wel in alfabetische volgorde: S. G. de Bock, adj.commies ter secretarie, G. Sennema, commies ter secretarie. De heer de Bock wordt met 13 stem men benoemd. Op de heer G. Sennema werd 1 stem uitgebracht, terwijl ook de heer J. v. d. Bosch 1 stem kreeg. Personeelsuitbreiding bij Gemeentewerken. Daar de dienst van gemeentewerken te zwaar belast is en achterstand niet langer te vermijden is, stellen B. en W. voor mede naar aanleiding van overleg met de hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting te Leeuwarden naast de aanwezige opzich ter in vaste dienst nog een tweede, kracht in vaste dienst, die speciaal be last zal worden met Bouw- en Woning toezicht, aan te stellen en het salaris te bepalen op 3600 tot 4200. De heer Gerbrandij maakt enige opmerkingen over de financiële zijde van dit voorstel, temeer omdat in ‘het voorwoord over de begroting voor 1949 door B. en W. betoogd werd dat de uiterste zuinigheid nog moet worden betracht. En dit is nog al een belang rijke post. Kan deze uitgetrokken wor den zonder de financiën al te zeer in gevaar te brengenDe Voorzitter antwoordt, dat hier noodzaak bestaat, en dat Ged. Staten deze hogere uitgaaf natuurlijk zullen goedkeuren. Bovendien is de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten thans zó goed, dat voor deze hogere uitgaaf ook een hogere uitkering van het rijk mag worden ver wacht. Nadat de heer Brandsma nog een opmerking had gemaakt over de voorgestelde werkverdeling, waar- FEESTELIJKHEDEN OP 30 APRIL TE SNEEK. Door de vereniging „Oranje” is voor Koninginnedag het volgende program ma vastgesteld: Namiddags half twee in Gebouw voor Chr. Belangen een mid dag voor kinderen van leden der ver eniging. Op het programma staan o.a. Poppenkast, Sprekende pop, Zangwed- strijd, Verrassingen enz. Om 2 uur zul len de beide muziekcorpsen een rond gang door de stad maken, terwijl om streeks half vier de Chr. Gymn. Ver. „Advendo” met medewerking van het Tamboers- en Pijperscorps een mars maakt. Na afloop van de kindermiddag optocht van het Geb. v. Chr. Belangen. Tot besluit ’s avonds 8 uur concert door het Stedelijk Muziekcorps op het Schaapmarktplein. L.O.wet 1920 over het vijfjarig tijdvak 1943 t.em.. 1947. Nadat de V o o r z. een vraag van de heer Jongstra heeft beantwoord, wordt het voorstel z. h. s. aangenomen. Het Herv. Schoolbestuur te Oppen huizen verzoekt medewerking te verle nen voor het aanschaffen van leesboe ken ten behoeve van het onderwijs in de Nederlandse en de Friese taal. Gehoord de inspecteur van het L.O. stellen B. en W. voor de gevraagde medewerking te verlenen. Z.'h. s. aldus besloten. N.V. SNEEKER JACHTHAVEN. De Algemene vergadering van aan deelhouders van bovengenoemde N.V. werd Vrijdagavond in de bovenzaal van Café „Onder de Linden” gehouden. Het bezoek was niet groot, waarover de voorzitter, de heer H. A. Tromp, zijn teleurstelling uitsprak, maar daaraan de hoop verbond dat de zaal volgend jaar beter gevuld zal zijn. Na het lezen en vaststellen van de notulen kwam het schriftelijk rapport van de commissie tot het nazien van de rekening 1948 aan de orde. Deze commissie had alles in orde bevonden en stelde voor de rekening goed te keuren en de penningmeester décharge te verlenen, waartoe werd be sloten. De penningmeester, de heer T. Ferwerda, lichtte de rekening toe, waar uit bleek, dat de exploitatie een verlies opleverde van 1594.04 en dat de ge bouwen nog voor 16610.93 en het ter rein en water voor ƒ7148.74 op de ba lans voorkomen. De obligatieschuld be draagt nog ƒ25700. Tot leden der con trolecommissie voor de rekening 1949 werden benoemd de heren J. H. Hal- bertsma en H. Vrolijk. De heer A. Ho- geveen werd wederom aangewézen om de taak van het bestuur op zich te ne men indien dit onverhoopt in zijn ge heel niet in staat zou zijn op te treden. Volgens het jaarverslag van de secre taris, de heer E. Hazelhoff, leverde het afgelopen jaar weinig op dat vermelding in het archief noodzakelijk maakte. Een belangrijk besluit was evenwel het aan brengen van electrisch licht in het lo kaal in de haven en het voornemen om dit jaar ook enkele lichtpunten op de terreinen te plaatsen. Natuurlijk her dacht „meester” ook het overlijden van de heer F. v. d. Meer, met wiens ver scheiden weer een markante figuur uit de haven verdween. Uitlating obligaties. Van de obligatielening 1034 werden uitgeloot de nummers 279, 49, 198, 80, 218, 172 en 117; van die van 1938 de nummers 83 en 36. Bestuursverkiezing. De heren H. A. Tromp, T. Visser en E. Hazelhoff, die periodiek aftraden, werden met grote meerderheid van stemmen als leden van de Raad van Beheer herkozen. Huurverhoging jachthuizen. In verband met de financiële uitkom sten van de N.V. achtte het bestuur verhoging van de jachthuishüren nood zakelijk. Het wilde echter geen grote verhoging, maar slechts 10 teneinde zo weinig mogelijk offers van de aan deelhouders te vragen. De opbrengst van deze verhoging zou ƒ600 bedragen. Dit voorstel gaf aanleiding tot zeer uit- naam gemaakt als begaafde orgelcom- ponisten. Het programma, dat Klaas Bolt uit voerde, bevatte een vijftal werken, die als voorbeelden van verschillende stijl perioden en kunstvormen beschouwd konden wordlen. Hij begon met een Fuga in g moll van Frescobaldi, een beroemd Italiaans componist uit de 17e eeuw. Daar in die tijd de gelijkzwevende tem peratuur nog niet op het orgel werd toegepast, dragen de composities van Frescobaldi een primitiever karakter dan de latere meesterwerken van Joh. Seb. Bach. Van deze grootmeester op het orgel kregen we Praeludium en Fuga in Es dur en een Orgelchoral te horen. Klaas Bolt speelde deze werken uitste kend. De techniek was prima verzorgd en de juiste registratie deed de polypho- ne structuur goed tot zijn recht komen. Van MendelssohnBartholdy, één van de weinige componisten der negentiende eeuw, die belangrijk werk voor orgel schreef, werd de Sonate No. Ill ten ge hore gebracht. Als laatste nummer speelde de organist de Sonate da Chiesa (Kerksonate) van onze land- en tijd genoot Hendrik Andriessen. Ook hierin deed Klaas Bolt zich als een vaardig en begaafd organist kennen. Het lijkt mij alleszins verantwoord, als de Nederlandse Organisten vereni ging voortaan wat meer bekendheid geeft aan deze orgelbespelingen en zich daardoor van een ook voor haar bevre digender opkomst verzekert. Eervol ontslag gemeente ontvanger I. Schaafsma. De heer I. Schaafsma, ontvanger de zer gemeente, heeft om eervol ontslag verzocht wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd en wel ingaand 1 Juli. B. en W stellen voor deze ambtenaar die op een goede staat van dienst kan terugzien, het gevraagde eervol ontslag te verlenen. Nadat het gevraagde ontslag z. h. s. ‘is verleend, brengt de Voorzitter de heer Schaafsma nog eens dank voor zijn buitengewoon nauwkeurig en net beheer. Gedeeltelijke herziening uit breidingsplan dorp Heeg. ‘Ten einde de bouw van een woning met bedrijfsruimte "oor de.bouwspaarder Th. Visserman mogelijk te maken is herziening van het uitbreidingsplan voor Heeg op een detailpunt noodzake lijk. B. en W. stellen voor daartoe over te gaan, er zijn door belanghebbenden geen bezwaren ingébracht. Nadat de Voorzitter op een des betreffende vraag van de heer Schaap heeft geantwoord, dat het zeker niet op bezwaar zal stuiten als de eigenaar achter zijn huis een schuur bijbouwt voor het opbergen van zijn gereedschap pen, wordt het voorstel z. h. s. aan genomen. Het P.E.B. te Leeuwarden verzoekt de gemeente 3.5 m2, grond te Woudsend aan het bedrijf te verkopen, nodig om het bestaande transformatorstation al daar dat te klein is geworden, door een groter te vervangen. De prijs zal zijn 5 per m2., terwijl de nieuwe heesterbe- planting door de gemeente op kosten van het P.E.B. aan te brengen op 100 geraamd wordt. Daar de deuren van het nieuwe gebouwtje over de openbare straat zullen draaien zal het bedrijf ten deze erfdienstbaarheid dienen te wor den verleend. Z. h. s. aangenomen. Sluitingsuur café’s. In overeenstemming met een verzoek van de Bedrijfshoreca afdeling Sneek stellen B. en W. voor in de politieveror dening het sluitingsuur voor café’s te stellen op 11 uur inplaats van zoals nu op 10 uur en voor het paviljoen Sneker Meer, in verband met de vele toeristen, op 12 uur, dit laatste gedurende het tijd vak 1 Mei16 October. Nadat op voorstel van B. en W. nog wijzigingen van de begrotingen 1948 en 1949 z. h. s. zijn aangenomen wordt de openbare vergadering gesloten. „WER BINN’ DE FJILDEN GRIEN....” De hear P Folkertsma, Boam, dy’t de muzyk foar de Fryske kaptate „Wer binn’ de fjilden grien...” skreaun hat, skriuwt üs it folgjende: „Oer de muzyk fan de Kantate „Wer binn’ de fjilden grien...” soe ik graech in inkeld ding sizze wolle. Op trije plakken soe men my plagiaet forwite kinne, ik wiis se dêrom seis yn ’t foar mar efkes oan. Om mei it léste gefal to bigjinnen: dat de wize fan it slotkoar net fan my is, sil eltse harker fuortdaliks heare. Ek binne de léste rigels fan nümer 7 min of mear foroare bikende psalmrigels. Mar ik woe f’ral wize op gefal 1 t.w. de ynset. Dit motyf fan 10 maten is, neffens de mu- zyk-skiedkundige Jhr. v. Rappardt al amperoan tolve ieuwen aid. Nei syn sizzen is it in moanrop, in warskóging fan üs heidenske foarfaers tsjin Keizer Karei de Greate, dy’t komme sil om harren goadden üt to roegjen. Ik kin de bitrouberens fan dizze ütspraek net nei- gean, mar as it wier is, dan hat de ün- bikende makker üt de 8e ieuw in geniale ynfal hawn”. Oant safier de hear Fol kertsma. Op 4 Maeije sille de Friezen de gelegenheit hawwe om de première fan dizze Kantate to hearen. To jouns 8.30 yn de Greate Tsjerke wurdt er üt- fierd troch it Snitser Kantate Koar. De Inspecteur Korpschef van Gemeentepolitie te Sneek, deelt hierbij mede, dat on langs werd aangehouden en hier te lande gedetineerd: Vergadering van de raad der ge meente Wymbritseradeel op Zaterdag 23 April 1949, ’s voorm. 9.30 uur. Voor zitter de heer F. Tjaberings, bur gemeester, secretaris de heer K. Visser. Aanwezig alle leden. Installatie van de heer B. Kramer. Na de opening op de gebruikelijke wijze is aan de orde de beëdiging en in stallatie van het in de vacature-v. d. Bos benoemde raadslid, de heer B. Kra mer te Oudega. Nadat de heer Kramer in handen van die voorzitter de vereiste eden heeft afgelegd, wenst deze hem geluk met zijn benoeming, waarna de beer Kramer zijn zetel inneemt. De notulen der vorige vergadering worden op advies de. commissie onver anderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een verzoek van de Ver. v. M.O. en V. H.O. op geref. grondslag om een bij drage uit dt gemeentekas ten bedrage van 133.48, wegens het feit dat 3 leer lingen uit deze gemeente het geref. gymnasium te Leeuwarden in 1946 be zochten, wordt op voorstel van B. en W. ingewilligd. De heer Gerbrandij vraagt o.a. of B. en W. niet van mening zijn dat deze post zo langzamerhand kan vervallen nu er een Chr. Lyceum in Sneek is. Is t nog wel verantwoord deze bijdrage te verlenen nu er gelegenheid in Sneek is? De Voorzitter antwoordt dat het moeilijk is de mensen aan een bepaalde inrichting van onderwijs te binden, waaraan weth. J o u w s m a toevoegt dat deze leerlingen het Chr. Lyceum niet kunnen bezoeken omdat ze een klas hoger zitten. Overigens zullen de men sen zelf ook wel zo vérstandig zijn niet naar Leeuwarden te gaan nu er dichter- bij ook gelegenheid is he‘ onderwijs te verkeersexamens. Verder wijst volgen. Het voorstel van B. en W. j h*er een i°n^e veren: wordt hierna z. h. s. aangenomen. Een verzoek van de 1 Ned. Herv. Gemeente te Nijland om ver- ORGELBESPELING IN DE GROTE KERK. Organist Nicolaas Bolt. Het district Friesland van de Neder landse Organistenvereniging hield Za terdagmiddag te Sneek zijn jaarlijkse bijeenkomst. Het is bij dergelijke ge legenheden de gewoonte, dat een lid van de vereniging uitgenodigd wordt een orgelbespeling te geven, die dan tevens voor het publiek toegankelijk is. In de regel gaan deze concerten haast onop gemerkt voorbij mede als gevolg van de geringe publiciteit die er aan gegeven wordt. Ook nu was er zowel van de zijde der organisatie als van het pu bliek slechts zeer weinig belangstelling. Orgelbespelingen zijn blijkbaar bij het grote publiek weinig in tel en dat is zeer jammer, want in alle perioden der muziekgeschiedenis hebben de grote componisten zich voor het orgel ge ïnteresseerd en belangrijke werken voor dit koninklijke instrument geschreven. Ook bij de moderne componisten valt een grote belangstelling voor het orgel te constateren. Zo hebben, om maar dicht bij huis te blijven, Hendrik An driessen, Marius Monnikendam e. a. RAADSVOORSTELLEN SNEEK. In de raadsvergadering der gemeente Sneek van 3 Mei a.s. komen o.m. de vol gende voorstellen van B. en W. aan de orde: E. J. DRIJFHOUT f. Te Groningen is op 72-jarige leeftijd overleden de heer E. J. Drijfhout, op- richter van Drijfhouts Nieuwsblad, dat van hij zich meende te moeten distan-1 thans in het Sneeker Nieuwsblad is op genomen. IIC,1- II1JII i nut is’ De heer G- D ij k s t r a vraagt of hoging van de huur voor een lokaal, bij 1 vereniging wel voldoende een beroep de scholen in gebruik als gymnastiek- lokaal, wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Voor kennisgeving worden aangeno men resoluties van Ged. Staten tot goedkeuring van diverse raadsbesluiten evenals berichten van de leden van de commissie tot wering van schoolverzuim en van de commissie van toezicht op het l.o. dat zij hun benoeming aannemen. Ter inzage gelegd voor de leden wor den diverse ingekomen verslagen. Verdaagd is de beslissing van Ged. Staten over het raadsbesluit tot vast stelling van een bijzondere rooilijn voor de zuivelfabriek te Scharnegoutum. Chr. Landbouwhuishoud- school te Heeg. Op verzoek van de Fr. Chr. Boeren en Tuindersbond stellen B. en W. voor de oprichting en instandhouding van een chr. landbouwhuishoudschool te Heeg nodig te verklaren. Het is de bedoeling aan de school een zg. primaire cursus te geven, waartoe kunnen worden toe gelaten leerlingen die het 6e leerjaar van de lagere school hebben doorlopen. Daarnaast zal de gelegenheid bestaan voor meisjes van 16 jaar en ouder om een landbouwhuishoudcursus te volgen. Voor het jaar 1950 is gerekend op een primaire cursus van 24 leerlingen en een landbouwhuishoudcursus met 16 leer lingen. De netto-kosten worden ge raamd op 8210,waarvan de ge meente in de vorm van subsidie 30 of 2463.zal dienen bij te dragen, ter wijl het rijk 70 der kosten draagt. B. en W. achten de uitgave voor deze school gewettigd, daar Heeg het natuur lijk centrum voor een wijde omgeving met een overwegend protestants karak ter vormt. De bestaansmogelijkheid van deze school wordt naar het gevoelen van B. en W. niet ongunstig beïnvloed door de aanwezigheid van een soortgelijke instelling van r.k. zijde te Blauwhuis, dat een eigen en ook uitgestrekte om geving heeft, waaruit de leerlingen dier school worden betrokken. Z. h. s. aldus besloten. Voorschot bijzondere scholen op exploitatievergoeding over 1949 ex art. 103 le lid L.O.wet 1920. B. en W. stellen voor deze voor schotten te verlenen op basis van een kostencijfer van 25 met en 22 zonder de factor instandhoudingskosten. Aldus besloten. Eveneens stellen B. en W. voor een voorschot te verlenen op de vergoeding wegens vakonderwijs over 1949 ex art. lOlbis L.O.wet 1920. Folsgare ontvangt voor vakonderwijs 100 voorschot, Gaastmeer 425, Heeg (geref.) ƒ165, Hommerts (geref.) ƒ320, Jutrijp (Herv.) ƒ240, Nijland ƒ320, Scharnegoutum (Herv.) ƒ350, Oudega (geref.) ƒ230, Woudsend (prot.) ƒ450, alle voor handwerken, en Gruw (geref.) voor handwerken en gymnastiek 325. Z. h. s. aldus besloten. Ook op de later ingekomen verzoeken van de be sturen der geref. scholen te Scharne goutum en Oppenhuizen wordt z. h. s. gunstig beschikt. B. en W. stellen voor op zijn verzoek aan het Geref. Schoolbestuur te Gauw voor vergoeding over 1948 van de be loning wegens vakonderwijs licha melijke oefening 75 te verlenen. Z. h. s. aldus besloten. B. en W. stellen voor de bedragen vast te stellen ex art. 103, 3e lid der tieren, waarop de Voorzitter ant- i vergoeding van de gasten die van da* haven gebruik maken en desnoods een huurverhoging van 5 indien zulks dan nog noodzakelijk zou blijken te zijn. Het bestuur voelde niet voor deze af wijkende denkbeelden en wilde de gast vrijheid, waardoor de Sneker haven grote bekendheid heeft gekregen, vol ledig handhaven. Andere aandeelhouders waren van mening dat op deze vergade ring niet tot conversie en het heffen van havengelden besloten kon worden, daar deze belangrijke punten niet op de con vocatie vermeld waren. Tenslotte werd het bestuursvoorstel in stemming ge bracht en met grote meerderheid ver worpen, waarna besloten werd het be- stuur uit te nodigen de mogelijkheid van conversie en het heffen van havengelden te bestuderen en het volgend jaar met meer omlijnde voorstellen dienaangaan de te komen. Demonstratie kleine brand- blusapparaten. Er gaven zich een voldoend aantal belangstellenden op voor, een demon stratie met kleine brandblusapparateh door de firma die deze apparaten in de handel brengt, in overleg waarmee eer^- datum voor deze demonstratie zal wor den vastgesteld. Nadat bij de rondvraag nog enkele interne aangelegenheden waren besproken, werd de vergadering om 11 uur gesloten. HEEG. Bij het gehouden muziekexa- men te Bolsward zijn geslaagd voor di ploma B'de heren Fr. Reitsma, D. Osin- ga, H. Bouwman, Th. Bergstra; diplo ma A: Age Cnossen, allen leden van de Chr. Muziekver. „Crescendo” Heeg. GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. Gebreide dames-handschoen, D. Tam- minga, Scharnegoutum 321; mantel- ceintuur en actetas met boeken voor ambachtsschool, S. H. Schilstra, Loën- ga 12; een vulpen, I.. Roukema, IJpe- colsga; een bruine kinderwant, Jan Steenbeek, Woudsend; een zilverbon, Luitzen de Jong, Woudsend; een sleutel (lips), Post.-Comm, der Rijkspolitie, Woudsend; een blauwe gabardine jas, S. Dijkstra, Rijksstraatweg bij Woudsend een benzinebus (inhoudende 20 1. ben zine) en een klein dekkleedje, H. Schil stra, Loënga 12; vulpen, J. Dijkstra, Hommerts 138. geboren te Juni 1906. Omstreeks 1944/1945 was Grootjans als S.S. Sturm- mann werkzaam bij de Sipo en S.D. Aüssendienststelle, laatst gelegerd aan de Leeu- warderweg te Sneek. Bijzonder kenteken: Groot lit teken aan de hals. Klachten omtrent het optre den van Grootjans kunnen worden ingediend aan mijn Bureau, Afdeling Recherche, Martiniplein 7, Sneek. woordde, dat ook dit in de praktijk wel in orde komt, wordt het voorstel z. h. s.. aangenomen. Herziening salarissen ge- meentepersoneel Lv.m. het rapport der eommissie- Ubink. B. en W. stellen voor de salarissen van het gemeentepersoneel te rekenen met ingang van 1 Jan. 1948 vast te stel len rekening houdende met de richtlij nen van het bovengenoemd rapport. Nadat de heer G. D ij k s t r a zijn in stemming met het voorstel heeft be tuigd en B. en W. dank heeft gebracht voor de door hen betrachte spoed, wordt het voorstel z .h. s. aangenomen. Voorts stellen B. en W. voor de ver- haalsverordening voor bijdragen wegens inkoop van diensttijd ingevolge de Pen sioenwet 1922 in overeenstemming te brengen met de wetswijzigingen dien aangaande. Z. h. s. aangenomen. Aankoop, resp. onteigening van stroken grond ter ver breding weggedeelte „Brede Djjk” tussen rijksweg 43 en Mac-adamweg SneekBols ward. B. en W. stellen voor ten behoeve van deze verbreding een aantal stroken grond aan te kopen van eigenaren, die zich tot deze verkoop bereid hebben verklaard tegen een prijs van 0.35 per m2 als algemene norm. De mede- eigenaar van één strook, ds. Th. P. Hettinga te Oudemirdum weigert echter zijn toestemming tot de verkoop te ver lenen, zodat, ter wille van deze zeer urgente wegverbetering, B. en W. voor stellen ten opzichte van deze strook de onteigeningsprocedure toe te passen. De heer Gerbrandij zegt dat de andere eigenaar van deze strook, de heer Kooistra, zich solidair met de heer Hettinga b.zeft verklaard. Verder be toogt spr., niet tegen onteigening te zijn omdat in den treure geprobeerd is een oplossing te bereiken, maar toch zou hij gaarne willen dat B. en W. nog een maal probeerden deze zaak in der minne te schikken, waartoe z.i. wel een kans bestaat. Na enige verdere besprekingen verklaren B. en W. zich bereid nog eens contact met de eigenaren op te nemen, waarna het voorstel z. h. s. wordt aan genomen. B. en W. stellen voor tijdelijk, tot wederopzegging en uiterlijk tot 1 Nov. 1949 alleen voor de bebouwde kom van het dorp Woudsend ontheffing van be palingen van het motor en rijwielregle- ment te verlenen aan H. J. v. d. Veen te Harich namens de Coöp. Grasdrogerij „Gaasterland en Omstreken” ten be hoeve van twee tractoren met meer dan één aanhangwagen. Nadat de Voorzitter op verzoek van de heer Gerbrandij nog enige inlichtingen heeft verstrekt, o.a. dat eerst een proef moet worden genomen, in verband waarmee de ontheffing voor lopig tot 1 November 1949 is verleend, worden de gevraagde ontheffingen z. h. s. verleend. heeft gedaan op de ingezetenen. Hierop antwoordt de Voorzitter dat in het Sneeker Nieuwsblad reclame voor de vereniging gemaakt is en dat voor de oprichtingsvergadering o.a. alle school hoofden waren uitgenodigd. De vereni ging staat nog aan het begin van haar werk, maar hoopt straks door haar werk meer leden te kunnen krijgen Verder verwijst spr. nog eens naar de circulaire van de Minister van Binnenl. Zaken, waarin deze een dringend beroep doet op de gemeenten medewerking te verlenen om de plannen voor de eerlang door het verbond voor Veilig Verkeer te organiseren Veiligverkeersdagen te doen slagen, en besluit hij met de mede deling dat ook de Inspecteur van het L.O. in het bestuur is opgenomen. Het voorstel wordt hierna z .h. s. aange nomen. Schenking eigendom Wilhel- minapark door O.B.W. aan gemeente. Daar op 12 Mei a.s. de termijn van 50 jaar eindigt waarvoor door het Old Burger Weeshuis voor een bedrag van 400 per jaar aan de gemeente is ver huurd het Wilhelminapark met gebou wen aan de Bolswarderweg, stellen B. en W. voor onder dankbetuiging ge bruik te maken van het aanbod van re genten van het O.B.W. om de huur overeenkomst niet te verlengen, maar het park met toebeho.en om niet in eigendom en onderhoud van het O.B.W. te aanvaarden, waardoor naar hun me ning een meer bevredigende toestand wordt verkregen, dan tot nog toe be stond. B. en W. stellen dit aanbod op hoge prijs, temeer daar aan deze schen king geen enkele voorwaarde van een bijzonder belastend karakter voor de gemeente is verbonden. Walmuur aan de Balthuskade en verbetering Lemmerbrug. Ter verbetering van de verbinding tussen de Lemmerweg en het daarach ter gelegen stadsdeel, zal het thans aan de gemeente behorend perceel Lemmer weg 2, staande hoek BalthuskadeLem merweg worden afgebroken. De Lem merbrug zal, nu aan algehele vernieu wing niet valt te denken, een soortge lijke verbetering ondergaan als de Oos- terpoortsbrug, terwijl aan de Balthus kade een nieuwe walmuur zal worden gemaakt. B. en W. stellen voor aan de aannemer J. W. de Jong onderhands te gunnen: 1. het maken van 29.20 m. wal muur met bijlevering van verschillende materialen a. d. Balthuskade voor 12.500 en 2. het herstellen van de remmingswerken bij en de ondersteuning van het opzetwerk a. d. Lemmerbrug voor 4650. Rekening openbaar slachthuis- bedrjjf 1948. B. en W. stellen voor de rekening van baten en lasten van dit bedrijf voor 1948 voorlopig vast te stellen met een nadelig saldo van 14907.4S. Uitbreiding speelplaats Willem Lodewijkschool. B. en W. stellen voor 161 m2 open bouwterrein waar Amaliastraat en J. W. Frisostraat elkaar kruisen, grenzende aan de speelplaats van de Willem Lo dewijkschool aan de Ver. v. Chr. School onderwijs alhier kosteloos over te dra gen, teneinde deze grond desgewenst bij de betrekkelijk kleine speelplaats’ van de W. Lodewijkschool te kunnen voegen. Huren woningen Amaliastraat. B. en W. stellen voor de huur van 16 met rijkssteun te bouwen woningen aan de Amaliastraat vast te stellen op 5.20 per week, exclusief de vergoeding voor waterverbruik. i - s, s I, I. V. A s- n i- 8 j j t ■ij m g n. le a

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1