1 Aanvaarding Carillon Raadsvoorstellen Sneek MIDDERNACHT 57 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST DINSDAG 3 MEI 1949 4e JAARGANG No. 43 PHILIA. Wordt vervolgd. Detective roman uit donker Amsterdam door PIET KLOPPERS MONTGOMERY IN NEDERLAND. nj J Redacteur: L. KIEZEBRINK Redaetie-adresKLEINZAND 7 Tel. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhoufs Nieuwsblad j I 8 V - I a- c: V. A i- I n I 1 SNEEKER NIEUWSBLAD 1 De o heerlijk lustoord. 2 3 4 5 13 de brandkast l i' i I Verschijnt a Dinsdags en Vrijdags De vijand roofde 't brons, dat jub’lend had geklonken. Bij vree heeft ’t O.B.W. dit carillon geschonken. Urbe bello lecessita Campanarum vox finita Nos dat orphanotrophita Klanken Klanken Harmonia Campanarum Sono concinens aquarum O, deliciae terrarum. Trots Gods Advertentieprijs 15 ct. per cn.ni. Bjj contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs ƒ2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Tïrma E. J. Drijfhout, Sneek Administratie: Comb. Drijfhout— Kiezebrink en Co. Kantoor Grootzand 55 Telefoon 3005 (K 5150) GESCHENKEN VOOR DE KONINGIN. De prinsesjes hebben haar jarige moe der,zoals ze dat al enige jaren ge woon zijn met een zelfgemaakt ge schenk verrast. Ditmaal was het een fruitschaaltje met vruchten dat zij hele maal zelf hadden geboetseerd en ge kleurd. Beatrix en Irene schonken bo vendien een foto van zichzelf te paard, in sprong. Van prins Bernhard kreeg de Koningin o.m. een fluwelen avondtasje, gemaakt van een Oostenrijkse boerinne- kap. TEKEN DES TIJDS. Op 31 Augustus van het vorige jaar verschenen de Russen niet op de recep tie van de Nederlandse missie te Ber lijn ter gelegenheid van Koningin Wil helmina. Zaterdagavond echter kwamen zij wel glimlachend en heel vriénde lijk. BEVRIJDING. In stilte opnieuw weer een groete gebracht Aan strijders voor vrijheid, een heldengeslacht. Wij staan aan het graf en ontbloten het hoofd, Met hèn werd door ons aan de vrijheid geloofd. Al hebben zij zelve haar niet meer aanschouwd Zij hebben gestreden, zg hebben vertrouwd Aan ’t jonge, ontluikende leven der Mei Blijft immer de dood dier getrouwen nabij de >r- a- sr- is :r<: .ie er die •er di' be rai n. Ie m Veldmaarschalk Montgomery zal Vrij dag 6 Mei weer in Nederland komen. Na een officiële ontvangst te Eindhoven, waar hij zijn hoofdkwartier heeft ge had, zal de maarschalk om ongeveer 4 uur in Den Haag zijn. Op 11 Mei ver trekt hij weer. M •AYXC(J HIUUIU XVXO>(XX VUL UUUU OrlXC&lXg helderd?” Jan Heeringa’s stem klonk onthutst, naar het de detective voorkwam „Misschien wel en misschien niet”, zei Middernacht langzaam. „Wat was Bosman eigenlek voor iemand? Ik bedoel: ten opzichte van u?” „hen beste kerel, maar hg vergat altijd, dat hfl zelf ook jong was geweest”. „Hoe zo?” „Och, hij schoolmeesterde altijd over me. Hij hield van me als een vader. Zijn grootste liefhebberij was te huis, nl. een kloek met kuikens. De op schriften luiden: Oermacht, sa wreed, brocht hjir sa’n leed. Bang wie de tiid, swier wie de striid. Wilskrêft en moed makken ’t wer goed. De klokjes sille klinke Snits en omkriten oer Dy ’t hearre mei bitinke: God jowt üs swiet en sür. Nederlandse vertaling hiervan luidt; Een klokkenspel, samenstemmend met de klank der wateren; Nadat de stad door oorlog was verontrust, is er een einde gekomen aan de stem der klokken. Het weeshuis schenkt ons. De detective keek om zich heen, en kon zich de voor liefde van de jonge man voor dit vertrek heel goed indenken. Modern behangsel bedekte de balken, een ontelbaar aantal foto’s hing in het rond, op vele waar van Jan Heeringa prijkte als voetballer en als tennisser. Kleden, een divan, speren, krissen en boeken, maakten de kamer tot een der gezelligste vertrekken die Mid dernacht ooit had gezien. De jonge Heeringa veegde de laatste zeep-resten van zijn knap gelaat, en bood zijn bezoeker een stoel. „U moet mg maar nemen zoals ik ben”, verontschul digde hij zich. „Sans gêne, zeg ik altijd maar. En wat verschaft mij de eer?” „Ik kom ueen paar inlichtingen vragen over Hen drik Bosman, en zo, in verband met „....Met de moord? Maar die is toch allang opge- Wijziging bezoldigingsregeling GemeentepersoneeL In verband met de nieuwe schalen voor de rgkswerklieden in'verschillende loongroepen vastgesteld stellen B. en W. voor die voor de gemeentewerklieden daarmee in overeenstemming te bren gen. Dit betekent, de mildheidsclausule buiten beschouwing gelaten, dat de maxima der lonen van de groepen 6, 5 en 4 met circa 2 per week zullen wor den verhoogd, voor de groepen 3 en 2 bedragen de verhogingen resp ƒ0.96 en 0.48. Voor de werklieden die een toe lage ingevolge de mildheidsclausule ont vangen, zgn de mogelijkheden tot het verkrijgen van verbetering der bezoldi ging geringer. Het rijksloonpeil mag in geen geval meer worden overschreden, lonen welke thans nog hoger liggen, kunnen voor dat hogere in de vorm van een persoonlijke toelage worden gega randeerd. Het vervallen van deze clau sule zou hier voor diegenen die het maximumloon in loongroep 2 genieten, een nadeel betekenen, daarom wordt voorgesteld hun een tijdelijke persoon lijke toelage van 0.48 per week te ver lenen. De minister maakt het uitdruk kelijke voorbehoud, dat de voordelen, uit deze herziening voortvloeiende, slechts geleidelijk aan het personeel ten goede mogen komen. Het onmiddellijk voordeel zal per 1 Jan. 1948 als regel beperkt blijven tot het bedrag van één periodieke verhoging, behoudens een eventuele afronding naar boven. B. en W. stellen voor naar deze richtlijnen de Ionen vast te stellen. Electrische lichtinstallatie parkwachtersvvoning. B. en W. stellen voor te besluiten tot het aanbrengen van een electrische lichtinstallatie in de woning van de parkwachter van het Wilhelminapark. De kosten worden geraamd op totaal 455. De huurprijs zal dan van 156 tot 208 worden verhoogd. Instructie stadsbeiaardier. Nu het nieuwe klokkenspel op 5 Mei a.s. in gebruik zal worden genomen, hebben B. en W. besloten, de vroegere stadsbeiaardier opnieuw in dienst te nemen. In verband hiermede dient thans weder een instructie voor deze functionnaris te worden vastgesteld. Daarbij dient dan tevens rekening te worden gehouden met de voorwaarde, waaronder de gemeente de schenking van het carillon heeft aanvaard, nl. om de beiaardier de verplichting op te leg gen, het carillon éénmaal per jaar, op een door regenten van het Old Burger Weeshuis te bepalen dag en uur te be spelen. In de instructie is o.a. bepaald: 1. De stadsbeiaardier is verplicht het carillon in de St. Martinitoren te bespelen: a. iedere Dinsdag en Vrijdag van ’s mid dags 12’s namiddags 12% uur; b. op de verjaardagen van de leden van het >r- it I Drijven Onwis. Blijven Gewis. GELDIGHEIDSDUUR - WERKKLEDINGBONNEN. Op 21 April werden de bonnen H 13 en L 13 geldig verklaard voor de aan koop van werkkleding. De tevoren gel dig verklaarde werkkledingsbonnen H 1 t.e.m. H 12 en L 1 t.e.m. L 12 zijn na 14 Mei a.s. niet meer geldig. De rant- soenbonnen van werkkleding FC en FD alsmede de bonnen H 13 en L 13 blijven tot nader order geldig „Natuurlijk”. „Dan zal ik er geen doekjes om winden. Ik sprak Hen drik voor net laatst om een uur of half tien die avond van de moord”. „En waar sprak u hem?” „Hier in huis! Eerlijk gezegd, meneer Ray, het hele geval bezwaart me, en ik ben big, dat ik eens met iemand kan spreken. Mijn vader begrijpt zulke dingen niet, en ook mijn zuster kan ik moeilijk in vertrouwen nemen. Ziet u, ik reed die avond naar Amsterdam, want ik had een afspraak met Ida. Ze werkt op het ogenblik niet, maar binnenkort treedt ze weer op in een grote revue. „Ziet gij hoeveel duizend sterren?!!”, is de titel. Ik ontmoette Ida in de Schillerbar, zoals we hadden afgesproken. Zij wou wat frisse lucht hebben en een eindje rijden. Ik had er niets tegen. We reden de Zuidelijke Wandelweg om, en onderwijl vertelde ik haar, dat ik weer eens overhoop lag met de oude heer, die mijn maandgeld verminderd had, omdat hg een paar kleine schulden voor me had moeten betalen „Dat vond ze zeker niet erg prettig?” „Neen, ze zei dat er zoveel heren waren, die haar na liepen en van wie ze alles kon krijgen wat ze hebben wou. En of de oude heer ieder dubbeltje omkeerde, voordat hij het uitgaf, vroeg ze. Ik antwoordde, dat dit niet het geval was, en schepte een beetje op over het paarlsnoer, dat mijn zuster cadeau krggt bij haar hu- welgk. Ze zei dat ik mijn sprookjes wel voor me kon houden. En toen „En toen”, herhaalde de detective in spanning. „Toen stelde ik me aan als een idioot, en zei, dat ze het collier kon zien, als ze me niet geloofde. Ze ant woordde: daar hou ik je aan! en vroeg uit hoeveel pa rels het bestond, en wat de waarde was en nog een heleboel, meer. Ik kan me best voorstellen dat een meisje als Ida belang stelt in juwelen”, „Ik ook”, zei Middernacht droog. „Nou, om kort te gaan, we reden naar ons huis op de Keizersgracht, en gingen naar binnen. Hendrik, die erg doof was, hoorde ons niet. Wij gingen naar vaders werkkamer, en ik opende de safe”. „Hoe wist u de combinatie van het letterslot?” „Van vader. Mijn zuster Annie weet haai ook. Als wij in Amsterdam wonen, is er nooit iets in de brandkast van bijzondere waarde. Wat contant geld, en paperas sen van vader. Zowel Annie als ik bergen er ons maand geld, als we het pas ontvangen hebben. Het mijne is er nooit lang „Waar was opende „Zij zat recht tegenover de safe, in vaders bureaustoel. Het collier lag in het vak waar ik anders mijn geld, zolang de voorraad strekt, opberg. Ik had het sleu teltje aan mijn sleutelbos, maar het is klein en ik kon het tussen de andere sleutels niet zo gauw vinden. Ida werd een beetje ongeduldig”. „Dat kan ik me indenken. Het collier is zestig duizend gulden waard, is het niet?” „Zoveel ongeveer. Misschien nog iets meer. Eindelgk had ik het sleuteltje. Ida slaakte een gilletje van op winding, en dat moet door het huis hebben geklonken, want een ogenblik later hoorde ik Hendrik’s voet stappen op de trap „En wat deed u toen?”, vroeg de detective en boog zich voorover naar de jonge man, die kleurde onder de doordringende blikken van zijn ondervrager. „Ik stootte Ida aan, en haalde het sleuteltje, dat ik reeds in het slot gestoken, en omgedraaid had, weer terug”. „Sloot u het slot af?” „Dat weet ik niet zeker, ik had geen tijd te verliezen, haastig duwde ik de brandkastdeur aan, en liep snel naar de hal. Ik wou Hendrik voor zijn, want ik was doodsbenauwd dat hg vader zou vertellen, dat ik het meisje in huis had gebracht”. Blijkens schrijven d.d. 31 Maart 1949, van de regenten van het Old Burger Weeshuis, bieden zg thans officiéél de gemeente als bevrijdingsgeschenk voor de burgerij van Sneek het genoemde ca rillon aan onder de voorwaarden, ver meld in het hiernavolgend ontwerp besluit. Wat de eerste voorwaarde be treft, merken wij op, dat de aanspraken op schadevergoeding voor het gevorder de klokkenspel nog niet vaststaan, aan gezien een wettelijke regeling nopens vergoeding van oorlogsschade aan pu bliekrechtelijke lichamen nog niet tot stand is gekomen. Krachtens de bepa lingen der gemeentewet wordt het be sluit tot het aanvaarden van aan de ge meente gedane schenkingen door u ge nomen onder goedkeuring van Gedepu teerde Staten. Aangezien aan het aan bod voor de gemeente geen bezwarende voorwaarden zijn verbonden, stellen wij u voor dit te aanvaarden. Wij zouden naar onze mening te kort schieten, wan neer wij u niet tevens voorstelden aan het besluit tot aanvaarding de dank te verbinden als vertegenwoordigers van de burgerij. Meer dan eens is gebleken, dat de belangen der plaatselijke ge meenschap de regenten van het wees huis na aan het hart liggen. Herhaalde- lijk hebben zij financiële steun gegeven aan zaken, die voor de burgerij van zeer groot belang waren. Om ons slechts tot twee te bepalen noemen wij de waterlei ding en het Wilhelminapark. Thans ge ven de regenten opnieuw met mildie hand de gemeente een geschenk, waar door in een zwaar gevoeld verlies wordt voorzien. Het nieuwe klokkenspel zal er aan meewerken, dat onze stad haar vroeger karakter herkrijgt. Van de ge hele gemeente komt het Old Burger Weeshuis daarvoor grote dank toe. B. en W. stellen voor het carillon fee aanvaarden onder de volgende voor waarden: 1. de gemeente zal aan het Old Burger Weeshuis een bedrag uit keren, gelijk aan de schadeloosstelling, welke de gemeente ingevolge de daar- dit voorstel genoemde woningen krijgen electrische verlichtingsinstallaties. De stichtingskosten worden geraamd voor de 14 woningen aan de Amaliastr. aan grond 24376, aan bouwkosten 144.202 of per woning resp. ƒ1740 en ƒ10.300. Voor de 7 duplexwoningen aan de Jan van Nassaustraat grond 17319, bouw kosten 99201 of per woning resp. ƒ2475 en ƒ14170; voor de 12 montage- woningen aan de Korte Vreugde grond 30804, bouwkosten 112000 of per woning resp. ƒ2565 en ƒ9335. Voor de expjoitatie-opzet is voorlopig een we kelijkse huurprijs van 5.10 voor de wo ningen aan de Amaliastraat en de mon- tagewoningen aangenomen en 3.50 per halve woning aan de Jan van Nas saustraat. De woningen aan Amalia straat en Jan van Nassaustraat zullen openbaar worden aanbesteed, de N.V. van Daals systeem te Helmond zal de montagewoningen leveren en plaatsen voor 108043.50. Voorschotten bijzondere scholen op gemeentelijke vergoedingen art. 101 en lOlbis L.O.wet 1920 voor 1949. B. en W. stellen voor deze voor schotten wat art. 101 betreft als volgt te verlenen: Chr. Schoolonderwijs: Re- hobothschool (ulo) 7904.32, Juliana- school (v.g.l.o.) ƒ640.54, Jan van Nas- sauschool, Julianaschool, Koningin Wil- helminaschool en Willem Lodewijk- school (g.l.o.ƒ24485.40; R.K. School bestuur: St. Josephschool (ulo) 3099.73, R.K. Jongensschool 4088.33, R.K. meisjesschool (v.g.l.o.) ƒ455.98, R.K. meisjesschool (glo) ƒ3568; Sneker Montessorischool 2787.50. Voorschot ten art. lOlbis: Christelijk Onderwijs: Rehobothschool (ulo) ƒ6764.16, Juliana school (v.g.l.o.) ƒ890.79, Jan van Nas- sauschool, Julianaschool, Koningin Wil- helminaschool en Willem Lodewijk- school (g.l.o.) 1642.70; R.K. Kerkbe stuur: St. Josephschool (ulo) 2313.16; R.K. Jongensschool nihil; R.K. Meisjes school (v.g.l.o.) ƒ392.32.; R.K. Meisjes school (g.l.o.) ƒ173.76; Sneker Montes sorischool 268.78. voor geldende regelen terzake van het gevorderde carillon van het rgk zou ont vangen, indien zij zelf tot het aanschaf fen van een nieuw carillon zou zijn over gegaan; 2. de gemeente moet het caril lon regelmatig doen bespelen en het behoorlijk onderhouden; 3. zij mag het carillon niet vervreemden; 4. aan de beiaardier moet bij instructie de ver plichting worden opgelegd, het carillon éénmaal per jaar, op een door regenten van het Old Burger Weeshuis te bepalen dag en uur te bespelen; 5. de regenten van het Old Burger Weeshuis hebben het recht, het carillon op him kosten, op in overleg met burgemeester en wet houders te bepalen tijdstippen, te doen bespelen. Wij, levenden, zien weer die heerlijke dag 9 Van jubel en blijdschap en wapp’rende vlag Z ij zagen géén einde der dwingelandij, Maar z’horen er bgÉérst z ij ‘en dan wij ONZE VERLIEZEN IN INDONESIË. Een nieuwe verlieslijst vermeldt de namen van 18 gesneuvelden, alle van de Kon. Landmacht, en waaronder geen Friezen. B. en W. deden de gemeenteraad het volgende voorstel toekomen: Toen in 1943 de Duitse bezetter tot vordering van klokken overging, was het in 1930 in de St. Martinitoren alhier geplaatste carillon, gegoten door Gillett and Johnston te Croydon (Engeland), en bestaande uit 25 klokken, om zijn grote muzikale waarde aanvankelijk be schermd. Het viel dientengevolge niet in de termen om gevorderd te worden. In Augustus 1943 deelde evenwel de in spectie kunstbescherming aan het ge meentebestuur mede, dat de bescher ming was opgeheven, om het zeven tiende eeuwse carillon van Leeuwarden te kunnen redden. Ondanks de ingedien de protesten bleef de opheffing der be scherming gehandhaafd. De inspecteur kunstbescherming motiveerde zijn be slissing aldus, dat hij als grondbeginsel bij het bepalen van de keuze der te be schermen klokken had aanvaard, dat onvervangbare gedenktekenen in de reeks van monumenten, die de ontwik keling van de klokgieterskunst en van de klokkenmuziek aftekenen, gespaard dienden te blijven. Niettemin had hg aanvankelijk getracht, ook enkele mo derne klokken en carillons te bescher men, maar dit had tot gevolg, dat ver schillende oude carillons zouden moeten worden opgeofferd, die weliswaar uit muzikaal oogpunt van geen grote waar de waren, maar toch weer betekenis be zaten uit historisch oogpunt. Zgn keus viel in verband hiermede ten voordele van het carillon van Leeuwarden uit, dat het werk is van een leerling der He- tnony’s. Hij achtte het een tekenend feit, dat het werk van deze leerling zo veel slechter was dan dat van zijn leer meesters. Het klokkenspel moest wor den behouden, omdat het een illustratie was van het meesterschap der Hemo- ny’s. Op 8 en 9 September 1943 is het klokkenspel, dat een sieraad voor onze stad was, uit de toren geroofd. Naar alle waarschijnlijkheid is het daarna omgesmolten. Gedane nasporingen na de bevrijding bleven namelijk zonder enig resultaat. Op initiatief van de vereni ging voor vreemdelingenverkeer is na de bevrijding van de zijde der burgerij begonnen, gelden voor een nieuw caril lon in te zamelen. Bij schrijven van 26 Augustus 1946 berichtten de regenten van het Old Burger Weeshuis echter aan het gemeentebestuur, dat zij behoudens machtiging van Gedeputeerde Staten in beginsel besloten hadden, de gemeente Sneek als bevrijdingsgeschenk een nieuw carillon aan te bieden. Zodra de plannen vastere vorm aannamen, zou den de regenten uw raad met de nadere bijzonderheden en de eventueel aan de aanbieding te verbinden voorwaarden in kennis stellen. In de vergadering van de tgdelijke gemeenteraad van 30 Aug. ’46 is van deze mededeling met vreugde kennis genomen. De regenten hebben in middels hun plan tot uitvoering kunnen brengen. Zij hebben aan de firma van Bergen te Heiligerlee de levering opge dragen van een carillon bestaande uit 32 klokken, bes, b, cl, cis 1 en verder chromatisch tot en met f3. Reeds enige tijd geleden is het gereed gekomen. Het aanbrengen in de toren heeft plaats door de N.V. Eijsbouts-Lips te Asten (N.B.). Tevens zal deze N.V. een nieuw kunstspelklavier, nodig geworden door de uitbreiding van het aantal klokken, aanbrengen. De nog aanwezige trommel kan voor het nieuwe klokkenspel dienst baar worden gemaakt. De vijf grootste klokken zijn voorzien van een opschrift; op de grootste is bovendien aangebracht het wapen der gemeente en op de op een na grootste het embleem van het wees- FEÜ ILL ETON. b spreken van de dagen toen ik nog op een hobbelpaard zat. Arme Hendrik”. „Enhm waaróverschoolmeesterde hg „Als u het precies weten wilt: over mgn zorgeloosheid, zoals hij het noemde. Ik vind dat je niet voor je ver driet op de wereld bent. En je leeft maar eens. Ik heb meer op met vrolijke mensen dan met zeurkousen. Zo ben ik nou, maar vader heeft zijn strenge buien”. „Zoals de meeste vaders”, glimlachte de detective, maar hield de jonge man scherp in het oog. „Hendrik vond, dat ik verkeerd gezelschap zocht. Niet dat hij dat ronduit zei, tenminste niet dikwijls, maar hij kon zijn hoofd schudden, dat je bang was, dat het eraf zou vallen. Hij kon erg somber zijn, die oude Hendrik, maar dat was dan ook z’n enige fout”. „Hmdus het kwam nooit tot een bepaalde woor denwisseling tussen u en de oude man?” „Een enkele, hoogst enkele maal. Hij kon wel eens te ver gaan. Hij waarschuwde mij bijvoorbeeld, niet om te gaan met eei. zekere dame, die ik graag mag lijden. Dat werd me té bar, en ik zei hem ronduit, dat hg zich met zijn eigen zaken moest bemoeien. Maar ik heb er nu spgt van; hij meende het goed”. „Is die dame.... Ida Basquette?” „Ja, kent u haar? Zij is aan het toneel”. „Ik heb haar horen zingen”, zei de detective, en glim lachte. „Ze is om te stelen”, meende Jan Heeringa. „Verreweg de beste revue-artiste die ik ken”. „Zo, zo, zo, en wanneer precies sprak u Hendrik voor het laatst over deze affaire met die soubrette?” De detective scheen door de jonge man heen te willen kgken, en deze begon zich minder op zijn gemak te gevoelen. Hg trommelde nerveus met zgn vingers op de tafel en kreeg een kleur als vuur. „Blijft alles wat wg hier bespreken tussen ons, meneer Ray?" RADIOREDE DR. DREES. Op Koninginnedag heeft dr .Drees een radiorede gehouden waarin hij er aan herinnerde dat Koningin Juliana nu haar zware, maar schone taak 8 maan den heeft vervuld, uit naam van het Nederlandse volk sprak de minister president de wens uit, dat, welke ook de staatszorgen mogen zijn, deze 40ste ver jaardag van de Koningin in de geluk kige kring van haar gezin een onge stoorde vreugdedag mocht zijn. Zijn de verwachtingen, dat na de oorlog de samenwerking van de geallieerden zou voortduren, niet bewaarheid, verheu gende tekenen achtte dr. Drees de eco nomische aaneensluiting met België en Luxemburg, de vorming der Westelijke Unie, de economische verbindingen tus sen dg landen betrokken bij ’t Marshall plan en het Atlantisch pact. De verwer- kelgking van nieuwe verhoudingen tot de overzeese gebiedsdelen blijkt boven mate moeilijk; niet met Suriname en de Antillen, daar zal de ontwikkeling naar zelfstandigheid in afzienbare tijd langs normale wegen haar afsluiting vinden. Wat Indonesië betreft wil Nederland zijn woord gestand doen, dat ook dit gebiedsdeel vrij zijn eigen weg zal kun nen bepalen, wij beogen niet anders dan een overgang te verkrijgen, die leidt tot werkelijke vrijheid voor alle Indonesi sche volken gepaard gaande met veilig heid en rechtszekerheid. De minister president wees er voorts op, dat in Nederland sinds de bevrijding reeds veel tot stand is gebracht. Maar er zal nog stevig moeten worden aangepakt en be perking op allerlei gebied zal geboden zijn. Deze eerste viering van 30 April als Koninginnedag herinnert ons aan onze taak, die de Koningin ons voor ogen heeft gesteld. Zijzelf is het levend voorbeeld van diëfjtaak en plichtsver vulling. Moge zij gezegend worden en in haar gezin ën in haar Koninklijke taak. Ida Basquette, toen u Koninklijk Huis, of de daarvoor in de plaats tredende dagen, op de door B. en W. te bepalen tijdstippen; c. op door B. en W. aan te wijzen dagen, bestemd ter viering van andere dan in het vorig lid genoemde heugelijke gebeurtenissen, gedurende de door B. en W. te bepalen uren; d. eenmaal per jaar op een door regenten van het Old Burger Weeshuis te bepalen dag en uur; e. op enkele an dere door B. en W. aan te wijzen dagen en uren. Toekenning premies ingevolge de premieregeling woningverbe tering en splitsing. B. en W. stellen voor aan J. Nijdam te Sneek, eigenaar van het perceel Kleinzand 76, ten behoeve van de ver betering van deze woning een premie toe te kennen van 1320 en aan M. Terpstra Sneek, eigenaar van perceel Looxmastraat 52, een premie van 600 voor verbetering van deze woning. Bouw van w’oningen met rgkssteun. Aan deze gemeente is voor 1949 een bouwvolume van 9100 M3, toegewezen, na aftrek van wat is afgestaan voor particuliere woningbouw resteert een bouwvolume van 6840 M3, voor de bouw van woningen door de gemeente. B. en W. stellen voor daarvan 12 montage woningen te bouwen op het terrein ge legen tussen de Kerkhofslaan en de Korte Vreugde. De bestaande smalle sintelweg zal vervangen worden door een klinkerbestrating met trottoir. Deze montagewoningen zgn van het type „van Daals systeem" en tellen slechts voor 50 van hun inhoud in het bouw volume mee. De onderdelen worden voor een groot gedeelte in een fabriek ver vaardigd. Hoewel de deugdelijkheid en aesthetiek van montagewoningen die van normaal gebouwde woningen niet evenaren, hebben B. en W. toch gading gemaakt naar deze woningen, gezien het geringe aantal toegewezen wonin gen en de heersende grote woningnood. Deze woningen bevatten: een woonka mer, 3 slaapkamers, een keuken, een douche, een W.C. en een kelderkast. Als bergruimte een vrijstaand schuurtje bij elke woning. Voorts stellen B. en W. voor over te gaan tot de bouw van 7 duplexwoningen (tijdelijk 7 beneden- en 7 bovenwonin gen) aan de Jan van Nassaustraat. Dit zijn eensgezinswonlngen welke door het aanbrengen van enkele voorzieningen tijdelgk voor bewoning door 2 kleine ge zinnen geschikt zijn gemaakt. Ofschoon tegen dit soort woningen ontegenzeg gelijk zekere bezwaren kunnen worden ingebracht, hebben B. en W. toch ge meend daarmede een proef te moeten nemen, teneinde het aantal woningen te vergroten. Deze duplexwoningen zullen bevatten beneden: een grote woonka mer, een slaapkamer, een keuken met lavet, een W.C. en een kelderkastje. Bo ven: een woonkamer, een slaapkamer, een keuken, een lavet, sen W.C., een balcon en een zolder. Ook in deze wo ningen is behoorlijk kastruimte aanwe zig, terwijl zowel voor de boven- als de benedenwoningen schuurtjes worden bij gebouwd. Tenslotte zijn plannen ontworpen voor de bouw van 7 beneden- en 7 bovenwo ningen van normale inhoud aan de Amaliastraat. De benedenwoningen zul len bevatten: een grote woonkamer, 3 slaapkamers, een keuken met lavet, een W.C. en een kelderkastje. Bovenwonin gen: een grote woonkamer, 3 slaapka mers, een keuken, een lavet, een W.C. een balcon en een zolder. Er wordt voor voldoende kastruimte gezorgd terwijl ten behoeve van alle woningen een schuurtje zal worden gebouwd. Alle in t T. tl n i. 'D k s I, i. il n L- 4*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1