MIDDERNACHT Indonesië HET KERKJE VAN EXMORRA yvf o Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ■wZj ■'I V I» ■w w DINSDAG 10 MEI 1949 n FEUILLETON. 15 4e JAARGANG No. 36 Nederlandse en Republikeinse delegaties bereiken te Batavia een accoord Detective roman uit donker Amsterdam door PI EI KLOPPERS lï I in J OPVOERING „ONDER DE KLAPPER” Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Cpurant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad ■i - W A 4 I t 8 L. G. geen 'ei Herv. H. P. P. Verschijnt Dinsdags en Vrijdags zilveren armband en tennisbal, Roffel, Frederik Hendrikstraat 55. Op de vast gestelde tijden zijn aan het bureau van politie de volgende voorwerpen te be vragen: damesrijwiel, motorwant, rich tingaanwijzer van auto, sleutel, dames hoed, startkruk van motor, kinderwa gen, Advertentieprijs 15 ct. per n.m. Bg contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs 2.50 per Half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van ï'irma E. J. Drijfhout, Sneek I. -iministratie: Comb. Drijfhout— Kiezebrink en Co. Kantoor Grootzand 55 Telefoon 3005 (K 5150) 1 t 1 STRAF KWIJTGESCHOLEN Aan mariniers, die weigerden kampong f te branden. De minister van justitie heeft reegis in December van het vorige jaar de Ne derlandse mariniers op Oost-Java, die destijds weigerden een bevel van hun meerdere om een kampong af te bran den, op te volgen en die deswege op 2 April 1948 voor het hoog militaire ge rechtshof te Batavia tot gevangenis straffen zijn veroordeeld, in vrijheid doen stellen, zulks in afwachting van de beslissing op ingediende gratieverzoe ken. Bij Kon. Besluit is thans bij wege van gratie het onvervuld gedeelte der gevangenisstraf, alsmede de bijkomende straf (ontslag uit de militaire dienst) kwijtgescholden. st< na iet] ét de »r- a- »r- is .rt' be- ran j f t n. Ie m sr- /’l de Jl „Nou, de lui wouen naar de Kleine Club, maar ik voelde er niet veel voor, en keerde terug naar Baam, om een uur of elf zowat”. „De oude Heeringa had dus toch gelijk”, dacht Mid dernacht, „die aap van een jongen is diezelfde avond naar huis gekomen Maar, aan de andere kant in hoeverre waren Jan Heeringa’s mededelingen te vertrouwen? Was de jon gen eensklaps zo mededeelzaam volgens een welover- legd plan? Was hij een boemelaar, oppervlakkig, een beetje naief, of was hij Vroegrijpe jongelui, die van het grotestadsleven in de ongunstigste betekenis van het woord, genieten, zijn gewoonlijk wereldwijs, en ook deze vijver kon wel eens een diepere grond hebben Middernacht stond op, stak een verse sigaret aan, en gaf er Jan Heeringa een. Door dit blijk van genegenheid was de jongen blijkbaar aangenaam verrast. Hij schudde de detective de hand ten afscheid, en zei: „U moet al het mogelijke doen om die laffe moordenaar te vinden, meneer Ray. En als ik u met iets helpen kan, ben ik geheel tot uw dienst”. „Afgesproken. Om te beginnen moet u met niemand over de misdaad spreken en ook tegen niemand reppen over ons onderhoud van vandaag”. „Kan ik anders niets doen. Ik zou n graag willen assisteren. Detective-werk lijkt me reuze interessant”. IN INDONESIË GESNEUVELDE MILITAIREN. Een nieuwe verlieslijst maakt de na men van 12 gesneuvelden, allen van de Kon. Landmacht, bekend, onder wie sold. Ie kl. J. Meerdink uit Leeuwarden. GEMEENTERAADSVERKIEZING WYMBRITSERADEEL. Door een zetfout ontbrak in het be richt betreffende de candidaatstelling van de P. v. d. A. in ons vorig no. de naam van de achtste candidaat op de lijst. Het is de heer J. J. de Vries te Woudsend. „waarmee kan ik u van dienst zijn?” vroeg zij. „Ik ben niet erg lekker, u moet mij verontschuldigen. Soms heb ik last van hoofdpijnen en dan houd ik het bed, en laat me door niemand storen. Maakt u het kort, alstublieft”. „Juffrouw Basquette”, zei de detective, „als ik u was, zou ik een andere houding aannemen. Uw kwalen inte resseren mij niet. En u zou mij ook niet interesseren, wanneer u niet „Wanneer ik wat niet?” „Wanneer u niet de vriendin was van .Tan Heeringa”. „O! is het dat? Nou, die jongen verveelt me al lang. Maar ik kan hem niet kwijt raken. Wij vrouwen hebben wat te verduren”. „Dat hij u verveelt, wil ik wel aannemen. Maar hij zal u wel voor uw gezelschap enhmvoor uw vervelingbetalen”. „Meneer!!” „Ik ken u, juffrouw Basquette. U en uw methoden”. „Mag ik u verzoeken, onmiddellijk mijn kamer te ver laten”. „Zeker, zekerMaar u gaat méé. Het bureau Stad houderskade is het dichtstbjj De vrouw trok zenuwachtig aan het kanten zakdoekje, dat ze tussen haar handen hield. Zij keek de detective angstig aan, en aarzelde. Zij was brutaal, maar ze wist hoever ze gaan kon. Van de politie moest ze niets heb ben, als die in de modder van het verleden ging roeren, nou, dan kon er wel ’s zo een en ander te voorschijn komen. „Wat wilt u van mij weten?” vroeg ze gedwee. „Zo, dat klinkt beter. Wel, in de eerste plaats: hoe lang duurt die verhouding al met die jonge Heeringa? Heeft hij u nogal veel cadeaux gegeven?” „Eerst wel. Ik ken hem een goed half jaar. Maar de laatste tijd zit hij nogal krap. Zijn vader is er op tegen, dat hij met mij omgaat”. „En de laatste tijd geeft hij u dus niets?" Wordt vervolgd. GEVONDEN VOORWERPEN. In het tijdvak van 27 April tot en met 4 Mei werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: Jongenspetje, J. Sprik, Jongemastraat 15a, Bolsward; bos sleutels N.C.V., R. de Lange, Geeuw- kade 38; pen, J. de Jong, Almastraat 17; leren motorhandschoen, T. v. d. Zee, Fred. Hendrikstraat 47; zwarte dames- mantelceintuur, W. Mulder, Parkbuurt 34; 1 rolletje negatieven, R. Palsma, W. Frederikstraat 5: zwarte kinderschoen, J. v. d. Pas, Gijsbert Japikstraat 6: doosje met inhoud, J. Rozenburg, 2e Zomerrakbuurt 22; muntbiljet van 1 gulden, D. Pieters, Wip 19; tas en kleide veger, IJ. Klein, Nauwe Noorderhorne; 1 paar voetbalschoenen, R. Postma, Amaliastraat 51; sigarenaansteker, H. Huisman, Bourbons aat 1; S.K.I. bloc (aantekenboekje), Jansen, Kleinzand 68; dolkmes in schede, Zijlstra, Oppen huizen 142a; blauwe handschoen, E. Donkersloot, Wijde Noorderhorne 3; jonge bouvier, ïiingnalda, Woudsend 78; kinderbeursje, Jorna, agent van politie; zwarte vulpen, Metz, Kleinzand 91; blauw grijze sjaal, Bakker, Johan Wil lem Frisostraat 21; doublé armband, Groenland, Singel 78; vulpen, Goënga, Maria Louisestraat 12; dubbel streng rode kralen, Zjjlstra, Waling Dijkstra- straat 15; muntbiljet van 1 gulden, v. d. Laan, Kloosterstraat 30; fietstasje inh. sleutels, L. Jillings, 2e Zomerrak buurt 11; foto-album, Silvius, Grootzand 49; blauwe kindermuts, Schumacher, Lemmerweg 42; sigarettenaansteker, A. Doodkorte, Willemstraat 16; bruine kip, de Jong, Molen de Hen 7; een geruite sjaal, Bade, Lindenlaan 1; zilveren ring, P.Franckena, Prins Hendrikkade 1; groen jongenspetje, Oppenhuis, 2e Bosohdwarsstraat 4; zwarte beurs met inhoud, van der Sloot, Priorstraat 26; De Nederlandse en Republikeinse de legaties zijn het op de vóórconferentie te Batavia eens geworden. De republikeinse regering zal naar Djokja terugkeren en direct gezag krij gen over de residentie Djokjakarta; zij zal een order „staakt het vuren” richten tot alle republikeinse guerilla-strijders. En zij neemt de uitnodiging tot deelne ming aan de Ronde Tafelconferentie te Den Haag aan. De Nederlandse regering verbindt zich geen verdere deelstaten te vormen op het gebied dat voor 19 De cember tot de republiek behoorde. Zij zal de politieke gevangenen in vrijheid doen stellen. Soekarno, Hatta en Moh. Roem stel len zich persoonlijk garant voor het uit voeren van de aanvaarde overeenkomst. De Bijeenkomst Federaal Overleg wenst nu nog een Inter-indonesische conferentie betreffende de vorming van een nationale federale regering, voor de Rontetafel-conferentie wordt gehouden. Dr. van Royen heeft verklaard de toe komst thans met vertrouwen tegemoet te zien. Donderdag zal de regering vermoede lijk in de Kamer een verklaring afleg gen. ie er die GELEGENHEIDSCONCERT DOOR HET CONCERTGEBOUW-STRIJKORKEST. Het gemeentebestuur van Bolsward heeft kunstlievend Friesland wel zeer aan zich verplicht door gedurende de maand Mei in het prachtige raadhuis een tentoonstelling te organiseren van kunstschatten uit het Stedelijk Museum van Amsterdam. De wijze waarop v. w. Maandag deze tentoonstelling ge opend werd, getuigde van goede smaak en ondernemingsgeest, die voor het stre ven Bolsward tot cultureel centrum te maken het beste doen verwachten. Bur gemeester d’Ailly van Amsterdam was voor deze gelegenheid naar Bolsward gekomen om met een geestige toespraak de officiële opening te verrichten; bo vendien was dirigent Hein Jordans met het Concertgebouwstrykorkest aanwe zig, zodat de vele genodigden en belang stellenden ook van Amsterdams muzi kale kunstschatten konden genieten. Ondanks de ultteraard hoge entree prijs was de zaal van de Sociëteit „de Doele” tot de laatste plaats bezet. Het programma braêht voor de pauze IJLST, 7 Met De verschillende op voeringen van dit in Indonesië spelend stuk, allereerst bedoeld als viering van de nationale feestdagen op 30 April en 5 Mei, is zowel voor de spelers als, voor de Oranjevereniging een groot succes geworden. In het bijzonder was de be langstelling op de avond van Donder dag 5 Mei geweldig groot, toen het Ge bouw bijna te klein was om al de aan wezigen te bergen. Het keurig voor deze gelegenheid in orde gebrachte en al da delijk opvallend toneel met op de achter grond het Indische landschap, maar ook het grimeren der spelers, zo uitnemend verzorgd door kapper G. Stienstra, al hier, bracht de aanwezigen bijna in de waan, zich in Indonesië te bevinden. Voor de spelers niets dan lof. Allen speelden hun rol voortreffelijk. Op pret tige wijze zijn deze nationale feestdagen alhier „binnenshuis” gevierd en het be stuur der Oranjevereniging kan dit pro gramma als „geslaagd”, bestempelen. Hedenavond aan het einde van de laatste opvoering dankte de heer Ament wegens ongesteldheid van de heer Wou- da, niet alleen de spelers voor hun in spanning en mooi spel, maar ook voor de belangstelling die de Oranjevereni ging bij deze opvoeringen mocht onder vinden en wekte niet-leden op, zich als nog aan te sluiten bij deze vereniging. Een gehouden collecte voor de Niwin bracht in totaal ruim 95 op. OOSTHEM. Ter herdenking aan de bevrijding werd door de Chr. Oranje vereniging alhier op twee avonden een bijeenkomst gehouden, Woensdag voor de jeugd en Donderdag voor gehuwden. De voorzitter de heer H. P. Wiersma, opende de samenkomsten met gebed, sprak een toepasselijk woord over de bevrijding en de betekenis van het Oranjehuis. Na een toelichting werd door eigen leden opgevoerd „Kening Schaek” van A. Brouwer. Op voortref felijke wijze werd dit nogal zware stuk door de spelers vertolkt, en er is geno ten van mooi en ernstig toneelspel Tus sen de bedrijven werden vaderlandse liederen gezongen. Welverdiende dank werd door de leider gebracht aan de medewerkers en aan de aanwezigen, waarna hij in dankgebed voorging. Hoe wel het aantal bezoekers beneden de verwachting bleef, zijn het toch ge slaagde samenkomsten geweest. JUTRYP—HOMMERTS. Utgeande fan de Oranjeforiening waerd Ton- gersueitojoun in bitinkingstsjinst hel den yn ’e Ned. Herf. Tsjerke to Hom- merts. Hjlroan wurken mei de hear H. Algra fan Ljouwert en de Muzykfor. „Ere zij God”. Foarsitter de Haan iepe- ne mei gebet en röp de oanwêzigen, dy’t. net yn great tal opkommen wiene, it wolkom ta, en waerd’steande in minüt stilte yn acht nommen foar de fallenen. De hear Algra kaem hjirnei op ’e tekst oer „Oranje yn ballingskip”. Op boeijen- de wize forhelle hy fan de Oranjes, dy’t fan 17951813 yn ballingskip forkeard hiene yn IngelËln. Foar en nei de rede spile de muzykfor. „Ere zij God” inkelde nümers. It wie in tige moaije joun. SCHARNEGÓUTUM. Ook hier is de be vrijding gevierd, al had dit in verband met de tijdsomstandigheden een sober karakter. Woensdagavond werd voor de leden der Oranjever. de kroningsfilm vertoond waarbij de heer J. v. d. Molen een korte toespraak hield en de ge vallenen herdacht; staande deden de aanwezigen dat door twee minuten stilte in acht te nemen. Donderdagmiddag maakte het plaatselijk muziekkorps een rondgang door het dorp met de kinderen van beide scholen. Ook voor de kinde ren werden enige films vertoond. Na af loop waarvan allen getracteerd wer den. ’s Avonds werd voor de ouderen de film nog eens vertoond. het Derde Brandenburgs Concert van Joh. Seb. Bach, Danse sacrée et pro fane voor harp en strijkorkest van Claude Debussy en Mozart’s Serenata Notturna. Na de pauze kon men genie ten van Griegs overbekende „Herzwun- den” en „Letzter Frühling”, terwijl de voor velen wellicht minder bekende Se renade van Josef Suk het pittige slot stuk vormde. Wat Hein Jordans met het perfecte ensemble van deze werken wist te maken was wel van zeer hoog gehalte. Bach werd in een streng-zake- lijke vertolking tot een prachtig afge werkt weefsel an stemmen. In „Danse sacrée et profane” werd de fijne in tieme klanksfeer van de begeleiding goed getroffen en schitterde verder het sublieme spel van Phia Berghout. Mo zart’s Serenade werd tot een feest van speelse klanken, waarin het correcte samenspel en het gemak, waarmee Jan Keessen en Wim Schrier de moeilijke solo-partijen speelden viel te bewonde ren. Na de pauze wist Hein Jordans met Griegs fraai klinkende romantiek wel raad, al was het orkest het soms niet helemaal met hem eens. Wie van de Bo heemse componist Josef Suk alleen wist, dat hij van 18741935 leefde, zal bg het horen van zijn breedsprakige Tschaikowsky-achtige romantiek wel even verwonderd opgekeken hebben. Overigens bood zijn effectvolle muziek aan de uitvoerders ruimschoots gelegen heid hun volmaakte techniek te demon streren. Soliste, dirigent en orkest had den bloemen, een fraaie krans en een langdurig applaus in ontvangst te ne men. Na afloop van dit concert begaven vele gasten en genodigden zich naar het raadhuis om daar als eersten de ketirige expositie te bezichtigen. Wij kunnen ieder een bezoek aan deze tentoonstel ling, die tot en met 28 Mei geopend zal zijn, van harte aanbevelen. IJLST. De collecte voor de Stichting 19401945, gehouden op 4 Mei in de herdenkingsdienst in de Ned. Kerk bracht op 86.33. ren ingepolderd geweest en daardoor is de grond hier gaan indrogen, wat de verzakking verklaart”. „Ik hoorde tot mijn verbazing, dat de dienst nog steeds in de kerk gehouden wordt. Is dat zo, dominé? Het lijkt mij levensgevaarlijk”. „Zo erg is het niet, maar ja, het kan zo natuurlijk niet doorgaan. Er zou in derdaad best eens iets kunnen gebeu ren. Laatst, die Zondag met die storm, was de organist maar wat blij, dat de dienst was afgelopen, en hij zich in vei ligheid kon stellen. Dat was ook geen wonder, want zijn plaats op het orgel is vlak bij de grote scheur en hij was bang, dat de kerk letterlijk in tweeën zou breken”. „Dan is de kerk zeker ook niet meer te restaureren, is het wel, dominé?” „Toch wel. Men gaat ei betonnen pa len onder brengen. Heien dus en dan heeft het weer de nodige steun. Dit hoopt men in afzienbare tijd te kunnen uitvoeren. Eigenlijk moet de gehele kerk gerestaureerd worden, maar dat zal nog wel enkele jaren duren, voordat men daarmede kan beginnen”. Als ik de nieuwe, hechte en gezellige pastorie verlaat, loop ik nog even om het kerkje heen. De grote, wijde scheu ren gapen, het torentje schijnt zich krampachtig vast te houden aan de wijkende muren, die tegengehouden worden door de zware balken, die als het ware hun schouders tegen de muur hebben gezet. Ik ben op historische grond. Dit kerkje keek eens uit over de bewegelijke watervlakten van de Mak- kumer en Parregaster meren, hoog en sterk staande op de terp boven het wa ter. Het water is verdwenen en nu groenen er de weiden, draaien er de mo lens en kleuren er de rode pannendaken van de vele boerderijen. Maar met het verdwijnen van het water heeft de kerk haar steun verloren. DITTE, EEN MENSENKIND. Men schrijft ons: Amictiia brengt aanstaande week een zeer bijzonder filmwerk, dat overal in de lande met groot enthousiasme is ont vangen. Ditte, een mensenkind, naar de bekende roman van Nexö. Deze verfilming is een werk, dat de beste tradities voortzet van het film- realisme. Kristalhelder en van een dra matische diepte, die de bodem van het menselijk hart raakt. Een film, eenvou dig van verteltrant, indrukwekkend van beeldwerking en ontroerend van spel. Ontroerend is het jonge mensenleven dat ongevraagd aan deze wereld werd toevertrouwd, geschilderd van zijn vroegste stadia af. Onuitsprekelijk tra gisch is de figuur van de moeder en prachtig in zijn eenvoudige eerlijkheid is de doodarme man. die Ditte’s stiefva der werd. Door het hele verhaal fonkelt Ditte’s onbedorven kinderziel als een schitterende edelsteen. Ditte, aangrij pend in haar genegenheid voor hen, die haar lief zijn, slovend en zorgend voor de andere kinderen. Met waarlijk fil misch begrip hebben de regisseurs, het echtpaar HenningJansen, zich van hun taak gekweten. Zelden zag men kinderen zich kinderlijker op het witte doek bewegen, en zelden zag men de mens in zijn grootheid en tekortkomin gen menselijker weergegeven dan hier. Het mooie camerawerk, dat vooral van het landschap onder wisselende weers- aspecten uitstekend party heeft getrok ken, is van Verner Jensen. Ditte, een mensenkind is een waar kleinood der zevende kunst. Zelfs als ge er nooit toekomt om naar de bioscoop te gaan, dan moet ge voor deze film een uitzondering maken. Wij laten nog enkele persuittreksels volgen: Het Vrije Volk boeiend en met grote liefde verteld, niet in de laatste plaats door haar sociale strekking. Je MaintiendraiEen moedig en algemeen erkend kunstwerk. Haagsche Post Dit is „spel” meer, maar het leven zelf. Trouw wel wordt het duidelijk, dat de fatsoenlijke mensen het de pa ria’s wel moeilijk, zo niet onmogelijk maken om Christelijk te zijn. Algemeen Dagblad deze film laat niet na diepe indruk te maken. Wij VrouwenWaarachtige film kunst die doordringt tot de diepe ach tergronden van het verhaal. De Waarheid wat betreft de vertolkingen, deze zijn bijna zonder uit zondering voortreffelijk. gewezen variété-artiste zag, van haar spaar. :g< een pension begonnen, zoals zovelen van haar collega’s, en haar laatste dagen slijtend temidden van het rumoe rige volkje dat op de variété-planken de wereld ver maakt. „Politie”, zei Middernacht kortaf. „En geen kunsten! De juffrouw moet mij een paar inlichtingen verschaf fen. Dien mij aan”. „Een-hoog, derde deur links”, antwoordde de pension houdster laconiek, „maar ik heb anders alleen fatsoen lijke mensen in mijn huis”. „Daar twijfel ik geen ogenblik aan”, grinnikte de detective, en liep zonder verdere plichtplegingen de trap op. Hij tikte op de deur in de donkere gang. „Binnen!” Ida Basquette, revue-ster met een schone stem, onbe rispelijke vormen, een grote dosis brutaliteit, en niet veel meer hart dan de crême-pot die ze in haar wel- gemanicuurde hand hield toen Middernacht binnentrad, had blijkbaar een andere bezoeker verwacht. Zij slaakte in ieder geval een gilletje, en deed erg verwonderd. „Wie is meneer?” vroeg ze aan een dienstbode of ka menier, even opgedirkt als het exemplaar beneden. „En wat wenst meneer, Nellie?” Het meisje lachte nerveus en zweeg. „Ray is mijn naam, Norman Ray, detective”. Onmiddellijk liet de revuester haar theatrale houding varen. Zij verbleekte onder haar rouge, maar zij be heerste zich, terwijl zij haar bezoeker een stoel bood. Zij was een vrouw van een jaar of vijf-, zes-en-dertig, maar gaf zich uit voor tien jaar jonger, en leidde met behulp van verf en massage de meeste mensen om de tuin, vooral de meeste mannen. Van figurante in aller lei theaters waar revues worden gegeven, had ze het door brutaliteit en de financiële hulp van toegewijde beschermers, gebracht tot diva, maar zij was nu op een leeftijd gekomen, waarop de verliefdheid van dwazen als Jan Heeringa haar goed te stade kwam. s „Het hele leven is interessant, behalve als je het vermorst in bars Met deze woorden verliet Middernacht het vertrek, knikte de jonge Heeringa vriendelijk toe, en daalde de trap af. Buiten gekomen, haalde de detective diep adem. De atmosfeer van die jongezellenkamer onder de dakpannen was hem niet bevallen, het hele huis der Heeringa’s, hoe smaakvol en kostbaar overigens inge richt, deed Middernacht denken aan een grafkelder, het was er onheilspellend, als in het koningsgraf van een Egyptische vorst, tot mummie vergaan, roerloos lig gend temidden van schatten die tot niets nut zijn. Buiten scheen de zon en rumoerde het volle leven, buiten daverde de arbeid, en lag de wereld open, voor ieder, die haar zonder boze gedachten tegemoet treedtbuiten was de waarheid, maar achter de muren lokte het verderf De detective wandelde in gedachten voort, hij begaf zich regelrecht naar de woning van de soubrette, die in een artistenpension op de Prinsegracht haar bivak bleek te hebben opgeslagen. Een dienstmeisje met een laag poeder en rouge op haar bruut, dom gezicht, deed open op Middernachts bellen. Een eigenaardige lucht van gebraden uien en patsjoelie walmde de detective uit de gang tegen. „Juffrouw Basquette thuis?” Voordat de meid kon antwoorden, klonk een rauwe stem achter haar: „Niks hoor!” Het was de pensionhoudster in eigen persoon, die deze mededeling deed. De detective schoof de gepoederde dienstbode op zij en trad de gang binnen. Tegenover hem stond een gezette vrouw van een jaar of vijftig. In haar goede tijd was ze misschien knap ge weest. Vage sporen van verdwenen schoonheid vielen in haar pafbleek gezicht nog wel te onderkennen, voor de scherpe waarnemer, die in haar onmiddellijk de Het kerkje van Exmorra is al oud, al heel oud, en lijkt wel der jaren zat. ’n Grote, brede scheur verdeelt de Oost- muur in twee gedeelten. Het Zuidelijk gedeelte, waarop het torentje is ge bouwd, wordt gestut door een hecht uit ziend bouwsel van zware palen. Zo te zien is het hecht, maar het is niet zo. Het hout van de zware, vurenhouten balken wordt hard minder. Er dient dan ook op kolte termijn te worden inge grepen, wil men het kerkje redden. En gelukkig, er zal worden ingegrepen, ver telde de predikant. „Hoe oud het kerkje is Er wordt be weerd van al heel oud, nl. uit de 12e eeuw". „Dat is wel zeer oud, dominé, maar ongetwijfeld zal men daarmede bedoe len, dat de fundamenten uit die tijd zijn. Dat gedeelte van de muren, waar men de steen kan zien, dus daar waar de bepleistering is afgevallen en bij de scheuren, is de steen niet ouder dan de 16e eeuw, wat natuurlijk ook al niet zo jong meer is. Hier en daar zitten er trouwens nog wel kloostermoppen tus sen, die dus wijzen op een oudere da tum”. „Heel wel mogelijk, dat men dan met de 12e eeuw de fundamenten heeft be doeld, waaruit in ieder geval blijkt, dat hier al heel lang een kerk heeft gestaan. Zoals u zeker wel gezien zult hebben, staat de kerk op ’n terp”. „Inderdaad heb ik dat gezien, dominé. Maar hoe komen die ontzaglijke scheuren in de muren. De kerk ligt ge woon aan tweeën”. „Door verzakking. Niet van de funda menten, maar van de terp”. „Kijk eens. Vroeger was het hier om heen alles water. Zover u hier vanuit de pastorie kunt zien de kant naar Mak- kum op, was het al water, water”. „O, ja, natuurlijk het Makkumer meer”. „Juist. Maar die meren zijn nu al ja- SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 Tel. 2872 IJLST. De Partij van de Arbeid heeft in haar vergadering besloten onder staande lijst voor de a.s. gemeenteraads verkiezing in te dienen: S. G. Groenveld, Waling Walinga, H. van Brug, L. ter Heide, Jelle Hoomans. fW X S' n n i. il n L- s l, J. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1