Provinciale Kroniek. F Buitenlands Overzicht Indonesië Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST n VRIJDAG 13 MEI 1949 4e JAARGANG No. 32 t ét 1 ng J V fl Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 Tel. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad I i t DR. BEEL VRAAGT ONTSLAG. gistermiddag Willem Lodewijkstraat 3abeursje Coöp. Zuivelfabriek 8 j i 1 1 t 1 TWEE OFFICIEREN DER KON. MARINE ONTVOERD. Naar Het Dagblad te Batavia ver neemt, zijn enige dagen geleden twee marine-officieren door de T.N.I. ont voerd terwijl zij hun verlof doorbrach ten in het verlofscentrum te Prapat aan het Tobameer. Het zijn de luite nant ter zee 2e klasse mr. A. E. L. Roskott en de luitenant ter zee 3e klasse P. J. Oosterbaan. Van beide officieren is sindsdien niets meer ver nomen. Rauwerderhem. P. v. d. A.W. Buiteveld, Poppinga- wier; C.H. en A.R.M. Tjeerdsma, Sijbrandaburen; K.V.P.: Sj. Meijer, ïrnsum. In Sneek, Wymbritseradeel en Ijlst wordt de stemming op 22 Juni, in Rauwerderhem op 15 Juni gehouden. Benoemd tot poncierge van het Fries Scheepvaartmuseum alhier de heer W. v. d. Wal te Leeuwarden. Bij de ingekomen stukken stond vooral het k dorsmachine met het combine lang niet zeker muntbiljet, Dijkstra, Grootzand 20; actetas, Postkantoor; 2 sleutels in ring, Hofstra, Eeltje Halbertsma- straat 28; kruiwagen, de Boer, Korte Veemarktstraat 4; vulpen, Bosscha, Emmastraat 13; bal en potlood, Bos scha, Emmastraat 13; autoped, v. d. Pijpekamp, Singel; vulpen, Tichelaar, Geeuwkade 24. Aan het bureau van politie zijn te bevragen een huissleu tel, alsmede een beursje inhoudende enig kleingeld. Verschijnt Dinsdags en Vrijdags ’’linistratie: Comb. Drijfhout— Kiezebrink en Co. Kantoor Grootzand 55 Telefoon 3005 (K 51501 ONZE VERLIEZEN IN INDONESIË De regering maakte een nieuwe verlieslijst bekend met de namen van 23 gesneuvelden, van wie twee van de Koninklijke Marine, en 21, allen In donesiërs van het K.N.I.L. UTTWELLINGERGA. De heer M. Buruma, eerste botermaker aan de alhier is in de- met inhoud, Bajema, Kloosterstraat zelfde functie benoemd aan de Coö; 22; streng kralen, Bourbonstraat 1 Zuivel fabri'k te Haaksbergen. KANTONGERECHT SNEEK. Bij Koninklijk Besluit d.d. 2 Mei 1949 is benoemd tot kantonrechter- plaatsvervanger in het kanton Sneek: Mr. R. M. Westerink, griffier van het kantongerecht alhier. DEPARTEMENT SNEEK VAN DE MIJ. TOT NUT VAN ’T ALGEMEEN 7e Nutsavond. Men schrijft ons: De convocatie voor de 7e Nutsavond is in deze da gen aan de leden toegezonden. Behal ve de agenda voor de huishoudelijke vergadering op 23 Mei a.s. bevat deze convocatie een mededeling aan de le den, waarin het bestuur op de nood zakelijkheid wijst dat de leden deel nemen aan een enquête omtrent hun wensen voor het komende wintersei zoen. De aan de convocatie gehechte briefkaart dient ingevuld vóór of uiterlijk op 21 Mei aan het secreta riaat van het departement te worden toegezonden. DUITSE KINDEREN IN SNEEK. In tal van landen verkeren kinderen in de ergste nood en daarom heeft het Humanistisch Verbond, in samen werking met het Buitenkerkelijk Bu reau voor Pleegkinderen te Utrecht, zich tot taak gesteld een aantal van deze kinderen onderdak te verschaf fen, opdat in ons land de nadelige ge- SNEKER CANTATEKOOR ZINGT IN LEEUWARDEN. Vrijdag 20 Mei zal het Sneker Can- tatekoor te Leeuwarden een zanguit voering geven in de Doopsgezinde Kerk. O.m. zal uitgevoerd worden Je i er die Ijlst. Van IJlst en Rauwerderhem geven wij de naam van de eerste candidaat op elke lijst. C.H.: J. Wassenaar; P. v. d. A.: S. G. Groenveld; A.R.: J. de Jong. de I ir- I a- I >r- -I is J ir«‘" 1 be er- de gfl'l stt b tH DE REGERINGSVERKLARING. Gistermiddag legde de wnd. minis ter van overzeese gebiedsdelen in de Tweede Kamer de regeringsverklaring af. Ter inleiding deelde hij mede dat deze verklaring te meer nodig was omdat de regering de koers, waaraan zij zich in de verklaring in Februari had gebonden, wel had gevolgd, doch zich deviaties had veroorloofd, zoals ook de kapitein van een schip wel moet, daar hij wel commando over zijn schip, maar niet over wind en gol ven heeft. Op de verklaring zelf ko men wij in het volgend nr. terug. AUTOBOTSING. Dinsdagmiddag jl. kwam de luxe auto B 188 van Faber’s Machinebe drijf alhier op de Kleine Palen in bot sing met de vrachtauto M 14561 van het Transportbedrijf „De Schakel” te Doetinchem. Hoewel er zich geen per soonlijke ongelukken voordeden, liep de fonkelnieuwe wagen van de heer Faber vrij ernstige schade op. Het voorste gedeelte werd totaal inge drukt. De politie stelt een onderzoek in. De bepalingen van de overeenkomst met Soekamo, Hatta c.s. gesloten hebben de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon dr. Beel aanleiding ge geven zijn ontslag als zodanig aan te vragen. Dr. van Royen heeft van die bepalingen gezegd dat ze het meeste waren wat kon worden bereikt. „Het is alweer de internationale kan, die ruimer heeft geschonken dan de Ne derlandsIndonesische karaf”, zegt de N. Rott. Crt., die het heeft over het water dat in de wijn moest ge daan. Als opvolger van dr. Beel wordt al genoemd dr. van Royen. ;n n. Ie m n i DE AFLOSSING. Het eerste schip met militairen, die na de tweede politiële actie in Indo nesië worden afgelost, vertrekt heden uit Batavia. Morgen vertrekt weer een transport. De schepen worden omstreeks Pinksteren in Nederland verwacht. Coöp. machinepark. Voor het coöp. bezit van landbouw werktuigen bestond over alle linies een goede belangstelling. In de greid- hoek wil men alleen die werktuigen coöperatief aanschaffen, die niet te gelijkertijd in gebruik zijn. Vooral de trekker, de greppel- en meerscharige ploeg kwamen in aanmerking voor coöperatieve aanschaf. Over het vraagstuk van de aan sluiting der cursussen van de lagere school bij die van U.L.O., Landbouw- en Landbouwhuishoudscholen hadden 41 afdelingen zich bezonnen. Het nut van de U.L.O. wordt wel ingezien, vooral om het platteland te verhef fen. Het programma is echter te veel ingesteld op handel en nijverheid. De Lagere landbouwschool is een zegen. Het net dient echter niet meer te worden uitgebreid en de leerstof moet beter op de behoeften afstemmen. Ook de landbouwhuishoudscholen ont vingen veel waardering. Aan meer van dergelijke scholen werd echter geen behoefte gevoeld. Over het al gemeen wordt het als gewenst aan gevoeld dat de lagere school in het voorjaar begint, terwijl de cursussen aan de lagere landbouw- en huishoud scholen in de herfst aanvangen. Eksamen Fryslan-diploma. Moarn sil üt alle hoeken fan Frys- lan en fier dêrbüten jong en aid nei Ljouwert ta reizgje om dêr yn Sealen Schaaf mei to dwaen oan de eksa- mens foar it Fryslan-diploma. Foar it A-diploma (allinne skriftlik) komme der in 190 en foar B (mounling en skriftlik) rom 60 dielnimmers. Dit wurdt de fyfte kear dat de eksamens halden wurde. Dat de initiatyfnim- mers harren net forsjoen hawwe op de leafde fan harren folk foar de eigen tael, docht wol bliken üt it greate tal minsken dat oan de fjou- wer foargeande eksamens meidien hat: foar A 701 en foar B 163 man. Dêrfan hawwe resp. 593 en 144 it diploma krige, wol in biwiis dat it it Fryske folk earnst is yn to heljen dat it op skoalle net learde. Om de eksamens diz’ kear hwat in apart kleurke to jaen, hat in comité it plan opfette om oan de jongste, de aldste en de fierst weikommende diel- nimmer(ster) in oantinken to jaen. Om alhiel yn de stimming fan „nei it sure it swiete” to kommen hat Tet- man de Vries in jubileumliet makke, dat nei ófrin fan de eksamens de dielnimmers binne dan noch in heal- ürke noflik by elkoar songen wur de sil. By de Stifting „Us Frysk Berne- boek”, dy’t forline hjerst in priis- fraech ütskreau foar de trije moaiste Fryske berneboeken yn ’e rige A. C en D, binne 30 hanskriften ynkom- men, nl. 16 foar de heechste klassen fan de legere skoallen en de U1Ü- skoallen en 14 foar de legere klassen. Dit is ont nou ta it heechste tai han skriften dat de Stifting op syn priis- fragen krige hat. De karkommisje wit nou mar hwat har'to dwaen stiet. GEVONDEN VOORWERPEN. In de week van 5 tot en met 10 Mei „Wer binn’ de fjilden grien werden de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: bruine beurs met inhoud, Sijperda, Frederik Hen drikstraat 67; rechter glacé hand schoen, Kingma, Frederik Hendrik straat 71; zwarte beurs met inhoud, Postma, Frederik Hendrikstraat 19; beurs met inhoud, V. Veen, Gijsbert Japikstraat 48; medaille, Groeneveld, Geeuwkade 21; blauwe ceintuur, Zwiers, Geeuwkade 51; geruite sjaal, de Ree, 2e Selfheipstraat 23; arm band, de Groei, 3e Woudstraat 3; das speld, Valkema, 3e Woudstraat 4; beurs met inhoud, Postkantoor; wit kinch.sokje, Kamstra le Eoschstraat 31; autoped, Oppenhuizen, Kleinzand 40; bruin windjack, Boonstra, Win- semiusstraat 40; muntbiljet, de Ree, Kloosterdwarsstraat 30; padvinders- riem en beursje, Lodewijk, Johan Wil lem Frisostraat 28; autoped, V. d. Werf, Kleinzand 9; autoped, Leeuwen, Parkstraat 1; polshorloge, Abma, Advertentieprijs 15 ct. per •n.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs ƒ2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. 3iro 50748 ten name van Virma E. J. Drijfhout, Sneek vervuld omdat zij even de sluier op lichtte van het werk dat zwaar, maar vol liefde is. Het verdere van de avond werd gevuld met zeer goede en goed uitgevoerde muziek van mej. Cnossen piano en de heer Hesmerg viool en Abe Brouwer die de aanwe zigen hartelijk liet lachen om „Side- rius de Granaet” en „Studiokoorts”. Voorzitter Bijlsma dankte allen, in het bijzonder mevrouw Castelein, het lid van het Hoofdbestuur waarop wij Friezen trots mogen zijn, wees de vrouwen nog eens op de vacantieweek op Terschelling (opgeven bij Jelger- sma) en sloot de goed geslaagde bij eenkomst. Coöp. melken. Over het algemeen stond men zeer gereserveerd tegenover het coöp. machinaal melken. De weidestreken toonden in het geheel geen belang stelling, terwijl in de streken met ge mengd bedrijf sporadisch een voor stander was. De bezwaren betroffen voor het merendeel het feit, dat de boer hierdoor zelf geen controle meer over het melken zou hebben en boven dien een groot stuk van het contact met z’n vee zou verliezen. Grotere be drijven kunnen zelf beter een melk machine aanschaffen. De voorstan ders zagen in het coöp. melken een kans om het meikerstekort te be strijden. BIJEENKOMST „BAND” AFDELING SNEEK. De Foyer van Amicitia was Maan dag aardig gevuld met ouders en fa milieleden van onze militairen, toen voorzitter Bijlsma het welkomstwoord sprak. Hij stond enige ogenblikken stil bij het werk dat de afdeling heeft gedaan en nog doen zal en gaf toen het woord aan mevrouw Castelein, die een lezing zou houden over het werk dat de landelijke „Band” deed. Op de haar eigen diepgevoelde toon schetste deze begaafde spreekster de toehoor ders het werk dat er gedaan wordt en wij hebben gehoord dat dit nog wat anders is dan het „pakje” en het ver- jaardagsboek, wij hebben gehoord in hoe vele gevallen ingegrepen moet worden, soms met ontzettende moei lijkheden, maar ook met hoeveel ge duld en tact het gehele bestuur der „Band” en vrouwen als mevr. Caste lein in het bijzonder dag aan dag in de weer zijn voor onze jongens en de betrekkingen thuis. Spreekster ver telt dan enige gevallen die dit alles nog duidelijker illustreren. Deze avond heeft de hoorders met eerbied vrede mag gedijen. Maar om tot de practische politiek van het ogenblik te rug te keren, dat het Britse Gemenebest alles heeft gedaan om India het verblijf binnen zijn banden mogelijk te maken was ook een groot belang voor het Westen zelf. Nu de toestand in China zich zo ten nadele van dat Westen dreigt te ontwikkelen het gaat de communisten nog altijd voor de wind is het nog enige troost dat India en Australië hier gelijke belangen met dat Westen hebben. Ook voor Engeland zelf, dat inderhaast Hongkong versterkt met troepen uit het moederland. Wie zich de rampzalige ineenstorting van de Britse koloniën in dit gebied in de tweede we reldoorlog herinnert, zal wel kunnen begrijpen, dat Londen er thans op uit is, zich voor verrassingen te behoeden. Het zal ook wel de toestand in China zijn welke Australië aanleiding gaf zich tot de Ver. Staten te richten met een ver zoek om inlichtingen over de houding van Washington ten opzichte van de vraag der gemeenschappelijke verdedi ging in de Stille Oceaan, terwijl de lei der van India Pandit Nehroe al bij pre sident Truman op visite gaat. En in het verre Tokio schrijft men generaal Mac Arthur, de Amerikaanse dictator van Japan, die zelfs alle beslissingen van het ministerie van buitenlandse zaken te Washington aan zijn laars lapt, het plan toe Japan in te schakelen bij het herstel van het verbroken evenwicht in Azië. Zaterdag hield de Friese Kunstnij verheidsschool te Leeuwarden in de Harmonie een expositie van de in het afgelopen cursusjaar door de leerlin gen bereikte resultaten. Verschillende voorwerpen van kunst en edel am bacht vormden tezamen een goed ver zorgd en smaakvol geheel. Het groot ste deel van de tentoonstelling werd uiteraard in beslag genomen door te keningen, pastels, aquarellen en en kele olieverfschilderijen. Vooral van de portretstudies in potlood vielen sommige op door hun rake typering en vlotte behandeling. Daarnaast kon men producten van textiel- en leer- bewerking bewonderen. Vooral de laatsten trokken de aandacht door hun artistieke bewerking. Tenslotte valt het koperdrijfwerk te noemen, dat in verschillende stadia van be werking door de heer Buikstra van Warga gedemonstreerd werd. De be doeling van de Friese Kunstnijver heidsschool is, om door een betere opleiding te voorzien in het tekort in Friesland aan artistiek geschoolde werkers. Tot dusver geschiedt dit in avondcursussen. Op de duur zal hier ■echter een school met volledig dag onderwijs uit moeten groeien. Alg. Vergadering Friese Mij. van Landbouw. Onder voorzitterschap van de heer L. H. Dedden hield de Friese Mij. Maandagmiddag een goed bezochte algemene vergadering. Uit de mede delingen stippen wij aan, dat de afde lingen in de afgelopen winterperiode op velerlei terrein actief zijn geweest. Naast de behandeling van organisato rische en andere landbouwvraagstuk ken, bestond er ook een verheugende belangstelling voor ’t culturele werk. De ontwikkelingscursus voor de jon geren is er goed ingevallen. Van de 201 deelnemers zijn op 2 April jl. 175 candidaten geëxamineerd. Aan 149 personen kon het einddiploma worden uitgereikt. Deze groep van de boerenjongerein heeft een flinke dosis stof van de vakken Economie, Boekhouden, be lastingwetgeving, Nederlandse en Friese taal verwerkt en zij gaat met meer geestelijke bagage en beter in zicht in velerlei problemen het ver dere leven in. Ook dit jaar zal de Mij. weer een meikerscursus organiseren. In verband met het feit, dat Friesland er belang bij heeft kwaliteitsproduc ten af te leveren, is het te hopen, dat deze cursus flink wordt bezocht. Drs. de Groot naar Australië. In verband met een opdracht van Den Haag is de economische consu lent op 10 Mei naar Australië ver trokken om aldaar de emigratiemoge lijkheden te bestuderen. De heer de Groot wordt einde Augustus weer te rug verwacht. bedryfspensioen in het middelpunt van de belangstel ling. Het hoofdbestuur had indertijd de afdelingen gevraagd hoe zij over het bedrijfspensioen dachten. Men was vlak voor een pensioen voor de vas te arbeiders. De huidige regeling met z’n grote administratieve rompslomp kon echter geen genade vinden. De afdeling Drachten en meer dere afgevaardigden sloten zich daar bij aan ging er niet mede accoord dat het hoofdbestuur, ondanks dit af wijzend advies zich achter de regeling had gesteld. Van de zijde van de be stuurstafel werd medegedeeld, dat ook de Mij. deze regeling niet van harte had geaccepteerd en de uitvoe ring liever aan de bedrijfsverenigin gen had overgelaten. Een en ander was echter in een zodanig vergevor derd stadium dat men niet anders had kunnen doen dan er aan mee te werken. Het hoofdbestuur zou te be stemder plaatse echter nog eens op de grote papierwinkel wijzen. Op voorstel van de heer van der Schaaf van Midlum nam de vergadering het be sluit betreffende deze papieren romp slomp een protesttelegram te zenden aan het bestuur van het bedrijfspen sioenfonds. Zoals gewoonlijk had het hoofdbe stuur weer enkele vragen bij de afde lingen rondgestuurd. Een ervan be trof het vraagstuk van coöp. vereni gingen tot het exploiteren van land bouwwerktuigen. Aan de hand van de ingekomen antwoorden bracht de landbouwconsulent Ir. C. Spithorst verslag uit. volgen van de oorlog geheel of al thans voor een deel te niet worden gedaan. Ook de afd. Sneek van het Humanistisch Verbond is actief ge weest en in het kader van deze hulp verlening zijn hier zeven Duitse kinderen aangekomen, die bij leden van het verbond zijn ondergebracht. In Juli en September komt er nog een transport Franse en Duitse kinderen in ons land en er be staat nog dringend behoefte aan goe de verpleegadressen. Men kan zich hiervoor aangeven bij de dames KarstenEelkema, Lindenlaan 8 en StoelwinderHielkema, Dr. Kuyper- laan 2. Coöp. dorsen. Voor het coöp. dorsen had men vooral in het Oosten van ons gewest belangstelling, terwijl men in de bouw- streek hiertegen afwijzend stond. In Barradeel, ElslooMakkinga en Gaasterland heeft men op dit gebied gunstige ervaringen. Voor de rest acht men de nadelen groter dan de voordelen. Daarenboven wordt de toe komst van <>og op de geacht. opgenomen. Opvallend is overigens dat er in Zuid-Ierland hier en daar al iets van Spijt merkbaar is over het feit dat het uit het Britse Gemenebest is ge treden, voor men de regeling kende wel ke is getroffen om India binnen het Ge menebest te houden, terwijl het toch volkomen onafhankelijk wordt en de Koning, hoewel het hem als symbool erkent, geen trouw meer verschuldigd is. India behield daardoor echter het recht de geheime bijeenkomsten van het Gemenebest bij te wonen en in tijd van nood een beroep op de strijdkrachten van het Gemenebest te doen. Tal van Zuid-Ieren vragen zich nu af of het ver standig is geweest in deze tijd, die steeds meer streeft naar een samen bundeling van kleine eenheden tot gro tere groeperingen, zich geheel af te scheiden. Maar tenslotte wil ook de Raad van Europa iets van zo’n groepe ring zijn, al is de band nog heel, heel los en breekbaar, terwijl het Gemene best zijn eenmaal zeer strakke banden losser maakt. Wie weet groeit dat alles op deze wijze niet nog geleidelijk naar elkaar toe. Dat de voorlopige Duitse grondwet bepaalt dat een deel der sou- vereiniteit mag overgedragen aan inter nationale lichamen wijst er trouwens ook al op dat er iets veranderd is en iets groeit, heel teer nog wel, maar dat tot iets groots kan worden als het in V.V.D.: Vis, A. H.; Priester, J. E. Bosma, P.; van der Werf, T.; King ma geb. Steenhoek, A. S.Vrolijk, H.: Zandstra, T.; Pasma geb. Geertsma, A. T.; Ooms, G. C.P.N.: Koolmoes, R.; Schaper, K.; Meijer, C.; Koenen geb. Wiersma, F.; Wouda W.; Dotinga, P.Schaper geb. Tolman, A.Dantuma, L.Pieters, R. Mollema geb. Langius, A. Wymbritseradeel. C.H.: Hofstra, C. H., Nijland; Schaap, R., Heeg; Okma, B. K., Woudsend; Gerbrandij, G. M., Nij land; Osinga, A. A., Jutrijp; Westra, M., Gaastmeer; Bootsma, H. J., Loën- ga; Nauta, R. M., Oppenhuizen; Jouwsma, F., Oudega; Kornelis, A., Goënga; Breeuwsma, J., Abbega Santema, P., Scharnegoutum; Bak ker, S., Gaastmeer; Jellema, S., Hommerts; Feenstra, J-, Hommees. R.K.: Brandsma, K„ Scharnegou tum; Brouwer, Tj., West tem; Potma, Joh., Heeg; Terwisscha van Schel tinga, Th., Tirns; Landman, Jac.. Wt-athem; de Jong, Luk jen Wouds end; Rijnja Lzn., F., Woudsend; Kui pers, Jac., Westhem. A.R.Jouwsma, G., Oppenhuizen; Jongstra, Joh., Heeg; Waltje, H., Oosthem; Dijkstra, P„ Tirns; Nauta, O. , Woudsend; Miedema, G., Gauw; Sijbrandij, K., Abbega; van der Laan, P. , Scharnegoutum; van Popta, A„ Oudega; de Boer, M. G., Nijhuizum. P. v. d. A.: Kramer, B., Oudega; Schengenga, J., Heeg; van der Goot, H., Oudega; Wiegersma, Th., Wouds end; Bergstra, L., Woudsend; van Brug Sr., H., Heeg; van der Veen, B., Oppenhuizen; de Vries, J. J., Wouds end; Hartstra geb. Jansma, K., Uit- wellingerga; Hof geb. Roelsma, H„ Gaastmeer. GEMEENTERAADSVERKIEZING Ingediende candidatenljjsten Sneek. C.H.: Lindeman, O.; de Boer, J.; de Jong, K.; Esselbrugge, A.; Boom- sma, G.; Falkena, P.; Haanstra, J.; Nauta geb. Brinks, H.; Zeilstra, J.; Jorritsma, W. K.V.P.: Disse, G. F.; de Vries, J. P.; ten Dam, D.; Postma, P. J.; Mous, J.Witteveen, F. A. L. F. A.R.: Blok Fzn., J.; Boeijenga, F.; Groeneveld, F. K.; Langius Jr., W.; Knol, M.; Wind, H.; Havinga, ri. Zwaagman, A.; Reehoorn, G.; Sij> sma, K. P. v. d. A.: van der Veen, P.; Fijl- stra, H. W.; Spaander geb. Kok, M. S.; Brinksma, B.; van der Wal, S.; Martens, J.; de Haan, E.; Terpstra, L.; Kuipers geb. Arema, G.; Koel- stra, G.; Boonstra, M. A.; Lichthart, Tj.; Hollander, F. D.; de Vries, W.; Werkhoven, J.; van den Bosch, B.; SNEEKER NIEUWSBLAD De voorlopige grondwet der West- Duitse federale republiek is door de grondwet-gevende vergadering te Bonn goedgekeurd. West-Duitsland krijgt een voorlopig bestuur van 18 leden, socia listen en christendemocraten hebben er elk 7 leden in, de vrije democraten 2, de Centrumpartij en de Duitse partij elk 1. De v:ag van de nieuwe West-Duitse republiek zal opnieuw rood, goud, zwart zj’n, ook Oost-Duitsland heeft trouwens die kleuren aangenomen. Dat de grondwet, die de goedkeuring der Westelijke geallieerden behoeft, welke verzekerd is door voorbesprekingen, een democratisch karakter draagt, spreekt. Eer. meuwigheidje is, dat ze voorschrijft dat de regering alleen ten val gebracht kan worden door een motie van wan trouwen. welke ook tevens een nieuwe rijkskanselier aanwijst, een rijkskanse- Uei is nl. weer leider der regering, zo als een president leider van de staat zal worden. Door deze bepaling nu hoopt men te voorkomen dat een regering door een samengaan van allerlei totaal in ideaal verschillende politieke groepe ringen ten val zal worden gebracht, om dat deze het nu te voren al eens zullen moeten zijn over de persoon van de nieuwe regeringsleider. De grondwet is aangenomen met de stemmen van de communisten en enige Beierse afgevaar digden tegen, de Beieren, die altijd naar een zo groot mogelijke zelfstandigheid binnen het rijk hebben gestreefd, hadden ook nu groter zelfstandigheid voor de afzonderlijke staten gewenst. Dat de communisten tegen stemden is begrijpe lijk, ze werken niet mee aan de vorming van een aparte West-Duitse staat, ze willen een verenigd Duitsland. Dat is trouwens ook de wens der andere par tijen en het voorlopig karakter van deze grondwet vloeit voort uit aller wens dat Oost-Duitsland straks met het Westen verenigd zal worden, waarna men, als ook het toezicht der geallieerden is op geheven, een definitieve grondwet door een verenigd en vrij Duits volk zou wil len zien aangenomen. Intussen is dit alles nog zover niet. Minister Bevin die in West-Duitsland is geweest heeft de bevolking daar de verzekering gegeven dat wat er ook uit de conferentie met de Russen, welke te Parijs zal worden gehouden, zal voortkomen, een regeling geenszins de democratische inrichting van het Duitse staatsbestel zal mogen aantasten. Over het resultaat der be doelde ontmoeting met de Russen, wel ke op 23 Mei, nadat de Westelijke ge allieerden hebben voorvergaderd terwijl de blokkade van Berlijn nu reeds is opgeheven, zal beginnen, wordt veel ge speculeerd. Maar het heeft geen zin er op in te gaan, al spoedig zal immers blijken wat de Russen willen en dan zal men ook beter kijk hebben op de alge mene lijn waarlangs de wereldpolitiek zich straks zal bewegen. Intussen ver slapt het Westen niet in zijn pogingen zich te organiseren. Te Londen zijn de 10 landen die met elkaar werken aan een samenwerking der Europese landen over zo breed mogelijk gebied, buiten het militaire, het eens geworden over het statuut voor de Raad van Europa. Deze zal gevestigd worden te Straats burg evenals de Algemene Vergade ring, welke deze Raad van advies zal dienen. Alle landen die werkelijk de democratische beginselen zijn toege daan, kunnen toetreden. Griekenland en Turkije hebben reeds aangevraagd dat te mogen doen en daartegen schijnt geen bezwaar te zijn- Dat Straatsburg als zetel gekoz n is van de raad, dankt het er aan dat Frankrijk de stoot gaf aan de dat Frankrijk de stoot gaf totstandkoming van dit be scheiden begin van een Europese sa menwerking, welke naar men hoopt de kiem zal bevatten voor een toekomstige Ver. Staten van Europa, maar ook aan het feit dat het een aannemelijk cen trum lijkt voor een lichaam, dat straks misschien ook Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland zal omvatten. De eisen van democratie welke men stelt voor de toetreding maken het op dit moment onmogelijk Spanje op te nemen. Daar zal eerst nog het een en ander moeten veranderen voor het acceptabel is. Ook al had Franco dan vorige week een kleine genoegdoening toen de politieke commissie van de alg. vergadering der Ver. Naties met 25 tegen 16 st. en 16 onthoudingen besloot, dat de leden der V. N. weer vrij zouden zijn in het be- palen hunner diplomatieke verhoudingen tot Spanje. De Zuid-Amerikaanse sta ten kregen dit voorstel er door met steun van de Arabische landen, die spe culeerden op Zuid-Amerikaanse hulp bij kwesties die hun interesseren als bijv, de toelating van Israël tot de V. N., welke echter toch niet meer te keren was. Maar dit besluit der politieke commissie zal Franeo in feite niet verder brengen, daar het in de Algemene Vergadering der Ver. Naties, waar een tweederde meerderheid nodig is toch wel zal wor den verworpen. Komt Spanje, zoals hierboven gezegd, dus zeker voorlopig niet in aanmerking om als lid in de Raad van Europa te worden opgeno men, Ierland, dat zich van alle andere verbintenissen in West-Europa tot nog toe verre hield, behoorde in dit geval zelfs bij de landen, die de Raad op richtten. Maar deze Raad en zijn advi serend lichaam moeten zich dan ook verre houden van alles wat op militaire verbintenissen gelijkt, en het is van deze dat de Ieren niets willen weten zolang Noord-Ierland niet in hun republiek is Zwier, J.; Kracht, K. 1. a a i. s, 1 M i. s l, I. 3- c: V. A 3-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1