MIDDERNACHT I Indonesië INSPECTIEVERGADERING SNEEK I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, W fMBRITSERADEEL en IJLST 4e JAARGANG No. 38 DINSDAG 17 MEI 1949 17 Detective roman uit donker Amsterdam door PIEI KLOPPERS Redacteur t L. KIEZEBRINK Redactie-adce.KLE1NZAND 7 - Tel. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijf boats Nieuwsblad >n J Ml k j2| SNEEKER NIEUWSBLAD De regering verklaart: de re' I FEUILLETON i STRIJD MOET PLAATS MAKEN VOOR OVERLEG. Verschijnt Dinsdags en Vrijdags Aardrijkskunde-onderwijs vol gens de nieuwere opvattingen voor L.O. en U.L.O. INSTRUCTIEVE SCHOOLREIS SNEEK 194». Advertentieprijs 15 ct. per tn.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per halt jaar. Jiro 50748 ten name van drma E. J. Drijfhout, Sneek 'ministratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink en Co. Kantoor Grootzand 55 Telefoon 3005 (K 5150) ste ng na ief .de .er die be- i ran 1 sr- 1 de I MILITAIR VLIEGTUIG NEER GESTORT OP JAVA. Acht doden. Een B 25 van de militaire luchtmacht in Indonesië, die op weg was van Djokja naar Batavia is in de buurt van Kroja in Midden-Java neergestort. De acht in zittenden, alle militairen, zijn om het leven gekomen. De namen van de zes slachtoffers, die tot het Koninklijk Ne derlands Indonesische leger behoorden, zijn: eerste luitenant-vlieger W. J. van der Plaats, bestuurder; luitenant-kolonel R. E. Jesserun, ridder M.W.O. vierde klasse, staf-officier technische zaken bij de militaire luchtvaart; luitenant-kolo nel J. W. Gerharz, staf-officier lucht- vaartzaken bij de militaire luchtvaart; sergeant-majoor radiotelegrafist H. F. van der Heide; sergeant-boordmecano, H. C. Bartelings en soldaat leerling- vliegtuigmonteur G. E. Durand. De na men van de twee andere slachtoffers, een officier en een soldaat van de Ko ninklijke landmacht kunnen nog niet worden gepubliceerd, daar de familie leden nog "iet zijn ingelicht. Plotseling greep hij de vrouw bij een arm en snauwde: „Huil niet, en zeg wat u weet, dat zal u goed doen!” Voordat zij antwoorden kon, kwam echter Nellie, de meid, toegelopen, of liever toegesprongen. Zij deed de detective denken aan een kat, een lenige, lelijke kat, met boosaardig schitterende ogen. Zij sloeg haar armen be schermend om de actrice heen, begon haar te troosten, en keek Middernacht aan of zij hem wilde verscheuren. „Een mooie meneer bent u”, siste ze. „Is het uw ge woonte een arme vrouw de stuipen op het lijf te jagen? U moest met mij te doen hebben, ik had u allang de kamer uitgebonjourd!” „Hou je bedaard meisje”, zei Middernacht. „Dacht je dat ik hier voor mijn pleizier was? Het is heel aardig van je, dat je juffrouw Basquette in bescherming neemt, maar nu moet het uit zijn. Ga de kamer uit tot ik je zeg dat je weer binnen kunt komen”. „Waarom maakt u haar overstuur?” hield de meid koppig vol. „Zij heeft niets gedaan. Een hart van goud heeft ze, voor iedereen is ze even goed”. „Mond dicht”, gromde de detective, die er zich wel van bewust was, dat hij kostbare tijd verloor: het psy chologisch moment, waarop de actrice wellicht alles zou zeggen, wat ze op haar hart had, zou weldra voorbij zijn. „En gauw de kamer uit of ik reken je ta**. „,Zal me een zorg zijn”, antwoordde de meid. „U moet maar doen wat u niet laten kunt, maar haar zult u geen haar krenken”. Middernacht bevond zich in een lastig parket. Tegen- ONZE VERLIEZEN IN INDONESIË. In een nieuwe verlieslost door de re gering gepubliceerd, worden de namen bekend gemaakt van 10 gesneuvelden van de Kon. Landmacht, onder wie geen Friezen, en 9 leden van het K.N.I.L., alle Indonesiërs. Hinderlaag in Malang. Uit Malang wordt gemeld, dat kort na elkaar een naar huis fietsende Euro peaan en een ambtenaar van de ge meentelijke waterleiding op dezelfde plaats werden beschoten. Eerstgenoem de werd door een rugschot gedood, de ander werd ernstig gewond naar het hospitaal vervoerd. beide frouljue wie der in lyts biwiis fan. len ding wie üs min nel ’t sin. Der waerd net iepene en gjin tankwurd sprutsen, dat wie net yn oarder. Nei’t men my fortelde, wie dizze joun op tou set troch in pear leafhawwers goed en bést, mar dit selskip fortsjinnet efkes wolkom hjitten to wurden en Snits hat hjir hwat goed to meitsjen. Barend en har, wy forwachtsje jimme wer, faeks takommene hjerst, mar dan sil ’t better yn oarder. ABE BROUWER. zware motor boot, en dan trillen ze even mee, lachende kinderen. Nog even luisteren naar de leiding Het fluitje klinkt, de kapitein geeft het signaal „Los de touwen” en dan varen we! Even schiet er een brok in de keel van veel ouders, maar ze weten hun robbedoezen zal het aan niets ontbreken en het wuiven be gint, van weerszijden. Ouders en belang stellenden lopen mee, nog wordt er ge roepen en gepraat. De heer Miedema maakt z’n eerste opnamen voor een spe ciale film ja zeker film, pers alles mee -*■ en dan: uit meer dan hon- van de Frico is nu t.b.c.vrij en maat- blijkt uit het feit dat er op het ogenblik regelen zijn genomen om het ook ver- in Nederland ongeveer 5000 personen der vrij van de t.b.c. te houden. Alle pro- j zijn, aangetast door t.b.c. van het rund. Maar dadelijk. Waarvoor? Dat zal ik je zeggen als je hier bent. Nee, heus door de telefoon gaat het niet. Dank je hoor!” Zij hing de haak op, en ging naar een klein zijvertrek, gevolgd door de meid. Intussen liep Middernacht in gedachten de kamer op en neer. De moord op de huisknecht was geheimzinni ger dan ooit en telkens als de detective een spoor meende te ontdekken, draaide het op het laatste ogen blik op niets uit, en kon hij weer van voren af aan beginnen. Aan verdachten geen gebrek, maar dat maakte de zaak niet eenvoudiger. En het mooiste was, dat de eenvoudigste oplossing wel eens de juiste kon zijn. Wanneer de Dolle, de inbreker, ondanks zijn hard nekkige ontkenning, de dader wasMaar neen, Middernacht kon en wilde deze oplossing niet aan vaarden. Zijn instinct zei hem, dat niet de Dolle de kris in het hart van het slachtoffer had gestoken, en boven dien had die Ida Basquette niet op het punt ge staan de naam te noemen van iemand, die zoal niet de dader, dan toch de man geweest was die een bedreiging had geuit „Dus tóch!” die twee woorden betekenden iets, al wilde de soubrette er een onschuldige uitlegging aan geven. Wie tóch, wat tóch? Had zij gedacht aan Jan Heeringa Had de zoon van de bankier in een opwelling van drift, of omdat de man iets wist, dat niet aan de grote klok mocht worden gehangen, gestoken? Had hij het misschien gedaan, omdat de knecht het tweetal, de zoon en de actrice, op heterdaad betrapt hadbij het stelen van het collier, dat zelfs bij een heler nog een aanzienlij) bedrag moest opbrengen, aanzienlijk ge noeg in ieder geval, om er de schulden mee te betalen van de jonge Heeringa en hem en zyn vriendin geld te verschaffen om in bars te zitten en dure diners te be kostigen? Ook was het zeer verdacht dat Heeringa na de moord over geld scheen te kunnen beschikken om zijn minnares dure cadeautjes te geven. Wel konden die op crediet zijn gekocht, maar verdacht bleef het. Wordt vervolgd. De Minister van Overzeese Gebieds delen a.i. mr. Van Maarseveen heeft Donderdagmiddag namens de regering een verklaring met betrekking tot In donesië afgelegd. Op voorstel van de voorzitter werd besloten de beraadsla ging over de verklaring uit te stellen tot Dinsdagmiddag 1 uur. Nadat de minister een resumptie had gegeven van de inhoud der verklaringen van Indonesische en Nederlandse zijde, die aan de overeenkomst van 7 Mei voorafgingen zei de minister, dat de re gering de verantwoordelijkheid van de thans ingeslagen weg aanvaardt en dat zij zich tot dit besluit heeft laten leiden door de overweging, dat de gewenste opbouw van de Ver. Staten van Indo nesië als een souvereine staat en de tot standkomt van de Unie vroeg of laat zou eisen, dat de strijd die thans wordt gevoerd, plaats maakt voor overleg. Hoe eerder dit overleg begint, hoe eerder een eind kan komen aan de offers van mensenlevens, die slechts verantwoord zijn, zolang zij het mindere kwaad vormen, zolang zij de tol zijn, die betaald moet worden aan een betere toekomst, welke zonder deze offers niet bereikbaar is. Maar zodra de verant woordelijke politieke leiders van een volk de redelijke mogelijkheid zien om langs vreedzame weg tot een oplossing te komen van een probleem als dit, waaronder het bestaan van bijna 100 millioen mensen nu reeds sinds vele ja- ren gebukt gaat, zijn zij verplicht deze mogelijkheid niet onbeproefd te laten voorbijgaan. Naar de vaste overtuiging van de re gering is zulk een mogelijkheid thans aanwezig. Indien beide partijen er naar streven de moeilijkheden te verkleinen, die elk van haar thans op eigen terrein ongetwijfeld ondervindt, maar die in het licht van het op korte termijn te bereiken doel van de Ronde-tafelconfe- rentie van snel voorbijgaande aard zullen zijn, dan zal in onderlinge samenwerking een werk tot stand gebracht kunnen worden, dat straks tot zegen zal strek ken van de vrije en souvereine volken van Indonesië en Nederland. Van overheersend belang zijn de goede bedoelingen. In het licht daarvan ver bleekt de betekenis van bepalingen, die op zichzelf een van beide partijen zwaar kunnen vallen en zelfs te zwaar zouden zijn, indien zij aan de goede bedoelingen van de wederpartij zou moeten twijfelen. De minister uitte de wens, dat een nieuwe geest zal intreden, waaruit men de kracht zal putten om de in het ver leden begane fouten te vermijden en aan het lot van de volken van Indonesië en Nederland een beslissende kentering ten goede te geven. De B.F.O. heeft haar volledige instemming gehecht aan de gang van zaken; haar voortdurende medewerking aan de verdere ontwikke ling is volstrekt onmisbaar. VEESTAPEL VAN ALLE LEVERANCIERS AAN DE FRICO T.B.C.VRIJ. Al het vee waarvan de melk geleverd wordt aan de 49 deelgenoten fabrieken zijn dus t.b.c.vrij, en wat dit betekent PERSONEEL VAN ONDERNEMING VERMOORD. Uit een hinderlaag zijn doodgeschoten de heer H. A. Kernkamp, administra teur van de rubberonderneming „Tjiban- tjet”, alsmede een nog niet bekende Europeaan en een ondernemingswach- ter. Het drietal, dat in een jeep was ge zeten, werd beschoten tussen de onder neming en Tanggeung, ten Noorden van Sindangbarang in Z.-Prinagan. De on derneming was enige weken geleden vanwege de in deze streek heersende onveiligheid op militair bevel gesloten. De administrateur had zich naar de onderneming begeven om de situatie op te nemen. Na enige inleidende woorden over voor- en tegenstanders van vernieuwing (in werkelijkheid zijn de laatsten er volgens spr. niet) stelde hij vast, dat de vernieuwing zich in de allereerste plaats in dienst stelt Van de algehele vorming van het kind, dat thans nog met te veel geleerdheid wordt volgepompt en daar door veel vergeet. Daarbij dient niet al- ducten van de Frico, gefabriceerd uit de ongeveer 450 millioen kg. melk welke deze fabrieken jaarlijks ontvangen, overeenkomst en vrezen voor terugkeer van het republikeins gezag in hun ge bied. Van Nederlandse zijde wordt ech ter te kennen gegeven dat een speciale delegatie van het Bijzonder Federaal Overleg, waarin zowel Zuid-Sumatra als Tapanoeli vertegenwoordigd waren, haar goedkeuring aan de overeenkomst hechtte. dolven, deed hij in geen geval. „Wat ik weten wil vroeg hij bedaard. „Ik wil weten wat u bedoelde toen u uitriep: Dus toch! Dat hebt u geroepen, juffrouw Basquette, en ik wil weten wat u ermee bedoelde. Wie heeft tóch de moord gepleegd? Hoe is zijn naam? Of aan wie dacht u, toen u riep: dus tóch?” „Ik wasik was vreselijk zenuwachtig. Ik heb u al gezegd, dat ik me ziek voel. U hebt me angst aange jaagd. Ik wist niet wat ik zei. Mijn woorden hadden in ’t geheel geen betekenis, werkelijk niet”. „Als u denkt, dat u dat spelletje met mij kunt spelen, hebt u het verkeerd”, zei de detective grimmig. „U hebt u versproken, versproken, hoort u, en u hebt te kiezen of te delen: u zegt de waarheid, of ik neem u mee, en stel u in verzekerde bewaring, tot het u schikt uw mond open te doen”. De actrice gaf geen antwoord, maar ze stond op en liep naar een muurkast. „Wat gaat u doen?” vroeg de detective. „Een mantel en een andere japon krijgen”, antwoordde zij kalm. „Ik heb niets te zeggen en ik zal dus wel met u mee moeten gaannaar de gevangenis”. „Precies”, zei Middernacht. „Kleed u vlug, alstublieft. Ik heb nog meer te doen vandaag”.' „Wilt u me niet een minuut of tien geven. Ik wou een vriendin telefoneren om hier te komen en mijn kamer nu en dan wat op orde te houden. Ik heb hier nogal een en ander wat nu juist niet voor vreemde ogen bestemd is, en ik weet niet hoelang ik onder arrest zal worden gehouden”. „Ik geef u precies tien minuten, om een en ander te regelen”. „Dank uNellie!!” De actrice had de meid nauwelijks geroepen, of zij was al in de kamer. Haar meesteres nam de telefoon, die op een tafeltje naast haar Hts-jumeaux stond, en draaide een nummer aan. „Ben jij daar, Jetje? Wat, nog in bed? Jij luilak. Zeg, zou je zo gauw mogelijk hier kunnen komen? Teleurstelling op Sumatra. Afgevaardigden van Zuid-Sumatra, inclusief de Lampongs en Benkoelen, van Djambi, van Riouw, van Sumatra’s Westkust, van Tapanoelie en van Su matra’s Oostkust hebben bij de Unci, bij de minister van Overzeese gebiedsdelen en de Tweede Kamer bezwaren inge diend tegen enige punten van de over eenkomst tussen de Nederlandse en re publikeinse afvaardigingen gesloten. Zij ontkennen gehoord te zijn over deze leen aandacht te worden geschonken aan het geheugen en het leren denken, maar ook aan de ontwikkeling van de karaktereigenschappen van het kind. Voor het leren denken is aardrijkskunde een belangrijk en uiterst geschikt vak, maar omdat het kind in aanschouwe lijke beelden denkt moet het onderwijs ook aanschouwelijk zijn. Het moet daar om steunen op directe aanschouwing van de omgeving, dus heemkundig ge oriënteerd en niet wetenschappelijk zijn omdat het kind geen begrip heeft voor logica. Het spreken over karaktervor ming achtte spr. in deze bijeenkomst niet gewenst omdat men dan gemakke- lijk op principieel terrein komt, en daar om ging hij direct over op de algehele vorming van het kind, het doel van het onderwijs en dus een zeer belangrijk ding. Hij ging zeer uitvoerig op dit on derdeel in, waarbij hij o.a. betoogde dat men de kinderen moet leren doen, om dat dit in dienst moet staan van hun geestelijke vorming, en behandelde ver volgens het aanschouwelijk aardrijks kundig onderwijs in details. Hij stond daarbij eerst stil bij het onderwijs in richting, afstand en plattegronden, waarbij hij een eenvoudige practische methode aan de hand deed waarbij het kind zich plaatselijk in de klas op de windrichtingen kan oriënteren en waar bij het ook voldoende kijk krijgt op de windstreken. De ontwikkeling van het ruimtebegrip is voor het kind ook uiterst belangrijk; het moet leren zich de ruimte in te denken en daarom be paalde afstanden als ijzeren cijfers in het hoofd hebben, bijv, die van honderd meter, de hoogte van de school, van de kerktoren enz. Hebben ze op die manier voldoende afstand leren schat ten, dan kan men overgaan tot de plat tegrond, waarbij een zandbak, waarin de kinderen en de onderwijzers zelf platte gronden kunnen maken, een eenvoudig, maar zeer practisch hulpmiddel is. Vol gende stappen zijn dan het zien en in vullen van kaarten, temperaturen, neer slag, windrichting, enz. Muziek bij het aardrijkskunde-onderwijs is ook zeer aan te bevelen (voor het laten horen van' volksliederen, nationale zangen enz.) terwijl ook de film en de filmstrook hier bij zeer goede diensten kunnen bewijzen. De film is echter niet voor alles ge schikt, in ’t bijzonder niet voor het geven van details of voor verduidelijking van begrippen omdat zij veel te vlug gaat. ïn dat geval neme men de film strook. Sprekers eindconclusie was ten slotte, dat al deze vernieuwingen geen ingrijpende veranderingen in de school betekenen, daar alleen de leervormen worden gemoderniseerd. Tot slot lichtte bij zijn belangwekkend maar moeilijk te volgen betoog toe met een aantal lantaarnplaatjes, met welke vertoning de morgenbijeenkomst beëindigd werd. ’s Middags volgde nog een lezing met films van de Bataafse Petroleum Maat schappij over de opsporing en winning van aardolie, waarnaar met veel be langstelling geluisterd en gezien werd. Aan deze vergaderingen was tevens een keurige en uitgebreide expositie van leermiddelen verbonden, die door de fir ma’s Wolters, Noordhof en Dijkstra te Groningen, Iddink te Ede en Nijgh en van Ditmar te Scheveningen in de foyer was ingericht, en zowel voor de aanvang van de morgenbjjeenkomst als tijdens de middagpauze druk bezocht werd, ’s Mor gens was de aantrekkingskracht blijk baar zo groot, dat de vergadering pas 25 minuten na het aangekondigde tijd stip kon beginnen. Voor de traditionele inspectievergade- ring van het l.o. in de inspectie Sneek, die Donderdag in Amicitia alhier ge houden werd, bestond wederom grote belangstelling, waarover de voorzitter, Inspecteur R. J. Sipkens, zijn grote vol doening uitsprak. Hieruit blijkt nl„ al dus spreker, dat deze vergaderingen zin hebben en ondanks principiële verschil len, samenbinden. Wij voelen ons nl. allen dienaar van de Nederlandse school en opvoeders van het Nederlandse volk en als zodanig is onze school hoogst be langrijk en onze verantwoordelijkheid groot. Het onderwijzerscorps in de in spectie Sneek is zich die verantwoorde lijkheid ook bewust, en verricht zijn taak met toewijding en ijver. Na een kort „ambtelijk” woord waarin spr. o.a. betoogde, dat men in hem niet te veel de ambtenaar moet zien deed hij enige mededelingen, in de eerste plaats over de leidraad van de hoofdinspectie die geheel herzien en reeds ter perse is en waarvan hij aanschaffing en bestu dering aan iedere leerkracht aanbeval. Later zal spreker deze in een aantal re gionale bijeenkomsten behandelen. De onderwijsvernieuwing is op weg, en de vakorganen ontwikkelen een grote acti viteit. De bouw van scholen begint langzamerhand op gang te komen (in spr. inspectie wordt het gehele verlang lijstje afgewerkt), maar minder tevre den was spr. over de houding, het ge drag, de manieren en de stijlen van de kinderen, die sterk uiteen lopen en in verschillende scholen veel te wensen overlaten. De school, die hier een be langrijke taak heeft, kan echter veel be reiken, ook bij de volwassenen, en daar om gaf hij deze aangelegenheid gaarne aan de aanwezigen in overweging, en zo mogelijk ter afdoening. Aan de be stuurstafel hebben enkele mutaties plaats gevonden, doordat enige be stuursleden wegens vertrek of het ver laten van het onderwijs hebben be dankt. Hun werd 'ank gebracht voor het werk dat zij voor de inspectie-ver- gaderingen hebben gedaan, waarna de voorzitter mededeelde, dat thans ëen reorganisatie in het bestuur tot stand is gebracht, doordat de schoolbesturen van de drie verschillende richtingen er thans ook in zijn opgenomen. Het open baar onderwijs is vertegenwoordigd door burgemeester L. Rasterhoff, het prot. chr. onderwijs door de heer Blok, en het Katholieke onderwijs door pastoor Metz Lemmer. Na ook nog de beide schoolartsen, de heren Nieuwenhuis en Reekum te hebben verwelkomd, Proloog. Misschien, waarde stadgenoten, heeft u indertijd ietwat zuur gekeken toen schoolkinderen u de deur platliepen met loten voor bovengenoemd doel. Natuur lijk bent u geëindigd met de hand over uw beurs te strijken, maar toch heeft u gemompeld.... misschien: „Instruc tieve schóól reis1 Wat is dat eigen lijk En hier hebt u het antwoord! Bij Wouda’s Meelfabriek daar ligt ie de knoert van een boot! Daar ligt ie al enige dagen, en mannen en vrouwen hebben hem gereed gemaakt voor de tocht met meer dan honderd schoolkin deren naar Staveren, Amsterdam, Mar ken, IJmuiden en de grote havens! Met hoeveel hartstochtelijk verlangen heb ben ze naar hem uitgekeken, de kinde ren en nu ligt ie daar breed, hoog in z’n helderwitte verf en de Friese vlag achterop. Och ja, die kinderen! Ze wa ren niet te houden de laatste dagen, met hoeveel zorg werd het briefje bestu deerd, wat ze mee moesten nemen, hoe vaak werd moeder niet opgeschrikt door één of andere kreet van „moeder, m’n slaapzak! Moeder, een naaizakje. Moe der maar moeder ging haar gang. Net of een moeder iets zou vergeten. En wat is er voor nodig geweest om alles voor elkaar te krijgen. Nieuwe matras sen inventaris, ja noem maar op. Maar het is er! De organisatie klopt als een bus! En dank zij uw hulp! Maandag morgen afvaart. Ja, het staat er zo rustig, zo gewoon, maar een storm lijkt maar een lentewindje bij deze Maandagmorgen. Er waren er, die om vijf uur al voor moeders bed stonden, die eerst haar, toen vader, toen al de anderen wakker maakten en hielden! „We moeten nog dit en we moeten nog dat toe moeder kom er nu uit!” ,,’t Lijkt wel of jullie een wereldreis gaan maken!” bromt vader. Maar dat gaan ze ook maken vader! Voor hen is deze reis, deze schoolreis iets gróóts, dat ze nooit weer zullen vergeten. Stel je voor met meester op reis! Inplaats van in de banken, nu zelf zien en ondervin den! Daar komen ze aan de reizigers. Eerst kalm en rustig naast vader en moeder, maar dan ineens schieten ze vooruit, stoten een indianengeloei uit en vliegen met deken en koffertje slinge rend op rug en aan de hand op de grote „Expres” a£’Het is een feest van blijde jonge stemmen, het wordt een sym phonic van uitroepen, kreten, roepen, lachen totdat kapitein v. d. Brink de éen duw geeft. Dan trilt de de j van i gaf spreker het woord aan de heer A. i W. Barten uit Wassenaar, die een’ in leiding hield over over een vrouw kon hij moeilijk geweld gebruiken, en het meisje was blijkbaar te woedend om naar rede te luisteren. Hij gooide het dus over een andere boeg. „Meisje”, zei hij bedaard, ,,’t is mijn plicht je meesteres te ondervragen. Als dat hier onmogelijk is, zal ik haar onder arrest laten stellen. Stuur je daar op aan?” Dit argument maakte meer indruk; het meisje nam aarzelend haar arm van Ida Basquettes schouders, en keek haar medelijdend aan. „Ga nu meisje”, zei Middernacht, en wees naar de deur. Inmiddels had de actrice haar zelfbeheersing terug ge kregen, zij was geen kind, en al waren haar zenuwen haar soms de baas, zij wist zich toch altijd weer te bedwingen. Ook gaf zij er zich nu rekenschap van, dat haar ontsteltenis de detective verdacht moest voorko men, zo kalm als zij kon, zei ze „Ja, ga nu maar Nellie, laat me even met meneer alleen”. Het meisje keek Middernacht boos aan, en ging. Bij de deur stond ze stil, en wierp hem nogmaals een blik toe, alsof ze zeggen wou: denk er om dat je met mij te doen krijgt als je het haar lastig maakt! Toen verdween ze en de detective vendde zich tot de ster van het voetlicht. „Verzwijg niets”, raadde hij, „ontlast uw geweten. U bent oud en verstandig genoeg om te begrijpen, dat u zichzelf veel last kunt besparen door ronduit te zeggen wat u weet”. „Maar wat wilt u dan eigenlijk weten?” ontweek zij. De detective begreep, dat het psychologisch moment voorbij was, en dat deze vrouw weer op haar hoede was, al zat zij nog zo ontdaan met haar verscheurd zakdoekje haar ogen te wrijven. Hij was zijn tijdelijk overwicht op de vrouw kwijt, zij zat nu tegenover hem zoals zij op de toneelplanken zat tegenover het publiek, ieder woord berekenend: Nellie, de meid, had zijn kans om iets te weten te komen, bedorven. Maar Middernacht was geen man, die gauw de moed opgaf, en laten merken dat hij het onderspit had ge- ENGELSE SCHOOLJONGENS OP ZEILEXCURSIE NAAR SNEEK. Wij hebben bezoek g’fehad van Lt. Commander Douglas Dixon, D.S.C., een bekende figuur uit de Engelse zeilers- wereld, die bezig is zeilexeursies voor te bereiden van Engelse schoolleerlingen voor deze zomer mét als basis Sneek, of liever het Paviljoen aan het Sneeker Meer, waar het schip „Hoop op Zegen” als hoofdkwartier zal dienen. Dergelijke excursies heeft Lt. Commander Dixon in 1947 geleid in het noorden van de Both- nische golf, met als hoofdkwartier het eiland Mannö. Toen was er een gezel schap van 20 Engelse scholen gevormd en 9 Zweedse jongelui voegden zich daarbij. Ook ditmaal is er gelegenheid voor Nederlandse jongens van niet jon ger dan 13 jaar zich bij het gezelschap Engelsen te voegen. Er staan ditmaal 3 excursies naar Sneek op het programma nl. van 30 Juli tot 14 Aug., 13 Aug. tot 28 Aug. en 27 Aug. tot 11 Sept. Mevr. Dixon belast zich met haar staf met de verzorging der knapen die in allerlei typen boten zullen zeilen, en tochten in de omgeving van Sneek maar ook ver daar buiten zullen maken. Voor de voor waarden waaronder Nederlandse jon gens kunnen deelnemen moeten we ver wijzen naar mr. Dixon zelf wiens Engels adres is: Lt. Commander Douglas Dixon D.S.C. yacht Dusmarie Chelmondiston near Ipswich, doch waarschijnlijk zal men ook aan het Paviljoen Sneeker Meer wel .inlichtingen kunnen krijgen. Selskip Barend v. d. Veen. „IN HEIDEPYK”. Yn ’e deiblêdden hiene wy lézen dat dit foar Bai-end de 2000e kear wie dat er op ’e planken stie, mar dat sei üs dizze joun net folie. Hrfant dit wie net de joun fan Barend, noch fan it selskip, dit wie de joun fan Yfke de „heidepyk” en fan aide Tjitte fan Es twadde bi- driuw, earste toaniel. Selden ha wy moaijer en better toaniel sjoen, as dat taferiel. Hja moasten ek de oare bi- driuwen spylje, wis, mar dy foelen wei. Alles hwat in minske dwaen kin, mei eagen, hannen en müle, ja mei neat seis, dat waerd der spile enbilibbe Doe wie ’t net to fornimmen dat dit stik al fan forline hjerst alle jounen giet tink ris ta alle jounen itselde sizze, itselde dwaen. En dochs, dit bigenedigde famke spile as hie hja krekt de rol leard, en as wie hja bliid, dat hja spylje mocht. En allyk wie Barend as de hide heal forlamde boererintenier v. Es, dy’t troch syn soan en de famylje allinne noch mar duldde wurdt, om’t er jild hat en dy’t by it ienfaldige spontane famke oanhald fynt. Dit famke is in kunsteneresse! Mei dit stik smyt de skriuwer efkes in skril Ijocht op ’e wrald, in femylje dy’t der op üt is om sa gau müglik in aid man yn ’t grêf to krijen, dy’t derby ek noch in famke üt in bende opnimt, omt dümny der efter sit dit bern wol „opfied” mar har ta- gelyk neat bisparret en as dizze stak ker dan in great legaet tamakke wurdt, dan bisykje se om it har to üntfyt- manjen. Notaris sil omkocht wurde en it famke dat gjin torstén fan jild hat en ynpleats fan f 30.000, f 3000 yn ’e holle hat .fornimt der neat fan. As notaris der lykwols net op yngiet, dan bisykje de alden om harren soan, dy’t wol mei it famke op hat en hwer’t hja earst pür op tsjin wlene, oaninoar to keppeljen. Dan komt it léste toaniel Yfke komt op yn har aide klean en klapt de klean dy’t se fan mefrou krigen hat fül op in stoel del. „Der leit jimme biskaving!” byt hja der üt en fordwyntOp dat stuit laitsje de minskenO wis it hat de hiele joun om to laitsjen west mar dit léste is oangripend wier net al linne foar de fem. v. Es, mar foar alle minsken hjir hie stilte past. Wy bi- wünderje dit warbere ploechje foar hwat I gaat hja dogge en de blommen foar de derd kelen klinkt luid en helder: Fries bloed tsjüch op ons Volkslied. Vaar welWe varen! Tot Vrijdag. A. v. S. ir- a- ir- is f n. Ie m n k s I, I. n a i. s, s. i- V. A I s- ll n l- i-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1