4 I buitenlands Overzicht Indonesië Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Instructieve Schoolreis Sneek d n fl VRIJDAG 20 MEI 1949 4e TAARGKNGNo. 39 e INGEZONDEN In verband met Hemelvaartsdag verzoeken wij voor het a.s. Vrijdagsnummer vroegtijdige inzending van advertentiën ADMINISTRATIE BIJZONDER GERECHTSHOF LEEUWARDEN. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad I 1 4 A. v. S. d. V. Verschijnt Dinsdags en Vrijdags ’-'inistraties Comb. Drijfhout— Kiezebrink en Co. Kantoor Grootzand 55 Telefoon 3005 (K 5150) zal dan ook aan de practische uitwer king van dit zelfbeschikkingsrecht volledige aandacht worden gegeven. DE HUISBRAND VOOR HET VOLGEND SEIZOEN. Brandstoffen niet alle van de bon, cokes wel. Voor het komend seizoen worden 11 eenheden brandstof beschikbaar gesteld, die men kan verkrijgen op bon 6 van de brandstoffenkaart TA 806. Deze bon moet zo spoedig mo gelijk bij de handelaar worden inge leverd. Vorig seizoen werden 12 een heden beschikbaar gesteld, maar nu komt naast de turf ook de cokes van de bon, die dus ook vrij te verkrijgen zal zijn. stjür oerlitten. Hja wolle dit leaver net mear op Snein halde, sadat dan nou alle doarpsljue, sünder biswieren mear to hawwen, lid of stiper wurde kinne fan üs keatsforiening. By it sluten fan de gearkomste spriek de foarsitter de winsk üt, dat der fan ’t simmer hwat mear keatsers komme soene op de ledekeatspartijen, sadat alle wurk net foar neat is. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per naif jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Siro 50748 ten name van virma E. J. Drijfhout, Sneek OLIEBOLLEN-WEEK. De Commissie Bijzondere Noden te Sneek organiseert een oliebollenweek van 23 tot en met 28 Mei 1949, ter versteviging van haar kaspositie. De benodigde ingrediënten werden door de leveranciers tegen sterk gereduceerde prijzen beschikbaar gesteld. Ook ligt het in het voornemen om door middel van huis aan huis verkoop, de oliebol len aan de woning aan te bieden. De Commissie doet een beroep op hen die bereid zijn, zich daarvoor disponibel te stellen, zich te melden aan het Secretariaat Stationsstraat 28. HET BESTUUR. .de I ter I die I ren dk be- ran ln ig n. Ie en n zodat we het O.B.W. niet behoeven te adviseren om als de gemeente weer eens jarig is, haar als geschenk een bril voor iedere Sneker bij zijn ge boorte aan te bieden. It de ir- a- sr- is ire' gen die een overweldigende meerderheid aan het onder communistische leiding staande Vaderlandse front schonken. Natuurlijk had de oppositie geen kans evenmin als dat in Hongarije met de Zondag gehouden parlementsverkiezin gen het geval was, men kon daar alleen voor of tegen het Volksfront stemmen en de communistische druk is wel zo groot dat slechts een gering percentage tegen stemde. Tot een zuivere uitspraak van de volkswil komt het bij dergelijke verkiezingen niet. Waar de Russen en hun satellieten de zaken nog niet ge heel naar hun hand kunnen zetten, als bijv, in Oost-Duitsland, blijkt de stem ming heel anders. Ook daar zijn verkie zingen gehouden waarbij men alleen voor of tegen ’t Volkscongres kon stem men, maar het aantal tegenstemmers bleek zo groot, dat men eerst niet met de cijfers voor de dag durfde komen. Want een dergelijke verkiezingsuitslag is niet zo heel prettig voor de Russen aan de vooravond van de conferentie der Grote Vier te Parijs, waar over de Duitse kwestie zal worden gesproken en waar, naar het heet de Russen met hun plan om geheel Duitsland terstond te ontruimen te voorschijn zullen komen. Men had het stemmen anders aanlokke lijk gemaakt, want de verkiezingen wer den gehouden onder de leus „voor de eenheid van Duitsland en een rechtvaar dige vrede”. En de bedoeling was dat de Russische vertegenwoordiger naar de conferentie te Parijs, gewapend met een gunstige verkiezingsuitslag, daar er op zou kunnen wijzen dat men deze uit spraak van de Duitse volkswil niet naast zich kon neerleggen. Maar zelfs de officiële uitslag van deze verkiezin gen, waarbij het geheim der stemming niet geheel verzekerd schijnt geweest te zijn, kon niet verder komen dan 8 mil- lioen stemmen voor, terwijl 4 millioen kiezers „neen” durfden zeggen en 1 millioen stemmen ongeldig was. Op zich zelf is deze uitslag ook niet fraai voor de Russen, als ze inderdaad te Parijs een plan willen opperen Duitsland te ontrui men. Doen zij zo’n voorstel, dan moeten SNEEK, 16 Mei 1949. Geachte Redactie, In Uw blad van jl. Vrijdag komt een verslag voor van een vergadering van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, Departement Sneek. Volgens dat verslag werd in bedoelde vergadering de klacht geuit dat in de D.U.W. geschoolde arbeids krachten werkzaam zijn, die daar niet uit verwijderd kunnen worden, terwijl het vrije bedrijfsleven gebrek heeft aan dergelijke krachten. Die klacht bevreemdt me. Ik mag veronderstellen dat het Bestuur van het Departement er mede bekend is dat de directeur van het Arbeids bureau de arbeiders voor „tewerkstel ling” in de D.U.W. aanwijst en hen er aan onttrekt, als het vrije bedrijf bepaalde werkkrachten vraagt. Dit laatste gebeurde o.m. deze week toen een aannemersbedrijf 20 grondwer kers vroeg, welk aantal door mij aan de D.U.W. onttrokken werd, terwijl ik enige arbeiders, die dat werk niet wensten te aanvaarden, uit de D.U.W. verwijderde. In bedoelde vergadering werd be sloten dat de leden het bestuur con crete gegevens zullen verschaffen, welke dan aan de Minister zullen wor den doorgezonden. Ik zou er op willen wijzen dat één bezoek aan mijn bureau of één tele foontje, hen alle gewenste inlichtin gen zouden kunnen geven. Dan zal echter tevens blijken dat geen der leden, die bedoelde klacht hebben geuit, iets van zijn gading kan vinden onder de in de D.U.W. wer kende arbeiders, omdat onder deze arbeiders geen gesehoolde krachten aanwezig zijn. Met dank voor de plaatsing, De Directeur van het Arbeids bureau te Sneek, DE VRIES. TEUNS. Woansdei 11 Maeije haldde de keatsforiening „Lyts Bigjin” har jiergearkomste by E. Smit. De foar sitter L. Posthumus koe mar 12 leden it wolkom taroppe. Ut it jierforslach fan de skathalder die bliken, dat der noch 88.42 yn kas wie. By de bi- stjürsforkiezing waerd de foarsitter op ’e nij ynhierd; de skriuwer K. Bootsma, wie hjir lykwols net foar to finen. Hjirfoar waerd bineamd W. Schaap, dy’t it ek oannommen hat. Op 3 Sept, sil der mei de omlizzende doarpen, in greate keatspartij to Teuns hélden wurde. It halden fan de ledekeatspartijen hat men oan it bi- ze toch de zekerheid hebben dat zij in ieder geval Oost-Duitsland vast in communistische handen overlaten. Men schrijft de Westelijke geallieerden het plan toe om de Russen voor te zijn met ook een ontruimingsplan nl. een geleide- lijker, dat echter direct zal beginnen, waarmee ook Frankrijk nu schijnt te hebben ingestemd. In sterke mate on eens blijven de Ver. Staten het met het Britse Gemenebest en de andere Weste lijke geallieerden over Japan. De Ver. Staten delen daar de lakens uit, en wil len Japan we hebben er in ons vorig overzicht nog op kunnen wijzen op de duur als tegenspeler van het in China zegevierend communisme in het veld brengen. Amerika heeft eigenmach tig de door Japan verschuldigde herstel- vergoedingen stop gezet en geen der Japanse werven, die 800.000 ton scheeps- ruimte per jaar kunnen leveren, wordt ontmanteld. Economisch herstel moet voorafgaan aan zeker militair herstel van Japan om het een waardevolle bond genoot der Ver. Staten te maken, die zelf lauw staan tegenover een door het Britse Gemenebest weer naar voren ge schoven pact voor de Stille Zuidzee. Want dit pact zou hun waarschijnlijk beletten hun plannen met Japan volledig uit te voeren. Beter verstaan de Weste lijke geallieerden elkaar in het Spanje- vraagstuk. Nederland, België, Frankrijk, Groot-Brittannië zowel als de Ver. Sta ten onthielden zich in de Algem. Verga dering der Ver. Naties van stc ming over het voorstel der Zuid-Amerikaanse staten om de leden toe te staan weer ambassadeurs naar Madrid te zenden. Zoals verwacht werd haalde dit voorstel niet voldoende stemmen. Franco Spanje krijgt ook geen lening der Ver. Staten, dat werd economisch nog te riskant ge acht. De alg. vergadering der V. N. ging uiteen, nadat men het niets eens had kunnen worden over de Italiaanse ko loniën, welk vraagstuk in Sept, weer aan de orde komt. S. ecretaris-generaal Lie noemde het een succes der V. N. dat de Berlijnse blokkade werd opgeheven. Of het een blijvend succes is zal nog moeten blijken, de Russen saboteren de overeenkomst nu al weer. :r- "i de 1 ste ng Tegen Dirk Postmus, 46-jarig fa brikant, wonende te Leeuwarden, thans geïnterneerd, is 13 jaar geëist. In de Kamer. De debatten over de regeringsver klaring begonnen Dinsdag met een aanvullende verklaring van minister van Maarseveen, nl. over de ontslag aanvrage van dr. Beel. Het bleek, dat de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon de regering op 6 Mei had mee gedeeld dat hij het niet eens was met het advies der Nederlandse delegatie die met de republikeins had onder handeld, om de overeenkomst, welke uit die onderhandelingen voortkwam, te aanvaarden. Dr. Beel had bezwa ren tegen vorm en omvang van het herstel der republiek en de verplich ting om voorlopig verdere staatkun dige vormgeving op Java en Sumatra te laten rusten. Op diezelfde 6 Mei nam de regering haar beslissing over de overeenkomst, ze nam deze aan en deelde dit de H.V.K. mede en, tegen de aanvankelijke hoop dat deze des ondanks zou aanblijven, in bleek deze daartoe niet bereid. Het kabinet be treurt dit zeer, mede om de weerslag welke dit kan hebben in binnen- en buitenland. Doch, er van overtuigd zijnde, dat de H.V.K. zijn vervanging in ’s lands belang noodzakelijk acht, eerbiedigt zij zijn besluit en zal zij zijn opvolger benoemen. Na de discussie, waarin er over ge klaagd was dat de regering geen overleg met de Kamer, voor zij haar beslissing nam, had gepleegd, zegde minister van Maarseveen toe dat al vorens verdere beslissingen te nemen, de regering de Indonesische commis sie uit de Kamer zal raadplegen. Ten slotte werden 2 communistische mo ties zonder hoofdelijke stemming ver worpen, met aantekening dat de com munisten wilden geacht worden voor te hebben gestemd. Het federale streven op Sumatra. De regering maakte tevens van deze gelegenheid gebruik om iets te zeggen over de vrees op Sumatra tot uiting gekomen dat het staatkundig bestand met de republikeinen geslo ten een ernstige belemmering zal vor men voor het federale streven op Su matra, dat reeds in verschillende uit het volk voortgekomen bewegingen naar buiten was getreden. De rege ring acht deze bezwaren niet over wegend. In de afgelopen jaren is de federale gedachte werkelijkheid ge worden in de geesten van de meerder heid der Indonesiërs. De federale ge dachte ligt ook ten grondslag aan de thans bereikte overeenkomst, welke in verband daarmede ook uitdrukke lijk het zelfbeschikkingsrecht der In donesische volken, zoals dit door Ne derland en de republiek is aanvaard in artikel 3 van de Linggadjati-over- eenkomst, handhaaft. Bjj de spoedig te houden ronde tafel-conferentie OOSTHEM. De Chr. Muziekver. „Hald Moed” alhier, dir. de heer C. Kaspersma, behaalde op het muziek concours te Haren (Gr.) in de eerste JAARVERGADERING NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Naar aanleiding van het verslag van de jaarvergadering van het dept. Sneek van bovengenoemde maat- pschappij in een vorig nr. vestigt men er van de zijde van het P.T.T.-bedrijf onze aandacht op dat niet van het nachtnet, maar nu van het zg. dag- net geprofiteerd wordt, waarvan de postcorrespondentie te Sneek te 15.50 aankomt, welke nog in de middag- bestelling wordt opgenomen, die pl.m. 16.50 het kantoor verlaat. ONZE VERLIEZEN IN INDONESIË Van de Koninklijke Landmacht zijn 8 soldaten gesneuveld, waaronder geen Friezen. OPENINGSCLUBTOCHT VOOR MOTORBOTEN. Hemelvaartsdag 26 Mei opent de Sneker Zeilclub het Zeilseizoen met een ledenwedstrijd, doch zij meent te vens de motorboten het seizoen te moeten laten openen. Hiervoor wordt een clubtocht georganiseerd, waarvan de route is: Vertrek 10.30 uur van uit het Nieuwe Kanaal bij de Jacht haven, Houkesloot, Modderige Geeuw, Nieuwe brug bij Uitwellingerga, Oud- hof, Langweerdervaart, Brekken, Fammensrakken, Jentjemeer, Lang staartenpoel, Gudsekop, Sijbesloot, Sneekermeer, met aan het slot een aardige attractie; aankomstKolmeers- land ongeveer 13 uur. Het bestuur rekent op aller medewerking bij deze le openingsclubtocht. Voor aangifte, zie advertentie in dit blad. DUIZENDEN WILLEN DJOKJA VERLATEN. Twintig- tot dertigduizend perso nen willen voor de terugkeer van de Republikeinse regering naar Djokja deze stad verlaten, zo deelt Aneta uit Batavia mede. Het regelen van de afvoer en het vinden van onderdak schept een aantal nieuwe problemen. j I DE VERLICHTE WIJZERPLATEN VAN DE MARTINITOREN. De commissie meldt ons naar aan leiding van het ingezonden stukje in ons vorig nr. dat inderdaad de zicht baarheid van de wijzers overdag te wenden overlaat. Dat ligt aan de kwa liteit goudbrons welke is gebruikt. Er is eigenlijk origineel bladgoud voor dit doel nodig, dat alleen in het bui tenland,- dus tegen deviezen, verkrijg baar is. Thans is de vergunning voor de invoer van dit bladgoud afgekomen WOUDSEND. pe heer Th. de Vries herdacht 12 Mei de dag dat hij voor 45 jaar in dienst trad bij wijlen B. W. Okma (thans J. F. Okma) te IJpe- colsga. Hij ontving de bronzen ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, die hem uitgereikt werd door de Burgemeester van Wymbritseradeel. Zijn werkgever bood hem een nieuw rijwiel aan. van kleine Markertjes, en kopen an sichten en souvenirs. Doodmoe maar zingend gaan we slapen! Even denken aan thuis, aan het kleine zusje, aan moeder en daar gaan ze onze kinderen. Maar de volgende morgen Hoe ra! Wassen en ploeteren, eten en drinken en vrolijk zijn Meester May met z’n viool en z’n lachende ogen, de motor met z’n drrm, drrm... naar Muiden! Het oude Muiderslot, voornaam en statig, slokt de gasten opMeester vertelt: van Hooft, van Vendel, van de Tesselschaden, die eens in de gou den eeuw hier bij elkaar kwamen met muziek en zang en vers. Eerbiedig kij ken de kinderen naar de mooie oude meubels die zacht staan te glansen in het licht dat door de kleine ramen valt. Als ze weer buiten komen kunnen ze alles zo gauw niet verwerken, maar soms knijpt er een meester in de arm en in de ogen leest ie alles, de dankbaarheid, het geluk En natuurlijk, waar gaan we in de Amsterdamse havens naar toe, na tuurlijk de Willem Barentz! Daar ligt ie weer, die ouwe traanreus, die wal- visfabriek! En wéér zijn ze welkom, zo welkom, dat ze na afloop Friese liederen zingen moeders en vaders, je had ze moeten horen zingen! En die Miedema Jr. (waar ter we reld vind je zo iemand?) die filmt maar! Hij draaide in Sneek, hij draai de op de Fluessen, hij draaide op ’e meer (nou ja toen met de ogen dicht) en nu draait ie nog! Dat zal me een film worden! Het Noordzeekanaal langs en naar IJmuiden. Allemachtig wat een slui zen! En die Amerikaanse boot er in moest Gabe Fridsma bij zijn, die zou wel een emmer inplaats van een klomp aan een stok naar de kapitein toesteken Nou is het al weer Woensdag! O meester, meester! Aardappel schillen, met muziek na tuurlijk en zang Kijk die Aukje eens mooi schil’en! „Die studeert voor dobbelsteenmaakster”, zegt Jakob, De IJmuider vishallen, nou daar raak je niet uitgekeken en toen naar het strand. Ballen jongens! Kijk die meesters eens hollen Nou zijn ze kinderen mee! En hoera daar valt er een, op z’n buik! „Der héén, der héén, op z’n rug jongens!” En die Miedema maar filmen! En die zon maar schijnen! O, meester, meester! Tot Inderdaad we varen. En een uitge leide, de laatste vader stond hele maal op Galamadammen met een zakje brood voor z’n kind. Zeg nu nog eens wat van vader! In de Jeltesloot komen al spelletjes en één nieuw nl. een kachelpijp op de rookleiding zetten! Eerste prijs mijnheer Noorman! Daverend applaus van de koeien in het land. Die kapitein v. d. Brink vaart maar door, over de Fluessen. Wat een stuk water toch, hij zegt wanneer ze hem een „happie” brengen „Nou die Frie zen geven je voor een week tegelijk!” Wat dacht u dan, ja we weten bij ons hoe we met gasten aan moeten, na de reis gaat ie een nummer groter leven, die kappie. De kinderen genieten, ze lopen heen en weer, delen gul snoep rond. Uw verslaggever loopt met een „King” rechts, een béést van een karamel links in z’n mond en één voor aflos sing in z’n zak. Wacht maar, zegt Kappie, op het IJselmeer legge se voor pampes!” Hij weet natuurlijk niet wat voor waterratten hij in z’n boot heeft, trou wens in Enkhuizen gekomen weet ie ’t wel een stijve bries, alles in touw, loods aan boord, maar geen zeezieken, wacht even! Ze hebben de laatste an sichten uit Staveren gekocht, ze dan sen, zingen en spelen de „meer” over, nog even fris als voor de turn. Prachtig die vissers die langs ons heen trekken, zeil op, motor op volle toeren, de forse steven naar zee en maar wuiven! Nu gaan we Enkhuizen in en we worden er stil van het fijne klok kenspel van de Drommedaris tingelt z’n lied over de door zonlicht over goten oude huisjes die in hun sierlijk heid vertellen van de gouden eeuw. Stil en geboeid luisteren de kinde ren meester vertelt en hoe! Nog maar net aan boord, daar va ren we alweer, langs Medemblik de oude koningsstad kijk daar zie je de Radboudstins, naar Marken Al wel een kwartier voor de tijd staan allen al klaar. Filmdienst, pers, en de kinderen. Hun ogen glinsteren. Marken, waar ze van gelezen hebben, en daar ligt het, vlak voor hen! Mar ken op wasdag hoera, kijk die kleurige was over het straatje ge spannen (zonder knijpers moeder) en al die mensen! Wij zijn de eerste gas- ten-turn en worden gul ontvangen. De kinderen lachen, ze aaien over de bonte kleren, over de lange vlechten DODELIJK ONGEVAL TE TIRNS. In Tiras waren timmerlieden bezig met het afbreken van een schuur op het erf van de heer Stoffelsma. Bij het omtrekken van een muur trof een ijzeren buis, die mee naar beneden kwam, de bijna dertigjarige Epke Bootsma zodanig, dat hij zwaar ge- l wond naar het St. Antonius Zieken huis in Sneek moest worden vervoerd. Hier is hij in de nacht van Maandag op Dinsdag aan de bekomen verwon dingen overleden. DE 25E NATIONALE TENTOON STELLING VAN HOENDERS, KONIJNEN EN SIERDUIVEN TE SNEEK. Voor de sportfokkers van hoenders, over een paar weken zuUen de en’sierduiven in Nederland P^ wijzers weer duidelijk zichtbaar zijn, «aan weer een paar dagen van grote J betekenis te wachten. Woensdag 25 Mei en Donderdag 26 Mei (Hemel vaartsdag) organiseert de vereniging Sneek en O. ter bevordering der pluimvee- en konijnenteelt haar 25e nationale tentoonstelling. Uit de in schrijvingen die voor deze show zijn binnengekomen blijkt, dat de beste dieren uit geheel Nederland worden ingezonden. Bestuur en uit de leden samengeste’ie commissies, zijn reeds weken lang druk bezig, opdat- straks alles een vlot verloop zal hébben. Het besluit, deze voor de kleindierenteelt zo belangrijke gebeurtenis op de film vast te leggen, is zeer zeker toe te juichen. Wanneer des Woensdags middags 4 uur de deuren van het ten toonstellingsgebouw open gaan, zul len ongetwijfeld honderden belang stellenden uit geheel ons land, deze keurcollectie dieren komen bewonde ren. Zo zien we dat de tweede plaats van Friesland, ook op het gebied van kleindierenteelt een bijzondere plaats inneemt. GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. Een geldsbedrag 30, M. v. Kamp te Oudega (W.); een leren padvindersriem, Post-C. Rijkspolitie te Heeg; een bruine herenhandschoen, Post-C. Rijkspolitie Hommerts; een kinderbril, Wmr. Rijkspolitie B. Haar- sma, IJsbrechtum. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 Tel. 2872 De afgelopen week en Zondag zijn in diverse landen van Europa verkiezingen gehouden. De gemeenteraadsverkiezin gen in Engeland hebben geen ander re sultaat opgeleverd dan de kort geleden daar gehouden graafschapsverkiezin- gen, ook nu brachten ze de conservatie ven een aanzienlijke winst ten koste der labourpartij, maar we zouden toch voor zichtig willen zijn met daaruit conclu sies te trekken voor de volgend jaar te houden parlementsverkiezingen. Ten eerste kwam voor de nu gehouden ver kiezingen slechts 50 van het kiezers corps op en bovendien spelen bij dit soort verkiezingen de plaatselijke om standigheden een zodanige rol dat men er geen peil op kan trekken voor een parlementsverkiezing, welke door de grote principiële vraagstukken worden beheerst. Een juister beeld van de me ning van het Engelse volk daaromtrent geven de tussentijdse verkiezingen voor het parlement welke als er een zetel va cant is worden gehouden, en van deze heeft Labour er tot nog toe geen enkele verloren. Maar ook die uitslagen zijn nu niet meer betrouwbaar omdat sedert de meeste werden gehouden, de Engelse minister van financiën bij zijn begroting met nieuwe lasten en beperkingen voor het Engelse volk is gekomen, waardoor de ontevredenheid stellig is aangewak- kerd. Zo dat er al te veel speculatieve elementen zijn om ons thans reeds aan een beschouwing omtrent de afloop der Engelse parlementsverkiezingen in 1950 te wagen. Die verkiezingen zullen ech ter zeer belangrijk zijn omdat daarbij het vraagstuk der nationalisatie en so cialisatie van de basis-industrieën, waar mee de Engelse regering nu al druk be zig is, in het middelpunt zal staan. Het internationale socialistische comité de zer dagen te Baarn in vergadering bij een, heeft deze socialistische wens nog eens sterk naar voren gebracht, ook als middel ter bevordering der economische eenheid van Europa, welke alleen dit werelddeel er weer boven op kan helpen. Ook de Amerikanen dringen sterk op die economische eenheid aan, het ont breekt van die zijde niet aan waarschu wingen, dat als men dit vraagstuk niet krachtig aanpakt en snel oplost, er in Eurc 'a een noodtoestand zal ontstaan, wanneer de Marshallhulp eindigt. De Amerikanen wensen overigens die eco nomische eenheid niet zoals de socialis ten, Verkregen via een nationalisatie der industrieën, maar op zodanige wij ze dat overheidsmaatregelen de weg effenen voor de particuliere onderne mingsgeest. Welke weg men overigens ook voor deze economische samenwer king kiest, ze zal veel tijd van voorbe reiding vergen. Men merkt dat wel aan onze Benelux. De innige economische samenwerking der waarnaar de Europa streven, is iets heel anders dan een toeneming van het economisch ver keer tussen West en Oost-Europa, dat ook de Russen begeren. Rusland heeft ten behoeve van zijn eigen economische opbouw van zijn satellietstaten in Oost- Europa zo zware bijdragen geëist, dat dit in die staten ontevredenheid wekt en er het zg. nationaal communisme, dat zich los wil worstelen van Moskou’s druk, in de hand werkt. Een sterker economisch verkeer met West-Europa zou de Russen in staat stellen wat min der zware eisen aan hun buren te stellen en daar dit nationaal communis me dus wat wind uit de zeilen te ne men. Want de Russen hebben aan één Tito genoeg. Er zijn deskundigen op bui tenlands politiek gebied die voorspellen dat we ondanks de opheffing van de Berl(jnse blokkade toch geen rustige zo mer krijgen. Omdat de Russen zullen trachten de Zuid-Slavische dictator te likwideren met hulp van Bulgarije, dat de vrije hand van Moskou zou krijgen om een Macedonische republiek te vor men, waarin delen van Bulgarije, Zuid- Slavië en Griekenland zouden worden verenigd en die in een Balkanbond zou worden opgenomen, waarin Bulgarije de eerste viool zou spelen. Dit zou de Rus sische invloed aan de Adriatische Zee brengen en een begin van een afreke ning met Tito zijn, welke zou eindigen met het omverwerpen van diens bewind en de terugkeer van een bedwongen, verkleind en berouwvol Zuid-SIavië in Moskou’s armen. Tito zou dit plan tot in de puntjes kennen en in het Zuiden van Zuid-SIavië legers gereed hebben om een opstand zijner Macedoniërs te onder drukken. Ter voorbereiding van dit Russische „zomeroffensief” heeft Mos kou gezorgd voor een gewillig Bulgarije. De waarnemend ministerpresident daar, Kostow, communist in hart en nieren, maar die in de economische politiek het belang van Bulgarije boven dat van Rusland stelde, moest het veld ruimen, en er zijn zelfs geruchten dat premier Dimitroff, de man van *t Rijksdagbrand- proces, ereburger van de Sovjet-repu- bliek, nu in een Moskouse gevangenis zit, omdat hij, die aanvankelijk Tito’s in zichten deelde doch dat later voor een vergissing verklaarde, toch niet zo be keerd bleek als Moskou wel gewenst achtte. In ieder geval echter is Dimi- trori, gevangen of niet, ziek en wordt Bulgarije nu geregeerd door een groepje mannen als Kolarow, Joegow en Tsjan- kow, die aan Moskou verknocht zijn en de leiding vast in handen hebben. Dat bleek ook wel uit de thans plaats ge had hebbende gemeenteraadsverkiezin- ROUTE „RONDOM DE SNEKER MEREN” GEWIJZIGD. Burgemeester Rasterhoff lost het startschot. Het Bestuur van de Sportclub Sneek verzoekt ons te melden, dat van de aanvankelijk vastgestelde rou te van „Rondom de Sneker meren” om technische redenen moet worden afgeweken. Om 3 uur zal het start schot worden gelost door de burge meester van Sneek. Vandaar gaat het naar Jutrjjp, Hommerts, Spannen burg (controle café Schutter), St. Ni- colaasga (controle Hotel Kuiper), Joure (controle café v. d. Zijpp), Has- kerhorne, Oudehaske, Heerenveen (controle café Blom), Akkrum (con- tróle Hotel Pasma), Irnsum, Rauwerd (controle café de Jong), Poppinga- wier, Terzool, Sijbrandaburen, Gauw, Paviljoen Sneeker Meer (controle al leen voor tourfietsen), wedstrijdrij ders gaan dadelijk door van Gauw naar Offingawier, waarna gefinisht wordt bij de P.E.B.-centrale op de Groenedijk. Europese landen, Ver. Staten en West- i. ?- s I, I. n n i. 3. i- i. il n L- 1-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1