Instructieve Schoolreis Sneek MIDDERNACHT Indonesië Ofiicieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ;de J JU «Ki DINSDAG 24 MEI 1949 4e JAARGANG No. 40 van n De koperen bruiloft Koningin en Prins i J t Detective roman uit donker Amsterdam door PIEI KLOPPERS fet jr- is ire1’’ Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad ng I leunt melan- t A. V. S. 19 t- V Wordt vervolgd. „En waarom niet, schone vrouw „Omdat heel Nederland u zal uitlachen als u mij ar resteert. U zult moeten getuigen tegen mij. En ik zal de rechtbank precies vertellen hoe de vork in de steel zit. Mijn mooiste rol zal ik spelen. Ik zal er een meesterlijke creatie van maken, zoals een recensent dat noemt. U bent, als ik er goed over nadenk, nog mijn mede plichtige ook. U droeg de koffer met mijn buit naar de auto. U hielp een handje. Veel zat er wel niet in, een paar sieraden, die ik oppiktein juffrouw Hee- ringa’s kamer, en wat zijden ondergoedOnder ons gezegd bracht de rommel niet veel op, de sieraden wa ren vals, op een paar ringen na”. Middernacht lichte grimmig. „Denkt u dat ik u geloof?” vroeg hij. „Wat deed u met het paarlencollier, hé?” „Met het paarlencollier” zei Jetje Karspels kalm en zakelijk, „deed ik niets, omdat ik het niet te pakken kon krijgen. Ik geef toe, dat het mij om het collier te doen was. Ik had een sleutel van de voordeur, maar u was zo vriendelijk die voor me open te maken. Ook had ik de sleutel van de brandkast en ik wist de letter combinatie”. „Van wie?” „Dat zal ik u heel misschien óók nog wel eens ver tellen. Wees maar blij dat ik zo allervolledigst aan het bekennen ben, meneer de detective”. Advertentieprijs 15 et. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs ƒ2.50 per aalf jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. jiro 50748 ten name van <ïrma E. J. Drijfhout, Sneek Verschijnt Dinsdags en Vrijdags 'nnistratie: Comb. Drijfhout— Kiezebrink en Oo. Kantoor Grootzand 55 Telefoon 3005 (K 5150) ZEEPOST VOOR DE OVERZEESE GEBIEDSDELEN. Met het hieronder volgende schip kan zeepost naar de Overzeese Ge biedsdelen worden verzonden. De da tum, waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de naam. Naar Indonesië: 3 Juni ss. „Zuider kruis” (1 Juni). 1 j t di^ I» rgl de ir- a- n. Ie 8 r’1 d- V. verslag van de penningmeester, de heer E. P. H. Kingma, ontlenen we, dat het ledental van de afd. van 2107 op 31 Dec. 1947 terugliep tot 1989 op 31 Dec. 1948. Het aantal opname- gevallen in de afd. bedroeg 149 met 2447 verpleegdagen, verdeeld Is volgt: 3e kl. 52 gev. (899 verpl.d.), 2e kl. 63 gev. (907), le kl. 18 gev. (386), bijverz. 2e kl. -4 gev. (234), id. le kl. 2 gev. (21) en voor de poli klinische hulpverlening 100 gevallen, 3e klas 34 gevallen, 2e klas 48, le klas 18. Het bedrag der uitkeringen was 24.217.64 en de ontvangen con tributies 25.593.83. Deze cijfers, welke ontleend zijn aan die der prov. ver. omdat de afd. SneekIjlst daar eeh onderdeel van is, gever, alleen een overzicht van de werkelijk uitbetaalde kosten. Geen rekening is gehouden met nog te ontvangen rekeningen van specialisten, waarvan het bedrag op 1600 wordt geschat. Resumerende zou de vereniging wanneer zij op eigen benen had gestaan en rekening houdend met de gewone onkosten der afd., een verlies hebben geleden van 2395. De afd. heeft echter een zui ver adm. taak. De prov. ver. geeft een uitkering van 1 per lid aan de afd., die hiervan de administratiekosten moet betalen. De exploitatiecijfers van deze administratie toonden een nadelig saldo van 33.30, want tegen over een ontvangst van 2137.89 stond een uitgaaf var 2171.19, zo dat het reservefonds terugliep tot Geschenk van waarlijk nationale betekenis. 7 Juli, de dag, waarop het Ko ninklijke Paar zijn koperen bruiloft zal vieren, zal een dag van vreugde zijn voor het Nederlandse volk. Een uitvoerend comité, onder voorzitter schap van de burgemeester van ’s-Gravenhage, mr. W. A. J. Visser heeft de vraag tot een bevredigende oplossing gebracht hoe dit feit ’t best kan worden herdacht. Uit de vele plannen, welke werden beraamd, is de aanbieding van een geschenk door alle Nederlanders als het beste gekozen. Het comité sloot zich aan bij een door de regering gekoesterd voornemen om het verouderde Huis ten Bosch te restaureren en kwam tot de conclusie, dat een parkaanleg in de omgeving van dit gebouw het meest passende geschenk zou zijn. Prof. Bijhouwer uit Wageningen heeft de opdracht gekre gen om de aanleg van dit park te ont werpen. Hij zal daarbij geadviseerd worden door Prinses Wilhelmina. De symbolische overhandiging van dit geschenk (in de vorm van een ma quette of een tekening), zal op 8 Juli geschieden door burgemeester Visser op Huis ten Bosch. Behalve dit ge schenk zal aan de Koningin en aan de Prins een gebruiksservies worden aan geboden als aanvulling op het antieke servies, dat zij reeds bezitten. Het co mité is zich bewust van de omstan digheid, dat de tijden voor brede la gen van de bevolking uiterst moeilijk zijn. Daarom is het de wens, dat geen enorme bedragen worden gestort, doch dat de benodigde som door „vele kleintjes” wordt bijeengebracht. Juist hierdoor zal het geschenk een waar lijk nationale betekenis hebben. Ter bereiking van het doel zullen provin ciale comité’s gevormd worden. Voor zitter van ’t comité in Friesland is de burgemeester van Leeuwarden mr. A. A. M. v. d. Meulen. Daar het niet de bedoeling is, dat met de collecte bus wordt opgetreden, heeft men an dere wegen gevonden om de betaling mogelijk te maken, o.a. kan gestort worden op gironummer 80 ten name van het comité koperen bruiloftsvie- ring Koninklijk Echtpaar te ’s-Gra venhage. Als bijzonderheid over de feesten zelf kan nog worden gemeld, dat op 7 Juli een klein défilé op Soestdijk zal worden gehouden en dat op 9 Juli twee grote défilé’s zullen plaats vinden, t.w. ’s morgens door georganiseerd Nederland en ’s mid dags door de jeugd. Op de laatste dag zal ook de aanbieding van het servies geschieden. AFD. SNEEK—IJLST PROV. FRIESE VERENIGING VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. Bovengenoemde afd. hield Vrijdag avond haar jaarvergadering in Hotel Leeuwen onder leiding van de heer O. Lindeman, die er in zijn openings woord op wees, dat er op het ter rein van de ziekenhuisverpleging nog steeds grote onzekerheid en verwar ring heersen en dat de verpleegprijzen van de ziekenhuizen met ingang van 1 April 1949 opnieuw voor alle klas sen met 1 zijn verhoogd. Maatschap- pijfondsen hebben getracht in de drie noordelijke provincies een prov. orga nisatie op te bouwen voor een vrijwil lige verzekering voor opname in de hogere klassen, doch de comm. v. Staatstoezicht heeft hier een stokje voor gestoken. De in 1947 ingestelde commissie v. advies voor het Zieken fondswezen is er niet in geslaagd een scherpe afbakening van de terreinen te bewerkstelligen en nu heeft de Ziekenfondsraad een nieuwe commis sie in het leven geroepen om van ad vies te dienen inzake de ziekenhuis- verplegingsverzekering. Deze commis sie zal antwoord moeten geven op de volgende drie vragen: lo. hebben de ziekenhuisverplegingsverenigingen onder de huidige omstandigheden naast de alg. ziekenfondsen nog reden van bestaan? 2o. zo ja, welke taak moet dan aan deze verenigingen wor den toegewezen? 3o. welke maatrege len dienen te worden genomen, opdat een zodanige organisatie voor de be staande ziekenhuisverplegingsvereni- gingen wordt verkregen, dat de onder 2 bedoelde taak aan haar kan worden toevertrouwd? Na dit openingswoord van de voorzitter, las de secretaris, de heer S. Jelgersma, de notulen van de vorige vergadering, welke onver anderd werden vastgesteld. Aan het jaarverslag van de administrateur, de heer H. Feenstra, en het financieel Zij knipte weer met haar vingers, alsof ze zeggen wou, „maling heb ik eraan”, en ging voort: „Toen u me naar binnen liet gaan, liep ik regelrecht naar de kamer, waarin de brandkast stond en opende haar. Brutaal hé? Maar brutale mensen zijn dikwijls ook dom. Ik was erg dom. Toen ik het collier niet vond, was ik bar teleurgesteld, en deed de kast weer dicht. Later las ik nota bene in de krant, dat die inbreker, Dolle, gelukkiger was, en van alles vond, ik denk in een vak, dat ik in mijn haast over het hoofd heb gezien. Idioot hè?” „Niet zo bijzonder”, bromde de detective. „U had haast en wat voor een haast. En dathm doortrapte misdadigers soms op onverklaarbare wijze wel eens iets over het hoofd zien, is niets nieuws. Maar ik moet zeggen, dat u de koelbloedigste juffrouw bent, die ik ooit heb ontmoet”. Jetje Karspels haalde haar ranke schouders op. „De hele kunst in het leven is, het ijzer te smeden als het heet is”, meende ze. „Ja, en zo nodig een oude man een mes in het hart te steken”. Nu, voor het eerst, verbleekte de actrice. „U u beschuldigt mij toch niet van die afschuwe lijke moord?” vroeg zij zenuwachtig. „U wordt er van verdacht”, zei de detective lang zaam. „Neen, neen!” riep zij uit. „Bloedvergieten o! mijn hemel, dat nooit. Ik heb gestolen, meer dan eens, maar dat, dat niet!” „Gestolen meer dan eens?!” Voor het eerst mengde Ida Basquette, die met open mond had zitten luisteren, zich nu in het gesprek, en herhaalde Jetje Karspel’s woorden. „Ik wist niet, dat je een dievegge was”, ging zij voort. „Ik heb eenmaal te doen gehad met de wet, en ik be dank voor de tweede keer. Jetje, je zei dat je een arm figurantje was en ik heb je geholpen. Door mij kreeg je Aan de R.K. Opleidingsschool voor Landbouwhuishoudleraressen te Posterholt, slaagde voor de Acte N XIX onze stadgenote Riet Witteveen. De minister van economische za ken heeft aangewezen als gecommit teerde voor de te houden examens v. h. middenstandsdiploma de heer Th. W. Zandstra alhier. Voor het politie-diploma is ge slaagd de heer W. Huizinga van Heeg. CHR. SCHOOL SCHARNEGOUTUM WON EERSTE PRIJS. En nu naar Hilversum Van de acht Christelijke scholen, die in Leeuwarden hebben gezongen in de N.C.R.V.-jubileum-zangwedstrjjd welke door de radio werd uitgezon den, behaalde het koor van de Geref. School te Scharnegoutum, hoofd en dirigent de heer E. W. Hogeweg, de eerste prijs. De jongen- en meisjes uit Scharnegoutum mogen nu deelnemen aan de wedstrijd in de N.C.R.V.-Stu- dio te Hilversum. de Expres, met bloemen, zang en alles er bij. Rietje v. d. Werf zong alleen het Nonnenkoor (hou die naam in de en het een nooit te ver- 8 verplegers meegenomen, 3 vrouwen uit de christengemeente verkracht en van een de man, van een ander de verloofde neergeschoten, zegt dit bericht: Volgens militaire rapporten was bij het ziekenhuis van Peniwen vuurcontact verkregen met een bende van 500 man, van wie er elf sneuvel den bij de zuivering van het zieken huis; de rest was gevlucht. Er waren acht verplegers en elf verpleegsters gearresteerd. Deze zaak wordt nu door een commissie onderzocht, doch het onderzoek wordt bemoeilijkt door het feit dat belangrijke getuigen uit de bevolking zijn meegevoerd door de T.N.I. Tot nog toe is niets positiefs ten nadele van de militairen gebleken, doch de commissie acht nog geen vol ledige oordeelvorming mogelijk. Het neerschieten op 19 December van mr. Santoso en 2 andere inzit tenden van een auto en 4 Indonesische arrestanten door de sergeant-majoor G. wordt een krijgsraadzaak, evenals het neerschieten op 21 Dec. van een huisbewaarder van dr. Soekiman in de buurt van Djokjakarta. IN INDONESIË GESNEUVELDE MILITAIREN. In een nieuwe verlieslijst publiceert de regering de namen van 13 gesneu velden van het K.N.I.L., allen afkom stig uit Indonesië. hie. Mar dat koe him net üntmoe- digje. Nou is er wei en net allinne in bulte Friezen, dy’t him kind habbe, mar ek hünderten oaren sille syn neitins mei earbied biwarje. Hwant „Broeder Beetstra”, de greate stipe fan de Geneesk. Dienst yn Rotterdam, hie net allinne it respekt fan de Dok toren fan dy tsjinst, e 1 k dy’t mei him yn ’e kunde kaem, bigoun fan him to balden. En binammen de „pa ria’s”, de forskoppelingen yn de grea te havenstêd, seagen yn him in soarte fan hillige, dy’t harren nea yn ’e steek liet en, as ’t nypte, altyd wol soarge, dat er tominsten ien nacht ünderdak mei in stik iten foar harren ré wie. Ridsert Beetstra, dy’t by syn freonen bikend stie as „De Dokter” hearde ta dy figuren, dêr’t fan sein wurde kin: „hja arbeidden salang as it dei wie”. In slopende sykte, dy’t er manhaftich droegen hat, brocht him yn it grêf. Snits kin mei greatskens op dizze stille, mar warbere en mins- leafjende soan, werom sjen en Frys- lan op in man, dy’t de namme fan syn bertelan en memmetael jimmer heech halden hat. De forstoarne wie drager fan it „Herinneringskruis 19401945 van het Nederlandse Rode Kruis”. Ljouwert, Maeije 1949. Y. C. SCHUITMAKER. Benoemd tot leraar in Grieks en Latijn aan het Chr. Lyceum alhier drs. A. Bolhuis te Ermelo. DE BEWEERDE WREEDHEDEN VAN ONZE TROEPEN IN INDONESIË. Van officiële zijde is te Batavia iets meegedeeld over de kwestie der wreedheden, welke door Nederlandse troepen in Indonesië zouden zijn ge pleegd. Omtrent het gebeurde in Pe niwen waar drie verplegers en twee patiënten van een ziekenhuis zouden zijn neergeschqjten, 1 patiënt gewond, FEUILLETON SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 Tel. 2872 u maar niet zo hatelijk. Heus, ik kan iets. Maar het is bij ’t toneel als overaleen kruiwagen moet je hebben”. „Hm, dus u stal omhmom vooruit te ko men in de wereld?” „Ja, en omdat ik me niet verslingeren wou. Begrijpt u wat ik bedoel?” „Ongeveer. U koos van twee kwaden het minste. G* verder”. „Ik slaagde, tot op zekere hoogte. Ik maakte een studie van de heren, waarmee ik uit eten ging. Ida stelde me aan enkelen voor. Zo leerde ik ook Jan Hee- ringa kennen. Wat ik van ze te pakken kon krijgen, nam ik. Op een keer begon Jan Heeringa te wauwelen over het prachtcollier dat zijn zuster zou krijgen als ze trouwen ging. Dat stemde me tot nadenken. Wat gaf het of ik van deze en gene iets los kreeg? Daar bleef ik even arm bij als ik was. Maar als ik dat collier machtig kon worden, was ik er ineens bovenop. Dan zou ik met al die fuiftypes, die me de keel uithingen, niets meer te maken hebben. En ik nam dus maat regelen”. „Wat voor maatregelen?” „Ik zocht Jan en Ida’s gezelschap zoveel mogelijk en hoorde de jongen uit. Ik vroeg hem van allerlei over het huis en hoe het was ingericht, tot ik alles wist wat ik weten wou. Ook dat het collier in de brandkast zat”. „En hoe kwam u aan de sleutel?” „Op een avond had Jan Heeringa driemaal zoveel ge dronken als hij verdragen kon, en ik zag kans zijn sleutelbos machtig te worden, terwijl Ida zich even geëxcuseerd had. In mijn tasje had ik al ik weet niet hoe lang een stuk was, om een afdruk van de sleutels van de brandkast en de voordeur te maken, als ik ooit de kans zou krijgen. Het was het werk van een ogen blik, want ik herkende tussen de grote sleutels die van het Lipsslot en die van de safe heel gemakkelijk”. „En de lettercombinatie?” 521.34. Vervolgens kwam het jaar verslag van de prov. ver. in bespre king. Het bleek dat 1948, wat de fi nanciële uitkomst betreft, voor de ver. niet gunstig is geweest. De ge heven contributies waren niet vol doende om de zeer hoge uitkeringen te dekken. Het feit dat de verhoogde contributie pas op 1 Juli in werking trad, heeft over het le halfjaar 1948 bijna 19.000 minder opgebracht, waardoor de exploitatierekening met een nadelig saldo van 31.117.52 moest worden afgesloten. Dientenge volge moest er een navordering wor den vastgesteld en deze bedraagt voor de 3e klas verzekerden 3, 2e kl. 1.50, le kl. 3.50, bijverz. 2e kl. 2, alles per gezinshoofd, alleenstaanden betalen de helft van deze bedragen. Er zijn in 1948 1186 opnamegevallen geboekt met 20656 verpleegdagen (bedrag aan uitkeringen 191.099) en 624 gevallen van poliklinische hulpverlening met een totale uitke ring van 8.087.97. Deze laatste post zal iets hoger worden, omdat er nog rekeningen moeten binnenkomen. Het ledental bedroeg op 31 Dec. ’48 16.720 tegen 17.269 op 1 April 1948. In bijna alle afd. viel in 1948 een teruggang van het ledental te constateren, wat een gevolg is van de overgang naar een ziekenfonds en afvoering wegens militaire dienst en emigratie. Wegens de verhoging van de ziekenhuiskosten zal de contributie opnieuw moeten worden verhoogd. De mogelijkheid be staat thans dat men zich via de afd. ook tegen de kosten van sanatorium- verpleging kan verzekeren bij de Stichting „Nederlandsche Sanatori- um-Verzekering”. De kosten bedragen 45 ets. per 1 uitkering per dag. Van de overige agendapunten vermelden we nog dat het bestuur een afgevaar digde naar de jaarvergadering van de prov. ver. zal aanwijzen en dat de af tredende bestuursleden E. P. H. King ma en Joh. Schijfsma niet werden herkozen. Door de toetredin tot de Prov. ver. zijn de werkzaamheden van het bestuur nl. zo gering geworden, dat een college van 9 personen niet langer nodig geacht wordt, en om tot de gewenste inkrimping te komen, stelden b ie heren zich niet herkies baar. In een kort afscheidswoord herinnerde de heer E. P. H. Kingma aan de vroegere bloei der ver. en richtte hij waarderende woorden tot de nog zittende bestuursleden, wie hij dank bracht voor de prettige samen werking. De heer Schijfsma had reeds in een vooraf gehouden bestuursver gadering afscheid genomen. De voor zitter bedankte beide heren voor het vele werk dat zij in het belang der vereniging hebben gedaan en sloot vervolgens de slecht bezochte ver gadering. YN MEMORIAM RIDSERT BEETSTRA. To Rotterdam is forstoarn in ald- Snitser, dy’t hoe lang eft er ek om utens wenne hat, dochs altyd Fries bleaun is yn hert en nieren. It is nou wilen de hear Ridsert Beetstra, ald- Foarsitter fan it seiskip „Friso” to Rotterdam, foar hokker seiskip hy yndertiid in bulte dien hat. Hy wie in man fan ynitiatyf, dy’t bisocht om de Friezen yn Rotterdam altyd hwat nijs en hwat goeds to jaen. Spitich dat er dêrby net altyd de fortsjinne stipe werk en een paar kleine rollen. Ik stelde je voor aan allerlei mensen „Aan allerlei héren?” viel Middernacht haar in de rede. „Ja, aan allerlei heren. Zij ging met hen dineren, zij kreeg cadeaux, die ze kon verkopen of naar de bank van lening brengen. Ik heb altijd gedacht dat ze tegen over mij in ieder geval eerlijk was geweest, maar wat ik nü hoor „Een mooi verhaaltje. Ga zitten juffrouw Basquette, en laten we eens proberen of we elkaar niet een beetje vertrouwen kunnen”. „Ik ik weet werkelijk niets van de moord!” riep Jetje Karspels. „Dat is best mogelijk, maar u zit in het schuitje en u moet meevaren. En u bent niet zo veilig als u denktU hield me die nacht prachtig voor de gek, en als het alleen ging om die paar ontvreemde voorwerpen, li ik u lopen. Want ik wil niet graag uitgelachen worden, wat dat betreft, had u het bij het rechte eind. Maar er is een moord gepleegd, en ik kan mijn ijdelheid opzij schuiven als het moet. U was in het huis op een tijd stip dat de moord kan zijn gepleegd. U was in de ge legenheid de man te doden. U had ook een motief, als de oude knecht u op heterdaad heeft betrapt!” „Ik weet er niets van, werkelijk niets, niets, niets Al haar zelfbeheersing was ze nu kwijt, de detective was meester van het terrein,, de rollen waren, voor lopig althans, omgedraaid. „Vertel dan alles, wat u weet, en vergeet niets. En u, juffrouw Basquette, maak haar niet zenuwachtig en val haar niet in de rede”. Jetje Karspels slikte een paar maal, keek van de een naar de ander, en begon te trillen als een espenblad. „Ik wou geld hebben”, klaagde ze. „Een heleboel geld. Armoe is iets, waar ik niet tegen kan. Mooie japonnen wou ik, en eten in La Reserve, bij Dikker en Thijs, van Laer en Trianon. De aandacht wou ik trekken, weelde wou ik hebben. En toch dacht ik aan mijn kunst. Lacht gaten zangliefhebbers) met het ander was om geten. Kapitein v. d. Brink choliek tegen z’n stuurrad hij mag trouwens ook graag tegen iets (of iemand) aanleunen, en Japie met z’n bruine schelmse ogen zit in een hoek van de stuurhut te huilen „We hebben het te pakken, kapi tein” zegt ie Langzamerhand komt er een ner veuze stemming onder de kinderen. Sneek is in zicht, Sneek daar is een moeder, daar zijn de kinderen, daar is thuis, thuis, wat toch nog weer bo ven alles gaat. Hoera, de Waterpoort en mensen! Ze roepen, ze schreeuwen, de kinderen lachen, de zon lacht o moeder wat een week, maar wat ben ik blij! Bij Wouda is alles netjes af gezet en daar staat warempel ons Stedelijk. Is dat nou allemaal voor ons? De diri gent heft z’n stokje en daar komt de muziek, opgewekte vrolijke muziek. En die Miedema maar draaien! Ja maar nu echt hoor, de vorige keer al léén maar in gedachten, anders zou je denken dat we een hoofdfilm kregen in Amicitia! Nu gaan zeaan landDag allemaal, dag kappie. Ze hebben geen woorden genoeg, en daar staat moeke hoera! Met een vaart vliegen ze haar om de hals ogen'lachen, ogen glansen thuis! Om nooit weer te vergeten. En het laatste woord is voor het Comité. Dank, vrienden, voor dit feest dit feest voor elk en daarom zo goed! En het laatste Beeld voor Miedema mensen, koxq»s, de la chende zon en Aalsmeer, een sprookje gelijk met die duizenden bloemen in alle kleuren en soorten, waarlijk er mankeerde al leen nog maar een sprookjesprins. Was u wel eens in de St. Bavo te Haarlem? Wel, wij zijn er geweest. We hebben de plaats gezien waar Bil- derdijk en Frans Hals rust en we heb ben rondgewandeld over die oude pla vuizen, zag je die nis met al die vreemde sleutels? En die preekstoel? En buiten haast ingebouwd in de muur die antiekwinkel? Het Friese Schathuis En toen kregen we Schiphol, het hart van de wereld, de droom van elke jongen wat een ruimte wat een kasten van toestel len. Daarna hebben we Amsterdam be legerd eerst die avond in de bios coop, een moordfilm, om je tranen te lachen en de laatste dag bezichtigden we de stad zelf. Dam, Nieuwe Kerk, en natuurlijk de Bijenkorf, dat is zo’n winkeltje waar je van alles kunt krijgen. Er was ook een speelgoedafdeling en daar was een ding dat ging almaar op en neer, je drukte alleen maar op een knop en rrrt daar ging ie weer. Ontzaglijk leuk We deden anders niks meer, pyng, oppyng, neer Ooo, toen kwam d’r een boze, meneer! We hadden met de lift gespeeld! Artis raak je nooit uitgekeken en alles is daar zoveel voorlijker dan hier, de kikvorsen die lopen daar zo maar. Nou varen we al weernaar huis. Het is gedaan met de pret, ge daan met de feesten, gedaan met de jool, gedaan met de verjaardag van mevr. Kan en mevr. Bijsterveld, ja zeker die vierden hun verjaardag op GEMEENTEBESTUUR VAN SNEEK KENT UITKERINGEN TOE UIT HET FONDS VOOR CULTURELE DOELEINDEN.^ Toen in 1948 de belasting op ver makelijkheden in deze gemeente werd verhoogd, besloot de gemeenteraad een gedeelte van de opbrengst, welke tengevolge van deze belastingver hoging werd verkregen, in een ge meentelijk cultuurfonds te storten, waaruit uitgaven ten behoeve van culturele doeleinden, of in het belang van de lichamelijke opvoeding of de sport, zouden kunnen worden gedaan. Het lag niet in de bedoeling de in komsten van het fonds jaarlijks te verdelen maar in de loop, der jaren een zodanige reserve te vormen, dat op een zeker ogenblik, indien daartoe aanleiding zou bestaan, een meer be langrijke uitgaaf te doen. Met hand having overigens van dit beginsel achten Burgemeester en Wethouders het nochtans nuttig de over 1948 ver kregen bate te verdelen ten einde uit drukking te kunnen geven aan hun belangstelling voor verschillende uitingen op cultureel gebied in de ge meente. In verband hiermede zijn door Burgemeester en Wethouders de na volgende uitkeringen toegekend: het Fries Scheepvaartmuseum 200; het Zuidersportpark 250, in het bijzon der ten behoeve van de terreinen voor de jeugd; de /ereniging „Kunst aan Allen” ƒ200; de Krite Snits fan it Selskip foar Fryske Tael- en Skrif- tekennisse 200 ten behoeve van het jubileumfondshet Sneker Cantate- koor 200de Chr. Oratoriumvereni- ging J 200; de buurtverenigingen „Noorderhoek”, „Noordoosthoek”, „Sperkhem” en „Wettertoer” elk 100 ten behoeve van de kinderspeel- terreinen. *r- ste ;n te s I, I. n n i. L- I>1 n - P Si j s 11 11

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1