MIDDERNACHT Indonesië Oiiicieel Orgaan van de gemeenten SN££K, WYMBRITSERA.DEEL en £JLST Raadsvoorstellen Sneek De Berlijnse blokkade DINSDAG 31 MEI 149 Detective roman uit donker Amsteroam door P1E1 KLOPPERS Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Snee'eer Courant en Drijf houts Nieuwsblad 4e JAARGANG No. 42 een FEUILLETON. 21 ACHTSTE HOOFDSTUK. Het huis aan de Amstel. godsdienst, veiligheid van lijf en goed bij voortduring worden gegarandeerd. In het bijzonder zal er voor worden gezorgd, dat geen represaillemaat regelen tegen wie ook genomen wor den. Na het herstel van de republi keinse regering te Djokja blijft voor iedereen gelegenheid openstaan onge hinderd Djokja te verlaten. Advertentieprijs 15 ct. per n.m. Bij contract handels stel v.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per naïf jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. 3iro 50748 ten name van T’irma E. J. Drijfhout, Sneek Verschijnt Dinsdags en Vrijdags 'lïiistratiet Comb. Drijfhout Kiezebrink en Co. Kantoor Grootzand 55 Telefoon 3005 (K 5150) korte termijn volledig tot stand te brengen, en het niettemin gewenst is de toepassing van de nieuwe finan ciële voorziening, waartoe reeds is be sloten, niet langer uit te stellen, wordt voorlopig volstaan met een voorlopige regeling, welke met in gang van 1 Juni 1949 dient te wor den toegepast ten aanzien van alle tot de Koninklijke Landmacht beho rende militairen, met uitzondering van hen, op wie zij blijkens haar be palingen niet van toepassing is. De meeste militairen zullen door de toe passing van deze regeling in bezoldi ging vooruit gaan. 'en dl- be ran sr- :de stê ngj ét de ir- ïr- is- :re j i: V. CONCOURS CHR. ZANGVER. IN FRIESLAND. Op het 72ste zangersfeest van deze bond te Dokkum verwierf in de 3e afd. een 3e prijs Sursum Corda te Bo- zum (dir. E. Hogeweg) met 230 p. JONGEMAN DOORSTEEKT ZICH IN VUUR VAN SPEL. De jeugdgroep van de afdeling Rot terdam van de Bouwarbeidersbond bracht dit weekend door op het kam- peerterreir Nieuw-Helvoet. Zondagmid dag voerden de jonge mensen een leken spelletje op, dat eindigt met de tragi sche dood van een jongeling, die het meisje van zijn hart niet krijgen kan. De 19-jarige V. uit de Hogerwerffstraat in Rotterdam, die de rol van deze jon geling Speelde, doorstak zich in het vuur van het spel met een mes. De ongeluk kige jongen was op slag dood. De ver slagenheid onder zijn kameraden was uiteraard groot. MINISTERIEEL BEZOEK. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. In ’t Veld, zal deze week een bezoek aan Friesland brengen. Naar wij vernemen zal de mi nister dan ook in, Sneek komen teneinde met het gemeentebestuur problemen de volkshuisvesting rakende, te bespreken. BAND NEDERLAND—INDONESIË. Door het bestuur van de Band Neder landIndonesië afd. Sneek en O. is aan de Niwin een Rimboekist aangeboden. Het ligt in het voornemen van het be stuur der Band om aog één beschikbaar te stellen, maar die plannen zijn nog niet gereed. Binnenkort daarover nader bericht. GEITENFOKVER. ONS BELANG. De geitenfokver. Ons Belang voor Sneek en O. hield Donderdag 26 Mei haar jaarlijkse geitenkeuring en ten toonstelling, ditmaal in de stalhouderij van de heer Hanénburg. Ook dit jaar waren de inzendingen zeer bevredigend. Een veertigtal dieren waren present en volgens rapport van de keurmeesters, de heren Osinga en Steenbeek, waren de inzendingen beter dan vorige jaren. In de 1-jarige klasse werden de volgende prijzen toegekend: IA Koosje 8—12 van E. Visser, IB Minke 813 van St. Vis ser; 2A Rozemarij van G. v. d. Plaats; 2B Margriet van J. de Jager. Bij de 2- jarigen werd alleen maar een 2e prijs toegekend aan Boukje van D. Faber. 3 jaar en ouder: IA Margriet van J. H. Bootsma; IB Anna 1717 van G. v. d. Plaats; 2A Afke 48 van G. Tonkens; 2B Boukje 5300 van W. Hoekema. In de lammerenklasse werden prijzen toe gekend aan 1. Anna II van G. v. d. Plaats; 2. Maryke van I. Wijn ja; 3. Irene van J. H. Bootsma; 4. Afke II van G. Tonkens. Na afloop werden de prijzen door de voorzitter J. P. v. d. Goot uitgereikt. Hij br&cht tevens dank aan de keurmeesters en aan allen die de eretekenen hadden geschonken en aan de adverteerders in het programma, die het mogelijk hadden gemaakt, dat ook deze tentoonstelling weer in ieder opzicht is geslaagd. MERRIEKEURING TE SNEEK. Dinsdagmorgen werd op de Vee markt te Sneek een merriekeuring ge houden voor opname in het Friesch Paarden-Stamboek. Opgenomen wer den: Oudere merriën: Elize van mej. G. B. Hoekstra, Hommerts; Effie ster) van S. Gratama, Huins; Elegon- da ster) van K. v. d. Velde, Deer- sum; Ejannie van D. S. Kiestra, Dij ken o.d. Woudsend; Driejarige mer riën: Femke ster) van G. R. Ger- brandy, Hommerts; Fetje van D. IJ. Oppedijk, Hommerts; Fanke van A. van Popta, Sandfirden; Fepke van T. D. de Boer, Bozum; Fymkje van S. Walstra, Zandgaast; Festa van KL G. Miedema, Heeg en Fierma ster) van G. R. Gerbrandy, Hommerts. ZANG- EN MUZIEKCONCOURS RIJS. Op dit concours behaalde in de 2e afd. zang Lyts Bigjin te Woudsend met 282% P- een 2e pr. In de Ere-afd. muziek behaalde Crescendo van Heeg met 273% p. eveneens een 2e pr. NIEUWE BEZOLDIGING VOOR DE LANDMACHT. Noodregeling ingevoerd. In de loop van 1949 zal een nieuwe bezoldigingsregeling voor het militai re personeel der Koninklijke Land macht worden vastgesteld, die, wat de bezoldiging der gehuwde militairen betreft, zal terugwerken tot 1 Jan. 1948. Aangezien het niet mogeljjk is gebleken de nieuwe voorschriften op Het artistenpension waarin de detective zo onverwachts de identiteit te weten was gekomen van het tweetal dat hem er op die regenachtige avond toen Hendrik Bos man zo tragisch aan zijn eind kwam, had laten inlopen, mocht dan al geen voorname cliëntèle hebben, en de pensionhoudster mocht al eens wat te kort komen als de bewoners en bewoonsters van haar kamers geen werk konden krijgen, toch was het een goed zaakje, flink opgezet en, de aard van het bedrijf in aanmerking genomen, zelfs modern. Vroeger was er in hetzelfde perceel een groot kantoor gevestigd geweest, een van die zaken die tijdens de oorlog grote winsten maakten en zich installeerden of dat lieve leventje altijd zo zou doorgaan, en die later even plotseling te niet gingen als ze waren opgekomen. De firma failleerde, en de pensionhoudster betrok het gebouw nadat het van binnen wat was vertimmerd en versnipperd. Het rook er niet meer naar dure cigaretten en naar oorlogswinst, het enige wat van de oude glorie was overgebleven, was een telefoonhokje met een schakelbord beneden in de gang. In dit hokje bediende een bleek, amechtig meisje de klanten, die impresario’s of hun liefjes te spreken vroegen, die afspraken maakten om uit dineren te gaan met goedgezinde vrienden, of om te komen ebuteren voor variété- of bioscoopdirecteuren. ALLE GEVANGENEN UIT DE GEVANGENIS VAN TEBING- TINGGI ONTSNAPT. In de nacht van 14 op 15 Mei zijn alle gevangenen uit de gevangenis van Tebingtinggi op Sumatra ont snapt. De gevangenis ligt zeventig ki lometer van Medan. Honderdvijftig gevangenen waren hier opgesloten. Enigen hunner overvielen de cipier en bonden hem vast. Daarna maakten zij zich meester van de sleutels en ver dwenen met duizend gulden aan con tanten en een schrijfmachine. De po litie heeft onmiddellijk een jacht op de voortvluchtigen geopend en is er al in geslaagd, enige tientallen hunner weer in te rekenen. weest omiom te stelen”. „Hèwat!!!!?” „Dat is alles. De juffrouw vroeg me u dadelijk op te bellen en voor een advocaat te zorgen. Ze zei ook nog, dat die detective haar had uitgehoord over een arm band die u haar gegeven hebt, hoeveel hij kostte, en zo. Ik moet nu gaan, meneer Heeringa”. De verbinding werd afgebroken, en Middernacht over handigde de koptelefoon aan het bleke meisje. Het was benauwd in het kleine hokje, «n de pensionhoudster bromde, dat ze wel iets anders te doen had, maar de detective liet haar niet gaan. „Nog een paar minuten geduld, lieve juffrouw”, zei hij minzaam. Van uit het telefoonhokje kon men de brede gang tot aan de voordeur overzien, en het duurde geen vijf mi nuten, of daar daalde de kamenier met haar hoed op en een regenmantel aan, de trap af. Middernacht knikte de pensionhoudster en de bleke telefoniste goeden dag, en volgde het meisje naar buiten. Zonder op of om te zien, begaf zij zich naar het Frederiksplein, waar de dichtstbijzijnde standplaats voor taxi’s wasde detective volgde haar als haar schaduw, en zag haar wegrijden door het Oosteinde. Snel sprong hij in de volgende taxi, en gaf de chauf feur zijn instructies. „Volg die wagen, maar rijd er niet te dicht achter”. Hij hield tussen duini en vinger de man een rijks- daalder voor, en stak het geldstuk weer in zijn vest zak. „Begrepen meneer!” Weldra had de chauffeur zijn collega ingehaald. Voort ging het, langs de Stadhouderskade, de Amstel op; bij de Ceintuurbaan, waar de verkeersagent juist het stopbord omdraaide, stond de taxi van de detective bijna tegen die van de achtervolgde aan, en het bleke, ontdane gezichtje van Nellie, de kamenier, keek door het achterruitje. Wordt vervolgd. lectantes en collectanten zullen zor gen. Vertegenwoordigd waren afge vaardigden van de Tempelieren, Ned. Chr. Geheelonthoudersver., Prot. Chr. Reclasseringsver., het Leger des Heils, de Ned. Ver. tot afschaffing van Alc.houdende dranken en de heer Brinkman als vertegenwoordiger der R.K. drankbestrijding. Met een woord van dank en opwekking werd de bij eenkomst door de voorzitter gesloten. Benoemd tot hoofd van de kleuter school te Hommerts, mej. H. T. Nauta, thans onderwijzeres aan de kleuterafde- ling van de Jan van Nassauschool al hier. COMITÉ NATIONALE RECLASSERING. Onder voorzitterschap van de heer Brinkman vergaderde het Comité voor Sneek in Aere Perennius. De voorzitter memoreerde de afloop van de vorige collecte en sprak er zijn waardering over uit dat door de mede werking van velen deze zo uitstekend geslaagd was. Verder bracht hij ter kennis van de aanwezigen dat een paar eminente leden het comité had den verlaten, o.a. de heer de Wilde, afgevaardigde van ’t Leger des Heils en mej. Bergsma, vertegenwoordig ster der Chr. geheelonthouders. Hij bracht de scheidende comitéleden een woord van warme dank voor hun ijver en plichtsbetrachting en memo reerde, wat de heer de Wilde in ’t bij zonder voor het comité had betekend. Door het vertrek van deze voorzitter had een nieuwe bestuursindeling plaats. De heer Brinkman zal funge ren als voorzitter, de heer Wameling als penningmeester en de heer J. Noorman als tijdelijk secretaris. Daarna werden de werkzaamheden voor de komende Nationale Collecte besproken, die zal worden gehouden op Zaterdag 18 Juni. Het comité re kent er op, dat de deelnemende ver enigingen voor een flink aantal col- Even scheen de pensionhoudster te aarzelen, maar ze begreep dat ze beter kon doen wat haar gezegd werd, en leidde de detective naar het hokje waarin het bleke amechtige meisje een liefdesromannetje zat te lezen in afwachting van de verlangens der pensionklanten. Ze was niet eens bijzonder verbaasd toen de detective haar zei dat hij de koptelefoon moest hebben, ze was in dit eigenaardige milieu al aan zóveel vreemde dingen gewend, dat ze zich over niets meer verbaasde. De pensionhoudster wilde zich verwijderen; maar de detective zei kortaf: „hier blijven’”; hij wilde niet dat de vrouw, die misschien slimmer was dan ze er uit zag, zeker iemand ging waarschuwen. Die zeker iemand was Nellie, de kamenier: de detective had er zijn hoofd onder durven verwedden, dat zij zich telefonisch met deze of gene in verbinding zou stellen. En wat hij verwachtte, gebeurde. Binnen een minuut gaf het meisje een paar nummers op van adressen waar de telefoniste moest vragen naar de jonge meneer Heeringa! Het waren de nummers van het bankierskantoor, van het woonhuis, van een roeivereniging, en van een bodega, op het Damrak; blijkbaar had juffrouw Bas quette haar terdege op de hoogte gesteld. In de bodega bleek Jan Heeringa aanwezig, hij werd aan de telefoon geroepen, en bromde „hallo!” „U spreekt met de kamenier van juffrouw Basquette. Omeneer Heeringa, het is vreselijk, de juffrouw is zo even naar het politiebureau gebracht”. „Naar het politiebureau?!” „Ja, er kwam een detective. Hij sprak over een bezoek aan het huis van uw vader op een donkere avond, juffrouw Basquette begon te huilen, ze hadden het over de moord, en toen moest ze mee”. „Moest zeviel Heeringa haar in de rede. „Luister, meneer Heeringa”, zei het meisje haastig, „ook juffrouw Karspels, die even later kwam, is ge arresteerd. Zij bekende dat zij in uw papa’s huis is ge- Aankoop pand Marktstr. 15. B. en W. adviseren: In verband met de noodzakelijk geworden uitbreiding van de gemeente-secretarie, hebben wij pogingen aangewend het naast de secretarie gelegen pand Marktstraat no. 15 te kopen. De door ons gevoerde langdurige onderhandelingen hebben tot resultaat gehad, dat de eigenares bereid is, het perceel tegen een koop som van 16.000 aan de gemeente af te staan. De bijkomende voorwaarden zijn slechts van ondergeschikte bete kenis. Daar de koopsom ons redelijk voorkomt, en de gemeente het pand in de naaste toekomst nodig heeft, stel len wij u voor tot aankoop te beslui ten. Aangezien het niet in de bedoe ling ligt het pand onmiddellijk na de overdracht in eigen gebruik te nemen, is het mogelijk de 12 Mei jl. afgelo pen huur na die datum, in afwachting op het tot standkomen van plannen voor de inrichting van het perceel voor het beoogde doel, op de bestaan de voorwaarden en tegen de geldende huurprijs van 442 per jaar voorlopig te verlengen. Wij achten het evenwel gewenst, dat in de huurovereenkomst een bepaling wordt opgenomen, welke het wederzijds mogelijk maakt, de huur met inachtneming van een op zeggingstermijn van twee maanden te beëindigen. De tegenwoordige huurster de „Spaarbank van 1818”, alhier, gaat hiermede accoord. De koopsom zal kunnen worden bestre den uit de in het fonds voor uitbrei ding van het stadhuis beschikbare middelen. Inrichten 2 lokalen school 3 voor kleuteronderwijs. Op 24 Febr. besloot de raad twee lokalen in de openbare lagere school 3 voor het openbaar kleuteronderwijs in te richten. Voor het inrichten van OPPENHUIZEN. Vrijdag hield de afd. Oppenhuizen van de N.C.V.B, haar laatste vergadering in dit seizoen. Als spreker trad op de heer Sch. de Boer alhier. Hij hield een bespreking over het boek „De sünde fan Haitse Holwer- da”. Dit was weer eens iets geheel an ders, maar het viel wel in de smaak bij de aanwezige dames. De heer de Boer liet duidelijk het mooie en ware van dit Friese boek zien. Ook was er veel animo voor de a.s. Landdag te Bolsward. Bij na allen gaven zich op voor deelneming. gelaten, dat echter langs andere toe gangswegen tot Berlijn aanvankelijk geen belemmeringen ondervond, al is dat nu ook al weer, anders. De geld kwestie, basis van alle moeilijkheden bij de blokkade, was ook de oorzaak van die welke gerezen zijn by de S-bahn waar het spoorwegpersoneel staakte omdat het door de directie, die in de Oostzóne zit, in Ostmarken werd uitbe taald, die een officiële koers van 80 pf. Westmark hebben maar waarvan er zwart 4 nodig zijn om 1 Westmark te kopen. Het personeel wilde Westmar- ken. Trouwens de gehele verhouding WestOost wordt verscherpt door het gedrag van de Duitsers aan beide zijden van de scheidingslijn. Het waren Duitse politieagenten uit beide zónes die tijdens de blokkade de controle op ’t transport uitoefenden, de geallieerden kwamen er niet aan te pas en het zijn thans bij de spoorwegstaking opnieuw alleen de Duitsers die elkaar hevig bestrijden en waarbij de communisten een staking nu eens trachtten te breken, terwijl ze in andere landen van het Westen waar ze malar de kans krijgen steeds stakingen veroorzaken. Thans houden de commu nisten de zijde van de spoorwegdirectie en beschuldigen zij het personeel in het Westen er van door deze staking te wil len trachten het overleg der grote Vier te Parijs te verstoren! Dat de luchtbrug na de opheffing der blokkade geen minuut gestaakt is, moge aanvankelijk, vooral ook omdat de Westelijke geallieerde vliegtuigen zich daarbij weinig van de voorgeschreven bepalingen aantrekken en vaak laag over de Russische sector vliegen, wat uitdagend geleken hebben, het is de juiste taktiek gebleken nu de Russen weer door allerlei formaliteiten het nor male verkeer naar Berlijn verhinderen. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN GENERAAL SPOOR TER AARDE BESTELD. Rust tussen zijn soldaten onder houten kruis nummer 46. Zaterdagmorgen onder stralend weer heeft te Batavia de begrafenis van generaal Spoor plaats gehad. Dui zenden belangstellenden, onder wie vele Indonesiërs in hun beste kledij, zagen de stoet voorbijtrekken. De vol ledige stoet stelde zich op de Oude Buitenzorgseweg op, vooraf ging de M.P., gewapend met een geleide van vier compagnieën, en het muziekcorps van het K.N.I.L. met omfloerste trommen en de commandant van de stoet, generaal-majoor Engles. Een „weapon-carrier” trok het affuit, waarop de kist stond, gedekt met de Nederlandse vlag, waarop lagen een helm, de decoraties van de generaal en het bloemstuk van mevrouw Spoor, bestaande uit witte anjers en orchi- deën. Hiernaast gingen de vier slip pendragers: generaal-majoor Mo jet, generaal-majoor Scholten, generaal- majoor Alons en generaal-majoor Baay. Hierachter kwamen zestien vaandrigs en onder-luitenants als dragers, mevrouw Spoor, tussen mevrouw Kies en twee broers van de overledene, dr. Beel, sultan Hamid II als vertegenwoordiger van koningin Juliana, jhr. Six als adjudant van prins Bernhard, hoge autoriteiten, deputaties van ridders van de Mili taire Willemsorde. Aan het graf spra ken dr. Beel, generaal-majoor Buur man van Vreede, vice-admiraal Pinke, dr. Hilman Djajdiningrat en dominé F. M. Kooyman. Het graf waarin ge neraal Spoor thans rust, temidden van zijn soldaten, is bedekt met een eenvoudig houten kruis onder num mer 46. Op het kruis staat het op schrift: „Generaal S. H. Spoor, com mandant van het leger in Indonesië”. De generaal rust op het ereveld, Men- teng Pulo, aan de rand van Batavia, dat op de zuil bij de ingang de inscrip tie draagt, dat. op 8 December 1947 de eerste steen door luitenant-gene- raal Spoor werd gelegd. Op het ere veld lagen ongeveer 300 bloemstuk ken, waaronder een van H. M. de Koningin met rood-wit-blauw lint en kroon. Voorts bloemstukken van dr. Beel, dr. Van Mook, van de regerin gen der deelstaten, van de legerkorp sen, van vice-admiraal Pinke, van sul tan Hamid II, van de leden der U.N. C.I., ieder afzonderlijk. Koningin Ju liana en Prins Bernhard zonden aan de wnd. legercommandant en aan me vrouw Spoor telegrafisch hun deelne ming. DE SULTAN VAN DJOKJA GARANDEERT VEILIGHEID. Maatregelen tegen represailles. De sultan van Djokja heeft een bekendmaking uitgegeven als minister van staat van de republiek en tevens als coördinator van de binnenlandse veiligheid. De bekendmaking luidt: Na de terugtrekking van de Neder landse strijdkrachten zal aan ieder, ook aan degenen, die reeds in dienst zijn bij de voorlopige federale rege ring, zonder onderscheid van ras en deze lokalen, aanschaffen van meube len, leermiddelen en schoolbehoeften vragen B. en W. thans de raad een crediet van 6900. B. en W. achten dit bedrag, hoewel een niet onbelang rijke uitgave, verantwoord daar een goedkopere oplossing, wil de huisves ting en het onderwijs aan redelijk te stellen eisen voldoen, naar hun me ning niet mogelijk is. Verkoop aan de fa. Molenaar en Westerdijk van het voor malig Ketelhuis met gedeelte open grond a. d. Ulsterkade. In 1947 werd tegen 4 per week aan deze firma verhuurd het voorma lig ketelhuis aan de IJlsterkade, voor het vestigen van -en verfspuitinrich- ting voor auto’s en pleziervaartuigen. In verband met de omstandigheid dat genoemde firma haar bedrijf wil uit breiden, heeft zij nu verzocht het voormalig ketelhuis, alsmede daaraan grenzende strook grond ter grootte van ongeveer 105 m2, te ko pen. Aangezien de hiervoor omschre ven eigendommen voor de gemeente geen bijzondere betekenis hebben zijn B. en W. met genoemde firma om trent de verkoop in onderhandeling getreden. Daarbij is door B. en W. een prijs gevraagd van 3800. Ten einde de mogelijkheid tot speculatie uit te sluiten, hebben zij bovendien de voorwaarde gesteld, dat, voor het ge val de koopster de over te dragen grond met opstallen t.z.t. zou willen vervreemden, zij verplicht zal zijn een en ander aan de gemeente in koop aan te bieden tegen de door haar aan de gemeente betaalde koopsom, vermeer derd met de door taxatie vast te stel len waarde van de na 1 September 1947 door haar aan het pand aange brachte verbeteringen en uitbreidin gen. De firma Molenaar en Westerdijk heeft zich met de gevraagde koopsom en deze voorwaarde accoord ver klaard. SNEEKER NIEUWSBLA Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 - Tel. 2872 Dezer dagen hadden wij een gesprek met een stadgenoot, die door zijn functie geregeld te Berlijn komt, zowel in de sectoren door de Westelijke geallieerden bezet als de Russische sector. Hij heeft niet alleen het functionneren van de luchtbrug maar ook het zg. einde van de blokkade dat nu weer geen einde bleek kunnen gadeslaan. Hij vertelde ons dat het in Februari al duidelijk was dat de blokkade een mislukking zou worden. Geholpen door de zachte winter waren de Westelijke geallieerden er in geslaagd West-Berlijn geregeld van het nodige te voorzien, daardoor kreeg de Berlijnse bevolking hoe langer hoe meer vertrouwen in de Westelijke geallieer den en het Westelijke geld, terwijl het vertrouwen in het Oostelijke geld meer en meer daalde. Ook dat was een morele nederlaag voor de Russen, die er zelfs door gedwongen werden naast de offi ciële koers van de Westmark ook een officiële zwarte koers voor dit geld in te stellen. Het was de Russen ook dui delijk geworden dat de Oostzóne niet zonder de producten van de Bizóne kan en zo werkte de blokkade eigenlijk als een boomerang tegen de Russen zelf, hun eigen gebied was er door in zware eco nomische moeilijkheden geraakt. Omdat de blokkade dus een volslagen misluk king was hebben de Russen er van trachten af te komen met zo weinig mo gelijk prestige-verlies, hetgeen hun mo gelijk werd gemaakt door de hervatting van de Viermogendhedenbesprekingen over de Duitse kwestie. Dat de Russen tot opheffing van deze blokkade zijn overgegaan omdat ze in Europa een vergelijk wensten nu ze in China hebben gewonnen, geloofde onze zegsman niet, een mislukte politiek werd met de op heffing der blokkade gelikwideerd, dat was alles. Zo weinig verborgen de Rus sen deze mislukking dat zij zelfs de schijn niet redden en niets veranderden aan de brug in de lijn. Helmstedt naar Berlijn, waarvan een noodzakelijke re paratie aanvankelijk hun argument was om het verkeer langs de weg met Berlijn stop te zetten. Toen de Russen de blok kade ophieven, hebben ze op deze weg HelmstedtBerljjn de aanvoer nog moeilijkheden in de weg gelegd door te beweren dat deze alleen voor inter- geallieerd verkeer bestemd was, zodat het algemeen vervoer er niet werd toe- Het bleke meisje in het telefoonhokje wist heel wat kleine geheimen, en luisterde heel wat af op een dag, maar ze wist als geen ander haar mond te houden. Dit bleke nieuwsgierige meisje hoorde, nadat ze op Mid- dernachts verzoek de aansluiting tot stand had ge bracht, hoe de detective allerlei onzin door elkaar praatte tegen inspecteur Emonts. In werkelijkheid hoorde zij geen onzin, doch code-woorden, die de detec tive en de inspecteur sinds jaren gebruikten. Midder nacht deelde de politieman mede onder welke omstan digheden hij de beide vrouwen had gearresteerd, dat ze onmiddellijk moesten worden gehaald, en in afzonder lijke cellen opgesloten. Terwijl hij stond te telefoneren in de kamer van de actrice, zag hij zijwaarts in een spiegel Kijkend, hoe Ida Basquette iets fluisterde tot Nellie, kamenier en ma nusje van alles; Jetje Karspels, zenuwachtig heen en weer lopend, mengdé zich in dit fluisterend gesprek, en stopte het meisje iets in haar hand. Middernacht liet het drietal begaan en hield zich van de domme, terwijl hij alles regelde met de inspecteur. Toen hing hij de hoorn op, stak z’n handen in z’n zakken, en keek door de ruiten naar de kale bomen op de gracht, die klagend piepten in de felle herfstwind. Hij liet zijn arrestanten aan haar lot over, liet haar onderling beraadslagen en plannen maken, zoveel ze wilden, totdat na een minuut of tien de taxi kwam, waarin de beide actrices met samengeknepen lippen, en blijkbaar besloten in hun lot te berusten, moesten plaats nemen. Ida Basquette stapte in de taxi, na een laatste minachtende blik op de detective. Middernacht reed niet mede, hij bleef achter in het pension, en vroeg naar de pensionhoudster, die van nieuwsgierigheid brandde, en die plotseling voor hem stond alsof ze uit de vloer was opgerezen. „Waar is het schakelbord van uw telefoon? Ik moet alle gesprekken kunnen horen, die van uit dit huis worden gevoerd”. 8 r j f t 1 ril 1“ ig n. Ie jn n *i s I, i- n n 1. s> S. i- 1 i- il n L-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1