De Jubo van de N.C.R.V .o Kappie en het geheim van de aardlaag 2 1 (Jit het Verreden - bl fl i s I J- r p 0] IK BEN JPEUODER EN KOM MU BELEEFD QPNBEVELEN VOOR RL UUJ VERFWERK GEBRTJRLLEMA VERR=«8RIEK SNEEK :(M. WW V' 1897. I aan f I wel in het Park als op de Sonsbeek weide feestelijkheden georganiseerd. ZEVENTIEN SPELERS GAAN NAAR SCANDINAVIË. Het Nederlandse elftal speelt Zondag 12 Juni te Kopenhagen tegen Denemar- gen vallers 6 6 5 5 5 2 1 1 4 3 4 0 0 2 2 0 1 2 2 4 1 3 2 3 6 6 13 11 11 9 8 2 10 6 4 2 I I 3 1 3 3 0 2 FOUTEN IN CAPELLE A. D. IJSSEL. In Capelle aan de IJssel was een formele fout gemaakt met de indie ning van de candidatenlysten voor de gemeenteraadsverkiezingen. Daardoor waren de lijsten van de P. v. d. A., de C.H.U. en de V.V.D. ongeldig ver klaard. En die van de A.R. was niet aanvaard, omdat zij te laat was in- gc nd! Kortom, alleen de Staatkun- DERTIG ZWITSERS ZOCHTEN TWEE NEDERLANDSE DAMES. De ongeveer 50-jarige gezusters M. S. B. en A. C. B. uit Wassenaar, die een vacantiereis naar Zwitserland ma ken, zijn daar Donderdag tijdens hevige slagregens verdwaald en moesten 3 da gen en 2 nachten in de open lucht door brengen voor reddingspatrouilles, door 30 Zwitsers gevormd, haar vonden. Zij hadden slechts suikerklontjes te eten ge had en niets gedronken. Ze waren uit geput, maar zijn er nu weer boven op. NEDERLANDSE VERDACHTE VAN MOORD IN ZWITSERLAND GESTORVEN. In ons vorig no. berichtten wtf, dat de Zwitserse politie de Nederlander H. J. K. had gearresteerd, die ervan werd verdacht, de Nederlandse danseres H. de K. te Ascona in Zwitserland te hebben vermoord. Later is K. naar een krank zinnigengesticht overgebracht. Daar is hij tengevolge van totale uitputting ge storven. In de week die verlopen was tussen de moord en zijn arrestatie had hij in het geheel niet gegeten. M VS de Z 1 e x f I I O li< M VS te bi or s. M i T. Si V N 0' t« a.s. van S.V.V. Heerenveen B.V.V. A.G.O.V.V. V.S.V. N.O.A.D. Y HEEG. Door not? ris Feddema van Sneek werd publiek verkocht Het bur gerhuis aan de Schatting alhier voor heen bewoond door J. Bakker voor de som van 2828 aan de heer S. S. de Boer o.d. Heeg; het woonhuis te Heeg bewoond door C. v. Scheltinga waar van koper werd P. Grondsma alhier voor f 1001; een perceel hooiland a. h. He- germeer waarvan eigenaar werd Corn. D. de Boer voor 810. gekomen zijn had niet hun lijst één candidaat te weinig bevat om alle ze tels van de raad te bezettenDank zij die toevallige omstandigheid heeft nu een nieuwe candidaatstelling plaats gehad. GESTRANDE DEEN BLEEK S.S.ER. Leerlingen van de Zeevaartschool te Delfzijl hadden het plan geld te gaan inzamelen voor de twee Denen met hun vrouwen, die, met het mo torjacht Nordkapen, na vele om zwervingen in het Spaarne, bij Haar lem, terecht zijn gekomen en nu door gebrek aan geld niet meer verder kunnen. Nu hebben die leerlingen haastig hun voornemen laten varen. Nader onderzoek naar de opvarenden van het motorjacht heeft namelijk aan het licht gebracht, dat de schip per een gewezen lid van de SS is. De Vreemdelingenpolitie is in de zaak ge mengd en er bestaat kans dat zal wor den geprobeerd deze man over de grens te zetten. POST VOOR DE ANTILLEN. Met het m.s. „Hecuba”, dat 3 Juni a.s. van Amsterdam naar de Neder landse Antillen vertrekt kan zeepost worden verzonden, mits deze uiterlijk op 1 Juni gepost is. der priesteressen en boogschutters en door leden van de landelijke ryvereni- gingen ,,De Valouwe”, „Harslorui- ters”, „Lunaruiters”, „Voorwaarts” en „De Schaffelaar” o.l.v. de heer G. Bouman voor wat betreft de hande ling der strijdwagens. Een belang rijke rol speelt ook de speciaal daar voor geschreven muziek van Ernest W. Mulder, die wordt uitgevoerd door de Kon. Militaire Kapel o.l.v. de Kapi- tein-Directeur Rocus van Yperen. Na afloop van het openluchtspel spreekt de tweede voorzitter der N.C.R.V., Prof. Dr. H. A. Edelkoort, het slot woord. COMPETITIE KAATSEN. De deelnemende afd. zijn voor dit jaar gelijk als vorig jaar Oosterllttens, Wei- dum, Bolsward, Sneek. Er is echter alle kans dat hier nog bijgevoegd zal worde, de afd. Baard. Deze zal dan ook evenals 1 dig Gereformeerden zouden aan bod De „Kraak” lag weer rustig in de haven en de maat leunde, terwijl hij grote rookwolken uit zijn pijp blies, over de verschansing. Kappie was aan de wal om te zien of er een vracht was te krijgen of iets te slepen. ,„Ik hoop nu maar, dat we een kalme reis voor de boeg hebben en niet iets raars”, dacht de maat, „want dat geeft niets anders dan ellende en narigheden”. Maar eh wat moet die man daar! Waarom zwaait hij met zijn paraplu! Ik ken hem niet! Wat wil hij? Wat een onrust! Daar sta ik nu eens even rustig mijn pijp de bovengenoemde afd. met 3 parturen aan de competitie deelnemen. Baard be schikt over zeer goede kaatsers, o.a. A. Broersma, F. Buren. Donderdagavond a.s. begint de competitie met de wed strijden Weidum, Oosterllttens en Sneek Bolsward. Laatstgenoemde partij wordt evenals vorige jaren op het Martiniplein gespeeld. Aanvang 7 uur. te roken en nu komt er weer iemand aan, die met een paraplu naar me wuift. „Hé, hé!” riep de man op de kade. „Ik moet U wat vra gen! Een ogenblikje! Ik wil niet interrumperen, maar ik zou gaarne een interpretatie hebben ehik bedoel, dat ik niet wil storen”. „Zou hij het tegen mij hebben”, dacht de maat. „Wat bedoelt hij?” „Vertrekt dit schip spoedig?” vroeg de man. „En vaart het soms naar de kust van Brazilië?” 14—10 11—12 8— 7 7—11 ver, met concert van „Vrij en Blij”, een Veluwse boerenbruiloft door het Puttens gezelschap o.l.v. W. L. Gans, een wedstrydconcert van muziekver enigingen en een zanguitvoering van het koor Fryske Stimmen (in Fries costuum) in het eigenlijke Park, met de opiating van twee luchtballons op de z.g. kleine weide. Op de grote Sonsbeekweide wordt eerst een mas sale gymnastiekdemonstratie gegeven door dames- en herenafdelingen van het Ned. Chr. Gymnastiekverbond o.l. v. de heren J. C. van Asch te Rotter dam en A. Ph. Balke te Arnhem. Deze gymnasten zijn reeds in de mor genuren in marswedstrijd door de stad naar Sonsbeek getrokken, komen om 2 uur van de heuvel bij Huize Sonsbeek naar de weide afdalen en houden dan massale demonstraties, eindigend in een apotheose gewijd aan het Jubileum van de N.C.R.V. Met het oog op de onmogelijkheid om het gehele verkeer in de stad Arnhem ge durende lange tijd stil te leggen (waardoor ook de toegang tot Sons beek zelf versperd zou worden) is het N.C.R.V.-vlaggendéfilé gesteld na de demonstratie der gymnasten, terwijl de intocht van een groot aantal tam boers en pijpers ook afzonderlijk is ingevoegd. De opmars der honderden vlaggen en de taptoe o.l.v. Gijsbert Nieuwland met de Marinierskapel zal echter stellig ook een der hoogtepun ten zijn van het feest. Groter dan Koningen. Omstreeks half vijf begint de op voering van het openluchtspel „Gro ter dan Koningen”. Di# spel, dat ge schreven is door de heer Dirk Verèl, die ook de regie voert, vereiste een langdurige voorbereiding. Op de Sonsbeekweide is een décor van 120 M. lengte opgesteld, voorstellende een Assyrische tempel. De handeling vindt nl. plaats aan het hof van Ko- ning Sargon van Assyrië. Dit symbo lische spel wordt uitgevoerd door le den van de hoorspelafdeling, die de teksten zullen zeggen, door leden van de Chr. Gymnastiekvereniging Fra- ken en Donderdag 16 Juni te Helsinki tegen Finland. Voor deze Scandinavi sche tournee zijn de volgende zeventien spelers aangewezen: Doel: De Munck (Sitt. Boys) en Saris (BW); achter: Van Bun (MVV), Schijvenaar (EDO’) en Everse (Neptunus); midden; Van Schöndel (SW), Terlouw (DCV), de Vroet (Fejjenoord), en'Stoffelen (Ajax); voor: Wilkes (Xerxes), Brandes (Fejjen- oord), Timmermans (ADO), Clavan (ADO), Beun (Xerxes), Schaap (’t Gooi), v. d. Tuyn (Hermes DVS) en Abe Lenstra (Heerenveen). HANDBAL DAMES. Workum kampioen! Doordat Workum zelf met 71 van Olympus won, en S.G.V. van T.G.P. verloor was het eerste elftal van Wor kum, twee weken terug practise!) al kampioen van Friesland, want er restte hun nog slechts een wedstrijd tegen het eigen tweede elftal. Deze wedstrijd is nu ook gespeeld en door de oudere garde met 61 gewonnen. Workum I is nu tweemaal echter elkaar kampioen, een opmerkelijke prestatie van een zo jonge vereniging. Van de 14 tc spelen wedstrijden wist Workum I er 11 te winnen, 2 gelijk te spelen, terwijl slechts eenmaal werd verloren. De ploeg be schikt over een uitstekende kern van speelsters, en het is dan ook jammer dat deze Zondag 12 Juni niet beschik- baai’ zijn voor het Friese elftal dat die dag te Bolsward de strijd zal opnemen tegen 'het Groninger elftal. Na afloop van de laatste wedstrijd werden de kam pioenen bloemen aangeboden en ontvin gen de eerste elftalspeelsters ieder een foto van de kampioensploeg uit handen van voorzitter Stam, die nadat hij zich namens de vereniging in welgekozen woorden tot de dames had gericht, ook trainer D-.v. Delden voor diens uitne mende leiding veel lof toezwaaide, en de wens uitsprak dat de S.V.W. ook in de toekomst nog menig succes zal mogen behalen. DE BRAND IN HET ZIEKENHUIS TE HARLINGEN. Men zal zich herinneren, dat enige tijd geleden by een brand in het Alge meen Ziekenhuis te Harlingen de hoofdverpleegster zuster Kolkman aan de opgelopen brandwonden is be zweken. Men zal zich de feiten her inneren: zuster Kolkman was bezig gedistilleerd water te koken. Zij vroeg de huisknecht een fles gedistilleerd water te halen, maar inplaats van met de gevraagde vloeistof terug te komen, bracht de man vier liter aether petrolei. Toen zuster Kolkman in de nabijheid van het brandende gasstel de kurk van de fles deed, ont stond een sterke ontwikkeling van petroleum aetherdamp, die door de gasvlam tot ontbranding kwam. De zuster wilde met de fles in de hand vluchten, maar viel en de fles brak. Toen vatte ook de inhoud van deze fles vlam, met het gevolg, dat zuster Kolkman vele brandwonden opliep, aan de gevolgen waarvan zy bezweek. De huisknecht moest zich Woensdag voor de rechtbank te Leeuwarden ver antwoorden wegens het veroorzaken van dood door schuld; hjj bracht in het midden, dat als regel een zuster meeging, wanneer hij medicijnen moest halen; thans was dit niet ge beurd. De officier van justitie zeide, dat hij tijdens zijn onderzoek deze be wering niet bevestigd heeft gevonden. De hoofdinspecteur van de Arbeid te Groningen noemde de bergplaats van de gevaarlijke vloeistof midden in het gebouw onder een trap de gevaarlijk ste plaats. Indien de Hinderwet be hoorlijk was toegepast, zou dit onge luk niet zijn geschied. De officier eiste niettemin 150 boete of 50 dagen hechtenis en drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf. De verdedi ger mr. Beekhuis drong aan op cle mentie en vroeg de rechtbank alsnog de directrice te horen, ten einde ver- dachte’s bewering te kunnen toetsen. De rechtbank ging hierop in en zal morgen de behandeling voortzetten. Si O G WIELERSPORT. Zaterdagmiddag jl. heeft Sneek onder zeer grote belangstelling zijn wieler- sport-evenement gehad „Rondom de Sneker meren”, dat georganiseerd was door de sportclub „Sneek”. Om pl.m. 2 uur verzamelden de ongeveer 200 deel nemers zich.op ’t Kleinzand, waarna, men, met *t Sneker muziekcorps voorop, in optocht ging naar de Lemmerweg, waar de start plaats vond. In dichte rijen stonden de belangstellenden daar geschaard. Precies 3 uur viel het start schot en met een razend tempo verdwe nen de ruim 30 renners op hun race fietsen, vijf minuten later gevolgd door de ongeveer 90 deelnemers op toerfiet sen, waarna de overigen, die deelnamen aan de vaardigheidsrit volgden. De ren ners hadden tot aan Spannenburg alles pal In de wind, maar reden toch nog met een gemiddelde snelheid van pl.m. 35 km. Vanuit de auto, die aan de kop reed, en waarin ook de contróle-com- missie zat, hadden we gedurende de ge hele tocht een mooi overzicht op het leidende peloton. Hiertoe behoorden een vijftal Engelse gasten uit Norwich. Tot aan ’t poortje van Spannenburg lagen de deelnemers vrijwel wiel aan wiel, hoewel de Engelsen die gewoon zijn links van de weg te rijden telkens ont- dailies, en werden met een toepasselijk vluchtingspogingen wilden ondernemen. Nauwelijks hadden de renners de wind mee of het veld lag uit elkaar en er vormde zich een kopgroep van 7 renners die tot aan de finish toe bij elkaar ble ven. Te ongeveer 3.30 passeerde men St. Nicolaasga, Heerenveen 3.55, Ak- krum 4.15, Irnsum 4.22 en te Rauwerd 4.30. Bij de Groene Dijk, nabij het P.E.B.-gebouw, waar de finish was, stond weer een enorme menigte belang stellenden de deelnemers op te wachten. Het eerst passeerde de eindstreep no. 29 J. Hazewinkel van Groningen die aankwam te 4 uur 54 mln. en 32 sec., slechts 4 seconden later gevolgd door no. 6 J. Charisius van Leeuwarden; 3e was no. 23 Th. de Boer van Harlingen; 4e. no. 32 J. Teppema, Groningen en 5e no. 9 E. Heeg van Leeuwarden. Slechts enkele minuten later arriveer den ook de eerste deelnemers aan de toerwedstrjjd aan de eindstreep. Eerst aankomende was de Amsterdammer Piet Dickentman Jr., doch deze werd gediskwalificeerd omdat hij een ver- snellingsnaaf in zijn rijwiel had. Tweede werd onze stadgenoot de 18-jarige Doe de de Boer, die te 5.06 arriveerde en tot le prijswinnaar werd verklaard. Als no. 3 volgde de Sneker Tjeerd Bakker, die nu in ’t bezit kwam van de 2e prijs. De 3e prijs werd toegekend, aan de 4e aan- komer J. A. Hendriks van Tjerkgaast. De 4e prijs ontving A. Roosenstein, ook al een Sneker, terwijl zich als 5e klas seerde mej. Wopkje Kooistra, de be kende hardrijdster van Warga, die daar mede een kranige prestatie leverde en vele mannen achter zich liet. Geleidelijk kwamen in groepjes de deelnemers aan de vaardigheidsrit zich aanmelden bij ’t sportcafé „De Kroon” om het laatste stempel op hun contrOlekaart te ont vangen. Allen ontvingen een fraai her- Innerings-diploma. Te ongeveer half zeven had in genoemd café de prijsuit- deling plaats. De prijzen bestonden uit lauwerkransen, lauwertakken en me- 9 5 9 5 9 9 10 8 KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rotter dam (vac. dr. Stelma) ds. J. D. Hoek stra te Oppenhuizen. Geref. Kerk. Beroepen te Heeg ds. W. v. d. Bos te Oude- en Nieuwe Wetering. IJSBRECHTUM. Zaterdagmiddag hield de kaatsver. Mei Nije Kriich haar eerste ledenwedstrijd in dit seizoen, waaraan door 5 parturen van drie werd deelgenomen. De prijzen werden als volgt gewonnen; le prijs C. Koopmans, J. Koopmans, H. Dijkstra; 2e prijs W. v. d. Eems, W. Koopmans, F. Hoekstra; 3e prijs J. Andela, P. v. d. Eems, K. Posthuma. De prijzen werden door de familie v. d. Eems beschikbaar gesteld. 10 eieren beschikbaar gesteld door D. Spoelman voor de meeste bovenslagen werden gewonnen door J. Koopmans. CLUBBOEKJE S.Z.C. Het zeilseizoen is begonnen en dus is het S.Z.C.-clubboekje jaargang 1949, verschenen. De indeling is enigs zins gewijzigd, het huishoudelijk reglement der club is niet meer afge drukt, opgenomen zijn verslagen van de vorig seizoen gehouden ledenwed strijden der S.Z.C. Van de Elfmeren- tocht, die meer en meer in trek komt werd de route aangegeven en van een aantal bruggen zijn voor de zeiler be langrijke gegevens opgenomen. En overigens bevat het boekje de stof welke elk jaar weer welkom is, en welke aanvangt met de agenda van het zeilseizoen en eindigt met de ledenlijst van de S.Z.C. Enige foto’s verluchten de tekst, de fa. Kooy en Visser zorgde voor een knappe uit voering. 1 Er is een gondelvaart op de grote vy- De Jubileum-Ontmoeting (JUBO) die de N.C.R.V. op Tweede Pinkster dag in het Park Sonsbeek te Arnhem organiseert, is re<ds uit hopfde van de vervoers-organisatie een interes sante gebeurtenis. Een net van N.C. R.V.-correspondenten, over het gehele land verspreid, is daarbij ingescha keld. De Ned. Spoorwegen laten wel iswaar een 20-tal extra-treinen spe ciaal voor de Jubo naar Arnhem rij den en onderhouden pendeldiensten uit de nabijgelegen steden naar Arn hem, doch de materiaalpositie van de Spoorwegen is zodanig, dat zij met geen mogelijkheid de stroom van be zoekers kunnen opvangen. Door de N.C.R.V.-correspondenten zijn echter tot nu toe reeds 800 auto bussen gehuurd. Ook voor de duizen- den medewerkers aan het programma (6000 gymnasten, tamboers en pijper- corpsen, muziekcorpsen enz.) zijn autobussen gecharterd, zodat men rustig kan aannemen, dat meer dan 1000 van deze vervoermiddelen naar Arnhem zullen komen. Daarnaast worden duizenden particuliere auto’s met Jubo-bezoekêrs verwacht. Een gevarieerd programma. Reeds om 9 uur in de morgen is er een concert van de Marinierskapel o.l.v. de Kapitein-Directeur Gijsbert Nieuwland om het wachten te veraan genamen. Om 10 uur wordt de Jubo met tromgeroffel en bazuingeschal en het zingen van het Jubo-lied, begeleid door de muziekcorpsen, geopend. De morgen draagt verder het karakter van een massale dank- en herden kingsbijeenkomst in de open lucht, waarbij de feestrede zal worden uit gesproken door de voorzitter, Mr. A. B. Roosjen. Onder de aanwezigen worden ook een aantal autoriteiten verwacht, die hun komst hebben be richt. Hieronder behoren de Ministers Dr. W. Drees, Minister-president, Prof. Dr. J. Th. F. Rutten, Minister, van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en Mr. W. F. Schokking, Minister van Oorlog en Marine. Naast de Burgemeester van Arnhem, ternitas te Utrecht voor de handeling de heer Matser, zullen de voorzitter van de Radioraad Prof. Mr. P. S. Gerbrandy en de voorzitter van de Programmaraad Mr. H. Bijleveld, het woord voeren. Massale samenzang en cantus firmus van de vele koren met begeleiding der orkesten zal verder het karakter van deze massa-meeting bepalen. Een der hoogtepunten zal on getwijfeld zijn de aanbieding van het jubileumgeschenk, bestaande uit een groot aantal nieuwe leden. Verwacht mag worden, dat in de loop van de morgen en in de pauze nog vele dui zenden Arnhem zullen binnenstromen. Om allen in de gelegenheid te stellen van de Jubo te genieten, worden zo- DE FILM WINTERSPORT IN FRIESLAND. Tijdens het bezoek dat de ministers Lieftink en Mansholt kortgeleden aan Friesland brachten heeft onze stadge noot de heer Bart Tromp op verzoek van de Commissaris der Koningin in diens ambtswoning voor deze ministers, hun gastheer en gastvrouw en het col lege van Ged. Staten zijn bekende film Wintersport in Friesland gedraaid. Zo wel de ministers als de Commissaris der Koningin betuigden de heer Tromp na de vertoning hun waardering voor deze fraaie film en de Commissaris gaf daar later nog eens van blijk in een schriftelijk dankwoord aan de heer Tromp. POSTDUIVENSPORT. Bij de door de postduivenvereniging l’Estafette gehouden wedvlucht van het station Sittard, afstand 227 km., werden de volgende resultaten bereikt: le en 6e H. Tippersma, 2e 4e en 9e v. d. Meulen de Vries, 3e en 10e A. Best, 5e H. Bui tenpost, 7e en 8e I. Grabal, 11e en 12e S. Faber, 13e L. de Ree, 14e S. de Ree, 15e J. Spoelstra, 16e J. Schreuder, ter wijl als hekkesluiter fungeerde als no. 17 B. Heins. De duiven werden gelost om 9 uur met een bewolkte lucht en de haast traditioneel geworden koude Noordenwind. De eerste duif werd ge klokt om 1.26.13 en behaalde een snel heid van slechts 872 meter per minuut, de tweede volgde om 1.35.35, snelheid 820 meter per minuut, terwijl de derde zich meldde om 1.39.11, de snelheid was nu reeds gezakt tot 811 meter per mi nuut. Dit is een zware vlucht voor de duiven geweest, de tijden van aankomst lagen ver uiteen. Hoewel er geen verlie zen zijn geleden duurde het lang voor dat alle dieren binnen waren, de 17e was er pas om 4.9. Waren de duiven van de heer S. de Ree alle andere bij de vlucht op Roermond niet minder dan 8 minuten vooruit, deze keer waren het de duiven van de heer Tippersma die hem een voorsprong van ruim 14 mi nuten op zijn naast concurrent bezorg den, zodat hij thans de beste kansen heeft voor het vitesse kampioenschap. HONDENSPORT. Op de internationale kampioen- schapstentoonstelling voor honden van alle rassen op 26 Mei te Gronin gen behaalden onze stadgenoten de volgende resultaten: B. Baanstra met zijn Dobermanpinscher Beatrijs van ’t Leyerweerd de kwalificatie „Goed” in de open en nationale fokkersklasse. Deze hond had z’n dag niet, hy heeft het wel eens beter gedaan. G. Mulder behaalde met zyn reu Thesar v. d. Colliewacht in de nationale fokkers klasse de kwalificatie eerste prijs Uit muntend. In de open klasse behaalde hy wederom 1ste Uitmuntend. Hier mede legde hy beslag op de kampi oenstitel. Tevens werd hy als beste van het ras gekozen. Voorwaar een schitterend resultaat. J. Postma be haalde met zyn Bouvier Jannettelda in de nationale fokkersklasse en open klasse de kwalificatie eerste prys zeer goed. Ja mer is het dat de oren van deze hond slecht zyn gecoupeerd, an ders had hy het wel verder gebracht. woord uitgereikt door de voorz. de heer J. Sustring. Mej. Wopkje Kooistra ont ving bij Jiaar 5e prijs nog een extra me daille als eerst aankomende dame. De Engelse gasten werd als attentie ieder een zilveren waterpoortlepeltje aangebo den door Süstrings Goud- en Zilverwin- kel, terwijl de fa. Dam hieraan een Friese kruidkoek toevoegde. De fa. Tonnema had voor de deelnemers rollen King pepermunt beschikbaar gesteld. Tenslotte een compliment aan de ge meente- en rijkspolitie, overal was het verkeer uitstekend geregeld. Ook in de dorpen, waarlangs het parcours ging, toonden de bewoners grote belangstel ling voor deze eerste wielerwedstrijd, die zeer zeker niet de laatste zal zijn en waarvoor de organisatoiren dan ook alle lof toekomt, want behoudens enige foutjes bij enkele contröle-posten was de organisatie tot in de puntjes verzorgd. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Zaterdagavond speelden in ’t Fejjen- oord-stadion te Rotterdam het Schie- damse S.V.V. en B.V.V. van ’s-Herto- génbosch voor het landskampioenschap. Doordat S.V.V. met 21 won, heeft Heerenveen nog de kans om met de Westelijke kampioen in puntenaantal (13) gelijk te komen, maar dan moeten Lenstra en zijn mannen Zaterdagavond S.V.V. winnen. De stand is: 17—12 27—18 13-7- 9 11— 8 16—18 4—23 Promotie 3e klas. Black Boys speelde Zondagmiddag voor de promotie-degra- datie-competitie 3e klas te Lemmer te- de club van die naam. De met 3 uitkomende zwartjes verloren hun laatste wedstrijd met 40. In Har lingen won H.Z.C. van De Kooi. De uit slag was 32. De stam1 is: Black Boys H.Z.C. Lemmer De Kooi Rest hier nog de wedstrijd De Kooi Lemmer. Friese Voetbalbond. Promotie- en De- gradatie-competitie. Groep A: Sneek IV—Friesland III 4—3; Groep I: L.S.C. IV—Friso II 2—1, De Kooi III—Sneek VI 2—6. 3e NEDERLAAGWEDSTRIJD SNEKER POLITIE-SPORTVER. Woensdagavond 25 Mei speelde in ’t Sportpark het Sneker Politie-elftal zyn 3e nederlaagwedstryd tegen een L.S.C.-combinatie. De - withemden brachten een stevige ploeg op de been, maar ook het L.S.C.-elftal mocht er wezen. By de politiemannen stond Otten onder de lat. Het backstel be stond uit het duo Brouwer en Koning. Op de halflinie stonden Westra, v. d. Veen en Kooi. De aanval werd ge vormd door de Boer, Kemper, Ruis, Liemburg en de Vries. Het was een elftal waarvan veel verwacht mocht worden, en teleurgesteld hebben de politiemannen dan ook niet, want al was het L.S.C.^team op /papier onte- genzegiyk de betere ploeg, en geleek het in ’t begin er dan ook op dat de withemden een harde dobber zouden krygen, het spel van de politie dat meer open was, en afwisselend, ver raste de L.S.C.-combinatie blijkbaar in die mate, dat allengs het spel werd verplaatst, en de aanvallen van de thuisclub meer gevaar opleverden dan die van de blauwwitten. Bij L.S.C. speelde men de bal te veel binnendoor en deze werd telkens een prooi van de trapvaste politie-verdediging. De L.S.C.-aanval Pasma, Batstra, v. d. Werf, Ha/n. Faber, liep zich telkens te pletter en er bleek geen doorko men aan. Doelman Otten was bijzon der op dreef en hield alles. Na onge veer 20 minuten had de politie, die zich reeds enige goede scoringskansen had weten te scheppen, doch die door het achtertrio Verwer, Stallinga en Bakker waren onschadelijk gemaakt, succes, toen eerstgenoemde de bal niet klemvast had bij een hard schot van spil v. d. Veen, en de toelopende po- litie-rechtsbinnen Kemper het leer in het L.S.C.-doel kon deponeren 10. De politie ontplooide hierna enige keurige aanvallen, en uit een hiervan scoorde linksbinnen Liemburg een tweede doelpunt, glashard langs doel man Verwer 2—0. Kort hierna kreeg dezelfde speler opnieuw de kans om de score op te voeren doch knalde nu van dichtbij de bal hoog over. De L.S.C.-ploeg demonstreerde fraai combinatie-spel, maar het duurde al les veel te lang, zodat de politie steeds kon ingrypen. De rust kwam met een 20 voorsprong voor de po litie. Nauwelyks was het spel hervat, of opnieuw moest de L.S.C.-doelman vissen, nu door een effect-bal die van de voet kwam van midvoor Ruis 30. L.S.C. bleef echter volhouden en bom bardeerde het politie-doel met tal van treffers, maar steeds gaf doelman Otten niet thuis. De halfs Steenbeek, Reidinga en Müller stuwden telkens de L.S.C.-aanval op maar doelpunten kwamen er niet tot stand. Ook de po litiemannen slaagden er niet meer in doelman Verwer te passeren en zo kwam onder topspanning het einde van deze op een goed peil staande wedstrijd, die op correcte wijze werd geleid door scheidsrechter L. de Wagt. Heden, Dinsdagavond spelen de politiemannen tegen een Sneek-com- binatie. 18 Augustus. Bij zeer ongunstig weer hield de Zeilver. Sneek haar zeil- wedstryden. Er waren slechts 25 deel nemende schepen, le in de klas Boeiers en Jachten was de Kampioen van de heer J. Smit, Slikkerveer, 2e Hermina van de heer Ter Horst, Sneek. De Bever zeilde de mast over boord. Beurt- en vrachtschepen: le pr. De vyf gebroeders van de heer A. T. v. d. Bosch, Makkinga; 2e De Goe de Verwachting van de heer E. v. d. Meer, Oudega; Tjotters: le De jonge Pieter van de heer R. Vrolyk, Sneek; 2e l’Eclair van de heer K. Hesselink, ZwolleSchouwenle Dolphijn van de heer G. Velsink, Sneek; 2e Friso,van de heer H. v. d. Zee, Sneek; Spriet- boten: le Gysbert Japiks van gebr. Mulder, Langweer; 2e. Friso van de heer G. Semplonius, Boornzwaag. Scharnegoutumaanbesteed de bouw van een stoomzuivelfabriek met di recteurswoning. Laagste inschryver P. M. Boonstra, Menaldum 36187. 28 Aug. Met 8 tegen 4 st. neemt de raad van Sneek een gewyzigd aanbod van Regenten van het O.B.W. aan in zake de aanbieding van een wandel park; de gemeente zal het park als het gereed is gedurende 50 jaar hu ren voor 400 ’s jaars en zich belas ten met het onderhoud. De tegen stemmers vreesden dat de kosten te zwaar op de gemeente zouden druk ken. Op de tentoonstelling te Dordrecht verwierf de zilversmid de heer A. de Haas te Sneek voor zijn zilveren dryfwerk de gouden medaille. 24 Sept. De zathe en landen „De Froskepolle” groot 126 pdm. onder Oppenhuizen is ten overstaan van no taris S. Haagsma te Bozum finaal toegewezen aan de heer D. J. Swier- stra te Oppenhuizen voor 45.990.45.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 2