Buitenlands Overzicht Indonesië Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Raadsvergadering Sneek InsuSinoedag Sneek. i nl 4e JAARGANG No. 43 VRIJDAG 3 JUNI 1949 In verband met de Pinkster dagen zal ons a.s. Dinsdagnr. niet verschijnen. Ons volgend nummer komt dus Vrijdag 10 Juni uit. DE UITGEVERS SUMATRA VRAAGT AUTONOMIE. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad f beschikken h. hier organisatoren, de A. v. S. Verschijnt Dinsdags en Vrijdags in vaste dienst schuld. deze verhoging en tot het uitvoeren van genoemde herstellingen te besluiten. Deze voorstellen worden z. h. st. aange nomen. "’’listraties Comb. Drijfhout Kiezebrink en Co. Kantoor Grootzand 55 Telefoon 3005 (K 5150), r. er ^t de sr- ;a- ir- is Of ral sr- ;de gf£ sU ng tl n. Ie sn n 3- In enige resoluties, die nog werden aangenomen op de tweede Sumatra- conferentie, werd uitdrukking gege ven aan de wenselijkheid voor het verkrijgen van de ruimste r ‘e van autonomie in handen van het Indone sische volk, ten einde een nationaal bestuursapparaat op te bouwen in en voor die gebieden, die de wens voor de nieuwe opbouw te kennen geven. Er wordt aangedrongen op onmiddel lijke toekenning van autonome rech ten in economische en politieke zin op de ruimste schaal in en voor die ge bieden. De gebieden waar de volkswil op democratische wijze tot uitdruk king is gebracht, worden erkend als delen ener negara of als eigen daerah van Sumatra. Met betrekking tot de Ronde-Tafelconferentie werd besloten zich het recht voor te behovin daar aan geheel zelfstandig met een eigen vertegenwoordiging deel te nemen. Kosten inrichten industrie terrein. B. en W. stellen voor de kosten van het inrichten van industrieterrein aan de IJlstc.kade en de Geeuw, waartoe In de vorige vergadering werd besloten, en welke 29400 bedragen thans op de be groting 1949 uit te trekken, het bedrag van deze kapitaalsuitgaaf zal uit de op brengst van een geldlening worden ver kregen. Dit voorstel wordt z. h. s. aan genomen, evenals alle andere voorstel len op de agenda voorkomende, en welke reeds in een onzer vorige nrs. werden opgenomen. BUITENLANDSE KAAS ZONDER BON. Met ingang van heden is alle ge ïmporteerde kaas zonder bon te koop. De Nederlandse kaas blijft echter vol ledig gerantsoeneerd. Van de totale kaasvoorziening van ons land maken de buitenlandse soorten slechts een zeer bescheiden deel uit. Het is zelfs zo, dat tot nu toe het aanbod groter was dan de vraag. Zie zo, het eerste vijfde part van Mees z’n motoren is binnen! Maar nu, stadgenoten, nu wordt het zo langzamerhand tijd dat Sneek eens laat zien, dat het de tweede stad van Friesland is! Nu gaan wij de Leeu warders en de Anjumers en wie nog al meer, eens tonen dat wij hier ook nog wat in de melk te brokken heb ben! Zullen de motoren van Mees deze winter brullen, dan zullen ze ook brullen van Sneek! Laat ze dat ge zegd wezen! Hier is het eerste initiatief! De heer Kerkhof van „Onder de Linden” stelt zijn bovenzaal gratis be schikbaar voor besprekingen tussen vertegenwoordigers van gemeentebe stuur, van muziek-, zang- en toneel verenigingen, van comité’s, van zaken en middenstandslieden. Kortom van heel de burgerij! Er moet een Insulindedag voor Sneek komen! Een zomerse dag met alles en alles erbij! Muziek, toneel, wedstrijden Wij hebben kunstenaars, zaalhouders en honder den lieve meiskes die mee willen wer ken. Komaan, wie neemt het initiatief over? Alles en iederéén doet mee! Bel 2547, dag en nacht open voor sympathiebetuigingen van perso nen en verenigingen. Deze krant zal gaarne de spreek buis zijn! Advertentieprijs 15 ct. per Ti.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van vinna J. Drijfhout, Sneek DR. BEEL DRAAGT ZIJN AMBT OVER. Gister heeft te Batavia dr. Beel zijn ambt van hoge vertegenwoordiger van de Kroon overgedragen aan de heer Lovink. Die avond is dr. Beel naar Nederland vertrokken. IN INDONESIË GESNEUVELD. Een nieuwe verlieslijst publiceert de namen van 7 gesneuvelde militai ren van de Kon. Landmacht. Er zijn geen Friezen bij. ma, Leeuwarden, namens de Leeu warder Courant; H. v. d. Molen, Leeuwarden, Friesch Dagblad; W. H. Kuipers, Leeuwarden, Het Vrije Volk en J. C. Venhuis, Leeuwarden, Hee- renveense Koerier. genotuleerd. De V o o r z. naar g. reefd, eh bovendien Er is nu al een dag of tien vergaderd door de Grote Vier in Parijs en de re sultaten zijn niet zc daverend, als het lawaai van .de vliegmachines der Wes telijke geallieerden die weer onafgebro ken langs de luchtbrug naar Berlijn ijlen. Want de Russen hebben het West- Duitse verkeer zoveel formaliteiten in de weg gelegd, dat de Duitse ex-hoofd- stad weer geheel op aanvoer door de lucht is aangewezen. Hanteren de Rus sen deze verkeersbelemmeringen te Berlijn nu om druk op de besprekingen te Parijs uit te oefenen? Zo ja, dan zullen ze bedrogen uitkomen, want daar te Partjs toonden de Westelijke gealli eerden een onwrikbaarheid, waar het hoofdzaken gold, welke aantoonde dat ze niet zullen wijken, al zijn ze buig zaam geweest in de kwestie van de volgorde der agendapunten. Want ter wijl zij eerst de politieke en economische problemen van Duitsland wensten te be spreken en Wysjinsky verklaarde zich daarbij neer te zullen leggen, ofschoon hij zelf eerst over de wijze van confröle over Duitsland door de Grote Vier wilde spreken, slaagde de Rus er toch in de eerste dagen alleen maar te praten over de contröle. Totdat de anderen er ge noeg van hadden en, nadat zij Wysjinsky duidelijk hadden gemaakt, dat zijn denkbeelden omtrent de contröle terug keer tot de to--tand van bijna 2 jaar geleden zou zijn en dus gezien de poli tieke ontwikkeling en opbouw in West- Duitsland een terugzetton van de klok, kwamen zij met hun voorstel over de regeling van Duitslands politieke en economische eenheid. Dit voorstel kwam hierop neer, dat de Oost-Duitse zöne, dus die in handen der Russen is, zou worden opgenomen in de West-Duitse en geheel Duitsland zou zijn verenigd onder de grondwet van Bonn. Dat voorstel werd door Wysjinsky, na een dag be denktijd, waarin hij uiteraard met Mos kou overlegde, in principe vierkant ver worpen..Z.i. was de grondwet van Bonn, zoals de Westelijke geallieerden die had den goedgekeurd, niet democratisch en gaf ze alleen vrijheid aan die Duitsers, die vroeger achter Hitler aan hadden gelopen en niet aan de echte democra tische Duitsers, waarmee hij wel de communisten zal hebben bedoeld. Voor het eerst tijdens deze conferentie liet Wysjinsky zijn vriendelijke houding va ren, en oefende hij zijn kritiek op een wijze zoals men dat van hem gewend was, hy vroeg geen bijzonderheden om trent de regeling welke de Westelijke geallieerden zich hadden voorgesteld, maar verwierp haar zonder meer. Men kreeg uit de houding van de Rus hele maal niet de indruk dat hy naar een compromis zocht, om daardoor de ver dere opbouw van de West-Duitse staat te vertragen of om Russische mede zeggenschap in het Roergebied te be houden. Dergelijkë bedoelingen had men de Russen in hun streven naar het her openen van viermogendhedenbesprekin- gen wel toegeschreven, maar er bleek niets van. Zodat men eigenlijk al maar blijft gissen naar de bedoeling der Rus sen met deze conferentie. De algemene verwachting is dat zij slechts willen trachten zekere samenwerking tussen Oost- en West-Duitsland op economisch gebied tot stand te brengen omdat het Oosten die zeer nodig heeft en waar door eigenlijk geheel Oost-Europa op indirecte wijze mee zou profiteren van het Marshallplan, dat immers ook in West-Duitsland werkt. Dat zal echter ook niet zo vlot gaan, want de Ameri kanen zullen waarborgen willen hebben dat wat er uit West-Duitsland naar het Oosten gaat, niet gebruikt zal worden om Rusland of een zijner satellieten militair sterker te maken. Merkwaardig is overigens dat terwijl Wysjinsky te Parijs verklaarde dat de grondwet van Bonn alleen maar de vroegere nazis in Duitsland vrijheden schonk, het com munistische volkscongres, het door de Russen opgezette parlement van de Oostelijke zöne, ongeveer tegelijkertijd verklaarde, dat om een sterk nationaal front voor de eenheid van Duitsland en een rechtvaardige vrede te vormen, de communisten bereid waren met vroe gere nazi’s samen te werken als deze aantonen dat zij ook het vaderland wil den dienen. Het volkscongres benoemde een delegatie van 22 man om het stand punt der Duitse communisten aan de Grote Vier te Parijs voor te leggen. Die delegatie zal er echter wel niet komen, want Frankrijk weigerde de leden bij voorbaat toegang tot haar grondgebied, in welke Franse houding waarschijnlijk alleen verandering zal komen als Wysjinsky in het verdere verloop der discussies toch nog enige toenadering tot de denkbeelden van het Westen toont. In dat geval zal een delegatie van de voorlopige regering van West- Duitsland worden gehoord en zullen de Russen wel eisen dat dan ook een af- vaardiging uit Oost-Duitsland haar mening zal mogen geven. Maar het lykt er, terwijl wij dit schrijven, niet veel op dat het nog zin heeft te Parijs over de politieke eenheid van Duitsland te pra ten, verbetering van het handelsverkeer tussen beide delen van Duitsland, en een regeling voor Berlijn, die daar de wan orde zou opheffen schijnen de enige on derwerpen, welke binnen het bereik van een vergelijk liggen. Groot politiek nieuws van elders is er niet, het schynt dat in China het communistisch bewind spoedig door Rusland zal worden er- COMITE ONDERSTEUNING REDDINGBOOTACTIE. Onder ere-voorzitterschap van Commissaris van de Koningin, mr. H. P. Linthorst Homan, is een provin ciaal comité gevormd tot ondersteu ning van de actie voor de motoren van de Insulinde. In het comité heb ben zitting de heren S. Schaaf, Leeu warden; R. Walda, burgemeester van Ameland; notaris B. Bolwijn, voor zitter van de plaatselijke commissie van de N.Z.H.R.M. te Anjum; A. van Damme, namens Radio- en Vereni gingsleven van het Bureau Culturele Zaken; L. Brander.burgh, Sneek, na mens de zeilsport; L. v. d. Werff, onthouden als Soekarno en Hattaite Leeuwarden, namens het onder naar Djokja terugkeren en de Repu-1 wjjsA. Tuinman, TwijzelK. Sikke- blikeinse regering het parlement een votum van vertrouwen vraagt ten aanzien van de gesloten overeen komst Van RoyenRoem. Hij vond dat de republikeinse leiders een twee slachtige politiek voeren. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZANQ 7 Tel. 2872 SJAHRIR OVER DE VAN ROYEN— ROEM OVEREENKOMST. Soetan Sjahrir heeft verklaard, dat zijn Indonesische socialistische party zich waarschijnlijk van stemming zal bij het kleuteronderwijs verre van ideaal is en men was het hier algemeen daar mee eens. Nu een begin van verbetering aan de orde komt zullen we dat moeten aanvaarden. Ook ons vielen de bedragen niet mee, maar er zit niet anders op dan ze uit te geven om het kleuteronderwys enigszins op peil te brengen. B. en W. hebben zelf getracht het bedrag zoveel mogelijk te drukken. Wethouder Boeijenga zegt dat het hem niet gemakkelijk is gevallen over dit bedrag heen te stappen, hij heeft het met een zucht gedaan, omdat het heel moeilyk schijnt het goedkoper te doen. Mochten hier in de raad deskundigen zyn die een goedkopere oplossing weten, dan kan nog een onderzoek worden ingesteld. Spr. heeft deze zaak ook gezien in het licht van het bijzonder onderwijs. De kosten van het openbaar voorbereidend onderwijs gaan almaar omhoog, en de ver. voor bijzonder voorber. onderwijs hebben al tekorten die opgelopen zyn tot 12000. Het is heel goed dat de raad het beginsel van de gelijkstelling heeft uitgesproken. Als het openbaar onder wijs op deze wijze verzorgd wordt, brengt dat de consequentie mee, dat men bij de behandeling vhn de positie van het bijzonder onderwijs net zo royaal handelt als thans geschiedt. De V o o r z. staat op het standpunt, dat het bijzonder onderwijs niet by dit punt kan worden betrokken. Hier is eerst een be ginselbesluit z. h. s. aangenomen tot inrichting van deze lokalen, thans komt de konsekwentie: het bedrag beschik baar stellen dat daarvoor nodig is. Spr. ontkent dat hier met royale hand wordt gegeven, het bedrag is tegengevallen, maar niet royaal. In ieder geval is er geen reden het bijzonder onderwijs by dit punt te betrekken. De heer Boeijenga had misschien niet van royaal, maar van „behoorlijk verzorgd” moeten s~ reken. Men moet het de voor standers van bijzonder onderwijs niet kwalyk nemen als zij dit onderwijs ook even ter sprake brengen, omdat dit im mers straks toch aan de orde moet komen. De heer van der Veen zegt dat als dit voorstel is aangenomen, toch nog tal van bezwaren voor het kleuter onderwijs hier blijven; het heen- en weer trekken der kleuteis blijft, de Noorder- hoek is nog niet geholpen enz. Pas dan zal van een behoorlijke oplossing spra ke zijn als ook in de andere wyken ge legenheid is geschapen fröbelonderwijs te volgen. Wat het bijzonder onderwys betreft, bij de begroting is een uit spraak gedaan, waaraan de raad zich wel zal houden, spr. in ieder geval wel. Z. h. s. wordt het voorstel alsnu aan genomen. aanleiding van een verzoek dezer ver. haar ƒ250 subsidie te verlenen, vraagt de heer Lindeman wie het adres eigenlijk ondertekend heeft, de hand tekening is onleesbaar. De V o o r z. ,,de burgemeester van Wymbritsera- deel”. De heer Lindeman vraagt om een toelichting op het voorstel van B. en W. De Voorz. zegt dat deze ver. door propaganda onder ouderen zowel als kinderen het veilig verkeer bevor dert. Vooral via de scholen werkt zij onder de kinderen, o.a. door het afnemen van verkeersexamens en door het ver spreiden van propaganda-materiaal. In dit opzicht leidt dit zelfs tot enige be sparing voor de gemeente zelf omdat deze nu dit materiaal niet behoeft aan te kopen, dat ze anders wel eens doet om het op de scholen te distribueren. Bevordering van het veilig verkeer is zeer urgent. De heer van der Veen zegt dat het zeer nodig is dat propa ganda voor veilig verkeer wordt ge maakt, Ook hier is het publiek nog zeer roekeloos. Spr. gelooft dat dit geld zeer welbesteed is. De heer Linde man hoopt dat ook de propaganda onder de ouderen niet zal worden ver geten, want dat is zeer nodig, veel oude ren hebben lak aan de verkeersregels, hoevelen blijven bijv, op hoeken niet staan praten enz. Het subsidie wordt z. s. goedgekeurd. Verhaal van bijdragen wegens inkoop van diensttijd ingevolge de Pensioenwet 1922. B. en W. stellen voor de verordening regelende de bovengenoemde materie in te trekken en een nieuwe vast te stellen, welke in overeenstemming is met ver schillende wijzigingen in de Pensioen wet 1922 aangebracht. B. en W. stellen voor op de ambtenaren het maximum toegelaten bedrag te verhalen. Van de inkoopsommen wegens diensttyd be doeld in art. 42a en 134 der wet blijft dan de helft en wegens diensttijd be doeld in art. 40 een vierde gedeelte ten laste van de gemeente. Lettende op het belang, dat betrokkene bij de inkoop heeft, menen B. en W. dat het onjuist zou zijn, dat de inkoopsom geheel voor rekening van de gemeente zou komen. Er zou h.i. ook een onbillijkheid worden begaan tegenover het personeel, dat niet eerst een tijd op arbeidsovereenkomst of in tijdelijke dienst werkzaam is geweest en derhalve voor het verzekeren van de pensioensrechten steeds een percentage van het loon heeft moeten afstaan. Het verhaal kan in tien jaren plaats hebben. B. en W. menen dan ook, dat het bij de stukken ter inzage gelegd schrijven van de bond van Nederlands overheidsper soneel te Amsterdam, houdende het ver zoek, de bijdragen voor pensioensinkoop ten laste van de gemeente te nemen, op de hiervóór ontwikkelde gronden niet kan worden ingewilligd, zodat B. en W. voorstellen hierop afwijzend te beschik ken. De heer van der Veen kin zich wel verenigen met dit voorstel, ook wat betreft de afwijzing van het adres van de Bond van Overheidspersoneel. Als men dat inwilligde zou er een scheve verhouding tot de andere ambtenaren en werklieden ontstaan. Toch zou spr. er voor willen pleiten dat ambtenaren en werklieden zo kort mogelijk op arbeids contract blijven werken, als ze voldoen dienen ze na Vi of 1 jaar vast aange steld te worden. Wel is het mogelyk dat de inkoopsom in 10 jaarlijkse termijnen wordt betaald, maar spr. meent dat bij één dienst hier al belangrijke bedragen hiervoor worden ingehouden, met het argument, dat een termijn die al was verstreken, moet ingehaald. Kan men de termijnen dan ’■iet wat verlengen? De heer Koolmoes staat niet afwij zend tegenover het adres van de Bond van Overheidspersoneel. De arbeiders, die geruime tijd op arbeidscontract heb ben gewerkt, maar nu zijn, komen anders in zware Spr. is het eens met de heer v. d. Veen dat die mensen eerder in vaste dienst hadden moeten worden genomen, nu dat niet geschied is worden zij de dupe. Spr. meent dat er arbeiders zijn die 4 per week moeten aflossen. Het ligt aan de gemeente zelf, dat ze niet eerder in vaste dienst zijn genomen, dan hadden ze niet zoveel behoeven in te halen. Spr. stelt daarom voor dat de gemeente de volle 100 der inkoopsommen voor Inrichten 2 lokalen school 8 voor kleuteronderwijs. By dit voorstel van B. en W. in ons vorig nr. reeds opgenomen, zegt de heer D o k k u m dat het wel moeilyk is over de in het voorstel genoemde cijfers te oordelen, doch dat hij toch niet de in druk heeft dat hier die soberheid wordt toegepast, waarop zo vaak aangedron gen wordt nu staat, natie, volk verarmd zijn. En met dit voorstel is de kwestie van het fröbelonderwijs niet opgelost. Want in een vorige vergadering is in beginsel tot bouw van een nieuwe fröbelschool besloten en ook is door de raad het beginsel van de financiële ge lijkstelling van openbaar en byzonder voorbereidend onderwijs aanvaard; een en ander zal nog belangrijke bedragen vr-gen. Vooral als spr. ziet dat de in richting van deze 2 lokalen bijna 7000 gulden gaat kosten, alleen het linoleum voor beide lokalen eist ƒ480! Sprekers vraag is, hebben B. en W. deze cijfers ook critisch bekeken of zonder meer overgenomen van de instantie, welke er over heeft gerapporteerd? De Voorz. antwoordt dat B. en W. zich deze ge dachtengang wel kunnen voorstellen. Zij hebben slechts na ampele overweging het besluit hiertoe genomen, omdat dit niet een elk jaar terugkerende uitgave is, maar een éénmalige. Inderdaad heb ben zij de cijfers critisch bekeken en eerst zelfs de begroting teruggezonden omdat de bedragen toen te hoog waren. De meubilering en de schoolbehoeften vergen een belangrijk deel van het be drag, doch dat men deze vele jaren kan gebruiken, heeft B. en W. tenslotte er toe gebracht het bedrag, hoewel hoog, te aanvaarden, daar het als uitgave in eens de draagkracht der gemeente niet te boven gaat. De heer D o k k u m is niet voor de volle 100 bevredigd en bij spr. rijst de vraag of men aan de inrichting niet te hoge eisen stelt, z.i. komt het bij dit onderwijs daarop min der aan dan op het personeel. Waar al tijd gewaarschuwd wordt dat men voor zichtig moet zijn met de uitgaven, blijft spr. zich afvragen of deze wel verant woord is. De V o o r z. gelooft niet dat B. en W. destijds hebben beweerd dat het zoveel moeite gekost heeft begro- ting-1949 sluitend te maken, zij hebben echter wel gewaarschuwd, in verband met de onzekere financiële vooruitzich ten, om de gemeente al te zeer met uit gaven, die ook in de toekomst zullen drukken te belasten. De begroting-1949 is niet zo gespannen, dat zij geen spe ling van ƒ7009 zou toelaten; er zijn wel uitgaven op die begroting gebracht, welke ook wel in de kapitaalsdienst had den kunnen worden opgenomen. Wat de opmerking van de heer Dokkum betreft dat de inrichting minder belangrijk dan het personeel zou zijn, voor deze tijd is die niet meer juist, inrichting en leer middelen zijn by dit onderwijs juist ook van groot belang. Waar wij bij veror- d--nlng bepaalde eisen aan loka’ stel len, dient overigens de gemeente zelf niet achter te blijven. B. en W. achten deze uitgave dan ook verantwoord. De heer van der Veen heeft bij de be groting reeds betoogd, dat de toestand haar rekening zal nemen. De Voorz. zegt, dat hy slechts kan herhalen wat B. en W. ook by de behandeling der be groting al hebben gezegd, nl. dat ambte naren en arbeiders zo kort mogelijk op arbeidscontract moeten werken, als het personen betreft, die doorlopend in dienst zijn. Bij de vele mutaties in de lonen in de laatste jaren, vergt het uit rekenen der inkoopsommen vsel tyd en zo kan het zijn voorgekomen dat een betalingstermijn van een ink .opsom al was verstreken, voor de juiste aftrek bekend was en moet er dus wat :uge- haald. Geeft dit aanleiding tot moeiujK- heden dan zullen B. en W. >vet .vegen hoe hieraan tegemoet te komen. Br is een bepaalde diensttyd, welke niet auto matisch voor pensioen in aanmerking komt, volgt daarop vaste dienst, dan kent de pensioenwet als gunst de be trokkene toe de eerstgenoemde dienst tijd in te kopen. Van die gunst kan men al of niet gebruik maken. Heeft men dat gedaan en moet men meer betalen, dan men aanvankelijk dacht, dan heeft men nog het recht af te zien van de inkoop. Als alle inkoop echter zou worden kwijt gescholden komen echter zij in een na delige positie, die altijd verplicht voor hun pensioen hebben bijgedragen. Deze onjuiste verhouding zou niet bevredi gen en waar men zich van de vrijwillig aanvaarde verplichting tot inkoop in 10 jaar mag kwijten, achten B. en W. geen redenen aanwezig het adres in te willi gen. Het voorstel van B. en W. om af wijzend op het adres te wordt alsnu aangenomen met 14 tegen 2 st., nl. die van de leden Schaper en Koolmoes. Verbetering Draaislootsbrug en verhoging pachtprijs boer derij met landeryen Groot Tinga. Nu tot verbetering van Lemmerbrug en Balthuskade is besloten, zal ook ten opzichte van de Draaislootsbrug een voorziening moeten worden getroffen, zal van bedoelde verbetering ten volle profijt kunnen worden getrokk 'r.:t is mogelijk gebleken de brugval van deze Draaislootsbrug van 2.40 m. tot 3.05 m. tussen de leuningen te verbreden, het geen zelfs voor de grootste au*' 's ruim voldoende is. Ook de hoogte voldoet na d- itvoering der werkzaamheden aan redelijke eisen, vrachten ter hoogte van ruim 4 m. boven de begane grond zu’len kunnen passeren, terwijl het volgens de verkeersvoorschriften slechts is toege staan voertuigen tot 3.50 m. boven de beg"ne grond op te laden. De kosten van deze brugverbreding enz. worden ge raamd op 5000 en B. en W. stellen voor dit bedrag op begroting 1949 voor dit doel beschikbaar te stellen. De door de heer J. v. d. '.aan be woonde boerderij der gemeente „Groot heeft dit voorjaar ernstige stormschade opgelopen. Teneinde de boerderij wederom voor bewoning en be drijf geschikt te maken, zullen verschil lende definitieve voorzieningen getrof fen moeten worden. De totale herstel lingskosten zullen ,'ot rond 3500 op lopen. Door de vernieuwingen zal ech ter een zodanige verbetering ontstaan, dat de pachter daarmede zeer ir gebaat, zodat deze bereid is in een verhoging van de pachtprijs met 150 per jaar te bewilligen. B. en W. stellen voor tot vrouwen mee. Het schijnt dat de katho lieke partij hoopt dat dit vrouwenstem- recht haar ditmaal de volstrekte meer derheid zal verschaffen, ook omdat er onder de vrouwen meer voorstandsters van de terugkeer van koning Leopold zouden zijn dan onder de mannen. Soc. dem. en communisten verzetten zich heftig tegen deze terugkeer, in liberale kringen schynt men thans iets meer voor 's konings standpunt te voelen dan bij de vorige verkiezingen. Te Praag schijnt de Kominform weer bijeen ge weest te zijn, men neemt aan dat de Zuid-Slavische kwestie er is besproken en mogelijkheden om Tito te likwideren. In de Zuid-Amerikaanse staat Bolivia heeft de regering de algemene mobili satie gelast. Er hebben zich daar on lusten voorgedaan bij de tinmijnen, waarbij 150 doden vielen. Bolivia drijft op de opbrengst van deze mijnen en de regering beweert dat de nationaal-revo- lutionnaire partij achter de onlusten zit om een chaos te veroorzaken, we'ke haar de gelegenheid zou verschaffen het roer in handen te nemen. kend. Van een centraal geleid nationa listisch verzet tegen de communisten is eigenlijk geen sprake meer, in een aan tal provincies van het uitgestrekte ryk leiden echter tal van generaals nog wel acties tegen de communistische legers. Men mag verwachten dat ook andere landen dan Rusland spoedig contact met het communistisch bewind zullen zoeken. Vermoedelyk is ook daarover gesproken in een overleg dat thans tus sen de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk. Nederland, België, India, Nieuw Zeeland en Australië plaats heeft en welk overleg de gehele toestand in het Verre Oosten betreft. In België is de verkiezingscampagne voor het parle ment begonnen. Telde het oude parle ment 202 zetels verdeeld over 92 R.K., 69 soc.dem., 23 communisten en 17 libe ralen, wegens de bevolkingsgroei zal het nieuwe 212 leden krijgen. Het kiezers corps is echter sedert de vorige verkie zingen meer dan verdubbeld, want dit maal stemmen voor het eerst 2.930.000 Vergadering van de gemeenteraad van Sneek op Dinsdag 31 Mei ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter burgemeester L. Rasterhoff, secretaris de heer K. Kos ter. Aanwezig 16 leden, afwezig wet houder de Groot, die naar de Voorz. meedeelt, herstellende is, doch deze ver gadering nog niet kon bijwonen. Notulen. Naar aanleiding van de notul van de vergadering van 3 Mei zegt de heer I S c h a p e r dat het door hem gespro- Ikene bij de behandeling van het adres der Nederlandse Vrouwenbeweging niet in z’n geheel is opgenomen en dat hij de indruk heeft, dat van het gesprokene door andere sprekers meer is vermeld. Ook het plaatselijk blad gaf de discussie niet volledig en spr. vraagt of het mis schien daaruit is overgenomen, daar tal van zinsneden gelijk zijn. De Voorz. antwoordt dat de notulen natuurlijk niet aan de krant zyn ontleend, dat er hier en daar gelijkluidendheid is is zeer verklaarbaar, omdat beide immers het in de raad gesprokene weergeven. Ove rigens vormen de notulen geer analy tisch verslag, d' h zijn ze slechts een samenvatting van het gesprokene, waarbij zeker niet de opzettelijke bedoe ling voorzit de ene spreker anders te behandelen dan een ander. De heer Schaper zegt dat de heer Boeijenga in die vergadering het door spr. te berde gebrachte een communistische redevoe ring noemde, welnu de notulen bevatten van die rede maar 8 zinsneden. De Voorz. herhaalt dat het hier geen stenografisch verslag betreft, maar als de heer Schaper doelt*op wat hy voor las, dan mag er zijn aandacht op ge vestigd, dat dit ook de inhoud van het adres van de Vrouwenbeweging was, en dus notulering overbodig. De heer Schaper zou in het vervolg w 1 prijs stellen op stenografische verslagen. De heer Dokkum ’’raagt of deze hier wel ooit zijn gemaakt; de notulen zijn niet voor de publieke tribune bestemd, L het is misschien maar goed dat niet L alles wat er gezegd wordt genotuleerd wordt ook. Voldoende is als in het ge notuleerde maar het standpunt van de betrokken spreker blijkt. De Voorz. zegt dat de kosten van een stenografisch verslag zeer hoog zouden zijn, één ste nograaf zou niet voldoende zijn. Het meeste van het gesprokene behoeft niet voor de toekomst bewaard te blijven, als de inhoud van het gesprokene maar tot zijn recht komt is het genoeg. De heer Schaper erkent dat een steno grafisch verslag hoge kosten zou ver oorzaken, als dan in ieder geval maar ieders mening zo’ goed mogelijk wordt daar wordt heeft iedere spreker in de volgende vergade ring de gelegenheid voor te stellen een onjuiste notulering te herstel! ?n en een onduidelijkheid aan te vullen. Z. h. s. worden de notulen alsnu goedgekeurd. I Bij het punt ingekomen stukken zegt dc heer Bick by het Ingekomen pro- ces-verbaal van kasopneming bij de ge- meente-ontvanger, dat hem daaruit blijkt dat de gemeente-ontvanger óp 4 April ruim 50.000 op de giro had. Als dat dikwijls voorkomt gaat er heel wat rente verloren, laat men zoveel mogelijk bij de bank storten. De Voorz.: dat gebeurt ook, maar tegen bepaalde data komt het voor dat de gemeente voor betaling van pensioenen en aflossingen over grote bedragen moet beschikken; bovendien stort het rijk vaak op de giro enz., zodoende kan het voorkomen dat er soms grote bedragen op de giro staan, maar zoveel mogelijk wordt dit beperkt. Het rapport wordt z. h. s. voor kennis geving aangenomen, evenals een aantal ingekomen verslagen. Bij dat van de Prov. Friese Ver. voor Vreemdelingen verkeer over 1948 merkt de heer Blok op dat dit verslag hem de vraag doet stellen of het hier wel een ver. voor de gehele provincie betreft, een paar com missies hebben enkel of byna enkel le den uit Leeuwarden. De vraag ryst, ho ren wij eigenlijk wel bij de provincie. Spr. wilde zyn afkeuring hierover uiten. Ook dit verslag wordt voor kennisge ving aangenomen. Subsidie Ver. Veilig Verkeer voor Sneek c.a. Bij het voorstel van B. en W. om naar ?n j t >,n I s, 3. i- s I, n I n I i. I d I n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1