ZIJ EN WIJ Hei TjuLdehbpo^ipc^ Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Even aandacht! Begrafenis H. v.d. Zee 500 Militairen op 7 Juli naar Sneek. DINSDAG 14 JUNI 1949 4e JAARGANG No. 45 n J I Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad r. 1 I t men I doel 7 fj 4 keling heilzame invloed op elkaar uit oefenen, zodat het zeer gewenst geacht moet worden, dat de kinderen na de la gere school nog enige jaren gezamenlijk onderwijs ontvangen. Ook voor de toekomst van het Nij verheidsonderwijs acht spr. de gevolgen van de voorgestelde maatregel funest. Als er geen hogere eisen gesteld worden aan het intellectueel peil van de toe komstige ambachtsscholier, zullen de beter gesitueerde ouders er helemaal niet meer over denken hun kinderen naar de ambachtsschool te zenden. Bo vendien is het uitgesloten, dat men 12- jarige jongens in de korte tijd van 2 jaar tot bekwame vaklieden kan oplei den. Het gevolg zal zijn, dat er grote groepen jonge goedkope arbeidskrachten voor het grootbedrijf worden klaarge stoomd. Niet alleen voor de jongens zelf, maar ook voor de economische en maat schappelijke ontwikkeling van ons land is deze gang van zaken zeer gevaarlijk. Het is duidelijk, aldus de heer Posthu- ma, dat wij in het belang van onze kin deren en ons volk niet anders kunnen doen dan de eis, die de A.N.O.F. stelt met kracht steunen, n.l.: Na de lagere school eerst 2 jaar V.G.L.O. of daar mee gelijkstaand onderwijs en daarna de Ambachtsschool, die dan weer minstens drie-jarig zal moeten worden. Advertentieprijs 15 cK per m-m. Bij contract (handels* adv.) lager. Abonnementsprijs 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Tinna E. J. Drijfhout, Sneek di be et de EINDEXAMEN CHR. KWEEK SCHOOL TE SNEEK. Geslaagd de dames A. Haitsma en J. S. Haitsma te Bolsward; C. Koopmans en D. IJ. W. Nauta, Sneek; B. Attema, Joure en F. Bakker, Gudega (W.), Van de tweede groep slaagden even eens alle candidaten nl. de dames IJ. van Berkum, Wieuwerd; A. Oenema, Wyckel; W. T. Renema, Schamegou- tum; J. W. Slob, Sneek en A. Visser, Goëngamieden. IN INDONESIË GESNEUVELD. De regering maakt bekend dat van de Kon. Landmacht gesneuveld zijn 17 militairen. Onder hen zijn soldaat G. van Aalderen, legernr. 250203084, uit Sneek, gesneuveld 26 Mei 1949 en soldaat R. Talstra, legernr. 270107129 uit Tietjerk- steradeel. SIGRID UNPSET t De Noorse schrijfster en Nobelprijs winnares Sigrid Undset is op 67-jarige leeftijd te Oslo overleden. Zij was vooral bekend om haar serie „Kristen Lavrans dochter”. s, i- »r- de gfA ste ng nS4 •ij ‘gr n. Ie m 'd- V. Adverteerders en abonné’s mo gen wij er nog even op wijzen dat alles wat het S n e e k e r Nieuwsblad betreft dient opgegeven aan het adres Groot- zand 55, Tel. 3005. Abonnementsprijs 2.50 per tialf jaan \dvertentieacquisiteur alleen Postma. )m technische redenen kunnen vvjj in het vervolg geen uitvoe ring geven aan ons plan om ons Vrqdagno. in Sneek op Donder dagavond te verspreiden. Ver schoning dus Maandagavond en Vrijdagmiddag. DE ADMINISTRATIE. Vóór het stoffelijk overschot van Hyl- kebaas Zaterdagmiddag op de Algem. Begraafplaats alhier ter ruste werd ge legd verzamelden de familie en vrienden, w.o. deputaties van de S.Z.C. en de Kon. Zeilvereniging „Sneek”, zich in de Men- nozaal waar de door bloemen (o.a. van de K.Z.V. „SNEEK” en de S.Z.C.) be dekte kist was opgesteld. In deze lijkdienst sprak Ds. M. v. d. Meulen, Doopsgez. Predikant een ge voelvol woord naar aanleiding van Ps. 103, waarin hij allereerst betoogde dat in deze dagen de gedachten van velen naar de overledene zijn uitgegaan. Hij was nl. een man die heel veel vrienden heeft ge had, een eenvoudige, maar oprechte per soonlijkheid die in de goede zin van het woord vriendelijk was, gastvrij en be hulpzaam, en de heerlijke gave bezat ook de moeilijke dingen van het leven met een glimlach tegemoet te treden. Hij heeft zich in zijn lange en rijke leven vele vrienden gemaakt, en als hij deze dagen na zijn overlijden nog bewust had mogen meemaken, zou het hem ontzag gelijk goed hebben gedaan al die bewij zen van medeleven en waardering, wat ook de familie goed heeft gedaan bij alle rouw in deze dagen. Vervolgens sprak hij woorden van troost tot de familie, die veel in de over ledene hebben verloren, maar toch ook weer dankbaar moeten zijn dat zij hem, die de leeftijd der zeer sterken nog vier jaren mocht overlev -n, zo lang in hun midden hebben gehad. Bü de begraafplaats, sloten zich nog tal van vrienden bij de stoet aan om hun oude sportmakker op zijn laatste tocht te vergezellen. Aan de groeve werd het woord ge voerd door de heer G. S. Hofstra, voor zitter van de S.Z.C., om te getuigen van de waardering voor het werk van de oudste en beste zeiler die wij hier in Sneek hebben gehad. De „baas” was nl. niet alleen een practisch bouwer, maar op organisatorisch gebied ook een bou wer aan de zeilsport, waarbij hij alle moeilijkheden met een kwinkslag uit de weg ruimde, en overal raad op wist. Hij bouwde niet alleen schepen o.a. een hele klasse D’ers waarvan soms wel tien aan de start kwamen maar ook de organisat.es. Hij richtte de S.Z.C. mee op en wist ons herhaaldelijk met zijn speeches te boeien. Later ging hij nog verder en richtte hij ook de N.N.W.B. mee op. Thans is hij op zijn laatste tocht, waarop spr. hem het allerbeste toewen ste. Baas, aldus besloot hij diep ont roerd, wij danken je voor alles wat je gedaan hebt. Dat allen jouw nagedach tenis mogen blijven eren. Nadat Ds. v. d. Meulen de zegen had uitgesproken, dankte de zoon, dr. T. v. d. Zee, namens de familie voor de be langstelling waarmee de korte, maar treffende plechtigheid werd besloten. Verschijnt Dinsdags en Vrjjdags ■'’nistratiet Comb. Drijfhout— Kiezebrink en Co. Kantoor Grootzand 55 Telefoon 3005 (K 5150) IJLST. Geslaagd voor het arts-exa- men le gedeelte, aan de Rijksuniversi teit te Groningen, de heer J. Seepma, alhiet. ACTIVITEIT VAN BENDEN. Ten gevolge van sabotage aan de rails is tussen Setjang en Magelang een trein ontspoord, waardoor een militair van het bewakingsescorte en drie leden van het spoorwegpersoneel werden gedood. Het verlofcentrum te Lawang kreeg bezoek van een bende, die met een buit van 12.000 aan linnengoed verdween. RONDETAFELCONFERENTIE OP 15 JULI. Dr. van Royen verwacht dat de Re publikeinse regering op 20 Juni te Djokja terug zal kunnen keren en dat gehoopt wordt dat de rondetafel-confe- rentie op 15 Juli zal kunnen beginnen. Intussen echter heersen er onder de In het St. Antonius ziekenhuis al hier zijn voor het diploma Ziekenver pleging A ges’ -'gd de dames: J. Bult uit Bakhuizen, A. C. van Duin uit Be verwijk, J. F. M. Fontijn uit Amsterdam, I. A. M. van Hee uit Sluis, M. A. Noor- deloos uit Hoog’ 'rspel, M. J. van de Vosse uit Echt, J. H. T. Wessels uit Dedemsvaart bijzonder hen, die wit het buitenland KERKNIEUWS. Mej. J. v. d. Veen alhier heeft haar benoeming als voorgangster bij de Ver. v. Vrijz. Hervormden te Metslawier aan genomen. „GIJ HEBT HIER EEN GOED CARILLONNEKE MENNEKE”. Dat „Carillonneke” ia onze nieuwe beiaard in de Martinitoren, het „menne- ke” onze stadsbeiaardier Flucie H. A. van Bergen, en de man die dit vleiend oordeel uitsprak niemand minder dan ’s werelds grootste beiaardier en bei- aard-deskundige Staf Nees, stads beiaardier en hoofdleraar en directeur aan de Beiaardschool te Mechelen, die Zaterdagmiddag in gezelschap van de gebr. van Bergen uit Heiligerlee onze woonplaats met een bezoek vereerde om, zoals hij met alle beiaarden van beteke nis in de wereld gedaan heeft, ook met de onze kennis te maken. Nadat hij dit een tijdlang bespeeld had (met z’n beide oren wagenwijd open om ook maar de minste afwijking te kun nen beluisteren) klopte hij onze Flucie, die aandachtig naar het spel van zijn grote collega geluisterd had, goedkeu rend op de schouders, en sprak hij zijn oordeel uit in de gedenkwaardige woor den, die de drie van Bergens als muziek in de oren moeten hebben geklonken: „Gij hebt hier een goed carillonneke menneke”. Toen nam hij boven in de toren af scheid van zijn collega met het verzoek nog een tijdje te willen spelen omdat hij de klokken beneden cok nog even wilde horen. En daaraan voldeed van Bergen natuurlijk graag omdat het ook voor hem een onderscheiding was dat deze grootmeester (die hem al kende door twee van zijn composities die in het leer programma van de Beiaardschool te Mechelen zijn opgenomen) nu ook per soonlijk naar hem en zijn beiaard kwam luisteren. Indonesiërs nog allerlei spanningen, welke een onzekere factor vormen. Niet alleen zijn er in Republikeinse kringen voor- en tegenstanders van de overeen komst van RoyenRoem, maar ook het verlangen der Sumatraanse volken zelf standig te blijven, terwijl de republikei nen ze weer onder het bewind van Djokja willen brengen, maakt de toe stand nog ingewikkeld. J. IJTSMA ZEVENTIG JAAR. De heer J. IJtsma, thans te Leeu- w .rden, wordt heden 70 jaar. Hij is een der bekende figuren in de socialistische beweging, en raadslid, Statenlid en be stuurder van de Landarbeidersbond ge weest. Velen hier te Sneek herinneren zich onze oud-stadgenoot, die zich hier in 1904 vestigde, nog wel. Hij deed in 1911 als eerste sociaaldemocraat zijn intrede in de Sneker raad, en bleef raadslid tot 1919, toen hjj naar Utrecht vertrok. VERGADERING N.O.V. Vrijdagavond hield de afdeling Sneek van de Nederlandse Onderwijzers Ver eniging een vergadering, waar de heer Posthuma, hoofd van de V.G.L.O.-school te Drachten sprak over: Aansluiting tussen L.O. en N.O. naar aanleiding van het rapport-Goote. Dit onlangs versche nen rapport wil de tijdelijk ingevoerde maatregel, dat jongens na zes jaar lager onderwijs tot de Ambachtsschool kun nen worden toegelaten, bestendigen en aan de ambachtsschool een voorberei dende cursus van één jaar verbinden. De heer Posthuma zette de bezwaren uiteen, die de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie, waarbij de drie grote Onderwijzers-organisaties zijn aangesloten, tegen dit rapport heeft In de eerste plaats acht men kinderen van 12 jaar te jong om tot een verantwoorde beroepskeuze te komen. De 12- tot 14- jarige jeugd bevindt zich in een moei lijke overgangstijd, die een rustige sfeer van ontwikkelingsmogelijkheid vereist Verder toont de moderne psychologie duidelijk aan, dat jongens en meisjes op deze leeftijd een voor hun latere ontwik- In haar Vrijdaqnummer schrijft de redactie van de Sneeker Nieuwseditie van het Nieuwsblad van Friesland, na gezegd te heb ben dat ze reeds nu ondervonden heeft op de steun van zeer velen te kunnen rekenen om haar doel tv bereiken: NAAR OPHEFFING VAN DE TABAKSDISTRIBUTIE. Naar het A.N.P. verneemt, draait de sigaretten-kerftabakindustrie sinds eni ge maanden op een verhoogd niveau en wordt binnenkort een productie ver wacht, die een voorziening van ongeveer 3% rantsoen per week mogelijk zal maken. Hieruit valt af te leiden, dat ge streefd wordt naar een ruimere beschik baarstelling en zelfs naar een opheffing van de rantsoenering van tabaksarti kelen. Hiernaar gevraagd antwoordde het departement van economische zaken, dat omtrent een datum van eventuele rantsoenverhoging of opheffing der rantsoenering nog geen mededelingen kunnen worden gedaan. HERDENKINGSPLECHTIGHEID. Het was een stijlvolle plechtigheid, e Vrijdag in alle bescheidenheid plaats ond in de kantoorruimte van Ben inga’s Friese Margarine Fabrieken .’ï.V. te Leeuwarden. Deze bijeenkomst, waaraan slechts in zeer intieme kring ruchtbaarheid ge geven was, had ten doel de onthulling van een eenvoudige, bronzen gedenk plaat, waarop de namen vermeld staan van hen, die in de oorlogsjaren ’40-’45 het bedrijf Benninga ontvallen zijn. De heer J. Benninga, Directeur van de N.V., dankte in zijn openingsrede de genodigden voor hun komst en in het CONGRES N.C.G.O.V. DIT JAAR IN SNEEK. Het congres van de Nat. Chr. Geheel onthouders Vereniging wordt op 23, 24 en 25 Augustus a.s. in „Aere Perennius” alhier gehouden, welk besluit genomen is op aandrang van de afd. Sneek, die als ontvangende vereniging zal op treden. Op de eerste dag (Dinsdag) wordt een begroetings-samenkomst gehouden, Woensdagmorgen een kerkdienst waarin de algem. voorzitter Prof. Dr. Edelkoord en Ds. Broertjes alhier zullen spreken, en ’s middags een boottocht over de meren. Ook zullen de congressisten officieel door het Gemeentebestuur op het Stad huis worden ontvangen. is :re Het koperen bruiloftsfeest van het koninklijk echtpaar op Donderdag 7 Juli zal Sneek niet ongemerkt passeren. Hoewel de vereniging „Oranje” de wens van H. N de Koningin en Prins Bern- hard om geen feestelijkheden te organi seren eerbiedigt, heeft zij in overleg met burgemeester Rasterhoff gemeend het initiatief te moeten nemen tot het hou den van een legerdag en op de dag der bruiloftsviering zullen legeronderdelen van het vierde militaire gewest, waar van de staf in Groningen zetelt, naar onze stad komen, ’s Avonds tevoren arri veert reeds een aantal carriers met ge schut. Een bijzondere attractie is nog dat de muziek van de huzaren van Bo- reel van Amersfoort meekomt. De militairen zullen ’s morgens van negen tot twaalf uur een boottocht over het Sneeker Meer .maken, terwijl ’s mid dags van 12.30 tot 1.30 uur een mars door de stad plaats vindt met een défilé langs de autoriteiten op het bordes van het stadhuis. ‘s Middags volgen sportwedstrijden voor de manschappen in het Sportpark, ter wijl het geheel ’s avonds wordt besloten met een concert met taptoe. De plaats waar dit concert wordt gehouden is nog niet bekend. Wat is er in een luttel aantal jaren enorm veel ten opzichte van de speelge- legenheid in onze stad verbeterd. We herinneren ons nog levendig onze jeugd jaren, die we voor een groot deel op de kale „Oude IJsbaan”, waar oud en jong in hun vrije tijd bijeenkwam om de sport te beoefenen, sleten. De voetbalsport stond toen nog in haar kinderschoenen, maar ze maakte het toch noodzakelijke dat naar een ander veld moest worden uitgezien. Het werd gevonden aan de Kerkhoflaan, maar ook dit veld voldeed al vrij spoedig niet meer aan de eisen en opnieuw moest er een ander terrein ko men. De eerste grote stooot was daarop de aanleg van het tegenwoordige Sport park aan de Leeuwarderweg, dat in een dringende behoefte voorzag en waarvan men. De eerste grote stoot was daarop oplossing bracht. Het was dit allerminst, want de geweldige vlucht van de voet balsport toonde spoedig aan dat een ideale toestand nog verre was. Die zou pas worden verkregen, wanneer alle voetbalverenigingen de beschikking over een eigen terrein hadden. De clubs stel den dan ook alles in het werk dit ideaal te verwezenlijken en met de vrijwel ge lijktijdige aanleg van het terrein aan de Lemmerweg door de voetbalvereniging „Sneek” en de velden in de Nporderhoek door de voetbalvereniging „Black Boys” werd een belangrijke schrede in de goe de richting gedaan. De situatie was hierdoor veel gunstiger geworden en toen ook nog in 1948 het „Zuidersport- park” gereed kwam, was de toestand vrijwel volmaakt, al zullen er bij de clubs ten aanzien van de accomodatie van de inrichtingen natuurlijk nog wel wensen bestaan. We geloven echter niet dat de vereniging „W.Z.S.” nog veel wensen zal hebben, want deze club kan uitermate trots zijn op het prachtige complex, waarop ze thans haar wedstrij den speelt. Beide velden maken een uit stekende indruk, terwijl de uit steen op getrokken kleedkamers voor de spelers en de scheidsrechter een prachtig com fort bieden. Een kiosk met de toepasse lijke naam „Sportlust” en de entourage verhogen niet weinig de gezelligheid op het fraaie terrein. Officieus is het nieuwe sportpark aan Rijksweg 43 reeds bijna een jaar in ge bruik, maar tot een officiële opening was het nog nimmer gekomen. Deze heeft nu jl. Zaterdag onder grote be langstelling, vooral van katholieke zijde, plaats gevonden. De heer L. S. P. van der Kleyn riep de talrijke genodigden een hartelijk welkom toe en schetste in een korte toe spraak de totstandkoming van het nieu we sportpark, dat door de steun van ge heel Sneek gereed is gekomen en dat hij daarom een terrein voor de gehele Sneker bevolking noemde. Van de vele ambitieuze werkers wilde spr. er één apart noemen en wel de heer R. v. d. Berg, die met zijn initiatieven als de Ho- baz en de Graspolactie een geweldige steun is geweest. Deken J. van Galkom verheugde zich er over, dat hij vandaag de bekro ning ziet van een werk, dat met veel Ijver en wilskracht tot. stand is geko men. Sport is in de hedendaagse samen leving een verschijnsel, waarmede reke ning moet worden gehouden en sport vraagt een veld. Daarom verdienen het bestuur der Stichting en alle belangstel lenden in de sport, alsook het gemeente bestuur waardering voor het gereedko men van dit terrein. Sport is geen doel in zichzelf, maar ze werkt vitaal in cul- waren overgekomen om deze plechtig heid bij te wonen. In sobere, maar tref fende woorden lichtte de heer Benninga toe, dat deze onthulling niet in de eerste instantie werd verricht om de namen van deze tien mensen niet te vergeten, want deze hadden in de harten van de directie en het personeel reeds een on vergetelijke plaats gekregen, maar veel eer uit dankbaarheid voor de talrijken, die in deze episode van druk en droefe nis het lot en het lijden van de vele naamlozen verzacht hadden. Na deze imponerende inleiding werd in de hall de draperie verwijderd van de bronzen plaat, die onder de jaartallen ’40-’45 de namen vermeldt van J. Ben ninga, S. Benninga, S. de Boer, Ir. J. L. Goudsmlt, W. de Groot, S. de Groot, N. Herschel, W. Keusch, H. Leeser en I. Wallinga. Het zijn de namen van tien mensen, wier nagedachtenis niet alleen veilig zal zijn in het bedrijfshart, maar die te gelijkertijd een eerlijke dank willen uit spreken aan hen, die hun taak van het „mens zijn” in hun volle rijkdom be grepen hadden. Een bloemenschat van leliën en rozen schonk deze plechtigheid een waardige aanblik. Het geheel heeft bij de aanwezigen een diepe indruk achtergelaten. WAT IS DE COMMISSIE VAN VIER? Wat is eigenlijk de Commissie van Vier? Deze Commissie stelt zich ten om door gezamenlijke openbare demonstraties de sport naar buiten te propageren. Sport is vooral voor de jeugd, voor haar ontwikkeling en karak tervorming iets onontbeerlijks. Door een gezamenlijk optreden van alle gymnas tiekverenigingen te dezer stede, laten we tevens zien hoevelen er in Sneek, vóóral deze tak van sport beoefenen. In een gehouden vergadering op Woens dag jl. heeft het bestuur besloten om als van de Commissie van Vier mede werking wordt verzocht door comité’s of verenigingen, bij feestelijkheden of wat ook, dit vooral tijdig dient aange vraagd aan het secretariaat mej. J. Brouwer, Scharnestraat 32. Anders kan, vooral om technische redenen, geen medewerking worden toegezegd. We re kenen dus op ieders welwillende mede werking. Namens de Commissie van Vier J. BROUWER, Secretaresse, Scharnestraat 32, Sneek. fé miliegewaad gestoken? Want immers de titel „Sneeker Nieuws” behoort in onze bladen-reeks thuis. Het M. G. aroeg ons des tijds op een blad onder die titel uit te geven, onder voorwaar de. dat na de zuivering, deze naam zou vervallen. Nu herleeft hij, plus een koppelteken, bij een concurrent. Ziedaar waarom deze naam, behalve dat hij zozeer op die van onze huidige uitgave lijkt, nog extra verwarrend werkt! Wat de sympathiebetuigingen, door de Sneeker Nieuws-editie ontvangen, betreft, och, ook wij h bben vele bewijzen van mede leven in deze dagen mogen ont vangen, doch we hadden daarover in het openbaar liever gezwegen. Wij zijn er dankbaar voor, ze vor mei! een kostbare versterking voor het innerlijk, maai in hun anoni miteit en oncontroleerbaarheid naar buiten gehanteerd, in een zui ver materiële strijd om zijn of niet te zijn in een harde wereld, die nen ze al te zeer reclamezucht en ijdeltuiterij, en verliezen dan veel van hun glans. En dit brengt ons d n ten slotte tot het protest van de Sneeker Nieuw i-editie tegen onze aantijging dat het Nieuws- t ad van Friesland te Heerenveen in het nauw gedreven zou zijn. Zij beweert dat net blad daar zijn positie heeft heroverd en de meest gelezen krant zou zijn. Wij heb ben ons oordeel gebaseerd op de inhoud van de advertentiepaginas van Hepkema’s krant, en de Sne ker bevolking kri g' dezelfde in de Sneeker Nieuws-editie. In vak- [en is een algemeen erkende waardemeter voor de populariteit van een blad in een bepaalde om geving, het aantal familieberichten en kleine advertenties uit die om geving. Een blik op de adverten tiepaginas van het Nieuwsblad van Friesland bracht ons, mede gelet op de advertentieprijs, die kennelijk de kosten niet dekt, tot de conclusie: „dit blad kan in zijn geboorteplaats niet populair zijn”. Niets belet net Nieuwsblad van Friesland ons voor het oog van de Sneker bevolking als lasteraars aan de kaak te stellen, door on partijdige bevoegde deskundigen gelegenheid te geven haar bewe ringen te staven. ANJERDAG 1949. Op verzoek van de Commissaris der Koningin, voorzitter van het Provinciaal Anjerfonds, hebben de volgende perso nen zich bereid verklaard zitting te ne men in het Provinciaal Anjerdag-comité Friesland. De dames BuismanBlok Wybrandi te Leeuwarden; J. KeuningZandstra te Dantumawoude; M. KramerBrug- genkamp te Berlikum; T. PasmaVelde te Wolvega; L. PostBeuckens te Veen wouden; A. C. WiersmaRisselada te Leeuwarden; de heren G. Aalfs, Harlin gen; R. Boomgaardt, Leeuwarden; K. Bosje, Oldeberkoop; J. G. S. Bruinsma, Bolsward; L. J. de Jong, Leeuwarden; Mr. H. W. Kuipers, Wommels; J. A. Landstra, Leeuwarden; J. Piebenga, Leeuwarden; L. Schipper, Leeuwarden; H. K. Schippers, Drachten; F. Schurer, Heerenveen; R. J. Sipkens, Sneek; J. Smit, Leeuwarden; B. Tuinstra, Wom mels; J. J. van Weringh, Leeuwarden; Dr. H. G. W. van der Wielen, Bakke- veen; Jhr. J. W. J. Witsen Elias, Leeu warden. Bovenvermeld Anjerdag-comité zal in overleg met de burgem. medewerking verlenen bij de organisatie van de op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard (29 Juni) te houden Anjercollecte, uit de opbrengst waarvan aan culturele in stellingen, organisaties en verenigingei subsidies worden verstrekt. Nader zullen hieromtrent nog inlichtingen worden verstrekt. „Dat evenwel nog niet iedereen enthousiast voor ons initiatief is, blijkt uit een stukje, dat het „Sneeker Nieuwsblad” gister avond plaatste. We willen onze intrede te Sneek niet direct verge zeld doen gaan van een felle pole miek, het staat immers een ieder vrij om op zijn gebied werk te ver richten. Het zou van weinig goede smaak hebben getuigd, wanneer wij onze komst vergezeld hadden doen gaan van ''en aanval op het „Sneeker Nieuwsblad”. Dat het blad dat wel tegen ons doet, vinden we daarom jammer. We zullen dit zure stukje echter laten voor wat net is. We willen a”een protesteren tegen de aan tijging, dat ons injtiatief werd ge nomen omdat we te Heerenveen in het nauw zouden zijn gedreven. Het „Nieuwsblad van Friesland” heeft daar wel degelijk zijn positie heroverd en is te Heerenveen de meest gelezen courant. Het „Sneeker Nieuwsblad” be twijfelt onze goede bedoelingen. Gelukkig is dat de enige suggestie in die richting, welke we verna men. We zijn blij, dat ons vele, meer positieve, uitingen ter ore kwamen: volledige sympathie met ons streven, een goede krant te verzorgen, die inderdaad speciaal kring, voor Sneek en daarmee voor het I ele verzorgingsgebied, dat deze stad bestrijkt, zal zijn!” Als antwoord hierop zouden we willen zeggen, dat het artikeltje in ons vorig nr. trachtte de kwestie zakelijk en nuchter voor onze lezers uiteen te zetten. Dacht de redactie van de Sneeker Nieuws- editie van het Nieuwsblad Friesland in haar burg Poortezijlen, waar niet van liefde voor ons d misschien dat een zoen gen. tureel en geestelijk opzicht. Moge Gods zegen op Uw arbeid rusten, zeide spr. en moge deze arbeid altijd een grote voldoening voor U zijn. Wethouder Boefjenga ver klaarde dat het gemeentebestuur steeds met grote aandacht en belangstelling de aanleg van dit mooie sportpark heeft gevolgd. Het is zeer gunstig gelegen aan een grote weg en betekent een aanwinst voor de gemeente. Toen spr. nog jong was, was er niets op dit gebied, maar de sport heeft een enorme vlucht genomen en dat is een groot voordeel want sport en spel stalen de spieren en sterken de geest. De sport kan echter dan pas tot haar recht komen, wanneer de begrip pen vastberadenheid er ridderlijkheid ook in het gewone leven worden toege past. Persoonlijk hoopte spr. dat we in ons land nog hetzelfde mogen beleven als in Engeland en Canada, waar de sport alleen op Zate: dag wordt be oefend. Sport en spel moeten niet alleen het doel zijn, er is ook een hoger leven en het is de taak der besturen om jonge mensen, die aan eenzijdigheid lijden en voor andere dingen geen oor en oog heb ben, in de goede rich-mg op te voeden. Spr. bood namens de gemeente zijn har telijke gelukwensen aan. De heer C. Kan sprak als voorzitter van de Gem. Comm van Lich. opvoe ding zijn grote bewv ering uit voor het initiatief, dat naar hij hoopte de beste vruchten mag afwerpen voor de lichamelijke welstand van de sportbe oefenaars, voor de Sneker bevolki ag in het bijzonder en voor de Nederlandse bevolking in het algemeen. Voor de afd. Bedrijfsvoetbal bood de heer R i p h a g e n zijn beste wensen aan, welke hij vergezeld liet gaan van een fraaie plaquette, terwjjl namens „W.Z.S.” de heer G. P o i e s z bestuur der stichting dank bracht voor het mooie object, dat voor zijn club prach tige perspectieven opent. Vervolgens voerden nog de heren H. de Jong namens de voetbalvereniging „Black Boys” en de Sneker Scheidsrech- tersvereniging en K. Doevendans voor „Sneek” het woord, waarna als laatste spreker de voorzitter der Stich ting, de heer H. A. D i e k s t r a, de vele sprekers en de uitvoerders van het werk bedankte. Tevens deelde hij mede, dat reeds met de aanleg van een derde speelveld is begonnen. Hartelijk dank bracht spr. aan de katholieke gemeen schap, die enorm veel offerde en de niet- katholieke aandeelhouders. De stichting heeft een algemeen dienende taak en het terrei staat open voor ieder, die de sport correct wil beoefenen. Ook het ge meentebestuur en de directeur van ge meentewerken, de heer J. de Kok, was spr. zeer erkentelijk, terwijl hij speciaal hulde bracht aan deken van Galkom, die ondanks zijn hoge ouderdom met enthou siasme voor het Zuidersportpark heeft geijverd. Dat accentueert meer dan alles de sympathie voor ons werk. Vervolgens las spr. nog een brief voer van kapelaan Pasman van Arnhem, die helaas niet aanwezig kon zijn en hij besloot met het overhandiger van een fraaie oorkonde aan een achttal heren voor hun belang loze werk. Op uitnodiging van de voorzitter ver- richtte deken ran Galkom daarna de of ficiële opening, welke bestond in het doorknippen van een lint. Direct na deze symbolische handeling renden twee en twintig jeugdige voetballers onder de tonen van het Fries Volkslied het veld op. SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND F Tel. 287J van aan de ook wel zal bran- we haar met zouden hebben ontvan- omdat ze tot ons kwam in 8 1 t 1 ir- :a- ir- j t i'.fe 1 n n i. L- 11 n s I, 3.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1