Reddingsbootactie Sneek. Opening, n u Geeft hem een kans Los de touwen. buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 4e JAARGANG No. 46 SLEPERSWAGEN IN DE PRINSENGRACHT GEREDEN. Verstrengeling van politieke en economische belangen. Conferentie van Parijs—Palestina. ‘n I I VRIJDAG 17 JUNI 1949 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad i t t i A. v. S. toeslag en wel als 5 I Verschijnt Dinsdags en Vrijdags EXAMEN FRÖBELONDERWIJZERES. Geslaagd voor het examen Fröbel onderwijzeres, mej. A. Sikma, onder wijzeres openbare kleuterschool, Oude Koemarkt, Sneek; mej. P. Visser, on derwijzeres bijz. kleuterschool „WiL helminaschool”, Sneek; mej. G. Wa- llnga, Sneek, onderwijzeres neutr. 2 2 4 5 3 8 6 4 10 10 5 15 20 ct. 5 ct. 25 ct. Dinsdag slaagde te Groningen voor het examen in de Oude Dansen onze stadgenoot de heer F. C. v. d. Zwaag, dansleraar. t i ■Ms tra tie: Comb. Drijfhout Kiezebrink en Co. Kantoor Grootzand 55 Telefoon 3005 (K 5150), CHR. KWEEKSCHOOL, SNEEK. Geëxamineerd 6 candidaten. Ge slaagd de heren E. G. Couperus, Kou- dum; W. Dotinga, Sijbrandaburen 3. van Foeken, Sneek; W. Helder, Balk; P. de Jong, Makkum; R. Mie- dema, Wommels. R.H.B.S., SNEEK. Eindexamen H.B.S. A 1949. Alle candidaten zijn geslaagd: A. de Boer, *M. A. Y. T. Broersma, *F. Lootsma, J. F. Lourens, allen uit Sneek; Tj. v. d .Hauw, W. Nawijn, Bolsward; K. de Jong, Heeg; B. Scho tanus, IJpecolsga. zijn meisjes. IN INDONESIË GESNEUVELD. Van het Kon. Ned. Ind. leger zijn gesneuveld 11 militairen, allen Indo- GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. Een vulpen, onder Heeg, A. Meines, Winsemiusstraat 5, Sneek; een gelds bedrag te Oudega, Post-C. der Rijks politie te Oudega (W.). Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. liro 50748 ten name van Tirma E. J. Drijfhout Sneek 8 ■i di be '81 ét de >r- a- sr- is :rv 'd- V. •ij n. Ie sn n, ;r- de gC, ste ng nid iea j t s l, Onze vroegere stadgenoot de heer L. Stoelinga slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor hét ingenieurs-examen. PRIVAAT-DOCENT FISCAAL RECHT. Bij beschikking van de Minister van O. K. en W. is de heer M. A. Wisse- link te Sneek tot wederopzeggens toe gelaten als privaat-docent bij de fa culteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in het fiscaal recht. Deze uitnodiging spreekt reeds eni ge dagen van af de affiches van de Nationale Reclasseringsdag tot u. Die „hem” vertegenwoordigt een groot aantal ontslagen gevangenen, die ge holpen moeten worden. Maar daar naast zijn er wellicht meer perso nen, die behoed worden voor dreigen de gevangenisstraf. Eind Dec. ’48 stonden niet minder dan 18239 per- soonen onder toezicht, een jaar te vo ren 10481. Begrijpt u nu welk een grote schare reclasseerders hiervoor hun tijd, hun moeite offeren uit naas tenliefde Ook voor deze schare zouden wij willen vragen: Geeft ons een kans, om dit zegen rijke werk onvermoeid voort te zetten. Doet het Zaterdag door te geven, veel te geven, algemeen te geven. En mocht u, door welke omstandigheden dan ook, Zaterdag niet de gelegenheid hebben aan de collecte bij te dragen, maakt de reclassenten en de werkers gelukkig door uw bijdragen in dat ge val te zenden aan: F. BRINKMAN, le Woudstr. 13, voorz. J. NOORMAN, Parallelweg 29, secr. J. H. WAMELINK, Julianapark 4, penn. TABAK 1 JULI VRIJ. De minister van Economische Za ken deelt mede, dat hij, in verband met een ruimere aanvoer van grond stoffen en een daarmee gepaard gaande uitbreiding van de productie mogelijkheden, heeft besloten met in gang van 1 Juli de distributie van tabaksproducten op te heffen. Teneinde de opheffing van deze rantsoenering bevredigend te doen verlopen en een regelmatige voorzie ning na 1 Juli te verzekeren, is het noodzakelijk, dat een ieder zich tot 1 Juli stipt aan de bestaande distribu- '■x AFLOOP VERKOPING. Notaris Zijlstra veilde Woensdag avond finaal: Burgerhuis met voor- en achtererf aan de Leeuwarderweg nr. 9, koper D. Bergstra Sneek voor 6666Burgerhuis met bovenhuis aan de Kleine Kerkstraat nrs. 15 en 17, koper Stichting De Spaarbank van 1818 te Sneek voor 6379Bur gerhuis aan de Lemmerweg nrs. 33 en 35, koper F. Gorter Sneek voor ƒ3552; Burgerhuis aan de Prinsen gracht nr. 12, koper P. Swart, Sneek voor 2814Woonhuis aan de Geeuw- kade nr. 50, koper F. de Zwart, Sneek voor 1452Woonhuis aan de 3e Woudstraat nr. 6, koper H. Kampman Sneek voor ƒ1802; Woning 2e Frit- temahovenstraat 1, koper Jan P. Swart, Sneek voor 460; Woning 2e Frittemahovenstraat nr. 5, koper Ka non, Sneek voor 455. GEMEENTESECRETARIS VAN FERWERDERADEEL VRAAGT ONTSLAG. De heer J. Rodenhuis, gemeente secretaris van Ferwerderadeel, heeft een ontslag-aanvraag ingediend we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd ep 13 Sept. a.s. De heer Rodenhuis werd geboren te Sneek en was werkzaam als Hoofd ambtenaar ter Secretarie van Wym- britseradeel, toen hij op 4 Sept. 1918 werd benoemd tot secretaris van Fer werderadeel. Het congres der Arbeiderspartij heeft zaken met hun ambassadeurs in Zuid- de Engelse regering stellig reden tot te- Slavië overlegd of het mogelijk is Zuid- Slavië economisch te helpen nu Oost- Europa het tracht te worgen. Dat Oost- Europa, dat steeds vaster in handen van de Kominform-communisten geraakt. In Aloenië is een oud-premier, die voor Tito was, doodgeschoten, in Hongarije is minister Rajk uit het openbare leven verwijderd en in Bulgarije is Kostov niet zo lang geleden schreven wij in deze rubriek over deze communisten leider die ook, als Tito, nationaal com munistische ideeën is toegedaan thans uit de partij gestoten en waarschijnlijk gearresteerd of gelikwideerd. Maar we hebben in dit overzicht ditmaal vooral bij de verstrengeling van politiek en economie stilgestaan en wijzen dan ook nog even op de verhoudingen in Japan. Politiek wordt Japan thans gedresseerd door de Ver. Staten, als bezettende mo gendheid, die daarbij meer en meer aan passen aan de oude Japanse tradities, zeer tot ongenoegen natuurlijk van Rus land. Moskou heeft daarover in de inter- geallieerde raad, het lichaam dat gene raal Mac Arthur zg .bijstaat bij het be stuur, doch in werkelijkheid niets heeft in te brengen, nog dezer dagen scherp geprotesteerd, doch is even scherp be antwoord door Mac Arthur, die niet ten onrechte zeide dat het de Russen slechts om propaganda te doen was. Dat de Amerikanen bij hun pogingen het Japanse volk te democratiseren zo veel mogelijk aanpassen aan de Japanse tradities is begrijpelijk omdat ze langs die weg denken hun doel, nl. van Japan i een anti-communistisch bolwerk te ma ken, zo snel mogelijk te bereiken. Maar terwijl Japan dus politiek geheel op het Westen wordt georiënteerd, heeft het daarvan economisch eigenlijk niets te verwachten. Zijn producten heeft het Westen niet nodig, ten deze is Japan vooral op China aangewezen, dat waar schijnlijk straks wel tot het communis tische blok zal behoren. Hier liggen tus sen politieke ontwikkeling en economi sche noodzaak allerlei moeilijkheden welke alleen opgelost kunnen worden wanneer Oost en West de leus aanvaar den van het „leven en laten leven”. Een besluit tot iets dergelijks is ook het beste wat men nu nog van de Parijse conferentie kan verwachten. Terwijl wij dit schrijven is er nog geen officieel einde aan de conferentie gekomen, maar de kans lijkt groot dat op geen enkel punt bepaald overeenstemming zal wor den bereikt. Misschien zou echter het overleg door plaatsvervangers van de ministers worden voortgezet, om tot een programma te komen dat op een volgende bijeenkomst zou worden behan deld. Intussen zou de blokkade opge heven blijven het spoorwegpersoneel te Berlijn staakt echter door in ruil voor enig herstel van de handel tussen West en Oost. Ten slotte nog iets over de Palestijnse kwestie: Syrië heeft de onderhandelingen over vrede met Israël afgebroken, het beschuldigt deze laatste staat er van de wapenstilstandsbépalin- gen te hebben geschonden. Israël is on tevreden omdat Engeland besloten heeft zijn wapenzendingen naar de Arabische landen weer te hervatten en de Ver. Staten gaan er niet accoord mee dat Israël het probleem der uit zijn land ge vluchte 800.000 Arabieren, van wie een deel wenst terug te keren, niet krachti ger aanpakt en ook al te veel gebied zou eisen. In het algemeen is er te Washing ton een neiging eer met het standpunt der Engelsen in het nabije Oosten reke ning te houden, dat zoals bekend er op gericht is, de Arabische landen niet van het Westen te vervreemden. UITSTAPJE DRUKKERIJ FLACH. Maandag 13 Juni was voor directie en personeel van de N.V. Offsetdruk - kerij A. Flach een dag van vrolijk heid en vermaak. Om acht uur des morgens trokken allen vergezeld van hunne dames per autobus (3 bussen) van de Zuidwesthoek er op uit en hun jaarlijks uitstapje was hiermee begon nen. Er werd gereden via Afsluitdijk, Wieringen, Petten, Schoorl, enz. naai Bergen (binnen). In hotel „Duinver- maak” waar men zich ook inderdaad vermaken kon, werd gezamenlijk ge dineerd. Tijdens de maaltijd werden door directie en personeel hartelijke woorden gesproken. Op voorstel van enkele personeelsleden werd een col lecte gehouden ten bate van de nieu we motoren voor de reddingsboot „In- sulinde”, welke 43.— opbracht. Hierna werd de tocht voortgezet naar Bergen aan Zee, waar in „Prins Mau- rits” de thee werd gebruikt, waarna men gelegenheid kreeg om te wande len langs strand en duinen. De terug tocht ging via Alkmaar en Wieringer- meerpolder. Om ruim halfnegen des avonds arriveerde men weer in Sneek. Ondanks het feit dat de zon zich deze dag niet zien liet, is er intens genoten. Zo’n dag in de vrije natuur brengt directie en personeel dichter tot elkaar en schept een prettige ver standhouding. Een navolgenswaardig voorbeeld. De nestor van de Sneker slepers, onze bekende 74-jarige stadgenoot W. Reen, moest Maandagmiddag, om streeks kwart voor vijf, op de Prin sengracht met zijn sleperswagen een stilstaande auto passeren. Hij reed daardoor dicht langs de wal, maar toen hij de auto voorbij was en weer naar het midden van de straat wilde terugkeren, gelukte dat, vermoedelijk doordat het onderstel van de wagen vast liep, niet, met het gevolg dat de wagen bij de wal neergleed en in de gracht terecht kwam. Het paard bleef op de wal en moest worden losge maakt, maar Reen kwam mee in het water, waarbij hij tussen de wagen en de wal viel. Bloedend uit tal van wonden werd hij ijlings op het droge gebracht, waar dokter Lofvers eerste hulp verleende en hem direct naar het Ziekenhuis liet overbrengen. Hij maakt het thans redelijk weL SCHARNEGOUTUM. Geslaagd voor het diploma kaasmaker F.N.Z. onze plaatsgenoot de heer S. Zeilstra. VIERJARIG JONGETJE VERDRONKEN. Woensdagmiddag om een uur of vier werd het vierjarig zoontje van de heer J. Brandenburg, wonende aan de Pr. Hendrikkade alhier, drijvende in het Kleinzand gevonden. Vermoedelijk is het aan de Ooster- kade te water geraakt, want het kwam onder de Jousterpijp door drij- I ven. Een paar mannen die dit zagen, haalden het naar de wal, terwijl mevr. Jansen in het water sprong om het kind mee op het droge te brengen. Het gaf geen tekenen van leven meer en werd bij een der omwonenden binnengebracht. Dokter Lofvers, die spoedig aanwezig was, heeft nog ge ruime tijd kunstmatige ademhaling toegepast, en even later arriveerde ook Dr. Ubbens met een zuurstof apparaat. Al deze hulp mocht echter niet baten, want de arme kleine was reeds overleden. Deken van Galkom knipt het lint door GEM. MIDDELBARE HANDELS- AVONDSCHOOL. In de kleine raadzaal van het stad huis vond Woensdagavond de uitreiking plaats van de diploma’s van bovenge noemde school. Aan acht van de negen geëxamineerden kon het diploma wor den uitgereikt en deze gelukkigen waren de dames Th. Doodkorte (met aant. voor Engels en Duits), M. Poiesz (E., F.), P. Steegstra (E.), J. Tijhuis (F., D., E.), M. van Uden (F., D., E.) en de heren J. Brandsma (F., D., E.M. Metz (E.) en W. van der Werf (E.) Zoals gebruikelijk ging de uitreiking met een kleine plechtigheid gepaard en nadat de heer J. F. Haytink, de voorzit ter van de examencommissie, de jonge lui gefeliciteerd had, wees hij er op dat met het bereiken van deze mijlpaal een belangrijke episode in het leven van de geslaagden is afgesloten. Het moet ech ter niet bij deze mijlpaal blijven, er moe ten meerdere volgen, want wie een goede positie in de maatschappij wil veroveren, moet zich verder bekwamen. Met het diploma, dat vrijstelling geeft van het middenstandsdiploma, is de grondslag gelegd voor het onderwijs, dat men verder wil en dient te volgen. Bij verhindering van de burgemeester, die met vacantie in het buitenland is, sprak wethouder Boeyenga de geslaag den in dezelfde geest toe. Hij maakte daarbij een vergelijking tussen de huidi ge gunstige situatie op onderwijsgebied en die van vroeger, toen er niets op dit terrein was. De aard van het maat schappelijk leven is ontzettend veran derd, aldus spr. ei we prijzen ons ge lukkig dat er thans Nijverheidsscholen en cursussen zijn, waar de jeugd zich in een bepaalde richting kan ontwikke len. We moeten hard werken om er weer bovenop te komen en op het jonge geslacht rust een zware en moeilijke taak. Het heeft niet alleen een helder hoofd nodig, maar ook een vaardige hand en vooral een goed hart. Want de jeugd dient te beseffen dat zij er niet enkel voor zichzelf is, maar dat zij ook een dienende taak heeft. Wethouder Boeyen ga feliciteerde de geslaagden met het behaalde succes en bracht de directeur en de leraren hulde voor het uitnemende onderwijs. Evenals de vorige sprekers wenste ook de directeur, de heer J. H. Dood korte, de leerlingen geluk met het be halen van het diploma. Veel pleziertjes moesten aan de kant worden gezet, maar nu de schooltijd voorbij is, zal dit zeker niemand berouwen. Hopenlijk zul len jullie, aldus spr., bij de verdere pogingen om iets te bereiken, ook offers willen brengen. Spr. betreurde het dat er nog zoveel jonge mensen buiten de school rondlopen, die er een nuttig ge bruik van zouden kunnen maken. Namens de leerlingen richtte de heer J. Brandsma tenslotte nog een woord van warme dank tot de leraren en de examencommissie. SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteuri L. KIEZEBRINK RedactieadresKLEINZAND 7 - Tel. 2872 ZOMERZEGELS. In de komende week zal in het postkantoor uw speciale aandacht gevraagd worden voor de Zomer- zegels. Deze zegels worden verkocht met een kleine volgt Frankeerwaarde Toeslag Verkoopsprijs De complete serie, met een fran keerwaarde van 43 cent, heeft een toeslag van 19 cent, zodat de ver koopsprijs bedraagt 62 cent. Het vorig jaar was de netto- opbrengst der Zomerzegels, over het gehele land gerekend, 175.020. Evenals toen, is ook dit jaar de helft voor sociale en de andere helft voor culturele doeleinden bestemd. Zo pro fiteerden in het afgelopen jaar de t.b.c.- en de rheumatiekbestrijding van deze gelden, evenals het Irene- Fonds (doel: culturele ontspanning voor patiënten in ziekenhuizen en sa natoria) en de instelling A.V.O. (Ar beid voor Onvolwaardigendoel: het oprichten van werkplaatsen voor min der validen). Juist als in 1948 is ook nu het mot to bij de verkoop weer: „vele kleinen maken één grote”. Als iedere inwoner één postzegel van 5 cent koopt en er dus 8 cent voor betaalt, is er al een winst van 19000 X 3 cent 570 Ook prentbriefkaarten worden ten verkoop aangeboden. Ieder heeft in de zomer wel eens behoefte een prent briefkaart te verzenden. Laat dan nu eens uw keuze op deze kaarten vallen. U doet er een goed werk meel Inderdaad, deze woorden die ’s zo mers meermalen in en om onze stad worden gehoord, zijn een passende uitroep voor deze actie, de touwen zijn los. Het comité, waarin personen uit velerlei verenigingen zitting heb ben, heeft vele verrassingen voor u. Het stelt voorop dat alle collecten, verkopingen, wedstrijden en wat men ook voor het sympathieke doel wil or ganiseren vooral gehouden moeten worden, ze zijn immers allemaal juist door hun spontaneïteit zo waardevol. Maar wel zou het comité graag wil len dat al deze acties ondc"geschikt gemaakt worden aan en naast de grote actie kwamen, want daar berei ken we twee dingen mee. Ten eerste. Ondersteuning en sti muleren van de gehele Sneek-actie en ten tweede, na onze grote dag kan de gehele som tegelijk aan de Noord en Zuid-Hollandse Reddingsmaatschappij worden overgedragen. Dit is zeer be langrijk. Sneek, onze eigen stad, de tweede stad van Friesland heeft er recht op om een goed figuur te slaan en dat zal Sneek alleen kunnen wanneer wij alle maal meewerken. En waar begint onze Sneker actie mee? Natuurlijk, met de jeugd. Een op stelwedstrijd voor de jeugd. De leraren vertellen iets over een redding van schipbreukelingen, de kinderen schrijven er een opstel over, storten daarbij de kosten voor één ijsco, en dingen mee naar de vele prijzen. Er zijn reeds prijzen beschikbaar gesteld o.a. een jongenspak, boeken enz., tussen twee haakjes we ver wachten nog veel meer! Op 27 Juli zullen er op verschil lende plaatsen in de gehele stad con certen worden gegeven door muziek- en zangverenigingen. Op 10 Aug. een grote matinée voor kinderen in Amicitia. Op 17 Aug. Schrijf deze datum met krijt aan de balk! Dan is er hardzeilen en u zult op het meer en op de Polle zelf kennis kunnen maken met onze Insulinde en haar beroemde bemanning onder aan voering van Mees Toxopeus. Des avonds zal ze in Sneek voor de wal komen en wij zullen weer stil zijn van bewondering voor wat deze kerels presteren! Weet u nog van dat schoolversje „Wakk’re jongens, Hollands trots”? Weet u nog hoe we toen, als kind nog, vredenheid gegeven, men aanvaardde de stabilisatiepolitlek van lonen en prijzen, zoals de regering die voert, en dat was, behalve de vaststelling van het pro gram, waarmee men onder de leus „La bour gelooft in Engeland” de verkiezin gen tegemoet gaat, een der voornaamste punten. Vermoedelijk heeft de algemene vrees in het Westen, dat een economi sche depressie nadert meegewerkt het verzet tegen de genoemde loon- en prijs politiek te onderdrukken, in zo’n tijd waagt men zich uiteraard liever niet buiten de begane paden. Zoals bekend zijn er zekere verschijnselen in de Ver. Staten, in de vorm van aanzienlijk ge daalde prijzen en toeneming van het aantal werklozen welke op de mogelijk heid van zo’n depressie wijzen en welke dan ook andere delen der wereld niet on beroerd kan laten. Want met zo’n de pressie gaat het als een sneeuwbal. Bo vendien zou West-Europa er dubbel door worden getroffen, niet alleen zou het minder goederen naar andere gebieden kunnen uitvoeren, omdat daar de koop kracht vermindert, maar er is reeds nu een streven in het Amerikaanse congres de bedragen van de Marshallhulp te ver minderen en dat streven zou stellig ster ker worden en aanzienlijk meer succes enig succes wordt nu zelfs al ver wacht hebben ook als de economische achteruitgang in de Ver. Staten voort gang maakt. Hoe ingewikkeld de econo- mische verhoudingen in deze naoorlogse wereld wel zijn geworden, blijkt ook weer uit de moeilijkheden tussen Enge land, Argentinië en de Ver. Staten ge rezen over het 5-jarig contract dat de Engelsen met Argentinië sloten voor de levering van vlees. Deze Zuid-Ameri- kaanse republiek zond steeds enorme hoeveelheden vlees naar Engeland, in de laatste tjjd waren de Argentijnse prij zen echter te hoog en beperkte Enge land liever zijn vleesrantsoen dan die prijzen te besteden, maar thans kon men het eens worden over een vijfjarig con tract, waardoor Engeland meer vlees en Argentinië in ruil meer Engelse pro ducten krijgt. De Ver. Staten hebben - echter tegen de lange duur van dit contract geprotesteerd, omdat naar hun mening dergelijke tweezijdige handels- overeenkomsten het herstel van het al gemeen handelsverkeer, dat de wereld zo nodig heeft, belemmeren, terwijl de Ver. Staten vóór de oorlog ook altijd bij dergelijke transacties tussen Zuid-Ame- rika en Europa waren ingeschakeld en er thans buiten blijven. Zo ziet men hoe uit economische nood geboren maatre gelen, elders weer ontstemming en moeilijkheden wekken. Het besluit tot ontmanteling van een aantal fabrieken in het Ruhrgebied, door de Westelijke geallieerden genomen, moge niet be paald uit economische nood geboren zijn, doch uit de wens de Duitse oorlogs industrie op te ruimen, de West-Duitse bevolking verzet er zich ook uit eco nomische redenen tegen. Zij zegt nl. dat de toch reeds aanzienlijke werkloosheid er nog door zal toenemen, al zal echter ook nationale trots wel een rol spelen in dit verzet en menen de Duitsers tegen woordig dat het Westen hen zozeer in de politiek tegen Rusland nodig heeft, dat zij maar hun eisen kunnen stellen. De bezettingstroepen zijn er aan te pas moeten komen om de ontmanteling, die vooral fabrieken betreft waar benzine uit steenkool gemaakt wordt een to taal oneconomisch bedrijf nu Duitsland voldoende olie kan betrekken te doen aapvangen. De bezettingsautoriteiten hebben intussen toegezegd al hun krach ten te zullen inspannen om de arbeiders uit de ontmantelde fabrieken in andere industrieën onder te brengen. Maar zo lang het handelsverkeer tussen West- en Oost-Duitsland niet hervat is en het wantrouwen dat de Westelijke geallieer den jegens de Russische bedoelingen koesteren, niet is opgeheven, zal ver moedelijk van een grote opleving in de West-Duitse industrie niet zoveel ver wacht kunnen worden. Opnieuw een be wijs dus, hoe de huidige politieke toe stand het economisch herstel der wereld belemmert en hoe politiek en economie verstrengeld zijn. Een ander voorbeeld daarvan levert het Russische optreden tegen Zuid-Slavië. Gaandeweg hebben Rusland en zijn satellietstaten hun han del met Zuid-Slavië zo beperkt, dat het land er inderdaad zeer ernstige moeilijk heden van ondervindt, welke de onte vredenheid der bevolking tegen Tito’s bewind moeten aanwakkeren. Zo beogen de Russen Tito’s positie in het binnen land te ondermijnen, terwijl een actie van zijn buren ook nog niet is uitgeslo ten want het heet dat de Kominform weer bijeen is om over maatregelen tegen de Zuid-Slavische dictator te be raadslagen. Aan zijn Westelijke zijde is het deze ook al niet meegelopen, ge meenteraadsverkiezingen voor het ste- delrjk bestuur van Triëst gehouden, hebben een overgrote meerderheid voor de Italiaans gezinde partijen opgeleverd. Opmerkelijk was ook dat onder de com munistische stemmen er meer voor de Kominformpartij dan voor de Tito-partij waren. Te Parijs hebben de Amerikaan se en Engels ministers van buitenlandse mee door dit lied werden gepakt? Dat zullen we nu wéér worden, lezer, niet door het lied, maar door hen zelf, deze eenvoudige mensen, mensen met de zelfde grote en kleine vreugden en verdriet, maar die dagen en nachten wanneer de stormen tieren, torenhoog boven ons uitsteken, omdat ze doen, alleen maar doen, wat onmogelijk lijkt! 24 Aug. wordt er een openluchtfilm gedraaid op het Martiniplein en niet zomaar eén amusementsfilm, maar wel degelijk een programma dat voor zichzelf en voor onze actie spreekt! Op 1 Sept, volgt dan de laatste dag, maar tevens de dag van de grote slag! Hierover en over alle andere data kunt u geregeld in dit blad lezen. Tot slot enige dringende medede lingen en vragen tot de Kinderen. Doet je best, eet één ijsco minder en win een prijs! Jongelui. De aanmelding voor collectrice (tant) is van heden af opengesteld. Aanmelden Winsemius straat 12, tel. 2547. Maak met vrien den en vriendinnen een vacantieploeg om in leuke kledij onze actie te steu nen. Zakenlui. Om prijzen beschik baar te stellen voor de kinderen. Kunstenaars. Wie helpt ons aan een reclame-affiche, gedichten en schetsjes Allen. Ontketen een storm in uw hart en onze Sneker actie zal slagen s, S. i- i. n n i. i’ ll n i- b m

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1