Uil hel verleden I I n ïlefaunub voor avondvierdaagse s.P.s.u, Stroomkanaal bij Spannenburg de Scheepvaart geopend. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST in Een Domtoren voor de prinsesjes Gemeenteraads verkiezingen Een koud begin van de serie-wedstrijden der K.Z.V. „Sneek’’ DINSDAG 21 JUNI U49 4e JAARGANG No. 47 I Commissie van vier j *1 BUITENLANDSE STUDENTEN KOMEN NAAR SNEEK. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad t-4 99 KERKNIEUWS. 'i De uitslag van de verkiezing van le den van de gemeenteraad van Sneek zul len wjj, districtsgewijs, Woensdagavond bij de drukkerij „De Motor”, Ged. Pol bulletineren, terwijl het Friesch Dagblad daar de uitslagen der verkiezingen in andere gemeenten zal publiceren. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Ommen, ds. J. N. de Ruiter te Sneek. Verschijnt Dinsdags en Vrijdags Met ingang van 1 Juli is tot on derwijzeres aan de chr. school te Par- rega benoemd mej. D. Nauta te Sneek. Geref. Kerken. Beroepen te Oosthem, cand. K. Runia te Leeuwarden. Doopsgez. Gemeente. Bedankt voor IJlst, P Messie van Rotterdam OPPENHUIZEjN. De nog bestaande Oude Buurten in Oppenhuizen hebben aan het bestuur der begrafenisvereni ging verzocht zich bij dezen aan te slui ten. Zou het nu ook geen tijd zijn dat ook Uitwellingerga dit voorbeeld ging volgen, dit zou voor het bestuur gemak kelijker zijn hun houding in dezen te bepalen. UITWELLINGERGA. Geslaagd voor het F.N.Z.-examen controleur zuivelfa briek de heer Y. Meijer alhier. Dezer dagen slaagden te Den Haag voor het eerste gedeelte akte N.A. Nijverheidsonderwijs de dames S. N. Sipkes en T. D. Wietsma beiden alhier. Aan de Rijkskweekschool te Leeu warden slaagde voor onderwijzeres mej. H. Halma, alhier. Tot onderwijzeres aan de Prinses Juliana school te Harlingen is be noemd mej. J. W. Slob te Sneek. Vaarroute SneekLemmer nu 12 km. korter. Advertentieprijs 15 at. per n.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van ^irma E. J. Drijfhout, Sneek GRAMMOFOONPLATEN VAN HET SNEKER CANTATEKOOR. Dat de uitstekende prestaties van het Sneker Cantatekoor ook buiten de provincie aandacht hebben getrokken, blijkt wel uit de uitnodiging, die dit koor van de Dekka-grammofoonpla- tenfabriek te Hilversum ontving om aldaar enige Friese liederen te zingen, die op grammofoonplaten zullen wor den vastgelegd. CHR. KWEEKSCHOOL, SNEEK. Geëxamineerd 6 candidaten. Ge slaagd de heren: S. Muizelaar, Bak huizen; F. Siegert, Woudsend; Th. Smid, Workum; J. Veninga, Koudum; W. Visser, SijbrandaburenS. Zand- stra, Itens. MINISTER VAN MAARSEVEEN NAAR INDONESIË. Minister van Maarseveen is Vrijdag naar Indonesië vertrokken. COLLECTE RECLASSERING. De hier gehouden collecte ten bate der reclassering heeft opgebracht 651.59. ;ei di' bf s rét de ind ek: W. is in.- 1898. ■ij m ig n. Ie in n, WIJLEN GENERAAL S. H. SPOOR BEVORDERD TOT COMMANDEUR MILITAIRE WILLEMSORDE. Op voordracht van de raad van mi nisters heeft H. M. de Koningin de ge neraal S. H. Spoor posthuum bevor derd tot commandeur in de Militaire Willemsorde, wegens de uitzonderlijke plichtsvervulling van de overledene en zijn uitnemende leiding van de Ne derlandse strijdkrachten. IN INDONESIË GESNEUVELD. In een nieuwe verlieslijst maakt de regering de namen bekend van 19 leden van de Kon. Landmacht, die ge sneuveld zijn, en die van 7 van het K.N.I.L. Er zijn geen Friezen bij. plaats vond, de heer Holkema, bloemist in de Galigastraat, aan de deelnemende dames een corsage aanbood, wat na tuurlijk ten zeerste op prijs werd gesteld. Bij de uitreiking van de kruisjes en insignes werd het woord gevoerd door de voorzitter van de S.P.S.V. en namens de wandelaar (sters) door de heer Meerholz, die een woord van dank tot de organi serende vereniging richtte. POES DENKT ER ANDERS OVER! Een bewoner van een huis aan de Lemmerweg, nabij het voetbalveld van de w Sneek, is dezer dagen verhuisd naar de Colignystraat. Poes werd mee genomen, doch deze voelt blijkbaar niets voor verhuizen, en heeft het huis waar ze weer ■’nistratiei Oomb. Drijfhout Kiezebrink en Co. Kantoor Grootzand 55 Telefoon 3005 (K 5150). Blijkens een advertentie in dit num- r 'r houden de vier plaatselijke gym nastiekverenigingen hun zo langzamer hand traditioneel geworden zomeruit- voering op Donderdag 23 Juni. Gezien het grote succes van vorig jaar, be looft ook dit weer een mooie avond te worden. Volgens het programma zal er ook nu weer met grote groepen worden gewerkt. 1800 deelnemers en deel neemsters zult U kunnen zien marche ren tussen zeven uur en half acht, waar na de demonstraties beginnen in het sportpark. De entrée is zo gesteld dat heel Sneek naar het Sportpark kan gaan. Laat U dit niet ontgaan want het wordt een pracht-avond. Zie ook de ad vertentie in dit blad en de raambiljetten. ar- ide' Bte •ng zoals het met meer verenigingen gaat: „het blinken en verzinken” bleef óók Neptunus niet bespaard. En al is de Sneker zwemclub niet „verzonken”, een feit is het dat de laatste jaren onze stadgenoten op de achtergrond zijn ge raakt, wat zwemprestaties betreft. Ver schillende oorzaken zijn hiervoor aan te wijzen. In de eerste plaats de bezettings jaren leverden Neptunus moeilijkheden op, terwijl ook doordat vele leden hun militaire plichten hebben te vervullen tal van problemen ontstaan die niet maar zo zijn op te lossen. Hoewel dus Neptunus thans geen „sterren” meer naar voren brengt, blijft men voortgaan met propaganda te voeren voor de zwemsport, getuige de wedstrijden die dit seizoen weer zullen worden georga niseerd. Op 25 Juni a.s. zal een wedstrijd worden gehouden in de jeugdkampioen schappen voor Friesland en op 29 Juni d.a.v. zullen de leerlingen van de Sneker scholen elkaar onderling mogen be kampen. terwijl tevens die dag de abon- né’s van de zweminrichting gelegenheid zullen krijgen hun krachten met elkaar te meten. Voor de jubilaresse is het te hopen dat de temperatuur dan voor de zwemmers genietbaar zal zijn. Neptunus, waarvan nog steeds de heer v. d. Pijpekamp de motor is, is gedu rende deze kwarteeuw van haar bestaan bij de Sneker bevolking ingeburgerd en zeer zeker zal het de jubilaresse niet aan belangstelling ontbreken. Het te genwoordig bestuur bestaat uit de h.h. W. Slob, voorz. mej. D. de Boer, secr.- penningm.esse, mej. R. Metz. Ere-voorz. is de heer G. v. d. Pijpekamp. Als leidende figuren van Neptunus kunnen mede worden genoemd de hh. J. IJ. Deenik, Klaas Sevensma, T. v. Ter- wisga en S. J. Kamstra. Het ledental dat thans weer stagende is, bedraagt pl.m. 60. Op 23 Juli a.s. zullen 100 a 125 buitenlandse studenten van 19 ver schillende nationaliteiten een weekend naar Sneek komen. Ter gelegenheid van dit bezoek zal het bestuur van de Kon. Zeilver. „Sneek” de gasten een tochtje met zeil- en/of motor boten over het Sneekermeer aanbie den. V.V.V. zorgt voor huisvesting bij de burgerij. deelname aan deze wandeltochten, men kon zowel voor één dag als voor vier dagen deelnemen, gering was, kan toch worden gezegd, dat de Avondvierdaagse is geslaagd. Het .weer was de afgelopen week van die aard, dat men hier en daar de kachel nog maar eens had aan gezet, doch voor de 59 wandelaars en wandelaarsters, waaronder een groep politiemannen van de Sneker Politie Sportvereniging, was het ideaal wandel weer. Het aantal uitvallers was dan ook zeer gering, n.l. 2 dames; één dezer da mes was tot uitvallen gedwongen daar zij op de derde dag, voordat de tocht werd gehouden een ongeval bekwam, waardoor zij van verdere deeln me werd uitgeschakeld. De tochten werden gelo pen in de onmiddellijke omgeving van Sneek en in verschillende richtingen. De eerste drie dagen werd te omstreeks 19.30 uur gestart en waren de wande laars (sters) te ruim 22 uur weer binnen. De laatste tocht, over een afstand van 20 km., werd gehouden op Zaterdagmid dag, toen werd om 14.30 uur ge start. Te omstreeks 18 uur die avond kwamen de wandelaars(sters) binnen en werden voor de laatste maal de start kaarten ingeleverd. Aan het bureau van politie te Sneek (Martiniplein) waar de start op deze avonden had plaats ge had, werden de deelnemers in de agen- tenwacht ontvangen en nadat allen de contrólekaart hadden ingeleverd, kon tot de uitreiking van Avondvierdaagse kruisjes worden overgegaan. De deelne mers (sters), van wie verschillende reeds voor de tweede of derde keer de Avond vierdaagse hadden gelopen en daarvoor een 2 of een 3 ontvingen, waren bijzon der tevreden over de tochten en het tempo, waarmee was gelopen. Het be stuur van de S.P.S.V. had namelijk van tevoren aangekondigd, dat het aan de deelnemers(sters) verboden was om de kopgroep, in dit geval de groep van de S.P.S.V., voorbij te lopen en zo werd het Na een tocht over de Friese meren arriveerde Donderdag tegen 12 uur de motorboot „Rival” bij de noodbrug in Spannenburg met aan boord de di- recteur-generaal van de Rijkswater staat, ir. Harmsen, de Commissaris sen der Koningin en de leden van de colleges van Gedeputeerde Staten van Groningen en Friesland, de hoofd- ingenieur-directeur van de Rijkswa terstaat in het district Groningen, Friesland en Drente, de hoofdingeni eur van de Rijkswaterstaat in het ar rondissement Leeuwarden, de hoofd ingenieurs van de Prov. Waterstaat in Groningen en Friesland, het hoofd van de Friese Prov. Kanalendienst en diens plaatsvervanger. Over het nieuwe stroomkanaal bij Spannenburg was een lint gespannen, dat door de „Rival”, bestuurd door de directeur-generaal van de Rijkswater staat, in tweeën werd gevaren, met welke handeling dit kanaal officieel voor het scheepvaartverkeer is open gesteld. De schippers behoeven nu niet meer de route via de Langweer- der Wielen, Scharster Rijn, Tjeuke- meer en Lemster Rijn te volgen, maar kunnen de vaarroute via de Nieuwe Weg, Koevorde, Stroomkanaal en de Grote Brekken nemen, die 12 kilome ter korter is. De Commissaris der Koningin in Friesland, Mr. H. P. Linthorst Ho man, hield een korte toespraak, waarin hg namens de provinciale be sturen van Groningen en Friesland allen, die op het ministerie hebben meegewerkt aan de totstandkoming van het stroomkanaal, hartelijk dank bracht voor het feit, dat zij-zo krach tig hebben bevorderd, dat de Fries- Groningse kanaalwerken in dit en ’t komende jaar ongestoord voortgang kunnen vinden. Een groot Nederlands belang is hiermee gemoeid. Handel, nijverheid en scheepvaart profiteren van deze kortere vaarroute. De Com missaris sprak de hoop uit, dat het wegverkeer weinig hinder zal onder vinden van deze tijdelijke oplossing. Samenwerking tussen Rijk en provincies. De directeur-generaal van de Rijks waterstaat, ir. Harmsen, hield een openingsspeech, waarin hij vooral de nadruk legde op de samenwerking tussen het Rijk en de provincies voor dit voor de Nederlandse economie zo belangrijke kanalenstelsel. In het magere groepje Regenbogen nam Zwart in het begin de leiding, maar nu waren het eens niet zijn benen, maar was zijn pet niet sterk genoeg om deze weelde te dragen. Die verwisselde nl. ook eens van plaats, d.w.z. van het hoofd van zijn meester naar de kop van een Sneekermeergolf, en omdat Jelle blijkbaar bang was voor een koud hoofd, gaf hij zijn gunstige positie prijs en nestelde Alberda zich op zijn plaats. En die liet zich niet passeren, al hoe vaak Vrolijk het ook probeerde. De derde plaats was nu voor Zwart en Dirk Op penhuizen die ook zo hoopvol begon, sloot de rij. Volgens Mieke is de stand nu: J. Alberda 0.9, K. Vrolijk 2, J. Zwart 3 en D. Oppenhuizen 4. De schouwen startten het laatst. Jan Douma, die geen bemanning deed het tqen maar op zijn dooie eentje (en hij had het geluk mee dat de wind niet aanhaalde) en won de strijd ook nog. Wel zat Atsma hem op het laatste rak dicht op de hielen, maar Douma kon de I Zondag 26 Juni zal het 25 jaar geleden zjjn dat de Sneker Zwem- en Poloclub „Neptunus” werd opgericht. Het was volgens ons archief, de heer G. v. d. Pijpekamp, die hiertoe het initiatief nam en op Donderdag 26 Juni 1924 in hotel de „Gouden Leeuw” een vergadering be legde. Een aantal zwemmers had zich reeds tot medewerking aangemeld zodat een kleine 20 personen aanwezig waren. Nadat door de heer v. d. Pijpekamp het doel der club. nl. het beoefenen van de zwemsport, aanleren van nieuwe zwem slagen, polospel enz. uiteengezet was werd met algemene stemmer besloten deze onder de naam „Neptunus” op te richten. De heer G. v. d. Pijpekamp werd voorzitter, de h.h. J. Stoffer, secretaris, J. Feikema, penningmeester, P. Jorrit- sma, comm. v. materiaal, C. A. v. Marie, algemeen bestuurslid. Besloten werd verder de leden in twee groepen te split sen nl. junioren tot de leeftijd 18 jaar en verder senioren. Van de zijde van ’t bestuur der Sneker zweminrichting werd volle medewerking toegezegd en steeds heeft Neptunus deze ondervonden. Ve len zullen zich nog de oude zweminrich ting aan de Bolswarderweg herinneren, waarvan de hh. Bakker en Brouwer twee op de voorgrond tredende bestuurs leden waren. Geheel gratis werd de in richting voor het oefenen aan de leden van Neptunus afgestaan. Onder de be kwame leiding van het bestuur ging Neptunus een tijd van grote bloei tege moet. Een poloclub werd opgericht en tal van wedstrijden georganiseerd. De Suikers bleken geduchte tegenstanders en tal van jaren was de Sneker Polo club kampioen van Friesland. Vele en grote sucessen werden door de jonge vereniging geboekt. O.a. bij de herope ning van het vergrote zwembad te Bols- ward werden maar liefst 24 van de 2o beschikbaar gestelde prijzen in de wacht gesleept. Vooral de „Sneker meiskes” lieten geducht van zich spreken. Overal waar ze deelnamen aan wedstrijden wa ren ze favoriet. ‘Jarenlang zijn de dames D. Oppenhuizen en W. Boschma de snel ste zwemsters van Friesland geweest resp. op schoolslag en rugslag. Het eerst lustrum in 1929 kon dan ook onder de meest gunstige omstandigheden wor den gevierd. De le grote zwemwedstrijd werd gehouden op Woensdag 10 Juli 1929. Verschillende F.Z.B.kampioen- schappen werden die dag o.a. in de in richting van de Sneker zwemschool ver- zwommen. Neptunus boekte wederom een groot succes. Van de 21 deelnemers 50 M. schoolslag jongens waren de le en 2e prijs resp. voor Dirk Visser en Jan Haytink. Idem meisjes Ali Vrolijk en Willy Boschma. 100 M. schoolslag da mes le prijs Dukke Oppenhuizen. De 5 X 50 meter estafette dames was voor Neptunus met de dames D. Oppenhui zen, A. Muur ling, H. Deenik, A. Vrolijk en W. Boschma. 100 M. vrije slag heren was voor Fr. Piersma. De waterpolo- wedstrjjd SneekLeeuwarden won Sneek met 50. Het seizoen 1929 was wel een bijzonder jaar voor de Snekers. Bij wedstrijden in het Sneker zwembad werden 5 eerste, 3 tweede prijzen be haald en 2 kampioenschappen veroverd. In Leeuwarden waren dit resp. 5, 4, 1. Te Oudehaske 5, 3 en 1. In Gorredijk 2, 2, 0. Totaal dus resp. 17, 12 en 3. Ook de daarop volgende 5 jaren brachten Neptunus nog tal van successen. Maar SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurKffiZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 Tel. 2872 14 Mei. De gemeenteraad van Sneek benoemt buiten de aan beveling van B. en W. om tot gemeente-secretaris de heer Jac. v. d. Laan, secretaris van West- stellingwerf, te Wolvega op een salaris van 1800. H. Spaan- stra opent zijn nieuwe schoen winkel op het Grootzand. 20 Mei. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau dr. T. Risselada te Sneek. 22 Mei. Het vernieuwde orgel in de Ned. Herv. Kerk te Sneek wordt ingewijd. Ds. Bommezijn sprak daarbij een rede uit. 27 Mei. Het bestuur van het Comité tot viering van de kro ningsfeesten nodigt leveranciers Sneker ingezetenen uit in te schrijven voor de levering van taartjes per 1000 stuks en limonade per fust van 100 liter ten behoeve der leerlingen der scholen. Monsters bij de heer Boerrigter, apotheker, Markt straat. 5 Juni. De laatste tram van Heerenveen naar Sneek, die tal rijke bezoekers van de kermis te Heerenveen naar Sneek te rugbracht, ontspoort nabij Op penhuizen door het aanrijden van een koe. Daar het balcon van een der rijtuigen werd in gedrukt, werden de passagiers mej. P. en mej. B. zeer ernstig gewond. Dr. Bouma, per extra tram naar de plaats des onheils gebracht, verleende de eerste hulp. 7 Juni. De raad van Sneek verwerpt met 11 tegen 2 st. een voorstel van een der leden om het Hebreeuws als leervak van het gymnasium te schrappen bij een verzoek van de leraar in de Staatswetenschappen aan de H.B.S., mr. H. J. Romeyn om eervol ontslag met ingang van 1 Sept, stelt een lid voor dit ontslag 1 Aug. te doen ingaan, dan behoeft men in de vacantie- maand ge,en tractement uit te betalen. De voorzitter vindt dit minder netjes en tenslotte wordt het ontslag met ingang van 1 Sept, verleend. 15 Juni. Heden is de stads reiniging 25 jaar in eigen be heer bij de gemeente en is ook de heer C. v. d. Horst daarbij 25 jaar als „stoepopzichter” of „opzichter der gemeentereini- ging” werkzaam geweest. Van het personeel dat 25 jaar ge leden van de pachter naar de gemeente overging zijn nog werkzaam: W. Koopmans, G. Oppenhuizen, Johs. van Klave ren, W. de Wit, H. Sipkes, S. Riemersma en C. Brardsma. Toen Vrijdagmiddag de Koningin dag, net voor de start van de 20 km. en de Prins op het punt stonden tij dens hun officieel bezoek het Utrechts stadhuis te verlaten, vonden zij de uitgang van de trouwkamer gebarri cadeerd door een grote tafel, waarop een formidabele Domtoren van choco lade prijkte. Beiden waren zeer ver rast, vooral toen de burgemeester in een geestig speechje uiteenzette, dat deze voor de Prinsesjes was bestemd. „Het gemeentebestuur hoopt”, al dus de heer De Ranitz, „dat zij er een torenhoog plezier aan zullen beleven! En nu zal de kok nog even het caril lon laten spelen”. Tot grote verbazing van de aanwezigen begonnen daarna ijle klokgeluidjes de grote hal te vul len. „Wat zullen ze dat prachtig vin den”, zeide de Koningin. „Maar hoe moeten wij die Dom meekrijgen?” „Dgar is op gerekend, Majesteit”, antwoordde de burgemeester. „Hg kan het gevaarte is 1% m. hoog in drie gedeelten uit elkaar en wij zul len hem in een auto thuis laten be zorgen”. Zo ontvingen de Prinsesjes dit sym bool van Utrecht op Soestdijk, zoals jhr. De Ranitz deze chocoladen toren had genoemd. En niemand behoeft er aan te twijfelen of zij zullen dit ge schenk van het gemeentebestuur naar waarde hebben weten te schatten. Op Woensdag 15, Donderdag 16, Vrij dag 17 en Zaterdag 18 Juni werd te Sneek de Avondvierdaagse gehouden. Deze wandeltochten over een afstand van resp. 3 x 15 t' 20 km. zijn geor ganiseerd door de S(neker)P(olitie) fmiTh ïefwerên Atsma net“niët‘halen“ S£port-) Vereniging te Sneek. Hoewel de en dus bleef F. F. tweede. Op grote af stand volgde v. d. Veen als derde, en nog veel later passeerde de Jong, die wel een kwartier te laat startte, als num mer laatst. Hier is de stand dus: J. Dou ma 0.9, F. F. Atsma 2, S. v. d. Veen 3 en U. G. de Jong 4 punten. IJs en weder dienende wordt de strijd volgende week Zaterdag voortgezet. in 1942 ’t levenslicht aanschouwde opgezocht. Ondanks dat de eige naar van ’t dier het reeds enige malen weer van de Lemmerweg heeft gehaald, loopt het er telkens weer heen. Daar ’t perceel aan de Lemmerweg nog onbe woond is, brengt de baas van deze hard nekkige viervoeter haar nu daar maar geregeld het eten, waarvoor ze zich dankbaar toont. Een paar lieftallige jongedames van de „Bruiser” doken Zaterdagmiddag wel met veel gratie (en moed) in de golven van het Sneekermeer, en toen moest Ale, die zich eerst wel met mannenmoed had uitgekleed, maar toch niet veel aanstalten maakte om z’n bruine body aan het koude nat toe te vertrouwen, de eer van het sterke geslacht natuurlijk wel ophouden. Die zomerse geneugten veranderden echter niets aan het feit dat het bar koud was, veel te koud voor een zeilwedstrijd. Maar ja, de K.Z.V. „Sneek” had de start van haar serie- wedstrijden al tweemaal moeten uitstel len, en om niet meer in het gedrang te komen met de tijd moest het nu toch maar doorgaan. Veel liefhebberij was er echter niet onder de zeilers en nog veel minder onder de toeschouwers, zodat er maar 25 schepen aan de start, en ander half man en een paardekop als „pu bliek” op het Kolmeersland verschenen. De 16 m2 klasse ging het eerst van wal, zés schepen in totaal, waarvan de Dirk Tom van B. de Haan zich weer onbe twist de snelste toonde. Tweede werd Tiny van J. R. van Reekum, derde Voici van K. Zandhuizen, vierde Brasem van Gebr. v. d. Laan, vijfde Ciconia van P. de Dood en zesde van A. W. Huber. Daar voor deze wedstrijden de kam- pioenstelling van de N.N.W.B. wordt aangehouden (waarbij tevens de bepa ling is overgenomen dat de slechtste wedstrijd kan vervallen zodat de weg blijvers de volgende keer nog met even veel kans kunnen starten als ze deze gemiste wedstrijd als hun slechtste be schouwen) luidt de stand dus na deze eerste ontmoeting: B. de Haan 0.9 pun ten, J. R. van Reekum 2, K. Zandhuizen 3, Gebr. v. d. Laan 4, P. de Dood 5 en A. W. Huber 6 punten. Van de zeven Pampusjachten won burgemeester Reitsma onbedreigd. Hal- bertsma bezette geruime tijd de tweede plaats, maar moest deze tenslotte aan Bakker afstaan. Lofvers kon het op de derde plaats ook al niet volhouden en zakte tot de zesde af. Nieuwenhuis, die te laat startte, haalde toch nog een plaats op, maar van Foeken deed het nog beter, want die werd van zevende vierde, zodat de Jong tot hekkesluiten gedoemd werd. Puntenstand: R. Reit sma, Wltmarsum 0.9, H. H. Bakker 2, J. Halbertsma 3, J. van Foeken 4, W. J. Nieuwenhuis 5, W. Lofvers 6 en P. de Jong 7. In de Valken speelde Mulder wederom de eerste viool, maar toch was hij bij de finish niet meer zo ver op de Boer voor als bij het ingaan van de 2e helft van de (zandloper)baan, die helaas weinig ge legenheid tot kruisen (en dus tot strijd) bood. Deze twee waren echter ruim vijf minuten voor op Breuning, die derde en zijn dorpsgenoot v. d. Hoef die vierde werd. Stand: R. Mulder, Langweer 0.9, H. G. de Boer 2, M. C. Breuning, Lang weer 3, O. v. d. Hoef, Langweer 4 pun ten. dan ook met iedere tocht„Samen uit Samen thuis”. Van de zo gul aangebo den diensten van de leden van E.H.B.O. van de afd. Sneek en de leden van de afd. Sneek van het Rode Kruis, die zelfs niet het genoegen smaakten om ook maar één uitvaller (ster) in hun Rode Kruis-auto te krijgen, behoefde slechts zeer weinig te worden gebruik gemaakt. Een enkele blaar werd behandeld. Voor deze afdelingen, die wij nimmer genoeg kunnen waarderen, *n woord van hulde. Wanneer de S.P.S.V. een volgend jaar wederom deze Avondvierdaagse organi seert, zal de deelname zeker veel groter zijn. Er staat échter al weer iets nieuws op het programma, want deze actieve sportvereniging zal, vermoedelijk 10 September a.s., ook de reeds meer ge houden Waterpoortmars organiseren. Nog zij gemeld, dat op Zaterdagmid- Lange voorbereidingen door diverse instanties hebben plaats gevonden en gevoerd tot het inzicht, dat Rijk en provincies samen moesten werken aan dit object. Dit heeft strijd gekost tus sen de overheidsinstanties, want ver schillende standpunten kwamen in het geding. Ten slotte is het een kwestie van geven en nemen geworden, waar bij het Rijk zich, volgens de directeur- generaal, voornamelijk tot het geven heeft bepaald. Zelfs is men zover ge gaan, dat het werk is aangevat, of schoon enkele twistpunten nog onop gelost waren. Wanneer dit werk gereed is, dan is het een compromis. Het resultaat zal echter een technisch gaaf geheel zijn. De voordelen van deze wijze van or ganiseren en uitvoeren zijn: dat een provinciale dienst aangevuld met een staf van Rijkswaterstaat-ambtenaren, dit object uitvoert, dat er waardevolle contacten zijn gelegd tussen de pro vinciale dienst en de Rijkswaterstaat, en dat na de voltooiing van dit werk Rijkswaterstaat ambtenareh terug krijgt, die bij Spannenburg een rijke ervaring hebben opgedaan. Met de wens, dat deze gedeeltelijke verbetering van de vaarroute ertoe mag leiden, dat de verwachtingen, die ten aanzien van het stroomkanaal ge koesterd zijn, in vervulling mogen gaan, besloot de directeur-generaal zijn toespraak. Met de dir.-generaal aan het roer, voer de „Rival” vervol gens het lint in stukken, terwijl de beide Commissarissen der Koningin ieder hun provincievlag op het schip zetten. Na deze plechtigheid is het gezel schap naar Lemmer gevaren, waar de heren de sluiswerken hebben bezich tigd. ’s Ochtends hebben zij de werk zaamheden aan de Terhornster sluis gatkj plagen. ÏJj, odbrug werd weer op een in gewikkelde manier op zijn plaats ge bracht en de wachtende auto’s, bus- sen, fietsers en voetgangers konden van de ene oever van het stroomka naal naar de andere komen. De werken bij Spannenburg zijn nog niet voltooid, maar toch was het ’t juiste moment, zoals de dir.-generaal opmerkte, om even stil te staan bij hetgeen nu reeds tot stand is geko men, en tevens een gelegenheid om allen, van hoog tot laag, die aan deze objecten bij Spannenburg werken, waardering te tonen. 8 ir- :a- ïr- i t i ,t n n. s 1, s. s, S. a. n n i. 1- il n i-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1