Reddingsbootactie Sneek. I Uit hel Verleden Buitenlands Overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, W ÏMBRIISER ADEEL en IJLST Anjerdag voor het Prins Bernhardfonds Olm VRIJDAG 24 JUNI 1946 4e JAARGANG Me. 48 in Maeae.1 tijden Actie tegen Tito Voedingsvetten van de bon - De 6-meter Schouw herleeft I A Het resultaat der Parijse Conferentie Het Oostenrijkse vredesverdrag Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, 1 RedacteurL. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 - Tel. 2872 Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad J 1898. 6 MBI I I a -’■’listratiet Comb. Drijfhout— Kiezebrink en Co. Kantoor Grootzand 55 Telefoon 3005 (K 5150) Verschijnt Dinsdags en Vrjjdags LANDBOUWPENSIOENEN VAN MEI 1947 AF. Aan de universiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen ge neeskunde de heer Aloys de Vries van hier. noten alhier: zin beïnvloeden. Op grond van de eerste overweging wordt een grote toeneming van het verbruik van voedingsvetten na- de opheffing van de distributie niet verwacht. De bestaande prijsregelingen blijven gehandhaafd. Spijsolie zal men niet di- reet overal bij de winkeleir kunnen be trekken, aangezien de bevoorrading van de detaillist enige tijd vraagt. Advertentieprijs 15 et per •n.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per halt jaar. Jiro 50748 ten name van Tirma E. J. Drijfhout, Sneek R.H.B.S., Sneek. Uitslag eindexamen H.B.S. B 1949. i 'ïo r OVEREENSTEMMING TE BATAVIA. Te Batavia is tussen de Nederlanders en republikeinen overeenstemming be reikt. Op 24 Juni zullen de Nederlandse troepen beginnen met de ontruiming van Djokja, omstreeks 1 Juli keert de republikeinse regering terug. De Ned. militaire instanties hebben aan mevrouw Sukarno ƒ90:000 terug gegeven, destijds in het paleis van Su karno in beslag genomen, het bleek dat dit geld persoonlijk eigendom was. BIJZONDER GERECHTSHOF OPGEHEVEN. De Leeuwarder Kamer van het Bij zonder Gerechtshof te Leeuwarden na 3% jaar zijn werkzaamheden gestaakt. De nog niet berechten komen voor de rechtbank. In zijn laatste zitting op Dinsdag werd Geert de Vries te Schar- negoutuin veroordeeld tot 1 Jr. R.W.I met ai trek. De eis was 2 jaar geweest j Na de oorlog is onder de naam Prins Bernhardfonds een stichting tot stand gekomen, om gelden bijeen te brengen, waaruit allerlei culturele instellingen, die met financiële moeilijkheden te kam pen hebben kunnen worden gesteund. Het fonds, genoemd naar Prins Bern- hard, die de Beschermheer is, tracht voor dit doel gelden bijeen te brengen van SNEEKER NIEUWSBLAD ten Lemmerbrug. De andere foto geeft een kiekje van de werkzaamheden toen die brug vervangen werd door de thans bestaande. Op deze foto zullen oudere Snekers misschien enkele bekenden ont dekken als de opzichter bij dit werk, Beeksma, 2 Leemburgen, hoofdmetselaar Bergsma en enkele leden van het be kende metselaarsgeslacht Tjalling Ligt- hart x. Wist U dit lezer? Op 11 November van dit jaar wordt de Noord en Zuid-Hollandse Reddings- maatschappij 125 jaar oud en deze instelling is iets waarop wij Nederlan ders trots kunnen zijn. Zij heeft telken, jare een bedrag van 300.000 gulden no dig voor de instandhouding van haar 25 motor-, 5 roeireddingsboten en 3 red dingsvlotten en voor de verzorging van redders en hun nagelaten betrekkingen. En heel dit grote bedrag wordt vrijwil lig bijeengebracht! Vrijwillig, omdat ook de bemanningen der boten, de kerels, niet vragen, maar hun plicht doen. In 1948 maakten ze 77 tochten en redden 74 mensen. Het staat er zo ge woon, maar zij alleen weten hoe boven, menselijk zwaar of het was en toch, ge moet er de woorden over uit hun mond wegtrekken, ze maken het af met: ,,’t viel niet mee” of zoiets. ,,’t Viel niet mee......” maar het waren uren van vechten, vechten met een notedop van een bootje tegen een meedogenloze orkaan, die golven liet rij den waar je amper tegen op durfde te kijken. Maar evengoed varen! Uren en uren; varen tegen wind en stroom in; varen tot je niet meer wist hoelang je in die kokende hel zat Varen, met volle kracht en gloeiende motoren! Daarginder ergens op de gron den daar zaten mensen in doodsangst te wachten En dan eindelijkhet doel bereikt, proberen om langszij te komen; het vangnet uit, de roeper erbij: „Klaar om te springen daar! Wij komen terug!” Eenmaal, tweemaal, driemaal en dan heb je ze: Noren, Engelsen, Duit sers, Nederlanders, het doet er niet toe, we hebben ze varen maar weer! 77 maal in 1948! Op de stuurkappen van de boten zit ten bronzen platen van één of ander dankbaar land, op de borst van de man nen prijken orden van alle mogendheden ter wereld, maar ze blijven er eenvoudig bij. En één van hen is Mees Toxopeus, de schipper van de Insulinde, de man die de hele Noordkust afjaagt, wiens boot overal opduikt waar noodseinen worden gegeven, maar die recht heeft op nog meer boot, die nog harder wil varen om dat ie nog steeds, naar zijn weten te laat komt! Elke arme kerel die het niet meer kan houden, en elke orkaanstoot die de Insulinde tegen wil houden, geeft Mees Nu de Lemmerbrug verbeterd wordt op de wijze, zoals dat ook met succes ge schied is bij de brug aan de Ooster- poort, roepen wij met deze kiekjes even in herinnering hoe de toestand aan de Lemmerweg zo omstreeks het einde van de vorige eeuw en het begin van de 20ste eeuw was. De foto boven toont een gedeelte van de Lemmerweg op een drukke dag met de toenmaals nog hou- Naar wij van het Bedrijfspensioen fonds voor de Landbouw vernemen, zal de pensioenregeling voor de arbeiders in de landbouw, die met ingang van 1 Mei 1949 in werking is getreden, wat de toekenning van pensioenen betreft, van terugwerkende kracht zijn tot 1 Mei ’47. Arbeiders, die na 1 Mei ’47 65 jaar of invalide geworden zijn, hebben dus nog een uitkering te goed. Is de land arbeider na deze datum overleden, dan hebben de weduwe en de kinderen recht op pensioen van de datum van overlijden af. Zij die op een uitkering menen recht te hebben, dienen zich aan te melden bij de sociale verzekeringscommissie in hun woonplaats. Indien het adres niet be kend is, kan dit worden opgevraagd bij het hoofdkantoor van het Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw, Zeekant 35 te Scheveninggn. BANANEN. Er komen nu weer bananen op de vrije markt. 1% millioen kg. worclt er aangevoerd en de winkeliers zullen, die zoveel mogelijk over hun klanten mW'- ten verdelen. De prijs is 1.82 per kg. de gedachte: „Ik moet nog sneller!*’ Daarom die nieuwe motoren voor de Insulinde! Daarom die actie in Friesland! Daarom bovenal die actie hier in onze stad Sneek! Want, nietwaar, hij zal ze hebben die motoren! Van ons, van ons allen! Schou der aan schouder zullen we staan, en hetzij klein of groot, ieder zal geven wat hij voelt als een offer, en dat alleen zal het gróót maken! En tussen twee haakjes vrienden, wij laten ons hier in Sneek niet kennen! Wij zullen tonen dat we weten wat offeren voor een goed doel betekent! Alle hens aan dek en met volle kracht vooruit! U kunt nu al de R. A. S. steunen! Met de daad enop giro 348578 van Menno de Vries of Rott. Bank m. v.-Jl Insulinde. bracht. Uit de opbrengst van verleden jaar die toen nog zeer bescheiden was hebben de Sneker verenigingen: Kunst aan Allen en het Sneker Can- tatekoor beide een bijdrage ontvangen. Laten de Snekers door flinke bijdra gen zorgen, dat volgend voorjaar een groter getal Sneker verenigingen een toelage uit dit fonds tegemoet mogen zien. 17 Juni. Een der bij het tram. ongeluk op Pinkster-Zondag ge wonde dames heeft tegen de Ned. Tramweg Mij. een vordering in gesteld tot een schadevergoeding van 20.000. Benoemd tot on derwijzer te Paramaribo de heer R. Fabriek, onderwijzer te Sneek. 24 Juni. Het onderwijzend per soneel der scholen te Sneek heeft voor de aubade bij het inhuldi. gingsfeest van H. M. Koningin Wilhelmina op 1 Sept, het vol gende programma vastgesteld: 1. Neerlands Volkslied van J. Linde man, 2. Feestlied van J. Linde man, 3. Kroningslied Brands Buys, 4. Nederland! Vaderland, Brands Buys, 5. Wilhelmus. Voorts is op verzoek van de com missie uit dit personeel, door dr. J. L. Chaillet een lied bij de ont hulling van de Wilhelminaboom gedicht, dat door de leerlingen ir het Park zal worden gezongen. De gymnastiekver. Uitspan ning door Inspanning te Sneek zal op 7 Sept, bij de kroningsfeesten te Amsterdam met een 40-tal an dere uit Nederland daar een uit voering geven. 9 Juli. Geslaagd voor het eind examen gymnasium te Sneek: voor A en B: J. Jonkmans, W. Nawijn en L. IJntema; voor A mej. A. Bommezijn en V. L. Vis ser; voor B: A. de Vries. 15 Juli. Met ingang van heden is ook aan het station te Sneek het stelsel der perronkaartjes in gevoerd. i Toelatingsexamen H.B.S. Sneek. Toegelaten: H. Boersma, J. Feikema, H. Feike. ma, H. Ferwerda, J. P. Gaillai J. de Jong, J. A. Keuning, A. d. Linde, H. v. Loon, C. Plantingi H. Sanders, J. Sanders, C. Tiche laar, P. v. d. Velde, J. W. de Vries, W. G. T. Voigt en de meisjes: S. Bont, H. Halbertsma, Tj. Mei- nesz, G. v. d. Veen en G. Wouda. Boter, margarine, vet en spijsolie De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten met ingang van heden de rantsoenering van voedingsvetten volledig op te heffen. Zowel het publiek als de verwerkende industrie, waaronder o.m. te rekenen bakkers, banketbakkers, koekfabrieken, restaurants, enz. zullen voortaan boter margarine, spjjsvetten en spijsolie zor der bon of toewijzingen kunnen trekken. Alleen voor technische doeleii (zeepindustrie, verffabricage enz.) t een toewjjzingssysteem van kracht. Weliswaar lag het aanvankelijk ii> net voornemen in de loop van het najaar de rantsoenering te beëindigen, maar ener zijds is reeds thans een zekere verza diging merkbaar in de consumptie, ter wijl anderzijds de boterproductie ruim is en de grondstoffenpositie van de anders spijsvetten gunstig. De aanvoer van traan en de te ver- - wachten grote koolzaadoogst zjjn mede factoren, die de vetpositie in gunstige.- i Tijdens het laatst gehouden examen voor adspirant-monteur slaagden de vol gende leerlingen, die hun opleiding ge- aan de avondnijverheidsschool L. Boomstra, Tjalhuizum; T. Groen, Sneek; I. J. Idsinga, Bolsward; G. de Jager, Oppenhuizen; T. de Jong, Woudsend; J. Koopmans, IJsbrechtum; S. A. Postmus, Sneek. Vóór de scherpe jachten hun intrede deden op de Friese wateren, waren het alleen de ronde boten (boeiers, jachten, tjotters e.d.) en de schouwen, waarmee de wedstrijdzeilers uit die tijd een kleine veertig jaar geleden in de baan kwamen. Die schouwen waren toen niet de tegenwoordige wedstrijdschouwen van 4.75 x 1.42 m., waarop een spriet zeil wordt gevaren, maar de grote Frie se schouw van 6 x 1.80 m. die een gaf- feltuig droeg. Over deze eens zo be kende klasse kon wijlen Hylke van der Zee zo echt smakelijk vertellen, want hij en Simon Olij behoorden in hun jonge jaren tot de matadors in deze boten, waarmee ze ’s morgens, afgeladen met extra tuigen, rondhouten en zakken zand voor ballast, reeds voor dag en dauw af voeren (want de weelde van een aanhangmotor kende men toen nog niet) om tijdig op de dikwijls veraf gelegen wedstrijdterreinen te kunnen arriveren. Maar toen de scherpe schepen kwamen, die sneller waren en gemakkelijker te bevaren, verdwenen de oude Friese sche pen meer en meer van het terrein en stierf de 6 meter schouw zelfs geheel uit. Thans echter kunnen we met grote voldoening melding maken van de her leving van deze mooie scheepjes. De Ned. Padvinders Vereniging laat n.l. 10 bouwen op de jachtwerf van de heer Nic. de Vries alhier, die al bijna een klaar heeft, die begin Juli zal worden overgedragen. Einde Juli volgen nog drie, terwijl de laatste zes in September moeten worden opgeleverd. De boten worden gebouwd van 2% cm Iroco teakhout, een fraaie, zeer sterke Amerikaanse houtsoort, vol gens de tekeningen die onze stadgenoot Joh. Olij indertijd voor de N.N.W.B. maakte. Ze zullen echter geen 28 M2 doek dragen, zoals de tekening aangeeft, maar waarschijnlijk 18 M2, omdat ze voor de zeillessen aan de Zeeverkenners gebruikt moeten worden. De zeilen van zwaar jachtdoek worden ver vaardigd door de fa. D. Gaastra alhier. De schouwen zullen eerst in Amster dam worden gestationneerd en vandaar over het gehele land worden verdeeld. De Parijse conferentie is dan toch niet zonder enig resultaat geëindigd. Wel te verstaan resultaat op papier. Want er moet nog heel wat uitgewerkt worden en daarbij kunnen zich allerlei moeilijk heden voordoen. Wat Duitsland betreft erkennen de onderhandelende partijen, dat zij niet in staat zijn geweest over eenstemming te bereiken over de poli’ tieke en economische eenheid, maar zij zuilen hun pogingen in die richting voortzetten. De bezettingsautoriteiten te Berlijn zullen overleg plegen op een viermogendheden-basis om de politieke en economische eenheid te bewerkstelli gen, de gevolgen van de huidige ver deeldheid te verzachten en stappen te doen voor verbetering van de handel tussen Oostelijke en Westelijke zónes en tussen Berlijn en de rest van Duitsland. De beweging van personen en goederen en het uitwisselen van nieuws moet worden bevorderd. De overeenkomst te New York gesloten over opheffing van de Be hjnse blokkade en tegen-blokkade zal worden nagekomen. Het klinkt nogal vriéndelijk, maar zeer vaag. Aan de uit voering van de maatregelen om tot vol. ledige opheffing van de blokkade te ko men zal men intussen spoedig merken of het de Russen ernst is. Een feit is het dat Duitsland gesplitst blijft, al zal men de handel tussen beide delen aanmoedi gen, waarop de Russen nogal gebrand waren, en in ruil waarvoor ze hebben toegestemd in de opheffing van de Ber- lijnse blokkade. De besprekingen over Duitsland hebben inderdaad zo weinig concreets opgeleverd, dat de Westelijke geallieerden niet zullen mogen vertra gen in hun pogingen een gezonde West- Duitse staat op te bouwen, noch in hun militaire voorbereiding om op alle mo gelijkheden voorbereid te zijn. Sommige Amerikaanse congresleden, die niet be paald warm lopen voor het Atlantisch pact en de militaire hulp aan West- Europa, zullen allicht in de Parijse overeenkomst aanleiding vinden er nog eens voor te pleiten dat dit alles niet zoveel haast heeft nu Rusland toch maar bereid was tot zekere concessies. Maar deze mening wordt door de Amerikaanse autoriteiten niet gedeeld, die juist de totstandgekomen samenwerking tussen de Ver. Staten en West-Europa beschou wen als het feit, waarom de Russen nu bereid waren te praten. Of ook dit nu wel juist is, is al weer de vraag. Men kan slechts gissen naar de redenen waarom Moskou wat soepeler is ge worden. Daartoe kan inderdaad het At lantisch pact hebben meegewerkt, maar ook de ongunstige economische toestand in Oost-Duitsland en Oost-Europa in het algemeen, welke een herleving van de handel met het Westen gewenst maakte en het feit dat overal in West-Europa de communisten terrein verliezen, zodat Moskou’s vijfde colonnes ineenschrom pelen, en ook het feit dat het in de Rus sische satellietstaten niet bepaald naar wens gaat. Daarop zullen we straks nog even terugkomen, na eerst te hebben stilgestaan bij het meest positieve re sultaat van de Parijse onderhandelingen, nl. de daar gesloten overeenkomst over Oostenrijk. In het kort komt deze neer op ’t volgende: de plaatsvervangers der Grote Vier is opgedragen de bespre kingen over Oostenrijk voort te zetten, zodat tegen 1 Sept. a.s. een ontwerp verdrag gereed is. De grenzen van Oos tenrijk zullen dezelfde zijn als op 1 Januari 1938, Oostenrijk zal geen her stelbetalingen verrichten en de Sovjet unie zal 150 millioen dollar ontvangen in omwisselbare valuta in zes jaar te betalen. De Russen zullen 60 pet. der olievelden kunnen exploiteren en het ge hele bezit der voormalige Donau scheep vaart mij. in het Oosten van Oostenrijk voor zich behouden. De exploitatierech ten der olieconcessies zullen zich over een periode van langer dan dertig jaren uitstrekken. In ruil voor dit alles heeft Rusland zijn steun aan de Zuid-Slavische eisen tot Oostenrijkse gebiedsafstand in getrokken. Die steun was tot nog toe het grote struikelblok voor de totstand koming van het Oostenrijkse vredesver drag, en dat Moskou’s nachtmerrie, Tito, nu het kind van de rekening wordt is geen wonder. In Oostenrijk heerst grote vreugde over het resultaat van Parijs, al voelt men dat de betaling van 150 millioen dollar in 6 jaar aan Rusland een zware last zal betekenen, waarbij men hoopt op Amerikaanse steun. Ook de Russen kunnen tevreden zijn, want zij krijgen, in ruil voor het opofferen van Zuid-Slavische wensen, geen klein beetje. Maar moet nu Tito helemaal on tevreden zijn? Als zijn bewind het tot het najaar uithoudt, ook al niet. Want als dan inderdaad het Oostenrijkse vre- desverdrag is uitgewerkt en aangeno men laten wij vooral niet vergeten dat alles wat tot nu toe is geschied slechts afspraken op papier zijn zul- len de Russische troepen niet alleen Oostenrijk moeten ontruimen maar ook Roemenië en andere Oost-Europese sta- ten, waar zij nu waren om de militaire verbindingen met Oostenrijk te hand haven. Hetgeen zou betekenen dat de Russische troepen ook van de Zuid-Sla vische grenzen zouden worden terugge- Geslaagd: W. Altenburg, *M. C. A. de Boer, H. G. Bol, F. D. J. Doodkorte, J. de Haan, *S. v. Houten, J. Nauta, U. Visser, *A. v. d. Werf, F. de Wolf, D. v. d. Zweep, allen Sneek; J. Albada, *A. J. Koop mans, S. v. d. Zee, Balk; *J. Groene- wold, Bolsward; H. Boersma, Diever; S. Vellinga, Heeg; R. Feenstra, Molkwe- rum; Tj. Bottema, Rauwerd; R. J. de Jong, Scharsterbrug; W. Hofstra, Speers; P. Cnossen, J. Stoffelsma, Warns; G. H. A. Veldman, H. K. Wie- linga, Workum; J. P. Wouda, IJlst. Af gewezen 7 candidaten. zijn meisjes. roepen en dit zou dus tot enige verlich ting voor Tito leiden. Het is natuurlijk uitgesloten dat de Russen bij hun toe schietelijkheid naar het Westen daaraan niet hebben gedacht en dus rijst de vraag of het hun bedoeling misschien is Tito op te ruimen nog voor het najaar, als het verdrag met Oostenrijk moet worden getekend, aanbreekt. Nu de Pa rijse overeenkomst voorlopig in het Westen enige ontspanning heeft ge bracht, en Rusland daar in het defensief is gedrongen, zal het voor Moskou zaak zijn zijn greep op zijn omgeving nog sterker te maken en Tito zo snel moge lijk te likwideren. Volgens Berlijnse bla den heerst er thans dan ook aan de Zuid-Slavische grens grote bedrijvigheid van Russische, Poolse, Hongaarse, Bul gaarse en Albanese troepen en partisa- nen. Zou er inderdaad in de eerstvol gende maanden iets tegen Zuid-Slavië worden ondernomen, dan zou men de Pa rijse overeenkomst ook nog in een enigs zins ander licht dan dat van het „leven en laten leven” moeten zien. Dan zou ze van Russische zijde ook een poging kun nen zijn het Westen wat in slaap te sus sen en het rustig te doen toekijken bij de ondergang van Zuid-Slavië. Dat de actie van de communisten in Tsjecho- Slowakije tegen de Katholieke Kerk, welke zoveel gelijkt op die onlangs in Hongarije gevoerd, slechts beoogt ook dat land vaster in de greep van Mos kou te brengen is duidelijk. En dat is ongetwijfeld ook de bedoeling van de communistische zuivering in Roemenië, waar zelfs de bekende mevrouw Anna Pauker, minister van buitenlandse za ken, gewogen is en te licht bevonden. Overigens dient men bij al deze acties niet te vergeten welk een geweldige reactie ze op de duur in de bedoelde landen kunnen veroorzaken. De Mos- kou-communisten mogen dank zij hun machtsmiddelen thans als minderheid regeren in Polen, Roemenië, Bulgarije, Hongarije en Tsjecho.Slowakije, onder die volken leeft ongetwijfeld een stil verzet van zeer grote groepen zowel ka tholieken als protestanten, en van po litieke partijen. Dit verzet kan thans niet tot uiting komen, doch zou dat zeker als Rusland met West-Europa in oorlog geraakte. Men beseft dat te Mos. kou ook wel, en men kan er dan ook wel op aan, dat thans in het Kremlin niet aan een dergelijke oorlog gedacht wordt. Ook wat Rusland in Oost-Europa doet heeft slechts defensieve bedoelingen. De defensie was ook het belangrijkste on derwerp der besprekingen, welke de mi nisters van buitenlandse zaken der Wes terse Unie nog tijdens de Parijse confe rentie in Luxemburg hielden. Men was het aardig eens, maar eerst zal men toch moeten weten welke hulp de Ver. Staten in de vorm van wapenleveringen enz. zullen verlenen, voor men behoor lijk op kan schieten. Ook werd over samenwerking op sociaal en cultureel gebied gesproken; vooral ook op cultu reel terrein hebben Nederland en België al heel wat bereikt. Daar, in België worden a.s. Zondag de verkiezingen voor het nieuwe parlement gehouden, zoals <joor op of omstreeks de verjaardag »av*z4ai« Hokvoxrcn Vtrxnrxi’ Ho C*Vlv r~r TT tt «4 4- Volkspartij (katholieken) er met de steun van de vrouwen, die ditmaal voor het eerst meestemmen, een absolute meerderheid te verwerven; van de 5.600.000 kiezers zijn er 2.900.000 vrou wen. In Engeland maakt men zich nogal bezorgd over de mogelijkheid dat de Chinese communisten straks ook de Britse kolonie Hongkong zullen aan vallen. Men heeft te Londen reeds aan- gekondigd, dat deze tot elke prijs ver dedigd zal worden en heeft de Ver. Sta ten gevraagd of zij eventueel zullen helpen. De meningen waren daar ver deeld, men vindt eigenlijk Hongkong een overblijfsel van de Engelse koloniale politiek, voelt er ook niet voor de Chi nese communisten, met wie men mis schien straks moet praten, voor het hoofd te stoten, maar ziet ook wel in dat men Engeland niet alleen kan laten staan. Washington denkt daarom aan een soort „symbolische” hulp, die in de praktijk niet van veel betekenis zou zijn. wij reeds eerder schreven, hoopt de Chr. z.K.H. anjers te verkopen. De witte anjer, in oorlogstijd symbool van het verzet, is daardoor geworden tot het symbool voor de geestelijke ver heffing van ons volk. Door de heer Commissaris van de Ko ningin in Friesland, voorzitter van het provinciaal anjer-comité is tot de burge meesters het verzoek gericht plaatse lijke eomité’s te vormen, die in hun ge meente de actie leiden. Ook te Sneek is een dergelijk comité opgericht en Maandagavond ten stad- huize door de loco-burgemeester, de heer Boeijenga geïnstalleerd. In het comité hebben zitting genomen de heren: R. J. Sipkens, voorzitter, G. van de Pijpe- kamp, secretaris-penningmeester, L. Brandenburgh, G. Koelstra, H. Moes, Ir. H. van der Molen, W. J. Nieuwenhuis, D. Tamminga. Het comité denkt voor dit doel een dubbele actie te voeren. In EXAMEN ADSPIRANT-MONTEUR. de eerste plaats zullen de komende Za terdagmiddag door een aantal jonge dames op verschillende punten in de stad Anjerspeldjes worden verkocht te gen een minimumprijs van 10 cent. De bedoeling is, dat die speldjes de eerst volgende dagen gedragen zullen worden om op die manier reclame te maken voor het Anjerfonds, dat zijn grote slag hoopt te slaan op Woensdag 29 Juni, de verjaardag van Prins Bernhard. Die dag toch zullen, door een aantal dames in Fries costuum, huis aan huis echte, witte anjers ten verkoop worden aangeboden. De fleurige stoet zal wor den voorafgegaan door ’n geluidswagen, die met vrolijke muziek de belangstel ling voor deze verkoop moet wekken. Wij vertrouwen, dat de Sneker bevol king algemeen zal willen medewerken aan dit sympathieke doel. Bevordering van het culturele peil is zeker in deze t|jd een zaak, die aller steun verdient. En het aantrekkelijke van deze actie is, dat bij de verdeling der ingekomen gel den door het provinciaal comité, daarbij de plaatselijke instellingen in aanmer king komen in verhouding tot het be drag, dat in elke gemeente is bgeenge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1