Prachtig geslaagde Gymnastiek Demonstratie Vereniging van Sneker Zakenlieden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST In 1950 een grote tentoonstelling Volksconcert De Verkeersexamen voor Sneker scho'en verbinding van Sneek met het vaarwater Stroobos—Lemmer Anjer-collecte Prins Bernhard Fonds 4e JAARGANG No. 49 DINSDAG 28 JUNI 1949 I en Sneker Cantate Koor De automatische bespeling van ons carillon 76 Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 Tel. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad 1 Jeugdgroep A.N.M.B, SNEEKER NIEUWSBLAD 5. 8. 9. 10. als V De algemene ledenvergadering van de Vereniging van Sneker Zakenlie den, die Vrijdagavond in de bovenzaal van P. Kingma gehouden werd, was niet druk bezocht, maar toch was het een vruchtbare bijeenkomst waarin tal van goede plannen naar voren kwa men en nuttige tips werden gegeven waarmee het bestuur ongetwijfeld zijn voordeel zal doen bij het uitstippelen van nieuwe acties om het zakenleven in onze stad te bevorderen. Naar aanleiding van een verzoek van het Comité Reddingsboot-Actie Insulinde, of de Vereniging iets zou kunnen doen zoals in Leeuwarden waar reddingsbootjes worden uitge geven, werd besloten dat het bestuur en bedoeld comité deze aangelegen heid in een a.s .Donderdagavond te houden vergadering nader zullen be spreken. Verschijnt Dinsdags en Vrijdags 'm straffe: Oomb. Drijfhout Kiezebrink en Co. Kantoor Grootzand 65 Telefoon 3005 (K 5150) Benoemd tot ambtenares voor de Kinderwetten te Leeuwarden onze vroegere stadgenote mej. El. Hofstra te Apeldoorn. 3. 4. 6. 7. Pauze. El Capitan, Mars, van J. P. Sousa. Ballet Egyptien, 4-delig van A. Luigini Wiener Praterleben, Wals van Translateur Marche au Flambeaux van G. Meyerbeer. Met Vaandels en Trompetten, Mars van F. Jakma. Advertentieprijs 15 et. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per halt jaar. Siro 50748 ten name van Tinna E. J. Drijfhout, Sneek de het DE HEER E. WOUDA VIJF EN TWINTIG JAAR HOOFD DER SCHOOL TE IJLST. Zaterdag 2 Juli zal de heer E, Wouda, hoofd openb. lagere school te IJlst, 25 jaar als zodanig werkzaam zijn geweest. De heer Wouda werd opgeleid aan de Rijksnormaallessen te Drachten, was als onderwijzer werkzaam te Oldeberkoop, Oude Pekela, Sneek en werd in 1924 tot hoofd te IJlst benoemd. 1. 2. 4e serie: 1. Doodkorte, V. en L.; 2. J. Kan, T.GP..; 3. Th. Doevendans, S.G. V.; 4. S. Douma, S.G.V.; 5. IJ. Osin- ga, T.G.P. Nummers die insloegen Wuren voorts die van de Li- chaamsscholing, waaraan door alle leden, van 10 jaar af, werd deelgeno men, de vrije oefening voor meisjes en dames van de Turnkring Friesland uitgevoerd door de leden van S.G.V. en T.G.P., en de vrije oefening van het Pinksterfeest te Arnhem van het N.C.G.V. uitgevoerd door leden van de Chr. gymn.ver. Advendo. Spring bok heren T.G.P. bracht de nodige sensatie, en de volksdansjes, uitge voerd door de S.G.V.-meisjes verwier ven een welverdiend applaus. De vrije oefeningen van de heren van Vlug en Lenig grensden aan de acrobatiek en werden een uitbundig succes. Een nog altijd graag gezien nummer is het rek stok nr. heren. Het door een vierman schap van elke vereniging gebodene werd beloond met een daverend ap plaus van het in zeer grote getale op gekomen publiek, dat na een kort slotwoord van de heer Coers, die daarbij dank bracht aan allen die hadden medegewerkt tot het welsla gen van deze demonstratie, zeer vol daan huiswaarts keerde. DE KONINGIN HULDIGT FANNY BLANKERS—KOEN. H. M. de Koningin heeft in de pauze van de voetbalwedstrijd tussen een bondselftal en een Zwitsers elftal, welke met een 40 Ned. overwinning eindigde, Fanny BlankersKoen Zondag tijdens de Olympische dag te Amsterdam on derscheiden. Zij is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau, het is de eerste keer dat een actieve sportbeoefe naar in Nederland een dergelijke eer te beurt valt. Bij de wedstrijden op de Olympische dag was ridder „Farmy” weer in prima vorm, zij liet de jonge Foekje Dillema, de opkomende Friese ster, op de 100 M. ruim drie meter achter zich. Volksconcert op het Martiniplein op Donderdag 30 Juni a.s., aanvang ’s avonds 8 uur uit te voeren door „Het Stedelijk Muziekcorps Sneek”, dir. de heer A. Bouma. Programmal Florentiner Mars, van J. Fucik. Dichter und Bauer, Ouverture van Fr. v. Suppée. La Housarde, Wals, van L. Ganne. Frans Schubert, Fantasie arr. Floris, Death or Glory, Mars van R. B. Hall WIE KOMEN UIT INDONESIË. Met de Kota Inten, welke op 13 Juli te Rotterdam wordt verwacht, komen o.a. naar Nederland: A. Cnossen, Koop- mansgracht 65, Sneek; J. Lemstra, Zo- merrak 35, Sneek; W. Visser, Willem Frederikstraat 11, Sneek; H. Dijkstra, Rien 101; H. de Boer, Nijland 37; J. Meesters, Goënga 9. STADGENOOT GAF NAAM AAN TRAWLER. De drie Nederlandse trawlers van de Holland klas uit Duitsland teruggevoerd zijn voorlopig eigendom van het ministe rie van Landbouw en Visserij geworden. Deze trawlers hebben de voornamen ge kregen van de drie leden der commissie, welke de terugkeer heeft bewerkstelligd. En daarom heet nu een dezer trawlers „Tzomme” naar onze oud-stadgenoot, thans marine-officier Tzomme Kasemier. POST NAAR DE VLOOT- MANOEÜVRES. Gedurende de vlootmanoeuvres der Westerse Unie zal er slechts eenmaal gelegenheid bestaan post te zenden aan de leden der bemanningen van de deel nemende Nederlandse schepen. Deze moet uiterljjk 5 Juli worden gepost en geadresseerd worden aan: Hr. Ms. Tromp, Marine Postkantoor, Amster dam. DE KANTONRECHTER-VACATURE TE SNEEK. De arrondissementsrechtbank te Leeu warden heeft ter vervulling van de va cature van kantonrechter te Sneek de volgende alphabetische lijst van aanbe veling opgemaakt: mr. J. Oppedijk, burgemeester der gemeente IJlst; mr. O. W. Sipkes, griffier van het kanton gerecht te Schiedam; mr. U. M. Ub- bens, tuchtrechter voor de prijzen te Leeuwarden. Rondvraag. Bij de rondvraag maakte de voorzitter de leden attent op de reclame die de leden zonder kosten voor Sneek kunnen maken, n.l. door gebruik te maken van de clichétjes die aan alle drukkers zijn verstrekt. De bedoeling is dat men bij het bestellen van briefpapier en envelop- pes aan de drukker verzoekt het Zaken- lieden-clichétje (een Waterpoortje met onderschrift Sneek, stad van de Water- sport) onder in de hoek en op de achter zijde van de enveloppe af te drukken. Bij een vrij algemeen gebruik hiervan kan daarvan een massa-suggestie op het publiek in alle delen van ons land en daarbuiten uitgaan. Gevraagd werd of er dit jaar ook een zomer-actie zal worden gevoerd. Hierop antwoordde de voorzitter ontkennend. Verleden jaar is daarmee geen voldoen de resultaat bereikt en daarom is het beter de gelden te sparen voor de ten toonstelling. Bovendien moeten niet al lerlei kleine attracties worden georgani seerd, maar moet de vereniging zich meer toeleggen op acties van blijvende waarde, bijv, door reclame te maken voor de Sneek-Week, de Veemarkt enz. De heer Wind deelde tenslotte nog mede, dat dit jaar op verzoek van het Stamboek geen productiekeuring wordt gehouden. Het volgend jaar echter wel, en z.m. zal elk jaar een dergelijke keu ring worden georganiseerd. De Commis sie gaat dus door met haar werk en hoopt dat de Vereniging haar daarbij zal blijven steunen. Dit werd onomwonden door de voorzitter toegezegd, waarna de vergadering werd gesloten. Onze stadgenoot, de dienstplich tige marinier D. Wind, slaagde te Soe- rabaja, waar hij leerling was aan de Avond-H.B.S. voor het einddiploma van die school. Reeds jaren lang is gesproken en ge schreven op welke manier Sneek met het grootscheepsvaarwater Stroobos •IJselmeer verbonden zou worden. Nu als eindpunt Lemmer is gekozen, kan de vaarweg niet over Sneek lopen. Daarom is gedacht aan de verbreding en ver dieping van de Houkesloot. De moeilijk heid hierbij is echter: wie moet de kos ten betalen? Van het Rijk is voorshands geen subsidie te verwachten, daar Den Haag van mening is, dat de verbinding van Sneek met het vaarwater Gronin genLemmer niet kan worden be schouwd als een onderdeel van het in Friesland in uitvoering zijnde kanalen plan. Verder schreef de minister, dat de zeer zorgelijke toestand van ’s Rijks financiën niet toelaten het verlenen van een rijksbijdrage in de kosten van ver betering van de Houkesloot. Toen heb ben Ged. Staten in overleg met de ge meente Sneek de zaak zelf aangepakt met als resultaat, dat thans aan de Prov. Staten zal worden voorgesteld, de vaargeul van de Houkesloot te verbre den en te verdiepen en de kosten geraamd op 214.000 voor rekening van de provincie en de gemeente Sneek te nemen in de verhouding van 2 tot 1. houden, door in bepaalde gevallen vrij stelling te verlenen, o.a. indien de mid denstander het einddiploma van een on zer beide handelsavondscholen heeft waar ’t examen door de eigen leerkachten, die hun leerlingen door en door kennen, wordt af genomen) of indien een zgn. „ministeriële verklaring” wordt afge geven, waarin verklaard wordt dat de betrokkene de nodige vakbekwaamheid en nandelskennis bezit. Spr. ried de mid denstanders daarom aan een cursus te volgen aan de gemeentelijke handels- avondschool of de chr. handelsavond- school, waarvan het diploma vrijstelling verleent voor het middenstandsexamen. Het vraagstuk van de afbetaling is in derdaad belangrijk en dient derhalve in het bestuur nader te worden besproken en onderzocht, wat door de voorzitter werd toegezegd. Door een misverstand bjj de collectri- ces is de Zaterdag gehouden voorlopige collecte voor het Anjerfonds niet tot haar recht gekomen. Slechts enkele jongedames hebben Zaterdagmiddag de Anjerspeldjes ten verkoop aangeboden, waardoor de opbrengst zeer gering is geweest. Het Comité besloot daarom bij een aantal winkeliers bussen te plaatsen; door een klein offer daarin kan men zich een speldje aanschaffen. De grote dag wordt echter a.s. Woensdag, wanneer de witte anjers huis aan huis zullen worden aangeboden. Het Comité vertrouwt er op, dat het Sneker publiek zich die dag niet onbe tuigd zal laten en door algemeen een bloem te kopen zal willen meewerken aan het sympathieke doel: financiële steun aan allerlei culturele organisa ties, die zonder deze bijdrage hun taak niet naar behoren kunnen vervullen. Snekers, zorgt er voor, dat uw stad ook hierbij een goed figuur slaat! Jaarverslagen. Volgens het jaarverslag van de secretaris, de heer W. A. Visser, is de St. Nicolaas-actie verleden jaar mis lukt, en was het bezoek bij de lezingen gering. Het ledental bleef gelijk (291 of 80 van de zakenlieden). Het verslag van de penningmeester, de heer P. "’jallema, vermeldde een beginsaldo van 2818 en een eind- saldo van 2095.22. De totaal ont vangsten en de uitgaven bedroegen resp. 5828.32 en 3733.10. Op voorstel van de kascommissie, gevormd door de h.h. S. de Wolf en O. Schreuder, werd de rekening goed gekeurd en de penningmeester dé charge verleend. De voorzitter deelde, naar aanlei ding van de financiële uitkomsten nog mede, dat het bestuur besloten heeft niet meer in te tekenen voor garantie fondsen of andere financiële bijdragen te verlenen indien niet vooraf een be hoorlijke begroting is ingediend. Bestuursverkiezing. De bestuursleden E. Metz, P. Tjal- lema en J. G. de Vries, die periodiek aftraden, werden bij acclamatie her benoemd. In de plaats van de heer P. Vlaskamp, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer D. Pot- ma, die, zoals de voorzitter vóór de verkiezing al mededeelde, het secre tariaat op zich zal nemen. De heer Tjallema heeft te kennen gegeven het penningmeesterschap niet langer te kunnen vervullen, zodat het bestuur uit de andere bestuursleden een op volger zal moeten zoeken. Voorstellen bestuur. Hoewel de St. Nicolaas-actie verle den jaar een teleurstelling werd, stel de het bestuur voor dit jaar toch weer een dergelijke actie op touw te zet ten, voor welk doel reeds een com missie was benoemd, bestaande uit de heren J. de Vries, P. Bjjlsma, J. Braam en F. Obbema. Deze commissie had reeds een plan ingediend, waarin wordt voorgesteld in elke zaak aan kopers genummerde bonnen (in ver schillende series) te laten uitgeven en voor alle vijf series door middel van een rad van avontuur een trekking te houden, z. m. in een tent op het Schaapmarktplein en opgeluisterd door een luidsprekersinstallatie. Met de uitgifte van de bonnen zou moeten worden begonnen op 19 November, terwijl de trekkingen worden gehou den op 23, 26 en 29 November en 1 en 3 December. De commissie stelde echter voorwaarde voor de uitvoering van het plan dat er minstens 150 leden aan moeten meedoen, terwijl zij de leden verder dringend adviseerde (wat de voorzitter ook al had ge daan) om zelf geen actie te organise ren, maar deze geheel aan de vereni ging over te laten. Bij de uitvoerige besprekingen waarin o.a. werd besloten dat de leden zullen worden uitgenodigd een bij drage te verlenen in de reclamekosten kwam de heer Ir. v. d. Poel met het sympathieke plan om te trachten de St. Nicolaas-Dinsdag in Sneek te doen herleven, door van die dag een bijzondere dag te maken, bijv, met muziek op straat en andere attracties. De voorzitter zegde toe dat het be stuur alle naar voren gebrachte plan nen en suggesties met de commissie zal bespreken, waarna de besluiten tij dig ter kennis van de leden zullen worden gebracht. Uen grote tentoonstelling in 1950. Het tweede voorstel van het bestuur was om in 1950, in welk jaar het kanalenplan waarschijn lijk gereed zal komen, een grote tentoonstelling te organiseren. Hohe Messe in studie. Na de uitvoering van de Fryske kan- tate „Wer binn’ de fjilden grien op 4 Mei 1.1., is het Sneeker Cantate Koor aangevangen met het instuderen van de „Hohe Messe” van Joh. Seb. Bach. Dit grootse werk, dat als het schoonste oeuvre van de grote Cantor organist beschouwd wordt, geniet jaar lijks slechts enige uitvoeringen in Ne derland, meestal te Naarden en Utrecht. Voor het Noorden is het dus een novum dat zeker in grote kringen der muziek liefhebbers met vreugde begroet zal worden. Natuurlijk vereist dit machtige werk een grondige voorstudie en het zal dan ook pas in het najaar van 1950 ten gehore kunnen worden gebracht. Gezien j ook de andere uitvoeringen die het koor in de loop van het seizoen zal verzorgen, i moet er flink worden gestudeerd, doch de directeur, de heer Schrik, heeft er alle vertrouwen in dat t.z.t. een verant woorde vertolking zal worden gegeven. In de loop van dit jaar heeft zich in Sneek een jeugdgroep van de Algemene Nederlandse Metaalbewerkers Bond ge vormd. Deze jongerenorganisatie zal in samenwerking met het afdelingsbestuur van de A.N.M.B. zich bezig houden met specifiek jeugdwerk. Dit is van belang, omdat de jongeren andere ideeën hebben over vergaderen. Zij houden zich bij voorkeur bezig met zang, toneel, mu ziek, kamperen enz. Dit wordt door de vakorganisatie aangemoedigd, door hare medewerking in allerlei vorm te ver lenen. Voor de zomer en winter liggen al aardige plannetjes klaar o.a. een mond- harmonikaclub, welke reeds voor de in strumenten spaart. Ook op het gebied van sport blijft deze jongerenorganisatie niet achter, wandeltochten, zeiltochten, zwemfestijnen zijn in het zomerpro- gram verwerkt. Het bestuur, dat na tuurlijk uit jongeren bestaat, werkt met grote kracht aan de bloei van deze groep. Aan het succes wordt niet getwij feld en gelukkig beginnen de „kinder schoenen” al pijn te doen. De jeugdgroep zal haar leden in een sfeer van activi teit brengen, die de leden zal sterken in hun devies: „Trouw aan de Bond”. J. S. stemming begroet en aangenomen. Moeilijkheden bij de Middenstand. In een zeer interessante causerie be sprak de heer Th. W. Zandstra enkele urgente vraagstukken welke van daag de dag in de middenstandsbedrjjven voorkomen en de moeilijkheden die met rasse schreden op de zakenlieden aan komen. Wij leven nl. in een overgangs periode van vooroorlogse economie via oorlogs-economie naar een na-oorlogse economie. De Coöperaties en grootwin kelbedrijven treffen nu reeds hun maat regelen en daarom is het van belang dat de middenstand zijn houding t.a.v. deze economie gaat bepalen. De moei lijkheden waarmee de middenstand te kampen heeft zijn niet nieuw. Op zijn verzoek kwam n.l. reeds in 1937 de Vestigingswet Kleinbedrijf tot stand, als gevolg van het feit dat in de crisisjaren 19301940 vele mensen, die werkloos waren geworden, met behulp van hun laatste spaarcentjes of met steun van anderen, een zaak begonnen. Deze Wet is nog steeds van kracht, maar behalve de ongeschooldheid van vele winkeliers is er nog een groter gevaar, n.l. dit dat de mensen die voor het tot stand komen van de wet reeds gevestigd waren en de wind mee hebben gehad, nu gaan voelen wat ze in kennis te kort zijn gekomen. Voor die winkeliers en zakenlieden die geen middenstandsdiploma bezitten, is het daarom van groot belang dat ze zich alsnog in die richting gaan bekwamen, omdat het straks, naast vakkennis, voor al ook op bekwaamheid zal aankomen. Vaste en variabele kosten. Doordat de goederen veel duurder ge worden zijn, hebben de middenstanders meer bedrijfskapitaal nodig dan voor heen. Daarom is het van heel veel be lang, dat zij weten hoeveel vaste en hoeveel variabele kosten zij hebben. Tot nu toe laat dit, vooral bij de kleine am bachtslieden, veel te wensen over, waar door het gevaar ontstaat dat zij, als de inkomsten minder worden, zelf weer veel te lang gaan werken. Teneinde enig inzicht te krijgen in de vaste kosten (o.a. die voor eigen levensonderhoud) en de variabele kosten, is een goede boekhou ding van zeer groot belang. Er wordt veel over geklaagd dat de klanten hun rekeningen veel te laat betalen, maar een feit is ook dat vele ambachtslie den hun rekeningen veel te laat indie nen omdat de lust tot boekhouden hun ontbreekt. Het is daarom dringend ge wenst dat de middenstanders, vooral de kleine ambachtslieden onder hen, een cursus volgen in boekhouden of voor het middenstands-diploma om daardoor te vens een beter inzicht te krijgen in de kostprijsberekening. Voorzichtig met inkopen. Een andere moeilijkheid, speciaal voor de winkeliers, is het inkoopvraagstuk, dat zeer urgent is geworden. Met klem adviseerde spr. wees voorzichtig met inkopen, vooral van alle nu nog schaarse goederen. Naar die artikelen is wel veel vraag omdat de mensen zich daarvoor in alle zaken opgeven maar zodra de goederen gaan vloeien, is het spoedig met kopen gedaan. Spr. verduidelijkte dit door tal van voorbeelden uit de prak tijk, en drukte de winkeliers op het hart twee dingen goed te overwegen n.l. wat is er nodig voor de initiatiefnemers (b.v. jongelui die gaan trouwen en nieuwe goederen moeten aanschaffen) en wat voor de normale vervanging? En dit geldt niet alleen voor de winkelier, maar ook voor de fabrikant. Nodig is daarom een meer wetenschappelijk onderzoek van de inkoop die niet alleen gebaseerd moet zijn op de vele vraag die momen teel nog naar tal van artikelen bestaat. Besprekingen. De inleiding van de heer Zandstra gaf aanleiding tot uitvoerige besprekingen, waarbij o.m. gewezen werd op het con servatisme bij vele ambachtslieden die zich niet voldoende bij de omstandighe den en mogelijkheden aanpassen; op de, volgens de vragensteller, te zware eisen voor het middenstandsdiploma dat heel veel bekwame en serieuze vakmensen daardoor niet kunnen behalen, op een actie tegen wanbetalers (o.a. door middel van een krant waarin een zgn. „zwarte lijst” is opgenomen) en het kopen op afbetaling, in welk verband gevraagd werd naar de mogelijkheid ook in Sneek een Bank bereid te vinden als financie- ringsbank voor afbetaling op te treden, zoals reeds in andere plaatsen het geval is. Een dergelijke Bank betaalt de kost prijs van het op afbetaling te kopen voorwerp direct aan de verkoper en int de afbetalingen bij de koper. Op die manier wordt tevens controle op derge lijke kopers gehouden en kan een beter inzicht in hun financiële draagkracht worden verkregen. Op de Middenstandsexamens ging de heer Zandstra vrij uitvoerig in. Inder daad is het voor vele mensen moeilijk, soms zelfs onmogelijk, om het diploma te behalen, waarbij zenuwachtigheid zoals bij elk examen dikwijls een grote rol speelt. De candidaten worden nl. door vreemden geëxamineerd, die geen rekening houden met hun persoon en hun gewone prestaties. Het is echter I niet nodig een middenstandsdiploma te halen. De minister heeft n.l. ook met de Dit voorstel werd met grote in- genoemde moeilijkheden rekening ge- Folkert j Koopmans, Simon Wierda, Pieter Sy- kironrlxr I aiiv’av.c Lipkje de Jong, Trijntje de Haan, Aukje Lemstra, Wietske Boersma, Hotske j Rijpkema.Renske Nota, Aaita Greep, Tot nu toe hebben we het nieuwe ca rillon in de Martinitoren alleen nog maar op Dinsdag- en Vrijdagmiddag kunnen beluisteren als het door de stadsbeiaar dier Flucie van Bergen bespeeld werd. Aan het einde van deze week zal echter ook de automatische speeltrommel >n werking worden gesteld, zodat we beiaard dan weer iedere dag om kwartier zullen horen. Bij elk heel uur zal het bekende „Us Pake Klok” en bij elk half uur het „Wij leven vrij, wij leven blij" ten ge hore worden gebracht. Het kwartier voor elk heel uur wordt aangegeven door de beginregels „Us Pake Klok” en het kwartier voor elk half uur door het begin van „Wij leven vrij”. De oudere Snekers zullen zich waar schijnlijk nog wel herinneren dat „Us Pake Klok” vroeger (18 jaar geleden om precies te zijn) ook op de speeltrom mel stond. uitstekende samenwerking welke er be staat tussen de ver. „Veilig Verkeer” en de verkeerspolitie van Sneek en Wym- britseradeel was een traject uitgezet van de start Martiniplein, langs Water- poortsgracht, Hoogend, Kleine Palen, Harinxmakade, Hooiblokstraat, Singel, Suupmarkt (NZ), Schaapmarktplein, Nauwe Burgstraat, Wijde Burgstraat, Gëd. Pol, Vismarktplein, P.H.kade, Leeuw. Pijpsteeg, Kruizebroederstraat, Muntstraat, P.H.kade, Westersingel, Willemstraat. Emmastraat, Stations straat, Stationsplein, Stationsstraat naar de nieuwe Veemarkt, waar de finish was. Deze route was speciaal ge nomen om stagnatie te vermijden in verband met eventueel open bruggen. Alles speelde zich dus in de binnenstad af. Met pijlen was de richting aange geven en op tal van punten stond de controlecommissie opgesteld om straf- punten uit te delen als overtredingen werden begaan. In totaal konden er 20 strafpunten in deze route gemaakt wor den. Hoewel het VismarktpleinP.H. kade als een van de meest gevaarlijke punten was aangeduid om overtredingen te begaan, is dit zoals later bleek nog al meegevallen. Slechts enkelen liepen hier strafpunten op. De namen van de ge slaagden laten we hier volgen: Trijntje Plantinga, Roele van der Werf, Jannie Laskewitz, Hendrik Wuring, Gerrit Jan sen, Roelie Platen, Corrie Kamminga, Jan Sikkens, Trijne Mulder, Herman Vis, Reinder Witteveen, Andries Kupe- rus, Jan de Vries, Tjebbe van der Laan, Catharina Laskewitz, Trijntje van der Woude, Pieter Jasper, Dirk Berg, Siepie De plaatselijke gymnastiekver. „T.G.P.”, „S.G.V.”, „Advendo” en „V. en L.” gaven Donderdagavond in het Sportpark een gezamenlijke gymnas tiek-demonstratie, die dank zij de gun stige weersomstandigheden uitste kend geslaagd is. De algemene leiding berustte bij de heer C. Kan. Voor dat een aanvang werd gemaakt met het programma gingen de deelnemers met muziek voorop in optocht door de stad. Ook het tamboer- en pijper- corps van Advendo liep mee in de lange bonte rij die gevormd werd door de bijna 2000 turnsters en turners, die onze stad rijk is, en die in hun kleurige kleding een fleurig gezicht opleverden. Ook de opmars bood een machtige indruk. Na de vaandelgroet, onder het spelen van ’t Fries Volks lied, sprak de heer E. Coers een kort openingswoord, waarin hij burge meester Rasterhoff en verdere auto riteiten in ’t bijzonder welkom heette. Het was, aldus spr., voor de vierde maal dat deze demonstratie op deze wijze werd gegeven, en hij hoopte dat de prettige geest die tussen de vier plaatselijke verenigingen bestaat al tijd bestendigd mag blijven. Ook voor de spontane medewerking van de be sturen van de diverse buurtver., waar door de gymnastiekver. in staat wa ren gesteld bij de 1.1. gehouden bevrij dingsfeesten alhier op verschillende punten der stad demonstraties te ge ven, bracht spr. nogmaals zijn dank. Hij hoopte dat deze avond wederom een succes mocht worden en een waar op allen met genoegen terug zouden kunnen zien. Onder het spelen van de K.L.M.-mars gaven de jongens en he ren van T.G.P. en S.G.V. een vrije oefening van het grote turnfeest te Arnhem Pinksteren 1948 waarna de dames van V. en L. een knotsoefening ten beste gaven. De selectiewedstrijd ringzwaaien waaraan de dames van de vier verenigingen deelnamen mocht gezien worden, evenals de vooraf gaande nummers, die hoewel niet ge heel zonder foutjes, knap naar voren werden gebracht. De series hardlopen 60, 80 en 100 M. voor meisjes, jongens dames, heren hadden aller belangstel ling. Jammer evenwel dat wegens het vergevorderde uur de finales niet plaats konden vinden. In de finale hebben zich geplaatst: Meisjes 60 M. Ie serie; 1. M. de Vries, S.G.V.; 2. Hoekstra, V. en L.3. J. de Boer, S. G.V.; 4 U. Wisselink, T.G.P.; Jon gens 80 M., 2e serie: 1. J. Koster, T. G.P.; 2. H. v. Delden, T.G.P.; 3. J. Burema, T.G.P.; 4. Dijkstra, Adven do Dames 80 M., 3e serie1. A. v. d. Meer, T.G.P.; 2. L. v. d. Preel, T.G.P.; 3. S. Oppenhuis, T.G.P.Heren 100 M. Van de 92 leerlingen der openbare Dijkstra, Geertje Laagland, Harm Mees scholen I en IV en de Jan van Nassau- ter, Tjitte de Vries, Rinse Zglstra, Johan school alhier, die 3 Mei jl. het schrif- 1 de Boer, Evert Jan Jansen, telijk gedeelte van het verkeersexamen om hadden afgelegd, hebben Vrijdagmiddag I brandy, Lourens Metz, Janny Klijnsma, jl. 86 het practisch gedeelte in ’t open- - baar gedaan, en gedemonstreerd in hoe verre ze de regels van ’t verkeer onder vl, de knie hadden. De meesten hadden dat, Annie Dijkstra, Annie Kuipers, Siemen- want er zijn 69 geslaagd. Dank z(j de tje Schaper, Dirkje Dethmers, Pettie Fennema, Jan Pieters Dijkstra, Frede- rik van der Werf, Keimpe Sinnema, Marten de Rapper, Piet Bijlsma, Jouke Boersma, Theo Aukema, Ude Molenaar, Theo Kuipers, Corrie Zandstra, Jacob Vriesema, Luitzen Visser, Herman van der Molen, Roelof Kracht, Corrie Oppen huis, Elly van Kampen, G. Elziinga, Bram van der Werf, Baldur Schut, Jan ny Jendrejak, Antje de Jong, Piet Wa genmakers, Wiekie Leeman, Sietze Steegstra, Riekje van der Meer, Joukje Corbee, Vronie Blom. Het bestuur van Veilig Verkeer deelt ons mede dan men ernstig overweegt om in September a.s. ook voor groteren een practisch verkeersexamen af te ne men. Men verwacht hiervoor grote be langstelling. d T r, n >- t,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1