De komende Legerdag h TW 1 Buitenlands Overzicht Kleine Betty uit Californië Anjerdag te Sneek RWW- Otlicieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, W ÏMBRHSERADEEL en IJLST Fryslan-Eksamens Buurtver. „Noorderhoek” FfgT W1* VRIJDAG 1 JULI 1949 4e JAARGANG No. 50 76 t t t I - Reddingsboot-actie Insulinde Verkoping w De Belgische verkiezingen De economische samenwerking der Marshall-landen Moeilijke positie van Engeland ZANGKOOR ROOMSK FRYSK BOUN ZONG VOOR DE SONOFIL. Friese zeilers naar de Kaag Aanbesteding Redacteur: L KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 Tel. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad SNEEKER NIEUWSBLAD - ■‘■K te CHRISTELIJKE ZANGVER. EXCELSIOR, SNEEK. De Christelijke Gemengde Zangver. „Excelsior”, directeur de heer J. Nauta, behaalde Woensdag op het concours te Zwartewegsend, uitgaande van de Bond van Chr. Zangver. in Friesland, een le prijs met 358 punten in de afd. Uit muntendheid. Kijk, daar heb je kleine Betty Uit het verre, vreemde land, Waar het heerlijk is te wonen En de zon haast altijd brandt. Betty (kind van Friese ouders) Speelt zo blij met Bruintje Beer, Maar één wens, één wens van Betty Hoort haar Moesje telkens weer: ’k Wil zo graag naar buit n draven, Ver van huis, de wereld in Niet alléén, hoor (ik zou bang zijn!), Maar met ons klein huisgezin. Moesje knuffelt haar lief meiske En dan staart zij voor zich uit, Zij begrijpt iets van ’t verlangen, ’t Is haar een .bekend geluid”. En zij fluistert: „Later, Betty, Ga je met je Va en Moe Naai’ de Fake’s en de Beppe’s Van (ons eigen) Friesland toe!” IJLST. Benoemd tot onderwijzeres (3e leerkracht) aan de Chr. School alhier, mej. D. Hofstra te Wons. De heer E. W o u d a, die morgen Zaterdag zijn 25-jarig jubileum als hoofd der openbare school te IJlst viert. WOUDSEND. De heer F. Siegert al hier is benoemd tot tijdelijk onderwijzer Benoemd tot onderwijzer aan de Jan van Nassauschool te Sneek de heer K. v. d. Heide aldaar. Aan de Rijkskweekschool te Leeu warden slaagde voor de aantekening nuttige handwerken mej. H. Halma al hier. Advertentieprijs 15 et. per m.m. Bij contract handels - adv.) lager Abonnementsprijs 2.50 per half jaar. Franco per post 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek Notaris Zijlstra verkocht finaal het burgerwoonhuis aan de Looxr-agracht, bewoond geweest door wijlen mej. de wed. Abma. Koper werd de heer O. Zijlstra, makelaar te Sneek voor nader te noemen lastgever voor 6688. WEER UITVERKOOP VAN TEXTIEL Van 6 Juli af mag weer uitverkoop door de manufacturenzaken worden ge houden. TOPPENHUIZEN—TWELLFGEA. Woansdei 22 Juny hat üs Krist. Frou- Iju’s-for. „Dorkas” har jierliks ütstapke makke nei Heino. Bisletten wie om de dei troch to bringen yn it Ned. Herf. Kamp- en konferinsje-oard „Den Aler- dinck”. It waer hienen hja mei. Hja kinne dan ek op in ünforjitlike dei tobek sjeru Woensdagavond heeft het zangkoor van het Roomsk Frysk Boun te Bols- ward onder leiding van zijn dirigent Flu- cie van Bergen gezongen voor Sonofil- opnamen. Zoals wellicht bekend is dit weer een nieuwigheidje dat de opnamen op platen vervangt. Deze nieuwe me thode heeft dus hiermede ook haar in trede in Friesland gedaan. Opstelwedstrijd. De meeste scholen schreven al in voor deelname. Dat wordt een fijne wedstrijd. Goede prijzen en veel animo. Openbare Zang- en Muziekavond. Niet 27, maar om technische redenen 28 Juli. Ja het loopt goed! Ze hebben er zin in de corpsen en koren. Enkelen moeten zich nog even aanmelden. Dit wordt een onvergetelijke avond. Het wordt een blijk van kameraadschap en onze gym nasten in -ostuum zullen helpen! De commissie is druk bezig om enige mooie affiches te beoordelen, want onze eerste oproep heeft ook van de kant der kun stenaars isultaat gehad. Alles en ieder een is in de weer om Sneek een goed figuur te laten slaan! Kleine actie’s. Laat men op fabriek of werkplaats gerust en graag kleine acties ontketenen! Laat op bruiloften en partijen gerust iemand opstaan en in een rede iets over onze actie zeggen. Maar vergeet niet dat on’e penning meester graag de resultaten op zijn giro wil ontvangen. Uw prestaties worden er niet slechter van, u krijgt uw stukje in de krant en Sneek is er trots op. Penningm. Reddingsboot Actie Sneek MENNO DE VRIES Giro 348578 of Rotterd. Bank t.n.v. „Insulinde”. Verschijnt Dinsdags en Vrijdags Administratie» Comb. Drijfhout— Kiezebrink en Co, Kantoor Grootzand 55 Telefoon 3005 (K 5150) owMKiaiii Vanwege de Districts-Opleiding- Commissie voor het boekdrukkers- en rasterdiepdrukbedrijf alhier werden Woensdagavond j.L uitgereikt de diplo ma’s voor vakbekwaamheid aan de vol gende personenJ. A. Wiersma, Sneek (drukker), P. Gaarman, Joure (druk ker), J. Groenewold, Lemmer (zetter), S. IJntema, Sneek (zetter) en H. Tem ming, Joure .(zetter). Een onzer abonnë’s in Californië, mevr. G. DijkstraTiersma, te Miira Lorna, in welke omgeving heel wat landverhuizers uit Oppenhuizen wonen, zond ons dit kiekje van haar in het Verre Westen geboren docht—tje van 16 maanden, met begeleidend gedichtje. Via de krant maakt zo de Qppenhuister familie kennis met de jongste spruit uit de familie DijkstraTiersma. It B-diploma hawwe krigen: Truus Bootsma, Hommerts; Wieger Braaksma, Drylts; Henny Herzberg Goaijengea; A. Cnossen, Hommerts; F, Tjaberings, Snits; Douwe Kuperus, Snits; P. Jaas- ma, Snits; A-diploma: Bauke Schota nus, Ypecolsgea; D. J. de Witte, Heech; K. Visser, Snits; J. R. v. Reekum, Snits; Marten Lootsma, Skearnego”tum; W. OvaaKeuning, Snits; Baukje Zandstra Snits; Anneke Wybenga, Snits; T. v. d. Wier Alberda, Goaijengea; Botje de Vries, Snits; Sijke Span, Snits; Siny Keuning, Snits; M. Braam, Snits; Alde- rina Bootsma, Snits; Geartsje Boersma, Snits; Ids Bergsma, Hommerts; Sytske Osinga, Jutryp; L. Cnossende Jong, Jutryp; Pytsje Nauta, Jutryp; Sipke Gerbrandy, Hommerts; Simen C ossen, Jutryp; Gerritsje Dykstra, Jutryp; Pi ter Walstra, Sangaest by Wdldseïn. lf heeft het er veel van, dat nu tegenover een kleine verlichting der politieke zorgen door de Parijse conferentie, de opheffing der Berlijnse spoorwegstaking en de besprekingen te Berlijn over de uitvoering van de Parijse besluiten, ge bracht de economische steeds nij pender en dreigender worden. Speciaal in Engeland is dat te merken. Dat de ministers van financiën van alle landen van het Britse Gemenebest naar Londen z(jn ontboden om besprekingen te voeren over de monetaire en economische po sitie van Engeland zegt al wat, evenals het feit dat Engeland thans toch tegen de wil van de Ver. Staten het, hier in een vorig overzicht reeds aangeroerde, 5-jarig handelsverdrag met Argentinië heeft getekend. Het is een ruilovereen komst van geen geringe waarde, want het gaat om een bedrag van 2% mil liard gulden per jaar. Argentinië zal En geland per jaar 300.000 tot 600.000 ton vlees kunnen leveren en nog. andere landbouwproducten, in ruil voor machi nes, steenkool en benzine van Engelse zijde. De Amerikanen hebben vooral be zwaar tegen de lange duuur van het contract, waardoor de Amerikanen dreigen een afzetgebied voor hun eigen producten in Argentinië te verliezen en speciaal tegen de Engelse benzine-leve- ranties. Deze benzine wordt nl. vooral bereid uit olie uit het Midden-Oosten in Engelse raffinaderijen, welke met Marshallhulp gebouwd en ingericht zijn. De Amerikanen vinden dat niet prettig, en in bepaalde commissies voor de Marshallhulp pleitte men er al voor dat de toewijzingen aan Engeland nu moe ten worden herzien, maar Paul Hoff man, de leider van de organisatie voor de Marshallhulp moest toch ook weer toegeven dat Engeland vlees moest heb ben en dat het dit alleen uit Argen tinië in vol 'oende hoeveelheden kan krijgen. Ook de Amerikaanse regering ziet dit in. Maar al met al ontkomt men niet aan de indruk dat terwijl de landen van het Westen op politiek gebied elkaar steeds beter verstaan, er op eco nomisch gebied onderling een uit nood geboren zeer felle onderlinge strijd wordt gevoerd. De Engelsen vrezen dat dit nog erger zal worden als West- Duitsland voor zijn producten geen plaats in Oost-Duitsland en Oost-Europa kan vinden en daarom zij: zij er ook zo op gebrand dat de onderhandelingen thans te Berlijn over het wederzijds handelsverkeer gevoerd, zullen slagen. Engeland heeft nl. een g-not deel van de markten in het Westen veroverd, welke Duitsland voor de oorlog voorzag, en herleving der Duitse concurrentie hier zou het allerlaatste zijn wat de Engelsen wensten. Het heet dat wanneer het overleg te Berlijn succes heeft, de Ver. Staten bereid zijn met medewerking der West-Europese landen een „klein Marshallplan” voor Oost-Europa te or ganiseren opdat ook dit gebied zijn rol kan spelen in de wederopleving van de Aan de 29ste Kaagweek, die van 15 t.e.m. 19 Juli a.s. gehcden wordt, ne men de volgende Friese zeilers deel: In de Regenboogklasse de heren K. Vrolijk met Dolfijn, M. Hendriks met Hennie, R. A. v. d. Sluis met Bruiser, D. Op penhuizen met Hendrika, J. Alberda met Algri en G. Kwant m. Jan van Gent (van dr. J. W. v. d. Zijpp die zelf niet van de partij kan zijn). Het Friese team voor de traditionele HollandFriesland wedstrijd zal be staan uit de heren Vrolijk, Hendriks, Oppenhuizen, v. d. Sluis en Alberda. De deelnemers in de Valkenklasse zijn de heren R. Mulder, Langweer met Rirette, J. v. d. Veen. Leeuwarden met Vivian (deze twee vormen het Friese team in de teamwedstrijden) en M. Oppenhi’izen met De Trije Swantsjes (van C. v. d. Hoef, Langweer). De Regenboogzeiler J. E. Priester ga'it ook nog mee (tevens als leider van het kampeerschip waarin de Friezen zullen verblijf houden) maar or hij aan de wedstrijden deelneemt is nog niet zeker. man millioen dollar aangevraagd voor zijn plan tot hulpverlening aan economisch minder ontwikkelde gebieden, waarvoor naar men aanneemt in de eerste plaats de Arabische landen, die door hun olie rijkdom zeer belangrijk zijn, in aanmer king komen. Va-1 deze Arabische landen is nog te melden, dat in Syrië bij vo'ks- stemming Hoesni, die enige maanden geleden een staatsgreep uitvoerde, tot president is gekozen. Deze nieuwe presi dent heeft al te kennen gegeven dat als koning Abdoellah eens sterft, hij Trans- jordanië bij Syrië wfl trekken. Een uit- mënlijke tekóóp& is^de‘prijs'nï.' ]atir><y wpIVp woinip- p’npcls belooft VOOP de betrekkingen tussen beide landen. Wij zijn hiermede weer in de sfeer van het meer politieke nieuws gekomen, waarvan dan nog in het kor£ het vol gende. Ook in Canada hebben verkie zingen voor het parlement plaats gehad, waarbij de liberalen een grote overwin ning hebben behaald, van de 262 zetels kregen zij er 193, de conservatieven daalden van 67 op 42, en de socialisten van 28 op 12 zetels. Ook hier voerden de liberalen, die trouwens regeringspar tij waren, propaganda voor belasting verlaging en opheffing van de beperken de maatregelen uit de oorlog stammend. Oost-Europa levert weer zijn nu al ge bruikelijke berichten over kerkvervol ging, de Roemeense regering heeft 2 ka tholieke bisschoppen doen arresteren. De Russische ambassadeur in Hongarije Poeskjin is naar Moskou teruggeroepen en van zijn post ontheven omdat hij be trokken zou zijn bij het zg. „spionnage- oomplot” naar aanleiding waarvan vori ge week de vroegere Hongaarse minis ter van buitenlandse zaken Rajk en 18 andere Hongaren werden gearresteerd. Leeuwarderweg, waar om half één de demonstraties en wedstrijden beginnen, n.l. demonstraties van de wielrijders van het 7e Inf. Depót en van de school voor militaire lich. opvoeding, een demonstra tieve excercitiee een peloton-aanval en een voetbalwedstrijd tussen een militair elftal (waarin tal van prominente eerste klassers zijn opgenomen) en een sterk Sneker elftal. Ook hierbij verleent de militaire kapel haar medewerking, en bovendien zullen, als klap op de vuurpijl, de Gloster Meteor straalvliegtuigen uit Leeuwarden boven het Sportpark de monstreren. Tot slot volgt hier dan nog een défilé voor en de prijsuitreiking en een toespraak door de Commanderende Generaal. Dan gaat het weer in mars-formatie naar het Martiniplein, waar een model appèl wordt gehouden en als dat achter de rug is gaan de mannen aan het. war me maal dat hier door hun eigen koks wordt klaargemaakt. Ze hebben daar voor hun eigen keukenuitrusting meege nomen (zoals we die nog wel kennen van de Canadezen) en stellen het pu bliek gaarne in de gelegenheid hierbij een kijkje te nemen, en hun de kook kunst af té neuzen (wat voor de dames wel niet nodig zal zijn, maar ook die zijn van harte welkom). Als het maal genuttigd is krijgen de soldaten enige uren bewegingsvrijheid, die wel benut zullen worden om met de Sneker scho nen kennis te maken, en dan wordt het feest besloten met het avond-appèl op de Veemarkt en een militaire taptoe. Het bestuur van „Oranje” sprak met grote voldoening over de spontane me dewerking die bij het organiseren van deze dag van de militaire autoriteiten en ook reeds van de burgerij werd on dervonden. Het verwacht dat die spon taneïteit ook op de dag zelve tot uit drukking zal komen en doet daarom een beroep op alle inwoners om de gasten waardig en prettig te ontvangen en te hunner ere de vlaggen uit te steken. Laat Sneek op 7 Juli dus in feesttooi zijn burgers van Sneek Bruto opbrengst 626. Niet alle geldinzamelingen geschieden op zo’n originele manier als die welke Woensdag voor het Provinciaal Anjer fonds in onze stad werd gehouden. Het Comité had de collectrices nl. in Fries costuum gestoken en gaf hun als hulp een geluidswagen mee die niet alleen fleurige muziek, maar ook korte aanbe velingen om te kopen over de burgers uitstortte. En bij zoveel moois en over redingskracht moesten de beurzen wel opengaan en verdween er een mooi sommetje in de rinkelende collectebus sen. De bruto opbrengst van deze col lecte plus die van de busjes op de Can- tatedag en in de winkels bedroeg nl. ruim ƒ626. Op het Stadhuis werd de buit onder het genot van een kopje thee door de comitéleden in ontvangst geno men (maar ze moesten zelf mee tellen!) en sprak voorzitter R. J. Sipkens een woord van dank tot alle medewerksters en medewerkers, in de eerste plaats tot het Cantatekoor zonder welks steun het comité geen kans gezien zou hebben te bereiken wat vandaag bereikt werd, en verder tot de dames die geheel Sneek doorzwermden en huis aan huis aan klopten, de spil van het plaatselijk co mité, de heer G. v .d. Pijpekamp en ten slotte tot allen die deze dag tot een succes maakten. Het comité hoopt, al dus besloot spreker, dat het mogelijk zal blijken van de manier waarop de ver koop dit jaar geschiedde, een soort tra ditie te maken, maar dan liefst met nóg meer dames. Het laatste onderschrijven we gaarne, al zou het alleen maar voor die dame zijn die zó moe was van het tippelen, dat ze, toen haar taak er op zat, de schoenen uittrok en op kousen naar huis liep. En kousen worden nu eenmaal niet door het comité vergoed. g II De Belgische parlementsverkiezingen hebben in zoverre een verrassing opge leverd. dat ze de liberalen een nog gro tere winst hebben opgeleverd, dan ze zelf, in deze dagen nu allerwege een verschuiving naar rechts plaats heeft, hadden verwacht. Ze komen van 17 op 29 zetels in de nieuwe kamer, die 212 zetels tellen zal, tegen de oude 201. De Christelijke Volkspartij (katholieken) kreeg niet de gehoopte absolute meer derheid, immers ze haalde 105 zetels, wat echter toch een winst van 13 zetels betekent. Voor de socialisten leverden deze verkiezingen een teleurstelling, ze behielden niet eens hun oude aantal van 69 zetels, doch verloren er 3 en komen met 66 terug. De verwachte achteruit gang der communisten bleef- niet uit, ze verloren bijna de helft van hun zetels en kwamen van 23 op 12. De liberalen streefden hun dus voorbij en gezien de stemmenverhouding tussen de twee grote partijen: de katholieken met 105 zetels en de s.d. met 66 zetels, kan men zeggen dat zij, de liberalen, nu op de wip zitten. Spaak, de soc. dem. van groot formaat, die het nu afgetreden kabinet van katholieken en socialisten leidde, zeide dat de partij met de meest inslaande verkiezingsleus de strjjd had gewonnen, de liberalen streden nl. on der de leus: „25 verlaging der directe belastingen”. In de senaat hebben de ka tholieken wel een kans op de absolute .meerderheid, daar van de 106 leden die A’irect worden gekozen er 54 katholieken z^’jn. Op indirecte wijze moeten echter nn;g 66 senatoren worden aangewezen en datitr de mogelijkheid bestaat dat daarbij de drie niet-katholieke partijen zullen sam en werken, kan de katholieken ook hier de meerderheid nog ontgaan. Zou den 2® die echter in de Senaat wel ver werven, dan kan een door de Kamer tegen, de zin der Katholieken aangeno men jvoorstel, door de Senaat steeds weer ougedaan worden gemaakt. Intus sen zeij eerst dienen te worden afge wacht ivelke nieuwe regering er komt. De katholieke minister v. staat Paul v. Zeeland zal trachten deze te vormen. Logisch 4.0U een samengaan van de beide winnende partijen zijn, Katholieken en liberalen, inaar de democratische vleugel der kathoKteke partij is daar sterk tegen gekant en. wenst opnieuw een samen gaan met «de socialisten, deze laatsten zouden daatrvoor in ieder geval gereder te vinden zijta dan voor een zg. nationale regering, bestaande uit katholieken, so cialisten en liberalen. Een der proble men, welke thans echter een katholiek- socialistische (samenwerking in sterker mate dan voorheen in de weg staan, is de koningskwestie, dus de terugkeer van koning Leopold'. De katholieken zijn nu wel zo sterk in» de Kamer, dat zij met hulp van een mantal der liberalen deze groep is verdeeld over dit vraag stuk een voorstel om een volksstem ming over 's konAngs terugkeer te hou den er door kunnen krijgen, wat echter tot grote verdeeldheid onder het volk zou leiden, daar socialisten en commu nisten er zich met «hand en tand tegen zouden verzetten. Eten ander vraagstuk dat een grote rol zal spelen bij de ka- binetsvorming is de kwestie der belas tingverlaging, waarvoor de liberalen bij deze verkiezingen in het krijt zijn ge treden en waarvoor eeia deel der katho lieke partij ook voelt- Deze kwestie raakt echter de gehele jBelgische sociale en economische politiek en is ook van belang voor de andere deelgenoten in het Benelux-verbond, omdat alle part ners daarin hun politiek bij elkaar zullen moeten aanpassen. De Belgen voelden al voor deze verkiezingen weinig voor de Nederlandse economische politiek, en konden zich dat ook veroorloven om dat ze veel minder gehavend trit de oor log zijn gekomen dan wij; nu de Belgi sche verkiezingen een vrij sterke ver schuiving naar rechts hebben gebracht zal het misschien nog moeilijker vallen het Belgische en Nederlandse stasndpunt met elkaar te verzoenen. Ook in het groter verband va- de economisdhe sa menwerking der Marshalllanden kan zich de Belgische verkiezingsuitslag nog voelbaar maken, omdat deze uitslag zich min of meer keert tegen de geleide economie, welk stelsel in Engeland sterk wordt doorgevoerd, niet alleen omdat de Labourregering er voorstandster van is, maar ook al omdat de nood er toe dwingt. Het dollar-tekort in Engeland is zo nijpend geworden, dat dit dezer dagen zelfs overeenstemming verhinder de over maatregelen om ’t Europees be talingsverkeer soepeler te maken. De kwestie is te ingewikkeld om ze hier te behandelen, doch ze komt hierop neer dat de Amerikanen dit soepeler Euro pese betalingsverkeer wensen omdat daardoor de onderlinge handel zal wor den bevorderd, nodig om Europa weer economisch zelfstandig te maken, terwijl Engeland vreest, dat uit de maatrege len die hiervoor nodig zijn, het verlies van markten voor zijn eigen uitvoer- producten zal voortvloeien. Doordat verwacht wordt dat beide partijen wat water in de wijn zullen doen, hoopt men toch nog op een oplossing, maar toch Donderdagmiddag werd do°r B. en W. van Sneek openbaar aanbesteed: A. per ceel I: Het bouwen van 14 woningen (7 onder- en 7 bovenwoning n) en 7 du- plex-woningen op paal- en gewapend batonfunderingen en verdere werken op een terrein, ge'egen aan de Amalia- straat en de Jan van Nassaustraat; B. percee1 II: het uitvoeren van alle glas-, verf- en behangwerken voor de in perceel I genoemde 14 woningen en 7 duplex-Woningen. Aantal Inschrijvers op perceel I: 19. J. D. Feenstra, Augusti- nusga 259000, J. Hiemstra, Sneek 257692, A. J. v. d. L is Zn., Gorre- dijk 244268, S. de Wolf, Sneek 243777, J. Ar-’-’ng?', Sneek ƒ235517, J. Feen stra, Surhuisterveen 234400, 'B. Kui pers .Surhuisterveen 234000, H. Jonk man, Drachten 232500, H. Speelman, Sneek 232057, J. Boomsma. Sneek 232000, J. Steendam R. Paulusma, Drachten 232000, L. Stelwagen van Gorkum, Roordahuizum 229900, J. Martens, Leeuwarden 229200, P. en J. de Dood, Sneek 229070, P. Boomsma, Sneek ƒ228833, P. Olij en H. A. Boom sma, Sneek 226222, D. Steneker, St. Nicolaasga 225800, Bouw- en Aanne mersbedrijf „Friesland”, Leeuwarden 224797, Aannemersbedrijf „Friso”, Sneek 219900. Aantal inschrijvers per ceel II: 13: E. Visser, Sneek ƒ13995, S. Mosselaar, Molenend 13925, J. Duur- sma, Haarlem 13875, A. Wagenma kers, Sneek 13700, R. Dijkstra, Bols- wc ƒ13595, J. de Vries, Snee” l""30, R. ’Hens, Rijperkerk ƒ13087, R. Boot sma, Sneek 12127, fa. Leistra Valk, Sneek 11679, J. Kranendonck, Drach- tenj 11540, J. Geertsma, Snee'- 11040, L. de Vos, Sneek 9814, Schildersbedrijf „De Betuwe”, Sneek 9730. Gunning volgt. ’TV. K- *4. - Militaire demonstraties, défilé’s, parade, sportwedstrijden, marsen en taptoe. Straalvliegtuigen boven het Sportpark. Sneek is geen stad van militairen meer zoals tijdens de oorlog (brrr) en de Canadese periode (hoera) en de enige die we hier nu nog zien zijn onze eigen jongens als ze met verlof zijn. A.s. Donderdag (7 Juli) echter zullen we ons weer één dag garnizoenstad kun nen wanen, want dan krijgen we ter ge legenheid van de door de Vereniging „Oranje” georganiseerde Legerdag zo’n 600 militairen van het 4e militaire Ge west op bezoek die ons op allerlei ma nieren hieronder nader vermeld een prettige dag gaan bezorgen. De eerste onderdelen, bestaande uit een carrier-peloton van het 6e Inf. Depót, lopers en voetballers van dit depót, van de Luchtdoel-artillerie Centrum te De venter en van de Luchtdoel-artillerie 2e COAK te Kampen, alsmede het Trom- petterscorps van het Reg. Huzaren van Boreel uit Amersfoort, bestaande uit 12 officieren, 25 onderofficieren en 135 manschappen, komen Woensdagavond reeds aan en zullen bij de burgerij wor- ondergebracht. De volgende morgen om 8 uur arriveren de anderen met auto’s bij de Oppenhuizerbrug, waar allen zich inschepen voor de rondvaart over de meren, in luxe motorboten van de leden der Kon. Zeilver. „Sneek” en S.Z.C., en in door „Oranje” gehuurde boten. Dat kan voor onze gasten, allen Brabanders en Limburgers, voor wie de watersport tot nu toe vreemd was, een reuze gezellige tocht worden, vooral als de Sneker zeilers er voor zorgen ook met hun schepen present te zijn om het meer met hun witte zeilen te stofferen. Is dat afgesproken heren Om kwart voor 12 arriveren de boten weer aan de Bothniakade en volgt de afmars naar de Veemarkt waar de troep opgesteld wordt voor de mars door de stad en het défilé voor het stadhuis. Voor dit défilé stelt het Trompetters- corps zich op de Marktstraat op en ver zamelen de officieren, B. en W. en an dere autoriteiten (de Commissaris der Koningin en de burgemeesters der om ringende gemeenten zijn n.l. ook uitge nodigd) zich op het bordes. Naast Cene- raal-Majoor H. J. J. W. Dürst Britt, be velhebber 4 M.G. en de Chef van de Staf 4 M.G. de heer P. G, C. A. van der Speek Obreen, kolonel bij de generale staf, beiden uit Groningen, die voornemens zijn de gehele tocht mee te maken, zijn voor dit schouwspel ook uit genodigd kolonel E. Lindeboom, C-6e Inl. Depót, Assen; kolonel P. Verschoor, C-4e Div. Kon. Marechaussee, Gronin gen; luit.-kolonel E. A. Sissing, Garn.- Commandant Leeuwarden; luit.-kolonel E. A. Wijdicks, C-7e Inf. Depót, Wester- bork; luit.-kolonel J. J. Ceuvel, C-Depót Pantserwagens, Amersfoort; luit.-kolo nel G. Dijkstra, Staf 4e M.G., Gronin gen; luit.-kolonel P. J. Richelle, Gew. Legeraalmoezenier, Zwolle; Majoor R. Boer, Troepencommandant op 7 Juli, Westerbork; kapitein Tieleman, Staf 4e Mil. Gewest, Groningen; kapitein H. K. de Vries, Staf 4e Mil. Gewest, Gronin gen; Dir. Off. van Gezondheid 3e klas i van Hoorn, Gew. Arts te Groningen; Ds. B. A. Bos, Legerpredikant, Staf 4e Mil. Gewest, Groningen; kapitein J. Rijkens, C-S.M.L.O., Hooghalen. Na het défilé marcheert de troep met muziek naar het Sportpark aan de De buurtver. Noorderhoek, nu al bijna 400 leden tellende, doet haar best dit ge bied tot een stadje in eenstad te ma ken. De speeltuin wordt thans practisch geheel nieuw ingericht en daarbij komen de honderd gulden door de gemeente daarvoor beschikbaar gesteld, goed van pas, maar er is nog wel 200.extra nodig. Het werk is in volle gang. Het reisje voor alle schoolgaande kinderen is in vergevorderd stadium van voorbe- - reiding, 300 kinderen gaven zich er voor wereldhandel. Ook heeft president Tru- B x .e °P me op 1 Augustus met hun 20 bn het Congres een bedrag van 45 B J leidsters en leiders stellig een prettige dag zullen hebben. De 150 kleuters ko men dezelfde dag bijeen in de speeltuin, voor een voorstelling met de poppen- kast en aan een tractatie zal het niet ontbreken. Deze zomer krijgen ook de oudjes op een nog vast te stellen datum hun beurt, ze gaan dan de Friese meren op. En het bestuur werkt warempel al plannen uit voor de viering van het eerste lustrum op 14 Sept. 1950 en het zijn reuze-plannen. Velen gaven zich al op om voor die dag een zg. standaard- model Ned. vlag te krijgen, door geza- «/«Ij» „1. aanmer- lating, welke weinig goeds belooft voor kelyk jager Morgen, Zaterdagmiddag half drie, start het mannelijke gedeelte met een kaatswedstrijd op het Black Boys-ter- rein en er wordt gerekend op een druk bezoek bij dit aloude Friese balspel, het zal er gezellig toegaan. Een vorige maal was er zelfs een prijswinnaar, die eerst bij de prijsuitreiking tot de ont dekking kwam dat hij de gehele middag op dezelfde plaats had gestaan, en daar was de grasmat zowaar enige centime ters gezakt. v. d. H. •'WW» IJLST. Op het Bondsconcours Zwartewegsend behaalden de Chr. Zang verenigingen „Euphonia”, directeur de heer Tj. J. van der Velde alhier en „Looft den Heer”, directeur de heer J. Nauta van Sneek, beide van hier, in de le afdeling een le prijs, eerstgenoemde met 336 en laatstgenoemde met 340 pnt. CHR. ZANGVER. DE LOFSTEM. Op het zangersfeest te Z- -tewegs- end behaalde de chr. zangver. De Lof- stem alhier, dir. de heer Tj. J. v. d. Velde in de 3e afd. met 260 pnt. een le prijs. d >r gistra, .Joha ':en;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1