I I s Classicale vergadering meester E. WOUDA ]g Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WrMBfU£S£RAO££L en IJLST op hot SNEEKER GYMNASIUM s De Legerdag te Sneek 4e JAARGANG No 51 DINSDAG 5 JULI 1949 25-jarig JUBILEUM van Over de Schouwen ALS HOOFD DER O.L.S. TE IJLST Dat waren een paar dikke Onderscheiding Puntenvrije uitverkoop textiel. Het Ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat aan de tex tielhandel de gelegenheid zal wor den gegeven van 18 tot en met 30 Juli a.s. textielgoederen vrij of tegen verlaagde puntenwaarde ring te verkopen, mits de ver koopprijzen met tenminste 10 worden verlaagd. T uberculosebestrijding Autotocht Ouden van Dagen Chr. Lyceum Sneek Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 - Tel. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad Kleine, maar bijzondere REUNIE HOE ZE 50 JAAR GELEDEN WAREN EN NU ZIJN. Voort Maarschalk Benoemd aan het Chr. Lyceum te Sneek tot leraar Wiskunde, de heer R. Troelstra te Middelburg. Als een zeldzaamheid in de kippen- wereld werd ons verteld, dat een witte anderhalfjarige leghorn van de heer Sj. Hottinga, wonende le Boschdwarsstr. la alhier haar baas Vrijdag met een ei van 110 gram, en verleden week met een van 100 gram verraste. Daar moet je mee fokken Sjerp De Minister van Oorlog heeft aan de heer K. J. Bijlsma, concierge R.H.B.S. te Sneek machtiging verleend voor het dragen van het Mobilisatie-Oorlogskruis met versierselen, wegens militaire acti viteit tijdens de bezetting. Geslaagd aan de Technische Hoge school te Delft voor het candidaats- examen scheikundig ingenieur dhr. J. Pijpker te Sneek. Geslaagd te Leiden voor het can- didaatsexamen Ned. Recht onze stad genoot de heer A. Th. v. d. Werf. Benoemd tot huismeester van de Talma Hoeve te Dantumawo’’de heer H. v. d. Laan, thans secretaris van de Commissie Verdeling van Woonruimte te Sneek. Verschijnt Dinsdags en Vrijdags Administratie: Comb. Drijfhout Kiezebrink en Co. Kantoor Grootzand 55 Telefoon 3005 (K 5150) Wed. leren Het troepentransportschip „Zuider kruis” op weg van Indonesië naar Ne derland zal op 16 Juli a.s. de haven Port Said aandoen. Er bestaat gelegen heid de opvarenden correspondentie te doen toekomen, mits deze uiterlijk 10 Juli a.s. ter post bezorgd wordt. POST VOOR OPVARENDEN VAN HET S.S. ZUIDERKRUIS. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager Abonnementsprijs ƒ2.50 per half jaar. Franco per post 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma F J. Drijfhout, Sneek IJLST. De gehouden Anjer-collecte heeft alhier opgebracht 37.03. JUTRIJP—HOMMERTS. Op het Zan gersfeest te Zwartewegsend behaalde Nij Libben alhier, dir. de heer J.. Nauta met 350 punten een 2e prijs. SCHARNEGOUTUM. Op het Zan gersfeest te Zwartewegsend behaalde het koor God is mijn lied alhier, dir. de heer E. W. Hogeweg, met 332 punten een 3e prijs. Voor velen Uwer is dit maar een vaag begrip. Het heeft iets te maken met de Emmabloem, denkt u nu misschien en dus met collecte. En t.b.c. is een nare ziekte, je moet erbij vandaan blijven, anders krijg je het ook. Ja, het is een nare ziekte. En wat wordt er gedaan om die narigheid uit zoveel jonge levens weg te nemen Daar zijn de consultatie- bureaux, die de gevallen opsporen, be handelen en controleren. Daar zijn vooral de sanatoria, die tegenwoordig over zeer vele en doeltreffende genees wijzen beschikken. Daarvoor moet men „kuren”, d.w.z. lange jaren op bed en ruststoel doorbrengen. Een kuur duurt gemiddeld 2% jaar. De verpleegprijs is 4.50 per dag. De kosten van een sana- toriumkuur bedragen dus voor 1 patiënt 900 dagen X 4.50 is 4050. Ruim vier duizend gulden. Niet velen kunnen dit uit eigen middelen betalen. U en ik en wij allemaal moeten er aan te pas ko men om dat geld bij elkaar te krijgen, voor verreweg de meeste tuberculose lijders. En u komt er toch aan te pas? Laat deze cijfers tot u spreken en neem u voor: Woensdag 6 Juli a.s. laat ik de bus van „Zonnegloren” en „Sonnevanck” niet voorbij gaan. Het plaatselijk comité Sneek: Mej. J. Eizema Mevr. R. v. d. HeuvellGrootjans Mej. W. Mons Mevr. M. O. van Nielvan Keule Mej. H. Stegenga. De heer G. Velsink schrijft ons dat er in zijn artikel ,„Over de Schouwen”, dat wij uit de L. C. overnamen, enkele on nauwkeurigheden voorkwamen, welke hij graag hersteld ziet. In de eerste plaats moeten de beide aangegeven ja ren niet 1898 maar 1890 zijn. Voorts werd de schouw gemaakt door een enige jaren te voren hier gevestigde scheeps maker uit de omgeving van Grouw of Warga, GESNEUVELD IN INDONESIË. HOMMERTS. De familie G. Nieuwen huis ontving het droeve bericht uit In donesië dat hun zoon Klaas daar is ge sneuveld. voor voldoening, daar haar „bul” bij de brand van ren was gegaan. Men Van links naar rechts: dr. T. P. Sevens ma, mevr. v. d. Feenstra, mr. C. J. Risselada en de teg enwoordige rector dr. Blankert. De commissie, die voorheen deze toch ten regelde, heeft andermaal het initia tief genomen om een dergelijke tocht te organiseren. Iedere ingezetene zal zich stellig willen beijveren om deze eerste na-oorlogse tocht te doen slagen èn om de oudjes een genotvolle middag te be zorgen èn uit dankbaarheid dat zij hier wederom toe in staat zijn. De commissie is dan ook overtuigd, dat haar poging zal slagen, daar zij zich gesteund weet door de grote offervaardigheid en be reidwilligheid van de Sneker burgerij. Iedere autobezitter en zij, die over een wagen kunnen beschikken zullen deze wellicht gaarne voor dit doel ter be schikking stellen. Om tijdig maatregelen te kunnen tref fen wordt hierbij te hunner kennis ge bracht, dat de tocht hoogstwaarschijn- lijk zal plaats vinden op Woensdag middag 20 Juli a.s. Ook onze zaken mensen zullen zeker hun beste beentje voor zetten en de commissie in staat stellen om het de oudjes aan niets te laten ontbreken. Binnen enkele dagen zal de commissie haar plannen nader bekend maken en een meer persoonlijk contact tot stand brengen. Reeds thans wordt ieder in de gelegenheid gesteld om zijn goede wil te tonen door zich te melden aan het secretariaat Westersingel 30a of bij eèn van de commissieleden. In Juni ontving de rector van het Gymnasium, Dr. S. Blankert, een brief, waarin Mr. C. J. Risselada te Utrecht hem meedeelde, dat het 1 Juli precies 50 jaar geleden zou zijn, sinds mevrouw T. van der Voort MaarschalkFeen stra te Zeist, Dr. T. P. Sevensma te Oegstgeest, Mr. A. G. Menzei te Benne- kom, Ds. D. Mulder te Westwoud en hij zelf aan het Sneker Gymnasium voor ’t einddiploma slaagden. Zij wilden dit feit op dezelfde datum in Sneek komen her denken. Natuurlijk verheugden Curatoren en Rector zich over deze trouw van leerlingen aan hun oude school. Cura toren stelden hun huizen, de rector de school voor de gasten open en toen de réunisten (helaas slechts drie van de Hier ziet u het achttal dat 50 jaar gele den het einddiploma van ons Stedelijk Gymnasium behaalde en van wie mevrouw T. v. d. Voort MaarschalkFeenstra, Dr. T. P. Sevensma en mr. C. J. Risselada Vrijdagmiddag een bezoek brachten aan hun oude school. Staande van l.n.r.: (mr.) C. J. Risselada, (dr.) H. Klein, (mr.) A. G. Menzei en (dr.) W. v. d. Molen. Zittend van l.n.r: (mr.) E. F. Enger, (dr.) T. P. Seve-sma, mej. T. Feenstra (thans mevr. T. v. d. Voort MaarschalkFeenstra) en (ds.) D. Mulder. tijdje gezellig bijeen, te spoedig moesten de gasten opbreken om zich naar het gemeentehuis e spoeden, waar zij door loco-burgemeester Boeijenga en secreta ris Koster namens de gemeente ontvan gen werden. In een geestige speech haalde de heer Boeijenga vele oude her inneringen op, als oude Sneker kende hij de réunisten allen nog persoonlijk. Nadat de rector de gemeente voor de ontvangst had bedankt en men nog het mooie raadhuis had bezichtigd, was het officiële gedeelte afgelopen. De avond en volgende morgen kon de oude garde naar hartelust herinneringen ophalen en oude plekjes bezoeken. De réunie werd besloten met een mooie tocht Zaterdag middag over de Meer, waarvoor de fa milie Obbema hun motorboot, door Ob- bema Jr. bestuurd, welwillend had be schikbaar gesteld. Om 6 uur gingen de gasten, zeer voldaan over de mooie da gen, weer huistoe. Niet echter, dan na dat Mr. Risselada een geheimzinnig pak ket voor de tegenwoordige leerlingen had achtergelaten. Daar het nog moet worden uitgepakt, kan ik u de inhoud ervan nog niet verklappen, maar dat het iets bijzonders zal zijn, daaraan twijfelt niemand Na gehouden toelatingsexamen zijn tot de eerste klas toegelaten H. Ben nen, A. Borkent (Heerenveen), L. Steen stra, P. Bangma, *W. Bos (Lem -er), W. E. de Boer (Hommerts), *T. Nauta (Terzool), *J. Jorritsma, J. Tolsma (Oosthem), *L. Akkertnan, *H. Knobbe (Joure), *R. Nauta, A. Nauta (iJist), J. Jellema, *A. Bosma (Scharnegoutum), H. de Vries, B. W. Okma (Woudsend), *W.T. ten Hoeve (Heeg), S. Wiersma, H. van Wieren, D. Eerdmans, G. Damsma (Bols- ward), *Sj. Procée, J. van Bruggen, R. Falkena, I. Geuze, *S. G. van der Heide, J. S. Hogervorst, K. I. Nauta, J. A. Nooitgedacht, W. B. Obbink, A. M. van der Reyden, Tj. Visser, H. Wallenburg, H. Wind, *A. C. C. van der Molen, *A. H. Greep, E. Tj. de Haan, *S. H. de Haan, Th. H. de Jager, S. Visser (Sneek). Zijn meisjes. IJLST, 2 Juli. Dat het meester Wouda bij de herdenking van dit jubileum niet aan belangstelling zou ontbreken, was te voorzien, omdat hij een zeer geziene persoonlijkheid in de plaats onzer in woning is. Op het receptie-uur aan huis, liep het dan ook druk en van al de ge schenken en bloemen die werden ge geven, mogen we zeker de vulpen noe men, die meester Wouda als blijk van waardering namens het gemeente-be- stuur werd overhandigd. Ook Concordia bleef niet achter en traditiegetrouw bij bijzondere gelegenheden, bracht het de jubilaris een serenade, ’s Avonds van 810 uur was er een feestelijke samen komst belegd in de zaal van Siebesma, voor deze gelegenheid feestelijk ver sierd. De zaal was geheel gevuld met ouders, belangstellenden en oud-leerlin- gen, toen de voorzitter H. de Jong na mens de oudercommissie en Volksonder wijs, meester Wouda en familie geluk wenste met deze blijde dag en memo reerde hoe met dankbaarheid terug mag worden gezien op deze 25 jaren. Hij sprak de hoop uit, dat van deze mijlpaal tot aan de eindpaal, de pensioen-leeftijd, de heer Wouda dezelfde vriéndelijke en kameraadschappelijke meester mag blij ven. Namens beide instanties bood hij een prachtige leunstoel aan, de waarde van het cadeau zal voor meester vooral daarin liggen, dat het bedrafe daarvoor niet bij elkaar gebedeld is, maar met een gul hart door allen is gegeven. Aan De laatste Woensdag van de maand Juni is de dag, waarop de 45 classes der Ned. Herv. Kerk in vergadering bijeen komen. Zo werd de vergadering der classis Sneek gehouden in het Gebouw voor Chr. Belangen, onder presidium van ds. J. N. de Ruiter, die na samen zang, Schriftlezing en gebed de verga dering met een kort welkomstwoord opende, waarna hij aan de scriba ge legenheid gaf de notulen te lezen, die onveranderd werden vastgesteld. Volgde het verslag van de verkzaa 'eden van het classicaal bestuur, hetwelk voor kennisgeving werd aangenomen. Bij de benoemingen werdén ge- of herkozen de h.h. ds. H. Altena, Hindelopen, ds. P. de Bruijn, Workum, ds. H. A. Jellema, Balk, ds. J. Brouwer, Koudum, ds. J. Blonet, Goënga, C. v. d. Meer, Oudega (H.O.N.), Sj. Tigchelaar, Parrega, ds. mr. J. Schoenmaker, Heeg, ds. Th. Het- tinga, Oudemirdum, ds. Tj. Haitjema, Sloten, ds. J. Riemersma, Staveren, ds. D. Lekkerkerker, Scharnegoutum, S. v. d. Gaast, Nijega (H.O.N.). Ds. van Niel deelt mede een verzoek te hebben ontvangen van de scriba der Synode om belangstelling te vragen voor een predikant uit Canada, die 24 en 31 Juli in Friesland wil komen spreken om allerlei misverstanden betreffende dat land uit de weg te ruimen. Ook in de week is hij daartoe bereid. Spr. beveelt deze zaak hartelijk aan. Ds. de Bruijn stelt enige benoemingen in de comm. voor het weduwen- en we zenfonds voor, wegens vertrek van twee commissieleden. Goedgevonden. Ds. Hoe'-stra bepleit de noodzakelijk heid van de vorming van een classicaal fonds voor de kerkvisitatoren der clas sis. Ds. Bakker stelt voor de bijdrage per kerkeraad te bepalen op 10 per jaar. Aldus aangenomen. Punt 4: Voorstel der Synode tot wij ziging van art. 24 van het reglement op de predikantstractementen, waarbij het mogelijk wordt dienstjaren bij andere kerken of in een aan de kerkelijke ar beid verwante werkkring, mede te tellen, met het oog op de periodieke verhogin gen, waarbij het door de betrokkenen voor die dienstjaren genoten pensioen op deze verhogingen in mindering wordt gebracht, wordt z. h. s. aangenomen. Hetzelfde geschiedt met het voorstel der Synode betreffende de aanvulling van art. 106 van het reglement op de pensioenen, met dien verstande, dat „buiten het rijk in Europa” wordt ver vangen door „buiten Nederland”. Het voorstel tot wijziging van art. 2 van het reglement op de Generale Kas, behelzende dat de bijdrage voor die kas wordt verhoogd van 25 cent per lid tot 60 cent, ontlokt een brede discussie, doch wordt aangenomen. De heer E. Y. Dikkerboom van Hee renveen, afgevaardigde van Kinderzorg, GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. BrH met nikkelen montuur, Feenstra, Scharnegoutum 149; riem, S. de Jong, Scharnegoutum 80 C; bundel ledige zakken, P. Cnossen, Schar negoutum 120. vijf, de anderen waren door ziekte ver hinderd) Vrijdagmiddag de weliswaar lelijke, maar toch heilige plaats betra den, waar sinds vijf en een halve eeuw de klassieken worden onderwezen, was het eerste, wat de gasten opviel, dat de oude gaslamp in een halve eeuw tijd nog niet voor nieuwere technische snufjes het veld had geruimd! Eerst werd het gebouw nog doorlopen, men zette zich nog eens in de banken en Mr. Risselada merkte daarbij op, dat hij nu niet meer aan de vlechten van zijn vroegere klasse- genote trekken kon, zoals voor ruim een halve eeuw. Om vier uur verenigden de gasten, curatoren, docenten en leerlin gen zich in de „aula” der school, waar de rector eerst het woord voerde. Hij herinnerde er aan hoe in 1899 de jon gens met hoge rijglaarzen, een wandel stokje en petten (in de hoogste klassen door een bolhoed vervangen) naar school kwamen. Blote hoofden zag men i niet, om van blote benen maar niet te spreken, de leraren droegen toen veelal een hoge hoed. Meisjes op school kwa men haast niet voor, te meer stelde de rector het daarom op prijs hier twee van die pioniersters op de réunie aan te treffen, want behalve mevrouw Maar schalk was ook mevrouw A. Beekhuis Hesselink genodigd, al had zij dan „slechts” 48 jaar geleden haar eind examen gehaald. Voetbal beschouwde men in die tijd nog als te ongelikt voor een gymnasiast, maar ook hier was het een der réunisten, Mr. Risselada, die pionierswerk verrichtte, de oppositie trotseerde en met enkele vrienden ge regeld deze nobele sport beoefende. Maar gewerkt werd er in de eerste plaats, wat wel hieruit blijkt, dat geen der réunisten ooit bleef zitten. Wat er in die halve eeuw ook veranderd was, niet het ge bouw, maar de rector had goede hoop, dat binnen afzienbare tijd twee localen per jaar opgeknapt zouden worden. Na de rector voerde Jetske Wisselink het woord, als vertegenwoordigster der klasse, die in 1949, dus 50 jaar later, voor het eindexamen was geslaagd. Be halve het gebouw, aldus mej. Wisselink, was er nog iets onveranderd gebleven en wel de goede geest der school, die allen tot een gemeenschap samenbindt. Nadat zij mevrouw Maarschalk bloemen had aangeboden, voerde nog Piet Ob bema, voorzitter van „Dicendo Disci- mus”, namens de leerlingen het woord. Hierna gingen de leerlingen naar huis, curatoren en leraren trokken zich naar de leraarskamer terug, in welk heilig- Het trompetterskorps van de Huzaren van Boreel maakt op de vooravond een mars door de stad. Tegelijk met de gemotoriseerde on derdelen komt ook het trompetterskorps van de Huzaren van Boreel de avond te voren in de stad. Wij kunnen reeds thans mededelen dat dit korps Woensdag avond een mars door de stad zal maken. Dit is aangeboden door de bevelhebber van het 4e Mil. Gewest Generaal Majoor Dürst Britt en het zal niet alleen door de vereniging „Oranje”, maar zeker door de gehele burgerij van Sneek op hoge prijs gesteld worden. De route is als volgt: Veemarkt, Stationsstraat, Dr. Boumaweg, Parkstraat, Wijde Noorder- horne, Kruizebroederstraat, Wijde Burg straat, Oosterdijk, Jousterkade, Klein- zand, Suupmarkt, Grootzand, Midden- brug, Grootzand, Leeuwenburg, Markt straat, Grote Kerkstraat, Oud Kerkhof, Martiniplein. Zoals bekend zal tijdens de sportwed strijden in het Sportpark ook een voet balwedstrijd tussen een militair elf tal en een Sneker elftal gespeeld wor den. De opstelling van beide elftallen is als volgt Elftal 4e militair gewestB. Koper (Ensch. Boys) van 6 ID; F. Dijkstra (Leeuw.) van 6 ID.; J. Roelfsema (Velo- citas) van COAK; v. Eek (R.C.H.) van 7 ID.; S. Roubos (Emmen) van COAK; J. Jongsma (Achilles) van 6 ID.; H. Lu- dolphy (GVAV) van 6 ID.; Oberink (Leeuw.) van 7 ID.; C. Roele (HDVS) van Luchtd. Art.C.; G. Vogelzang (ZAC) aanv., v. 6 ID.; J. W. Oerlemans (NEC) van Luchtd. Art. C. Reserves A. Ooms (Alblasserdam) (keeper) 7 ID.; J. Zen- gerink (Achilles) 7 ID.; A. v. Kooten (AGOVV) Luchtd. Art. C. Tenue Het rijkssportshirt blauw shirt, witte broek). Sneker Elftal H. Röfekamp (Sneek); Joh. Poiesz Wzn. (Sneek); A. Goesten (Sneek); R. Mulder (LSC); A. Minks (Bl. Boys); T. Kootje (Sneek); J. Hof- stra (Sneek); B. Koster (O. Nassau); J. Speelman (O. Nassau); J. de Wilde (BI. Boys); G. Altenburg (Wit Zwart). Re serves G. Bouma (LSC); E. Blok (O. Nassau); H. Fijlstra (LSC); R. Blauw (B. Boys). Aanvoerder J. Speelman. Tenue Oranje-shirt, witte broek. Grens rechters A. Mosselaar, K. van Gorkum. Scheidsrechter P. Hartkamp. mevr. Wouda gaf de voorzitter een fraaie mand met fruit, haar dankend voor al de gastvrijheid, die de bestuurs leden steeds mochten ondervinden. De heer S. G. Groenveld stond er bij stil hoe meester geen vechter was, maar een vriendelijk welmenend man. Ten on rechte is er wel eens kritiek op het on derwijs uitgeoefend. Heel wat leerlingen zijn in deze 25 jaar afgeleverd, en ze zijn voor het overgrote deel goed in de maat schappij terecht gekomen. Dat ze niet allen terecht zijn gekomen op de plaats, waar de ouders ze wilden hebben, is niet uw schuld. Steeds heeft u de lijn ge volgd een kameraad voor de kinderen te willen wezen. Iets nieuws voor IJlst, maar het is uitgekomen, zoals U zich deze zaak had voorgesteld. Hartelijk dank voor alles. De heer J. Schilstra brengt na een woord van dank op hu moristische wijze in herinnering hoe meester voor 25 jaar als vrijgezel hier is aangekomen en meermalen de vraag werd gesteld: „Hwerom siket dy man net in wiif, en ja na een ongeveer drie jarig verblijf zette de wyn nei ’t easten, en ging een eigen vrouw de plaats van de zuster in de huishouding innemen. Toen Schilstra daarna voo? afwisseling nog enige stukjes voordroeg: De man mei de bek fol wjirmen, üt de strange winter fan 1928-’29, enz. kwam de fleur er voor goed in. Als laatste spreker ging de heer C. Schilstra in dezelfde toonaard door, met vast te stellen hoe hij met zijn groot gezin het leerlingen aantal mee op peil heeft gehouden en bracht hartelijk dank voor al hetgeen zijn kinderen die de school reeds ver laten hebben, ontvingen, wat zij die de school bezoeken mee krijgen en zij die nog komen zullen, vertrouwt spreker aan meester Wouda als opvoedkundige volkomen toe. Met een woord van dank beantwoordde de jubilaris telkens de sprekers en met genoegen kon hij het zeggen, dat hij steeds een goed kame raad voor de kirfHeren is geweest en dit hoopt te blijven. Nimmer heeft hij klach ten gehad, 'ook niet van onderwijsin richtingen uit andere plaatsen, dat de- aan haar afgeleverde leerlingen onhan delbaar of lastig waren. Intussen was het 10 uur geworden en de voorzitter H de Jong sloot met een woord van dank voor deze mooie avond. ontvangt nu het woord. Spr. zegt dat in deze provincie geen gelegenheid is om debiele kinderen in een inrichting onder te brengen. Nu heeft zich daartoe een mogelijkheid geopend in Beetsterzwaag door aankoop van een grote pastorie, die na enige vertimmering uitstekend geschikt is en 40 a 50 kinderen kan op nemen. Het rijk wil krachtige hulp ver lenen en spr. roept de medewerking in van de diaconieën om hun schouders on der dit werk te zetten. De voorz. stelt voor deze belangrijke zaak in de kerkeraden aan de orde te stellen. Een langdurige discussie ontstaat over het voorstel om (kortweg) de theo logische studenten te verplichten na het voleindigen van hun academische stu die een seminarie op De Hout te be zoeken gedurende vier maanden voor het volgen van practische lessen. Bij de bespreking worden nogal bezwaren te berde gebracht, doch ten slotte wordt het voorstel met 9 st. tegen in zijn ge heel aangenomen. Bij het vraagstuk „Kerk en Israël” worden verschillende suggesties gedaan omtrent betere voorlichting in verband met deze materie. Ds. Hoekstra geeft een kort? inleiding op een door de Sy node aan de kerk aangeboden geschrift betreffende „Fundamenten en perspec tieven van I lijden”. Besloten wordt aan de Synode mede te delen dat met grote dankbaarheid en vreugde dat dit ge schrift nu in onze kerk kon verschijnen, de vergadering hiervan heeft kennis genomen en dit zal bespreken in kerke raden en gemeenten. Ouderling M. Feenstra doet medede ling over wat de Synode heeft besproken in verband met de gerepatrieerde predi kanten en dringt aan op meerdere be schikbaarstelling van predikanten voor dit zo dringend nodige werk, wat nader geaccentueerd wordt door ds. Brouwer, die van oordeel is, dat er wel meer zou den gaan, zo nodig in langer dienstver band, als ze hun vrouwen en kinderen mee konden nemen. De classis IJzendijke vroeg een motie aan de Synode om de vrijstelling van theologische studenten voor de militaire dienst af te schaffen. Ds. Brouwer stelt voor het daarheen te leiden, dat eerst de studie wordt afgemaakt, en daarna een verplichte diensttijd als veldprediker wordt doorgebracht. Aldus aangenomen. Een schrijven van het comité kerk zang over een nieuwe psalmberijming wordt voor kennisgeving aangenomen. Ds. van Niel brengt nog verslag uit over de arbeid der classicale zendings- commissie. Nadat nog enige benoemingen plaats vinden voor vertrokken predikanten, spreekt de voorz. een woord van harte lijke dank tot ds. Hoekstra voor het vele werk door hem voor de classis verricht, waarna deze in dankgebed voorgaat. dom de, réunisten nog niet werden toe gelaten. Deze konden intussen nog eens de oude school bekijken en praten met de geslaagden van dit jaar. In de leraarskamer werd intussen, zo als precies een halve eeuw te voren, over het lot der candidaten gediscussieerd, en toen zij tenslotte voor de groene tafel werden geroepen, werd door de rector medegedeeld, dat na ampele overwegin gen aan ieder een door alle aanwezigen getekend diploma kon worden uitge reikt, waarin de réunisten tot ere-oud- leerling(e) werden bevorderd. Vooral mevrouw Maarschalk was dit een oorspronkelijke Arnhem verlo- bleef nog een SNEEKER NIEUWSBLAD

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1