Waarom deze straatnaam? I Buitenlands overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Legerdag Sneek I Vernieuwde Lemmerbrug in gebruik genomen Stijgende belangstelling voor het werk van „KUNST AAN ALLEN” VRIJDAG 15 JULI 1949 4e JAARGANG No. 54 76 372 Dierenleed en dierenliefde t Economische problemen Overleg tussen Chinese Nationalisten en Philippino’s Zuid-Slavië Diplomazwemmen R.H.B.S. Sneek Speeltuin Noord-Oosthoek L ël Driejarig jongetje door verkeersagent gered Kappersvakopleiding Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 - Tel. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad SNEEKER NIEUWSBLAD ma de begrotingscom- x 1 t i 1 l L Het was Dinsdagmiddag in bovenge noemde speeltuin aan de Dr. Kuyperlaan een bijzondere drukte, toen daar de kleu terschool uit Wist, met een 50 leerlingen onder leiding van mej. Walinga, arri veerde. Met de „Piet Hein” uit IJlst ver trokken, werd de stoet hier opgewacht door een grote schare belangstellenden, w.o. een jeugdige tamboer, die lustig en met bravour zijn stokken liet roffelen op het trommelvel. In optocht trok men naar de speeltuin, waar de kiemen een zeer dankbaar gebruik maakten van de talrijke ontspannings-installaties, terwijl de tractaties natuurlijk een dankbaar onthaal vonden. Een groot aantal blijde moeders was meegekomen om de dames te assisteren, en het feest, dat in alle opzichten geslaagd mag heten, bereikte wel zijn hoogtepunt toen de bekende man met „ijs met slagroom” arriveerde. Dankbaar en zeer voldaan keerde spoe dig daarop de hele stoet weer huis waarts. Misschien is dit initiatief uit IJlst ook aanleiding voor de Sneker kleuterscholen eens te onderzoeken of ook zij van deze speeltuin gebruik kun nen maken. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager Abonnementsprijs 2.50 per half jaar. Franco per post 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma D J. Drijfhout, Sneek 3 1 t 1 1 j r Verschijnt Dinsdags en Vrijdags Administraties Comb. Drijfhout Kiezebrink en Co. Kantoor Grootzand 55 Telefoon 3005 (K 5150) stenaars werd geminacht. Gelukkig, het wordt anders. Er is een fonds gevormd door z’n nakomelingen die zijn leven en werken in één verzameling zullen uitge ven. Het eerste deel daarvan is versche nen en vraagt u het eens in de openbare leeszaal. Lees en herlees het en er zal bewondering in u komen dat een een voudige jongen dit alles kon doen. Deze man van het volk, deze reus in de Friese kunstwereld bleef zijn gehele leven eenvoudig. Maar hoe sterk zijn geest was moge blijken uit het feit dat hij op z’n sterfdag plotseling overeind kwam en riep „Ik moat noch in stik te kenje!” Hij wilde daarbij niet gesteund worden. Dat was de 15e Januari 1914. Hij was toen drieennegentig jaar! En naar deze reus is uw straat de Waling Dijkstrastraat genoemd! En gij kunt daar trots op zijn! A. v. S. sur, van iho- :ht, ser- ard oor ge- hij Ier i.m. Ier. lalf >er ijn en ta ak UI AP- ook. st- *41 schillende Kunstkringen te geven, In Leeuwarden bestaat hiervoor reeds een behoorlijke belangstelling. Hier ga ven zich nl. al 269 deelnemers op, waar van de meesten voor vier concerten. Voor deze concerten wordt ook de bur gemeester van Amsterdam ingescha keld, waarbij o.m. verzocht zal worden na afloop extra trams naar de stations (te laten rijden. Dit plan werd met instemming ont vangen, zodat het bestuur machtiging kreeg overleg te plegen met Leeuwar den, waarbij geprobeerd zal worden te bereiken dat de extra trein via Sneek zal rijden. Voorts zullen alle leden schrif telijk worden uitgenodigd een dergelijke tocht naar Amsterdam mee te maken. Bij de rondvraag werd nog uitvoerig gesproken over de moeilijkheden die zich bij het plaatsbespreken hebben voorge daan en de mogelijkheden hierin veran dering en verbetering te brengen, waar na de zeer matig bezocnte vergadering werd gesloten. achterlijke landen, vooral het oog op de landen van het Midden-Oosten met hun grote olierijkdom. Ook de Engelsen to nen grote belangstelling voor die landen, en zijn thans besprekingen met Frank rijk begonnen over een gemeenschappe lijke politiek in dat gebied. Voorts wordt door Londen weer onderhandeld met Irak en Transjordanië en staat een con ferentie van alle Britse diplomaten in het Midden-Oosten te Londen op het programma. Kortgeleden is al gemeld dat de Ver. Staten hun politiek ten op zichte dezer landen ook meer willen aan passen bij de Britse en de bedoeling zal wel zijn dat het Westen zijn greep op dit deel der wereld verstevigt tegenover Rusland. Er moet echter heel wat ge beuren in de landen van het Midden- Oosten zelve voor ze een hecht blok te gen het communisme kunnen vormen, de bevolking in zijn geheel dient op een ho ger sociaal plan gebracht. Thans vallen de ruime inkomsten welke de olie-pro- ductie er brengt, aan slechts een kleine groep der machthebbers ten deel. Het Westen zal zijn eventuele bondgenoten in het Midden-Oosten dus ook moeten winnen voor een meer democratische po litiek, uit de ellende van de massa van het volk groeit het communisme. Dat hebben de Amerikanen ervaren in Chi na, waar zij Tsjang Kai Sjek steunden wiens corrupte dictatoriale bewind niet in staat bleek zich tegen het communis me te handhaven. Tsjang doet op het ogenblik weer van zich spreken. Hij kwam op uitnodiging der Philippijnse regering naar Manilla waar hij met pre- Na vijf weken buiten dienst te zijn ge weest, wat voor het verkeer over dit drukke punt een ernstige belemmering betekende, is de Lemmerbrug gistermor gen weer in gebruik genomen. In die vijf w_ken is er echter heel wat aan verbeterd ,wat niet alleen aan de sterkte, maar ook aan het uiterlijk van de brug ten goede is gekomen. Ze heeft n.l. een geweldige restaura tie ondergaan, en door het aanbrengen van nieuwe leuningen en trottoirs tevens een moderner aanzien gekregen. De ijzeren onderbouw is goed onder handen genomen en door het aanbrengen van meerdere balken onder het dek aanmerkelijk versterkt. Het nieuwe bruggedek bestaat uit twee lagen, de onderste van Peroba de Camposhout, de bovenste van het zeer zware en sterke Amerikaanse Asobé, waarover nog een slijtlaag van Coldchon met grint ts aan gebracht. De brug is nu weer volkomen voor het zware verkeer berekend, terwijl en dat is wel het voornaamste het rijdek, door het aanbrengen van trot toirs aan weerszijden van 4 m. tot 4.70 verbreed is, zodat twee auto’s elkaar thans op de brug kunnen passeren, wat voorheen niet mogelijk was. De trottoirs betekenen voor de voetgangers een be langrijke verbetering, daar ze deze druk ke brug nu veiliger kunnen oversteken. De grotere breedte bracht mee dat ook nieuwe en langere afsluitbomen moesten worden aangebracht, en boven dien is het ’■emmingwerk door ’t inheien van een aantal nieuwe palen verbeterd. Alles bij elkaar genomen is hier door het personeel van Gemeentewerken in korte tijd een mooi stuk werk geleverd, waarvoor deze werkers een woord van lof niet onthouden mag worden. Wanneer straks het huis op de hoek van de Balthuskade ook nog afgebroken zal zijn wat zeer binnenkort zal ge beuren en de kade tot aan de brug is doorgetrokken zal de situatie hier nog veel beter worden. Er wordt de laatste tijd veel geklaagd over de baldadigheid der jeugd. En te recht. Gelukkig zijn er ook nog uitzon deringen. B.v. het volgende geval. Een hond die aan het wakend oog van zijn baas was ontsnapt kwam terecht in het drukke verkeer op de Prins Hen drikkade en raakte onder een zwaar be laden vrachtauto. Zwaar gewond werd het dier door een paar jongens opgeno men. Een handwagen werd gezocht en gevonden en het dier werd er op gela den. De tocht ging eerst naar een die renarts, waar het zwaar gehavende dier werd verbonden. Vandaar ging de reis naar het dierenasyl waar zij niet terecht konden. De bedrijfsleider was door fami lieomstandigheden, afwezig. Toen naar het politiebureau, door welks bemidde ling de eigenaar werd gevonden. Hulde jongens, jullie stelden een voorbeeld aan velen, evenals de persoon in het volgen de geval. In de omgeving van de Wellebrug bracht een poes haar drie jongen in het hooiland. Alles verliep naar wens, tot een ratelende maaimachine haar vredige rust kwam verstoren. Bij het bescher men van haar kroost tegen het niets ontziende mes van het moordende mon ster, verspeelde poes een stuk van een van haar poten. De jongen bleven ge spaard. Om haar kroost voor verder ge vaar te behoeden nam het moederdier een der jongen in het nekvel en zwom er de sloot, die naast het weiland loopt, mee over, waar zij haar poesenkind in veiligheid bracht om vervolgens de reis nog tweemaal te herhalen. Kunnen die ren denken? De boerenarbeider die in verbazing het geval had gade geslagen was zo diep ge troffen door deze opofferende moeder liefde dat hij zich over het viertal heeft ontfermd. Moeder en kroost gingen mee naar zijn woning en vonden door zijn bemid deling goede tehuizen. Hulde voor Uw menslievend werk, de Vries. De dieren en de dierenvrienden zijn U aankbaar. Dinsdagmiddag om een uur of twee geraakte de 3-jarige Hendrik Cats, wo nende le Oosterkade 46 alhier, door on bekende oor .aak bij de Oosterdrjksbrug in de gracht. Dit werd opgemerkt door een passerende dame, die direct de agent van politie Duits, die daar het verkeer regelde, waarschuwde. Deze sprong ogenblikkelijk te water en slaagde er in het knaapje behouden op het droge te brengen. Bij de alhier gehouden examens van de „Stichting Kappersvakopleiding” slaagden voor het Gezellen-Diploma: Dam s.ak: *Mej. G. Bolhuis, Leeuwarden, *J. v. d. Duim, Bolsward, H. Smit, Roordahuizum. Afgewezen 3 candidaten. Herenvak *H. J. Paques, Sneek, *A. Walda, Hindeloopen, *A. v. d. Wal, Oudehorne, B. G. de Graaf, Akkerwou- de, F. Kempenaar, Kollum, S. Adema, Twijzel, G. Wijma, Hijum, J. Reitsma, Driesum K. Kindermans, Leeuwarden. D. K. Elzinga, Buitenpost. Afgewezen 4 candidaten. Zijn leerlingen van de Sneker Vak school. HEEG. De Anjer-collecte heeft alhier opgebracht f 30.59. In het tweede jaar van haar bestaan mocht de vereniging „Kuns*- aan Allen” alhier zich in een stijgende belangstel ling verheugen. Vooral voor de toneel avonden bestond groter animo. De eer ste trok nl. 650, de tweede 610 bezoe kers. Maar ook aan de muziekavonden was het bezoek bevredigend, nl. 219 bij het piano-concert van Theo v. d. Pas en 275 bij het instructief concert van het Goois Blaaskwartet. Deze hoopvolle gegevens vermeldde de nieuwe secretaris-penningmeester, de heer D. Sijtsma, in zijn jaarverslag dat hij uitbracht in de algemene ledenverga dering, die Woensdagavond boven de Leeszaal onder leiding van dr. W. J. Ro berts gehouden werd. Het ledental steeg tot 361. Naast de reeds genoemde to neel- en muziekavonden verleende K. a. A. ook nog organisatorische, medewer king aan de concerten van het L. O. F. en de G. O. V. De exploitatierekening over 1948-1949 sloot met een batig saldo van f 999.99. De vereniging staat nu op een gezonde financiële basis, en door het saldo van dit jaar kon het tekort van verleden jaar worden weggewerkt, waarna er toch nog een klein saldo overbleef. De vereniging ontving subsidie uit het Prov. Anjerfonds en van het Gemeente bestuur, wat door het bestuur allereerst als een morele steun gezien wordt, on ontbeerlijk voor het voortzetten van het werk der vereniging. Het verslag eindigde met de wens dat Sneek een centrum van een intensief cultureel leven moge worden. Op voorstel van de kascommissie, be staande uit de h.h. H. Portiek en B. Brinksma, werd de rekening vastgesteld en de penningmeester décharge verleend. Plannen voor het nieuwe seizoen. De vergadering ging accoord met het volgende voorlopig programma: Midden-Augustuskleine tentoonstel ling van een bepaald aantal Friese schil ders en een beperkt aantal producten van edel-ambachtswerk, in het stadhuis. September: toneelavond. October: orkest G. O. V. November: piano-concert van de jon ge pianist Theo Bruins. December: toneelavond. Januari: orkest L. O. F. Februari: toneelavond. Maart: strijkkwartet. Zo mogelijk zal een van de toneelavon den van het zwaardere, de beide anderen van het lichtere genre zijn. Tegen de toneelavond in December werd van R. K. zijde enig bezwaar ingé bracht in verband met de Advent-tijd. Het bestuur zal trachten hiermede reke ning te houden. Geïnformeerd werd verder naar de mogelijkheid van een goed jazz-concert, daar voor deze muziek onder de jonge mensen veel belangstelling bestaat. Ook deze suggestie zal in het bestuur nader worden besproken. Bestuursverkiezing. Het gehele bestuur bleef in functie. Tocht naar Amsterdam. Medegedeeld werd dat het Goncertge- bouw-orkest te Amsterdam van plan is in het komende seizoen speciale concer ten, alle op Zaterdagavond, voor de ver- de mogelijkheid de uitbreiding van het communisme in het Verre Oosten te voorkomen en over economische samen werking. Het was de bedoeling dat de Chinese nationalisten, de Philippijnen en Zuid-Korea al direct zouden samenwer ken in een anti-communistisch blok in het Verre Oosten en dat Siam, Austra lië, Nieuw-Zeeland en Indonesië zouden worden uitgenodigd toe te treden. De initiatiefnemers vormen geen indruk wekkende machten, vermoedelijk bedoe len ze eigenlijk de Ver. Staten wat meer te interesseren voor de Chinese nationa listen en de Philippijnen dan voor Japan, waaraan Washington kennelijk de voor keur geeft als bolwerk tegen het com munisme. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dan ook verklaard, dat hoezeer het een poging om een schild tegen het communisme te vormen ook sympathiek vindt, het nog steeds bezwaar heeft tegen een Pact voor de Stille Zuidzee, in de geest van het Atlantisch pact. Wat dit laatste pact betreft, dat zal door de Amerikaanse Senaat wel met de vereiste tweederde meerderheid zijn aangenomen als dit blad uitkomt. Bij de debatten bleek dat er echter heel wat meer bezwaar tegen de militaire steun aan Europa bestond, deze kan te zijner tijd echter met een eenvoudige meerderheid in de Senaat worden aangenomen, een tweederde meerderheid is daarvoor niet nodig. In tussen zou het toch altijd jammer zijn als deze militaire steun, die eigenlijk een verdere uitwerking van het Atlantisch pact is, veel verzet in de Senaat zou ont moeten, omdat het de Russen er mis schien toe zou brengen het been stijf te houden. Ze zijn toch al niet gemakkelijk en leggen het verkeer van het Westen met Berlijn weer heel wat moeilijkheden in de weg, men sprak al weer van „een kleine blokkade”. De koude oorlog tus sen West en Oost duurt dus nog steeds voort. Maarschalk Tito heeft nog eens openhartig gezegd, dat het Westen niet op Zuid-Slavië moet rekenen als bond genoot, het wil wel geld voor zijn op bouw van dat Westen lenen, maar geen politieke voorwaarden aanvaarden. Hij viel zowel de Italiaanse als Griekse re gering aan, doch gaf toch te kennen dat hij de grens met Griekenland eerstdaags wel zou moeten sluiten, om het leven der Zuid-Slavische arbeiders daar te be schermen. Die grenssluiting zou waar schijnlijk nadelig voor de Griekse parti- sanen zijn die tegen de Griekse rege ringstroepen strijden. Intussen vraagt men zich in diplomatieke kringen af hoelang Tito het bewir in Zuid-Slavië nog zal voeren, het is een publiek ge heim dat Rusland er alles op zet hem door agenten van Moskou te doen likwi- deren. De Belgische kabinetscrisis is, terwijl v j dit schrijven, nog niet opge lost. De heer van Cauwelaert was bezig het pad te effenen voor een regering ge vormd uit de chr. volkspartij, socialisten en liberalen, maar het is mogelijk dat de koningskwestie die plannen doorkruist. In het park voor de Beurs te Leeu- kunnen waarderen. Er is zelfs een tijd warden staat een zwaar granieten ge- .geweest dat hij door zogenaamde kun- denkteken met een marmeren borstbeeld van Waling Dijkstra, de in 1821 geboren bakkerszoon die de voetstappen en het werk van z’n vader zou moeten volgen. Maar tussen die geboorte en dat grote gedenkteken liggen bijna honderd jaren en de meeste van die jaren werd de ge schiedenis, de letterkunde en de kunst van Friesland gedragen door die ene man. En toch was hij geen geleerde. En toch was hij geen dichter in de beteke nis die men er in kunstkringen aan geeft, maar hij was iets anders, iets be ters. Hij werd geboren op de grens van een oude en een nieuwe eeuw, een eeuw die de mensheid vooruitgang en vernieu wing zou brengen. Zonder dat hij het wilde werd hij door zijn buitengewone scherpzinnigheid, zijn vastheid van ka rakter en zijn helder verstand, de hoeder van het oude dat te goed was om verlo ren te gaan en de baanbreker voor het nieuwe. Reeds als jongen begon hij te schrijven en te tekenen en wel moet zijn wil sterk geweest zijn, als men weet dat hij, de arme bakkersjongen overdag in de bak kerij stond en ’s nachts boven bij een kaars zat te lezen en te leren. Menig vers en opstel is geboren op de zolder van de oude bakkerij te Spannum waar hij bij z’n moeder in de zaak was, en later in z’n toneel- en ander werk vertelt hij daarvan. In 1848 verscheen z’n eerste liederen boekje voor de kinderen en in ’51 zijn tweede. Reeds daartussen en later komt zijn veelzijdig talent naar voren. Hij schrijft en beschrijft alles in proza en in dichtvorm; over personen die een j rol speelden in de geschiedenis, sagen en I legenden, vertellingen in alle toonaar den en lengten. Z’n grote verhalen „De sulveren rinkelbel” en „De Fryske Thyl Ulenspegel” werden beroemd. Van 1860 onderneemt hij, eerst met Tsjibbe Geerts v. d. Meulen, later met Colmjon, nog la ter met Boonemmer en dan alleen het z.g. Winterjounenocht. Te voet en per schuit kwamen ze door geheel Friesland en brachten er hun voordrachten en to neelschetsen. En ook dit werk was iets voor de toekomst want hieruit is het Friese toneel geboren. Van Waling Dijk stra en zijn collega’s leerde het volk hoe men moest voordragen en toneelspelen. Zij waren het ook die de eerste toneel stukken brachten. Waling Dijkstra be gon met het vertalen van beroemde vooral Franse toneelstukken. Maar ook de oorspronkelijke stukken, waaronder zijn „In ütfanhuzer by de bakker” be roemd is door z’n vlotheid van verzen, gingen er in als koek. Zijn hoofdwerk is het grote Fries Woordenboek, dat van onschatbare waarde is omdat naast die van andere medewerkers Dykstra z’n eigen schat van woorden daarin heeft verwerkt. Evenals zijn grote sagenboeken die on betaalbaar zijn. Zo groot is de betekenis van deze man geweest dat men hem nooit goed heeft Het was 1. Maandagmiddag een ge zellige drukte in het Sneker Zwembad toen vrjjwel de gehele H.B.S.-bevolking daar aanwezig was om in een stralende zonneschijn de kroon te zetten op het werk van de jaarlijks terugkerende zwemlessen nl. door te pogen één of meer van de vele bestaande zwemdiplo ma’s in de wacht te slepen. De entourage van het bad bestaande uit vele niet-zwemmers of reeds-te-ver- gevorderden (zowel leraren als leerlin gen) die niet zuinig waren met aan moedigingen van allerlei vorm, verhoog de de gezelligheid aanmerkelijk. Om kwart voor twee werd gestart onder lei ding van de heer J. C. Kan met afzwem- mers en -sters van diploma I, waarna achtereenvolgens de beurt kwam aan: diploma II, 500 meter gekleed zwem men, diploma III en IV en tenslotte 1000 meter zwemmen. Ongeveer 5 uur kon de directeur van de school, de heer H. de Boer, die de ge hele middag aanwezig was, de volgende resultaten bekend maken: Diploma I (Voorbereidend zwemdiplo ma)geslaagd 10 (w.o. 4 meisjes), af gewezen 1. Diploma II (Diploma geoefend zwem mer) geslaagd 23, afgewezen 1. Diploma III Schoolzwemvaardig- heidsdiploma)geslaagd 8. Diploma IV (Zwemvaardigheidsdiplo- ma)geslaagd 3. 500 mfeter gekleed zwemmen: ge slaagd 13 (w.o. 4 meisjes). 1000 meter zwemmen: geslaagd 62 (w.o. 9 meisjes), 4 uitvallers. Voordat de directeur de verschillende diploma’s uitreikte sprak hij nog woor den van dank aan het adres van de con- sulen* voor lichamelijke opvoeding, de heer va Wijlen uit Leeuwarden, voor zijn aanwezigheid, aan de heren juryle den'Deenik er Mooy, aan de directie van het zwembad voor het beschikbaarstel len van een deel van het bassin, aan het zwembadpersoneel, speciaal badmeester Nauta, en niet te vergeten aan de heren gymnastiekleraren, speciaal de organi sator van deze zwemmiddag. Het ligt in de bedoeling deze diploma- zwemdag tot een jaarlijks terugkerende traditie te maken. Volgend jaar komt dus het 3-jarig bestaan van die traditie, die brjdraagt tot het ideaal: Ieder Ne derlander zwemmer. Een woord van dank van de Bevelhebber 4e Militair Gewest. In een schrijven aan B. en W. van Sneek heeft de bevelhebber van het 4e Militair Gewest, dat college en degenen die deze dag zo uitstekend organiseerden zo als bekend was dat de Vereniging Oranje dank gebracht voor hun aandeel in het welslagen van deze dag. De aangeboden boottocht zal bij allen nog lang a herinnering blij ven, in niet geringe mate heeft daartoe bijgedragen het prachtig verzorgde pakket, aan ieder op het paviljoen uitgereikt. Allen, in zonderheid die hun boten en tijd belangeloos voor deze boottocht hebben afgestaan, wordt in deze brief door de bevelhebber dank gebracht. Grote bewondering heeft deze voor de organisatie van de gehele dag, een dergelijke samenwerking tussen burgers en militairen is nog op geen enkele Legerdag be reikt. Nog nimmer hebben de in woners van een gemeente zo in tensief medegewerkt en de spor tieve krachtmetingen tussen bur gers en militairen, welke de hoofdschotel van de Legerdag vormden, kunnen als een unicum worden aangemerkt, waarvan de bevelhebber hoopt, dat ze als eer steling in ons vaderland navolging zullen vinden. „Wij allen”, aldus eindigt het schrijven, .hebben ons opgenomen gevoeld in het grote Friese gezin. Wij voelden ons „thuis”. Als Leger en Volk zo samen één zijn zal het „waarachtig wel gaan”. De Ver. Oranje kreeg eenzelfde schrijven. De financiële besprekingen tussen En geland, Canada en de Ver. Staten te Londen gevoerd en nodig geworden door de ernstige moeilijkheden waarin Enge land door het dollartekort is geraakt, hebben niet tot directe besluiten geleid. Begin September hoopte men verdere ministeriële besprekingen te houden. Men kan niet ontkomen aan de indruk dat ae conferentie niet heeft opge leverd wat men er van verwachtte, of schoon het grote twistpunt de devalua tie van het pond niet is aangeroerd. Men wa het er wel jver eens dat „het doel moest zijn het verkrijgen van een stelsel voor de wereldhandel, waarin de dollar- en de andere landen samen kun nen werken in een algemeen handelsver keer. Alle betrokken partijen moeten bereid zijn hun politiek met dit doel voor ogen te herzien”, zegt het communiqué en het uit daarmee slechts een vrome wens, en men krijgt ook daaruit weer de ontmoedigende indruk dat opnieuw de wereld, die het in de techniek zo ver ge bracht heeft dat de productiviteit van haar industrie nauwelijks grenzen kent, de problemen welke daaraan op politiek en economisch gebied verbonden zijn, nl. om al die goederen daar te brengen waar ze nodig zijn, niet aan kan. Het gaat er eigenlijk om de economische sluizen te construeren welke het han dels- en betalingsverkeer weer moeten herstellen. Maar een oplossing, die drin gend en spoedig nodig is, schijnt niet in zicht, en wordt ook nog vertraagd doordat in de landen die de grootste bij drage tot die oplossing moeten leveren verschil van opvatting heerst over de sident Quirino besprekingen voerde over kwestie hoe men ze moet naderen: via de geleide economie of de vrije. De En gelse regering is voor de eerste, die der Ver. Staten voor de laatste en dezelfde verschillen openbaren zich in de opvat tingen van België en Nederland. De moeilijkheden, waarin Engeland thans verkeert, worden nog verhoogd door de arbeidsonrust. Voortdurend breken er stakingen uit. De spoorwegarbeiders hebben op dit gebied nog al van zich doen spreken en nu :ijn het de bootwer kers, die door een staking op grote schaal omdat zij weigerden schepen uit Canada, waar ook een staking heerst, te lossen, de regering noodzaakten de nood toestand af te kondigen, waarbij zij bij zondere bevoegdheden krijgt, welke herinneren aan onze staat van beleg. Dergelijke stakingen breken in Engeland tegenwoordig vrij geregeld uit ondanks het feit dat de hoofdbesturen der vak bonden er zich tegen verzetten en dit is een veeg teken. Men wijt dit dan wel aan communistische invloeden en dit is zeer wel mogelijk, in ieder geval zijn ze koren op de molen der communisten, en wapende het machtige Britse Verbond van Transportarbeiders er zich reeds te gen door te besluiten alle communisten uit functies in die bond te verwijderen. Toch is het ook zeer goed mogelijk dat zonder dat ze onder communistische in vloed staan, aanzienlijke groepen arbei ders teleurgesteld zijn over de gang van zaken, welke hun zowel op loongebied als op dat hunner voorzieningen grote beperkingen oplegt, waarvan het einde nog niet in zicht is, zelfs verder dan ooit verwijderd lijkt, nu de rest van de we reld Engelse goederen niet meer zo ge makkelijk opneemt als kort geleden. President Truman heeft in zijn laatste verslag aan het congres over de econo mische toestand in de Ver. Staten wel betoogd dat de daling van de economi sche bedrijvigheid in zijn land verminde ring van de invoer uit andere landen tengevolge heeft, wat ernstige gevolgen voor de politieke stabiliteit in de wereld kan hebben, maar een weg hoe tot ver betering te komen wees hij eigenlijk niet, of het moest zijn de aanbeveling tot voorzetting van de Marshallhulp en steunverlening aan economisch achter lijke landen. Er zullen heel wat grootser plannen dan de president in tien punten ontvouwde moeten worden uitgevoerd om de zaken in het rechte spoor te houden. En bijna tegelijkertijd kwam het bericht dat missie uit de Amerikaanse Senaat de Marshall-hulp met 10 wil verlagen en 50 millioen dollar van het totale bedrag aan Spanje in de vorm van een lening zou willen verstrekken. Men weet nog niet hoe het deze voorstellen in de Se naat zelve zal vergaan, maar president Truman heeft stellig bij zijn denkbeeld steun aan economisch achterlijke landen te verlenen, niet aan Spanje gedacht, of schoon het eigenlijk ook wel enigzins tot deze categorie behoort, en, we hebben het de vorige keer reeds geschreven, dat land dringend steun behoeft. De zer dagen heeft de Falange, de fascisti sche parit) in Spanje zelve, nog al ernsti ge kritiek op een aantal leden van het Spaanse kabinet geoefend in verband met de ellendige economische toestand der bevolking, doch al te grote waarde hechte men daaraan ook weer niet, om dat verondersteld wordt dat Franco zelf achter die kritiek zit omdat hij wel en kele zijner medewerkers wil missen en de heersende ontevredenheid via de Fa lange gelegenheid wil geven stoom af te blazen. Waarschijnlijk heeft Truman met zijn plan tot hulp aan economisch e- t- 1- :e 3’ it 'i. j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1