PROMOTIE GYMNASIUM n Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST MOOIE SCHOOLSPORTDAG VAN LEERLINGEN VAN DE LAGERE SCHOLEN 4e JAARGANG No 55 DINSDAG 19 JULI 76 372 Raadsvoorstellen Sneek Gezicht op de vernieuwde Lemmerbrug Een Boottocht Buurtver. «De Noorderhoek» mooie verbetering De eerste 6 meter-schouw overgedragen Het conflict Ziekenfondsen- Huisartsen afgewend De gouden koets te Sneek Dank aan de Nederlandse Bevolking Dr. P. Spaander Inspecteur van Volksgezondheid I - Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 Tel. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneéker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad Openlucht-zanguitvoering van Morgenrood f SNEEKER NIEUWSBLAD 1/ 1 ma of vijf kinderen, bij een en later Freerk Nauta, Ella Smits, Tjerk v. d. O.L.S. II 2 IJuliana- 2. 3. 11. 14. Verschijnt Dinsdags en Vrijdags Administratie Comb. Drijfhout Kiezebrink en Co. Electrische lichtinstallatie in 22 Patrlmoniumwoningen. De rechtsontwikkeling sedert de Romeinen. Mr. J. H. Cornells spreekt over „de noog. Dat men ’s avonds in Sneek arriveerde be- 12. 13. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager Abonnementsprijs 2.50 per half jaar. Franco per post 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma D J. Drijfhout, Sneek Kantoor Grootzand 55 Telefoon 3005 (K 5150) OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK, SNEEK. In de afgelopen maand werd de lees zaal door 1508 personen bezocht en be droeg het aantal uitgeleende banden 591$ 8. 9. 10. J. Paardekoper. W. A. Mozart H. W. de Wolff. Otto de Nobel. :ijn en ta- eur, van 'ho- iht, ier- ard oor gre- hö Ier i.m. )er. lalf oer 4. •5. 6. 7. Hedenmorgen is men begonnen met de aanleg van trottoirs in de Grote Kerkstraat. De rijweg aldaar wordt op 4.80 M. gebracht. Ook de trottoirs op de Marktstraat worden vernieuwd en gewijzigd, terwijl op de plaats waar voorheen het Waaggebouw stond een parkeer-terrein zal worden aangelegd. Ook daar zal het trottoir worden door getrokken. B. en W. stellen voor op haar verzoek medewerking te verlenen aan de com missie van beheer over de Mac-Adam- weg SneekBolsward tot het mogelijk maken van publieke verkoop van de voormalige tolgaarderswoning te IJs- brechtum en die te Hartwerd. zorgd door de Stichting Watertransport. Dit zijn de overkoepelende organisaties van de Verenigingen van particuliere (zelfstandige) schippers en de nationale en internationale binnenvaart en de in ternationaal vare ■•de particuliere sleep- booteigenaren. Deze particulieren vor men het overgrote gedeelte van de bin nenvloot. De groep omvat ongeveer 8500 schepen met ruim 2 mihoen ton laad ruimte en honderden sleepboten. Met de vlag in top maar in... stro- rechtsont wikkeling sedert de Romeinen”, mende regen werd op 14 Juli de tocht Met Romeins recht bedoelt spr. het Ro- aanvaard met als einddoel Lemmer. De meinse privaatrecht dat van zo grote uitspraak betekenis is geweest voor het recht in geheel continentaal Europa. Uit de le gendarische Romeinse koningentijd is nauwelijks iets bekend van het Romeinse recht, hetgeen niet zo’n wonder is, want de rechtspraak geschiedde uitsluitend mondeling en de rechtsbeoefening was geheim. Ze geschiedde uitsluitend door de priesters met wier kennis des rechts hun machtspositie stond of viel. We we- De eerste van de tien grote schou wen die op de scheepswerf van Nic. de Vries alhier gebouwd worden voor de Ned. Padvinders Vereniging is Zondag middag in Holland onder grote belang stelling officieel door het Hoofdkwartier aan de Haagse Water-scouts overgedra gen, welke plechtigheid verricht werd door de Hoofdcommissaris Rhoest van Lim burgh. Na de overdracht werd op de Kaag een zeiltocht met de schouw gemaakt, waarbij bleek dat dit mooie Friese schip nog altijd een uitstekend zeiler is. Alle aanwezigen waren dan ook zeer tevre den, waarbij de fraaie afwerking even eens geroemd werd. In totaal zijn thans reeds drie boten naar Holland verzonden. ZEEPOST NAAR INDONESIë. Met het m.s. „Sibajak” dat 23 Juli a.s. van Rotterdam naar Indonesië vertrekt, kan zeepost verzonden worden, mits deze uiterlijk 21 Juli a.s. gepost wordt. Hoe zalig als de jongenskiel Nog om de schouders glijdt; Dan is het hemel in de ziel En alles even blij Die blijdschap, waarvan dit vier rege- lig versje spreekt, dat we in onze jeugd op de schoolbanken leerden, kon men Donderdagmorgen jl. van de gezichten van onze Sneker jeugd lezen, toen de hoofdleider van de schoolsportdag, wel ke in het Sportpark aan de Leeuwarder- Veen, Neeltje de Vries, Willem Wester. weg alhier zou worden gehouden, mee- Gratificatie aan een deel van ’t gemoentepersoneel over 1949. Afgewezen 2. Van Va naar Vla Bernhard v. Haer- sma Buma, Bertus Bachofner (v), Hillie Goinga (v). Van Vb naar VIb: J. E. ter Braak, Piet Obbema, Lita Palmboom. Afgew. 1. Met (v) voorwaardelijk. voor B.L.O. 2 O.L.S. I Het dreigende conflict tussen de zie kenfondsen en de huisartsen schijnt thans definitief van de baan te zijn. Een sociaal-economische commissie zal een voor beide partijen bindende overeenkomst opstellen. Op het ogenblik zijn onderhandelingen gaande om te ko men tot een volledig accoord, dat zal gelden tot bovengenoemde commissie haar definitieve overeeenkomst heeft geformuleerd. Deze zal van terugwer kende kracht zijn. Zoals wij reeds hebben gemeld zullen Dinsdag en Woensdag de Gouden Koets, de Crème Calèche, uniformen der garderegimenten enz. hier op het ten- toonstellingsschip Mawa, dat ligplaats zal kiezen aan de Jousterkade te bezich tigen zijn. Tijden van openstelling Dins dag van 13 tot 18 uur en 19.3022 uur, Woensdag 1013 uur, 1418 uur, 19.3022 uur. Entrée volwassenen 0.25, kinderen 0.10. De opbrengst is door H. M. de Koningin geheel bestemd voor het Koningin Julianafonds, het na tionaal fonds ter bevordering van maat schappelijk werk. Hier nog enige bijzonderheden over de Gouden Koets, het geschenk der Am sterdamse burgerjj aan H. M. Ko ningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar inhuldiging in 1898. De ornamen tatie is in Hollandse renaissancestijl. De vier beelden van de bbvengroep vormen een voorstelling van Landbouw, Handel, Nijverheid en Scheepvaart als de vier hoofdtakken van volksbestaan, welke de B. en W. stellen voor op het voet spoor van de voor een deel van het rijks personeel getroffen regeling, ook over dit jaar het daarvoor in aanmerking ko mende deel van het gemeentepersoneel een als vacantietoeslag bedoelde gratifi catie van 2 van de jaarlijkse bezoldi ging te verlenen. De betrokken minister heeft de gemeentebesturen tot het ne men van deze maatregel uitgenodigd. In aanmerking komt dat deel van het gemeentepersoneel waarvan de bezoldi ging niet meer bedraagt dan 4380. per jaar. Met de uitvoering van deze maatregel zal een bedrag van ongeveer 8000.gemoeid zijn. deelde: „Het gaat door!” De onweers bui had weinig goeds voorspeld en door de hevige regenval was het veld nu op ’t kantje af bespeelbaar, maar toen na ongeveer een uur uitstel, de regen op hield, besloot men maar een aanvang te maken met het zeer uitgebreide pro gramma. Ook hier gold de spreuk „vele handen maken het werk licht” Onder de bekwame leiding van de h.h. Kan en v. d. Kooi, bijgestaan door een staf van medewerkers, had alles een vlot ver loop. Met grote animo is er door de jongelui gestreden. Allen hebben de eer van „hun school” hoog gehouden. De voorz. van de Comm. v. Lich. Opvoeding, door welke commissie deze 2e sportdag na de oorlog was georganiseerd, de heer S. de Wolf, sprak na afloop het slot woord en reikte de prijzen uit. Hij deel- I de mede, dat het in de bedoeling ligt zo mogelijk ieder jaar deze wedstrijden te doen plaats vinden, niet alleen om de sport, maar ook om de leerlingen van de verschillende scholen meer met I elkaar in contact te brengen. Hij bracht dank aan allen die hadden medegewerkt deze schoolsportdag te doen slagen, alle leerlingen incluis. Een van de hoogte punten van de middag was wel geweest de massale gymnastiekdemonstratie onder leiding van de heer Kan. De aan wezigen hebben kunnen zien, hoe geheel onvoorbereid in zeer korte tijd iets tot stand kon komen. Werden de verschil lende oefeningen eerst alle afzonderlijk op tel ingestudeerd, hierna werd alles achter elkaar gedemonstreerd met be- geleiding van muziek. Men kan van een zeer geslaagde dag spreken. De uitsla- gen van de verschillende wedstrijden laten we hier thans volgen: Verspringen. Groepen van 8 leerlingen Jongens: OLS 1, 27.44 m„ idem 2, 24.81 m.. idem 3, 27.51 m., idem 4, 29.59 m., i Julianaschool 29.85 m., K.W.sch. 27.11 m., Jan van Nassauschool 27.42 m., R.K. Jongensschool 27.47 m., S.M.sch. 28.74 m.; 1 Julianaschool; 2 School IV; 3 Sne ker Montessori-school; 4 School III. Meisjes: OLS 1, 26.33 m., idem 2, 23.56 m., idem 3, 25.39 m., idem 4, 24.32 m., Julianaschool 25.29 m., K.W.sch. 25.48 m., J. v. N.sch., 26.46 m., S.M.S.sch, 22.77 m; 1 Jan van Nassauschool; 2 O.L. School I; 3 Kon. Wilhelmina-school; 4 O.L. School III. Estafette wedloop 10 X 50 M. voor meisjes en 10 X 60 M. voor jongens. Meisjes: S.M.S. 1 min. 27.4 sec.; Juliana school 1 min. 25.2 sec.; OLS 3 1 min. 29.5 sec.; OLS 4 1 min. 25 sec.; OLS 1 1 min. 26.8 sec.; K.W.sch. 1 min. 25.4 sec.; Jan van Nassauschool 1 min. 40.5 sec.; OLS 2 1 min. 29.4 sec.; 1 O. L. School IV; 2 Julianaschool; 3 Kon. Wil- helminaschool; 4 O. L. School I. Jongens: O.L.S. 1 1 min. 25 sec.; O. L.S. 3 1 min. 24.2 sec.; S.M.S. 1 min. 22.6 sec.; O.L.S. 4 1 min. 22.4 sec.; K.W.school 1 min. 26.1 sec.; Jan van Nassauschool 1 min. 25.2 sec.; Juliana school 1 min. 21 sec.; R.K. Jongens school 1 min. 25.4 sec.; O.L.S. 2 1 min. 29.5 sec. 1 Julianaschool, 2 O. L. School IV, 3 Sneker Montessorischool; 4 O. L. School III. Voetbal jongens: R.K. Jongensschool S.M.S. 2—0; K.W.school—O.L.S. IV 0—4; JulianaschoolO.L.S. III 00; S.M.S.Jan van Nassauschool 11; O.L.S. IVW. Lodewjjkschool 11; JulianaschoolO.L.S. I 03; R.K. Jon gensschoolJan van Nassauschool 20; K.W.schoolW. Lod.school 01; O.L.S. III—O.L.S. I 1—2; Wnr. A—Wnr. B: R.K. Jongensschool—School IV 0ij Het secretariaat van de Ko ningin deelt mede: Zeer getroffen door het harte lijk medeleven met het 12% -jarig huwelijksfeest betuigen de Ko ningin en de Prins der Nederlan den hun diepgevoelde dank aan allen, die hier te lande, overzee en elders hebben bijgedragen tot het nationale geschenk, alsmede aan allen, die hebben deelgenomen aan de beide defilé’s, die op hen zulk een onvergetelijke indruk nebben gemaakt. Ook hen, die door het zenden van brieven of telegrammen met gelukwensen of op andere wijze een blijk van medeleven hebben gegeven, danken zij langs deze weg zeer hartelijk. Naar wij vernemen is eerstdaags de benoeming te verwachten van onze stad genoot Dr. P. Spaander, apotheker, tot Inspecteur van de Volksgezondheid met standplaats Den Haag. Door deze benoeming gaat een gezien burger onze stac. verlaten, en zal de N.V. Zwembad Sneek, waarvoor hij zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt, ook door zijn geregelde onderzoekingen van het zwemwater, in zijn plaats een andere directeur moeten benoemen. Tevens komt hierdoor een vacature in het bestuur van het Departement Fries land van de Kon. N d. Maatschappij ter bevordering van de Pharmacie, waarvan hij secretaris is. Een ander gevolg is, dat mevrouw M. S. Spaander—Kok, die sinds 1946 voor de P. v. d. Arbeid zitting heeft in de Gemeenteraad, voor deze functie moet bedanken. Opvolger op de lijst is de heer E. de Haan, die in zijn vorige ge meente (Hemelumer Oldephaert en Noordwolde) de C.H.U. n de Raad ver tegenwoordigde, maar later naar de P. v. d. A. overging. Mevr. Spaander vervulde haar raads lidmaatschap met veel ernst en toewij ding, en haar vertrek is voor de Raad dan ook een gevoelig verlies, temeer nog omdat met haar ook de enige vrouw uit dit college verdwijnt. Ook is zij nog voorzitster van de Vrouwengroep van de P. v. d. Arbeid en lid van het Gewestelijk Bestuur van deze partij. De Woningstichting Patrimonium heeft verzocht gelden beschikbaar te r stellen voor het aanbrengen van electri- I sche verlichtingsi istallaties in 22 met I rijksvoorschot gebouwde woningen der stichting. De bes aande gasverlichting voldoet niet meer aan voor de verlich ting van woningen te stellen eisen. B. en W. achten het verzoek redelijk en stellen voor het verzoek in te willigen. De kosten worden geraamd op 200 per installatie dus totaal 4400. De betrok ken minister heeft goedgekeurd dat de gemeente de geldt voor deze lening put uit het gemeenschappelijk fonds bedoeld in art. 29 van het Woningbesluit, zoals is geschied voor het aanbrengen van ge lijke verbeteringen van 88 woningwet woningen der gemeente. In 11 annuïtei ten zal de gemeente de gelden in het fonds moeten terugstorten. De woning stichting zal dus de geleende gelden op deze wijze moeten aflossen, en de mid delen daartoe moeten verkrijgen uit een huurverhoging van 0.40 per woning per week. het wijde Friese landschap. Om ca. 12 uur varen wij in Lemmer, waar eerst een gemeenschappelijke maaltijd werd ten dat dit recht bijzonder formalistisch 1 gebruikt. Daar velen de N.O.-Polder, zoals bij primitieve volken en bij nog nooit hadden gezien werd hierheen l_ - x i T-x x ix 1 A-mirn v-r z4 nl A o V-. irnnf iron rln zti 1 zJ zx W&S, 5 leken nog het geval is. De eerste rechts- gewandeld. Aan de voet van de oude 1-1 x .1 X 1 1 1 11 r» 1 k-l 4" 4 zl XI tlAOV. A Vim Lf V-ZTII TT ZT O „Een droeve morgen geeft j een blijde dag” ging deze keer gelukkig in vervulling. Het werd inderdaad een blijde dag. Toen .vij de nieuwe brug in Uitwellingerga (een brug om trots op te zijn!) gepasseerd va.en, begon de lucht reeds te „breken”; spoedig hield de re gen op en de zon goot haar stralen over bron, na de antieke tijd, dus uit de klas sieke tijd van de jonge republiek is de Koninklijke kroon en waardigheidsteke- wet der 12 tafelen- Eerst in de verge vorderde klassieke tijd er de keizertijd worden iin de grondslagen des rechts belangrijk uitgebreid. Bepaalt in deze moderne tijd het materiële recht de om vang van ieders recht, d.w.z. dat ieder een Vrijdagmiddag had in de Doopsgezin de Kerk de promotie der leerlingen van het gymnasium plaats. De presi dent-curator mr. H. H. J. van Botten burg heette de aanwezigen, onder wie burgemeester Rasterhoff welkom en verbond aan de vermelding der hier on langs gehouden reunie van enkele oud- leerlingen die 50 jaar geleden hun eindexamen aan deze school aflegden enkele gedachten. Uit deze reünie blijkt welk een belangrijke plaats deze school na zoveel jaren nog in de harten dier oud-leerlingen innam. Vijftig jaren is lang, maar we moeten er ons wel van bewust zijn dat men nog tienmaal een halve eeuw meer moet teruggaan om bij de geboorte van ons gymnasium te ko men. Vele geslachten hebben dus daar ter school gegaan, en welk een waarde volle herinneringen moet zij schenken, als men na 50 jaar deze nog zo warm koestert, als bij de genoemde reünisten het geval was. Dat brengt ons tot de vraag of wij wel alles gedaan hebben, dit te bestendigen? Spr. zegt niet dat dit niet het geval is. Maar laten wij ons er toch vocial van bewust zijn dat om zo iets te bestendigen, de school meer moet geven dan schoolse wijsheid en ook moet denken aan de algemene culturele opvoeding en vorming. De generaties uit het verleden zijn er in geslaagd deze school een eigen plaats te geven en het gaat niet aan dat de tegenwoordige ge neratie zo’n kostbaar bezit als vanzelf sprekend zou beschouwen of als iets dat wel gemist kan worden. Deze school moet leven niet alleen in het bewustzijn van leraren en leerlingen maar van heel de Sneker burgerij. Moge dit gymnasium dan die brede belangstelling genieten waarop het recht heeft, opdat straks na 50 jaar ook de tegenwoordige generatie weer tot haar zelfde school spr. wil Jong, Jelle de Jong, Henny Kingma, niet zeggen ’t zelfde gebouw kan te rugkeren om haar kostbare herinnerin gen er te vielen. Tenslotte deelt spr. mede dat ofschoon het gewoonte is dat na een rectoraatswisseling, de nieuwe rector bij de promotie de oratie uit spreekt, dr. Blankert bereid gevonden is van dit recht af te zien om mr. Corne lls, die afscheid als curator neemt, in de gelegenheid te stellen, deze rede uit te spreken. ken, de systematiek van het Romeinse privaatrecht ging steeds uit van de pro- j de actie. Van I zeer formalistisch recht hebben echter de Romeinse rechtsgeleerden dit recht een ontwikkeling weten te geven welke 1 gelijke tred hield met de ontwikkeling j Wouda-gemaal heet. Hier werden wij en de Stichting Nederlandse Particuliere van de Romeinse staat tot een geweldig j rondgeleid door de chef, de heer K. de Binnenvaart. Het transport wordt ver- dat keizer Nero zeer uide band sprong en het de soldatenkeizers aan bescha- 1 ving ontb-ak, de ontwikkeling des rechts ging voort en vond haar bekro ning in de codificatie van ke.zer Justi- nianus. Hoe kon nu het Romeinse pri- Ivaatrecht geldend blijven in een groot deel van Europa ook na de val van het Romeinse imperium in de 5e eeuw? Dat kon omdat het Christendom intact bleef en het kerkrecht verband hield met het wereldlijk recht, terwijl Italië en Zuld- Frankrijk krachtige beschavingscentra bleven waar, ook in de kloosters, de stu die van het Romeinse recht werd be oefend niet als archaeologische vondst, maar als levend recht. Gaandeweg kwam dit ook meer naar het barbaarse noorden, zo omstreeks de dagen van Floris V komt hier de theoretische over name van het Romeinse recht, dat de vorsten welgevallig was, omdat het hun groter rechten gaf dan de geldende feo- dale bepalingen deden. Toen men zich in de Renaissance met ware hartstocht op de studie der klassieken wierp, won ook de practische toepassing van het Romeinse recht veld, tien eeuwen na Justinianus was dit nog levend recht en zo bleef het de Franse revolutie door, tot het, na zijn systematiek aan het ge hele privaatrecht gegeven te hebben in Frankrijk in het code civil, in Neder land in het Burgerlijk Wetboek, nu al leen nog doctrinaire betekenis heeft. Spr. eindigde zijn betoog met de verde diging van de academische studie ter wille van de wetenschap zelve en hoopte dat de Romeinse uitspraak: „Recht is de Wijziging reglement gymnasium. B. en W. adviseren: Reeds gedurende geruime tijd bestaat er yoor leerlingen van de rijks hogere burgerscholen, in dien aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan, de gelegenheid, kosteloos boe ken en leermiddelen in bruikleen te ont vangen. Hierdoor wordt het voor goede leerlingen mogelijk, wanneer het voor hun ouders om financiële redenen be zwaarlijk is hun een middelbare school opleiding te doen geven, deze toch te ontvangen. De regeling werkt op het ogenblik aluus, dat begaafde leerlingen, voor wie geen schoolgeld verschuldigd is, de nodige boeken en leermiddelen gratis in bruikleen ontvangen, terwijl aan hen, voor wie ƒ42.of minder schoolgeld moet worden betaald, alleen de boeken msteloos in gebruik worden gegeven. Een dergelijk schoolgeld moet, om enkele voorbeelden te noemen, wor den betaald door ouders met één, drie inkomen van respectievelijk 3120.3600. 4800.per jaar. Om voor deze ver strekking in aanmerking te komen, moest aanvankelijk het gemiddelde der rapportcijfers van verschillende vakken 7 zijn; gedurende korte tijd was dit cij fer 6%thans is dit cijfer voor de laag ste drie klassen 7 en voor de hogere 6%. Is het gemiddelde rapportcijfer la ger, dan kunnen in bijzondere gevallen evenzeer boeken en zo nodig: ook leer middelen in bruikleen worden gegeven. Curatoren van het gymnasium hebben B. en W. medegedeeld, dat naar hun me- ni g een dergelijke regeling ook voor het gymnasium gewenst is. Ook de mi nister van Onderwas, Kunsten en We tenschappen heeft verzocht, ten aanzien van het in bruikleen verstrekken van boeken en leermiddelen eenzelfde ge dragslijn te volgen, als voor de rijks hogere burgerscholen is voorgeschreven. Wij hebben deze aangelegenheid in over weging genomen en zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat op sociale gron den invoering van de regeling alleszins aanbeveling verdient. Daardoor wordt het minder goed gesitueerde ouders mo gelijk of gemakkelijker emaakt, kinde ren, die krachtens hun aanleg voor het volgen van middelbaar of voorbereidend hoger onderwijs in aanmerking komen, de voor hen gewenste opleiding te doen geven. De uitgaven hiermede gemoeid ramen I.. en W. voor het nieuwe cursus jaar op 500.—. Daar voor de rijk» ho gere burgerscholen jaarlijks nagegaan wordt of in de regeling wijziging moet gebracht wat betreft inkomengrens en cijfergemiddelde stellen B. en W. voor in het eglement te bepalen dat de vaststelling van genoemde criteria aan hen zal worden overgelaten, waarbij zij steeds de rijksregeling zullen volgen. Voorts stellen B. en W. voor art. 42 van het reglement in overeenstemming te brengen met het reeds door de raad genomen besluit inzake het ontslag van een vrouwelijk ambtenaar, die in het huwelijk treedt. Medewerking publieke verkoop 2 voormalige tolgaa: wonin gen Mac-Adamweg Sneek Bolsward. Vrijdag 22 Juli a.s. ’s avonds 8 uur geeft de arbeiderszangvereniging „Mor genrood” een zanguitvoering op het Schaapmarktplein. Aan deze zanguit voering wordt tevens medegewerkt door het Jeugdkoor van „Morgenrood”. Beide koren zingen onder leiding van Flucie van Bergen. Het volgende programma zal ten ge hore worden gebracht: Jeugdkoor Lente Hendrika van Tussenbroek Gij vriendlijke zonne. Hendrika van Tussenbroek. Als de boer wil dansen gaan E. WettigWeissenborn Morgenrood Op 't klokhüs. Ave Verum Dageraad, ’t Is Zomergetij. Jeugdkoor: In de klokkenwinkel. Piet Zwager. Smidslied. A. Bruin. Heien. Piet Zwager. Morgenrood Troost der Toonkunst. P. Martin Zijderlaan. Eens. otto de Nobel. Verlangen naar Lente. H. W. de Wolff. Jubilate Deo omnis terra. Orlando di Lasso. Om deze zanguitvoering goed tot haar recht te doen komen, wordt het publiek dringend verzocht tijdens de zangnummers de grootste stilte in acht te nemen. Door onnodig lawaai maakt men het de zangliefhebbers onmogelijk met aandacht naar de koorzang te luis teren en bederft men het genot van anderen. kunst van ’t goede en billijke” de a.s. studerenden in de rechten een lichtend baken zou zjjn. De rector, dr. S. Blankert bracht daarna verslag uit van de lotgevallen van het gymnasium in het afgelopen studiejaar. Hij bracht dank aan mr. Cornells, van 1939 tot 1948 curator, voor hetgeen hjj in die tijd voor de school had gedaan, en aan de heer Cas- parie, van 1920 tot 1949 tekenleraar, die alszodanig ontslag moest nemen omdat zijn onderdirecteurschap van de R.H.B.S. niet met deze functie verenigbaar was. Met genoegen constateerde de rector dat meer dan de helft der leerlingen het fa cultatieve vak, het onderwijs in het Fries, door de heer Wadman gegeven, volgt en hij vestigde de aandacht op het in te voeren boekenfonds (dit laat ste punt vindt men vermeld onder de raadsvoorstellen elders in dit no. red.) Ook wekte de rector alle ouders op toe te treden tot de oudervereniging, nog te velen deden dit niet. Tenslotte deelde dr. Blankert de bevorderingen mede. Zij luiden: Bevorderd van I naar II: Gerben de Boer, Paulien Donkersloot, Hanneke Halbertsma, Adolf Meijerman, Etty Modderman, Adriaan Palmboom. Afge wezen 3. Van II naar III: Johan Abma, Annie Broer, Marten Dijkstra (v), Yde Engel- sma, Wimmie Sevensma, Hylke Tromp, Dirk Westendorp, Hannie Wisselink, Bram Zijlstra, Roelien v. d. Zijpp (v) Loukie :r Braak. Afgewezen 2. Van III naar IV: Simon Alberda, Fen nie de Boer (v), Piet v. d. Zwaag. Afge wezen 1. Van IV naar V Herman Ament, Hendrik van der Berg, Sijmen Bosch- ma, Wilco Burghgraaf, Douwe de nen verheffen. De achterkant geeft een herinnering aan de inhuldiging van Ko- j ningin Wilhelmina, de rechter zijkant van de hulde van Nederland, de linker de hulde van de Overzeese gebieds- delen aan de Nederlandse maagd en de een *n materiële recht geworteld voorkant: de Toekomst. i recht voor de rechter kan geldend ma- -ix Iron rlzs nlrc(-A»v>n4-inlr -rm»-. t-.z-.4- DathaJitaa Een uitvoerige beschrijving vindt men in een boekje „De Gouden Koets” dat ongetwijfeld aan boord van het tentoon- cesrechtelijke vordering, stellingssch.p verkrijgbaar zal zijn. Dit schip, de „Mawa” en de reis door ons land werdei aangeboden door de Neder landse particuliere Rijnvaart Centrale Verl. A.B.Wnr. C.R.K. Jongensschool School I 10; Wnr. A.B.Wnr. C: School IVSchool I 10. 1 O.L. School IV; 2 R.K. Jongensschool; 3 O.L. School I; 4 Willem Lodewijkschool. Slagbal meisjes: Sneker Montessori schoolKon. Wilh. school 18-29; Jan van NassauschoolJulianaschool 29—23, S.M.S.Jan van Nassauschool 1621; K.W.S.Julianaschool 1514; S.M.S. Julianaschool 15- -20; K.W.S.Jan van Nassauschool 2420; 1 Kon. Wilh.school 6 punten, 2 Jan van Nassauschool 4 pnt. Grenswerpbal meisjes: O. L. School I O.L. School IV 03; Openb. school voor B.L.O.O.L. School I 0- 3; O.L. School IVOpenb. sch. 5—0; 1 O.L.S. IV 4 pnt., 2 pnt.; 3 B.L.O. 0 pnt. Grenswerpbal jongens: 1 pnt.; 2 B.L.O. 0 pnt. Kaatsen jongens: O.L.S. school 5230; R.K. Jongensschool Julianaschool 52—66; R.K. Jongens schoolO.L.S. 1048. 1. O.L.S. I; 2 Julianaschool. zeedijk, neeft de heer Abe Brouwer, ons iets verteld, over het ont taan en het in cultuur brengen van deze polder. Waar vroeger het oude „Flevo-meer” was, is een polder ontstaan enig in zijn soort. Ir. Lely, die het initiatief nam tot het droogmaken van de Zuiderzee, heeft heel wat moeten trotseren, doch door zijn volhouden is iets ontstaan, dat zeker de dank verdient van heel het Nederlandse Volk. Wanneer eendrachtig aan iets wordt gewerkt, kan er iets groots tot stand komen, wij zien dat hier in de N.O.-Polder. Van de N.O.P. ging het per boot naar Tacozijl. Hier werd het stoom gemaal bezichtigd, dat thans het Ir. Hier werden wij van ae nomeinse staat tot een geweldig xvuugcxeKx uvm uc vuex, uc ucti xx. imperium, dat steeds rechtsstaat par Groot. Deze heeft ons op onderhoudende excellence bleef. Al moge het waar zijn wijze iets verteld, wat daar wordt ge presteerd, wanneer hier op volle toeren wordt gedraaid. Een paar cijfers: Het hoofdgebouw is 62 m. lang, de schoor- steen 61 m. zeer voldaan hoeft verder geen betoog. Naast het aangename, de boottocht zelve, was ook gezorgd voor het nuttige, n.l. onder des kundige leiding iets bezichtigen. De in drukken die men dan op doet vergeet men direct niet weer, en deze factor is van zeer groot belang. Men hoopt ook in de toekomst, in de „Noorderhoek”, dit laatste niet te vergeten. Pibe. 4 e te 3- n l- n

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1