Achttien maal trok Klaas Vrolijk naar de Kaag Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYiVlBfUISERADEEL en (JLST Buitenlandse studenten in het internationaal recht op het stadhuis ontvangen DINSDAG 26 JULI 1949 4e JAARGANG No 57 76 372 Een mooie dag op het Sneekermeer tot besluit En altijd zat hij in de prijzen Fietstochten Chr. Nat Vakverbond Het vissertje van Sneek De sterken voor de zwakken Uitstapje Geslaagd Zeepost voor overzee Boottocht Buurtver. „Selfhelp en omstreken” Nieuwe Chr. U.L.O.-school Engels muziekcorps naar Sneek De Friese 6-meter schouw Reddingboot-actie Sneek Redding-bootactie Sneek Verbetering Houkesloot RedacteurL. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 - Tel. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijrhouis Nieuwsblad St Bonifacius-vakschool I n 1 ,1- n jr SNEEKER NIEUWSBLAD GESNEUVELD IN INDONESIË. Juli Geref. Kerk. Verschijnt Dinsdags en Vrijdags Administratie'! - Comb. Drijfhout Kiezebrink en Co. GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. onze het zal het Geslaagd te Leeuwarden voor het Hoofdacte-examen A onze stadgenoten de heren W. Bakker en F. de Groot en voor B de heer R. Visser. Zaterdag werden 14 candidaten ge ëxamineerd. Hiervan slaagden voor A: de heren C. Grunstra, Oudega (W.); A. Roodbergeri, Sneek; voor B: de heren J. Beetsma, Sneek; R. Rollema, Heeg. Geslaagd voor het examen Mo derne Bedrijfsadministratie (Associatie- diploma) onze stadgenoot de heer A. H. Banning. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) 'ager Abonnementsprijs 2.50 per half jaar. Franco per post 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma F. J. Drijfhout, Sneek Kantoor Grootzand 55 Telefoon 3005 (K 5150) WOUDSEND. Benoemd tot hoofd der Chr. Nat. School alhier de heer G. Bos, thans hoofd der school te Someren (N.B.). ialf oer :ijn •en la ak eur, van jho- cht, >er- ard oor ge- hij ier Bij het op 20 Juli te Sneek gehou den examen van het Centraal Bureau voor Stenografie „Groote” slaagden van de Chr. Handelsavondschool en Chr. U.L.O.: Tj. Boersma, B. Bokkinga, F. Boeijenga, IJ. Dijkstra, Tj. de Jong, M. Meijer, P. Poepjes (Heeg), W. Westra, S. Wittermans (Woudsend), A. Zijlstra en voor het Practijkexamen Boekhouden van de Ned. Ass.: P. Bruinsma, G. de Vries en W. Faber. Onze stadgenoot Dirk de Vries slaagde te Leeuwarden voor het practijk-diploma boekhouden. Aan de school voor scheepswerk- tuigkundigen te Leeuwarden slaagde voor het eindexamen (diploma AM) onze stadgenoot de heer J. C. Kooy. Onze stadgenote, mej. A. O. Faber, slaagde voor het eindexamen van de Hogere Hotel-Vakschool te ’s-Gravenha- ge en werd direct daarna als stewardes geplaatst op de „Sibajak”, die Zaterdag naar Indonesië vertrok. Door het bestuur van bovengenoemd Vakverbond was het vorig jaar een aan tal fietstochten door ons land georgani seerd voor jeugdleden, jongens zowel als meisjes, van de bij dat Verbond aange sloten organisaties, of wier vader lid was. Deze tochten zijn toen bijzonder in de smaak gevallen bij de deelnemers, waarom ook dit jaar een 30-tal derge lijke trips werden uitgeschreven, welke over drie weken verdeeld zijn. De Friese ploeg startte hedenmorgen voor de eer ste maal uit Leeuwarden, vanwaar de tocht gaat over Drachten, Beetster- zwaag, Wijnjeterp, Appelscha, Beilen, Zweeloo naar Emmen, alwaar overnacht wordt. Dinsdag trekt men naar Harden- berg, Woensdag naar Zutfen, Donderdag naar Putten, Vrijdag naar Steenwijk en Zaterdag keert men huiswaarts. Uit onze plaats en omgeving gaven zich 13 jongelui op. Wij wensen allen mooi w:er en goede gezondheid toe om veel te kun nen genieten van de schoonheid van de s gedeelten van ons land. „Sport en Liefdadigheid” gaat weer voetballen. Naar Indonesië vertrekt op 30 het m.s. „Blitar”. Met dit schip kan post worden meegezonden, mits deze uiterlijk 28 dezer op de bus is gedaan. Naar Su riname vertrekt op 5 Augustus het s.s. „Hersilia”. Uiterlijk posten 3 Augustus. Benoemd tot onderwijzeres aan de Geref. School te IJlst, mej. N. Douma te Gaast, voorheen te Sneek. 1 fles met 2 badhanddoeken en 1 kam Terug te bekomen bij I Hommerts 157. WOUDSEND. De Bazar, die door de Chr. Zangver. „De Lofstem” en de Chr. kop. En een populaire figuur is hij ook in de zeilerswereld, niet alleen hier, maar ook op De Kaag, waar iedereen „ome Klaas” kent. In 1929 stak hij voor de eerste maal de toenmalige Zuiderzee over, en dit jaar kwam hij er voor de 18e maal. Hij zeilde er geen wedstrijd zonder prijzen (in totaal won hij er 20) en ook nu gaf hij met z’n vrouw en Wietze de Boer als bemanning de Hol landers met drie eerste en een vierde weer zo stevig van katoen, dat de hoofd prijs (de 3e die hij daar uit het hol van de leeuw sleepte) ook mee naar Sneek ging. En dat hem die van harte gegund werd, bleek ook wel uit de hartelijke woorden die de voorzitter van De Kaag bij de prijsuitreiking tot hem sprak en uit het Fries Volkslied dat te zijner ere gespeeld en gezongen werd. Eigenlijk had hij er nu mee willen op- HEEG. Geslaagd voor de acte Han denarbeid de heer W. ten Hoeve, hoofd en Mej. G. v. d. Veer, onderwijzers aan de Herv. school alhier. Woensdag 20 Juli maakte bovenge noemde buurtver. met de kinderen een boottocht. Hoewel het weer bij de af vaart koud was, knapte het allengs op. Men voer regelrecht naar Grouw, waar een uurtje gepauzeerd werd. Op een perceel land in deze mooie omgeving werd gevoetbald. Terug ging de tocht over Akkrum en ook daar werd de reis onderbroken. Vandaar ging het over Terhornster sluis naar de Koevoet. Hier werden de zwemattributen te voorschijn gehaald en spoedig spartelden velen in het zilte nat. Om 6.15 ging het weer op huis toe. Al met al was het een dag, die nog lang in herinnering zal blijven. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Geref. In de leden verga ’ering van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs te Sneek, welke a.s. Vrijdag v-Ordt gehouden, zal het bestuur machtiging van de leden vragen, voor de bouw van een nieuwe U.L.O.school. Het ligt in de bedoeling, dat deze school aan de Lindenlaan zal verrijzen en 10 leslokalen zal bevatten. Laten wij het maar eerlijk bekennen: wij Snekers zijn allemaal een beetje trots op onze Regenboogzeilers. We kennen ze allemaal, en als ze in Juli op De Kaag en in Augustus tijdens de Sneek-Week tegen hun Hollandse colle ga’s in actie zijn, dan leven we allen met hen mee, zijn we blij als ze winnen en teleurgesteld als ze verliezen. De nestor van dit keurcorps is Klaas Vrolijk, 63 jaar oud, maar, als hij aan het helmhout van z’n snelle Dolfijn zit, uiterlijk kalm, doch boordevol van vechtlust en energie, dan ziet men hem die jaren niet aan. Dan doet hij voor geen jong-kerel onder en bewijst hij telkens weer dat hij nog steeds tot de sterren in zijn klasse behoort. Zelfs is zijn ster de laatste jaren nog hoger ge stegen. Vroeger, toen zijn Dolfijn nog in de oude huid zat, was hij een uitge sproken harde wind-zeiler, en kon hij bij licht weer bijna nooit tot top-pres- taties komen. Maar sinds zijn schip een verjongingskuur heeft ondergaan (een nieuwe mahoniehouten huid) zit hij, wind of geen wind, haast altijd in het OUDEGA (W.). De gehouden Anjer- igcollecte, waarbij onze muziekver. De regering maakt de namen van 14 gesneuvelden in Indonesië bekend, 9 van de Kon. Landmacht, waaronder S. Schaafstra uit de gemeente Barradeel en 5 van het K.N.I.L. Op watersportgebied valt er in Sneek heel wat te beleven. Gedurende deze maand viert de zeilsport er hoogtij en er zullen niet veel mensen zijn, die niet weten wat de „Sneek-Week” betekent. Men is in de Waterpoortstad echter niet alleen bezig het merengebied populair te maken voor zeilen en tourisme, ook de sportvissers hebben er ideale plekjes ontdekt. Sportclub Sneek heeft in samenwer king met de plaatseljjke visclub „De Vriendschap” het initiatief genomen een groot Noordelijk hengelaarstournooi te organiseren vanaf 1 Aug. 1949. Alle Noordelijke bij de A.H.B. aangesloten Hengelaarsverenigingen zullen hiervoor worden uitgenodigd om in die periode het viswater binnen een straal van pl.m. 10 K.M. om Sneek onveilig te maken. Er zal in 2 klassen worden gevist, nl. klasse I Witvis, klasse II Baars. Het gebruik van bootjes is verboden. Er moet van de wal af gevist worden. Voor klassering komen in aanmerking Baars en Witvis, vanaf 18 c i. (dus niet 15 cm.). De gezamenlijke lengte van iedere vangst telt voor de einduitslag. Het is niet de bedoeling alle deelne mende verenigingen op één dag te laten vissen. Elke vereniging kan bij de aan gifte melden welke dag haar het beste past, waarmee bij de samenstelling van de wedstrijdrooster rekening zal worden gehouden. Voor de 3 winnaars van iedere wed strijd afzonderlijk (dus per vereniging) worden herinneringsprijsjes beschikbaar gesteld. De persoonlijke tournooiprijzen bestaan uit lauwerkransen, -takjes en medailles, en hengelsportartikelen ais verenigingsprijzen. „Het Vissertje van Sneek” (dit is een vissertje op voetstuk) wordt direct defi nitief eigendom van de winnaar en is dus geen wisselprijs. Na afloop van het tournooi worden alle resultaten gesorteerd en begin Maart zal in Amicitia een grote lienge- alle laarsavond gehouden worden voor deelnemers met hun dames. Een le klas cabaretgezelschap deze avond luister bijzetten en „Vissertje van Sneek” zal in eigen per soon aanwezig zijn om de prijzen uit te reiken. Tot slot volgt dan nog een groot attractiebal, met o.a. prijsvissen voor de dames. Het is de Vereniging Vreemdelingen verkeer gelukt de beroemde Engelse muziekvereniging „The Carlton Main Frickley Collierly Band” te bewegen naar Sneek te komen om een concert te geven op de Vrijdagavond vóór de aan vang van de „Sneek-week”. Het was be kend dat dit wereldberoemde corps voor de grote muziekwedstrijd te Almelo naar Nederland gekomen was. Dit op zich zelf was reeds een aanbeveling, doch ook het feit dat dit corps in de muziekkam- pioenschappen van Engeland, die te Manchester gehouden werden, als de kampioen uit de strijd kwam, was mede een gegronde reden om te trachten ook in Friesland een uitvoering te doen geven. V.V.V. heeft zich te dien einde met enkele vooraanstaande figuren op voorste gelid én meestentijds aan de het gebied van corps-muziek in verbin ding gesteld en zij gaven de warmste aanbevelingen. Om tot een goede organi satie te geraken is thans samenwerking gevonden met de besturen der plaatse lijke muziekverenigingen in Sneek en een werkprogramma opgesteld waarbij deze verenigingen geheel belangeloos hun medewerking verlenen en een groot deel van de voorbereidende werkzaam heden zullen verrichten. Voor de vele muziekliefhebbers in onze provincie (en Friesland telt zeer vele muziekcorpsen) is dit zeker een unieke gelegenheid om naar deze overzeese kampioenen te ko men luisteren. Tegelijkertijd is het een prachtige opening van de Sneek-week, die op Zaterdag 13 Augustus aanvangt. Ook in het buitenland be langstelling. Een Canadees, die tijdens en na de be vrijding als militair in ons land ver toefde, wil in Canada ook een Friese schouw van 6 m. lengte zoals er 10 voor de N.P.V. worden gebouwd laten bouwen, waarbij de heer H. Vrolijk al hier zijn bemiddeling heeft verleend. Het tuig van 28 M2 zal in Sneek worden vervaardigd. De tekeningen voor het scheepje zijn reeds naar Canada verzon den. Heeg; G. Hijlkema, Gaastmeer; A. Het- tinga, Tjalhuizum; L. de Jong, IJlst; T. Miedema, Heeg; J. Potma, Sneek; J. Schaap, D. Smeding en T. Vellinga, al len te Heeg; M. v. d. Vliet, Sneek; M. van der Werf, Nijland; C. van der Werf en F. Witteveen, beiden Heeg en G. Schaafsma, Oosterwierum. Afgewezen 1 leerlinge. Te Leeuwarden slaagden voor het examen Alg. Ontwikkeling Nijverheids onderwijs onze stadgenoten W. v. d. Berg, H. Huisman, E. Moedt, H. Moedt, R. Oostenveld, J. H. Schurer en T. Woudstra. Tevens slaagden J. Koop- mans te IJsbrechtum en P. Wiersma te Nflezijl. Gesprek I „Hallo, zeg, leuk dat, ik je, tref. Wezen winkelen? Gezel lig vind je niet? Oosterdijk, Schaapmarkt en zo En eheb je al Red- dingboeitjes „Reddingswat voor din gen?" „Kind, weet je dat niet? Dat zijn bonnetjes, die krijg je, zo maar, in alle zaken waar die prachtige in drie kleuren uit gevoerde plaat „S.O.S. Storm op Zee” hangt. „Waar is dat dan voor?” „Natuurlijk voor de Redding boot actie. Op die boeitjes staat een nummer en je hebt kans op een prijs ook nog. En het mooiste is, kopen kun je ze niet. Ze géven zeO kijk daar hangt zo’n plaat. Bij Zakenlieden Zal zij uw naam noemen? O.K. Maar heeft u nog niet zo’n plaat voor Uw raam En nog geen bonnetjes? Oei! Dan gauw even de hoorn, 2-5-0-9 draaien of iemand zenden naar Penningm. R.A.S. Menno de Vries en het komt in de bus. Doe het dadelijk even. Ze zijn er nu nog! Laatste Bulletin. Voor het grootste vocaal en instrumentaal Concert dat Sneek ooit beleefde Donderdag 28 Juli n.m. 7 uur. Zes zangkoren Drie mu ziekkorpsen Concertplaatsen Noorderhoek. Ves- perplein, Meidoornplein, Tjotterplein, Looxmaplein, Colignyplein (Sperkhem) en Martiniplein Tamboer- en Pyperskorps, gymnasten en collectanten Chr. Mulo-school verza melen en opstellen voor „Onder de Lin den”. Vandaar langs de pleinen. Omwonenden der pleinen Verzamelt U tijdig om het plein. Neemt gerust een stoel mee, dan geniet ge dubbel van het mooie programma. En ge weet waar het om gaat Prachtig De gymnasten doen de rest wel. En wilt ge in de pauze de zangers tracteren, gaat gerust Uw gang. U zult ondervinden hoe dat op prijs wordt gesteld. Lju fan baten de stêd Jimme komme Tongersdeitojoun ek? Mei de frou, mei de faem as mei de feint Tige ynoar- der. Kom mar, is is de muoite wurdich. Markom net to let. It wurdt fol Vrijwel zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming verenigden de Staten van Friesland zich met het voor stel van Gedeputeerden om voor reke ning van' de provincie en de gemeente Sneek gezamenlijk de Houkesloot, die Sneek met het kanaal StroobosLem mer verbindt, geschikt te maken voor het verkeer met grotere schepen. Daar toe zal de vaargeul op 3 meter diepte bij een bodembreedte van 20 meter worden gebracht. De kosten worden geraamd op 214.000, waarvan de provincie voorlopig tweederde en de gemeente éénderde zal betalen. Er wordt nog ge hoopt op een rijkssubsidie, maar de ver krijging hiervan is zeer onzeker. Door deze beslissing verkrijgt stad een goede verbinding met grootscheepsvaarwater. Evenals verleden jaar zullen de lief- dadigheidsvoetbalwedstrijden van de Commissie „Sport en Liefdadigheid” al hier weer op de Zaterdag van de Sneek week dat is dus 13 Augustus worden gehouden. Aan dit tournooi zullen deelnemen de sterke Westelijke le klassers „Haarlem” en „Neptunus” (Rotterdam) en onze plaatselijke vereniging „Sneek”. Binnen kort hopen wij hierover nadere mede delingen te kunnen doen. houden, met die vermoeiende rei: naar De Kaag, maar ja, de laatste hoofdprijs moet driemaal in ’t geheel gewc-nen worden om hem in eigendom te krijgen, „en zo lang ik gezond blijf kan ik er toch ook nog niet van afzien”, zei hg toen we hem verleden week opzochten om even gezellig met hem over zijn laatste successen op De Kaag te bomen en zijn fraaie prijzen te bezichtigen. En dat kunnen wij ons van deze ras-zeiler, telg van zo’n vermaarde zeilers-familie, ook best voorstellen. Vrolijk, wjj hopen allemaal, dat je nog lang in staat zult zijn zowel hier als in Holland de naam van zeilend Sneek hoog te houden, en dat we je ook nog vele malen tijdens de seriewedstrijden van de Koninklijke, waarin je in dit sei zoen voor de tweede achtereenvolgende maal de kampioensprijs in de wacht sleepte, in actie mogen zien. gij straks vergezeld van onze beste wensen, in uw vaderland zijt teruggekeerd, hoop ik dat gij een goede herinnering aan Sneek en zijn inwoners zult bewaren, maar bovénal hoop ik, dat gij zult terugkeren met het besef, dat het Nederlandse volk, hoe klein ook, zich zijn positie in het internationaal bestel bewust is, dat het bereid is sa men te werken met ieder die van goede wil is en dat het bereid is daarvoor offers te brengen. Offers die uiteinde lijk ten doel hebben de mensheid vrede, vrjjheid, gerechtigheid en welvaart te schenken. God zegene u allen! Beide keren volgde op deze rede een instemmend applaus, en dat de gasten zeer tevreden waren over de vriende lijke ontvangst en de grote gastvrijheid, die ze hier genoten bleek wel uit de woorden van dank die Miss Sing uit Pakistan (gekleed in nationaal cos- tuum) namens de Engels- en de heer Caron namens de Frans sprekende gas ten tot de burgemeester richtten. Tot slot werden verversingen aange boden, die wel zeer van pas kwamen, want in de dicht bezette zaal heerste bijna een tropische temperatuur. Na de ontvangst begaf het gezelschap zich naar Amicitia, waar ze door de burgers die hun woning gastvrij voor hen open stelden, werden afgehaald. Zondag waren ze de gasten van de Kon. Zeilver. „Sneek”. ’s Morgens werd eerst de Jachthaven bezichtigd en daar na scheepte het gezelschap zich in op de gereedliggende zeiljachten en motor boten om de dag verder op het Sneeker meer door te brengen. En ze troffen daarbij zulk prachtig weer, en het varen viel zó in de smaak, dat het de dames en heren allen speet dat ze om vier uur al weer met de gereedstaande auto bussen naar Den Haag moesten vertrek ken. Ze hadden hier, naar ze zeiden, best een week willen blijven! En dat geloven we graag, want is er mooier vacantie- oord denkbaar? Om 1 uur werd hun in het Paviljoen een lunch aangeboden, tijdens welke mr. Hartung, Chef van het Kabinet van de Commis -is der Koningin, ook nog even blijk van zijn belangstelling gaf. huis; J^ Dykstra, Bozum; Tr. Flapper, Bewaarschoolver. in Augustus zou wor den gehouden, is uitgesteld tot 20 en 21 September, Vrijdag 22 Juli j.l. werd het personeel van de firma W. Borneman met de da mes een boottocht aangeboden. De tocht ging met de „Wetterwille" van Gebr. v. d. Werf over Terhorne, Akmarijp naar de Hooidammen, waar in restau rant „lesicht” een diner werd gebruikt. Tijdens deze maaltijd, die zich goed liet smaken, bracht een lid van het perso neel de heer en mevr. Urban hartelijk dank voor de mooie dag. Daarna ging de tocht naar Princenhof en over Grouw naar het Kolmeerland, waar men zich enige tgd met diverse spelen vermaak te. Tijdens de reis heeft het niet aan tractaties ontbroken, wat zeer op prijs werd gesteld. In de beste stemming ar riveerde het gezelschap ’s avonds om streeks 7 uur weer in Sneek. Geslaagd voor diploma Lingerie H. Andringa, Lutkewierum; A. Altenburg, Roodhuis; L. v. d. Berg, Sneek; L. Het- tinga, Tjalhuizum; B. Hoogma, H. Ho- geboom en Cl. Hollander, allen Sneek; Y. Jorritsma, Heeg; J. de Jong, Sneek; P. v. d. Meer, Heeg; L. v.d. Poel, Sneek; M. Romkes, Roodhuis; T. Tekstra, Heeg; T. de Vries, Terzool; G. de Vries, L. de Vries, H. Visser, allen Sneek; N. Sme ding Heeg; W. Woudstra, IJlst en B. Ringnalda en A. Werkman, beiden te Sneek; beide laatste leerlingen van de VGLO-school, Sneek. Afgewezen 1 leer linge. Geslaagd voor diploma Costumière Sj. Altenburg, Osingahuizen; B. de Backker, D. Bos, T. Blaas, D. Bouma, H. Dethmers, A. Funcke, allen te Sneek; J. Bootsma en M. Bootsma, beide Rood- Zelden zullen er in de roemrijke ge schiedenis van onze stad zoveel natio naliteiten tegelijk op het Stadhuis ont vangen zijn als jl. Zaterdagmiddag, toen een groot aantal studenten en rechtsgeleerden uit vrijwel alle landen ter wereld de gast was van het Ge meentebestuur. De gasten nemen deel aan een cur sus in internationaal recht, die onder auspiciën van de A.A.A. (Association d’Auditeurs d’Academie) en op kosten van het Carnegiefonds in het Vredes paleis te ’s-Gravenhage gegeven wordt. De meest vooraanstaande Nederlandse en buitenlandse professoren geven hier hun colleges, waarvoor zeer veel belang stelling bestaat. In totaal nemen er 43 nationaliteiten aan deel, want in vrijwel de meeste landen worden voor dit doel studiebeurzen beschikbaar gesteld, en het is voor de gelukkigen die hiervoor worden uitverkoren (natuurlijk de meest begaafden) een grote eer voor dit doel naar ons land te worden uitgezon den. In de betrekkelijk korte tijd dat zij in Den Haag verblijven (ongeveer vijf we ken) moet er hard gewerkt worden, maar de boog kan niet altijd gespannen zijn en daarom worden de weekends be nut voor het maken van verschillende trips door ons land, die georganiseerd worden door de groep voor excursies, welke onder leiding staat van Gen. Maj. Titul. J. B. de Jongh, secretaris generaal van de A.A.A., geassisteerd door een aantal adjunct-secretarissen, waarvan de heer P. van Werkum het uitstapje naar Friesland meemaakte. Het bonte gezelschap vertoefde eerst enige tijd in Hindelopen en arriveerde hier omstreeks half zes, waarna ze di rect naar het Gemeentehuis wandelden waar ze door Burgemeester en Wethou ders, de voorzitters van V.V.V. en de heren R. A. v. d. Sluis en J. B. G. de Vries, resp. voorzitter en bestuurslid van de Kon. Zeilver. „Sneek” in de hall verwelkomd werden. De bezoekers tekenden hier eerst het gastenboek en begaven zich daarna naar de grote raadzaal, waarbij hun op het bordes door dames in Fries costuum viertalige folders van V.V.V. over Sneek werden aangeboden. In de raadzaal sprak Burgemeester Rasterhoff hen eerst in het Frans en daarna in het Engels als volgt toe: Het is een groot voorrecht voor mij u hier, namens het gemeentebestuur van Sneek, hartelijk welkom te mogen heten. Het verheugt ons dat gij, samen gekomen uit verschillende landen om te zamen in ons land vraagstukken van internationaal recht te bestuderen, ge durende een korte tijd als gasten in ons midden wilt vertoeven. Weest ervan overtuigd, dat de burgerij van Sneek u met open armen ontvangt. Zij verleent u gaarne gastvrijheid niet‘alleen omdat het Friese volk van nature gastvrij is maar ook in het besef dat het leggen en versterken van internationale banden heilzaam is. Gij bevindt u thans op een historische plaats. Vanuit dit gebouw is sedert eeuwen onze stad met zijn rijk en kleu rig verleden bestuurd, machthebbers zijn gekomen en gegaan, in de woelige tijden van de republiek der Verenigde Neder landen hebben hier de burgers elkaar in woord bestreden, de Engelse koning Charles II vond er na zijn vlucht tijde lijk onderdak, de vertegenwoordigers van Napoleon hebben hier de scepter gezwaaid, later werd hier weer trouw aan het Oranjehuis gezworen, de Nazi- Duitser heeft hier zijn dreigende taal ge sproken en de ondergang van Engeland geprofeteerd; het Canadese bevrijdings leger is hier gehuldigd. Gij ziet, dames en heren, een zeer wisselend beeld van vreugde en ellende, van tijdelijke glorie en ondergang. Maar ook worden sedert jaar en dag in deze zaal plechtige be loften afgelegd door mannen en vrou wen, vervuld van schone idealen, die te zamen het leven verder willen doorgaan. En allen hebben, toen zij hier, omringd door familie en kennissen, de belofte van trouw hebben afgelegd, steeds weer dezelfde heilige ogenblikken doorleefd. Dit geeft ons de zekerheid dat er levens waarden zijn, die van hogere orde zijn, onveranderlijke waarden die steeds, in het verleden en in de toekomst, hier en elders in de wereld, gelding hebben. Wanneer wij ons hiervan rekenschap geven, kunnen wij in deze zaal zien, enerzijds het symbool van het verganke lijke van macht, geweld en overheersing en anderzijds het symbool van het on veranderlijke van bepaalde levenswaar den voor de mensheid; van het goede in de mens. Het zijn deze levenswaarden, die ons allen als mensen, van welke nationaliteit of ras ook, samenbinden, waarop wij onze aandacht moeten richten, ook in het internationaal verkeer tussen de volkeren. Wanneer wij de e waarden vertrouwen, vriendschap, rechtvaardig heid, samenwerking tot gelding trachten te brengen in onze nationale en internationale samenleving, moet het mogelijk zijn een maatschappij op te houwen waarin vrede, vrijheid, gerech tigheid en welvaart zullen heersen. De moderne techniek heeft de wereld klei ner gemaakt, de aanrakingspunten tus sen de volkeren vermeerderd. Daardoor zijn de voornaamste problemen van onze tijd niet meer vraagstukken van één na tie, maar van een groep naties of zelfs van de gehele wereld. Deze verandering noopt tot samenwerking, gegrondvest op wederzijds vertrouwen. Een samen werking verder, welke gepaard zal moe ten gaan met het brengen van offers door de afzonderlijke naties. De constructie van een betere ge meenschap is niet een taak welke in een korte spanne tijds kan worden vol bracht; zelfs niet in één mensen geslacht. Wij allen zullen het werk moeten beginnen om tenslotte de bran dende fakkel aan de jongeren over te dragen, die weer verder zullen moeten arbeiden. Maar dames en heren wanneer wij de verwarring en de spanningen in de wereld om ons heen zien, moeten wij er ons wel van bewust worden dat de ons door de Voorzienigheid toegemeten tijd kort is. De alarmklok heeft geluid. Slagen wij er niet in de grondslag voor een betere gemeenschap te leggen dan zal een nieuwe zee van bloed en tranen de wereld omspoelen. En zo vraag ik mij af zal de mensheid dan nogmaals een kans krijgen? Dit besef moet voor ons allen voor u en voor mij een prikkel zijn, ieder op zijn plaats aan het schone doel vrede, vrijheid, gerechtigheid en wel vaart voor allen zijn beste krachten te wijden. Wanneer ,6- .t- a- te 3- 3t IM.M. medewerking verleende, bracht kerk te Scharnegoutum, 36.66 op. 1 Sluis te Blija. T. Hernandt,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1