Waarom deze straatnaam? Buitenlands overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WÏMBRITSERADEEL en (JLST I I I j VRIJDAG 29 JULI 1949 4e JAARGANG No 58 i 76 372 De nieuwe brandalarminstallatie [KS De Friese 6-meter schouw en 15 Ernstig verkeersongeval bij Emmeloord I I I i I I I 1 5 Orgelbespeling I H. C. v. Sneeker Waterpoortmars Redacteur: L. KIEZEBRINK Redactie-adresKLEINZAND 7 Tel. 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van Nieuwe Sneeker Courant, Sneeker Courant en Drijfhouts Nieuwsblad Amerika’s militaire hulp aan Europa. Communisme wel teruggedrongen, doch nog actief. Het verre Oosten. Buurtver. „De Noordoosthoek” Prachtig geslaagde boottocht. I ma wereldgeschiedenis de A. v. S. n Verschijnt Dinsdags en Vrijdags Administratie': Comb. Drijfhout Kiezebrink en Co. Kantoor Grootzand 55 Telefoon 3005 (K 5150) ger de Jager voor de „belegging”, de heer Huitema tracteerde op heerlijke greerden. Kortom hoe- was. HOMMERTS. Geslaagd voor de hoofd- acte de heer G. Dozema van hier. BRITSE LOF VOOR ONS GEVANGENISWEZEN. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handels- adv.) lager Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E J. Drijfhout, Sneek SCHARNEGOUTUM. Woensdagavond werd hier ten bate van de reddingboot- actie een voetbalwedstrijd gehouden tus sen de plaatselijke club en het elftal Poiesz uit Sneek. De gasten wonnen met 40. Verder werd een estafette- wedstrijd gehouden, winnaar werd J. Werkman en Poiesz uit Sneek. Natuur lijk verleende het muziekcorps weer zjjn medewerking. De opbrengst van een en ander was 98.10. jer. nalf oer :ijn ■en la ak eur, van ,‘ho- eht, ter- ard oor ge- hi) der dan weet men wat ik bedoel. Met het „lezen” meen ik, twee of driemaal overlezen, langzaam en op u in laten werken. Zijn taalmeesterschap was fenome naal. Hij was ook de eerste die na Gys- bert Japix een studie schreef over de spelling ook de .erste die toneel schreef in Alexandrijnen (een statige versvorm nu weinig meer gebruikt). Het was dan ook niet te verwonderen dat de mensen der jong-Fryske biweging van 1915 (eigenlijk ontstaan in Sneek!) die streefden "aar een neer persoonlijke kunst, Harmen Sytstra en vooral de dichter Harmen Sytstra ontdekten. Het eerste werk dat betekenis had voor de toekomst der Jong Fryske en eigenlijk de gehele beweging was de uitgave „It Harmen Sytstraboek”. Wanneer u de naam Harmen Sytstra uitspreekt, dan zit daar in die naam iets krachtigs, maar tegelijk ook iets moois, iets dichterlijks, en inderdaad zo was hij! Dat was de man naar wie uw straat genoemd werd. i ga, om tenslotte nog te meren aan het Kolmeersland, waar foor de „oudjes” van zjjn ieVen doorgebracht. Meester nog een ouderwetse stoelendans werd Sytstra leerde niet alleen de kinderen, NULAND. Geslaagd voor acte NI onze vroegere plaatsgenoot de heer W. Atsma. Deze acte geeft bevoegdheid tot het geven van onderwijs in natuurkunde en mechanica. Boer, Woudsend; P de Boer, Sneek; Sj. J. de Boer, Bolsward; S. de Boer, Schar- I negoutum; *Tr. de Boer, Koudum; A. Boersma, Hichtum; C. Boersma, Idsega; j *L. Boersma, Schraard; E. Bootsma, Greonterp; J. E. Bos, Workum; E. v. d. Bosch, Leeuwarden; A Bosma, Lemmer; H. J. Boterhoek, St. Anna Par.; J. Bouwma, Makkum; H. Brandenburgh, Sneek; *St. Brandsma, Berli’ um; H. Breimer, Schraard; G. Broersma, Leeu warden; H. de Bruin, St. Jac. Par.; P. Bruinsma, Oudebildtzijl; W. Bruinsma, Wolsum; *P. Bubberman, Bakhuizen; Tj. Buwalda, Schraard; J. L. Bijl, Tjerk- gaast; *L. A. Cuperus, Sneek; B. Draaijer, Staveren; F. Drijfhout, Broek bij Joure; *J. Drijfhout, Idskenhuizen; J. Dusselaar, Berlikum; L. P. van Dijk, IJlst. Geslaagd 46. Afgewezen 10. De met een gemerkten vóór de naam zijn dames. weg overstaken. Op dat moment werden ze aangereden door een luxe wagen, be stuurd door de directeur van de Coöp. j Zuivelfabriek te Langweer. De gevolgen karnemelk, terwijl de firma Tonnema en Cie overvloedig snoep offreerde. Of deze middag is geslaagd? Dat was te zien aan de tevreden gezichten der deel nemers. Wat hebben ze heerlijk zitten keuvelen gedurende de reis. Wat weten wij mensen van onze buren? Deze mid dag stelde allen in staat dichter tot elkaar te komen dan door het alleen ja- ren samen wonen in een „buurt” mo gelijk was. En zeker waren er onder het gezelschap die nooit of heel zelden een bezoek brengen aan onze onvolprezen meren. Ze hebben er nu kennis mee ge maakt op een zeer prestige wijze en bjj hun land nog iets meer zegt dan het lid zijn van een Krite. Men moet in de bundel „Blomlêzing was hij bovenmeester dorpje Baard. Daar heeft hij de Kostte twee personen het leven. Maandagavond is in de Noord Oost Polder, vlak bij Emmeloord, een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Op het kruis punt Kamperweg en weg naar Kamp Zuidvaart stopte een autobus, waaruit j de arbeiders H. V. d. W. en J. E., beiden e drager van de wasi leider van leden vrijwel onmiddellijk aan de beko men verwondingen. De luxe auto, die beschadigd werd, moest door een kraan- wagen van de Fa. Ozinga te Sneek wor den weggehaald. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de schuld vraag. De Britse brigadier-generaal Geoffry Ingham, hoofd van de „penal branch” in de Britse zóne van Duitsland, waar 250 gevangenissen aan zijn zorg zijn toevertrouwd, heeft een studiereis door Nederland gemaakt, ten einde zich op de hoogte te stellen van het gevangenis wezen in ons land. Daarbij stond ook een bezoek aan de gevangenis te Leeu warden op het programma. Groot was zijn ver- en bewondering over hetgeen hij daar te zien kreeg; bepaald ontroerd was de generaal toen de gevangenen, die zoals men weet een uitstekend koor hebben gevormd, hem het Engelse volkslied toezongen. In de gevangenis te Norg, ontmoette hij een oud-collega, namelijk de Duitse generaal Christiansen, die thans het be roep van timmerman uitoefent, een vak, waarvoor hij schijnt te voelen. Ook deze Duitse generaal was vol lof over de behandeling, die hij ondervindt. De conclusie, waartoe generaal Ing ham is gekomen, was de volgende: „met betrekking tot de hervorming van het gevangeniswezen in Nederland is er veel gedaan, ja men kan zelfs zeggen, dat er uiterst gedurfde stappen zijn onder nomen”. Orgelconcerten zijn in ’t algemeen al weinig in trek bij het grote publiek en als zo’n concert dan bovendien op een warme zomeravond gehouden wordt, be hoeft men helemaal niet op veel belang stelling te rekenen. Deze factoren in aanmerking geno men mocht de orgelcommissie der Geref. Kerk niet eens klagen over het bezoek bij de door haar op Dinsdagavond geor ganiseerde orgelbespeling in de Noor- derkerk. De heer Teule, organist te Heerenveen, die deze keer het orgel be speelde, had een programma van uit sluitend Nederlandse composities sa mengesteld. Dat de Nederlandse meesters door de eeuwen heen grote belangstelling voor het orgel bezaten blijkt wel uit het feit, dat de geboortedata der op .het pro gramma vermelde componisten lagen tussen 1562 en 1903. Zo hoorden we een drietal werken van Jan Pietersz. Swee- linck, nl. Toccata in a, Variaties over „Mein Junges Leben hat ein End” en een Echo-fantasie. trekkelijk een voudige muziek, die echter op het niet al te uitgebreide instrument uitstekend tot haar recht kwam. Speciaal de Varia ties werden door de heer Teule knap ge speeld. Ook de Fuga in g kleine terts van Hurlebusch kreeg een zeer aanne melijke vertolking. Van de moderner werken (het pro gramma vermeldde nog composities van Cor Kee, Jac. Bonset, Jan Nieland en Hendrik Andriessen) bevielen ons de Orgelkoralen over Psalm 62 en 25 van Cor Kee het best. De Toccata van Bon set is een voor de organist zeer dank baar stuk muziek, maar doet de toe hoorder wat bombastisch en goedkoop aan. De Cianonna en fuga van Nieland en de prachtig klinkende Kerksonate van Andriessen kunnen eigenlijk alleen op een volbezet groot kerkorgel goed tot hun recht komen. Nu schoot de or ganist dikwijls in registratie-mogelijk- heden tekort, waardoor het geheel te weinig doorzichtig klonk. Het is te hopen dat de Orgelcommissie met het houden van deze orgelconcer ten door kan gaan. Op de duur zal er zeker een flinke kern van muzieklief hebbers belangstelling voor tonen. L. G. de S. Adema, L. Vrouwenparochie; Atsma Daastmaar* *A Raklrai I Oosthem; K. v. Berkum, Heeg; *A. de I Boer, Koudum; *G. de Boer, Hommerts; zeldzaam prachtig zomerweer. Voor de afvaart naar de stad sprak de heer Mo lenmaker namens allen woorden van dank tot het bestuur voor het organise ren van deze prachtig geslaagde mid dag. De datum van de door de Sneker Politie Sportvereniging te organiseren Waterpoortmars is nu defim "f gesteld op Zaterdag 3 September a.s. De af standen bedragen voor de seniores en de juniores respectievelijk 25 en 15 K.M. De start zal plaats hebben op de vee markt. Teder die de tocht volbrengt ontvangt in de seniorenklasse een fraaie medaille, in de junioresklasse een fraaie herinneringsspeld. Voor mil., semi-mil. en burgergroepen worden groepsprij- zen beschikbaar gesteld. Deze Water poortmars is een mooie gelegenheid voor de diverse sportverenigingen om hun kleuren te doen vertegenwoordigen. Ook voor de onderwijzers en onderwijzeres sen een mooie gelegenheid in de junio- resafdeling met een groep leerlingen mee te lopen en dezen lust tot wandelen bij te brengen. De leeftijdsgrenzen in deze klasse zijn 1015 jaar. Nadere bijzonderheden om ent de mars zullen volgen. Met het oog op de vacantie zou- wen wij willen aanraden, vormt nu reeds groepen en toont straks, dat Sneek op dit gebied ook weer een woordje mee spreekt. Het is een schitterende repre- I sentatie. tisch pact in de Amerikaanse Senaat later kwam, dan was verwacht, was de uitslag van de stemming toch een zeer gunstige. Met 82 tegen 13 st. werd het pact goedgekeurd; er waren mins' ns 64 st. voor deze goedkeuring nodig, om dat voor verdragen een twee derde meer derheid vereist is; het verdrag kwam er dus met een ruim overschot. Bijna di rect daarna heeft Truman ook zijn voor stel tot militaire hulp aan Europa bij het Congres ingediend. Zoals bekend is er al bij het debat in de Amerikaanse Senaat over het Atlantische pact zelf juist het meeste verzet gerezen tegen deze militaire hulp, omdat zij volgens het inzicht van een aantal senatoren betekent dat de Ver. Staten automa tisch in een oorlog worden gestort, als een der landen van het Noord-Atlan- tisch pact wordt aangevallen. Letterlijk is dit niet zo, want tenslotte houdt het Congres in laatste instantie de beslis sing over een oorlogsverklaring, maar president Truman heeft het bij de in diening van dit wetsontwerp toch nog eens duidelijk gezegd, dat de huidige Amerikaanse regering met dit ontwerp beoogt de Europese partners van het N. Atlantisch pact en een aantal andere landen zodanig te wapenen dat zij in staat zijn zich zelf tegen een aanvaller te verdedigen tot de oorlogsmachine der Ver. Staten zodanig op toeren is dat zij in Europa aan het werk kan worden gezet. Het feit dat vóór de Senaat het Atlantisch pact aannam dit lichaam enige amendementen verwierp, die in hielden dat Amerika door het pact niet verplicht wordt wapenen aan Europa te leveren en dat de regering bij een uit barsting in Europa niet tot geweld zou overgaan voor het Congres daartoe toe stemming had verleend, doet verwach ten dat ook het militaire hulpprogram ma wel de goedkeuring van het Con gres zal verwerven. Al staat het nog geenszins vast dat er niet op zal wor den besnoeid. De Amerikaanse regering wil ongeveer 1 milliard dollar bestem men voor West-Europa, „een gebied welks belang voor onze veiligheid in twee wereldoorlogen is aangetoond”, al dus heet het in de toelichting. 400 mil- lioen dollar zouden voorts voor hulp aan Griekenland, Turkije, Korea, de Phi- lippijnen, Iran enz. bestemd worden. Het beste en modernste oorlogsmateriaal atoombommen uitgesloten zou wor den geleverd en als de betrokken lan den het wensen komen er Amerikaanse instructeurs mee om de legers in het ge bruik van dat materiaal op te leidfen. Natuurlijk zal de Amerikaanse regering tegenover deze verleende hulp ook eisen aan de betrokken landen stellen. Zo zouden Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg dus de landen van de Westelijke Unie gezamenlijk een le ger van anderhalf millioen man moeten hebben, dat op elk moment gereed zou moeten zijn op te treden. Er is ook een stroming in het Congres, welke wenst, dat de Europese landen van het Atlantisch pact een federatie gaan vormen, doch dit is toekomstmuziek. De republikeinse partij in het Congres heeft reeds besloten tegenover dit re geringsvoorstel een eigen plan voor deze militaire hulp in te dienen, dat het be drag voor West-Europa met ongeveer een derde vermindert en hierover ver wacht men nog een hevige strijd in het Congres. Het schijnt dus meer om de grootte van het bedrag dan om het prin cipe te gaan, want ook de meest beken de leiders der republikeinse partij zijn van oordeel dat het gevaar voor agres sie slechts kan worden bezworen door een hechte militaire samenwerking tus sen de Ver. Staten en West-Europa. In zijn boodschap heeft president Truman er geen doekjes omgewonden dat het van de zijde der Sovjet-Unie is, dat deze agressie dreigt. Hij noemde dit land de mogendheid, die weloverwogen een at mosfeer van vrees en gevaar had ge schapen. „Hoe beter de vrije landen er op voorbereid zijn een agressie te weer staan, des te minder waarschijnlijk is het, dat zij de middelen behoeven te ge bruiken, die zij voor alle zekerheid heb ben verzameld. In onze landen behoeft de politie zelden van haar wapens ge bruik te maken, doch de openbare rust zou in groot gevaar verkeren als zij niet over wapens beschikte”, aldus Tru man. Hij drong op een snelle afdoening van het wetsontwerp aan en komt het er, ongewijzigd of enigszins geamen deerd, door dan zal daarmede aan West- Europa een Amerikaanse garantie zijn verstrekt welke bijna niet hoog genoeg geschat kan worden en zal een zeer be langrijke bijdrage tot het handhaven van de vrede zijn geleverd. Zonder deze militaire hulpverlening ware het Atlan tische pact, zoals onlangs een Frans blad schreef, gelijk een hondenhok met het opschrift „gevaarlijke hond” op een boerenerf, zonder dat er voor gezorgd is dat er werkelijk een hond in dat hok zit ook. Waarschijnlijk zal nu echter de hond spoedig in dat hok zitten. Dan blij ven er echter nog de gevaren welke de Europese landen van binnen uit kun nen bedreigen. Het communisme is in Geslaagd op 27 Juli: H Dijkstra, Beet- gumermolen; *J. Dijkstra, Berlikum; *P. Dijkstra, Workum; Sj. Dijkstra, Bo- zum; B. v. d. Fems, Makkum; W. Elger- sma, Wons; E. v. d. Ende, Westermeer; D. Eijzenga, Schettens; J Faber, Ping- jum; A. Feenstra, Bolsward; G. Fol- kerts, Cornwerd; *A. Folkertsma, Wor kum; *M. Gaarman, Eolsward; R. Ger- cama, Beers; A. v. d. Graaf, Berlikum; S. de Haan, Schraard; S. de Haan, Ber likum; H. Haitsma, Makkum; Sj. Hait- sma, Workum; Sj .Halma, St. Anna Par.; E. Harkema, Scharnegoutum; H. F. v. d. Heide, Balk; J. Hiemstra, Wir- dum; U. Y Hilverda, Bolsward; Th. Hoekstra, Schraard; A. Hogeterp, Tjerkgaast; R. Hoitinga, Leeuwarden; J. Hornstra, Sneek; *Sj. S. Hijlkema, Gaastmeer; F. de Jong, Makkum; G. de Jong, St. Anna Par.; *Tr. de Jong, Koudum; *R. Joustra, Sneek; *A. Kalk man, Sloten (Fr.); Tj. Kampen, Abbe- ga; B. Kamstra, Makkum; J. Klomp maker, Leeuwarden; *S. Klijnsma, Sneek; *B. Koning, Oudebildtzijl; D. Kooistra, St. Jac. Par. Geëxamineerd werden 54 cand. Geslaagd 40. Afge wezen 14. FOLSGARE. De jongens en meisjes van de Herv. school behaalden op de sportdag te Blauwhuis met 260 pun ten onder leiding van de heer Bouma voor de vierde keer de "eerste prijs. SCHARNEGOUTUM. Gistermorgen ontdekte de heer M. Lourens op een per- ceel aardappelen de zo gevre- colo radokever. Men zij dus op zijn hoede. deze gelegenheid gehuurd. Ruim 100 dames en heren namen er aan deel. Half twee werd afgevaren van de Zwettebrug en koers gezet naar het j Sneeker meer, over Heerenzjjl, Noorder Oudeweg ging het naar Langweer, waar men zich enige tijd in het dorp op hield. Terug ging men over Langweer- der Wielen, Oudhof, langs Uitwellinger- j De heer H. Vrolijk, die zijn bemidde ling verleende bij de verkoop van een Friese 6-meter schouw naar Canada, deelt ons mede dat de zeilliefhebber in Canada niet een Canadees is maar een geboren Fries, die al jaren in Canada woont en daar een farm heeft. Overigens was het bericht juist; alleen vertelde onze zegsman nog als bijzonderheid, dat de man zijn boot over een afstand van 60 mijl per trailer naar het dichtstbij zijnde meer moet vervoeren, wanneer hij wil zeilen. Het is maar goed dat de Sneker zei lers niet zoveel drukte behoeven te ma ken om op het Sneekermeer te komen. FOLSGARE. De vrouwenver. heeft Maandag een tochtje gemaakt per auto bus. Te Franeker werd het planetarium met grote belangstelling bezichtigd. Daarna ging het naar Marssum, waar het Poptaslot werd bezocht, ook iets heel moois. In Leeuwarden werd ge geten. En toen naar de Condensfabriek waar ook veel was te zien. Vlug werd nu gereden naar Frederiksoord, waar al een Fries stond te wachten om het ge zelschap rond te leiden. Prachtig waren die tuinen. In Oranjewoud nog even naar de lachspiegel en om kwart voor tien was men weer thuis. SNEEKER NIEUWSBLAD MONDELING EXAMEN MIDDEN STANDSDIPLOMA ALG. HANDELS- KENNIS TE SNEEK. Op 26 Juli slaagden: Joh. Abbink, Sneek; S. Abma, Sneek; A. Adema, Sneek; KI. Adema, L. Vrouwenparochie; - *A. J. Atsma .Gaastmeer; *A. Bakker, Wor kum; S. Beeksma, Staveren; Joh. Beet- I sma, Sneek; C. C. v. d. Berg, Lemmer; toen de typhus hem en z’n vrouw weg- i v" d. Berg Lemmer; F. Bergstra, rukte, was hij bovenmeester in het Oosthem; K. v. Berkum, Heeg; *A. de 'dorpje Baard. Daar heeft hg de zwaar- --o--- - ste, maar ook de vruchtbaarste jaren öe Boer’ Oudega H.O.N.); Joh. de waren zeer ernstig. Beide mannen over- Rnpr Wnndsp.nd‘ P Rner Rnonlr- Ri I - - van de arbeiders H. v. d. W. en J. E., beiden I woonachtig te Dinteloord, stapten en de staat was gesteld door verschillende leden. Zo zorgden de beide Veenstra en de Boer voor broodjes; sla- kunnen worden opinieonderzoek heeft plaats ge- opleveren. Het blijkt dat de West-Duitsers weinig voor herbewapening en voor deelneming aan een of ander blok voelen. Het hevig ver zet daar door de soc. democraten tegen de ontmanteling gevoerd, de er voort woekerende anti-joodse stemming en een zich steeds verder uitbreidende onder grondse nazibeweging bewijzen mede dat de wereld van het Duitse vraagstuk nog niet af is. Evenmin als van dat van het Verre Oosten. De regering der Ver. Staten heeft zich thans met ernst gezet aan de bestudering van de kwestie der Amerikaanse politiek in dat Verre Oos ten. Een commissie van zes der knapste koppen op dit gebied zal de vraag on derzoeken hoe de betrekkingen van het Westen met een eventuele communis tische Chinese regering die al maar terrein wint moeten zijn, of de Ver. Staten de daar strijdende nationalis tische troepen moeten blijven steunen en hoe de nabuurlanden beschermd moeten worden tegen het doordringen van het communisme daar. Zelfs de jonge staat Israël heeft al moeilijkheden met dat communisme. Dezer dagen waren daar relletjes in verband met de toenemende werkloosheid. Na een korte regerings crisis is in Egypte een kabinet van de nationale eenheid gevormd. Bij het schrijven van dit overzicht was de Bel gische kabinetscrisis nog niet opgelost, de heer Eyskens (r.k.), die zowel bij de soc.dem. als liberalen een geziene fi guur is, deed moeite een driepartijen- regering te vormen. AMERIKAANSE STAF KOMT NAAR EUROPA VOOR BESPREKINGEN. De bevelhebbers van leger, vloot en luchtmacht der Ver. Staten vertrekken heden naar Europa om met de landen van het Atlantisch pact de militaire or ganisatie op basis van dat pact te be- West-Europa wel teruggedrongen doch spreken. onsterfelijk lied dichtte „De Waldsang” het „Moai sünder weargea binne Walden”. Hij was een ruimdenkend en goedmoedig mens en .'as met iedereen bevriend. Van 1852 tot aan :'ijn dood in 1862 Hoewel de beslissing over het Atlan- Iin enige der bij het Atlantisch pact aan- - 'gesloten landen heeft het nog een zeer belangrijke invloed, met name in Frank rijk en vooral ook Italië en de regerin gen dezer landen zullen er, ook in het belang van alle andere leden van het Atlantisch pact voor hebben te waken, dat de communisten zich door uitholling van binnen uit meester maken van de macht in hun land, waardoor het in de invloedssfeer der Russen zou terecht ko men. Nu de wittebroodsweken van het eerste jaar der Marshall-hulp voorbij zijn en de economische moeilijkheden ook in West-Europa stellig zullen toe nemen, is het te verwachten dat de com munisten hun best zullen doen daarvan gebruik te maken om hun positie te her stellen. De oud-chef der Tsjecho-Slo- waakse kanselarij, Smutny, die zijn land ontvlucht is heeft in mededelingen aan de pers er nog eens op gewezen hoe het in zijn land gegaan is, waar Benesj de tragische vergissing beging te geloven dat een vreedzame samenwerking tus sen communisme en democratie moge lijk was, met het gevolg dat de in de regering opgenomen communisten hun positie misbruikten om het leger van de meeste gezagsgetrouwe officieren te zui veren, zodat dit gezag geen macht meer ter beschikking stond om de staats greep, die de communisten in 1948 uit voerden te weerstaan. Het gevolg is ge weest dat het in dat land niet alleen met de politieke maar ook met de geeste lijke vrijheid gedaan is. Dit laatste tekent zich thans vooral af in de strijd tegen de katholieke kerk, die haar priesters echter heeft bevolen een vast beraden houding tegen elke druk van re geringszijde aan te nemen en liever ge vangenschap te verkiezen boven toe geven. Het feit dat slechts een enkele van de duizenden priesters de z.g. „ka- bij de nieuwe tijd passende werkzaam heden. Vorig jaar k.vam, na eendrachtig werk, een speeltuin tot stand, welke er bewijst dat Moskou en zijn satellieten in Tsjecho-Slowakije moeite zullen hebben het volk de nek te doen buigen, en als er eens een internationale crisis zou uit barsten, de communisten op het uitbre ken van actief verzet in deze satelliet staat zullen moeten rekenen. Ook de nabuurstaat Zuid-Slavië doet weer van i zich spreken. De Russen beschuldigen er "ml-’rX I KennlS “ICI1U5r, nu Tito van geheime afspraken met En- WÜle Van V’ d’ Werf Werd V°°r d- Meulen" Het was ook daar dat h" Zljn geland te hebben gemaakt. Tito zowel als Londen ontkennen dat, maar het ligt wel in het wezen van het huidige diplo- I matieke spel tussen Oost en West, dat J nu Moskou Zuid-Slavië verstoot het i Westen het tot zich tracht te trekken, ook al is de Zuid-Slavische communis tische dictator geen haar beter dan wel ke dictator ook. Intussen heet het dat de militaire druk van Rusland aan de Zuid-Slavische grenzen steeds toeneemt. Is Zuid-Slavië’s positie in de Europese verhoudingen onzeker, zo blijft het ook nog met Spanje. De Portugese premier Salazar heeft er nog pas voor gepleit ook Spanje in het Noord-Atlantisch pact op te nemen, daar de practische waarde i van Portugal’s deelneming daar van af hangt, rma.w. Salazar wijst op de stra tegische betekenis van Spanje. Voor wie verwacht mocht hebben dat ook West- Duitsland spoedig in een West-Europees verdedigingsblok zou opgenomen, moet een dat daar dezer dagen had een teleurstelling Bij brand nr. 3000 opbellen. Sinds Maandagmiddag is de nieuwe brandmelding alhier welke in het politie bureau is’ geplaatst in werking. Deze in stallatie, welke geheel electrisch werkt, is een van de nieuwste op dit gebied. De alarmering geldt zowel voor Sneek als Wymbritseradeel, althans wanneer de grote spuit daarheen gedirigeerd dient te worden. Op een groot bord zjjn verschillende toetsen aangebracht waar mede bepaalde groepen spuitgasten op geroepen kunnen worden. Bij brand krijgt het politiebureau hiervan kennis. De dienstdoende politieman ka dan aan de hand van een opgemaakt schema zien welke groepen de brandweer is ver deeld in 2 groepen gealarmeerd die nen te worden. Dit geschiedt door eer bepaalde knop om te draaien, waardoor dan de alarmschellen bij een bepaald aantal 12 spuitgasten in werking komen. Maandelijks worden de groepen verwisseld. Bij grote brand kunnen alle brandweerlieden opgeroepen worden. Bg weigering of ontbreken van stroom, kan op het politiebureau zelf stroom opge wekt worden, zodat bg deze nieuwe in stallatie het steeds mogelijk is de alarmbellen in werking te stellen. Van het grootste belang is dat men bij brand ogenblikkelijk de politie, tele foonnummer 3000 belt. Deze roept op haar beurt de brandweer dan direct op. Dinsdagmiddag hield de buurtvereni ging Noord-Oosthoek 'en boottocht met haar leden van 50 jaar en ouder. Deze vereniging, na de oorlog opgericht, hield zich, evenals al dergelijke na-oorlogse verenigingen, in hoofdzaak bezig met het organiseren van feestelijkheden, de kinderen en rijpere jeugd profiteerden daarvan vooral. De behoefte aan deze zg. volksfeesten is langzamerhand ver minderd en nu gaan de besturen meer en meer zoeken naar nutttige en beter tholieke actie” van de regering steunt, op deelneming waaraan het Vaticaan de straf van excommunicatie heeft gesteld, mag zijn, en het in standhouder van dit object vraagt het grootste deel van de financiële draagkracht der i Ondanks dit feit, wordt in de winter eei;-■ liefde. Hij was ook de man r” de stoot gaf tot de oprichting van het Frysk Selskip, het Selskip fan 1844. Toen hij in 1846 in Bergum benoemd werd tot schoolmeester, kwam hij in Wat is dat toch voor een eigenaardige uitgegeven door zijn zoon Onno Sytstra trek in ons Friezen, dat we, eenmaal en in elke bibliotheek voorhanden, zijn warm gelopen voor een ideaal, daar Regine zangen maar eens lezen, dan voor durven en willen vechten, zolang als we leven? En enkelen, ik mag wel zeggen uitverkorenen, stellen hun ge hele kunnen in dienst van dat ideaal zo, dat we telkens vanneer we hun geschie denis lezen, met eerbied worden vervuld en ons zelf kapittelen omdat we niet méér doen Eén van dezulken is de man naar wie deze straat werd genoemd Harmen Sytstra. Hg werd geboren in het jaar 1817 te Midlum en kwam als wees bg zijn grootouders. Toen hij, eerst als bakkersjongen, la ter als boekhouder bij een smid veearts te Sexbierum de nood leerde kennen, vuurde hem dit nog meer aan tot leren. De jongen had een geweldige dorst naar kennis, maar waar anderen in gelijke omstandigheden niet alles in zich op namen, wist Harmen met een aangebo ren intelligentie hetgeen hij leerde syste matisch te verwerken. Zo kwam het dat hij niet alleen vreemde talen maar ook Ja wereldgeschiedenis beheerste en vereniging. I vooral de oud-Friese geschiedenis had .saMiL -j--j- mee verenigings-avond gehouden met toneel en zang, welke zeer op prijs wordt ge steld. En nu meende het bestuur iets te moeten doen voor de oudere leden en de J keus viel op een boottocht. De „Wetter- kennis met de dichter Jsjibbe Geerts v. t j XTCTs nog een ouderwetse stoelendans werd gespeeld De tractaties waren zeer over- deed meer, hij was vloedig, waartoe het bestuur mede in dorpsgemeenschap, hg een koor van dienstmeisjes, hij leerde j bakkers rekenen en talen aan de boereknechten, hij gaf onderricht in de Engelse taal aan diegenen die naar Amerika emi- een man met danigheden die niet te evenaren En toch, ver en ver boven dit alles uit stekend was hij een dichter, een ziener! Hij zag zijn land als niemand voor .en velen na hem het nooit hr d den kunnen zien! Hij leefde en werkte ro op het oog als een eenvoudige schoolmeester, maar in z’n haft brandde de liefde voor Fries land. Veel heeft hij geschreven als schoolmeester, als verteller, vlot en kleurig. Maar enkele van zijn gedichten zgn geworden tot monumenten van schoonheid voor hen wie liefde voor e- t- a- te 5- it n 1- n ;r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1