Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST GROTE DEELNAME aan de Sneek-week Skütsjesilen op het Sneeker meer Nederlandse Boerenzoons in de Verenigde Staten Sneker Straatnamen 4e JAARGANG No 61 DINSDAG 9 AUGUSTUS 1949 i 76 L KIEZEBRINK 372 Kinderlijkje drijvende gevonden Alg. Vergadering N.C.G.O.V. Kindermatinee in Amicitia Carlton Main Frickley Colliery Band Reddingbootactie-Sneek Gevonden voorwerpen Wijmbritseradeel Zeepost naar Oost en West r— Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Benoeming Kerkmeester KLEINZAND 7 -Te lef. 2872 Adresboek voor Sneek en omgeving 1949 Insulinde-tentoonstelling in het Scheepvaartmuseum Rijst en koffie blijven op de bon Bijzondere reclame voor de Sneek-week Vergeet hen niet Het aantal inschrijvingen heeft de 300 al ruim overschreden warden; Ali, F. Jansma, Grouw; Dirk Tom, B. de Haan, Sneek; Butterfly, H. v. d. Veen, Joure; Wido, S. Leen, Grouw. B.M.-klasse. Redacteur: ma Drente lijk zou kunnen stellen. voor U. Zwaga, Dat was een vrolijke middag 5 Aug. voor de kinderen. Circa 400 kinderen kwamen verheugd en met verlangende ogen naar het door de heer Miedema gratis beschikbaar gestelde Amicltia- theater. En een geroezemoes daar en een ongeduld. Maar eindelijk daar gin gen de lichten uit. Hoera.' Eerst werd er Nederlands nieuws vertoond. Waterpolo en zo. Toen een tekenfilm, allemaal nieu we uitvindingen. Wat is daar om ge lachen! Auto’s werden boten huizen werden schepen en ga zo maar door. En toen kwam het hoofdnummer: Watt en Halfwatt in de goede oude tijd. Een fiïm om je tranen te lachen. Stel je voor de lange magere en de dikke korte in oude klederdracht. Opgetogen over wat ze gezien en gehoord hadden trokken de kinderen juichend en zingend naar huis! En ons Comité vaart er wel bij! De gehele opbrengst is voor de Insulinde- motoreru HEEG. Benoemd tot eerste kaasma ker aan de Coöp. Zuivelfabriek te Assen, de heer Jan A. de Jong, thans 2e Kaas maker alhier. Vraagt reddingsboeitjes! Volgende Zaterdag nieuwe prijzen! De slag is gevallen. De eerste prij zen zijn uitgelootHebt U ze ge zien, de prijzen Bij Bervoets A.s. Zaterdagmiddag weer twee andere prijzen. Reddingsboei 251: wollen deken. Reddingsboei 13472: reuzedoos bonbons. 9. 10. Weber Opladen Bizet opgaven voor Lachner Beethoven F. Kools Gretry Naar Indonesië vertrekt op 17 Aug. a.s. het s.s. „Zuiderkruis”. Met 'dit schip k n post worden meegezonden, mits deze uiterlijk 14 Aug. op de bus is gedaan. Naar Suriname vertrekt op 19 Aug. het m.s. „Bonaire”. Uiterlijk posten 16 Aug. Eind Maart jl. is een gezelschap van ruim 30 jonge Nederlandse boe ren onder leiding van de Rijksland- bouwconsulent ir. C. W. C. van Bee- kom voor de duur van ongeveer een half jaar naar de Ver. Staten van Noord-Amerika vertrokken teneinde daar op verschillende bedrijven studie te maken van de Amerikaanse land bouwmethoden. Hier ziet men één van het gezelschap nl. Pieter Wiarda uit Rauwerd, op de boerderij van de heer W. H. Mark in de staat New York. De heer Mark heeft twee boerderijen in eigendom met in totaal ca. 80 ha l SNEEKER NIEUWSBLAD Door Z.E. Johannes Kardinaal de Jong Is benoemd tot kerkmeester der Sneker parochie de heer H. F. de Grijs. Hier 1. Wagner C. v. V. Schubert fijn •en ia- iak jer. half per Redactie-adres 4. 5. 6. eur, van >ho- cht, fcer- ard oor ge- hij der 6. T. 8. 2. 3. 4. 5. te le st n 1- m F e 1 1 nummerbord van een vierwielig motorrijtuig gekenmerkt B 28747 en een vulpotlood. Terug te bekomen bij Post-C. der Rijkspolitie te Oudega (W.)1 portemonnaie met inhoud, A. Kuiper, Woudsend 101; 1 beurs met inhoud, Post-C. der Rijkspolitie te Woudsend. Het uitgeversbedrijf „Gooiland” te Hilversum heeft een nieuw adresboek voor Sneek en omgeving het licht doen zien. Het was tijd ook dat er een nieuw kwam. Het bestaande was wel zeer verouderd. Dit nieuwe is gedrukt bij Drukkerij Menno te Sneek en keu rig verzorgd. Het bevat een alfabeti sche lijst van de inwoners van Sneek, Ijlst en Sloten en een beroepenregis ter van de adverteerders. Vooraf gaat nog een vermelding van diverse ge meentelijke instellingen enz. Als we ons een opmerking mogen veroorloven is het deze dat de namen van vrouwen die weduwe zijn, vermeld zijn onder de eigen en niet onder de naam van de overleden echtgenoot, o.i. ware het beter geweest, ze onder de naam van de laatste op te nemen. Wist U dat we in Sneek 130 „de Jongs” hadden en 128 „de Vriezen”? Rijst en koffie blijven op de bon. De regering heeft opheffing van de rantsoenering overwogen, maar de deviezenpositie blijkt hiertoe onvol doende mogelijkheden te bieden. In het kader van de Insulinde-actie is in het Fries Scheepvaart Museum te Sneek, Kleinzand 12, een expositie in gericht over het werk van de Redding- maatschappij. Men vindt er modelllen van een roei- reddingsboot, van 2 motorreddingsboten en tenslotte een groot model van de In- sulinde in een water-reservoir, waarin het duikel- en opricht-systeem van deze reddingsboot wordt gedemonstreerd. Verder 'n sleepzak, reddingsboeien, portretten van verschillende bekende redders en foto’s en tekeningen van bij zondere reddingen. Het geheel is een gang naar het Scheepvaart Museum zeker waard. En, bezoekersvergeet dan de busjes niet, die de expositie completeren. Want U weet: het gaat om nieuwe motoren voor de Insulinde van Mees Toxopeus, en vele kleintjes maken één grote! voor de zesde door de Commissie, terwijl de vaarboom voor de eerste starter be schikbaar was gesteld door de fa. Lolke v. d. Werf. Al deze prijzen werden door de voorzitter van de Commissie, de heer M. v. d. Werf, met hartelijke woorden aan de schippers uitgereikt, nadat hij eerst de grote erkentelijkheid van de Commissie jegens de Commissaris der Koningin voor diens bezoek had uitge sproken en dank had gebracht aan allen die het organiseren van deze wedstrij den mogelijk maakten, aan de leden van de commissie die daarvoor hun beste krachten inzetten, in ’t bijzonder de he ren S. Kuipers en J. Zwart, en aan de heer S. J. Olij, zonder wiens grote des- land, waarop dit jaar onder meer werden verbouwd: haver (12 ha), aardappelen (7 ha), tarwe (2^2 ha), maïs (6 ha) en ca. 30 ha grasland. De veestapel bestaat uit ca. 40 koeien. De heer Mark is voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Boeren bond. Pieter heeft op deze farm aard appelen gepoot, met de tractor de mestspreider getrokken en omheinin gen gerepareerd. Onlangs veranderde hij van boerderij en nu werkt hij bij de heer Schaafsma, Pennington, New- Yersey. GEVANGENENKOOR 10 Aug. n.m. 7.30 uur! Gebouw Chr. Belangen 140 nannen Prjjzen 75 cent per plaats Zien kunt U ze natuurlijk niet, maar ze zingen zo en onze om lijsting is zo, dat U geboeid en ontroerd zult luisteren Kenners noemen hen het beste koor van West-Europa. is het programma: Hymne an die Musik De Vesper Goldene Nacht Le Rossignol Pelgrims’? .or Tannhauser Jubilate Litanei Jagerskoor Freischütz Moederzegen Agnus Dei Gymnasten die zich 17 Augustus U wordt ook ver wacht 10 Aug. in Chr. Belangen Verenigingswedstrijden Valkenklasse. Hieraan nemen deel 7 teams van 2 schepen, nl. 2 van de K.Z.V. „Sneek”, 2 van de K.Z.V. De Kaag, 1 van de S.Z.C., 1 van de Rotterd. Zeilvereniging en 1 van de W.V. Aalsmeer. dacht op dit grote zeilfestijn vestigt. Dit jaar zullen de Vereniging van Sne ker Zakenlieden, V.V.V., de Kon. Zeil- ver. „Sneek” en de S.Z.C. een nieuw propagandamiddel gebruiken om overal in de provincie, en waarschijnlijk ook in Groningen en Drente reclame voor de Sneek-Week te maken, nl. de Mobetone (Mobiele beeld-toon-reclame) welke mo derne rijdende reclame voor de eerste maal in Friesland wordt toegepast. In de grijs-geschilderde auto, die aan beide kanten zes etalageruimten bevat, waarin verschillende zakenlieden uit onze stad hun producten hebben uitge stald, bevinden zich aan weerskanten ook een tekenvak (in het midden) met links en rechts daarvan een strook die voor roulerende reclameteksten benut worden. Bovendien is de auto voorzien van een luidsprekerimtallatie waarmee muziek wordt gemaakt en de gesproken reclame wordt gevoerd. Het is natuur lijk de bedoeling om met tekeningen, die in 35 minuten gereed zijn, de aandacht van de toeschouwers te trekken, maar in dezelfde tijd verschijnen ook regelma tig de reclames (elke tekst om de 5 minuten 10 seconden) op de reclamevak ken of wordt mondeling reclame voor een bepaalde zaak gemaakt. Deze week maakt de Mobetone een tocht door de provincie om zowel mon deling als met behulp van opwekkingen in de reclamevakken propaganda voor de Sneek-Week te maken. Gedurende de Sneek-Week werkt zij van half twee tot zes en van zeven tot half twaalf voor de zakenlieden in de stad, en 19 en 20 Augustus nog in de naaste omgeving. Zaterdagavond werd op de Markt straat een demonstratie gegeven voor de besturen van de genoemde verenigingen en de Pers, en reeds direct trok de hel verlichte wagen, die vooraf een rit door de stad maakte, heel veel belangstelling. Verwacht mag dan ook worden dat deze moderne reclame, die geheel door de Zakenlieden betaald wordt, aan het ge stelde doel zal beantwoorden. Tweede Dag. Zaterdagmidag kwamen de zelfde zes schepen aan de start. De belangstelling was nu nog aanmerke'ijk groter dan Vrijdag en bovendien zorgde het Stede lijk Muziekcorps met opgewekte muziek voor de fleurige noot bij dit zeilfeest dat een Hardzeildag in het klein leek. De wind kwam weer uit dezelfde richting, zuid-zuid-west, en was vrijwel van gelij ke sterkte als de eerste middag. Met de start overtroffen de schippers hun reeds zo fraaie prestatie van Vrijdag. Zelf konden we daarvan helaas niet genieten omdat de boot, waarop de Pers was ge zeten, te laat aan het startterrein arri veerde, maar van de toeschouwers die in dat opzicht gelukkiger waren dan wij, hoorden we niet anders dan uitbundige lof over het vertrek dat volgens allen buitengewoon fraai was, waarbij Ulbe Zwaga nog uitblonk, zodat deze de start- prijs kreeg, bestaande uit een cocos-zeil- schoot van 32 vadem, aangeboden door de fa. S. Kuipers alhier. Salverda nam echter reeds voor de eerste boei in Gossepalen de leiding, en heeft die ook gedurende de gehele sd- strijl behouden. Wel werd hij in de eer ste route vrij ernstig door Zwaga be dreigd, maar die /oer op de baan naar de Heerenzijl zeker enige honderden me ters te ver door, waardoor Salverda, die veel eerder door ae wind ging, zijn voor sprong definitief veilig stelde. Mink zat Zwaga bjj het ingaan van de tweede route dicht achter het roer, maar slaag de er toch niet in de groene „Twee Ge broeders” te passeren, zodat hij steeds tweede achter Zwaga bleef. Reeds in de eerste route verdween Pietersma we gens een bakboord-stuurboord-kwestie met een tegenstander uit de strijd, die zodoende door vijf deelnemers werd voortgezet, waarvan Meter en Tjerkstra een spannend duel leverden om de vier de plaats. Dit werd het hevigst toen bij het ingaan van de derde route de wind een heel eind was uitgegaan en het uit een bui even veel harder ging waaien, waarin de schepen, flink hangend, met schuim voor de boeg door het water sne den. Even voor de starttoren slaagde Meter er in Tjerkstra over de zeilen heen te lopen, waarna hij snel op deze uitliep, maar na de boei in Gossepalen waar de schepen ditmaal met het zeil in de hijs om heen gijpten omdat het anders te veel op de masten aankwam slaagde Tjerkstra er met ruim half wind spoedig in om zijn oude positie te heroveren, en toen kwam er in de volg orde geen verandering meer. De uitslag was dus le prijs C. Salverda, Staveren. 2e prijs U. Zwaga, Langweer. 3e prijs B. Mink, Eernewoude. 4e prijs B. Tjerkstra, Heidenschap. 5e prijs L. Meter, Leeuwarden. 6e prijs W. Pietersma, Drachten. Op verzoek van de schippers werd de De N.C.G.O.V. houdt hier ter stede op Woensdag en Donderdag 24 en 25 Augustus haar algemene ledenverga dering onder voorzitterschap van prof. dr. A. H. Edelkoort. Op Dins dagavond 23 Aug. wordt er een be- groetingssamenkomst in het Geb. voor Chr. Belangen gehouden, met muziek, zang en declamatie. Op 24 Aug. ’s avonds 8 uur is er een wij- dingssamenkomst in de Grote Kerk met als sprekers prof. dr. A. H. Edel koort en ds. J. Broertjes, Bapt. pred. te Sneek. Voor en na de dienst is er een orgelbespeling door ds. Groene- woud van Groningen. Die dag ’s nam. 12.30 uur hoopt het gemeentebestuur de deelnemers aan de algem. vergade ring officieel op het stadhuis te ont vangen. Na een gezamenlijke maaltijd in Onder de Linden zal die Woensdag te 14.30 uur een boottpcht over het Sneeker Meer worden gehouden, ter wijl de afd. Sneek van de N.C.G.O.V. de deelnemers aan de alg. vergade ring op Donderdag na afloop van deze bijeenkomst een broodmaaltijd aan biedt. Op de algemene vergadering zelf, welke in het Geb. v. Chr. Belan gen wordt gehouden komen naast de gebruikelijke agendapunten, diverse voorstellen van hoofdbestuur en af delingen aan de orde en referaten van ds. H. G. Groenewoud te Groningen en de heer J. J. Smit, hoofdbestuurs lid, resp. over de onderwerpen: „Kerk en Drankbestrijding” en „Werk aan de winkel”. De Sneker burgerij wordt in ’t bij zonder attent gemaakt op de wijdings- dienst op Woensdag waar sprekers en orgelbespeling stellig de aandacht van allen verdienen. aangeboden 240.geldprijzen, gelijke lijk over hen verdeeld, zodat elke deel nemer 40.ontving, plus twee bussen verf, voor de eerste vijf aangeboden door de fa. Gebr. Tjallema, voor de laatste door Tjallema’s Winkel. Bovendien ont ving Salverda’s tuurman Klaas v. d. Meulen de medaille vai V.V.V. en mag Zwaga zijn schip eenmaal gratis werven, het schoonmaken en tweemaal teren van het scheepsvlak inoegrepen, op de scheepswerf „De Tijdgeest” van de Fa. B. Fikkers alhier, die met deze extra prijs ook heel royaal voor de dag kwam. De wisselprijs, bestaande uit een vol ledig nieuw tuig, werd voor de eerste maal gewonnen door Salverda, die beide dagen eerste was en daarmee 1.8 punten kreeg. Hem zal als bewijs hiervan een diploma worden uitgereikt. Tweede in het eindklassement was Zwaga met 5, derde Tjerkstra, met 6, vierde Mink met 7, vijfde en zesde Meter en Pietersma, elk met 11 punten. Voor Salverda schijnt het Sneeker- •meer wel een buitengewoon gunstig jachtterrein te zijn, want in de laatste vier jaar won hij hier steeds de eerste prijs, dus achtmaal in totaal, en verleden jaar kreeg hij het kostbare zilveren skütsje, dat hij driemaal achter elkaar won, definitief in z(jn bezit. De MOBETONE rjjdt door de provincie. De Sneek-Week heeft in ons land en ook over de grenzen al grote bekend heid gekregen, maar toch moet steeds naar nieuwe reclame-mogelijkheden worden omgezien om d.ze belangstelling levendig te houden en nog meer uit te breiden. Niet alleen de zeilwedstrijden zelve eisen dat, maar ook de belangen van Sneek als centrum van watersport en watertourisme worden daarmee in belangrijke mate gediend. Hoe groter de deelname en het bezoek aan de wedstrij den, des te groter is ook. het bezoek aan Sneek en aan de winkels van de Sneker Zakenlieden. Deze laatsten verlenen daarom de laatste jaren steeds meer steun aan het werk van de beide zeilverenigingen, die bovendien ook veel medewerking onder vinden van V.V.V. dat regelmatig me dailles voor de groepswedstrijden be schikbaar stelt en ook in zijn propa- Met interesse en waardering zijn door mij in de afgelopen we ken de in uw blad verschenen ar tikelenreeks, betreffende de Sne ker Straatnamen gelezen. Klin kende namen, zoals van een Gys- bert Japix, Waling Dijkstra, Eel- tjé Halbertsma enz., enz., zijn be- landeld; mensen die zich voor on ze Friese geschiedenis of zo men wil voor onze Friese Historie op literair terrein, onsterflijk hebben gemaakt. Inderdaad! Maarwordt er op ’t ogen blik, nu nieuwe straten zijn of worden aangelegd, hier in Sneek niet iets vergeten? Weet het lichaam dat er over heeft te beslissen hoe of onze nieuwe straten zullen worden ge noemd, wel dat er gedurende de jaren 19401945, in Sneek helden hebben geleefd en zijn gevallen? Mensen, héél eenvoudige mensen, die onnoemlijk veel voor de Sne ker bevolking hebben gedaan, ja, die hun bloed, hun jonge leven daarvoor doelbewust hebben ge geven? Sneek kan er trots op zijn dat juist in haar midden in die jaren de Pioniers der Friese legaliteit geleefd en gewerkt hebben, men denke bijv, aan een Willem Santema (na de bevrij- ding door H. M. de Koningin posthuum onderscheiden met het Verzetskruis), gefusilleerd in Vught, men denke aan de Levers (vader en 2 zoons uit één gezin) gevallen in de strijd tegen de vij and; men denke aan onze grote vriend Jacobus Boomsma (Karei) Districtshoofd van de L.O., in Sneek gevallen; aan de sympa thieke figuur van een Koos Gaas tra, gevallen tijdens een opdracht. Mogen deze regels er dan toe bijdragen, dat Sneek de groot- s t e n van haar burgers niet ver geet. Ik denk bijv, in dit verband aan meerdere Friese gemeenten, bijv. Koudum (H.O.N.), die hun gevallen verzetsstrijders in straat namen blijvend eren. Sneek. J. H. DE VRIES. „Omke”. Bruiser, R. A. v. d. Sluis; D. Oppenhuizen, allen te WOUDSEND. Onze plaatsgenote mej. P. van Gosliga slaagde te Am sterdam voor acte Nuttige handwer ken K. Zoals reeds eerder is aangekondigd, zal bovengenoemd beroemd Engels Fan farecorps hier op initiatief van Vreem delingenverkeer Vrijdag 12 Augustus optreden. Dat dit Fanfarecorps een der beste van Engeland is blijkt uit de on derscheidingen welke het in de loop der tijden verwierf. In 1922 al een kampioen schap te Manchester, in 1947 het kam pioenschap te Leicester, en in 1949 al weer datzelfde kampioenschap van En geland aldaar; in 1948 een onderschei ding te Sheffield omdat het in de con certen op weekdagen in Sheffieldpark gegeven, de beste prestatie leverde enz. enz. Het was een der zes corpsen die ganda-geschriften steeds weer de aan- I optraden in de B.B.C.uitzending - I Amerika en Noord-Afrika onder de ti tel: „Beroemde Engelse Fanfarecorp sen”. De meest bekende critici in Enge land als Dr. Dennis Wright, A. Bennett, Gersham Collinson prijzen als om strijd de techniek en de stijl van het corps en het volkomen evenwichtig spel. Gedurende de oorlog was deze band een der corpsen waarvan de uitvoering geregeld naar alle windstreken werd uitgezonden. Met elkaar won dit corps prijzen ter totale waarde van meer dan 20.000. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Go. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Vrijdagmiddag, omstreeks kwart voor 4 is in het vaarwater de Broere- sloot te Oppenhuizen het lijkje van een pasgeboren kind van het manne lijk geslacht gevonden. Het was ge borgen in een jutezak en vermoedelijk heeft het niet langer dan 1 a 2 dagen in het water gelegen. De groepscommandant van de Rijkspolitie te Sneek verzoekt bekend te worden gemaakt met de herkomst van het lijkje en al degenen die in lichtingen kunnen verschaffen dit aan hem te willen mededelen. Zijn tele foonnummer is K 51502060, bij geen gehoor 2881. Het aantal inschrijvingen heeft de 300 al ruim overschreden. De deelname aan de Sneek-Week is weer buitengewoon groot. Zaterdag avond waren reeds 320 inschrijvingen binnengekomen, maar de ondervinding heeft geleerd dat er altijd nog heel wat nakomers zijn, zodat het aantal nog wel groter zal worden. De inschrijvingen zijn rer de ver schillende klassen als volgt verdeeld Regenboogklasse 20, 30 m2. klasse 9, 22 m2. klasse 15, Pampusklasse 17, Val ken 22, 16 m2. klasse A 26, 16 m2. B 38, Schouwen 6, Sharpies 5, B.M. klasse 15 (w.o. 1 uit Zwitserland), Vrijheldsklasse 6, Olympiajollen 17, 12-voets jollen 22, Larken 9. Vrijwel alle klassen bevatten vele Hollandse deelnemers, de Regen- boogkasse bijv. 7, de Pampusklasse 7, de Valken 12, terwijl ook in de 16 m2. klassen, vele Hollanders hebben inge schreven, welk aantal nog veel groter is in de Olympiajollen en de 12 v. jollen, die vrijwel uitsluitend uit Hollanders bestaan. Voor de Eenmans-wedstrijden voor de heren hebben ingeschreven in de Regen bogen 15, 30 m2. klasse 5, 22 m2. klasse 9, Pampusklasse 12, Valken 10, en voor de dames Regenbogen 14, Pampusklas se 8, Valken 9, 16 m2. klasse 5 en 12 v. jollen 3. Deze beide wedstrijden worden gehouden op Dinsdag, onder directie van de K.Z.V. „Sneek”. De Groeps- en Teamwedstrijden. Voor de groepswedstrijden op Zondag en Maandag onder leiding van de S.Z.C. zijn de volgende groepen samengesteld 16 m2. klasse. Holland Annie III, N. Both, Gouda Luckie Dip, J. J. Meester, Amsterdam; Ducdalf, G. R. Kreulen, Den Haag; Mar- jolijn, J. C. v. Tienhoven, Reeuwijk; Dwarskop, Joh. v. Diemen, Amsterdam. Groningen: Whirlwind, R. Helder; Fa- vonius, Jaap Helder; Fenris, Jopie Hel der; Stella Maris, M. W. Visser; Noord ster, W. Visser Gzn., allen te Paters- wolde. Overijsel Wera Goudia, J. H. F. Ree- sink, Enschedé; Somero, J. Koopmans, Enschedé; Skries, L. Singer, Zwolle; Tammo, K. H. Lukkien, Zwolle; Aeolus, W. van Loo, Zwolle. Friesland Betty, S. v. d. Steeg, Leeu- Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. 1. Drijfhout, Sneek. Friesland Narwal II, A. Visser, Hee- renveen; Wetterhoas, A. Wester, Grouw. Overijsel: Meteoor II, D. Resink, Zut- fen; Geja II, F. Resink, Enschedé. Groningen:Fuut, R. Doornbos, Sap- pemeer; Alk, T. Bouwman, Groningen. Hirondelle, J. G. Alsema, Zuidlaren; Windekind, E. Rumpff, Gro ningen. Holland: Antikoka, J. H. de Wilde, Gouda; Daisy, B. Verhagen, Rotterdam. Teamwedstrijden Regenboogklasse. Voor de Holland-Friesland-wedstrijden op Woensdag en Donderdag in de Re genboogklasse komen de volgende teams in de strijd: Holland Eelco, W. Bergsma, Voor burg; Beneventum, J. Hofland, Rotter dam; Annemarie, L. de Wit, Zaandam; De Steur, L. v. d. Steur, Heemstede; Horne, F. A. D. Theunissen, Leiden. Friesland: Dolfijn, K. Vrolijk; Jan van Gent, Dr. J. W. v. d. Zijpp; Algri, J. Al- berda; De Henderica, Sneek. De Sneker Commissie voor het Sküt-w- i en voor elke deelnemer boven- sjesilen is beslist onder een goed ge- I dien twee bussen lak, voor de eerste vijf sternte geboren, want na een week van aangeboden door de fa. W. Borneman, regen en harde wind, die wedstrijden in Eernewoude en Lemmer deden misluk ken, klaarde de lucht Donderdagmiddag op, kwam de stormachtige wind tot be daren en stak de zon haar vriendelijk gezicht weer door het wolkendek, dat haar zo lang verborgen had gehouden. Dat leek dus maar goed voor de wed strijden van vrachtschepen die Vrijdag en Zaterdag op het Sneekermeer gehou den werden, en het kwam ook in orde, want beide dagen was het prachtig zeil- weer, wat het verblijf op en aan ons kostelijke meer tot een groot genoegen maakte. Béide dagen was de belangstel ling dan ook zeer groot en leverden zo wel het Kolmeersland, waarvan de meeroever dicht met schepen bezet was, kundigheid de commissie het ook moei- als de met witte zeilen rijk gestoffeerde watervlakte een feestelijke aanblik op. De motorboten lieten zich evenmin onbetuigd, en zelfs genoot de Commissie Vrijdagmiddag de hoge eer de Commis saris der Koningin, die zich aan boord van een dezer boten bevond, enige ogen blikken in haar midden op de starttoren te mogen ontvangen, waarbij de heer Linthorst Homan belangstellend naar een en ander informeerde en zijn beste wensen voor het slagen van de wedstrij den (die hij die middag vanaf zijn mo torboot volgde) uitsprak. De wedstrijden van Vrijdag. In een optimistische bui liet de com missie vier routevlagjes op de toren hij sen, maar het bleek al redelijk gauw dat er weinig wind was om vier routes te laten zeilen, zodat dit aantal eerst tot drie en later, toen de z.z.w. wind nog iets minder werd, zelfs tot twee werd ingekort. Er was wat te weinig wind, een voordeel voor Salverda, wiens der- tig-tonner het met licht weer het beste doet, maar een handicap voor de grote schuit van de nieuwe kampioen Ulbe Zwaga, wiens vlakke tuig meer op har de wind is ingesteld. De start van de zes skütsjes was zeer fraai. Ze vertrokken precies op het schot en zó scherp, dat het de commissie moeite kostte te bepalen wie het eerst over de startlijn ging. Dit bleek echter de „Ale” te zijn, waarvoor haar eigenaar Wouter Pietersma de startprijs kreeg. Meter maakte de gunstigste start, maar hij wist hiervan niet te profiteren, want b;j de eerste boei in Gossepalen was hij al vierde achter Zwaga, Salverda en Tjerkstra. Zwaga zat er hier dus al mooi bij ofschoon hij bij de start minder for tuinlijk was en als laatste was vertrok ken. Toen ze de starttoren, met de grote fokken te loevert, passeerden, hadden Tjerkstra en Salverda met een flinke voorsprong de leiding, gevolgd door Me ter, die even daarvoor Zwaga over de zeilen was heengelopen, Zwaga, Mink en Pietersma. Tjerkstra kon zich niet aan de kop handhaven en moest deze plaats al spoedig aan Salverda afstaan, die daarna steeds meer uitliep en met vijf minuten voorsprong op Tjerkstra won, die met dezelfde afstand Zwaga achter zich liet. Mink bezette doorlopend de tweede plaats, maar Meter zakte steeds verder af en werd in de laatste route ook nog door Pietersma gepasseerd, zo dat hij achter deze de rij sloot. De uitslag was dus 1. „Twee Gebroeders”, C. Salverda, Staveren, st. K. v. d. Meulen. 2. „Twee Gebroeders”, B. Tjerkstra, Heidenschap. 3. „Twee Gebroeders”, Langweer. „Nijverheid” B. Mink, Eernewoude. „Ale”, W. Pietersma, Drachten. „Noord-Fries”, L. Meter, Leeu warden. De prijzen bestonden uit luxe voor-1 ■e- •t- a-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1