Waarom deze straatnaam? ©e WEEK SNEEK Ziueiuew 1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ik I P.T.T. I g h H 4e JAARGANG No 62 VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1949 I 76 L KIEZEBRINK Redacteur 372 Binnenbrand VAN ZON EN WATtR i Zevende Jeugdluchtvaartkamp Gevangenenkoor zingt voor de Sneker Reddingboot-actie Tentoonstelling van Friese Schilderkunst KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Aardig initiatief Gewetensgeld Ontspanningsavonden Naar het Startterrein Paardensport „KRÊFTICH WAAIT DE BOLLE WYN” -:.T Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD wl 1 VRIJDAGS. ma E3 ■e- n I I I Het was een goede gedachte van het comité Sneek om deze zangavond per draad niet op de openbare weg maar in een gebouw te doen plaats hebben, want wat dit koor geeft is voortreffelijk. Natuurlijk zijn er bij dit soort uitvoeringen de kleine storin gen welke het geheel ontsieren, maar de weergave was zéér goed. Het was soms ontroerend, mooi vooral Jubi late, Agnus Dei en niet te vergeten Moederzegen dat gebisseerd werd. Het was zoals de heer Brouwer in zijn slotwoord opmerkte, iets waar men niet over kan spreken, men kan er alleen diep in zichzelf over nadenken. Met welk een overgave zong dit koor, welk een innige verwerking van de liederen, het was ons alsof het koor zich daar tussen dat prachtige bosdecor achter die bomen ophield, zo levend, zo echt kwam de zang tot ons. Het was zéér jammer, niet alleen voor de zangers, maar ook voor het doel dat het Reddingbootcomité na streeft dat er niet meer mensen aan wezig waren. Wanneer men leest dat bij een uit voering in de open lucht te Leeuwar den 600 gulden, te Grouw 400 gulden werd gecollecteerd, dan is het resul taat voor Sneek, nog geen 250 gul den, zeer bedroevend en een slag in het gezicht van het wakkere comité. Laat men alsnog dit verzuim goed maken en de penningmeester Men no de Vrk~ giro 348578 een gift doen toekomen. Vooraf en in de pauze las Abe Brouwer enige treffende fragmenten uit „De Schijnwerper” het weekblad van de gedetineerden. Onze vroegere stadgenoot de heer Sicco van der Zee, thans te Am sterdam, slaagde in Den Haag voor acte Boekhouden M.O. Op 17 Augustus a.s. (Hardzeildag) zal het P.T.-kantoor Sneek na 11 uur voor de post dienst, behalve voor de zegelverkoop, gesloten zijn. Voorts komt de 2e buslichting te ver vallen .terwijl de 2e (middag) bestelling van de brief- en pakketpost niet zal worden uitgevoerd. Gistermorgen omstreeks 7 uur werd een begin van brand ontdekt ten hui ze van de familie Kok wonende in de Schwartzenberghstraat no. 8 alhier. Een der kleine kinderen had nl. een doosje lucifers weten te bemachtigen en daarmede blijkbaar op de slaap kamer gespeeld, met als gevolg dat diverse kledingstukken etc., waaron der enkele nieuwe, die de vorige week pas waren aangeschaft, door het vuur werden aangetast en vernield. Ook de slaapkamer en kleerkast liepen nogal enige brandschade op. Aan het kor date optreden van de courantenbezor ger de heer S. Aukema, die daar juist het Algemeen Dagblad bezorgde, en direct ingreep is het te danken dat de schade hiertoe beperkt bleef. Verze kering dekt de schade. nieuw benoemd in Leer, en in 1594 kwam hij aan de St. Maartensschool te Groningen. Het was daar dat hij z’n levenswerk aanving, de geschiedenis van Oost en West Friesland. En dat hij niet zo maar iemand was die als „gestudeer de” toch ook eens een studie moest schrijven blijkt wel hieruit dat hij reeds in 1590, niet tevreden met be staande landkaarten van Oost-Fries- land, het gehele land doorliep en alles wat hij zag weer opnieuw in kaart bracht. Er zijn wel veel schrifturen van zijn hand verschenen, maar meest alle in het Latijn, waaronder ook zijn hoofdwerk Historia rerum Frisiaerium die in 60 boeken de geschiedenis der beide Frieslanden bevatte. Hij werd ook van de Groninger uni- versiteit één der hoogleraren en de eerste Rector Magnificus. Zijn dood kwam niet onverwacht, maar er is toch iets in zijn laatste uren dat ons even doet nadenken. Hij was de laatste dagen te zwak om de trappen naar zijn studeerkamer op te lopen. Op zijn laatste verjaardag vroeg hij zijn gezin om het middagmaal zitten de om zijn ziekbed te willen nuttigen. Hij vermaande hen niet te treuren, omdat hijzelf, hoewel bedroefd dat hij niet meer mocht arbeiden, toch bereid was over te gaan naar de Hemelse blijdschap. Twee dagen bracht hij nog door in gebed, proberende zijn vrouw en twee kinderen moed in te sprek Toen hij zijn einde voelde naderen vroeg hij hun naast zijn bed te willen knielen en terwijl zijn zoon Wessel, predikant te Groningen, voorging in gebed en God smeekte om een kort en smartloos einde, richtte hij zich op en sprak met overtuiging „Amen”. Daarna viel hij in een zachte slui mer waaruit hij niet weer ontwaakte. Men schreef 9 December 1625 twee uur in de nacht. A. v. S. ger. half per rijn 'en la- >ak Redactie-adres t tl tl tl Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Onze Gem. plantsoendienst heeft het plantsoen in het Sperkhem een flinke beurt gegeven. Het ziet er thans weer keurig uit en dit is voor de buurtvereniging „Onder Ons” aan leiding geweest om het geheel gedu rende de Sneek-week nog wat extra luister bij te zetten. Dan zal er nl. ’s avonds een verlichting branden en wie zich de voortreffelijke verlichting van dit mooie plekje tijdens de Kro ningsfeesten1 herinnert, zal zijn schre den in de komende dagen zeker eens naar het Sperkhem richten. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Het zevende jeugdluchtvaartkamp, ditmaal op de kampeerboerderij Ca nada te 'Appelscha gehouden is op nieuw een groot succes geworden. Onze oud-stadgenoot de heer H. Terpstra was weer de beproefde lei der, en ook andere Snekers onder scheidden zich want onze stadgenoot F. de Wolf won een vierde en onze oud-plaatsgenoot H. Joustra een vijf de prijs. van straten gesproken, we hebben ogenblik ons hart vastgehouden dat onze bezoekers zouden worden ont vangen in een stad met een opgebro ken centraal gedeelte als de Markt straat vormt, maar dat is gelukkig nog wat meegevallen. Wat het toeris me betreft, van de actieve secretaris van Vreemdelingenverkeer, de heer van de Pijpekamp, die het in deze da gen extra druk heeft met het ver strekken van inlichtingen, hoorden we dat aanvankelijk door het koude weer het bezoek van vreemdelingen aan onze stad en omgeving wat achter bleef b|j verleden jaar, maar toen de warmte kwam kwamen ook de vacan- tiegangers, en zelfs in die mate dat men hoopt dat het aantal overnach tingen in stad en omgeving dat vorig jaar zo in de buurt van 160.000 lag, dit jaar nog zal worden overtroffen. Verheugend is vooral ook dat het percentage buitenlanders onder onze bezoekers, in ’t bijzonder buitenlandse studenten, steeds toeneemt. De eco nomische betekenis van de Sneekweek en de propaganda daarvoor gemaakt, is voor onze stad dus zeker niet ge ring. Verheugend is ook dat steeds meer getracht wordt de toerist naast sportieve genoegens ook op cultureel terrein wat te bieden. Daar is al eni- Het jaarlijks festijn van de Sneek week staat al weer voor de deur, onze straten tonen weer het bonte beeld veel toeristenbezoek. Over die een Pastoor G. B. van Dijk te Wouds- end gedènkt 15 Augustus de dag dat hij 25 jaar geleden tot priester gewijd werd. Pastoor van Dijk werd geboren op 3 December 1901 en was na zijn priesterwijding op 15 Aug. 1924 ach tereenvolgens kapelaan te Etten (Gld.), Glanerbrug, Oldenzaal, Zwolle en Zutphen. Op 1 December 1942 werd hij tot pastoor te Woudsend be noemd en geïnstalleerd op 18 Decem ber 1942. eur, van >ho- eht, per- ard oor ge- hij der ge jaren ons Fries Scheepvaart Mu seum, Vreemdelingenverkeer komt met een concert van een beroemd En gels Fanfarecorps en Kunst aan Al len kreeg de beschikking over zalen in het Stadhuis voor een expositie van Friese schilderkunst. In deze richting voortgaande zal ook de klacht van de meer verwende toerist uit de grote centra „dat er in Sneek zo weinig te doen is” misschien gaandeweg verstommen. Overigens neme men een dergelijke klacht met een korrel zout, vooral tij dens de Sneekweek, welke ook een kermisweek is. Niet ieder waardeert het amusement door de kermis ge boden, maar een niet gering deel vooral van de jongere toeristen hecht er aan en voor hen vormt ir. Sneek de kermis nog altijd een extra attractie, naast het sportieve genot dat het zeilen zelf en de zeilwedstrijden bie den. Veel zal natuurlijk afhangen van de weerstoestand, ’n factor voor elk toe ristencentrum van belang, maar in het bijzonder voor de watersport- gebieden. Werkt het weer mee, dan wijst alles er op, dat het een drukke week zal worden met natuurlijk de Hardzeildag als toppunt. Dat was deze immer, men zie maar eens naar hierbijgaande kiek, die iets laat zien van de drukte bij het Zomerrak op Hardzeildag 1909. Wegens te weinig betaalde inkom stenbelasting, is bij de ontvanger der directe belastingen te Amsterdam 1100.binnengekomen onder letter K, Sneek. Wegens te weinig betaalde inkomsten- en vermogensbelasting kwam uit Heerenveen onder diverse letters totaal ruim J000. binnen. Vele stadgenoten ja zelfs mensen, die in de straat zelf wonen kunnen zich met geen mogelijkheid iets van een Ubbo Emmius herinneren. Im mers, een Waling Dijkstra, een Hal- bertsma daar zit nog wel iets in dat herinneringen opwekt, maar Ubbo Emmius? Nee. En inderdaad, het is een ietwat uitzonderlijke naam. Zijn vader was een Oost-Friese leraar in het plaatsje Greetsyl. Daar werd ver moedelijk in 1558 Ubbo geboren. Op negenjarige leeftijd (tot dien had hij onderricht van zijn vader Emme ge had), werd hij leerling van de Latijn se school. Hjj bezocht Emden, Bremen en Norden er studeerde voorname lijk oude talen en werd een kenner van de oude geschiedenis, maar te vens een criticus. En aan deze beide deugden, zijn kennis en critische ..in hebben wjj het te danken, dat de naam Ubbo Emmius onverbrekelijk is verbonden aan de geschiedenis van Friesland. Er bestonden reeds veel geschiede nissen, maar voor het grootste deel waren ze door romantici geschreven die, vaak onbewust, hui eigen dromen en fantasieën met datgene wat wer kelijk vaststond lieten vervloeien. Het was b.v. helemaal niet onmogelijk dat de één het Friese volk liet afstammen van de koninklijke rvier de Ganges, terwijl weer een ander op grond van zijn (eigen) oordeel van een, heel an dere, vaak goddelijke afstamming sprak. En hier nu kwam Ubbo Emmius met alle kracht tegen op. Hij verwierp vele fabelen, hij ging de geschied schrijvers op hun eigen terrein aan vallen en zodoende komt het dat zijn werk nu nog zeer hoog wordt aangeslagen. Hij studeerde aan de hogeschool in Genève en werd in 1579 in Norden benoemd tot rektor; na om zijn gere formeerde ideeën verbann te zijn door Graaf Edzard werd hij later op- I Goede programma’s. In de week van 13 tot en met 17 Augustus zullen er in liet Gebouw voor Chr. Belangen ’s avonds 8 uur weer de bekende Ontspanningsavonden gehouden worden. De programma’s zijn deze keer met uitermate veel zorg voorbereid en nodi gen op zichzelf al tot het bezoeken uit. Evenals vorige jaren zullen er dus weer velen zijn, die in het Gebouw van het gebodene zullen genieten. De medewer king van de verschillende groeperingen waarborgt een genotvolle avond. De Zaterdagavond zet direct al goed in met een stuk „Vrijwilligers vóór in drie bedrijven. Op de Zondagavond is er een gewijd programma, o.a. met medewerking van de bekende voor drachtkunstenaar Jo Nobel uit Leeu warden. Op de Maandagavond zal „Het Vrouwtje van Stavoren” worden uitge beeld, terwijl op de Dinsdagavond Jo Nobel weer zal optreden en dan ook met luim. De Woensdagavond is haast tra ditioneel gevuld met ’t Leger-des-Heils- muziekcorps uit Leeuwarden. Elke avond wordt afgewisseld met zang en muziek plus een kernachtige toespraak van de plaatselijke of nabu rige predikanten. De vele belangstellenden verwijzen we voor verdere berichten naar de adver- tentie-pagina en de raambiljetten. Op Hardzeildag varen de Wetter- wille, Toerist, Voorwaarts en Under- nimming ieder half uur naar en van het startterrein. De Paardenfokvereniging „Sneek en Omstreken” organiseert in samen werking met de Streekcommissie der Landelijke Ruiters op Zaterdag 20 Augustus in het Sportpark te Sneek een groot paardenfestijn. Voor de in dividuele morgenkeuringen zijn ca. 125 dieren ingeschreven, terwijl door een dertigtal ruiters met hun dieren aan de kampioen-streekwedstrijden in diverse rubrieken wordt deelgenomen. Het middagprogramma, aanvangende 1.30 uur, is zeer aantrekkelijk en be staat uit: défilé van alle bekroonde dieren der morgenkeuringen, parade der Landelijke Ruiters met prijsuitde- ling en carousselrijden, concours hip- pique voor fokmerries voor concours wagen en onder het zadel met aan sluitende demonstratie, dressuur en springen over hindernissen der Lan delijke Ruiters. Niet alleen kunnen de paardenfokkers en -kenners hun hart ophalen, ook de sportliefhebbers kun nen genieten van een uitgebreid, af wisselend en verzorgd programma en met aller medewerking kan deze dag een waardig slot vormen van de Sneek-week. hand op, maar ik voel zijn ontroering. In een woonschip vind ik een hele familie en een echte knusse familie, vader, moeder .kinderen, behuwd- en kleinkinderen, bouwvakarbeiders, voor het eerst in Friesland, ergens uit Al melo. Ze hebben een roeiboot, hengels, voetballen, een mandoline en een fluit. De gezellige moeke kwebbelt aan een stuk door, maar zorgt prima voor natje en droogje en wanneer ik vraag hoe ze hier slapen, sleept ze me mee naar het achterste eind van het schip en legt het me uit. „We hebben met een maar weer ingehuurd”, zegt Va der, „want dit is met geen goud te betalen! Kijk, die pummels maar, stukken gezond meneer, en geen last hoor, of het nou koud of warm, droog is of regent, ze spelen en ravotten de hele lieve dag hé moeder?” Hier en daar liggen al wedstrijdzei- lers en doen de hele aag niet anders dan boot en tuig nakijken rondjes zei len en startoefeningen maken want ze willen deze keer een goed figuur slaan! Zo komen we thuis, boordevol in drukken, van het water, van de men sen die hier, vaak van heel ver hun vacantie beleven. Die van het land en het water zijn gaan houden. We zijn er blij mee, blij en geluk kig. Laten wij Friezen, wij Snekers tonen dat wij het waard zijn dat ze van ons land houden. Laten we hen opnemen in onze gemeenschap, niet als „gasten” die geld in het laadje brengen, niet als winstobject, maar inderdaad als eigen. Zomergasten, zeilers, Friesland groet jullie en wanneer na een paar weken gij allen weer, elk in eigen plaats en land, uw ambt bekleedt, uw werk vervult, weet dan dat wij u niet vergeten en dat hier in Sneek en aan het Sneeker meer altijd weer een plaats voor u is, waar gij alleen maar behoeft te zijn: Zwervers van zon en water. A. v. S. maar wanneer de maan zijn zilveren schijn over het water legt zijn ze al weg en slapen in tent en boot hun ko- ningsroes van vreugde en vrijheid de zwervers van zon-en-water. We hebben hier en daar een boot beklommen, en hebben gesproken met mensen uit bijna alle provinciën, men sen uit het buitenland, mensen in prachtige boeiers compleet met schip per en kompas, maar ook met men sen in B.Mers, mensen in pramen, mensen in woonschepen We zouden een boek vol kunnen schrijven met al onze ervaringen, ge sprekken, maar we houden er niet van boeken te laten schrijven door anderen. We houden niet van de ge ijkte vragen „En mijnheer wat zegt u wel van ons meer?” of „Komt u het volgend jaar terug?” We zijn hier verlegen met alles wat naar deftigheid en normen riekt en wanneer we binnenvallen in een groot jacht waarvan de eigenaar met z’n tienvingerige vork een snoekbaars „behimmelt”, dan zeggen we niet „pardon”, maar „Denk om de graten jong!” Hij snapt ons direct, grijpt een tweede exemplaar, zegt „Pak stijf en eet!” en bekommert zich niet eerder weer om ons dan als alles wat ge bakken vis was, verdwenen is. Dan zetten we een boom op over ’t weer, en de Sneek-Week. Volgens hem krijgen de Hollanders op hun „falie” want, hij motiveert, „er gaat geen dag van deze zomer voorbij zonder puisten wind en dat lusten jullie hier!” De vereniging „Kunst aan Allen” te Sneek organiseert van Zaterdag 13 tot en met Zaterdag 27 Augustus in het Stadhuis een tentoonstelling van werk van een aantal vooraanstaande Friese schilders. Het gemeentebestuur stelde onmiddel lijk een aantal zalen van het Stadhuis als expositieruimte beschikbaar, terwijl de firma Dikland belangeloos haar medewerking verleent bij het inrichten van deze tentoonstelling. De schilders, die aan deze expositie medewerken zijn Cor Relsma en Bouke van der Sloot uit Leeuwarden, Joh. Mul ders uit Noordwolde en Dick Osinga en Justus Halbertsma uit Sneek. De bedoeling van deze demonstratie van Friese kunst is, de inwoners van Sneek en omgeving, maar vooral ook de talrijke zomergasten uit alle delen van ons land en uit het buitenland te tonen, dat Sneek er niet alleen prijs op stelt een gezocht toeristenoord te zijn, maar ook een cultureel centrum van een be langrijk deel van Friesland. Bovendien hebben de bezoekers van de tentoonstel ling een ongezochte gelegenheid het mooie stadhuis te bezichtigen. De tentoonstelling is geopend op werkdagen van 25 en van G "18 uur. De entreeprijs bedraagt 25 cent. v GEVONDEN VOORWERPEN WYMBRITSERADEEL. Nummerbord van motorrijtuig B 18238, terug te bekomen bij H. de Boer, Hommerts 126. Dit onvolprezen Friese zeilerslied is aan de vooravond van de Sneek week als een hymne, het wordt niet alleen gezongen het wordt belééfd! Wanneer je de stenen huizen van de stad voorbij bent en de golven op je af komen, recht van het meer, met de zon op de rug, wanneer een meeuw langs je heen scheert en de wind met je zeil koketteert, dan is net alsof je een ander mens bent -eworchn. Je hebt die mijnheer van je over boord gezet, je hebt die mevrouw van je er tegen aan gegooid, je bent bel, radio en telefoon vergeten en niets meer dan een deel van de natuur en opgenomen in de goddelijke har monie van zon, water en wind. Je steekt je hand omhoog wanneer je andere mensen voorbijkomt, je lacht en roept, je zingt en neuriet „Ha dy Rimmy, hallo dy Jet.... In het burgerleven ken je hem, geboord, gedast en behandschoend en haar als het summum van elegance met „stijl” tot in de toppen van haar vingers. Nu is de één een knoert van een vent met z’n naakte body en kromme pijp, en de ander een jolige maar ster ke kameraad die schoot houdt als een schipper en „verroest” zegt wanneer de giek haar een speels tikje geeft. Zo zijn ze allemaal en heel deze, als het ware opnieuw geboren mensen, jagen over het water, vechten met rukwinden en buiswater heel de lieve dag, tot ze ’s avonds moe en hongerig, zich met hun boten langs de rietkra gen om het meer heenrijen. Even liggen ze nog op buik en rug elkaar de avonturen te vertellen, „Bent u Hollander?” vraag ik. „Ja”, zegt ie, „anders wel maar in Augustus ben ik Fries, dan zwerven moeder de vrouw en ik over de me ren, dan zijn we vier weken lang ge wone mensen en de eerste dagen na mijn thuiskomst moet ik me telkens bedwingen of ik zeg hier en daar een woord waar de meubels van staan te trillen!” „Stil laten trillen” zeg ik en neem afscheid. In één van de vakken zie ik een tas met een naameen lange deftige naam Heb een tijdje gesproken met een mens dat wel een halve wilde geleek met z’n zwarte baard en z’n brede le ren riem, ik ken hem en weet dat ie Mr. voor z’n naam mag zetten, maar nu vergeten we dat. „Man”, zegt ie, „in de oorlog ben ik hier dichtbij, in Teroele, onderge doken geweest, en toen heb ik jullie land en volk goed leren kennen!” Hij is even stil en z’n blauwe ogen staren die kant uit, even later zegt ie „Troelstra”. Dat is het begin van een warm ge sprek over Piter Jelles onze dichter en Mr. P. J. Troelstra, hun staats man ik vertel en hij luistert, van Teroele, van „Troch sé en skaed en lannen”, van „Sé, sé, dou wide sé”. „Ach, jullie”, zegt ie en springt overeind, z’n slanke lichaam staat hoog opgericht voor me, „stap in, we gaan zeilen!” Ik stap in en we zeilen m z’n jol over het meer. De wind slaat, de gol ven hebben de witte mutsen op, maar hij brengt me naar de overkant, zwij gend. Wanneer ik uitstap geeft ie me een hand en zegt nog „De groetenis en gauris werkomme, heb ik geleerd” en met een veeg is de kleine jol al weer weg. Lachend steekt ie nog een SNEEKER NIEUWSBLAD ^4 Lr et n 1- er ■- e i- a- te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1