Waarom deze straatnaam? 5^, /- l'Sk'S Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST e~Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Buitenlands overzicht k J I I iht VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1949 4e JAARGANG No 68 76 L. KIEZEBRINK 872 Diploma’s voor beroepschauffeurs i k 6 Geslaagd Schoenfabriek verbrand O 6 Onthulling Gedenkraam Ned. Herv. Kerk Het Nederlands aandeel in de Rijnvaart Gevonden voorwerpen Wijmbritseradeel Hoofdmachinist Gem. waterleiding N 0 I Uitslag verloting Pluimvee-ver. „Sneek en Omstreken” Op stilstaande auto gereden Majoor Fllnterman was 14.821 meter hoog Zondagsrijverbod niet geldig op 11 September en 2 October 3 KLEINZAND 7 - Telef. 2 872 Bioscoop nieuws De onderhandelingen tussen Engeland en de Verenigde Staten. Zuid-Slavië en de Sowjet-Unie. Nieuws van de Waterpoortmars Boottocht Buurtv. „Onder Ons” t, 2V2 -£---- Nieuwe punten voor textiel geldig - SNEEKER NIEUWSBLAD rma Redacteur: A. v. S. 'PHILIPPIJNEN I 1 STILLE OCEAAN t 21 'CELEB BEVDLKMl I e bil de I J BrH m. bruin montuur, terug te bekomen bij Joh. de Jong, Woudeend 72; vulpen, zonnebril en kinderbeursje, terug te be komen bij Tj. Koopmaus, Hommgrts 45. l l 1 Dinsdagavond had in hotel Hanen burg de trekking plaats van de verlo ting van de Pluimveever. „Sneek en Omstr.”. De prijzen zielen op de na volgende nummers: le prijs 1890; 2e pr. 432; 3e pr. 612; 4e pr. 1780; 5e pr. 349; 6e pr. 779; 7e pr. 654; 8e pr. 1689; 9e pr. 1098; 10e pr. 1204; 11e pr. 659; 12e pr. 61; 13e pr. 453; 14e pr. 789. Het echtpaar J. v. d. Land uit Sneek dat via de Afsluitdijk per mo torfiets huiswaarts keerde, is vlak by de Friese kust, doordat de heer v. d. L. door een tegenligger verblind werd, op een stilstaande auto gereden. De gevolgen waren voor de bestuurder en echtgenote vrij ernstig. Beiden werden tegen de grond geslingerd en liepen daarbij een gebroken dijbeen op. Later zijn zij per ziekenauto uit Harlingen naar het St. Antonius ziekenhuis al hier vervoerd. De toestand laat zich thans vrij goed aanzien. Doordat de motorrijder met een kalm vaartje reed is dit ongeluk nog betrekkelijk goed afgelopen. NIJLAND. Op het concours te Molk- werum behaalde in de afd. Uitmuntend heid (zang) Looft den Heer ajhier met 273 pnt. een 2e prijs. GAASTMEER, 29 Aug. Heden slaagde aan de bakkersvakschool te Leeuwarden voor het diploma gezel onze plaatsge noot de heer A. de Boer. Contróle der instrumenten heeft uit gewezen dat majoor Flinterman op 15 Aug. met een Gloster Meteor een hoogte heeft bereikt van 14.821 M., dat is 3467 M. hoger dan het vorige record van Lt. Leegstra in 1938. Het wereldrecord ligt boven 18000 M. Op de Zondagen 11 September en 2 October zal het verbod om op Zondag met auto’s te rijden niet gelden, zo heeft de minister van Verkeer en Waterstaat bepaald. Op de andere Zondagen zal er streng worden gecontroleerd of het ver bod niet wordt overtreden. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. 1. Drijfhout, Sneek. IJLST. Geslaagd te Groningen voor het Rijksdiploma Lastechniek (N.V.L.) de h®er I Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie! Comb. Drijfhout-Ktezebrink-& Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) re it- N GUINEA 23 Redactie-adres zijn ren tia- :ak n.m. ger. half per :te e- et I- 1000 7 850 35900 14 000 40330 3169 22 200 BEVQLKINu 1800.000 1500 000 4000000 1950 000 900 000 260.000 100 000 165000 OPPERVL km 2 5.500 74000 296500 17500 58000 12000 4 800 10.800 Hoewel hét waarschijnlijk niet nodig is, herinneren we nog even aan de plechtige onthulling, morgenmiddag 3 uur precies, van het Gedenkraam in de Ned. Herv. Kc'-V door zijne Excellentie Pierre Dupuy, ambassadeur van Canada. Ingezetenen van Sneek van 14 jaar en ouder kunnen er bij t sgenwoordig zijn. Het raam is vervaardigd in het atelier voor glas-in-lood van de N.V. A. N. de Lint te Delft en Dinsdag van daar naar Sneek overgebracht. Van 2 t.e.m. 5 Sept, heeft het Ami- citia Theater als hoofdfilm „Holly wood op z’n kop”. Een showfilm met 36 sterren in een grootse parade. In deze rijk gemonteerde muzikale co- medie maken we de lotgevallen mee van een meisje dat naar Hollywood gaat en het witte doek verovert, zij het niet zonder enige avonturen, waaraan zo ongeveer alle Pollywood- sterren te pas komen en die zowel verwarring stichten als vrolijkheid veroorzaken. Mary Hatcher speelt het meisje en wie een „Paramount all star cast” wil zien, ga naar deze film. 2500.000 800000 11.000000 7 500000 16 000000 1750000 8 000000 DATUM INSTEl l 5 De Waterpoortmars, welke morgen middag te 2.30 aanvangt, van de Vee markt af, heeft grote belangstelling ge wekt. Voor de 25 K.M.-tocht die gaat over Abbega, Westhem, Blauwhuis, Tjerkwerd, Bolsward, hebben zich reeds meer dan 200 deelnemers aangegeven, onder wie een 5-tal groepen. Waar schijnlijk zullen aan deze tocht ook nog deelnemen enige groepen militairen. De jury voor het toekennen van de groeps- prrjzen bestaat uit Mevr. Brandes van Nijland en de h.h. J. Spoelstra en J. Postma alhier. De wandelaars die te on geveer ’s avonds 7 uur in Sneek worden terug verwacht, zullen door het Chr. Muziekcorps, dat zich hiervoor belang loos heeft beschikbaar gesteld, worden ingehaald. Het Stedelijk Muziekcorps van Bolsward heeft belangloos aangebo den de tippelaars in te halen en uit te geleiden in genoemde plaats. Als het weer medewerkt kan het een mooie wandeltocht worden. 30 6 49 26 11 48 25 12 47 12 7 47 12 7 47 1 2 7 47 goed kunnen vergeten om deze min der fraaie rol? Welnu, de oorzaak daarvan ligt die per. En het is een geluk geweest dat de briefwisseling tussen hem en Wigle van Ayta bewaard is gebleven, want nu weten wij, wat deze man voor de Nederlanden heeft gedaan. Hij was geen politicus maar rechts geleerde en niemand had hem als zo danig kwaad kunnen aanrekenen, als hij alleen in zijn studie op was gegaan. Maar hij deed meer, hij was daar in Madrid de man die het beste meende te doen voor zijn vaderland. Hij hield niet van conflicten maar wanneer het nodig was ging hij er niet voor opzij. Toen de latere koning Filips de He de Nederlanden met straffe hand wou regeren en niet aarzelde om een Alva te zenden en een bloedraad in het leven te roepen, was het Joachim Hopper, die z’n positie en gezin durf de in te zetten om z’n landgenoten voor Alva’s schrikbewind te bewaren. Men moet dit niet te licht achten. Hij was een goed en vroom katholiek en lid van de koninklijke raad, en vol gens de geldende opvattingen waren de ketters in de Nederlanden ver doemd en alle maatregelen tegen hen verantwoord. Bewoners van de Hopperstraat, Jo achim Hopper heeft met alle krachten die hij bezat daar aan het hof van Fi lips de He, en met mannen als Alva tegenover zich, gedaan wat hij als goed Nederlander kon doen en daar om is zijn naam geboekstaafd in onze historie. ■ING BEVOLK'NU i. oooooe 28500 205000 800000 75000 500000 10.000000 Op 31 Aug. hield bovengenoemde buurtver. een bootreisje naar de Koe voet, dat mede dank zij ’t mooie weer en ’t actief bestuur uitstekend is ge slaagd. Wat hebben de kinderen en ook de ouders genoten van spel, zang en bo venal van ons onvolprezen waterland. Hoe rustig en mooi lag daar de Koevoet. Hoe goed paste hier het mooie lied „Op üs moaie Fryske Marren” Weer is met deze tocht het bewijs ge leverd van het bestaansrecht der buurt verenigingen; men komt er dichte: bij elkaar. De kleinen hebben met animo gespeeld, maar ook de ouders waren wat men noemt „los”. Lustig dansten zij de zevensprong mee, ja zelfs stond mevr. Bergmans mee in ’t perk en sloeg maar raak (of mis) terwijl mevr. Miedema een knaap in ’t balgooien was en met de eerste prijs ging strijken. Te ruim zeven uur keerde men huiswaarts; vro lijk klonken de liederen over ’t water. Een buitengewoon geslaagde tocht. Hiervoor het bestuur met de heer Haag- sma aan ’t hoofd hartelijk dank. Laat dit hen, die nog geen lid zijn van onze buurtver., doen besluiten zich alsnog op te geven bij één der bestuursleden. „On der Ons” vooruitSch. WOUDSEND. Op het concours te Molkwerum behaalde in de tweede afd. zang Lyts Bigjin alhier met 300 pnt. een le prijs. Er is in de moeilijke dagen en ja- ren van de Spaanse overheersing veel geschied, dat ons onwillekeurig een vergelijking doet maken met het ge beurde in 1940-’45. Evenals in onze dagen waren er ook in die tijd men sen die het goed meenden met hun land, hun vaderland, terwijl ze in het vijandelijke kamp verbleven. Eén van deze mensen was Joachim Hopperus (eigenlijk Hopper) die op de 11e November van het jaar 1523 in onze stad het licht zag. Hij stu deerde aan buitenlandse en eigen ho gescholen en werd een vlijmscherp ju rist, en het behoeft geen verwonde ring te wekken dat hij al op jeugdige leeftijd geroepen werd als raadsheer in de grote Raad, nl. in 1554 en in 1561 als lid van de Geheime Raad en Raad van State. In 1566 benoemde de Koning van Spanje hem tot lid van de koninklijke raad, waarvoor hij naar Madrid en het koninklijke hof moest vertrekken. Vanuit die tijd dateren een menigte brieven, gewisseld tussen hem en Wigle van Ayta eveneens een geleerde Fries, en die één van z’n vrienden was. Hopper gaf in die tijd nog enige boeken uit en stierf de 11e December van het jaar 1576 nog in de kracht van zijn leven. Maar hoe komt het nu dat wij deze weliswaar geleerde Sneker maar die immers verkeerde aan een vijandelijk hof, en dus oppervlakkig gezien een vijand van eigen zaak was, toch in latere jaren de plaats gegeven heb ben die hem van rechtswege toe kwam? Men had hem immers even- ,AAN - NAAM MADURA SMAOURA SUMATRA 9 SUMATRA SELATAN 10TERR BESTUURSGEBIED VAN SUMATRA '1SUMATERA TIMUR 12ATJEH 13BANGKA ’«BILLITON 1SRI0UW Volgende week komen de ministers van financiën en van buitenlandse za ken der Ver. Staten, Canada en Groot- Brittannië in Amerika bijeen om de moeilijkheden te bespreken waarin En geland door het dollartekort is geraakt. Moeilijkheden welke zich in tal van West-Europese landen voordoen, maar op dit moment het scherpst in Enge land aan de dag treden. De Engelsen zijn o.a. van plan van Amerika te vra gen dat het meer kapitaal in Engeland en andere Europese landen belegt, en in het sterlinggebied meer aankopen van grondstoffen doet. Zij zullen tegenover de Amerikaanse stelling dat de handel zich overal in de wereld weer vrij moet kunnen bewegen, de mening stellen dat tweezijdige handelsverdragen, welke de Amerikanen een doorn in het oog zijn omdat ze hen buiten bepaalde markten sluiten men denke aan het grote Ar gentijnsEngelse rullcontract van vlees tegen machines enz. wel moeten wor den afgesloten, zolang andere landen niet over voldoende dollars beschikken om de handel vrij te laten. Ze zullen ook opheffing vragen van de bepaling, des tijds door hen aanvaard toen ze een grote Amerikaanse lening 'kregen, dat Amerikaanse goederen op de Engelse markt onder dezelfde voorwaarden kun nen worden ingevoerd als die uit de delen van het Britse Gemenebest. De Engelse ministers zullen ook voorbeel den geven hoezeer de Engelse uitvoer- prijzen al verlaagd zijn. Want de Ame rikanen beweren dat de Engelse prijzen te hoog zijn voor de Arr-rikaanse markt, zodat de Engelsen het aan zich zelf te wijten hebben dat ze niet meer dollars ontvangen. En dat die prijzen te hoog zijn, vindt volgens de Amerikanen, zijn oorzaak in het feit dat de productie per man in Engeland te laag is, m. a. w. er wordt niet hard genoeg gewerkt. Dit zal een heel teer punt in de besprekin gen zijn, want de Amerikanen zeggen ronduit dat dit aan het socialistisch staatsbestel in Engeland ligt, zodat hier de onderhandelingen binnenlands poli tieke vraagstukken bereiken, waar bui ten de Ver. Staten zich echter dienen te houden. En zo is het ook gesteld met de kwestie van de devaluatie van het pond. De Amerikanen wensen die, omdat de Engelse exportprijzen dan lager wor den en er dus meer vraag naar Engelse goederen zal ontstaan, de Engelse mi nister Cripps is er een fel tegenstander van omdat deze devaluatie geleidelijk het binnenlandse prijs; J1 zal beïnvloe den, het leven duurder maken en het hele verband van het huidig binnenlands economisch bestel in Engeland uiteen rukken. Minister Bevin, de Engelse mi nister van buitenlandse zaken schijnt minder fel tegen devaluatie te zijn dan Cripps, zodat de besprekingen te Washington ook nog onderlinge moei lijkheden in de Engelse regering kunnen veroorzaken met tot slot waarschijnlijk toch een devaluatie van het pond. Want met de stabiliteit ener valuta is het net als met de vrouw van Caesar, er mag zelfs niet over gepraat worden. Zodra dat wel geschiedt is haar icputatie al verdacht gemaakt, raakt het vertrouwen geschokt en daarmee is een der grote factoren voor devaluatie al aanwezig. Hebben we hierboven een en ander ge zegd over wat Engeland op bedoelde conferentie te berde zal breng' presi dent Truman heeft in een de voor waarden genoemd waaraan z.i. voldaan zal moeten worden om over korter of langer tijd de economische moeilijkhe den, die groter waren dan aanvankelijk was verwacht, de baas te worden. Hij zeide dat een gezonde en zich uitbrei dende wereldeconomie van het aller grootste belang is voor de wereld vrede, gezonde betrekkingen tyr- n de naties berusten op de ruil van goederen en diensten op zakelijke basis, de vrije landen moeten naar samenwerking stre ven en elkaar wederzijds concessies doen, democratische landen hebben zich niet te bemoeien met eikaars politiek. On getwijfeld zijn het gezonde stelregels welke de president hier verkondigt, maar ze zijn zo algemeen dat men er geen indruk uit krijgt, waarop de presi dent in de onderhandelingen met Enge land aanstuurt. Het schijnt dat de presi dent zich vooral richt tot de Amerika nen zelf en speciaal tot het Congres, als hij zegt dat democratische landen zich niet moete bemoeien met eikaars poli tiek, terwijl hij verderop in zijn rede de Amerikanen waarschuwde niet terug te vallen in economische afzijdigheid. Hij kwam op voor volledige doorvoering van het Marshallplan en aanmoediging van belegging van Amerikaans kapitaal in het buitenland. De president neemt hier kennelijk stelling tegen een steeds gro ter wordend deel van de Amerikaanse publieke opinie en het Congres, dat blijk geeft van wantrouwen jegens Engeland en practisch geheel West-Europa. De halvering van het militaire hulppro gramma van Truman door het Huis van Afgevaardigden was er ook al een be wijs van. Men is dus kennelijk aangeland op een uiterst moeilijk punt in de be trekkingen tussen de Ver. Staten en West-Europa, waarbij zo wel het lot van het herstelprogramma als de kracht van het Atlantisch verdedigingssysteem op het spel staan. De onderhandelingen tus- ALFOE9EN ZEE OPPERVL - krp2 26 COC 14 IOC 200000 ^46300. 7’. O33SOC 491 549 i oöaooo 4~2 5co 11 8 48 ÏA 4 48 3 49 NIJEZIJL, 30 Aug. Begunstigd door mooi zacht weer werd hedenavond al hier door de muziekver. „Hald Moed” en de zangver. „Nije Moed” een concert ge geven. Zoals steeds was er ook nu weer grote belangstelling. Uit wijde omtrek was de jeugd aanwezig. Beide vereni gingen die door de heer C. Kaspersma gedirigeerd worden hebben ons doen ge nieten van enige mooie nummers. Een zeer geslaagde avond. OOSTHEM, 30 Aug. De leden van de jeugdver. „Lyts Bigy~” alhier, hebben per fiets een tocht gemaakt naar Gaas- terland. Hoewel het weer ’a morgens niet gunstig leek er viel enige regen klaarde de lucht overdag geheel op, zodat de meisjes een echt vrolijke dag gehad hebben. Te Rijs werd de speeltuin bezocht en een bad genomen in ’t IJsel- meer. Door de bospaden ging men naar de vijver te Oudemirdum. Een mooi plekje om eens uit te rusten. Al te spoe dig was het weer tijd om huiswaarts te keren. Het was reeds donker, toen allen weer goed en wel in ons dorp terug keerden. eur, van 3ho- cht, eer- lard 'oor ge- hij der FLORES ZEE sen Engeland en de Ver. Staten te Washington en een eventuele goedkeu ring door het Congres van wat men daar zal overeenkomen, zullen misschien van beslissende betekenis zijn voor de ontwikkeling in W.-Europa in de naaste toekomst. In die ontwikkeling zal ook een rol spelen de mate waarop de West- Europese landen tot economische een heid weten te komen. De Amerikanen dringen daar hevig op aan en al zien zij blijkbaar de moeilijkheden er van te licht, anderzijds is het in Europa zo dat er zekere traagheid in het verwezenlij ken van bepaalde doeleinden intreedt, wanneer de nood niet tot het direct verwezenlijken er van dringt. Nu, zo die nood er thans nog niet mocht zijn, zal hjj allicht spoedig komen. Inzake de mi litaire samenwerking tussen de Euro pese landen onderling en tussen hen en de Ver. Staten schept de druk welke de Sovjet-Unie en de Cominform thans op Zuid-Slavië uitoefenen misschien .juist de situatie welke ten gunste van die sa menwerking kan werken. De Raad van wederzijdse economische bijstand van de Cominform oorspronkelijk bedoeld als tegenhanger van het Marshallplan schijnt in een vergadering te Sofia be sloten te hebben de economische blokka de tegen Tito te verscherpen; ook de militaire chefs zouden in Sofia hebben vergaderd en zekere besluiten heb ben genomen. Te Washi-gton gelooft men weliswaar niet aan een directe aan val op Zuid-Slavië, doch eerder aan po gingen om door een door Rusland ge ïnspireerde revolutie of moord Tito te verwijderen, maar men vertrouwe daar op niet al te zeer. Als revolutie en moordpoging niet helpen zullen de Rus sen als uiterste middel ook wel niet voor militair ingrijpen, zij het misschien via hun satellieten Bulgarije en Albanië, terugdeinzen. Zoals het nu gaat brok kelt het Russisch gezag in Oost-Europa immers meer en meer af. De Griekse partisanen zijn nu door het Griekse leger bijna opgerold en van Albanië ge scheiden, Tito heeft van de Amerikaanse Import- en Exportbank een lening ver zocht in ruil voor de levering van stra tegische goederen naar Ar!Ü*ïka, uit an dere satellietstaten komen berichten over sympathiebetuigingen van aanzien lijke groepen aan Tito. Dat alles kan Rusland niet op zich laten zitten, het za) op een of andere wijze met Zuid-Slavië willen afrekenen. Doch bij die afreke ning zou een lawine kunnen loskomen, waarvan de gevolgen ook voor het Wes ten niet waren te overzien. De actie van de Cominform in Finland, waar de communisten thans door stakingen in die bedrijven welke voor de Russische herstelbetalingen werken, de regering ten val trachten te brengen, kan men misschien ook wel zien als een ma noeuvre om de aandacht van het Wes ten van wat tegen Zuid-Slavië wordt ondernome af te leiden. Een commu nistische staatsgreep in Finland, zou waarschijnlijk Zweden 1 Ten het Atlan tisch pact voeren, dat beseft men te Moskou ook wel terdege, en daarop is men niet gebrand. Volgens geruchten is er ook een soort Cominform voor het ge bied van de Stille Oceaan in wording. Op 15 November zouden communistische leiders nog steeds oed, men is nu al in lië te Peiping bijeenkomen voor het op stellen van een „rood plal: voor de Stille ’Oceaan”. In ieder geval geeft Moskou ook hier blijk van voortvarendheid, thans heeft het in Mandsjoerije een „volksregering” in het leven geroepen. In hoeverre dit de Chinese communisti sche leiders bekoort is trouwens een vraag, want ook zij houden hun oog op dit oud Chinees gebied gericht. Overi gens gaat het met de operaties van deze leiders nog steeds goed, men is nu al in Zuid-China op weg naar Kanton. Ge ruchten dat Amerika blijvend bases op Formosa zou willen vestigen, worden tegengesproken, doch lijken aannemelijk. Tenslotte is dat thans in handen van de Chinese nationalisten zijnde gebied stra tegisch zeer belangrijk, zoals ook Soera- baja, waar de Amerikanen ook een vlootbasis zouden willen hebben. Niet on aardig is een bericht, dat de kliek van militaire leiders en bewindslieden rond generaal Tsjang Kai Sjek een belang rijk deel der kapitalen welke Washing ton aan de Chinese nationalistische re gering voor de strijd tegen de commu nisten heeft verstrekt, voor zich zelf heeft gehouden enin de Ver. Sta ten onder schuilnamen heef’ belegd! Het is een kras staaltje van corruptie en egoïsme. Van egoïsme getuigt ook Australië, dat nu Nederland en Indone sië moeilijk tot overeenstemming kun nen komen over het beheer van Nieuw Guinea, aanspraak schijnt te maken op de voogdijschap over dat gebied. In de Zuid-Amerikaanse republiek Bolivia weer eens een revolutie-poging. DATUM INSTELLING 20 2 48 30 8 48 Geslaagd te Meppel voor het R.E.M.E.C. examen „Vakbekwaam heid voor het rijwielbedrijf”, H. Boschma, Schoolstraat 7, Sneek. J^JAVA zee» De schoenfabriek van de firma Van Wanrooy te Kaatsheuvel, gevestigd in een van hout opgetrokken gebouw van 30 m. lang, is uitgebrand. Met het pand ging de voorraad geheel in vlammen op. Ook de machines werden zwaar bescha digd. Men schat de schade op ruim 80.000. Zij wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. NAAM BORNEO 16 KALIMANTAN BARAT 17 KOTAWARINGIN 18 0AJAK BESAR 19 BAND JAR 20 KALIMANTAN TENGOARA 21 KALIMANTAN TlMUR OOST INDONESIË 22 INDONESIË TlMUR TOTAAL 23 NIEUW GUINEA 'JAVA INDISCHE OCEAAN OPPERVL km 2 DATUM INSTELL 12 5 47 18 1 48 7 12 46 14 148 27 3 47 12 547 24 12 46 Nederland wenst een conferentie van de oeverlanden van de Rijn om de tegenstellingen op het gebied van de Rijnvaart op te heffen. Zowel de gealli eerde al' de Duitse autoriteiten negeren de Rijnvaartovereenkomst van 1948 en leiden te veel scheepsvervoer o-~r Noord-Duitse havens. Daardoor liggen thans enige honderden Ned. rijnaken, met een totaal inhoud van 500.000 ton ongebruikt. Benoemd tot hoofdmachinist Waterleiding alhier de heer J de Jong te Sneek. 0’5 22 *^TIM0R TRA LIE :6 BORNEO, OUDEGA (W.). Dhr. H. Walinga afkomstig van hier, than'- in militaire dienst in Indonesië, is te Batavia ge slaagd voor het practijk-diploma Boekhouden. Een commissie, waarin alle vervoers- en verkeersbonden vertegenwoordigd zijn, heeft drie chauffeursdiploma’s in gesteld. Dit initiatief is voortgekomen uit een streven om de beroepschauffeur op een hoger plan te brengen aangaande zijn kennis van autotechniek, verkeers- voorschriften, vervoer en administratie. Dit alles zal de veiligheid van de burgers op straat ten goede komen. Deze drie diploma’s vragenfceder een hogere graad van vakbekwaafnheid en diploma C maakt een chauffeur tot all round vakman, terwijl B beschouwd kan worden als het algemeen vaardigheids- bewijs. De opleiding duurt een jaar en het zal wel veelvuldig voorkomen, dat deze op leiding door de werkgevers wordt be taald. Zij zijn het immers, die hun kost bare materieel aan de chauffeurs moe ten toevertrouwen. Ongetwijfeld zal het jaren duren, voordat de tachtigduizend beroepschauffeurs allen zo’n diploma in hun zak hebben, doch de commissie heeft gemeend reeds bestaande diplo ma’s gelijk te moeten stellen met de nieuwe. Men heeft zich verzekerd van de me dewerking van vier departementen. Het ministerie van justitie zal ervoor zorg dragen, dat afdelingen van de ver keerspolitie de helpende hand kunnen bieden bij de opleiding. Ook aan de gemeentepolitie zal een dergelijk verzoek worden gedaan. Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat met in gang van 1 September 1949 45 textielpunten zijn geldig ver klaard en wel van de textiel- kaart V. A. 905 de bonnen ge merkt „U een punt”, „V een punt”, „U vijf punten”, „V vijf punten”, „U reserve” ter waar de van 10 punten en „V reser ve” ter waarde van 15 punten. POLITIEKE INDELING EN BEVOLKING VAN INDONESIË WaLakka ""fi k JjgL ZUIDCHINESE ZEE .JWB SUMATRA* 9. JAVA 1 FEDERAAL DISTRICT BATAVIA EN OMNtLANDEN 2BANTAM 3 PASUNDAN 4 DJAWA TENGAH 5 TERR BESTUURSGEB CENTRAAL JAVA 6 REPRESID DJOKJA 7 DJAWA TlMUR 18 /h CERAN in 1- m er 12

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1