Raadsvergadering Sneek Waarom deze straatnaam? uil hel verleden I II Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1949 4e JAARGANG No 70 76 L. KIEZEBRINK 872 Oud Sneker in belangrijke functie B.V.O.L. „Sneek en Omstreken” R Hatta door Koningin ontvangen De heren Boeijenga en v. d. Veen als wethouders gekozen Gevonden voorwerpen Wijmbritseradeel Sneeks rijkdom en Leeuwardens armoede Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Benoemd KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Opnieuw een a.r. raadslid geridderd: de heer Boeijenga, die 30 jaar raadslid is Totale opbrengst Sneker Reddingboot actie 2730.65. ■i X v - Sneker Reddingboot actie SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur rma 54.18 K. 2730.65 er A. f. S. I 1899. H. M. de Koningin heeft de heer Mo- De Voorzitter, zich nu richtend tot de heer Boeijenga zegt dat deze op de eerste Dinsdag van Septemb -r 1919 zijn intrede in deze raad als 35-jarige deed. Hij is dus thans 30 jaar onafge broken lid van de raad geweest en op een wijze, welke veler bewondering weg droeg. Uit de rijen van Patrimonium voortkomend, heeft de heer Boeijenga zich als raadslid volledig ingewerkt in alle vraagstukken van het gemeente beleid. En hij heeft dat gedaan op een wijze, welke niet velen hem kunnen na doen. Hij heeft al die jaren deel gehad aan alles wat hier aan de orde was, niet nodeloos de strijd zoekend, doch pal staande als het principes gold en met menselijke bewogenheid, waaruit zijn so ciaal gevoel sprak. De laatste jaren was hij wethouder en als zodanig gaat hij deze nieuwe periode in. In zijn wethou derschap heeft spr. hem nader leren kennen en spr. gelooft op dez< dag, die als een mijlpaal in het leven van de heer Boeijenga kan worden beschouwd, uiting te mogen geven aan de dankbaarheid der burgerij voor alles wat de heer Boeijenga heeft gedaan. Ook in B. en W. heeft hij er toe meegewerkt de geest te bewaren, welke het algemeen belang ten goede kwam, er was vaak verschil van mening, hij stond onwrikbaar waar Stadgenoten Er zijn nog enkele giften te wach ten. Ook van U! We moeten de f 3000 halen. Zij die kunnen en willen, tasten nog even in hun beurs. Voor het laatst giro penningm. 348578 t.n.v. Drukkerij Menno of Rott. Bank. P.S. Wist U dat de hoofdprijs nog niet is afgehaald? Waar zit Reddingsboei no. 16498? f 270.60 305.50 603.29 231.50 362.39 128.70 der van le n Tot leraar aan de land' cuwwinter- school te Sneek is benoemd de heer S. S. Swierstra van Irnsum. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS,. Administraties Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) n.m. ger. half per :eur, van □ho- cht, eer- lard /oor ge- hij der Redactie-adres 343.40 96.50 25— 36.54 273.05 zijn ren r Nu kreeg de heer Faber, conservator van het Coopmanshüs in Franeker, het woord voor de beoordeling van de an tieke voorwerpen, die door de leden mee naar de vergadering genomen kondeii worden. Hij vertelde hierover op onder houdende wijze. Het was dan ook al vrij laat, toen mevr. Heeringa de geani meerde vergadering sloot. De collecte voor de reddingbootactie bracht f 12 op. vrouw en dochter rusten nl. Lekkum, omdat hij, naar een Latijns grafschrift, door hemzelf vervaardigd, naast en met zijn geliefden in de dood verenigd wilde zijn. Zo naar het uiterlijke te zien dus geen groot man en toch worden Wassenbergh en zijn werk hoog vereerd. Het was Wassenbergh namelijk die door zijn overwicht en kennis een Rennaissance, een vernieuwing bracht in de studie van het Fries. En dit werkte zo bezielend dat i men in de Friese literatuurgeschie denis zelfs van een Wassenbergh-school spreekt, waarmee men dan bedoelt een kring van mensen, geleerden of schrijvers, die zijn voetsporen hebben gevolgd en wier werk aan dat van Was senbergh herinnert. Men zou het zo kunnen zeggen Wassenbergh was de man die inzag, dat wilde men het Fries recht doen, men moest beginnen met een wetenschappelijk gefundeerde basis te vormen, waardoor deze taal dezelfde rechten kreeg dan andere talen. Hij is de wegbereider geweest en zij die na hem zijn werk hebben voortgezet en vervolmaakt, hebben mogen beleven hoe goed deze weg was. En wanneer wij vandaag de dag weten dat Friesland weer een academie bezit, dat bovendien aan de beste hogescholen van Nederland leerstoelen in het oud-, middel en nieuw Fries zijn ingesteld, dat honderden lera ren de Fryske akte bezitten, dat op de middelbare zowel als op de lagere scho len het Fries wordt onderwezen, dan ge denken wij met eerbied de man die in 1780 de eerste bouwstoffen verzamelde en de stoot gaf tot de wetenschappelijke beoefening van onze taal. Dat was de man waarnaar Uw straat genoemd werd. De heer Boeijenga gehuldigd en geridderd. Schoolactie (opstel wedstrijd) Aparte Actie Ambachts school (hulde!) Winkeliersactie Eerste Collecte bij zang en muziekav. Avond Gev.koor in Geb. Collecte Hardzeildag Kindervoorstelling Collecte Gev.koor Marktstraat Openluchtbioscoop Scheepvaartmuseum Diverse giften Toneelavond Amicitia Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv-J tager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. JL Drijfhout, Sneek. Benoeming wethouders. Eerst wordt aan de orde gesteld de verkiezing van een wethouder in de va- cature-Boeijenga. Met 13 stemmen wordt de heer Boeijenga herbenoemd, de heer Blok had 3, de heer v. d. Veen 1 st. Daarna is aan de orde de verkiezing van een wethouder in de vacature-de Groot. Benoemd wordt met 14 st. de heer P. v. d. Veen, mevrouw Spaander Kok had 2, de heer Fijlstra 1 stem. De h.h. B o e ij e n g a en v a n der Veen verklaren hun benoeming aan te nemen. De Voorzitter wenst beiden geluk met hun benoeming en hoopt dat er in het college van B. en W. een vruchtbare samenwerking in het belang der gemeente zal zijn. Spr. kent de heer Boeijenga reeds in de wethoudersfunctie hij gaf daaraan zijn beste krachten. De heer v. d. Veen is geen vreemde in het Jeruzalem der gemeentepolitiek en ook hij zal ongetwijfeld nuttig werk in het college doen. Mevr. S p a a n de rK o k, mede na mens enige andere leden sprekend, zegt dat het wel bekend is dat de raad een verdeling der functies voorstaat opdat de verschillende werkzaamheden, welke het wethouderschap meebrengt, alle aan dacht genieten. Maar het komt voor, dat de inwoners niet bekend zijn met die verdeling, ook al wordt ze in de plaat selijke pers bekend gemaakt. Daarom zou het aanbeveling verdienen in ster ker mate de aandacht te vestigen op die verdeling der functies, speciaal wat die der wethouders betreft. Men zou het bijv, bij de secretarie kunnen aanplak ken. In de afgelopen periode kwam het voor dat personen zich bij een wethou der meldden, die helemaal niets te ma ken had met de zaken welke zij wensten het principes gold, doch steeds strevend NEGENTIEN DODEN SEDERT INGAAN ORDER „STAAKT HET VUREN”. De totale verliezen der Nederlandse «strijdkrachten in Indonesië sedert het ingaan van de order tot het staken der vijandelijkheden op Java en Sumatra tot 1 September zijn gestegen tot negentien doden, vijf en vijftig gewonden en twee vermisten, aldus wordt uit gezagheb bende Nederlandse bron vernomen. Voor het ingaan van deze order bedro g het i aantal gemiddeld dertig per week. re it- LSI— ste •e- et e- 3^1 m In het jaar 1724 werd Everwines Was senbergh geboren in het kleine dorpje Lekkum bij Leeuwarden, waar zijn va der dominee was. Het was een eenvou dige dorpsjongen, maar hij had eeni goed verstand en hij ging de moeilijke weg van de studie op. Hij studeerde in Franeker en Leiden en al in 1767 werd hij hoogleraar in Deventer, terwijl hij vier jaar later in Franeker tot hoog leraar werd benoemd in Grieks en Latijn. Reeds in z’n studentejaren komt hij in kennis met het Fries, voornamelijk het werk van Gysbert Japiks. In Deventer vormt zich een studieclub, maar wan neer hij als hoogleraar in Franeker te rugkeert, dan is het alsof hem naast Zijn eigenlijk werk nog iets anders drijft. Dan wordt de „liefhebberij” voor het Fries een bewuste studie en vindt hij cijd om een kring van studenten ook lesssen in het Fries te geven (1776). En zo is, na de ondergang van onze taal en de vernieuwing door Gysbert Japiks er plotseling iets nieuws, de beoefening van het Fries als bron van studie. Hij wordt daardoor in de kring van studenten en Frisiasten een man van aanzien, men komt tot hem om hulp, men luistert naar hem, hij geeft ver schillende studies meest in het latijn over het werk van de Bolswarder school meester en in 18021806 verschijnen er twee delen van zijn hand getiteld „Taal kundige bijdragen tot den Frieschen Tongval”. Het is wel een tekenend iets dat dit allemaal gebeurt in dezelfde tijd dat de academie in Friesland verdwijnen zal. In 1823 woont hij nog het grote Gys bert Japiksfeest in Bolsward bij, maar in 1826, dus drie jaar later, overlijdt hij en wordt naar z’n laatste begeren be graven op dezelfde plaats waar ook zijn In de Leeuw. Crt. schrijft W. E.: „Sneek, dat al meer om zijn geslaagde initiatieven en zijn burgerzin 'n de lucht is gestoken, krijgt weer eens een pluim pje. De uitslag van een onderzoek dat de Rijksdienst voor het Nationale Plan heeft ingesteld naar de mogelijkheden van openlucht-recreatie in de stedelijke gemeenten toont aan, dat Sneek niet al leen in zijn klasse, die der kleinste ste den, het beste figuur slaat, maar dat het met de allergrootste wedijveren kan wat het aantal vierl .te meters betreft, dat per hoofd der bevolking voor deze ontspanning beschikbaar is. Het totaal der terreinen voor openlucht-recreatie schenkt iedere Sneker en Sneekse 20.70 vierk. meter. Daar komen alleen Den Haag, Nijmegen, Deventer, Kampen, Roosendaal en Winterswijk boven uit. Wat sportterreinen betreft wordt Sneek slechts door Winterswijk voorbijge streefd en laat het alle andere gemeen ten achter zich. Dit alles blijkens een, van een uitgewerkt staatje v rgezeld, artikel van ir. J. P. Fokker in „Actieve Recreatie”, maandblad gewijd aan de aanleg, het beheer en de verzorging van sportterreinen en speelweiden. En Leeuwarden? Och arme! Het gaat helemaal achteraan in de meeste op zichten en wat het totaal der recreatie terreinen betreft, heeft elke Leeuwarder slechts 5.60 vierk. meter ter beschik king. Van de acht stedelijke gemeenten die er nog minder aan toe zijn, hebben er vier, Arnhem, Beverwijk, Roermond en Wageningen ruimschoots compensa tie in een fraaie omgeving, welke den inwoners voldoende spontane recreatie mogelijkheden biedt. Leeuwarden is arm aan sportterreinen, arm aan schoolspeel- terreinen en arm aan afzonderlijke speelterreinen voor de jeugd die nog niet aan sport toe is”. 1 September hield de heer Swierstra uit Leeuwarden een auserie over „De vrouw en het meisje in Amerika”. De heer Swierstra heeft met zijn vrouw Amerika doorkruist en kon daarom een algemeen beeld geven. Het leven van de vrouw is in Amerika heel anders dan hier. Door alle moderne gemakken be schikt zij daar over veel meer vrije tijd. Het leven is er echter duur en daarom gebeurt het vaak, dat de vrouw werk buitenshuis aanneemt, om met dit zelf verdiende geld begeerde voorwerpen te kunnen aanschaffen. De dames Witter- mans en Gerbrandy gaven een mooi ver. slag van de excursie naar We' t-Zeeuws- Vlaanderen, door 28 dames. De thuis- blijfsters hebben kunnen horen dat er veel genoten is. Besloten werd nog een ééndaagse excursie te maken naar het Poptaslot te Marssum, het planetarium en Coopmanshüs in Frane±. en het Pier Pander tempeltje in Leeuwarden. Hiervoor meldden zich 20 deelneemsters aan. Er gaven zich 3 nieuwe leden op. Op de vorige vergadering hield mevr. Urban—de Vries een inleiding over: Wat is gezinsverzorgster en hoe wordt men dit? Mevr. Urban is voorzitster van de vereniging Gezinszorg in Sneek. Deze vereniging heeft 50 subsidie van rijk en gemeente, de andere helft is particu liere steun. Het is jammer dat niet meer meisjes zich aangetrokken gevoelen tot het specifiek vrouwelijk beroep van ge zinsverzorgster, dat veel afwisseling biedt. Mochten er nog meisjes zijn die inlichtingen hierover willen hebben, dan is mevr. Urban hier gaarne toe bereid. Mej. Ch. van der Weide sprak over: Opleidingsmogelijkheden voor hen die een diploma Huishoudschool hebben. In de eerste plaats is er de opleiding voor de toekomstige huisvrouw en moeder; 2e. kinderverzorgsters. Deze kunnen ge plaatst worden in koloniehuizen. 3e. juffrouw voor de huishouding met exa men van de centrale raad; 4e. huis naaister. W 23 Sept. De N. Sneeker Crt. meldt dat op Zondag 1 October de heer A. Breunissen Troost zijn veertigjarig directeurschap gemeentelijke gasfabriek Sneek zal vieren. Per adverten tie kondigt het dept. Sneek van de Maatschapij tot Nut van het Algemeen de heropening van zijn bibliotheek aan. Afgifte van boe ken Zaterdags van 121.30 in Amicitia. Leesgeld voor het ge hele seizoen 10 cent. Vergadering van de raad der ge meente Sneek op Dinsdag 6 September, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter: de heer L. Rasterhoff, burgemeester; secretaris de heer Koster. Aanwezig alle (17) leden. Installatie nieuwbenoemde raadsleden. Aan de orde is de beëdiging en instal latie der raadsleden. De leden Boeijenga, Blok, Groeneveld, Langius, Lindeman, de Boer, de Jong, Disse, de Vries en SpaanderKok leggen in handen van de voorzitter de vereiste eden af, de ver klaring en belofte wordt afgelegd door de andere leden: v. d. Veen, Fijlstra, Brinksma, v. d. Wal, Martens, Vis en Koolmoes. De Voorzitter wenst allen geluk met de eervolle onderscheiding, welke de verkiezing tot het raadslidmaatschap is, en hoopt dat zij in de komende 4 jaar vruchtbaar werk voor de gemeente mo gen verrichten en de in de raad be staande prettige verhoudingen zullen helpen handhaven. Een dag als deze stemt tot vreugde omdat opnieuw men sen bereid zijn gevonden de gemeente mede te besturen. Dat geeft een bijzon dere bekoring aan deze dag. Immers zo als Thorbecke zeid' een werkzaam staatsburgerschap begint met een waar dig stadsburgerschap. Het is immer zo dat vanuit een kleine gemeenschap als deze stad nog vormt voor de gemeen schap in het algemeen wordt gewerkt. Aan de raad is het bestuur over de huishouding der gemeente opgedragen en zal dat waarde hebben dan moeten mensen zich daarvoor beschikbaar stel len. Spr. ziet dit als een der kenmerken der democratie. Er wordt veel gespro ken over de gewenstheid van decentrali satie, en dat is juist, maar een eerste voorwaarde daarvoor is een werkzaam burgerschap en het vreugdevolle van deze dag is dat gij blijk helt gegeven daarnaar te streven. Wat deze vier ja ren ons zullen brengen weten wij niet. Zoals in de wereld veel onzekerheid heerst, bestaat die ook bij de gemeente besturen. En dat maant tot voorzichtig heid bij het op zich nemen van nieuwe lasten. Misschien zullen deze vier jaren een wijziging in de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten brengen, welke de laatsten enige meerdere zekerheid geeft. Intussen is het vertrouwen bij de gemeentebesturen niet geschokt, veel van hun taak moge overgegaan zijn naar hogere organen, het arbeidsveld der gemeenten is vèr-reikend, op sociaal en cultureel gebied is er nog veel' te doen. Dikwijls onttrekt men zich aan het medebesturen van de gemeente met het argument „ik doe niet aan politiek”. Dat tekent een vrees welke spr. niet gewettigd acht, want in „aan politiek doen” zit niets ongunstigs' als men er onder verstaat het meedoen aan het besturen van een gemeenschap. Aan po litiek doen kan een ongunstige betekenis hebben, maar in die zin wordt hier in deze raad geen politiek bedreven, spr. roept aller medewerking in om de hier bestaande prettige samenwerking te handhaven. De notulen van de vergadering van 26 Augustus hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Voor kennisgeving wordt aangenomen een verslag van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Friesland over 1943. Minister v. d. Brink heeft een plan ontvouwd om de uitvoer naar de Ver. Staten te bevorderen, want zonder dol lars komen we er niet. De exporteurs zullen 10 van hun dollarinkomsten vrij mogen besteden. Belangrijker is nog dat er een directeur voor de export bevordering is gekomen. Die directeur is onze oud-stadgenoot de heer L. Smit, nu 57 jaar oud en die het grootste deel van zijn leven in de automobielbranche heeft gewerkt. Na de eerste wereldoorlog kwam de heer Smit in de leiding van de fa. Ba- kels Co., de hoofdvertegenwoordigster en importrice van General Motors auto’s in Nederland. In 1929 werd de heer Smit, nadat hij reeds vele belangrijke werkzaamheden voor General Motors had verricht, hoofddirecteur van de nieuwe Hudsonautomobielfabriek in Hamburg. Tot 1936, toen de fabriek ge liquideerd werd, omdat Schacht de im port van onderdelen uit Amerika ver bood. In Juni 1937 trad de heer Smit in dienst van het Dhilips-concern. Kort voor de tweede wereldoorlog werd hij directeur van de Philipsondernemingen en -fabrieken in Oost-Europa, die hij, uit handen van de Duitsers heeft weten te houden. Na de oorlog, toen maarschalk Tito de buitenlandse ondernemingen in Zuid- Slavië confiskeerde, gelukte het de heer Smit de confiscatie van de Philipsfabrie- ken ongedaan te maken. Uitslag opstelwedstrijd scholen. Ie prijs Albert v. d. Hey, Juliana- school; 2e prijs Aukje Brouwer, School II; 3e prijs Janny Jendrijak, School I; 4e prijs Henny Beswerda, Julianaschool; 5e prijs Vronie Blom, School I; 6e prijs Wella Westra, Julianaschool; 7e prijs Lammie Seinen, Wilhelminaschool. Dank zij de firma Pijpekamp konden de laatste zes winnaars een prachtig boek in ontvangst nemer., terwijl de eerste prijs, een jongenspakje, door de bekende firma met de slagzin: Voor iets Goeds, naar beschikbaar werd ge steld. Zoals we reeds mededeelden, zullen wij de beste opstellen publiceren, maar uit piëteit en ter gedachtenis voor de ouders beginnen we met een opstel dat niet bekroond, maar geschreven werd door Herman Jongsma van School I die kort nadien is overleden. Dit is dus zijn laatste werk geweest en ons dacht het zou de zo zwaar be proefde ouders van Herman, zijn onder wijzer de heer May en zijn makkers een genoegen en tevens een herinnering zijn. A. f. S. Schipbreuk. Er stonden twee Oostmahorner vis sers te praten. Opeens zei een van de twee vissers: „We krijgen stormweer”. „Dat denk ik ook”, zei de andere visser. „Ik hoop dat de Insulinde niet behoeft uit te varen”. Mees Toxopeus zat koffie te drinken. Daar ging de telefoon. „Met Mees”. „O, ben jij het, Dries”. „Hier tussen Ame land en Schiermonnikoog zit een En gelse kotter, zij doet het zo raar. Nu en dan ligt ze dwars op de golven. Ik dacht dat ik je maar moest opbellen”. „Vrouw”, zei Mees, „maak jij het brood maar klaar, dan trek ik mijn olie- pak aan, want ik wordt door Dries van de vuurtoren opgebeld, dat er een schip in nood is”. Mees drukte op de alarmbel, om de bemanning van de Insulinde te waar schuwen. Hij zette zijn Zuidwester op en nam zijn trommeltje met brood onder de arm en zei: „Dag vrouw, tot vanavond zullen wij hopen”. Daar stonden al een paar mannen van de reddingboot. „Goedenmiddag allen”. „Waar moeten we heen?” vroeg een. „Tussen Ameland en Schiermonnikoog vaart een Engelse kotter. Ze ligt telkens dwars op de golven. Stapt in mannen!” Mees blijft op het dek, de anderen gingen allemaal '-nder in. Daar voer de Insulinde de haven uit. Wat slingerde de boot heen en weer. Mees zat goed vast met de riem in de kleine stuurhut. Allen waren het slingeren wel gewend. De boot werd door de golven opgetild en weer neergesmeten. Daar zag Mees de kotter. Och, wat deed zij raar. Het scheen dat het jacht een defect aan het roer had, want de kotter dreef als een speelbal op de golven, stuurloos rond op geringe afstand van de gevaar lijke Amelander banken. Nog eventjes, dan zat ze vast. Zo kwam het ook. Na een paar minuten lag de kotter muur vast. Daar kwam de Insulinde aanvaren. „Hulp nodig?” seinde Mees. „No”, sein de de Engelsman. Maar de Insulinde bleef in de buurt. Op het i netst seinde de Engelse kotter „hulp nodig”. Daar had Mees op gewacht. „Lijn uit!” seinde Mees terug. Nu maakten de matrozen de lijn vast en de Insulinde voer vooruit. Na enige tijd brak de lijn. „Heb je ster ker tros?” seinde Mees. „Jawel”, ant woordde de Engelsman. Nadat deze was vastgelegd, voer de Insulinde weer met volle kracht vooruit. Het jacht zat zo vast als een huis. Reeds een uur draaide de motor van de Insulinde op volle toe ren, zonder resultaat. „De motor is te zwak! Hadden we maar zo’n moderne kopklepper in de Insulinde, dan was het jacht gered geweest!” mopperde de schipper. Maar toch. Na zes uur trekken was de kotter los en Mees kon naar de haven terug. Zo was één der vele reddingen door de stoere bemanning van ’e Insulinde. HERMAN JONGSMA. 1 1 nummerbord van vrachtauto. Terug te bekomen bij D, Dijkstra, Hom- merts 98. naar het belang der ingezet'«n en im mer bereid te helpen, dank zij zijn so ciaal gevoel. En niet alleen op het ge bied der gemeentepolitiek he' de heer Boeijenga veel gedaan, ook op andere terreinen. Jarenlang was hij voorzitter van Patrimonium, 15 jaar voorzitter van de Ver. van a.r. gemeenteraadsleden in Friesland, 25 jaar bestuurslid van de a.r. kiesvereniging, 17 jaar lang voorzitter van de Ver. voor Chr. Schoolonderwijs, al jarenlang lid van de Verenigingsraad van de N.C.R.V. en zo is er meer. De heer Boeijenga mag dus reed, op een welbesteed leven terugzien, doch wij hopen, dat hij nog vele jaren in het be lang der gemeente Sneek zijn krachten aan het bestuur der gemeente mag wij den. Hij heeft steeds met open vizier ge streden. Het is spr. een groot genoegen de heer Boeijenga te kunnen meedelen dat hij benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau en hem het onder scheidingsteken te moge overhandigen. De heer B o e ij e n g a zegt dat hij zich de grote verrassing hem hier ten deel gevallen, nog nauwelijks kan reali seren. Spr. dankt H. M. de ingin, de voorzitter en allen die aan deze onder scheiding meewerkten. Spr. dankt de voorzitter ook hartelijk voor de tot hem gerichte woorden. Hij noopt dat God hem de kracht zal geven hier nog enkele jaren te werken, hij heeft dit werk 30 jaar met ambitie gedaa" De sfeer is hier altijd goed geweest; al heeft het aan strijd niet ontbroken, steeds was er eerbied voor eikaars standpunt. Ook als wethouder heeft spr. mogen genieten van een goede samenwerking en spr. dankt vooral de voorzitter, die, in het gemeenterecht een der allereersten, het hem zo gemakkelijk heeft gemaakt. Moge dat ook in de toekomst zo blijven, spr. dankt ook alle nog levende raads leden aan wie hij in zijn 30-jarige ambts periode zulke aangename herinneringen heeft behouden. Nadat de heer Lindeman zich na mens de c.h. fractie heeft aangesloten bij de woorden door de voorz. tot de heer Boeijenga gericht en hem heeft geluk hammed Hatta, voorzitter van de repu- gewenst met zijn onderscheiding, wordt I blikeinse delegatie ter Rondetafelconfe- de openbare vergadering gesloten. rentie, in audiëntie ontvangen. te bespreken. Daarom is het vooral ge wenst de afdelingen welke tot het res sort van elke wethouder behoren, goed bekend te maken. De Voorzitter antwoordt dat het college deze kwestie onder ogen zal zien. Samenstelling commissies. Aan de ore is de benoeming der leden van de vaste commissies. In de commissie voor strafverorde ningen werden gekozen de leden Groe neveld met 16, de Jong met 17 en Vis met 16 st„ de heer Langius had 1 st. In de commissie voor de gemeenterei- niging werden gekozen de leden Brink sma met 15, de Boer met 17 en Langius met 15 st. De heer de Vries had 2, de heer Groeneveld had 1 st. In de commissie voor openbare wer ken werden gekozen de leden Blok met 16, Fijlstra met 16 en de Jong met 17 st. De heer Groeneveld had 1 en de heer Koolmoes 1 st. In de commissie voor de gemeente lijke woningbouw werden benoemd de leden Blok met 16, Disse met 17 en Spaander—Kok met 17 st. De heer Lan gius had 1 st. In de commissie voor de gemeente bedrijven werden gekozen de leden Vis met 16, v. d. Wal met 17 en Lindeman met 17 st. In de commissie voor de uitvoering van de reclameverordening werden be noemd de leden de Vries met 16, Kool moes met 17, en Fijlstra met 17 st„ de heer v. d. Wal had 1 st. In de commissie voor rekeningen en begrotingen worden benoemd de leden Groeneveld (voorzitter) met 16, Mar teqs met 16 en Lindeman met 17 st. De heer Blok had 1 st. Tot leden van de commissie voor ge organiseerd overleg worden benoemd de leden v. d. Wal met 17, de Vries met 16, en de Jong met 16 st. De heer Brink sma had 1 st. Voor voorzitter en 4 leden der com missie van advies, bedoeld in art. 8, eerste lid der Woonruimtewet 1947 wor den wegens periodieke aftreding door B. en W. aanbevolen: voor voorzitter te vens lid G. Doevendans (aftredend als lid); voor leden H. W. Fijlstra (aftr.), K. Koster (aftr.) J. P. de Vries, W. Lan gius. De h.h. G. F. Disse en S. Douma stelden zich niet weer herkiesbaar. Benoemd wordt tot voorzitter met 17 st. de heer Doevendans en tot leden de h.h. Fijlstra met 16, Koster met 17, de Vries met 16 st. en Langius met 15 st. De h.h. Brinksma, Blok en Groeneveld hadden ieder 1 st. Leraar Hebreeuws. Tot leraar in het Hebreeuws aan het gymnasium voor de cursus 1949'1950 wordt door curatoren aanbevolen ds. H. v. d. Veen te Donkerbroek, die met 17 st. benoemd w^rdt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1