Liftende door Frankrijk Hoe Sneek er vroeger uitzag DIPLOMAZWEMMEN in het Sneker zwembad Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST f re it- Mn 4e JAARGANG No 71 76 L. KIEZEBRINK Concert Orgelconcert 872 Verliezen in Indonesië Kunst aan Allen Simavi-collecte Het ontwerp interimregeling voor Suriname wordt ingetrokken Sport en Liefdadigheid 2e Toelatingsexamen R.H.B.S. Sneek Famke ünder auto KLEINZAND 7 - Telef. 2872 DINSDAG 13 SEPTEMBER 1949 Ds. J. Hengst te IJlst 80 jaar Een wandeling door Sneek in het jaar 1543 Concert te IJlst Geref. Kerken willen samenspreking met K.O. 31 Verdronken -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD p- jr™ ,<g, VRIJDAGS. rma Redacteur: 18. 5. 10. ver- Men. Het radiotoestel. Na loting onder de vele goede inzen dingen is het radio-toestel, uitgeloofd voor de juiste voorspelling van de uit slag der voetbalwedstrijden, gewonnen door mej. G. Bakker, Winsemiusstraat alhier, 12. 13. 1. 2. 3. 4. 8. 9. Arthur Ney een A. Billetou Comp. E. Ruh F. Hannush. Het kabinet heeft de Koningin mach tiging gevraagd het ontwerp-Interim- regeling voor Suriname in te trekken. Het kabinet is hier toe gekomen door dat zij uit het voorlopig verslag der Eerste Kamer heeft afgeleid, dat een niet onbelangrijk deel der Kamer ge neigd schijnt, het ontwerp in zijn tegen woordige door de Tweede Kamer ge amendeerde redactie niet te aanvaar den. Door de loop der gebeurtenissen blijkt de voorgestelde regeling in plaats van de verhoopte wederzijdse bevredi ging te geven voor Suriname een steen des aanstoots te zijn geworden. Aldus wordt medegedeeld in de memorie van antwoord over het ontwerp aan de Eer ste Kamer. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: 6. 7. JUTRYP-HOMMERTS. Doe’t it fam ke fan de hear P. Yntema ynienen efter in stilsteande bus fan de Z.W.H. wei, dwers oer de dyk roun, waerd hja oan- riden fan in auto, dy’t fan de oare kant kaem. Hja klage earst noch al hwat oer har side, mar neffens de dokter wie it net fan earnstige aerd. n.m. ger. hall per Redactie-adres SL, s. rr t SNEEKER NIEUWSBLAD De Vereniging Simavi (Steun In Me dische Aangelegenheden Voor Inheem sen) te Haarlem, roept telken jare ons volk op, om mede te helpen de ontzet tende medische nood ir de Tropenlanden te lenigen. Zo ook nu weer. Men leze aandachtig de folders die hier ter plaatse door de post huis aan huis be zorgd worden en dan is een verdere op wekking om te steunen overbodig. Dan wordt men gegrepen door de onmen- selijke misère waarin een bevolking van 75 millioen mensen in Oost en West leeft. Een handjevol dokters en ver pleegsters zet ginds alle krachten in om het leed te verzachten en de zieken te helpen. Maar wat is één dokter op een half millioen mensen? Want zo zijn de verhoudingen in Indonesië zo onge veer! Stelt U zich voor: twintig dok ters voor geheel Nederland! Daarom spant Simavi alle krachten in om gelden bijeen te brengen voor de leniging van die nood. In 1948 bracht Nederland 400.000 voor dat doel bijeen. Een mooi bedrag en toch nog slechts een druppel op een gloeiende plaat. En zo luidt Si mavi dus opnieuw de noodklok. Op 20 September wordt te Sneek een collecte gehouden. Laat een ieder zijn gave ge reed leggen. En laten zij die kunnen, hun diensten aanbieden om de collecte te doen slagen; Door het barmhartig- heidswerk van Simavi kan ons volk aan de volken in de Tropenlanden tonen, dat wq hart hebben voor hun lot en lijden. SIMAVI. Ds. J. Hengst, emeritus predikant van Wolsum en Westhem cn thans wonende te IJlst, hoopt Dinsdag 13 September zijn 80e verjaardag te vieren. Ds. Hengst werd 13 September 1869 gebo ren en deed in 1895 zijn proponentsexa men voor het Provinciaal Kerkbestuur van Friesland. 13 October van datzelfde jaar verbond de jubilaris zich aan zijn eerste en enige gemeente Wolsum en Westhem, die hij heeft gediend tot 15 November 1943 toen hem, na 48 vol brachte dienstjaren, op 74-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. te geven door het Stedelijk Muziekcorps „Sneek”, Dir. A. Bo wman op Vrijdag 16 September a.s. ’s avonds 8 uur. Pro gramma: 1. Florentiner Marsch, J. Fucik; 2. Dichter und Bauer Ouverture, Fr. van Suppé; 3. La Housarde, Valse Militaire, L. Ganne; 4. Franz Schubert Fantasie, arr. A. Floris; 5. The Great little Army, mars, K. Alford; 6. El Capitan, Mars, Sousa; 7. Ie Marche aux Flambeaux, Meyerbeer; 8. Espana, Val se, E. Waldteufel; 9. Fantaisie Ballet, L. Montagne; 10. Colonel Bogey on Pa rade, K. Alford. Avignon, 14 Aug. De auto’s die hier rijden zijn van heel verschillende soort. Van de alleroudste tot de hypermode ste toe. De Franse wagens zijn meestal ontzettend oud en dreigen 'vaak in el kaar te zakken. En omdat de benzine hier erg duur is (43,20 frs.) rijden er vele wagens op gas en electrische stroom en andere hebben nog gas-gené- ratoren van de oorlog. Ook zie je hier nog wagens met massieve banden, die voorthossen en botsen en een onzettend lawaai maken. De meest voorkomende luxe wagen is de .Citroën”, die in Frankrijk zelf vervaardigd wordt. Ér rijden hier wel Buicks, Chevrolets en an dere „sleeën”, maar dan is de eigenaar Amerikaan, Engelsman, Belg of Neder lander. Verder lopen hier nog wagens (vooral bussen en camions) op gas-oil, ruwe olie, die een verschrikkelijk ver stikkende rook ontwikkelt. Daar onze „geld-hoop” snel kleiner wordt, bestaat ons dagelijks voeds'l uit droog, hard, bruin brood met druiven, die hier bij duizenden langs de wegen groeien. Af en toe kopen we wat melk Fantasie van lied v Klankfestijn, mars Koraalmuziek. De generale synode van de Gerefor meerde kerken in Nederland heeft be sloten, zich opnieuw te wenden tot de Gereformeerde kerken onderhoudende artikel 31 K.O. met het dringende ver zoek tot een samenspreking. Zij wil alles bespreken wat de beide groepen gescheiden heeft en gescheiden houdt en hoopt, dat kerkelijke gemeenschap mogelijk zal zijn. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. JL Drijfhout, Sneek. Ons rest nog een bezoek aan twee door de registers in 1543 genoemde stra ten: het „cleijn Suyerdereijndt” en het „groet Suyerdereijndt”. Alle Snekers kennen nog het „Suerend”, hoewel op de naambordjes deftig staat van „Zuid- end”, wat nochtans geen vlees en geen vis is, geen Nederlands, geen Fries en geen Snekers. Waarom dan ook maar niet van „Suupmarkt” „Zuipmarkt” ge maakt Intussen is er nu nog maar één van de beide „Suerenden” onder de oude naam voort blijven leven. Wellicht vond men het lastig, deze onderscheiding in „groot” en „klein”, en zo kwam het, dat het Groot Zuidend omgedoopt w <1 in Oude Koemarkt. Wanneer deze ver andering kracht van wet kreeg, is mjj niet bekend, dit zou nog eens moeten worden nagegaan. Wellicht eerst in de vorige eeuw, want alle oude Sneker stadsplattegronden laten nog de oor spronkelijke benaming lezen. Hoewel wij er nog geen strikte bewe zen voor hebben kunnen verzamelen, houden wij het er voor, dat beide stra ten ontstaan zijn als bebouwing aan weerszijden van eci gracht of vaart, welk water dan later gedempt werd en tot straat aangelegd. Dat het „cleijn Suijereijndt”, althans voor een deel, oor spronkelijk een grachtje was, blijkt uit de 16e en 17e eeuwse stadsplattegron den. Het „groet Suijereijndt” kan heel goed de tegenhanger als stadsgracht zijn geweest van de Singel, zodat Sneek in een oudere gedaante dan een derge lijke aanleg heeft bezeten als nu nog IJlst of Workum, die in hun groei zijn bljjven steken reeds in hun eerste grach tensingel. Maar nu de bewoners. Eerst dan het „groet Suijerdereijndt”: „Huijs met twee earners staende int groet Suijerderijndt aent kerckhoff, op ’t noerd van Cornells Cramers huijs, beboerende totte voirs. Prove” (t.w. van Sint Mich' Dit wil dus zeggen een huis, bewoond door twee gezinnen. Op de hoek daartegenover woonde een priester: „Heer Pieters steed, op die hoeck van de Straet, in dat groet Suijerderijnd”. Nu dus het pand, waarin gevestigd de zaak Groeneveld. Dan horen wij an een huis, dat de naam droeg van de Eenhoorn, blijkbaar een huis van enig aanzien. Het betaalt ook een hoge steedpacht van één goud gulden ’s jaers; „op die hoeck fan ’t groet Suijerderijndt, hetende Enenghe- hoern, daer Douwe Pouwels ende Maer- ten Jouckesz op woenen”. Waar dit huis stond, valt niet uit te maken alleen op grond van deze aanduiding. Wat de „Eenhoorn” betreft, men weet dat dit dier thans nog in de heraldiek voort leeft. In de Midde'eeuwen werd het echter in de leerboeken behandeld als een werkelijk schepsel, dat zich zou ophouden in de afgelegen Aziatische steppen en een merkwaardig kuis leven leidde. Het was spierwit van kleur, en onderscheidde zich uiterlijk van gewone paarden door het bezit van een lange, getorste horen, ingeplant op het voor hoofd en kaarsrecht naar voren steken de. Vanwege zijn kuisheid was het een Maria-symbool. Vandaar, dat het in de kerken verscheen op allerlei afbeeldin gen in steen, hout of verf. Nog heden ten dage kan men in de kerk van Lop- persum in Fivelgo tegen een koorgewelf een schildering zien aangebracht uit de 15e eeuw, die ons een tronende Maria laat zien, aangebeden door een Een hoorn, die zijn kop in haar schoot legt. Als bewijs van het werkelijke bestaan van dit fabeldier toonde men in som mige kerken wel de echte horen van zulk een Eenhoorn. Men kon verleden Verschijnt DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) zijn ren na- oak - De 4e orgelbespeling in de Noorder- kerk te Sneek werd Donderdagavond wederom door de Heerenveense organist R. Teule gegeven. Had deze de vorige keer een keuze gedaan uit werken van Nederlandse componisten, ditmaal was het programma geheel gewijd aan com posities van Duitse meesters uit de 17e en 18e eeuw. Erg diep had de heer Teule niet in de Duitse orgelliteratuur ge speurd. Na Praeludium, Fuga en Ciacon- na van Johann Pachelbel, was hij via twee koraalbewerkingen (resp. van Pachelbel en Walther) bij Joh. Seb. Bach beland en gebleven. Overigens bood de keuze der werken genoeg ver scheidenheid, zodat zowel de meer ver wende luisteraars als zij, die slechts een enkele keer een concert bezoeken, aan hun trek kwamen. De orgelkoralen zijn door hun eenvoud’ge en duidelijk te on derkennen bouw en de veelal bekende hoofdmelodie zeer instructief. Van de meer gecompliceerde werken noemden we reeds Praeludium, Fuga en Ciaconna van Pachelbelverder werden nog ge speeld Praeludium en Fuga in e moll en de bekende Toccata en Fuga in d moll van Joh. Seb. Bach. De uitvoering van dit voor een orgelconcert vrij lange pro gramma was over ’t algemeen heel goed. Vooral in de grotere werken klonk het orgel behoorlijk en kon men de techni sche vaardigheid van de organist be wonderen. Minder goed slaagden de or gelkoralen. Aan technische beheersing ontbrak nogal eens wat (b.v. in „Ach Gott und Herr” van Johann Gottfried Walther en „Wachet auf ruft uns die Stimme” van Bach), terwijl in de minder rijk geharmoniseerde variatievormen de klank van het orgel te kort schoot. Al werden dan niet alle muzikale wensen bevredigd, het luisteren naar wat groot meesters als Pachelbel en Bach ons te vertellen hebben is toch altijd de moeite waard. Het is dan ook jammer, dat de belangstelling voor deze orgelconcerten nog :o gering blijkt. De vijfde en laatste bespeling vindt plaats op Donderdag 22 September door de heer J. W. Boeijenga, L. G. Woensdag werd in het Sr ker Zwem bad onder auspiciën van de Zwem- en Poloclub „Neptunus” diplomazwemmen gehouden voor de diverse school- en vaardigheidsdiploma’s van de Ned. Zwembond. De deelname was groot, ter wijl ook een flink aantal toeschouwers van hun belangstelling blijk gaf. Het diploma I (voorbereidend diplo ma) werd uitgereikt aan 48 candidaten, diploma II (geoefend zwemmer) aan 64, nl.: Meisjes: Coco Bakker, Hinke Schuil, Alie Seinen, Betty Haga, Mieke V. d. Laan, Tjitske Talen, Hylkje de Jong, Mien Niemeijer, Peto Steenbeek, An neke Lokkerbol, Juleke v. d. Zee, Gerda van Bruggen, Janny de V Tiny de Vries, Willy Stout, Trijntje Metz, Jan- nie Beintema, Rita de Jager, Greetje de Vries, Leida Bok, Dina Schutte, Ar 'ie v. d. Laan, Aafke Poukema, Antje Har der, Jann’ Siebesma, Hannie Visser, Martha Alberda, Jetty Obbema, P. Zwalué, Bertha Schrichte, Loetje Bruins. Jongens: Hylke Zuidema, Gerlof de Jong, Jo de Lang, Frits Monsma, Gerard Steffens, Eddie de Vries, Piet de Wit, Harry de Jong, Rinze Veenstra, Gerben Postma, Albert v. d. Herj, Berend Zoethout, Abra' am Wiersma. Rink de Vries, Theo Asman, Michiel Hoekstra, Rienk Mud, Klaas Harder, A nne Harder, Harm Steenbergen, Lammert Brouwer, Gerard Duinkerken, Joop Kamphuizen, Berend Klos, Roelof van Noord, Anne v. d. Reiden, Theo Poiesz, Leo v. d. Bles, Jan v. d. Wolf, Kees de Rijk, Bram de Jong, Henk Ligthart, Gosse Bloem, Hans de Jong, Harm Fernhout en Bram Koenen. driks, Ellie van Kampen, Paulien Don kersloot, Tineke de Jong, Gretha Veen- sma, Marian v. d. Her ell, Dina Schutte, Trijntje Harder, Corrie Kamphuizen, Doutje Faber, Jannie v. d. Heuvell, Niesje Gerritsma, Margreet Krook, Klaasje Nijholt, Juleke v. d. Zee, Rudie Schram, Han Riphagen, Jan Nooitge- dagt, Pieter Wesselink, Hans Schreu der, Rein v. d. Akker, Tjeerd Boersma, Folkert Wijngaarden, Feike Oppewal, Dirk Pols, Jan Zwiers, Johannes Schot, Ids Keizer, Simon Kingma, Henk Kla- zema en Jan de Zee. 2000 m. aan: Pietje Hoppe, Geertje v. d. Duim, Attie Deenik, Tiny Attema, Nelly Abma, Reiny Smit, Hennie Wijk- stra, Ge ’je Kroon, Geertje v. d. Leij, Tilly Abma, Holly Rodenburg, Jettie de Moed, Gerrit Dijkstra, Henk Brinkhof, Jopie Martens, Henk Schram, Henk Klos, Jurjen Klos, Henk Frantzen, Her man Broekema, Henk Stenekes, Henk IJntema, Henk Slagter, J. Wiersma, Ulbe Visser, J. Spier, Wim Schot, Rinse Bijlsma, Theunis Wiersma en Okke Fer. werda. 3000 na. aan: Wella Westra, Maartje Rijpkema, Gretha Muller, Nita Wind, Ciske Douma, Frans de Jong, Auke Wiersma, J. H. Visser, Harm Fernhout en Gosse Kroon. KONINKLIJKE LANDMACHT: Gesneuveld 1 September: Ser- geant-maj. J. F. H. Hoefs, leger- nr. 200804000, uit Uden. Toegelaten tot Klasse I Johan Hane- wald, *Jansje Harder, Karst Nauta, al len te Sneek. Piet van Dijk, Balk. Obe Hobma, Bolsward. *Margje Kroes, Deer- sum. Wim Gribnau, Scharsterbrug. *Ti- tia Ament, IJlst. *Mietje van Haersma Buma, IJsbrechtum. Durk Noordmans, IJ tens. Toegelaten tot Klasse II Paul de Jong, Jelte Ligthart, Sneek. *Jannie Smid, Workum. Harry ±roelstra, IJlst. Toegelaten tot Klasse III *Joke Slip pens, Sneek, Sijbren Westra, Gaastmeer. Nico Algera, Lemmer. Robijn Hornstra, Molkwerum. Wiebe Hoekema, Tjerk- werd. Gerard Kingma, IJlst. Toegelaten tot Klasse IVDurk Groenhof, Balk. Fekke IJbema, Bols ward. Keimpe Bloemhof, Scharnegou- tum. Jan Bakker, Tjerkwerd. zijn meisjes. WOUDSEND, 8 Sept. Hedenmiddag had in onze plaats een droevig ongeluk plaats. Schipper Zoer werkzaam bij de firma Krikke alhier, was op zijn werk en de vrouw verkleedde zich even, ter wijl het vierjarig dochtertje aan dek was. Nadat de moeder zich had ver kleed ging ze weer naar boven, maar haar dochtertje was er niet meer. Aan vankelijk dacht ze dat het kind de wal op was, en moeder toog dan ook op on derzoek uit, maar toen het kind niet werd gevonden en niemand haar ook had gezien, werd het ergste gevreesd. Men ging daarom in de omgeving van het schip dreggen en na een paar uur zoeken werd het aanvallige kindje le venloos naar boven gehaald. KON. NED. IND. LEGER: Gesneuveld 21 Augustus: soldaat le kl. Z. Tairas, stbnr. 1825, uit Indonesië. Gesneuveld 24 Augustus: Jav. sol. daat le kl. inf. Kastanom, stbnr. 071301164 (oud: 10962), uit Indo nesië. Jav. soldaat le kl. inf. Toe- woeh, stbnr. 43229, uit Indonesië. Gesneuveld 25 Augustus: Overle den t.g.v. oorlogsverwo"ding op 25 Augustus Soend. soldaat le kl. inf. Engkar, stbnr. K 104717310, uit Indonesië. Men. korporaal inf. G. A. Karisoh, stbnr. 32138, uit Indonesië. Jav. soldaat 2e kl. inf. Tjatiwa, stbnr. 281301241, uit In donesië. Jav. soldaat 2e kl. inf. Wakit, stbnr. K 8463521, uit Indo nesië. :eur, van oho- cht, eer- lard zoor ge- hij der Pauze Koraalmuziek. In ’t Zigeunerkamp, mars U. Oscheit. Andante in G Batiste Souvenir ouverture Melodie Alphons Dreissen Saint-Triphon mars 11. Abendglocken, (40 frs. per liter) en maken dan pap. Meer kunnen we ons niet permitteren, maar het zal wel loslopen. Gisteren zijn we slechts langzaam vooruitgekomen, ongeveer 100 km van Montpellier naar Salon. Salon is een aardig gezellig stadje en het voordeel is dat er langs de wegen overal pompen staan waar je water kunt drinken en dat doe je nog al eens met zo’n warmte. Want regenen doet het hier zelden. De enige regen die we hebben gehad was in Noord-Frankrijk, dus ongeveer een week geleden. Het regent hier slechts 3 van de 12 maanden. Typisch is in Sa lon dat men er een voorliefde schijnt te hebben voor kleine aanhangwagentjes achter de fietsen, waar ze brood, groen ten en andere levensmiddelen in halen. De nacht hebben we in Salon weer op een politiebureau doorgebracht, dat was de eerste keer dat ik op een brancard lag. De volgende dag wilde het niet lif ten, hoewel we telkens maar zongen van „Sur le pont d’Avignon”, maar nee, er kwam geen wagen. Pas na 8 uur wachten kregen we een wagentje naar Avignon, ongeveer 50 km van Salon. Avignon is een oude beroemde stad. De beroemde pont d’Avignon is er nog maar voor de helft. Een oud mannetje vertelde ons, dat 2 a 300 jaar geleden er een grote lawine van de berg kwam, die een eindje buiten Avignon ligt (on geveer 2000 meter hoog) en die de halve brug verwoestte, die geheel van berg steen is gebouwd. Om Avignon heen ligt een grote muur met poorten er in naar de buitenwegen. De stad heeft vele oude bouwwerken, o.a. „le palais des Papes”. Het centrum van Avignon bestaat uit nauwe, smalle en hoge straatjes, waar alle verkeer door gaat, wat soms penibele situaties veroorzaakt. Verder dan Avignon konden we niet komen, dus weer een slaapplaats zoeken, zoals iedere dag. Het politiebureau had geen plaats; de jeugdherberg wou ons niet hebben omdat we geen lid waren van de N.J.H.C. Een goede Hollander nam ons in zijn tent. Vandaag (Zondag) hebben we met z’n zessen als Hollanders (twee Maastrichtenaren, Dick, de Utrechtenaar, bij wie we geslapen had den, een a.s. beroeps-journaliste uit Mo- kum en wij tweeën) pap gegeten tussen alle andere trekkers overal weg. Samen hadden we melk gekocht (de winkels zijn ’s Zondags tot 12 uur open) en toen, na even verwarmd te hebben, de Brinta er in en we voelden onze magen weer. Vandaag proberen we met Dick verder te komen richting Nederland, waar we over ongeveer een week hopen te zijn. We hebben nog ongeveer 400 frs. Programma van het concert (laatste in dit seizoen) te geven door de Chr. Muziekvereniging „Harmonie”, directeur de heer S. W. de Boer, op Donderdag 15 September ’s avonds 8 uur in de mu ziektent (Martiniplein) te Sneek: F oraalmuziek. Hou-Doe mars, P. B. Bisselink Judex (Mars et Vfta) Ch. Gounod La Gracieusa ouverture Ph. S. Vlessing Appèl aux Trompets mars Arthur Ney ta- fte •e- et |n er Het diploma III aan 10, t.w.: Antje en Betty Wiegman, Tineke de Lang, Annie de Jong, Wally Zondervan, Jan ny Venema, Pietje Kallenkoot, Erica van Gelder, Klaas Kuipers en Auke Wiersma. Diploma IV (eerste zwemvaardig- heidsdiploma N.Z.B.) aan 13, t.w.: Antje en Betty Wiegman, Mieneke Meindersma, Tineke de Lang, Anneke de Jong, Janny Venema, Geertje Appelo, Meta Ridderikhof, Wally Zondervan, Gerlof Scholte, Jacob Nooitgedagt, Roel Schurink en Klaas Kuipers. Diploma VI (laatste zwemvaardig- heidsdiploma N.Z.B.) aan Marten Slob. Verder werden nog de volgende diplo ma’s uitgereikt: 500 m. gekleed zwemmen aan: Caro- lien Dijksterhuis, Ankie Henstra, Lidie Visser, Jopie de Haan, Akke Fijlstra, Trude Bosscha, Marian Postma, Nettie van den Bosch, Dina Schutte, Alida Me ters, Afke Raukema, Rijkje de Haan, Saakje Zijlstra, Renske Wierda, Tineke Koolstra, Geertje Tjaarda, Annie Deth- mers, Cobie v. d. Baan, Fokje Andriol, Leendert Huisman, Leendert Rosier, An dries Hummel, Klaas Nauta, Simon Wierda, Tjeerd Postma, Rudolf Asman, Johannes Schot, Gerrit Jansen, Jeen Zwaga, Willem Kroon, Harm Steenber gen, Dirk Pols, Berend Klos, Theo Poiesz, Hendrik IJntema, Harm Fern hout, M. Hoekstra eri Jaap Knobbe. 1000 m. aan: Annie Woudstra, _j. Akke Woudstra, mevr. GraafsmaBos. ma, mevr. M. Duboisv. d. Laan, mevr. H. Venema, mevr. G. de Jong, Trijntje Brouwer, letje Obbema, Dukke Hen- Nederlandse lifters in Frankrijk. Voor dat ik verder ga met mijn re- laas moet ik nog even vermelden dat we ’s Zondags de 7e Augustus in Parijs naar de Ned. Geref. Kerk zijn geweest, waar in het Ned. werd gepreekt. De kerk begon ’s middags 3 uur, zodat we om ongeveer half een van ons hotel moesten vertrekken met de Metro naar ’t Zuiden van Parijs. Daar ergens in een onogelijk straatje stond het kerkje dat van hout was gebouwd. Het scheen ge huurd te zijn, want er stond boven de ingang een bijbeltekst in 't Frans. Het kerkje was niet groot. Ongeveer 150 mensen konden er in. Twee smalle trap jes van 50 cm breedte leidden naar het galerijtje waar het orgel stond. Het was een gewoon huisorgel maar met dubbel klavier. Daar er geen organist was, vroeg de dominee of ik op het orgel wil- de begeleiden. Ik schrok eerst een beetje, want dat had ik nog nooit eerder gedaan, maar het ging best, hoewel het orgel zelf niet 100 O.K. was. Als „organist” ontving ik na de kerkdienst m’n honorarium, dat we bij ons andere geld hebben gedaan en daarna werd de kerk bijna veranderd in een café. leder- 1 een zette zich maar zo gemakkelijk in de bank of op de stoel als hij wilde en er verschenen dames, die ons op Hollandse thee tracteerden, en door de heren-afde- ling rwerd er natuurlijk flink gerookt. JJit lijkt wat vreemd, maai toe’- gebeurt dat iedere keer als er kerkdienst wordt gehouden, en dat is niet iedere week. Het zijn allemaal Nederlanders, die hier met elkaar na de kerkdienst, kennis maken. Opvoering: Jonkvrouwe de la Seiglière. Kunst aan Allen schrijft ons: Het seizoen 19491950 wordt Donderdag 15 September geopend de opvoering van: Jonkvrouwe de la Seiglière, een blijspel in 4 bedrijven door Jules Sandeau en Regnier. Het stuk wordt gespeeld door het Roti ?rdams To neel onder leiding van Ko Arnold!. Het stuk speelt in 1817 in Frankrijk, dus in de na-Napoleontische tijd en vertoont alle eigenschappen van een Frans blij spel. Na de opv ring te Amsterdam schreef het Parool o.a.„Ko Arnold! deed het meesterlijk in de rol van de virtuoze advokaat Destournelles en oogstte er een open doekje mee Dan is hulde gebracht aan de gehele, sterke bezet ting, die voor een avond van cerebraal vermaak zorgde en daarvoor terecht langdurig en hartelijk toegeklapt werd”. Terwijl de Maasbode zijn mening als volgt te kennen gaf; „Meer dar de ver wikkeling is het de geestige dialoog, die dit blijspel tot een genoeglijk amuse ment maaktDestournelles heeft eer van zijn werk, evenals Ko Arnoldi, die terecht met een open doekje werd ge huldigd”. Er zouden nog meer recensies van grote bladen zijn te geven, maar uit alle blijkt, dat het een mooie avond be looft te worden. Laat ieder ,die zich nog niet opgaf, dit onmiddellijk doen bij A. Schurer, Marktstraat (boven de Lees zaal). Wij verwijzen voor bijzonderhe den naar de advertentie in dit blad. jaar in het Rijksmuseum tijdens de ten toonstelling van de Weense kunstschat ten zulk een horen zien. Maar men wist in de Middeleeuwen niet, dat dergelijke rariteiten niets anders waren dan stoot- tanden van een bepaalde walvissoort. Als verdere bewoners van onze straat worden nog genoemd Doede Gerrits we duwe, en verschillende handwerkslieden, als Merck Schroer, Haije Timmerman, Sijttije Timmerman en Atte Decker, de laatste blijkbaar leidekker van beroep. Voorts Gerlijff Janszoon en Dirck Gransburch. Wel wordt er bij sommigen niet bij gezet „groet-”, maar hier zal toch wel stilzwijgend „groet-”, en niet „cleijn-Suijerdereijndt” zijn bedoeld. Eindelijk naar het „cleijn-”, soms ook „lutke” genoemd., „Suijerderijndt”. Een priester woont weer op de hoek van ’t kerkhof: „de steede int cleijn Suijerdereijndt, Sinte Caterine Prove toebehoerende, r’aer Heer Sijrck op woent”. Tegenwoordig is het „Zuidend” maar half zo lang als vroeger, nu de huizen aan de Westkant voor een groot gedeelte zijn verdwenen, opgeofferd aan de vroegere gasfabriek, toen deze nog niet buiten de stadsgracht was plaatst. Voorheen liep het huidige Zuidend evenwel door tot aan het kerkhof, zodat de hoekhuizen aan het Noordelijk uit einde in de rooilijn stonden van de an dere huizen, die het kerkhof aan de Zuidzijde afsloten. Alleen het Oostelijke hoekhuis bleef dus, zij het dan in sterk gewijzigde vorm, in wezen. Het andere viel ten offer r n de aa van de eerste gasfabriek, met al de andere hui zen aan de Westkant van de straat. Nu hebben de oude Sneker stadsplat tegronden het voordeel, dat zij de hui zen en kerken alle in opF --4 tekenen, in vogelvlucht. Nu is niet elk pand nauwkeurig volgens de werkelijkheid in getekend, maar toch wel de voornaam ste, zoals de kerken, stinsen en andere gebouwen van enig aanzien. En zo zien wij dan het Westelijk hoekhuis van het Klein Zuidend afgetekend als een groot gebouw, met een hof er ac1’— en er naast. Het kan niet anders, of dit moet de oude Latijnse school zijn geweest, als men de bekende tekening van dit ge bouw, gemaakt door Ste’ erff in de 18e eeuw, er eens naast legt. Het hui dige Gymnasium staat dus niet op de zelfde plek als zijn voorganger, en werd gebouwd toen de aanleg van de oude gasfabriek Sneek’s aanschijn in dit stadsgedeelte ingrijpend v :gde. Erg dankbaar kunnen wij ons voorgeslacht voor deze verandering niet zijn, want afschuwelijker gezicht dan het Mertini- plein kan men zich niet denken. Heer Sijrck moet dan op de andere hoek gewoond hebben, op de plek waar nu dus een café is gevestigd. Omdat ook al Heer Pieters huis een dergelijke be stemming kreeg, zou men de indruk kunnen krijgen, dat na de Hervorming de zaken hier op dezelfde voet werden voortgezet, maar zo is het toch niet. Heer Dirck en Heer Pieter zullen nim mer bevroed hebben dat hun huizen ooit zouden komen te grenzen aan een vee markt, en daardoor geschikt de man van de markt op te vangen om een slokje van ’t een en ander aan te bieden. Tot besluit een wandeling langs ’t Klein Zuidend van vóór vier eeuwen. H. HALBERTSMA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1