Waarom deze straatnaam? I j Buitenlands overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK,. WYMBRITSERADEEL en IJLST 4e JAARGANG No 72 J 76 VRIJDAGS. Redacteur: L. KIEZEBRINK 872 Nieuwe bonnen voor werkkleding Prof. Heuss President, Dr. Adenauer Rijkskan- selier in W.-Duitsland Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD -■ Simavi-collecte Poes wou niet verhuizen KLEINZAND 7 - Telef. 2872 VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1949 Jaarvergadering Chr. Damclub „De Kroonschijf” Bejaarde wielrijder door auto aangereden Wie er thuiskomen met de Sibajak Concert te IJlst Engelands moeilijkheden Wordt Rusland soepeler? Hoofdprijs definitief voor Alberda Een buitenkansje Bioscoopnieuws Najaars-Zendingsdag te Gauw De nieuwe Kerkorde rma 3. 4. 5. De bonnen H 18 en L 18 voor werk kleding zijn geldig verklaard. De bon nen H 18 t.e.m. 17 en L 13 t.e.m. 17 blijven voorlopig geldig. 1. 2. 6. 7. GAASTMEER. De huis aan huis col lecte ten bate van Simavi heeft opge bracht ƒ90.De gevers en geefsters wordt door het Simavi-comité hartelijk dank gezegd. Ook veel dank aan de meisjes, dje hiervoor hun tijd gaven. UITWELLINGERGA. De heer S., die van Broek bij Joure naar hier verhuisde, had ook een poes die de reis meemaakte. Maar poes moest zeker na een tijdje niets meer van Uitwellingerga hebben en men kon haar weer terugvinden in Broek bij Joure, zelfer een afstand van een 12 K.M, OPPENHUIZEN. Onze dorpsgenoot C. L. Wijnja, die als dpi. soldaat met de 7 Dec. divisie naar Indonesië ging, is thans bevorderd tot wachtmeester. n.m. ger. half per teur, van pho- icht, eer- tard zoor ge- I hij der Redactie-adres 8. 9. 10. 4- jn er B* Ie SNEEKER NIEUWSBLAD re- it- 1a- ;te >e- et zijn ren na- oak Maandagavond 11. hield bovengenoem de vereniging haar jaarvergadering in gebouw Aere Perennius. Nadat de voor zitter de heer J. Mulder de vergadering geopend had kreeg de secretaris het woord voor het lezen der notulen welke onveranderd werden goedgekeurd. Het verslag van de penningmeester had al ler aandacht. Ondanks vele moeilijkhe den heeft hij kans gezien de touwtjes weer aan elkaar te knopen en met een voordelig saldo te eindigen. Namens de kascommissie deelde de heer H. v. d. Woude mede dat alles in orde was be vonden zodat hem decharge verleend werd en dank gezegd voor zijn accuraat beheer. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredenden R. de Jong, F. Faber en G. Mulder allen herkozen. Hierna volgde een geanimeerde bespreking aan gaande het nieuw opgestelde reglement. Vele tongen kwamen los: enige punten ondergingen de nodige wijzigingen, doch het reglement voorziet thans in veel voorkomende vragen. De oude punten telling wordt weer ingevoerd, daar de het vorig jaar gebruikte zgn. Leidse tel ling, op weinig partijen invloed had. Het materiaal onderging verbetering, door dat een aantal nieuwe borden is aan geschaft. Bij de bespreking over de ope ning van het seizoen werd besloten tot het houden van vierkampen voor leden en niet-leden (zie advertentie in dit nummer). Daar zaal Volbeda niet meer beschikbaar is, zal er nu gespeeld wor den in het Gebouw v. d. Vrijz. Herv., Kleinzand 18. Het was na de diverse be. sprekingen bijna elf uur geworden, toen de vice-voorzitter deze goed bezochte vergadering met dankzegging sloot. Woensdagmiddag, omstreeks 12 uur, stak de bejaarde wielrijder Bokkinga, wonende Willem Frederikstraat 14 al hier, de Oppenhuizerweg over daar hij de W. Lodewijkstraat wilde indraaien. Hij gaf echter geen richting aan en werd door een hem achterop rijdende personenauto, waarvan de chauffeur hem niet meer ontwijken kon, aange reden. Dokter Dethmers, die spoedig ter plaatse was, constateerde een hersen schudding en liet de oude man dirc't naar het ziekenhuis overbrengen. Met het troepentransportschip Siba jak, 3 Sept, van Tandjong Priok ver trokken en 1 Oct. te Rotterdam ver wacht, komen o.m. naar huis: Marn. P. Luhoff, 2e Woudstr. 20, Sneek, Par. K. Akkerman, Nauwe Noorderhorne 22, Sneek, Bott. H. W. v. d. Berg, Lemmer weg 4, Sneek, allen van de Kon. Marine. Naar ons van de zijde der Kon. Zeil- ver. „Sneek” is medegedeeld, heeft de heer J. Alberda alhier het door hem tij dens de Sneek-Week ingediende protest tegen de heer P. Olij gewonnen. Hier door is hij winnaar geworden van de hoofdprijs in de Regenboogklasse, die hem dezer dagen is uitgereikt. Benoemd tot technisch opzichter bij de gemeentewerken te Utrecht de heer H. Hendriksma te Leeuwarden, voorheen te Sneek. Espana, Valse, Fantaisie Ballet, Colonel Bogey on Parade. K. Alford. over hun stad schreven, maar zelden hebben we een werk onder ogen gehad dat zo eenvoudig, zo gewoon en toch zo nauwkeurig is. Het is geschie denis die men kinderen en volwasse nen in handen kan geven. Hij geeft niet alleen een beeld van zijn tijd, zodat we precies weten hoe onze stad in het toen nogal rumoerige leven lag en wat ze er mee te maken had, maar daarnaast voert hg ons ge zellig koutende mee door diezelfde stad. Het is alsof we een wandeling maken, over de bolwerken, door de poorten naar buiten, bij de oude be drijven binnen de grachten, ja hij legt ons zelfs de indeling der wijken uit. Hij vertelt ons hoeveel torens Sneek had, met naam en plaats, hij be spreekt de verschillende klokken van het carillon, de toon, de zwaarte, het is zowaar of je de beiaardier op z’n bank ziet en het spel over de stad hoort, ook, evenals nu op Dinsdag en Vrijdag. Hij vertelt van het aantal inwoners en waar ze wonen, hij geeft een duide lijke beschrijving van alles wat onze stad zo tot een centrum maakte voor de wijde omtrek en zelfs heeft hij een complete dienstregeling opgenomen van de „schuiten” die naar Leeuwar den, naar Bolsward, naar Workum en elders voeren. Hij vertelt alles wat men nu zo graag wil weten, niet geleerd, maar eenvoudig, gewoon! In onze leeszaal mocht ik een exem plaar van de tweede druk inzien, en ik heb even gedacht bij mezelf, dit boek moest ieder kunnen lezen. Hier moest een nieuwe druk, misschien iets ver anderd, van verschijnen, en dan bij één onzer eigen uitgevers, want de waarde van de inhoud is meer dan men zo oppervlakkig zou denken. En naar de schrijver van dat boek is het, dat uw straat werd genoemd, bewoners van de Napjusstraat. A. f. S. Onze stadgenoot de heer L. Rosier, die Donderdagmorgen in de kolk van de Sneker Jachthaven zat te hengelen op baars, verschalkte met zijn hengel een snoek van ruim 17 pond. Het heeft heel wat moeite gekost deze kolossus op ’t droge te brengen. Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. X Drijfhout. Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb, Drijfhout-KiezebrinkCo. Kantoor: GROOTZAND 5S Telefoon 3005 (K 5150) Van heden t.e.m. Maandag brengt het Amicitia Theater als hoofdfilm „Blue Skies”, een Paramount film in technicolor met Bing Crosby, Fred Astaire en Joan Caulfield. En als we die namen noemen, weten we ook al dat het een showfilm betreft, en niet maar de eerste de beste, maar de schitterendste welke Hollywood na „Broadway Melody” voortbracht. Bing Crosby beter bij stem dan ooit en Fred Astaire, vlugger nog ter been dan anders, treden hier nu eens sa men op in een revueschlager, welke dank zij de kleuropnamen al het sprookjesachtige behouden heeft, en waar doorheen een liefdesgeschiedenis is geweven, in welke Joan Caulfield een ruim aandeel heeft. van Oost-Europa er aan te geven. Tot grote consternatie van de communisti sche partijen in de satellietstaten zou hij het Politbureau hebben overgehaald een politiek van overeenstemming met het Westen na te streven en Molotoff zou in ongenade verkeren. Het optreden van Rusland tegen Ti to schijnt in strijd met dit gerucht, maar, zegt men, de Russen hebben eigenlijk Zuid-Slavië al opgegeven, doch willen het nog gaarne als ruilobject gebruiken bij hun bespre kingen met het Westen. Nu, dan zullen we er misschien wel gauw iets van mer ken, want volgende week komt in Ame rika de algemene vergadering der Ver. Naties bijeen en hebben de Grote Vier als ze dat willen dus gelegenheid elkaar eens vertrouwelijk te spreken en dan zal men, evenals in de vergadering der Ver. Naties zelf, wel bemerken of inder daad in Rusland de wind om is. Het lijkt haast te mooi om waar te zijn. Mocht er enige waarheid in het gerucht zitten dan zullen de Westelijke geallieerden ongetwijfeld Griekenland in toom hou den, dat gedreigd heeft de verslagen guerillabenden op Albaans gebied te vervolgen, want dat zou de sfeer weer kunnen verstoren, hetgeen de Zuid-Sla- ven ook zouden kunnen doen, die ook al te kampen heten te hebben met guerilla benden uit Albanië, Rusland’s bescher meling. Tenslotte: wanneer er enige waarheid is in dit gerucht, hebben in derdaad de communistische partijen in de satellietstaten reden bezorgd te zijn, want zonder Ruslands steun zouden ze de greep op hun volken niet lang meer kunnen handhaven. Dan was er bijv, in Tsjecho-Slowakije een kans dat de ka tholieke bisschoppen het eens werden met de Tsjechische regering. Deze bis schoppen hebben nl. verklaard bereid te zijn met de regering te onderhandelen over een overeenkomst tussen Kerk en Staat, mits alle beperkende bepalingen op de godsdienstvrijheid worden opge heven, de religieuse jurisdictie van de Paus als opperherder van de Kerk er kend wordt en in ’t algemeen de rege ring van haar politiek jegens de kerk terug komt. Het is haast wel uitgeslo ten dat de communistische regering dit vredesaanbod zal aannemen, t izij in derdaad Rusland’s politiek een totale ommekeer heeft ondergaan, in welk ge val de regering te Praag die omme zwaai wel zou trachten te volgen. Maar we zien dat alles nog niet gebeuren. Evenmin als het plan van generaal Mac Arthur om Japanse emigratie naar Bor neo, Celebes en Nieuw Guinea te bevor deren. Het lijkt waanzinnig op deze wijze de expansiezucht van Japan weer aan te moedigen in het Verre Oosten, dat onze minister van buitenlandse za ken mr. Stikker, het stormcentrum van de wereld heeft genoemd. Terecht ver zet Australië zich al tegen de vestiging van Japanners vlak bij zijn verdedi gingsgordel. De Engelsen hebben weer andere bezwaren tegen de behandeling van Japan door Amerika o.a. dat het dit land te veel economische vrijheid geeft, zodat het in het Verre Oosten al weer scherp concurreert met het Westen. 'Allemaal kwesties die de ministers van buitenlandse zaken der grote Westelijke geallieerden bij hun ontmoeting te Washington ook maar eens moeten uit- vechten. Het prachtige nazomerweer, dat de laatste weken allen verblijdde, bleek Woensdagmorgen geen stand te hebben gehouden. Toen we brj het ontwaken de lucht zo rood gekleurd zagen, dachten we onmiddellijk aan de oude versregels: ,,’s Morgens de lucht rood, ’s avonds regen in de sloot”, en toen we pl.m. half negen van huis fietsten, plensde een flinke regenbui, gepaard met een vrij sterke tegenwind, op ons neer. De vrees, dat de najaarszendingsdag, uitgaande van de Prov. Zendingscommissie uit de Ned. Herv. Kerk, van dit najaarsweer schade zou kunnen hebben, bleek niet bewaarheid, want in beide bijeenkomsten was een goede opkomst te constateren. Het was ds. B. E. van Buuren van Marrum, die ’s morgens een predi- catie hield over Matth. 24 14, en daar- bjj wees op de opdracht te getuigen van het heil in Jezus Christus, om daardoor het evangelie over heel de wereld be kend te maken. In de middagvergadering sprak aller eerst d s. H. W. Cazemier van Wol- vega, die voorzitter van de P.Z.C. Na een dankbetuiging aan kerkeraad en kerkvoogdij voor hun vriendelijke ont vangst, wierp spr. een terugblik in de historie der commissie. In 1881 werd hier ook een zendingsvergadering gehou den en het is nu 68 jaar geleden aleer er weer zo’n bijeenkomst hier is. In 1889 werd in een vergadering te Cubaard de wenselijkheid van opleiding en uitzen ding van jongelui naar het zc idingsveld als zendeling bepleit, maar het duurde heel wat jaren voor dat het zover was. Thans staan vrijwel alle classes achter dit werk. Er is niets nieuws onder de zon. Nog altijd is het de taak der kerk de zending ter harte te nemen. De zen delingen staan vaak voor een schier bovenmenselijke taak. Wij mogen gelo ven dat de Heer nog andere schapen tot Zijn stal wil brengen. De zendelingen hebben behoefte aan de voorbede der ge. meente en haar daadwerkelijke steun. Er is strijd en moeite, God heeft Zijn opdracht niet ingetrokken. Doch de zen ding zal moeten doorgaan, om zichzelf ten slotte overbodig te maken. Gods Koninkrijk wordt uit het gebed en het offer gebouwd. D s. W. F. Dankbaar van Oegst- geest sprak over het eiland Ball, dat door zijn natuur en cultuur een der schoonste eilanden in de Indische Archi pel is. De pogingen om daar zendelin gen te plaatsen leden schipbreuk, door dat de regering hiertoe geen toestem ming wilde verlenen. Het evangelie kwam er echter toch op wondere wijze en het werd doorgegeven door het getui genis van man tot man. Het leverde voor de belijders veel strijd en stoffelijk verlies op, men werd uit de dorpsge meenschap gestoten, doch men ging door, met het gevolg, dat er thans 14 gemeenten zijn, die in gemeenschapsge voel en hulpvaardigheid om anderen te helpen, bewondering afdwingen. Zo leg gen zij getuigenis van hun geloof af. Zij vragen hulp op allerlei terr<>’n en het is aan ons hen te helpen, opdat het waar lijk worde: Eén kudde en één Herder. Ds. H. van Niel van Sneek sprak over Joh. 10 16. Het beeld van de goe de Herder was bij het Joodse volk ge liefd en als Jezus zich de goede Herder noemt, dan doet Hij dat in tegenstelling met de talrijke verkeerde herders, die telkens optraden. Jezus betrekt de Jo den en de heidenen in zijn onderricht. Hij maakt geen onderscheid en ver deelt de mensheid niet in twee delen, die elkaar met haat en afkeer bejegenen. Voor beiden is het zendingsbevel gege ven en het kan soms jaren duren zonder dat er goede uitkomsten zijn waar te nemen. Wij moeten doorgaan, omdat Hij van onze dienst gebruik wil maken. Geef de zending uw gebed en uw steun, opdat ’t worde één kudde en één Herder. Ds. J. Blonet van Goënga sprak daarop een kort slotwoord, waarin hij dank bracht aan allen, die tot het wel slagen van deze bijeenkomsten hadden bijgedragen, waarin besloten was de dank aan de zangvereniging, die een viertal liederen ten beste had gegeven. Spr. eindigde met dankgebed. In het Gebouw v. Chr. Belangen werd Dinsdagavond een bijeenkomst gehouden van kerkeraadsleden en kerkvoogden uit de Ring Sneek der Ned. Herv. Kerk ter bespreking van de door de Synode in eerste lezing vastgestelde nieuwe Kerk orde. Ds. J. N. de Ruiter gaf een in leiding op de eerste 10 artikelen, waar op een geanimeerde bespreking volgde, en tal van vragen werden gesteld. De volgende bijeenkomst zal in Scharne- goutum worden gehouden. „DRAAGT ELKANDERS LASTEN”. De Dinsdag jl. alhier gehouden col* lecte ten bate van het tuberculosefonds „Draagt Elkanders Lasten” heeft opge bracht 485.25. Op 21 November van het jaar 1728 werd in onze stad geboren Eelco Napjus, zoon van Pieter Eelces Nap jus en Trijntie Sjoerds Nauta. De ouders behoorden stellig tot de ge goede stand en de jonge Eelco kreeg een zeer goede opvoeding. Hij werd benoemd tot majoor en executeur in zijn geboortestad en huwde in het jaar 1749 met Juliana Spyksma en na het overlijden van Juliana in 1765 met Jouckie IJlst. Deze tweede vrouw overleefde haar man want Eelco Napjus stierf in het jaar 1803 op 3 September. Dit was even in het kort, maar wij hopen te gelegener tijd iets meer van hem te vertellen, omdat wij dit korte ru briekje meer dan nodig hebben voor zijn werk dat hem voor altijd een plaats doet innemen in de rij van be roemde Sneker burgers. Het was namelijk zo dat de stad en haar geschiedenis Napjus zeer na aan het hart lag en hij heeft met buiten gewone nauwkeurigheid en eerbied af- dwingende eenvoud deze geschiedenis geschreven. In het jaar 1772 kwam de eerste druk tot stand en wanneer we de ver schillende voorberichten lezen, en de opdracht aan zijn vriend en raadgever Eco Wendt, dan weten wij meteen welk een eenvoudig maar tevens welk een rijk begaafd mens hier aan het woord is. Verder zijn voor in het boek opge nomen enige verzen o.a. een „Klink- digt” van een vereerder en een vers van zijn zoon Leonardus Napjus, the ologisch student. In het voorbericht tot de lezer schrijft Napjus o.a. en hier is meteen een blijk van zijn eenvoud „Ontvangt en leest het dan maar” alsof ie wou zeggen: Nou, stil maar, het heeft niet veel zin, maar jullie moeten er maar uit nemen, wat je het best bevalt. En nu het werk zelf. Wel, door de aard van je werk leest men veel van zulke beschrijvingen van geleerden die West-Duitsland heeft thans een pre sident, nl. de liberale professor Theodor Heuss, die met de stemmen van zijn eigen partij ook die van de grootste, de katholieke christen-democratische par tij kreeg. De soc. democraten kwamen met een eigen candidaat nl. hun leider Kurt Schumacher die bij de beslissende stemming 312 stemmen kreeg, tegen professor Heuss 416. Hoewel Heuss in 1933 als Rijksdaglid voor de beruchte machtigingswet stemde, welke ruim baan voor Hitler maakte, stond hij reeds in oorlogstijd als anti-nazi bekend en wordt hij een onverdacht democraat ge acht. De thans 65-jarige historicus had een belangrijk aandeel in het opstellen van de West-Duitse grondwet. In de rede, waarin Heuss het presidentschap aanvaardde zeide hij o.a. dat hij hoopte dat de Duitse eenheid uit de huidige chaos te voorschijn zou worden ge bracht. Het lot van Berlijn is met West- Duitsland verbonden, doch wij moeten niet vergeten dat het lot van geheel Duitsland met Berlijn is verbonden. Oost-Duitsland is niet alleen een gewel dig aardappelland, het is het eigen thuis van Duitse mensen, Duitse grond die wij niet kunnen afstaan. Duitsland heeft Europa nodig, doph Europa kan even min Duitsland missen. Ten slotte zeide de president dat men geen centralisme meer wilde, elk deel van "Duitsland moest zijn eigen leven kunnen leiden. Geen West-Europees staatsman zal ontkennen dat, zoals Heuss zeide, Euro pa Duitsland nodig heeft, het behport er eigenlijk het gezonde hart van te zijn en onder dat „gezond” verstaan we dan wezenlijk democratisch. Met een belang stelling evenredig aan het belang dat West-Europa bij Duitsland heeft, zal men dus de verdere politieke ontwikke ling te Bonn, de West-Duitse residentie, volgen. De W.Duitse regering onder lei ding van de chr. dem. dr. Adenauer, die als rijkskanselier zal optreden, heeft armslag gekregen nu het militaire be- zettingsorgaan is veranderd in een bur gerlijke instantie welke alleen nog toe zicht op het W.Duitse regeringsbeleid houdt, de hoogste militaire leiders van Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk in Duitsland treden daarbij als hoge commissarissen op. Nog voor de W.Duit se regering in kannen en kruiken was heeft de Britse hoge commissaris gene raal Robertson, sprekende namens Be- vin, echter nog eens nadrukkelijk ge waarschuwd dat het nu uit moet zgn met de hetze tegen de ontmanteling, welke weer haat tegen andere landen aanwakkert en weer wildebrassen op het toneel doet verschijnen met oude, waanzinnige ambities. De generaal hoopte dat de federale regering en die van de Duitse landen op hen zou letten. Het is beter dat zij en niet wij de nodige maatregelen nemen”. Moge men te Bonn deze woorden ter harte nemen. En mo gen dat ook de Amerikanen doen van wie men wel eens de indruk krijgt dat ze de Duitse kwestie al te licht nemen en, in hun verlangen om West-Duitsland op de been te helpen, de belangen der buur landen al te zeer uit het oog verliezen. Misschien zal de reorganisatie van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken welke dezer dagen haar beslag krijgt en waarbij een aparte Be- nelux-afdeling zal worden gevormd, waarvan de leiding aan kenners van deze landen wordt opgedragen, een ver betering ten deze brengen. Deze afde ling zou nl. in nauw contact werken met de afdeling voor Duitse aangelegenhe den, welke de gehele Duitse kwestie dan nog eens van alle kanten zal bezien. Het kan niet anders of dan zal ook de kwestie van het Saargebied nog eens duchtig worden bekeken. Velen zullen zich nog herinneren hoe na de eerste we reldoorlog de Fransen voor 15 jaar het beheer over dit Duitse gebied kregen omdat zij groot belang hadden bij de kolenrijkdommen van het Saarland, daar de Duitsers de mijnen in N.-Frankrijk grondig hadden vernield. Na afloop van die termijn van 15 jaar stemden de Saarlanders voor 90 voor terugkeer naar Duitsland en dat was toen al Hitler-Duitsland. Na de tweede wereld oorlog pakten de Fransen de zaak wat verstandiger aan, toen het Saargebied een onderdeel was van de hun toegewe zen Duitse bezettingszone. Zij scheidden het van deze zóne, lijfden het echter niet in doch maakten het politiek zelfstandig en economisch verbonden met Frankrijk, terwijl de vertegenwoordiging in het buitenland en de verdediging aan de Franse republiek werden toevertrouwd. Deze regeling is volgens de Fransen tij delijk tot bij het vredesverdrag een in ternationaal statuut voor dit gebied is vastgesteld, dat dan naar Franse me ning zo ongeveer de huidige regeling moet behelzen. De Ver. Staten en Enge land hebben Frankrijk zijn gang laten gaan maar ingenomen zijn ze er niet mee, want ze beseffen al te goed dat deze Saarkwestie heel wat moeilijkheden zal epleveren als het er op aankomt een vredesverdrag met Duitsland te sluiten. Daar toch wenst men terugkeer van het Saargebied tot het rijk, of op z’n minst een volksstemming. Hoe die zou uitvallen is moeilijk te zeggen. In 1947 stemden 90 van de Saargebied- kiezers voor partijen die voor de econo mische unie met Frankrijk waren. Maar toen heerste in Duitsland nog chaos, nu zijn er wat geregelder toestanden en heeft West-Duitsland weer een rege ring. Economisch gezien behoort het Saargebied echter bij het Franse Lotha ringen, de Saarkolen heeft Frankrijk nodig, en het Saargebied Lotharingen voor zijn levensmiddelenvoorziening en de voorziening van ijzererts voor zijn staalindustrie. De economische vereni ging met Frankrijk betekent dus het herstel van een natuurlijke eenheid. Maar de Saarlanders zijn Duitsers en al zijn de Fransen thans bereid af te zien van hun pogingen er Fransen van te maken en ze politiek een zelfstandig bestaan te laten leven, het zal een hek sentoer worden West-Duitsland en Frankrijk over deze kwestie te ver zoenen. Dat voelen de Fransen ook wel en het bleek zelfs ter vergadering van de Assemblée van de Europese Raad te Straa-sburg waa, de Fransen zien al leen bereid toonden West-Duitsland als lid toe te laten als ook het zelfstandige Saargebied als lid werd aangenomen, men wenste dus een - erkenning van de huidige toestand, eigenlijk ook van de zijde van W.Duitsland, want als dat on der die voorwaarde toetrad zou het de huidige positie van het Saargebied heb- gen geaccepteerd. Overigens is de ver gadering geëindigd zonder dat over deze kwestie is beslist, eerst in de volgende zitting komt Duitslands toelating weer ter sprake. Toch heeft de Assemblée, welke zoals bekend geen bindende be sluiten kan nemen, doch enkel adviezen aan de ministers der landen verenigd in de Europese raad kan uitbrengen, en dus thans nog niet meer is dan een klankbord der openbare mening, nuttig werk verricht. Ze heeft door haar dis cussies en rapporten de Europese ge dachte, d.i. de gedachte van een fede rale eenheid van Europa ,in het middel punt der belangstelling gepdaatst en misschien al de fundamenten voor het gebouw der Verenigde Staten van Euro pa gelegd, al zullen er nog vele jaren verlopen voor het gebouw zelf gereed is. Een nog wijder veld van internationale samenwerking kunnen misschien de fi nanciële besprekingen daarna gevolgd door politieke van de Ver. Staten, Canada en Engeland te Washington over het Engelse dollartekort openen. Mis schien, zeggen wij, omdat al geeft het communiqué dat na de financiële bespre kingen is uitgegeven wel de indruk dat de regeringen van de Ver. Staten en Ca nada Engeland niet in de steek zullen laten, de noodmaatregelen welke zullen worden genomen, alleen nog maar op papier staan en veel zal afhangen van de practische toepassing er van. Men meent, ook de Engelse regering, dat als ze worden uitgevoerd de dollarcrisis in 1952 tegelijk met het aflopen van de Marshallhulp, zal zijn geëindigd. Om dat te bereiken zal Amerikaans kapitaal worden aangemoedigd elders belegging te zoeken, zullen economisch achter lijke gebieden worden ontwikkeld, zullen Canada en de Ver. Staten hun strategi sche voorraden van tin en rubber, die in het pondengebied zullen worden gekocht, groter maken, zullen invoerrechten worden verlaagd om Engelse goederen gemakkelijker toegang op de Ameri kaanse markten te verschaffen, zal de handel tussen de West-Europese landen onderling worden bevorderd, zal de kwestie der distributie van de petro- leum-productie, een der voornaamste oorzaken van het Engelse dollartekort, worden onderzocht en zal getracht wor den Engeland groter aandeel te ver schaffen in de scheepvaart, waardoor het meer dollars kan verdienen. Het is moeilijk te voorspellen of al deze maat regelen te samen werkelijk het Engelse dollartekort zullen opheffen. Enkele als bijv, de aankopen van strategische voorraden in dollars, en het mogen be talen van Canadese tarweleveringen met Marshall-dollars, zullen direct hel pen, maar overigens hebben we slechts met een geraamte te 'doen dat eerst eens in het vlees moet zitten, voor men de aantrekkelijkheid er van kan beoordelen. Is bijv? Amerikaans kapitaal bereid zich, onder voorwaarden welke een land van geleide economie als Engeland, kan bieden, beschikbaar te stellen voor be legging in dat gebied, en wat zal het Congres zeggen van bevoordeling van de Engelse scheepvaart, terwijl de Ameri kaanse op apegapen ligt, en van verla ging der invoerrechten waartegen de Amerikaanse industrie zich verzet? We wagen ons niet aan voorspellingen om trent deze papieren oplossing van een zeer moeilijk probleem, evenmin als om trent een mogelijke devaluatie van de Europese valuta’s, waarover te Was hington in de beheersraad van het in ternationale monetaire fonds wordt be raadslaagd, de Amerikaanse president van die organisatie meende dat die de valuatie noodzakelijk was. Afwachten is hier de boodschap. Hetgeen ook het ge val is met een gerucht dat Stalin op weg is zijn gehele plan tot overheersing 3 te geven door het Stedelijk Muziek corps „Sneek”, Dir. A. Bouwman op V r ij d a g 16 September, ’s avonds 8 uur. Programma Florentiner Marsch, J. Fucik Dichter und Bauer Ouverture, Fr. van Suppé La Housarde, Valse Militaire L. Ganne Franz Schubert Fantasie, arr. A. Floris The Great little Army, mars K. Alford El Capitan, Mars, Sousa le Marche aux Flambeaux, Meyerbeer E. Waldteufel L. Montagne 8

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1