j obs ENGELS POND DEVALUEERT NEDERLAND VOLGT HET VOORBEELD Padvinders demonstreren op Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Bevestiging en intrede van Ds. A. v. Santen de „Paralunk” I 4e JAARGANG No 73 Io 76 L KIEZEBRINK OP TIJGERJACHT Bioscoopnieuws De buit 2872 Baptisten predikanten bijeen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD KLEINZAND 7 - Telef. 2872 Concert Sneker Reddingbootactie Verliezen in Indonesië Droevig ongeluk op Haagse kermis DINSDAG 20 SEPTEMBER 1949 Kunst aan Allen Geslaagde bijeenkomst van de Sportclub „Sneek” T.B.C. Fonds „Draagt Elkanders Lasten” Orgelbespeling Noorderkerk Onderlinge wedstrijden leerlingen Ambachtsschool Verrichtingskeuringen te Leeuwarden Wielrijdersl Opgelet! VRIJDAGS. Redacteur: ■irma ir p- huis siert. opgebracht op school weer het prachtige AUKJ'E BROUWER. En deze kiek nam Feike van zijn ka meraad met de door hen geschoten buit. DE RONDETAFELCONFERENTIE. De weekeinde-bijeenkomst der centra le commissie welke niet in Zwitserland doch in Namen (België) is gehouden heeft een niet onbevredigend verloop ge. had. Men sprak alleen over Unie-vraag- stukken. Op 19 en 20 October zal de Broeder schap van Baptistenpredikanten de jaar- Advertentieprijs 15 ct. per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 2.50 per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. □- >g zijn aren na bak Redactie-adres: re nt- na- ste be- het ?e- ?teur, van ipho- Jicht, reer- nard voor ge- d hij nder m.m. ager. r half per ien ol iën ;er le lie in IJLST, 16 Sept. Het Stedelijk Muziek corps „Sneek”, directeur de heer A. Bouwman, gaf hedenavond een concert in de tent alhier voor eert groot aantal aanwezigen. Niettegenstaande het reeds vrij ver gevorderde seizoen en het buiige weer, bleef de belangstelling groot. Men had er graag enige druppels regen voor over om te genieten van de diverse nummers die werden uitgevoerd. We beginnen nu met het publiceren van de opstellen, waarmee een prijs werd gewonnen. We hopen dat de jeug dige prijswinnaar het met ons eens is dat de dames de voorrang moeten heb ben en hier volgt dan het opstel van Aukje Brouwer. Staveren. In 1950 zal de Nederlandse Baptisten Jeugdbeweging haar 25-jarig bestaan herdenken. Deze herdenking, waarvoor reeds een commissie is be noemd, zal waarschijnlijk geschieden te Hengelo, waar de jeugdbeweging is op gericht. Ook Nederland. Ook al had de B.B.C. het ons Zondag avond 9 uur niet verteld, dan wist men wel dat Nederland het Engelse voorbeejd moest volgen. De Nederlandse regering heeft dit later op de avond dan ook be vestigd, alleen weten we nog niet of ze zover met de devaluatie van de gulden zal gaan als Engeland met het pond, zo ja dan zou de dollar hier op 3.77 ko men inplaats van 2.65. In hoeverre en eventueel hoeveel de broodprijs ook hier zal veranderen dient te worden afge wacht, wel menen we te mogen aanne men dat de regering opnieuw voor tal van vrijgegeven artikelen een prijsstop zal invoeren naast, voorlopig althans, handhaving van de bestaande loonstop. Zal het experiment slagen dan zal de regering deze beide polen nl. moeten be heersen en voorts kunnen rekenen op een uiterst gedisciplineerd gedrag van ons volk. Hangende de beslissing der re gering over de omvang der devaluatie zijn de effectenbeurzen tot Woensdag gesloten en is elke effectenhandel ver boden en zijn nog enige andere maat regelen getroffen. Dat België niet devalueert en wij wel betekent een nieuwe ernstige belemme ring voor het tot stand komen van de Benelux. De verhouding in de handel tussen Nederland en Indonesië ver andert niet daar ook de Ned.-Ind. gul den devalueert. welke men moest overwinnen voordat de zaak voor elkaar was. Tenslotte waar schuwde hij de deelnemers dat het feest niet op een dienblaadje werd aangebo den, maar dat zij het zelf moesten op bouwen. Daarna werd begonnen met de afwer king van het omvangrijke programma, dat bestond uit een geslaagde oefening „eerste hulp bij ongelukken”, een wel pendans, een kabouterspel, een gymnas- tiekdemonstratie en een mooie rijdans door de Leeuwarder padvindstersgroep. Het geheel werd afgewisseld door vro lijke klanken van de padvindersband uit Leeuwarden, en van een versterker van Radio Bosscha. Bij alle demonstra ties kreeg men een goede indruk van het doel en de verkwijze van de pad vinderij, terwijl duidelijk naar voren trad dat er bij de padvinders een zeer vriendschappelijke sfeer heerst. De attracties, welke in diverse tentjes waren ondergebracht, mochten zich in een flinke klandizie verheugen, en de dames achter de stalletjes deden dan ook goede zaken. ’s Avonds 8 uur begon het Romeinse spel stunt „Amor”, nadat eerst een echte Hollandse regenbui de spelers en de toeschouwers had verfrist. Alle pad- vind(st)ers .waren in witte lakens ge huld en het geheel gaf door de belich ting van twee grote schijnwerpers in derdaad een enigszins Romeinse sfeer. Onder muziek kwam Julius Caesar en zijn gevolg de arena binnen, luide toege juicht door de feestvierende Romeinen. Nadat de hoge vorst zich had neerge vlijd in zijn zetel, namen de volksspelen De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: KONINKLIJKE LANDMACHT Gesneuveld 6 September: Sol daat le kl. W. Th. Wolters, lege nr. 250204108, uit Duiven (Gelder land). KON. NED. IND. LEGER Gesneuveld 2 September: Sol daat 2e klas Moehamad Enoeng stbnr. 99, uit Indonesië. De zoon en dochter van de eigenaar van de „Zig-zag-wolkenkrabber” op de Haagse kermis, zijn Zaterdagavond, toen zij deze nog niet in gebruik geno men attractie wilden beproeven, van een hoogte van twintig meter naar beneden gevallen. De 32-jarige D. Steins was op slag dood, de vijftienjarige Annie Steins liep een schedelbasisfractuur op. De Zig-zag-wolkenkrabber is een on geveer twintig meter hoge stellage, waarlangs een stel spiraalvormige rails lopen, waarover men met een schuitje naar beneden kan rijden. Toen de kinde ren van de heer Steins de proefrit maakten, kantelde het schuitje om. Uiteraard ontstond er een grote con sternatie op deze eerst Zaterdagmiddag geopende kermis. De andere vermake lijkheden gingen normaal door. In de Ned. Herv. Kerk alhier had Zon dagmiddag de bevestiging en intrede plaats van Ds. A. van Santen, gekomen van Akersloot, als hulpprediker bij deze gemeente, voornamelijk ten dienste van de vrijzinnigen. Ds. H. van Niel trad als bevestiger op, die sprak naar aanleiding van 1 Sam. 3:9: „Spreek Heer, Uw knecht hoort”. De nood der kerk is als in het vers van de twee koningskinde ren, die wel bij elkaar wilden komen doch niet konden omdat het water te diep was. In onze gemeente zijn er twee groepen, die niet bij elkaar konden ko men, ja wellicht ook niet wilden. De moeilijkheden die er waren werden vaak over- doch ook onderschat. We zijn als twee gemeenten onder één dak: Midden in deze kerkelijke misère staat echter de trouw Gods. De kerkeraad liet de vrijzinnigen niet los, wat misschien wel gemakkelijker zou zijn geweest, om dat er zo weinig ernst werd gemaakt met het Heer zijn van Christus over allen. God roept ons en wij niet God. De kerkeraad heeft u opgedragen de ge meente terug te roepen tot Christus. Dat wilt u, maar daarvoor is allereerste voorwaarde, niet dat ge goed preekt, maar dat ge zelf leert luisteren naar wat de Heilige Schrift u te zeggen heeft. En in dat luisteren wordt u gesteund door de grote mannen der kerk Luther, Cal- vijn, Augustinus. Het spreken Gods is voor u, vrijzinnigen, een waarschuwing en het moet uw dagelijks gebed zijn S.P.S.V. De onderlinge kaatswedstrijd van de Sneker Politiesportvereniging wordt niet Woensdag- maar Donderdagmiddag ge houden in het Sportpark. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie» Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Toen wij Zondagavond 9.15 de Engelse minister van financiën Cripps de deva luatie van het pond met ruim 30 hoorden aankondigen, dachten we even aan het debat die liddag door de Zon- dagclub van de heer Feenstra voor de Avro-microfoon gevoerd over de vraag, of men onder alle omstandigheden de waarheid moet spreken. Er waren er een paar voorstanders van en zij zullen diep teleurgesteld zijn in de heer Cripps, die dagen lang het Engelse publiek ver zekerde dat het pond niet zou devalu eren en nu moest erkennen, dat het de- valuatiebesluit reeds door de Regering was genomen vóór de ministers Cripps en Be vin naar Amerika vertrokken! Het pond wordt gedevalueerd van 4.03 dollar tot 2.80 dollar, dus maar liefst met 30.52 Engeland hoopt daardoor zijn uitvoer naar Amerika sterk te kunnen opvoeren, zijn invoer uit Amerika zal natuurlijk nog sterker worden beperkt omdat Amerikaanse goederen veel duurder worden. Enkele Amerikaanse producten kan Engeland echter niet ontberen, zoals tarwe en meel en daarom zal de broodprijs in En geland over 14 dagen met 30 worden verhoogd en van 4.5 op 6 pence komen. De regering gelooft verdere prijsstij gingen voorlopig te kunnen voorkomen en wil de loonstop dan ook handhaven. Of dit standpunt gehandhaafd kan wor. den dient afgewacht, al wordt het iets gemakkelijker gemaakt doordat Dene marken, Noorwegen, Ierland, Nederland, waarschijnlijk ook Zweden en Frankrijk en Finland en de delen van het Ge menebest het Engelse besluit zullen volgen. België, Italië en Zwitserland de valueren niet en het laatste land lijdt al onder dit besluit, omdat Engelse toeristen, die nu minder Zwitserse fran ken voor hun ponden krijgen Zwitser land verlaten. SNEEKER NIEUWSBLAD Jonkvrouw de Ia Seiglière door het Rotterdams Toneel. Stellig zal de reactie van het publiek, dat zo ongeveer 100 jaar geleden de eerste opvoering van Jules Sandeau’s „Jonkvrouwe de Ia Seiglière” bijwoonde een geheel andere geweest zijn dan die van het huidige publiek op dit Franse blijspel in 4 bedrijven. Toen zal men al licht meer genoten hebben van de in trige van het stuk zelf en die van de gewezen emigré’s tijdens ’t na-Napoleon- tische tijdperk dan we nu kunnen. Voor ons doet dit alles wat verouderd aan, evenals tal van technische eigenaardig heden van het stuk als de vele „ter zijde’s” enz., terwijl de herverschijning van dit blijspel op het Nederlandse re pertoire zekere bittere nasmaak geeft omdat ze wijst op de armoede van het eigen toneel. Maar Sandeau’s geestige dialoog en zijn bijna onvergankelijke schepping van die virtuoze intrigant de advocaat Destournelles (Ko Arnoldi) tegen wie de baronesse de Vaubert (Wil ly Haak beeldde haar knap uit) niet op gewassen is, wettigen ten volle de hand having van het stuk op het moderne toneel, het is nog zeer genietbaar. En hoezeer wordt dat genot verhoogd door het meesterlijke spel van Ko Arnoldi als deze advocaat, dat hem dan ook Don derdag toen het Rotterdams Toneel voor Kunst aan Allen dit stuk in Amicitia opvoerde, meermalen een open doekje bezorgde. Richard Flink als de markies de la Seiglière bereikte wel het hoogte punt van zijn spel in het vierde bedrijf in zijn onderhoud met Destournelles, als deze hem overhaalt zijn dochters hand aan de eenvoudige soldaat Bernard Stamply te schenken. Emmy Meunier als de jonkvrouw we noemden Willy Haak al Frans v. d. Lingen als Ber nard Stamply, Niek van Reesema als Raoul de Vaubert en Ad Noyons als de bediende Jasmin en wat een goede I completeerden het ensemble, dat de leiding van Ko Arnoldi volkomen waar dig was. De actrices kregen bloemen, een welverdiende hulde, waarop eigenlijk ook het bestuur van Kunst aan Allen recht heeft voor de goede keus waar mede het zijn toneelprogramma van dit seizoen opende, want het was inderdaad een zeer genoegelijke avond. Vrijdagavond vond in ’t sportgebouw van de Sportclub Sneek aan ’t Kleinzand een bijeenkomst plaats van belangstel lenden in de bokssport, athletiek, wie lersport, volleyball, schaatsensport, ta feltennis enz. De opkomst was bevre digend en de waarnemend voorzitter de heer K. van Gorkum sprak daarover zijn voldoening uit. Een zo grote op komst had men niet verwacht. Nadat hij de aanwezigen allen hartelijk welkom had geheten, en in ’t bijzonder de h.h. Doekele Hijlkema en Jan Kan, die zich zullen belasten resp. met de training voor de schaatssport en de athletiek, gaf spr. een korte inleiding tot de be doeling van deze avond. De sportclub wil fungeren als initiatiefclub, om de verschillende sportbeoefenaars samen te brengen in clubjes, ieder afzonderlijk met een eigen bestuur. Hij wees op de reeds bestaande wielersport-afdeling met een ledental van ongeveer 30 man, die in de afgelopen maanden reeds van zich heeft doen spreken door de wegwed strijd „Rondom het Sneekermeer”. Wil men Sneek op een hoger plan brengen op ’t gebied van topprestaties in de sport, dan dient men serieus te trainen en dit stelt aan de beoefenaars hoge eisen en vraagt grote opofferingen van hen. De heren Hijlkema en Kan delen dan het een en ander mede over wat straks op het sportprogramma staat, indien belangstellenden zich opgeven voor deelname aan een der takken van sport. Trainen 5s geen kinderspel. Wil men iets op ’t gebied van de sport pres teren, vooral wat betreft de athletiek, dan zal veel van de sportmen gevergd worden. De heer J. Spoelstra, voorz. van de wielersport ifd. reikte hierna de prijzen uit aan de winnaars van de deze zomer gehouden trainingswedstrijden. De le prijs ontving Doede de Boer, 2e J. Jillings, 3e Tj. Bakker en 4e W. Of- finga. Hij bracht aan de heer Van Gor kum dank voor het vele dat deze in ’t belang van de Sneker sportbelangen had gedaan en als oprichter van de sport club. Hij vroeg tevens een oplossing voor de komende wintermaanden voor de be oefenaars van de wielersport. Het actie ve wielerleven ligt op de weg, en nu het ’s avonds vroeg duister is kan men daar feitelijk geen gebruik meer van maken. De heer van Gorkum antwoordde dat de Sportclub zich tot doel hee t gesteld geen wedstrijden op Zondag te propa geren, maar wil men zich trainen dan moet men dat zelf weten. De komende wintermaanden al men evenwel ge bruik kunnen maken van home-training. Door verschillende aanwezigen werden vragen gesteld en inlichtingen gevraagd die door de heer van Gorkum naar aller genoegen werden beantwoord en ge geven. Na afloop gaven zich een 50-tal liefhebbers voor de verschillende takken van sport op, zodat deze avond zeer ge slaagd kan worden genoemd. In samenwerking met de commissie van de t.b.c.ver. „Draagt Elkander. Las ten” van het Chr. Nat. Vakverbond afd. Sneek werd de vorige week in de ge meente Wymbritseradeel een buscollecte gehouden, welke heeft 554.28. Thans is officieel in die ge meente een afd. opgericht. In het be stuur hebben o.a. zitting de h.h. J. Hoek stra, Woudsend, voorzitter, Canrinus, Heeg, secretaris en Hofstra te Hom- merts, penningmeester. daarnaar gehoorzaam te leren luiste ren. Het gaat niet om ds. van Santen, maar hoofdzakelijk om God. De konings kinderen kunnen bij elkaar komen als ze blijven vragen: Spreek Heer, Uw knecht hoort. Na de beantwoording van de in het formulier gestelde vragen werd de be vestigde toegezongen het tweede deel van Gez. 94 gewijzigd. Ds. van Santen sprak daarna over 2 Cor. 1 1719. Het plan speelt in ons leven een belangrijke rol op velerlei gebied. Hier kent men de richtingstrijd en spr. is hier gekomen om in die rich tingen iets te zien van de veelkleurige rijkdom van God. Door de breking der kleuren is als bij een prisma het ver schil der kleuren gekomen en het is nu onze taak te ontdekken wat Gods be doeling hiermee is. Dat vraagt alle acti viteit en is een zware verantwoordelijk heid. Het moet gaan om de gehoorzaam heid aan Jezus Christus en dat vraagt offers. Door die gehoorzaamheid heeft de kerkeraad een plan gemaakt en ook spr. persoonlijk om bij vasthouden aan het eigen karakter van de vrijzinnigen dit alles te doen in dienst aan God en Jezus Christus. Spr. wil de eigen kleu ren toetsen om het kerkelijk leven te verdiepen en te luisteren ook naar wat anderen te zeggen hebben. Spr. betreurt het dat men als groep niet in de kerk kan samenkomen, doch in Amicitia moet vergaderen en zegt dat het wel ge makkelijk is critiek te leveren, doch dat men dan zo gemakkelijk God voorbij ziet. Door de menselijke gehoorzaamheid wil God Zijn doel bereiken. Daartoe wil spr. met de andere predikanten mee werken het amen daarop te zeggen tot eer van God. Hij dankt daarop de kerkelijke colle ges en in hen de gemeente dat men hem hier heeft willen benoemen tot hulppre diker, ds. van Niel voor de bevestiging, de burgemeester ,de heer L. Rasterhoff, en prof. dr. H. de Vos, in wiens werk hij hier eigenljjk treedt, voor hun aan wezigheid. Voor hij eindigt, wil hij eerst nog mej. J. van der Veen hartelijk dan ken voor wat zij hier gedaan heeft. Het was een moeilijke opgaaf waarvoor zij de laatste drie jaar hier stond en de wijze waarop zij die vervuld heeft, ver dient onze waardering. Het kerkgebouw was flink bezet. De vijfde en laatste orgelbespeling, ge organiseerd door de orgelcommissie der Geref. Kerk, zal op Maandag 26 Sept, a.s. 's avonds 8 uur worden gegeven door de heer J. W. Boeijenga. Het pro gramma vermeldt een aantal belangrijke werken uit verschillende tijdperken der muziekgeschiedenis. Het opent met de beroemde Passacaglia van J. S. Bach. Voorts zullen worden uitgevoerd de Pièce heroique van Cesar Franck, boeiend door de geweldige dramatiek; de Variaties op een middeleeuws geeste lijk lied: „O Jesu soet, verleent mi doch confoort” van de Haarlemse organist Albert de Klerk en de Suite Gothique van de vroeg gestorven Franse organist Leon Boëllmann. Ook vermeldt het pro gramma eéh drietal „Psaumes” van Henry Ga nebin, Zwitsers organist en componist, belangrijke werken welke opgedragen werden aan de Nationale Protestantse Kerk te Genève; nl. de Psaumes VI, VIII en XXIII. De toegang tot deze bespeling is kos teloos: een programma met toelichting kost 15 ct. Men lette op de adverentie in het vol gend nummer. Donderdagmiddag 15 Sept, werden ter afsluiting van de lessen in lichamelijke opvoeding in de buitenlucht, in het Sportpark aan de Leeuwarderweg on derlinge wedstrijden gehouden voor de leerlingen van de Ambachtsschool al hier, welke o.a. werden bijgewoond door de rijksconsulent voor de Lich. opvoe ding, de heer Berrevoets, die met grote belangstelling de verrichtingen van de jongens volgde. De wedstrijden stonden onder leiding van de heer Blijham, leraar lich. opvoeding aan de Ambachtsschool. Door het personeel, dat deze middag voltallig en daadwerkelijk medewerkte om de wedstrijden te doen slagen, wa ren een 20-tal prijzen beschikbaar ge steld. De wedstrijden waren zo opgezet, dat elke leerling kon medewerken om zijn klas in de prijzen te doen vallen. Met grote animo wierpen de jongens zich in de strijd. Er werd fel maar spor tief gestreden. De medaille van het be stuur van de school voor de wedstrijd tussen de leraren en leerlingen kwam in het bezit van de leraren, daar deze de voetbalwedstrijd tegen het schoolelftal van de leerlingen met 10 wonnen. De verdere uitslagen waren als volgt Hardlopen le klassen, le electriciens 1 El.; 2e mach, bankwerken 1 AB; Ver springen le electriciens 1 El.; 2e mach, bankwerken 1 AB; Balwerpen le schil ders -(. meubelmakers 1 Sch.4-1 Meub.; 2e mach, bankwerken 1CB; Voetballen: le 1 Ab; 2e 1 Bb; Estafette le 1 Ab; 2e 1 CB. Hardlopen 2e klassen le tim meren 2 Bt.; 2e mach, bankw. 2 AB Verspringen le mach, bankwerken 2 CB; 2e mach, bankwerken 2 Ab; Bal werpen le motorherstellers 2 BMo; 2e schilders meubelmakers 2 Sch. 2 Meub.; Voetballen le 2 AMo; 2e 2 El.; Estafette le 2 El.; 2e 2 AT. Dinsdag, Woensdag en Donderdag is het hoofdnummer van het Amicitia The ater „Een vrouw bekent” met Ray Mil- land en Teresa Wright als sterren. Het noodlot verwikkelt Millicent Hopkins (Teresa Wright) in een moordzaak, waaraan ze part noch deel heeft, maar door een enkel woord van haar zou ze de man die voor die moord gearresteerd is kunnen redden van-de dood. Ze aarzelt echter, daar haar bekentenis waarschijn lijk de positie van haar man (Ray Mil- land) als parlementslid onmogelijk zou maken. De zes uren van haar leven welke zij niet aan de openbaarheid durft prijs geven, betekenen echter de dood van een onschuldige. De ontknoping van deze sterke speelfilm ga men zelf zien. Feike Boschma van Offingawier zijn vader woont op de eerste plaats aan de paviljoenweg is thans militair ergens in Indonesië. Hij is er een groot jager van wilde varkens en tij gers geworden. Niet zo lang geleden nog kwamen inlanders zich beklagen over een tij ger, die hun vee roof de. Feike en enige ka meraden besloten het ondier te doden. Toen de tijger weer een koe had verscheurd en verzadigd in de rimboe verdween, klommen hij en zijn makkers de volgende nacht in een boum en al verdwenen later de kameraden omdat ze het wat griezelig vonden, Feike bleef. En zijn wachten werd beloond, de tijger keerde naar de resten van de koe terug en Feike die op de loop van zijn geweer een electrische lantaarn had geplaatst, schoot het dier neer. Hier ziet men Feike met de huid van het monster, die nu het ouderlijk Oostmahorn 1948. Het was nacht. Een vreselijke storm woei. Twee vissers waren op weg naar het strand. Maar toen ze er kwamen, waren ze niet meer alleen. Het hele dorp was het bed uit gevlucht. Van oude zee mannen tot jonge kinderen toe. De men sen hadden allemaal dikke kleren aan. En er waren ook een stuk of tien man nen met oliejassen aan, zuidwesters op en zwemgordels om. Het was de beman ning van de reddingboot. Ineens riep er iemand: „In ’t Westen een vuurpijl”. Allen zage.i naar de aan gewezen richting. Ja, daar steeg er nog een op, statig en recht, maar toch snel. Eén der mannen nam een scheepsroeper ter hand, het was de kapitein Mees Toxopeus, en riep er door. Wat hij riep, kon ik niet verstaan door de wind. Maar het was iets over de reddingboot. De tien mannen liepen zo hard ze konden naar de haven en sprongen in de boot. Een man maakte de touwen los en daar ging het heen. Mees tuurde en zocht op de kaart. Hij was nog niet geheel zeker van de plek. Maar even later riep hij: „Ze zitten vast op de bank”. De Insulinde voer, hevig slingerend, naar het wrak toe. Ja, wrak, want in een paar uur tijds was het prachtige schip door de golven als een wrak geslagen. Nog eventjes, dan lag naast de grote boot een kleine, maar sterke boot, met stoere, dappere kerels, die hun leven durven wagen voor dat van anderen. De touwen werden naar de mannen op de stomer gegooid. Die maakten ze vast aan de verschansing, en sprongen toen één voor één op het springnet. „Waar is de kapitein vroeg een matroos. „Die zit er nog op. Hij kan nog niet van zijn schip scheiden”, zei er eentje. Maar zie, daar kwam hij al aan gerend, hij sprong.... _-lukkig, juist in het net. Klaas maakte de touwen los en daar ging het heen. Maar de storm werd erger en daarmee werden de golven hoger. „Piet, olie overboord”, zo riep Mees. Piet greep naar de tankjes, - - - - schroefde de dop er af en gooide ze m J het water. Hé, dat was beter. Langzaam maar zeker tufte de Insulinde weer naar de haven van Oostmahorn en daar wer den ze weer vriendelijk en hartelijk ont vangen en de andere dag zongen de kin deren liedje van: Wakk’re jongens. Hollands trots. De verrichtingskeuringen te Leeuwar den, Vrijdag gehouden, dr n een bij zonder cachet, doordat het 70-jarig be staan van het Friesch Paardenstamboek werd herdacht. Ruim 5000 toeschouwers hebben van het gebodene genoten. Van de bekroningen vermelden we dat bij de verrichtings- en gehoorzaamheidsproef bovenlandse merries (elf kilometer bin nen 50 minuten afleggen) Zilvia van R. U. v. d. Kooy te Dijken bij Woudsend bij de eerste drie behoorde, die als eerste geplaatst werd voor de belaste boerenwagen en ook als eerste voor de concourswagen. Van de Friese merries voor belaste wagen werd als tweede ge plaatst Antje van P. Joh. de Jong te Scharnegoutum. Bij de dubbelspannen Fries ras wer den nr. 1 Ulfra van B. K. Okma, Woudsend en Ypkje van mej. G. B. Hoekstra, Hommerts. Geslaagd voor het examen Che misch Analysten-diploma, 2e gedeelte, mej. A. M. Frankena. Bij alle bruggen en de beide spoorwegovergangen zijn thans stopstrepen aangebracht, waar achter de fietsers en andere ver voermiddelen moeten wachten als het verkeer gestremd is. De politie deelt ons mede, dat zij nauwlettend op de naleving van dit voorschrift zal toezien en overtreders zal verbaliseren. Men is dus gewaarschuwd! De weergoden zijn de Sneker padvin derij Zaterdag bij het organiseren van de Paralunk op het Veemarktterrein niet gunstig geweest. De voorbereidin gen moesten bij ongunstige weersom standigheden gebeuren en hoewel het weer Zaterdagmiddag tegen het aan- vangsuur opknapte, had het bezoek er toch ernstig onder te lijden, terwijl men het ’s avonds met het Romeinse spel stunt „Amor” wel heel slecht trof. De „Paralunk” voor wie het nog niet weet, willen wij direct even verklappen dat de naam is afgeleid van „Lunapark” begon Zaterdagmiddag met de komst van de padvinders en padvindsters, die voorafgegaan door het tamboerscorps uit Leeuwarden, tevoren een mars door de stad hadden gemaakt. Als altijd was de opmars een imposant schouwspel en toen bovendien nog het zonnetje door brak en kleur en fleur aan het geheel schonk, mocht men de beste verwach tingen voor het verdere verloop koeste ren. Deze verwachtingen werden niet beschaamd, want alle demonstraties kwamen zeer goed tot hun recht, zodat het al met al nog een goede middag voor de Sneker padvinderij was. Na het vlaghijsen en het brengen van de pad- vindersgroet, sprak hopman J. Toor na- mans de scoutclub de instantie wel ke een voorbeeldig contact tussen de verschillende Sneker padvindersgroepen onderhoudt een kort openingswoord. Hij heette hierin mevr. Rasterhoff, de groepscommandanten van Heerenveen, Joure én Leeuwarden en allen die van ver gekomen waren ha> t'-lijk welkom en herinnerde aan de vele moeilijkheden, een aanvang. Achtereenvolgens werden verschillende gevechten geleverd, beval lige dansen uitgevoerd door een uitste kende volksdansgroep uit Workum, en ontving Caesar op zijn verzoek op een origineele manier water om ’s keizers dorst te lessen. Een oproerige groep Ro meinen trachtte wel een staatsgreep te forceren, doch de keizerlijke lijfwacht wist hen te verwijderen. Na de laatste dans sprak de keizer zijn gepeupel toe. Voortaan wenste hij geen gevechten meer, doch alleen de danseressen kon den hem nog bekoren. Het gevolg van zijn toespraak was, dat hij een over haaste vlucht moest nemen er zich in zijn appartementen terugtrok. Door het slechte weer was bij het spel niet zoveel publiek aanwezig als ver wacht mocht worden, doch het geheel kan men geslaagd noemen. Het was een waardig slot van deze padvinders- demonstratiedag

Sneeker Nieuwsblad nl | 1949 | | pagina 1